Drewno w gitarze elektrycznej - Wpływ na brzmienie - Jakość, nie gatunek - FOG 41

  Рет қаралды 24,025

ksantyp77

ksantyp77

Күн бұрын

Пікірлер
@ireneuszbielen2244
@ireneuszbielen2244 9 жыл бұрын
Cześć! Z gitarami elektrycznymi amatorsko romansuję jakieś 35 lat. Mam tez ścisłe techniczne, po trosze elektroniczne, informatyczne i mechaniczne wykształcenie. Przy tym jestem racjonalistą i sceptykiem. Jestem całkowicie przekonany, że w gitarze elektrycznej kształt oraz rodzaj materiału korpusu nie ma żadnego wpływu na jej brzmienie. Odległość mostka od siodełka to już co innego. Oczywiście także materiał, grubość, budowa gryfu i jego naprężenie nie pozostaje bez znaczenia na sustain. Odległość przetworników od strun i ich odległość od mostka jak najbardziej wpływają na brzmienie ale gadanie o jasnym czy ciemnym brzmieniu w zależności od tego czy body jest z olchy czy z mahoniu to dla mnie takie same mity jak te o astrologii czy UFO.
@MichaOciec
@MichaOciec 9 жыл бұрын
+Ireneusz Bieleń podzielam opinie.
@robertwypyski3439
@robertwypyski3439 8 жыл бұрын
+Ireneusz Bieleń Irek nie mów tak, bo to nie prawda, brzmienie rodzaju pudła, czy też solidu jest wyraźnie słyszalne szczególnie na czystym kanale. Co do drewna, to już jestem prawie się z Tobą całkowicie zgodzić, ale nie do końca. Ja to słyszę, ale to już jest na zasadzie wsłuchiwania się. Rodzaj drewna jest ważny przy akustykach, elektroakustykach, w solidach to rzecz brzmieniowo nie tak istotna, ale jeśli chodzi o trwałość, twardość, ciężar i trzymanie parametrów to już tak...
@mobi1785
@mobi1785 8 жыл бұрын
+robert rafal - Przecież ja nic nie mówiłem o "trwałości, twardości, ciężarze i trzymaniu parametrów". Nie pisałem też o wpływie rodzaju drewna i kształtu pudła rezonansowego na brzmienie w akustyku czy klasyku. Napisałem o gitarze elektrycznej, której nie słuchamy na sucho tylko przez głośnik wzmacniacza.
@intruder9356
@intruder9356 7 жыл бұрын
Drzewo ma duże znaczenie. Jeśli tyle obcujesz z gitarami ,porównaj sobie dwa straty ,jeden z cieniutkim olchowym korpusem ,drugi z grubym ładnie usłojonym jesionowym ,na tym samym osprzęcie ,różnice od razu słychać... Nie ma tak dużego znaczenia jak w instrumentach akustycznych ,ale drzewo drga ,rozgrywa się mimo wszystko ,mostek przykręcony do drzewa ,gryf spasowany do korpusu , to wszystko ma ogromne znaczenie jeśli ktoś ma słuch dość dobry , bo jak wiadomo ,dla przeciętnego człowieka nie grającego na niczym ,to raczej bez znaczenia jest wszystko :)
@dave02
@dave02 7 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/ZorCpayLn9CenqM
@AngrenNogoth
@AngrenNogoth 10 жыл бұрын
Nie wiem jak wszyscy inni, ale mi zdarzało się grać np. z gitarą opartą o szafkę, drzwi itp. żeby było ją lepiej słychać. Idąc dalej tym tropem oznacza to, że jakoś to drewno jednak rezonuje ze strunami i najzwyczajniej w świecie wpływa na wybrzmiewanie. To od gęstości drewna będzie zależeć w jaki sposób będzie rezonować i jak w ostatecznym efekcie będzie brzmiała gitara. Nie zrozumcie mnie źle - nie uważam żeby drewno miało niewiadomo jakie znaczenie i że jest najważniejsze, ale uważam też, że nie można w pełni lekceważyć jego wpływu na brzmienie instrumentu. Na gitarze gram już kilkanaście lat (z przerwami) i po przerzuceniu kilku wioseł zakochałem się w czeskich epi. W sumie mam już trzy (2xLP i G400)
@Tkaczyk88
@Tkaczyk88 10 жыл бұрын
Cześć. Na elektrykach gram od 10 lat i wydaje mi się, że mam na ten temat jakieś pojęcie. Do tego co podkreślił Ksantyp dodałbym coś jeszcze, tzn. mój hierarchiczny układ elementów brzmienia, poczynając od najważniejszego: 1 - gitarzysta, 2 wzmacniacz+ głośniki/paka itd, 3 - gitara i tu dopiero zastanawiałbym się co w niej jest najistotniejsze. Moim zdaniem drewno w ogólnym brzmieniu stanowi raczej wisienkę niż sam tort, tzn. procentowo w samo brzmienie wpływa niewiele, ale ale nadaje pewną charakterystykę. Bajdełej - świetny filmik :)
@2Marcel1
@2Marcel1 9 жыл бұрын
Lukasz Tkaczyk też coś koło tego czasu gram, tez tak myślałem, aż w zespole trafił sie dość bogaty kolega, który częstuje nas luksusowym sprzętem, teraz zupełnie inaczej bym to ujął
@michalklosiewicz8890
@michalklosiewicz8890 8 жыл бұрын
Ciekawie gadasz :) drewno drewnem,plastyk plastykiem.Ale pytanie jest takie.Jakie lampy siedza w twoim piecu,wejsciowe,wyjsciowe,jaki transformator głośnikowy jest zamontowany,jaka sprężyna a moze wcale jej nie ma,jaki przetwornik ;) Myślę ze właśnie to ma największy wpływ na brzmienie.Wiadomo,najleprzy wzmacniacz zagra tak jak to co do niego podłączymy.Więc jedno jest pewne,najważniejszy jest,cały tor gitary.wszystko po kolei :) i takie tam inne sprawy ;)
@EdiINTERIA
@EdiINTERIA 9 жыл бұрын
Dopiszę się do tego tematu, gdyż miałem okazję testować Strata zakupionego w Fender Custom Shopie a także inne Stratocastery ale już z normalnej produkcji czy produkowane w Meksyku. No i powiem tak, że to jest zasadnicza różnica! Szczególnie jeśli chodzi o niskie tony i klarowność. Najlepiej to było porównać podczas gry tylko z deski, bez wzmacniacza. Oczywiście po podłączeniu w dalszym ciągu słychać to wszystko ale najlepiej na czystym kanale - na przesterze już mniej. Na którymś z filmów na YT gość z Custom Shopu pokazuje i tłumaczy jak oni tam dobierają korpusy do gryfów żeby uzyskać to właściwe brzmienie. Nic nie jest dziełem przypadku ale też nie jest to produkcja seryjna i odpowiednio kosztuje.
@ronalo8407
@ronalo8407 10 жыл бұрын
Fajne te filmiki nagrywasz i dzięki za to. Ja się jakoś wypowiadać szczególnie nie chcę, bo sam nie mam takiego doświadczenia jak Ty. Ale mi się osobiście wydaje, że drewno przy współczesnych przystawkach nie ma znaczenia. Przynajmniej mi się wydaje, że na brzmienie wpływają takie elementy jak mostek, progi czy siodełko. Czyli te elementy, które mają kontakt ze strunami. Wklejany gryf też raczej nie ma wpływu na wybrzmiewanie - może jak się gra z dechy. Myślę, że gitary ze sklejki mają po prostu gówniane mostki i progi - więc nie zagra tak samo, na tym samym pickupie w gitarze, która ma już te elementy z lepszych materiałów. Sam zrobiłem sobie siodełko z mosiądzu i różnicę słychać. Wcześniej miałem plastikowe... No ale myślę, że nikt nie chciałby mieć gitary z byle sklejki. Dobre drewno nadaje przecież klasy. Więc dla mnie w gitarze tak naprawdę wszystko jest istotne.
@edszorstki
@edszorstki 10 жыл бұрын
Siema. Gram na gitarze 13 lat. Co prawda nie przerzuciłem takiej ilości sprzętu żeby być ekspertem i zabierać głos. Mogę jedynie posłużyć się przykładem. Mam gitarkę Ibanez Orm-1 która jest zrobiona z mahoniu i dodatkowo ma jednego humbuckera wielkości singla pod mostkiem. Gitara gra bardzo jasną barwą przy tym w dość wąskim paśmie w którym nie ma nadmiaru basu. Z dechy natomiast jest głośniejsza od strata usa którego posiadam jak i les paula. Efekt jest taki, że miksuje się świetnie z basem i bębnami. Nie ma problemów z muleniem itd. Ogólnie rzecz biorąc ta gitara łamie wszystkie internetowe zasady i co najgorsze nie wiem czy zmienić pickup na humbuckera tylko mocniejszego czy może na zwykłego singla bo potem może okazać się, że to znów nie tak:) Pozdrawiam.
@MichaOciec
@MichaOciec 9 жыл бұрын
Drewno ma największe znaczenie i najbardziej gra w ognisku :) -pomijam oczywiście instrumenty akustyczne i elektroakustyczne. Zgadzam się z Tobą. Poza elektronika i osprzętem, moim zdaniem wpływ ma grubość (sztywność) gryfu, sposób i JAKOŚĆ zespolenia (dobry, sztywny bolt-on też gra dobrze, więc jakość i sztywność połączenia ma duży wpływ szczególnie na sustain, ale i całe brzmienie). Przykład: -nie zagra np. cienka, lipowa deska, zespolona z wiotkim gryfem, gdzie na body pojawiły się dodatkowo pęknięcia.
@qfel85
@qfel85 9 жыл бұрын
Wg. mnie gatunek drewna i jego jakośc ma duzy wpływ na brzmienie gitary. Gram na tym instrumencie ponad 20 lat i śmiało moge stwierdzic ze mahoń daje ciemniejszy sound, klon jasniejszy, jesion środek a olcha ma wiąkszy atak dlatego tak bardzo lubie moją Pacifice:) Każdy gatunek drewna przenosi rózne częstotliwości. Tak samo jest z perkusją gdzie jeszcze lepiej słychać róznice w gatunkach drewna. Wiadomo w gitarze przetworniki robią swoje a i tak najważniejsza jest ręka
@ksantyp77
@ksantyp77 9 жыл бұрын
perkusja jest instrumentem akustycznym, gitara elektrycznym. drewno ma wpływ, ale czy aż tak wielki jak mówią :)
@qfel85
@qfel85 9 жыл бұрын
wszystko w gitarze gra, praktycznie wszystko ma wpływ na brzmienie gitary, kształt gitary i jej wielkosc tak samo. Ja chciałem tylko zaznaczyc że słysze róznice między mahoniem a klonem
@ksantyp77
@ksantyp77 9 жыл бұрын
kształt to akurat raczej nie też slysze roznice,a le mialem tez wiosla ze cechy charakterystyczne nie byly tak uwypuklone ksiażkowo jak wspomniałes
@karolpopiak2031
@karolpopiak2031 9 жыл бұрын
ksantyp77 Oj uwierz mi, że kształt ma wpływ. Taki Warlock nie ma raczej dużego pola do popisu, bo jest po prostu mały, wąski itp.
@bartLPJB
@bartLPJB 10 жыл бұрын
Drewno wpływa na brzmienie gitary. Znaczenie ma też budowa, rodzaj mostka, połączenie gryfu z korpusem czy długość menzury, ale na podmostkowym humbuckerze takiego samego typu np. popularny Seymour Duncan SH4 Staratocastery brzmią zupełnie inaczej niż Les Paule, SG czy PRS. Więc musi być to jakiś wpływ drewna. Grałem kiedyś na lutniczym Stracie z mahoniu i miał on ciemne brzmienie. Podobnie Frankenstein Eddiego Van Halena pomimo wielu przeróbek zachował jasne brzmienie charakterystyczne dla jasionu. Najważniejsza rzecz wpływająca na brzmienie gitary to rodzaj przetworników single czy humbuckery. Dobra sprzęt jest składową drewna, przetworników, osprzętu no i wykonania. Podobno bardzo ważny jest układ słojów i gęstość dlatego zawsze zdarzają się wybitne egzemplarze Fenderów czy Gibsonów.
@ksantyp77
@ksantyp77 10 жыл бұрын
no tak ale straty brzmią oinaczej niż Les Paule bo to inne gitary i dlatego humb może brzmieć inaczej i gitary grają inaczej, ze względu na wszystkie czynniki... tylko gdzie jest formuła...? pozdro i ogladaj Filmiki o Gitarach :)
@adamnadziak8864
@adamnadziak8864 6 жыл бұрын
ja mysle ,ze to wszystko zależy od tego jak bardzo wglebimy się w temat. moim zdaniem nawet kolor lakieru ma znaczenie. jaki jest mój tok myślenia: Mikrofon - przetwornik elektroakustyczny służący do przetwarzania fal dźwiękowych na zmienny prąd elektryczny. czyli pickup to nic innego jak pewien rodzaj mikrofonu, więc też ma prawo ,jak Ty to nazwaleś "miktofonowac" przy dużym wzmocnieniu jest to słyszalne wyraźniej i to logiczne. Jeżeli nasz przetwornik przetwarza fale dźwiękowe, a te są wytwarzane poprzez drgania strun w jakiejś określonej czestotliwosci to oznacza , ze jest ona naszą bazą. Nie wszyscy może to wiedzą ale czestotliwosci oddziaływują na siebie ,wzbudzają się ,wzmacniaja i tak dalej( obszerny temat) zalozmy ze wybrzmiewa dźwięk 100hz -powstają dzwieki charmoniczne w zakresie 200hz - ...400hz i tak dalej .... do czego zmierzam.... czym jest kolor? to nic innego jak częstotliwość odbijanego się światła. jeżeli więc te czestotliwosci (drgania) oddzialywoja na siebie to jakaś częstotliwość się umocni. nie wierzę ,ze to usłyszymy. Ale wydaje mi się ,ze tą teoria jest poprawna. dalej. szybkość przenoszenia się dzwieku jest zależna od gęstości materiału. w powietrzu ~344 m/s w stali okolo 5 tyś m/s pytanie jak szybko przenosi nasze drewno. moim zdaniem drewno ma ogromne znaczenie jednak nie dla kogoś kto nie do końca czysto szarpie struny i bądź łapię chwyty. sam nie jestem jakimś dobrym gitarzystą ale zdaje sobie z tego sprawę.
@profil300c4
@profil300c4 5 жыл бұрын
PS To, co napisałem o materiale i kształcie instrumentów wynika z podstawowych wiadomości z fizyki, zakres szkoły podstawowe np. pl.wikipedia.org/wiki/Drgania_swobodne.Każda konstrukcja (w tym instrument), statyczna czy kinematyczna, inaczej reaguje na drgania. Broniłem prawdziwej sklejki lutniczej, której już niestety nie ma. Wymyślono i stosowano ją po to, żeby gitary elektryczne były w miarę powtarzalne w swoim modelu. Oczywiście najważniejsze są umiejętności muzyka i cała elektryczność podpięta do instrumentu.
@qwertpain
@qwertpain 6 жыл бұрын
Najlepszy test to jest posiadanie dokłądnie takiej samej elektryki , humby poty , nawet ku...crwa plastiki ^^ I porównać les paula za 8000zł i takiego epi za 1000. Różnice moim zdaniem mogą być w wygodzie grania czyli gryf. a brzmieniowo to jestem cholernie ciekawy . ale mysle że małe różnice.
@happyzahar
@happyzahar 10 жыл бұрын
Według mnie drewno ma jakiś tam wpływ, ponieważ różne dechy mają różne drgania co chyba wpływa na sustain, niemniej jednak uważam, że 70% - pickup, 20% osprzęt, 10% drewno.
@johnluxvector
@johnluxvector Жыл бұрын
Myślę, że drewno wpływa na niuanse typu dynamika, uwypuklenie harmonicznych, rezonans itp..
@hipeckshipek3725
@hipeckshipek3725 9 жыл бұрын
DREWNO MA SPORY WPŁYW NA BRZMIENIE A CO NAJMNIEJ NA SUSTAIN. A jeśli chodzi o ,,mikrofonowanie'' to struny poprostu rezonuja i zbierają dzwiek jak do nich krzykniesz a nie przetworniki.Bez strun siebie nie usłyszysz.
@johnluxvector
@johnluxvector Жыл бұрын
to samo zjawisko jest jak drewno rezonuje. wprowadza dodatkowe harmoniczne do strun, może też akcentować dynamikę itp
@ASTROEFEKTY
@ASTROEFEKTY 8 жыл бұрын
Na brzmienie gitary elektrycznej ma wpływ rodzaj łączenia gryfu z deską, mostek, siodełko, elektronika oraz jakość wykonania. Drewno jest to może 1% składowej i nikt nie jest w stanie tego usłyszeć. Polecam wszystkim którzy interesują się tematem ten filmik : kzbin.info/www/bejne/o4fQd5-woNiAeac i ogólnie cały kanał. Facet jest lutnikiem i w 100% się z nim zgadzam. Cała magia tone wood to jedna wielka bujda na kółkach. Pozdrawiam
@ukaszdepinski3976
@ukaszdepinski3976 2 жыл бұрын
Możesz jakoś opisać, po tym co sam zaobserwowałeś, na czym polega różnica w brzmieniu między gitarą z mostkiem cynkowym a mostkiem mosiężnym (i, dajmy na to, stalowym strunociągiem)?
@ksantyp77
@ksantyp77 2 жыл бұрын
to jest pytanie do Przemka rozumiem? ja nie pamiętam juz co jest w tym odcinku mówione, jak coś to daj czas iedy to pada
@ukaszdepinski3976
@ukaszdepinski3976 2 жыл бұрын
@@ksantyp77Nie nie, to pytanie do Ciebie, 13:20 na filmie w związku z Ibanezem, ale jeśli ktoś inny mógłby coś dorzucić, to też chętnie bym posłuchał czy poczytał. Zastanowiło mnie to, co mówiłeś o tym, jaką rolę gra materiał, z którego zrobiony jest osprzęt, z którym stykają się z struny.
@lessconroy
@lessconroy 8 жыл бұрын
IMHO jesteś w ogromnym błędzie. Mam tele, w którym wymieniłem świetnie zrobiony korpus z olchy na równie świetnie zrobiony korpus z jesionu. Reszta (łacznie z gryfem) została. Gitara także na cleanie gra zupełnie inaczej. "wierzę, nie wierzę" .... to nie jest kwestia wiary tylko fizyki :)
@ASTROEFEKTY
@ASTROEFEKTY 8 жыл бұрын
+lessconroy i jesteś pewny że przystawki są dokładnie w tym samym miejscu? Dokładnie na tej samej wysokości? Założyłeś ten sam komplet strun? Nie sądze. Podaj mi jeden argument który relatywnie odnosi się do fizyki że korpus z jesionu zmienił Twoje brzmienie. Na "jaśniejsze, ciemniejsze" etc.
@lessconroy
@lessconroy 8 жыл бұрын
+Michał Kalisz drgania korpusu mają zwrotny wpływ na drgania strun, inne drewno to inne drgania.. pickupy są w tym samym miejscu (płytka/most) z niezmienioną wysokością, struny takie same (dość powtarzalna jakość Ernie Ball)
@ksantyp77
@ksantyp77 8 жыл бұрын
+lessconroy inna jakość drewna, jakość ma większy wpływ niż rodzaj :)
@ASTROEFEKTY
@ASTROEFEKTY 8 жыл бұрын
+ksantyp77 powiedzmy że o to mniej więcej się rozchodzi. Nie można powiedzieć o drewnie że jest lepsze lub gorsze. Każdy kawałek drewna ma INNE właściwości twardość, łatwość obróbki etc. Zatem mówienie że np. gitara po wzmacniaczu z olchy brzmi inaczej od deski z jesionu jest kompletnym nieporozumieniem.
@lessconroy
@lessconroy 8 жыл бұрын
+Michał Kalisz +ksantyp77 no cóż, możecie sobie o tym myśleć co chcecie :) możecie Panowie nawet wmawiać sobie, że woda nie jest mokra, ale jak wejdziecie do morza to jednak będziecie mokrzy :) ja już nie komentuję tutaj bo będzie, że memytutaj.pl/uploads/2014/01/19/chodz-juz-spac-nie-moge-to-wazne-ktos-nie-ma-racji-w-interne.jpg
@jarekstepniak
@jarekstepniak 8 жыл бұрын
Słuch ludzki nie jest doskonałym organem do sprawdzenia tez fizyki. Jeden gość będzie coś słyszał inny nie. Jeśli nie robi komuś różnicy jakość drewna, to po co kupować sprzęt droższy? Dotykasz progu, struny zawieszone są na mostku i na progu zerowym, a więc jest kontakt z korpusem i gryfem. Drgania przechodzą na korpus i gryf, jeśli połączenie tych elementów jest dobre to te drgania się sumują, powodując wzmocnienie efektu sustain. Drgające drewno powoduje falę akustyczną o dużo mniejszej amplitudzie (niż struny), która ma wpływa na struny, a właściwie zakłóca drgania struny. Wszystko zależy od poziomu tej amplitudy. Jeśli sygnał, nazwijmy to sygnał drewna, będzie niższy od poziomu szumu w torze audio, to go nie usłyszymy. Jeśli przetworniki mają dobrą dynamikę sygnału to przy tym samym korpusie będzie słyszalna zmiana, ..ale to brzmienie nie będzie zasługą tylko samego pickupa, ale i drewna. Wielu ludzi sądzi, że jest to brzmienie z samego nowego przetwornika, który właśnie kupili. Nowy przetwornik ma lepszą dynamikę i poziom sygnału drewna znalazł się powyżej poziomu szumu.
@gorol2
@gorol2 4 жыл бұрын
Największy wpływ na dzwięk ma gryf plus przetworniki :)ale to moje skromne zdanie:)
@mrugaczek
@mrugaczek 10 жыл бұрын
Aktyw nie gra z dechy, a z doświadczenia swojego wiem, że decha gra. Osobiście sprawdzałem na swoim Stracie z Olchy jak i Czorcie z Mahoniu... Jeden humb brzmiał diametralnie inaczej... Gram gdzieś 8/9 lat przetworników przerobiłem kilka/kilkanaście. Porównywałem sobie humby na obu gitarach jakie mam to czuć było w deskach różnicę...
@ksantyp77
@ksantyp77 10 жыл бұрын
kazdy element ma wpływ - ale drewno nie az tak wielki jak ludzie myślą. a czemu niby aktyw nie gra z dechy/ granie z dechy to jest kolejny mit gitarowy :)
@mrugaczek
@mrugaczek 10 жыл бұрын
To zarobię kasę wezmę dwa kawałki desek i z nich zrobię gitarę. Kupię dwa dokładnie same komplety osprzętu, gryfy itp. i zobaczmy gdzie jest prawda. Bo mnie się wydaje, że jakbyś wsadził dokładnie te same bebechy (mostek, progi itd.) do dwóch różnych desek to zagrają całkowicie inaczej.
@szwag
@szwag 10 жыл бұрын
ksantyp77 Niestety co do grania z dechy to nie jest żaden mit. Mój telecaster na "sucho" wybrzmiewa na tyle dobrze że nawet go nie podłączam żeby poćwiczyć. Jesli chodzi o moje poprzednie gitary, nie byłem w stanie rozróżnić niektórych akordów ze słuchu a przynajmniej miałem z tym problemy, że nie wspomnę już o komfortowym pograniu na "sucho". Z reszą pierwszy test jaki robie przy zakupie gitary to to czy odzywa się z deski i nie tylko ja.
@ksantyp77
@ksantyp77 10 жыл бұрын
nie musisz mnie tego tłumaczyc tak naprawde, sam czesto gram na sucho - ale gitara elektryczna jest tylko wtedy instrumentem, jeśli jest nagłośniona wzmacniczaem, lub jego ekwiwalentem ostatnio - myślę ż eraczej lepiej się nauczyles grać te akordy po prostu z czasem :) - brzmienie gitaray z deski ma się nijak do brzmienia gitary na piecu
@szwag
@szwag 10 жыл бұрын
No tak, brzmienie to przede wszystkim wzmacniacz. To brzmienie z dechy to zaledwie jakiś tam, mało istotny procent całego brzmienia po podłączeniu - tu nie ma chyba wątpliwości.
@exrad2153
@exrad2153 7 жыл бұрын
A to teraz powiedz mi Ksantypie to jakie w końcu drewno do czego? Na jesionie się ponapierdala? A poshredduje? Czy do napieprzania wybrać coś innego, a jesion do jeszcze czegoś innego?
@ksantyp77
@ksantyp77 7 жыл бұрын
gitaragra albo nie gra - tyle w temacie... rodzaj drewna jest dla mnie drugorzędny, bardziej jest ważna jego jakość
@kshyhnaaa
@kshyhnaaa 6 жыл бұрын
No ciekawe to.. Liczy się pasmo które miksuje się na scenie lub w nagraniu.. W domu może grać ,a na scenie zginiesz ze słabym drewnem i tyle,zwłaszcza w przypadku basow. Konstrukcja gryfu ,materiał z którego jest zrobiony ma ogromne znaczenie,korpus dopełnia resztę. Jeśli do badziewia założymy super przetworniki to uwydatnia oszczednosci konstrukcyjne gitary. Wg mnie liczy się skuteczność brzmienia, które faktycznie może być bardzo podobne w wielu modelach gitar. Np typowy jazzbass grany w domu nie robi dużej różnicy czy to squier czy fender,ale już na scenie lub próbie squiera podglasniasz do bólu i dalej przykrywa cie perkusista, bierzesz fendera i możesz ściszyć o polowe i nadal siedzi w miksie, nawet zamieniajac pickupy ,wiem bo sam to sprawdziłem inaczej bym nie mówił o tym. Polecam takie eksperymenty bo korpusy z sosny sklejek i mdf tez testowałem i wnioski jak wyżej ,solo w domu nie robi dużej różnicy w boju nie ma szans. Pozdrawiam
@ksantyp77
@ksantyp77 6 жыл бұрын
true true
@Waldek.k
@Waldek.k 9 жыл бұрын
Każda gitara po ustawieniu na pewno gra.... Sztuka polega na tym, żeby znaleść gitarę, która gra z grającym. Podobały mi się ostatnie słowa ......... i to jest prawda tylko dodałbym z głowy........
@preyjazek
@preyjazek 8 жыл бұрын
Siema, na aliexpress można kupić naprawde fajnie wyglądające wiosła. Co myślisz o kupnie samego korpusu+gryfu i kupienie dobrej jakości hardwareu? Jakieś duncany, hipshoty itp.
@ksantyp77
@ksantyp77 8 жыл бұрын
+Szymon Feszler bez sensu
@niedzwiad77
@niedzwiad77 4 жыл бұрын
niby squaier to gitara slaba i tez bym nie polecil, ale okazuje sie, ze te co byly robione w Japonii moga byc nawet lepsze od standardowych amerykanskich stratow.
@Swinty_Pjotr
@Swinty_Pjotr 2 жыл бұрын
Co wy z tym sustainem? Jest gdzieś film, chyba nawet po polsku, gdzie porównany jest sustain dobrego Fendera i jakiejś badziewnej gitary z marketu. Okazało się, że gitara z marketu miała znacząco dłuższy sustain, ale to nie zmieniło faktu że brzmiała beznadziejnie a Fender brzmiał pięknie. Sustain to jedna z wielu składowych i to wcale nie najistotniejsza.
@kubzun11
@kubzun11 10 жыл бұрын
Ja bym nie powiedział, że to ma tyle % wpływu na brzmienie, a to tyle. Na brzmienie ma wpływ łapa, preferencje, wzmacniacz, przetworniki, osprzęt, drewno, i jakość tych materiałów. Wszystko jakis ten wpływ ma, ale nie klasyfikujmy tego. Chociaż mity, że klonowa nakładka, czy klonowy gryf rozjaśnia brzmienie, a coś tam czyni je ciemniejszym, bo to już jakaś bzdura totalna, równie dobrze wpływ może nieć pasek, ja jakim trzymamy gitare. Struny gitarowe również jakiegos zdecydowanego wpływu nie mają, no chyba, że mamy tu na mysli ich grubość. Ostatecznie mogę przyznać, ze na brzmienie elektryka ma największy wpływ to, przez co przepływa ten sygnał elektryczny, czyli przetworniki, elektronika, kable, piec, a reszta jest na tym 2 miejscu, ale to już taka skrajność. 
@GrabcuGrabcu
@GrabcuGrabcu 10 жыл бұрын
Średnio zagłębiałem się w komentarze wcześniejsze ( gówno mnie z resztą obchodzą) więc nie wiem czy nie powtarzam czyjegoś zdania. Moim zdaniem można mieć gitarę z prasowanego gówna a wzmacniacz cyfrowy (zwłaszcza cyfrowy). Koniec końców zawsze rozbije się ten temat o to, czy to wszystko fajnie brzmi, czy nie.... jeśli fajnie brzmi to zajebiście, a jeśli nie - to szukaj dalej. Kupowanie brzmienia "bo Slash gra na tym" ma sens na początku swojej przygody z gitarą. I tak nie masz rąk Slasha. Na koniec - sam wiesz po prostu czy to jest to, czy nie... To jak z jazdą samochodem.. podświadomie wiesz czy potrzebujesz szybki czy solidny
@ksantyp77
@ksantyp77 10 жыл бұрын
świnta racja
@gajosgitara
@gajosgitara 8 жыл бұрын
Dokładnie, gitara nam gra albo nie.
@darkmatter7182
@darkmatter7182 8 жыл бұрын
Witam, uważam, że drewno z jakiego zrobiona jest gitara elektryczna ma kapitalny wpływ na brzmienie.
@sparky5482
@sparky5482 7 жыл бұрын
DarkMatter podasz przykład? naprawdę chce się dowiedzieć jak ;))
@intruder9356
@intruder9356 7 жыл бұрын
Chociażby sustain, jasność brzmienia , porównaj les paula typowego z mahoniem i klonowym topem do stratocastera jesionowego , daj ten sam przetwornik i powiedz mi czy brzmią tak samo :)
@profil300c4
@profil300c4 5 жыл бұрын
Trochę się bawię gitarami od kilkunastu lat. Materiał i kształt ma znaczenie. Mahoń jest ciemny i nie nadaje się na "fendery" bez zmiany charakteru modelu. I odwrotnie, no jesion nie nadaje się na "gibsony". Do LP stosuje się mahoń, ale z nakładką z "jasnego" materiału na korpusie. To są dwa klasyki, konstruowane zupełnie inaczej. Stosunek grubości do powierzchni korpusu ma znaczenie, przy każdym materiale. NIE ZGADZAM SIĘ NATOMIAST z deprecjonowaniem sklejki lutniczej. Wątpiących zapraszam do przetestowania mojego strata cf martin stinger ssx z 1987. Odrzucanie sklejki wynika z kupowania byle jakich urządzeń z hipermarketów. Nie dajcie się zwariować. A koleś mówi w to, w co wierzy. Tylko ja w to nie wierzę.
@ksantyp77
@ksantyp77 5 жыл бұрын
a co z eksperymentami jak kolesie obcinają po kawałku część korpusu i gitara ciągle brzmi tak samo? jeśli już się znasz tak jak mowisz: co z progami - jaki one mają wpływ na brzmienie, czy sytuacja z drewnem bardziej uwypukla się przy nie woskowanych przetwornikach, ktore po prostu nie mikrofonują. Ja swoje wywody oparłem na swoich doświadczeniach, nie przedstawiam się w roli wyroczni, po prostu trochę bawię się z teoriami. Na moim kanale jest kilku lutników, każdy ma trochę inne podejście do drewna. I teraz ostatnie pytanie, czy rozmawiamy o super jakościowym drewnie suszosnym naturalnie, czy o piecowych sytuacjach. Co do sklejki, tez mnie parę razy zaskoczyła, kumpel ma Cimara ze sklejki, jeden z najfajniejszych Stratów na jakich grałem. jestem mega otwarty na dyskusję... jak odnosisz się do eksperymentów Scotta z kzbin.info albo kzbin.info/www/bejne/pKOokqVtmcyJras albo kzbin.info/www/bejne/e2Sci5Kih9KArtU
@profil300c4
@profil300c4 5 жыл бұрын
Kolego, ja nie kwestionuję Twojego doświadczenia ani umiejętności. Wszystko jest ważne w gitarze elektrycznej, jeśli chodzi o jej budowę. Najważniejszy jest grajek i elektryka. Rozmawialiśmy jednak o materiale korpusu. Wyobraźmy sobie sobie dwie identyczne gitary, różniące się tylko materiałem korpusu, już nie kształtem. Materiałem, czyli masą m. "Drgania swobodne wykonują ciała sprężyste, jeżeli amplituda drgań nie jest zbyt duża. Dla małych drgań jest spełnione prawo Hooke'a, mówiące o proporcjonalności siły do wielkości odkształcenia. Częstotliwość drgań własnych zależy tylko od własności fizycznych i kształtu ciała, lub układu drgającego, jeżeli drgania wykonywane są pod wpływem wewnętrznych sił sprężystości ciała. Przykładem może być ciało o masie m wykonujące poziome drgania spowodowane oddziaływaniem sprężyny o współczynniku sprężystości k. Równanie ruchu i jego rozwiązanie: omega 0=pierwiastek z (k/m) Ciało wykonuje drgania swobodne o określonej częstości bez względu na sposób pobudzenia oraz siłę pobudzenia". Masa m jest w mianowniku, czyli większa masa powoduje zmniejszenie częstotliwości drgań własnych. Drgania przenoszone są zwrotnie na struny przez gryf, mostek i dalej na elektrykę. Większa masa korpusu (gryfu też) = rezonans na niższych częstotliwościach = rezonans strun na niższych częstotliwościach = ciemniejsze brzmienie. I odwrotnie. Dobra sklejka lutnicza pozwala uzyskać z grubsza równą masę dla modelu. Układ warstw, w tym rodzaj użytego drewna można tak było dobrać, żeby uzyskać powtarzalny i właściwy rezonans. Drewno sobie jakoś tam urosło, usłoiło się i zostało jakoś wyselekcjonowane oraz wysuszone. Oczywiście klasowe gitary drewniane są co najmniej tak dobre, jak udane konstrukcje sklejkowe. Miałem Levinsona Blade RH2 (jesion bagienny) i CF Martina ze sklejki lutniczej, i jeszcze coś z olchy i lipy. Dla zabawy przekładałem te same przetworniki i za każdym razem brzmienie się różniło, na sucho i wzmocnione. Oczywiście nie popieram sklejki budowlanej w instrumentach. Struny rozpięte na betonie też dadzą sygnał na przetworniki. Ale i tak wszystko jest subiektywne. Podobno nie ma dwu osób widzących to samo w tej samej barwie. Tak działają mózgi. I niech tak zostanie. Tekst w " " pochodzi z Wikipedii. Pozdrawiam.
@write-some-code
@write-some-code 5 жыл бұрын
Zawsze marzyłem o gitarze z paździerzu
@Maciekbass4
@Maciekbass4 6 жыл бұрын
MOdulus na którym gra Flea z Red Hotów ma gryf zrobiony z grafitu i urywa dupę nieziemsko...
@MrRagnarxx
@MrRagnarxx 10 жыл бұрын
nie bez powodu przeca akustyki mają odmienne od siebie brzmienia
@ksantyp77
@ksantyp77 10 жыл бұрын
rozmawiamy tylko i wyłacznie o gitarach eletrycznych
@nusior
@nusior 10 жыл бұрын
Oh ten groovy-jak mu tam ma chyba jakies problemy ze soba bo zachowuje sie dziwacznie. jakiej klotnie i wyzywania pod filmikiem Chapmana o drewnie robil. Nie mowiac o jego auper tescie jak kladl dwie gitary jedna na drugiej dowodzac jak to drewno nic a nic nie znaczy :D Dziwny typ z niego.
@flamesignum77
@flamesignum77 6 жыл бұрын
Fajny test... taki testujący. #f*ckthesystemtypecomment
@marceli155
@marceli155 4 жыл бұрын
bardzo małe znaczenie ma drewno! gram 45 lat i wiem coś na ten temat a ceny gitar są brane z dupy ! jak debile płacą no to dają większą cenę
@PolishMark
@PolishMark 3 жыл бұрын
Ja gram 94 lata i drewno ma znaczenie.
@darekzaczyk1
@darekzaczyk1 2 жыл бұрын
czemu się tak motasz w tej relacji
@ksantyp77
@ksantyp77 2 жыл бұрын
Może byłem ujarany
@darekzaczyk1
@darekzaczyk1 2 жыл бұрын
@@ksantyp77 masz może doświadczenie w olejowaniu korpusu? sposób, metodę, dobór oleju i wosku jaki producent ile warstw czas schnięcia polerowanie wykończenie i nie jaraj w godzinach szczytu i w takim upale hehe
@bartomiejlechicki9442
@bartomiejlechicki9442 6 жыл бұрын
Budda :(
@nusior
@nusior 10 жыл бұрын
Oh ten groovy-jak mu tam ma chyba jakies problemy ze soba bo zachowuje sie dziwacznie. jakiej klotnie i wyzywania pod filmikiem Chapmana o drewnie robil. Nie mowiac o jego auper tescie jak kladl dwie gitary jedna na drugiej dowodzac jak to drewno nic a nic nie znaczy :D Dziwny typ z niego.
@ksantyp77
@ksantyp77 10 жыл бұрын
no dziwny, tez troche traktuje go z przymrużeniem oka, ale dużo wie przy okazji
@nusior
@nusior 10 жыл бұрын
No wiedzieć to wie dużo ale nie popieram jego rozmyślań nt drewna.
@ksantyp77
@ksantyp77 10 жыл бұрын
no ja jak mówię w filmiku, tez się do końca nie zgadzam z tym co mówi
小丑揭穿坏人的阴谋 #小丑 #天使 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 54 МЛН
Мама у нас строгая
00:20
VAVAN
Рет қаралды 4,3 МЛН
When u fight over the armrest
00:41
Adam W
Рет қаралды 27 МЛН
NAJWIĘKSZA GITAROWA ŚCIEMA!
35:10
CTG TV
Рет қаралды 19 М.
ENHANCE your WOOD GRAIN! (new EASY technique!!!)
9:25
Guns and Guitars
Рет қаралды 420 М.
Glass Beams - 'Mahal EP' (Full Live Performance)
20:16
Glass Beams
Рет қаралды 3,7 МЛН
小丑揭穿坏人的阴谋 #小丑 #天使 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 54 МЛН