KrowaTV: Wypas na pastwisku

  Рет қаралды 16,424

Agrolok Sp. z o.o.

Agrolok Sp. z o.o.

Күн бұрын

Znaczna część gospodarstw, zwłaszcza na południu Polski, korzysta z wypasu. Dla wielu z nich to standard, a wyprowadzenie zwierząt pozytywnie wpływa na ich zdrowie.
#Krowy mają możliwość pobrania z zielonki beta-karotenu, witaminy A oraz syntetyzowanej, dzięki światłu słonecznemu, witaminy D3. Są one odpowiedzialne za mechanizmy obronnościowe.
Otwarta przestrzeń i świeże powietrze pozytywnie przyczyni się do także poprawy samopoczucia zwierząt, a tym samym poprawy pobierania paszy.
Należy pamiętać, że świeża trawa, czyli ta, z którą nasze zwierzęta mają kontakt w kwietniu i maju to mocno skoncentrowane źródło białka żwaczowego. Białko to jest niezbędne naszym zwierzętom do produkcji mleka, jednak przy jego nadmiarze nie zostanie ono wykorzystane do produkcji mleka, a nawet będzie szkodliwe.
W przypadku utrzymania na pastwisku, gdzie znaczną część takiego białka otrzymujemy z traw, warto ograniczyć źródło białka żwaczowego z pasz treściwych np. śrut wysokobiałkowych czy koncentratów na rzecz białka chronionego, które krowa wykorzysta bezpośrednio do produkcji i na potrzeby bytowe.
******
Chcesz być na bieżąco? Kliknij “Subskrybuj”!
Zapraszamy na nasz profil na Facebooku bit.ly/2sNpNjY
oraz stronę internetową bit.ly/2R39Fog
#Pastwisko #WypasKrów

Пікірлер: 10
@rafalsz.5655
@rafalsz.5655 Жыл бұрын
Czy można wypasać krowy bez tych rewelacyjnych dodatków? Czy sama zielonka i mieszanka mineralna wystarczy?
@januszrytych9544
@januszrytych9544 3 жыл бұрын
Amirapefekt jaką ma wartość w systemie Inra.
@agrolok
@agrolok 3 жыл бұрын
Dzień dobry! Panie Januszu, BTJ* (według systemu INRA) = 246 g/kg *BTJ - białko trawione jelitowo
@nikobara6352
@nikobara6352 3 жыл бұрын
Teraz to już mało kto wypada krowy.. qam pytanie do pana żywieniowca. Czy krowy na pastwisku mogą dostawać tylko soję a rzepaku już nie.bo soja to inne białko.dobrze to rozumiem
@agrolok
@agrolok 3 жыл бұрын
Dzień dobry! Zielonka z pastwiska wprowadza do dawki głównie białko żwaczowe. Jednak w świeżej zielonce jest ono dość mocno rozcieńczone i ilość białka spożywanego przez zwierzę jest zazwyczaj niewystarczająca. Dlatego, aby utrzymać kondycję, wydajność, zdrowie i płodność krów, należy wprowadzić do dawki skoncentrowane białko z komponentów treściwych. Jednak rodzaj białka w tych komponentach ma ogromne znaczenie. Wprowadzenie w takiej sytuacji dużej ilości białka żwaczowego będzie szkodliwe dla krów. Należy więc wprowadzać surowce zawierające więcej białka chronionego niż żwaczowego. Śruta rzepakowa zawiera około 30% białka chronionego, śruta sojowa około 40%, a Amirap Efekt aż 60% białka chronionego. Spośród tych surowców Amirap Efekt pozwala najlepiej zaopatrzyć krowy w białko, przy najwyższym poziomie bezpieczeństwie dla zdrowia zwierząt. Śruty sojowa i rzepakowa, mając przewagę białka żwaczowego nad chronionym, zapewniają odpowiednio niższy poziom bezpieczeństwa.
@nikobara6352
@nikobara6352 3 жыл бұрын
@@agrolok czyli krowy żywione na pastwisku mogą dostawać tylko soję lub amirap? Dobrze zrozumiałem
@agrolok
@agrolok 3 жыл бұрын
Im większy udział białka chronionego w komponencie, tym większe bezpieczeństwo zapewnia pastwiskowanym krowom. W wymienionych w poprzednim wpisie komponentów największy udział białka chronionego ma Amirap Efekt i to on powinien być podawany zwierzętom w tym okresie.
@robertczaplicki2090
@robertczaplicki2090 3 жыл бұрын
Głównym powodem wypędzania krów jest ich ilość 10 lub20 to da się ale jak ktoś ma 100 to bez szans
@bartsus1325
@bartsus1325 2 жыл бұрын
Da się. Mieszkam w Irlandii i tutaj to nic nadzwyczajnego. Mniejsza wydajność ale dużo większą zdrowotność żywotność.
@mariuszb8056
@mariuszb8056 2 жыл бұрын
Nie musisz szukać Irlandii. Znam co najmniej 2 gospodarstwa wypadające duże stada. Jedno w ilości ok 100 szt w Wielkopolsce i tam chyba nawet są roboty udojowe. A drugie na Kujawach ok 160 szt. I mają ilość sztuk i wydajności. A ten film to typowa reklama. Zawsze je oglądam w nadziei że czegoś się dowiem. I na tej nadziei się kończy
KrowaTV:  Gdy wydajność mleczna rośnie. Jak zadbać o wskaźniki rozrodu?
5:10
SHAPALAQ 6 серия / 3 часть #aminkavitaminka #aminak #aminokka #расулшоу
00:59
Аминка Витаминка
Рет қаралды 2,6 МЛН
~Wypas gryki~ pożytek dla bydła i pszczół
13:13
Akacjowa Kraina
Рет қаралды 3 М.
Western | The Dalton Gang (1949) | Don 'Red' Barry, Robert Lowery | Colorized
57:51
Jak zastosować mikoryzę?
14:32
Zielone Pogotowie
Рет қаралды 62 М.
Jak skutecznie zwalczać chwasty w zbożach? - FMC | #9 Podcast Rolniczy
17:29