KREVNÍ SKUPINY (AB0 systém, Rh faktor, Bombajský efekt, křížová zkouška, transfuze)

  Рет қаралды 25,362

EdYOUcate

EdYOUcate

Күн бұрын

🔬 Objevte fascinující svět krevních skupin!
V tomto videu se ponoříme do tajů AB0 systému, Rh faktoru a dalších zajímavostí, jako je Bombajský efekt.
Naučíte se, jak probíhá křížová zkouška a transfuze krve.
Získejte hlubší porozumění tomu, co znamenají vaše krevní skupiny a jak ovlivňují medicínu.
📚 Perfektní pro studenty medicíny, zdravotníky i zvědavé laiky!
👍 Líbí se vám video? Dejte like a odebírejte náš kanál pro další vzdělávací obsah!
📺 Sledujte nyní a rozšiřte své znalosti o krevních skupinách!

Пікірлер: 51
@JezisekJezisek
@JezisekJezisek 2 ай бұрын
Díky za super vysvětlení, moc hezky se posloucháš😊
@edyoucate4u
@edyoucate4u 2 ай бұрын
Děkuji!!🩷🫶🏻
@vlastarosecka4549
@vlastarosecka4549 2 ай бұрын
Super a zajimave,dekuji....👍👏
@edyoucate4u
@edyoucate4u 2 ай бұрын
Ja děkuji za pozitivní zpětnou vazbu😊
@vlastarosecka4549
@vlastarosecka4549 2 ай бұрын
@@edyoucate4u Prosím a jakou krev může dostat AB ,podle toho mi vychází,že 0...
@zlaticahudeckova5099
@zlaticahudeckova5099 2 ай бұрын
A nic nevím!😂
@edyoucate4u
@edyoucate4u 2 ай бұрын
Dobrý den, to tak většinou bývá, já sama mám pocit, že čím víc toho vím, tím víc si uvědomuji, jak moc toho vlastně ještě nevím. Nicméně je něco konkrétního, co Vám mohu dovysvětlit? Pokud ano, dejte vědět a ráda tak udělám😄
@libusesramkova4321
@libusesramkova4321 Ай бұрын
ani já nic z toho nevím
@janslovak2132
@janslovak2132 Ай бұрын
Ja som z toho tiež vedľa, ako jedľa ❤
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
@@janslovak2132 A co Vám mohu dovysvětlit?😊
@miloslavpivonka8277
@miloslavpivonka8277 2 ай бұрын
Mám Rh+, manželka Rh- . Po 2. porodu jí za několikanásobnou odměnu odebrali cca 3x krev právě kvůli protilátkám. Chodila do IKEMu za Doc. MUDr. Evou Ivaškovou, CSc.
@edyoucate4u
@edyoucate4u 2 ай бұрын
Dobrý den, děkuji za sdílení Vaší zkušenosti. Standardní postup bývá takový, že se do 72 h od prvního porodu musí podat anti -D protilátky, které jakoby zničí Rh+ erythrocyty, které se dostaly do oběhu matky při odlučování placenty.
@evaporizkova6392
@evaporizkova6392 Ай бұрын
​ Je to 72 hodin po každém porodu. Aspoň ja jsem to dostala po všech třech porodech. Pro jistotu i po třetím, kdyby se stalo...
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
@@evaporizkova6392Dobrý den, ano, přesně takhle se to dělá, je to standardní postup, protože po každém porodu byste mohla začít tvořut protilátky proti Rh+ vzhledem ke kontaktu Vaší krve a krve Vašeho dítěte😊
@jindrichvoka9805
@jindrichvoka9805 2 ай бұрын
Díky za pěkné vysvětlení. Mám A1B Rh-. Bude v dalším videu vysvětlená ta číslice?
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
Dobrý den, A1B je mnohem častější (cca 90%) než A2B (cca těch zbylých 10%). Uvádí se, že A1B krevní skupiny mají o něco vyšší riziko trombózy, kvůli interakci s koagulační kaskádou (srážlivost krve). Na druhou stranu A2B není být vhodný příjemce A1B z důvodu obsahu protilátek proti této skupině, což může naopak znevýhodňovat nositele A2B, protože A1B je častější. Takže abych to shrnula, vše má své výhody i nevýhody. Takto pochopitelné?😁
@jindrichvoka9805
@jindrichvoka9805 Ай бұрын
@@edyoucate4u perfektní vysvětlení, díky za odpověď!
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
rádo se stalo😁
@mariezittova5235
@mariezittova5235 Ай бұрын
No, vysvětlujete hodně rychle. Buďto jsem to nepostřehla, nebo nepochopila. Zajímalo by mne, jak vzniká která krevní skupina. Tedy: otec ten + matka ta = mají děti té a té krevní skupiny. Kolik je tam variant? Přijde mi to hodně zajímavé. Rh faktor je mi celkem jasný. Ale stále nechápu, jak je možné, že matka mající jinou krevní skupinu, než dítě (Rh faktor v této chvíli neřeším), jak může její krev procházet placentou do miminka s jinou krevní skupinou a zpátky, a nic se neděje? Děkuji moc za vysvětlení.
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
Dobře, představte si krevní skupiny jako takové malé špendlíky navázané na Vaše červené krvinky ( ve skutečnosti jde o glykoproteiny, tedy proteinove struktury s cukernatou složkou, přičemž každá krevní skupina má ten glykoprotein trošku jiný, příp AB má A i B). Zpět ke špendlíkům, kr.skup. A má třeba růžový špendlík, B třeba zelený, krevní skupina AB má oba a O žádný. Krevní skupina vzniká tak, že je zakódována v genech, které nám předávají matka a otec - od každého z nich dostaneme v genech zakódovaný jeden špendlík z následujících: A,B nebo 0. takže možnosti u dítěte mohou být následující kombinace: AA,A0- pak ma kr skup A, BB, B0 - pak má kr skup B, AB- pak ma kr skup AB a nebo 00, to ma pote jedinec kr skup 0.
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
K druhé části Vaší otázky. Toto je možná miskoncepce tématu panující v populaci, ale je důležité si uvědomit, že to není tak, že by mateřská krev přecházela do plodu (mininka v břiše matku)! Je tomu tak, že kyslík, co vdechuje matka, se dostává k placentě a přes placentu je předán miminku, přes placentu se tedy ten kyslík a následně vydechovaný oxid uhličitý dostane, avšak placenta je vysoce selektivní a tedy například ty protilátky, co máme v krvi proti jiné krevní skupině, než je ta naše vlastní, už neprojdou, protože jsou zkrátka moc velké. Takže matka a plod mohou mít jinou kr skup AB0 systému. Takhle je to jasné?
@mariezittova5235
@mariezittova5235 Ай бұрын
@@edyoucate4u , takže tedy mateřská krev do plodu - miminka neproudí? A z čeho žije tedy mimino, z čeho roste, když ne z krve matky? Vždyť placenta je přisátá k sliznici dělohy a odtud bere všechny živiny. Nebo snad ne?
@mariezittova5235
@mariezittova5235 Ай бұрын
@@edyoucate4u moc děkuji. Ale, úplně jste mi to nevysvětlila. Těch možností je přece více. Např.: otec A, matka B; otec B, matka AB; otec AB, matka 0; otec 0, matka AB; otec A, matka 0; otec B , matka 0; a ještě otec A, matka A; otec B, matka B; otec AB, matka AB; otec 0, matka 0. Není mi to totiž jasné. Děkuji moc za odpověď.
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
@@mariezittova5235 osvětlila jsem Vám všechny možné kombinace u jedince, ten jedinec jednou vyroste, spáruje se s dalším jedincem, který má stejné možnosti kombinací a vzejde z toho nový jedinec. Na ty možnosti kombinací matka+otec už snad dokážete přijít sama, jak jste naznačila.
@annahudecova8891
@annahudecova8891 Ай бұрын
Ja mám A negatív je to dobrá krv ľahko sa hojí rany rýchlejšie sa uzdravuje po.mojom.otcovi O nulku má dcéra je to najlepší krv môže darovať všetkým skupinám faktorov len nože prijímať iné skupiny
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
Ano,presne tak, nula je univerzalnim darcem, protoze krvinky na svem povrchu neobsahuji ani A ani B antigeny😄
@dagmarhouskova4699
@dagmarhouskova4699 Ай бұрын
Hele,není tady nakonec problém současných generací s nárůstem alergií,autoimunitních poruch a různých nemocí právě v důsledku umělých zásahů při ,,napravování,, rh faktorů při těhotenstvích? Příroda se třeba potratem brání lince vývoje,která z nějakého důvodu nemá pokračovat......Stále nevíme všechno,proč se příroda tak chová a chceme ji ,,napravovat,,.A když napravíme,zasáhneme, tak vytvoříme jiný problém......?!?
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
Hele, zdravím, oceňuji myšlenku, ale je třeba si uvědomit, že tady nedochází k zásahu do buněk dítěte a do jeho imunity, nýbrž jen o vychytání nějakých látek z krve matky. Autoimunita je reakce imunitního systému proti buňkám tělu vlastním na základě selhání autotolerance, která měla vzniknout při vývoji buněk imunitního systému (ty se při dozrávání mají “naučit”, která buňka je tělu vlastní a která ne na základě určitých povrchových struktur. Tedy jedná se o rozdílné věci. Je spoustu věcí v medicíně, které jsou eticky zpochybnitelné a nelze jednoznačně říci, zda je 100% “správně” či “špatně” je praktikovat. Když byste se však vcítila do role třeba matky/páru, které/mu se dlouhá léta nedaří otěhotnět a pak dojde k této situaci, nechala byste jejich vymodlené dítě zemřít s tím, že je to zkrátka přírodní selekce? Nehledě na to, že odumření plodu v děloze představuje i pro matku mnoho zdravotních rizik, nejde jen o tu psychickou újmu. Takže ano, stále nevíme všechno a vědět možná ani nikdy nebudeme, čím více věci zkoumáme, tím složitějšími se ukazují a čím více toho moderní medicína umí a bude umět, tím více etických otázek nám bude vyvstávat. Stejně tak byste se mohla zeptat, zda je etické prodlužování délky života jedinců díky naší zdravotní péči, když se pak zpravidla projeví více morbidit v tom pozdějším věku a kvalita života již není taková. Toto je zrovna extrémní příklad, ale jak říkám, v medicíně je takových otázek a situací opravdu požehnaně. Nicméně vždy než se začnou nějaké postupy aplikovat na lidech předchází tomu rozsáhlý výzkum, zkrátka se jakožto lidstvo v rámci medicíny snažíme dělat to nejlepší, co dokážeme na základě našeho poznání.
@martinbachraty1003
@martinbachraty1003 2 ай бұрын
Ja mám A1B Rh Posit, to je plus? Nedávno som sa dozvedel, že som podskupina AB skupiny a existuje aj A2B
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
Dobrý den, odpověď naleznete v komentáři výše jako odpověď @jindrichvoka9805
@krveprisednik472
@krveprisednik472 Ай бұрын
Huráá mám O Rh- 😂😂😂
@katkazvausselles
@katkazvausselles 2 ай бұрын
Prosím, něco o antigenu KELL.
@edyoucate4u
@edyoucate4u 2 ай бұрын
Dobrý den, antigen KELL je třetí nejčastější příčinou inkomatibility (hned po ABO a Rh). Protilátky KELL systému mohou způsobit potlačení erythropoézy plodu. KELL antigeny jsou asociovány s Kx proteinem na povrchu červených krvinek a když tam ten Kx protein není dochází k tzv McLeodově syndromu, který je charakterizován defektem svalů a nervových funkcí. Stačí to takto?😊
@katkazvausselles
@katkazvausselles 2 ай бұрын
@@edyoucate4u A má to něco společného se zahleněním průdušek? Děkuji.
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
@@katkazvaussellesO tom nic nevím a ani se mi nepodařilo dohledat v jak českých tak zahraničních článcích, že by to mělo nějakou souvislost.
@A2Coriginal
@A2Coriginal Ай бұрын
No mne to nie je celkom jasné. Ja mám B neg. Môj otec (biologický) má A pos. Moja matka (biologická) má AB pos. A ako to je vlastne možné?
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
Dobrý den, je to možné tak, že Váš otec dostal od jednoho z rodičů A a pd druhého 0, tu 0 předal dále Vám. Vaše matka dostala od jednoho rodiče A a od druhého B, které předava Vám, tudíž vy máte B0, které se projeví jako skupina B, protože to B jakoby “přebije” tu 0. Když je však krevní skupina AB, uplatní se A i B rovným dílem a vzniká AB skupina
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
Co se týče Rh faktoru, jsou tři možnosti antigenu D, jak jsem říkala ve videu. Abyste vy mohla mít Rh-, musíte mít dd (dvě malá d), to znamená, že Vaši rodiče museli mít každý Dd (velké D + malé d) co se týče Rh systému, ale u nich se to projevilo jako Rh+, protože opět to velké D jakoby “přebije” to malé d
@Zdena-z9e
@Zdena-z9e 2 ай бұрын
No to je teda srozumitelný "výklad"
@edyoucate4u
@edyoucate4u 2 ай бұрын
Děkuji za názor😁
@maxpo44
@maxpo44 Ай бұрын
A čo keď aj matka má rh+ ?
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
když i matka má Rh+, tak z hlediska hlavního antigenu Rh systému to nepředstavuje problém😄
@libusesramkova4321
@libusesramkova4321 Ай бұрын
AB Rh negativní co to je??
@edyoucate4u
@edyoucate4u Ай бұрын
To znamená, že máte na svých erythrocytech struktury (ty glykoproteiny) A a B a Rh nehativní znamená, že Vám tam chybí ten již zmiňovaný antigen D (další struktura, tentokrát však týkající se Rh systému)
@libusesramkova4321
@libusesramkova4321 29 күн бұрын
@@edyoucate4u a co to pro mne znamen88 něco se zdravím, či imunitou??
@edyoucate4u
@edyoucate4u 29 күн бұрын
@@libusesramkova4321 je to naprosto fyziologický jev, zkrátka jen každý to máme trochu jinak, u Vás to má význam třeba pro ty již zmíněné krevní transfuze
KREVNÍ SKUPINY - Jak to vlastně funguje
7:56
Učím se s Týnuš
Рет қаралды 48 М.
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 56 МЛН
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН
The Best Band 😅 #toshleh #viralshort
00:11
Toshleh
Рет қаралды 22 МЛН
Krevní skupiny
16:59
Jaroslav Peřka
Рет қаралды 7 М.
Je pro vaše zdraví lepší sádlo, nebo máslo?
5:32
Rozum v troubě
Рет қаралды 187 М.
MOČOVÝ SYSTÉM - Vše co potřebujete vědět
8:45
Učím se s Týnuš
Рет қаралды 27 М.
Co se děje s tělem, když málo spíte
16:12
Jirka vysvětluje věci
Рет қаралды 1,2 МЛН
Hematologie 5 - krevní skupiny A, B, AB, 0
31:39
Karel Vopařil
Рет қаралды 2 М.
Jak funguje srdce ...Polopaticky
11:07
MUDr. Santóš Samuel Rajpoot
Рет қаралды 104 М.
Sauna Benefits Deep Dive and Optimal Use with Dr. Rhonda Patrick & MedCram
1:21:29
MedCram - Medical Lectures Explained CLEARLY
Рет қаралды 2,1 МЛН
Historie krevní transfuze
20:53
POSTUDIUM
Рет қаралды 684
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 56 МЛН