Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera Spowiedź - Lew Tołstoj Mit Syzyfa - Albert Camus Ucieczka od wolności - Erich Fromm Bohater o tysiącu twarzy - Joseph Campbell nie ma za co ;)
@radekk5080 Жыл бұрын
Jest za co! Dziękuję ❤
@basiap6886 Жыл бұрын
Na 18 urodziny dostałam od sióstr "Małego Księcia" z dedykacją "żebyś nigdy nie zapomniała dziecka, które jest w tobie" i zakreślonym fragmentem "przecież wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi".
@zoja66 Жыл бұрын
Osobiscie zachecam do przeczytania.przepieknych ksiazek,ktore czytalam trzy razy,Carlos Ruiz Zafon Cmentarz zapomnianych ksiazek. 1 cien wiatru 2gra Aniola 3wiezien nieba 4 labirynt duchow i 5 podumowanie:ksiaze Parnasu. Autor zmarl w 2020 roku w wieku 58 lat. Polecam,piekna, dobrze sie czyta.⚘️⚘️
@HannaScarlett Жыл бұрын
Wszystkie te książki przeczytałam i wszystkie bardzo wpływają na mój tok myślenia. ❤
Czytałem Cień wiatru i grę Anioła. Coś wspaniałego, piękny idealny świat ludzi o pięknych duszach, niezwykłej moralności i niezłomnych charakterach.
@zoja66 Жыл бұрын
@@huberychalimoniuk2335 Zachecam do przeczytania calosci, warto. Pozdrawiam. 🌹🌹
@annakowalczyk6141 Жыл бұрын
Na mnie lepiej działa myślenie odwrotne: że wszystko jest całkiem proste tylko my to niepotrzebnie komplikujemy
@marcineks3538 Жыл бұрын
Dokładnie
@tomeklimanowski5942 Жыл бұрын
Oto moje pozycje: 1. Cząstki elementarne, M. Houellebecq - za pokazanie, że jednym zdaniem da się wyrazić wszystko. 2. Serotonina, M. Houellebecq - za uświadomienie, jaki wpływ na nasze życie mają głupie, z pozoru małe decyzje i za ten ukryty vibe "taxi drivera". 3. Komu bije dzwon, E. Hemingway - za prosty język wyrażający okrucieństwo wojny. Za fenomenalne budowanie postaci i epicką historię o odwadze i honorze. 4. Siekierezada, E. Stachura - za pokazanie, że można pisać samymi emocjami. Za wrażliwość i próbę odnalezienia siebie. 5. Sto lat samotności, G. G. Marquez - za udowodnienie, że historie z pogranicza jawy i snu są bardziej prawdziwe, niż te oparte tylko na jawie. 6. Sklepy cynamonowe, B. Schultz - za wspaniały język, który przeskakuje wręcz wyobraźnię. Styl niemożliwy do podrobienia, jedyny w swoim rodzaju. 7. Morfina, S. Twardoch - pierwsza powieść "dla dorosłych" jaką przeczytałem. Fenomenalny styl. 8. Wyznanie maski, Y. Mishima - Mishima jako twórca udowadnia, że można być artystą bezkompromisowym i bezgranicznym. 9. Najstarszy, Ch. Paolini - poznałem definicję słowa "epickość". 10. Cudze słowa, W. Szostak - bo dzięki temu autorowi nadal mogę czytać hipnotyzującą prozę (pustka po Schultzu i Marquezie wypełniona).
@stronger512 Жыл бұрын
Ależ rekomendacje! Kilka z tych pozycji czytałam. Po Twoim opisie najbardziej zaciekawiła mnie 8-mka. Muszę przyznać, masz ogromną zdolność do przekazania esencji ksiażki w kilku słowach.
@piotrpatucha1080 Жыл бұрын
Pewien amerykański filozof zanotował sobie w dzienniku: "Jeśli spotkasz niezwykłego człowieka, zapytaj jakie książki przeczytał w swoim życiu." Dziękuję Ci "Absurdalny Człowieku" za ten wspaniały odcinek. Ja swą przygodę z książkami rozpocząłem od Kamasutry. :)
@bambajk9929 Жыл бұрын
Jaki ?
@emielregis8456 Жыл бұрын
Imperium, R. Kapuścińskiego -> dzięki tej książce wybrałem swój zawód Szkice piórkiem, A. Bobkowskiego -> zmieniły całkowicie moje nastawienie od życia Krzesła, E. Ionesco -> Pierwszy raz odczułem tak głębokie połączenie z autorem Dziennik, W. Gomborowicz -> ukształtował moje odczuwanie literatury Na szczytach rozpaczy, E. Cioran -> najważniejsza dla mnie filozoficznie książka
@Anna_Senn Жыл бұрын
🌹
@annakubicka9225 Жыл бұрын
Gustave Le Bon "psychologia Tłumu" - do dziś (po 40 latach od przeczytania) przypominam ją sobie nieraz kilka razy dziennie. Propaganda w TV, pobyt na strajku, proteście, gdy widzę jak łatwo jest tłum ogłupić, jak sama daję się ogłupiać - to wszystko ma związek z tym co opisuje autor ten książki.
@stivus1696 Жыл бұрын
Rzeczywiście, czytalem tę książkę w wieku jakichś dwudziestu - dwudziestu kilku lat i na zawsze została mi w pamięci. I jeżeli możemy w znacznym uproszczeniu powiedziec, że jesteśmy kompilacją książek, które przeczytaliśmy i idei, które nami kierowały bądź kierują oraz doświadczeń, których nabyliśmy w trakcie naszego życia, to z pewnością ta właśnie książka z zakresu socjologii mocno odbiła się na moich wyborach w przyszłości. Nawet o tym nie myślimy, ale kierujemy się jakimiś wartościami w życiu, nawet jeśli są to antywartosci. A te latami osadzaja się w naszej świadomosci, ale również-co jeszcze ważniejsze- w podświadomości. Generalnie twierdzi się, że ludzie czytający są mniej podatni na manipulację. Obserwując przez wiele lat innych muszę przyznać, że rzeczywiście tak jest.
@gabrielamajtczak889 Жыл бұрын
Ja od siebie zostawię: - Wrzenie. Francja na krawędzi. Pamuła - niesamowity reportaż z budowaną historią oraz dzielący się ogromem wiedzy. - Rok 1984. Orwell - Ferdydurke. Gombrowicz
@Daster200 Жыл бұрын
"Ferdydurke" czytałem trzy razy i za każdym razem zmieniała moje życie. Nie wiem czy na lepsze, ale zawsze zmieniała ;)
@DzikiChrzann Жыл бұрын
Rok 1984 uderza inaczej
@Izabela-xr4cd Жыл бұрын
"Nieznośna lekkość bytu" - rzeczywiście świetna bez dwóch zdań :) Ja ze swojej strony polecam serdecznie książki Wiesława Myśliwskiego - fantastyczne i po zaprezentowanych tutaj tytułach odnoszę wrażenie, że przypadłyby Panu do gustu :)
@mariamagdalena06 Жыл бұрын
Osobiście podzielę się tym, że moje życie zmienili "Chłopcy z Placu Broni", których czytałam sześć i pół roku temu jako lekturę. Stamtąd pochodzi wiele moich wartości, przemyśleń, poszerzenie spojrzenia na świat ale także wiele ciekawych pasji np. nauk języka węgierskiego (język ojczysty autora i bohaterów).
@Anna_Senn Жыл бұрын
Nie wiem czy mogę powiedzieć, że ta książka zmieniła moje życie, ale mam do niej bardzo duży sentyment 😊. Mój Pradziadek był Węgrem, i po Węgrach mam urodę i temperament :). Dziękuję za Twój Wpis 😊🌹.
@mirabelkameduza1493 Жыл бұрын
Och Ela straciłaś przyjsciela🙈😋
@mirabelkameduza1493 Жыл бұрын
Placki po węgiersku są smaczne 😁
@antygona-iq8ew Жыл бұрын
Dobra lektura, do dziś pamiętam postać Nemeczka i Boki a czytałam więcej niż 6 lat temu. Płakałam jak bóbr, to była lekturą w 5 klasie, miałam 11 lat. Strasznie kiepsko omówiona.
@mariamagdalena06 Жыл бұрын
@@antygona-iq8ew zgodzę się z tym, że kiepsko omówiona, w ogóle powinna być gdzieś w siódmej klasie, bo wtedy jesteśmy w wieku bohaterów i ich najbardziej rozumiemy, a także wiemy więcej z historii mając pełniejszy obraz przedstawionego świata. Ale to inna kwestia, że większość lektur jest niedopasowana do wieku uczniów je czytających.
@martatomaszewicz2094 Жыл бұрын
Dzięki, dobrze że o tym mówisz. Tej tematyki książki są o naszym życiu, dają możliwość poznac siebie bardziej szeroko horyzontalnie , zagłębić się w te swoje emocje.
Жыл бұрын
Bardzo dobre polecajki 🙌
@eukurku2491 Жыл бұрын
U mnie przygoda z czytaniem zaczęła sie od Victora Frankla i i jego "człowieka w poszukiwaniu sensu", więc jest to dla mnie jedna z najważniejszych pozycji - tzw life changer, ale oprócz tego, to bym polecił: erich fromm "patologia normalnosci" bertrand d. jouvenell " traktat o władzy" thomas sowell " oni wiedza lepiej" Moim zdaniem te pozycje powienen przeczytać każdy dorosły, więc dziele się nimi tutaj. może ktos siegnie :)
@antygona-iq8ew Жыл бұрын
Frankl mnie trochę rozczarował. Czytając jego twórczość miałam wrażenie że mam do czynienia z ogromną racjonalizacją. Zadziwilo mnie, że jego książki są tak bardzo cenione. Znacznie większe wrażenie wywarł na mnie Grudziński w swoim "Innym Świecie". Musiałam przeczytać jako lekturę, nie wiem czy kiedykolwiek jeszcze po nią sięgnę. Bardzo mroczna ksiazka o mrocznych aspektach człowieka. Grudziński nie wciska Boga, gdzie to nie ma.
@HannaScarlett Жыл бұрын
Bardzo się cieszę, ze przez przypadek natrafiłam na Pana kanał w internecie ❤ Moje książki, które długie lata została w pamięci i zawsze maja coś z mojego życia to „Przeminęło z wiatrem”, „Anna Karenina”, Mały Ksiaze” wszystkie książki autora Carlos Ruiz Zafon, oraz ksiazka „Biały Oleander” Co do filozofii istnieje dla mnie tylko Seneca z jego spojrzenia na świat wiem, ze czas jest najważniejszy. Jego filozofia „idzie ze mną” i pisząc moja książkę myśle, ze wszystkie moje bohaterki coś posiadają z jego filozofii.
@gabylanger1077 Жыл бұрын
Wielkie dzięki
@lenadragonfly2455 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za polecenie. Ja polecę "Nowoczesność i tożsamość"Anthony Giddens. Uważam, że to powinna być książka obowiązkowa na końcu liceum. I jeszcze "O wielości światów" Alfred Shutz
@marcys2907 Жыл бұрын
Spowiedź Tołstoja przeczytałam w wieku 17 lat i pamietam, że bardzo się na niej zawiodłam, ponieważ nie spełniła moich oczekiwań co do odkrywczości przemyśleń natury egzystencjalnej. Teraz po obejrzeniu tego filmiku chyba sięgnę po nią raz jeszcze. Zakładam, że po prostu moja młodsza wersja nie dojrzała ani nie doceniła głębi tam, gdzie widziała tylko płyciznę, bo sama miała jeszcze dość płytkie rozumowanie 🤠
@linuxtux123 Жыл бұрын
"Rozmowy z Bogiem" Walsch to mój nr jeden. Life changer.
@HeroldAndrasty Жыл бұрын
Życie nie ma sensu. Życie samo w sobie jest sensem, celem i drogą. Ludzie tego nie rozumieją, szukają i nie znajdują, a to jest tuż obok nich. Nigdzie nie trzeba szukać.
@ukaszbonczol5613 Жыл бұрын
Polecam "Pokrzywione drzewo człowieczeństwa" Isaiaha Berlina. Jeśli jeszcze nie czytałeś, to wnioskując po Twoich rekomendacjach, książka ta powinna bardzo Ci się spodobać.
@BNSBadnightSquad Жыл бұрын
coś nie tak z audio, strasznie mało wysokich czestotliwości, bardzo matowe brzmienie - ciezko sie słucha
@annamazepus3380 Жыл бұрын
Mega ciekawe! Dziękuję
@szymonnowak8520 Жыл бұрын
Dla mnie najważniejszą książką jest Silmarilion. Może to nie filozofia (chociaż wątki filozoficzne u Tolkiena zawsze są) ale ukształtowała mój gust co do książek, filmów i gier.
@homoxymoronomatura Жыл бұрын
Akurat u Tolkiena nie ma wątków filozoficznych
@etraigann Жыл бұрын
Paaaaanie!!!! Zgadzam się dziko, chociaż moja jest 'Mistrz i Małgorzata' - czytałem 23 razy...
@cokrates7531 Жыл бұрын
Idiota -Fiodor Dostojewski; Kobieta z wydm - Abe Kobo; Etyka w porządku geometrycznym dowiedziona - Baruch Spinoza; Traktat o miłości - Ibn Arabi; Cherubinowy Wędrowiec - Anioł Ślązak.
@ciociabo2 Жыл бұрын
2 pierwsze moje też
@edytama4938 Жыл бұрын
Hmmm Abe Kobo Kobieta z wydm👍
@jagienka7723 Жыл бұрын
@@ciociabo2 pierwsza moja też❤
@stronger512 Жыл бұрын
"Nieznośną lekkość.." mam od lat na półce. Dzięki tobie sięgnęłam po nią, i jak tylko skończę, tą książkę, którą teraz czytam - przeczytam. A co bym poleciła? W pierwszej kolejności pomyślałam o książce W. Styrona "Ciemność widoma", tego od "Wyboru Zofii". Jest to studium ciężkiej depresji, świadectwo, pisarza, który przebywa w mroku i potrafi go opisać.
@emiliayilmaz1919 Жыл бұрын
Dzięki:) Nieprzeczytane dodaję do listy.
@perfid7310 ай бұрын
Nie potrafię wymienić 5 książek , które zmieniły moje życie...ponieważ były ich setki. Każda , jest projekcją myśli autora. Na czytelnika. Niezależnie od formy ,czy gatunku. Każda jest ograniczona do wymiaru człowieka. Pewne mury burzy , otwierając choryzonty . I pewne mury stawia. Można "ulubić" autora, jego dzieło. Czuć " niesienie" ideą. Miałem tak naprawdę setki razy. Jednak dopiero Biblia otworzyła mi oczy , umysł i serce. Na więcej niż człowieka. POLECAM przeżyć to samodzielnie.
@TheXXxBlackRamxXx Жыл бұрын
4:03 jeszcze nigdy tak szybko nie skipowalem spojlera jak tutaj, wlasnie czytam Anne Karenine XD
@Juliana1272 ай бұрын
"Chłopki" Joanna Kuciel-Frydryszak - bardzo ciekawa, dodala mi motywacji do pracy "Mały Książę" Anotine de Saint-Exupéry - tu chyba nic nie trzeba tłumaczyć "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Victor E. Frankl - autor przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym, o czym opowiada, a w kolejnej części książki opisuje metody terapeutyczne, które opracował na podstawie własnych doświadczeń
@ruby616 Жыл бұрын
Dziękuję za polecenia 😊
@szymonk3653 Жыл бұрын
Nie wystarczy przeczytać warto pracować z ksiazką
@martynakapczynska5425 Жыл бұрын
Dokładnie 😅
@Anna_Senn Жыл бұрын
Uwielbiam film 'Balzac i Mała Chinka' 😊. W którym niepiśmienna wnuczka wiejskiego krawca wraz z Pierwszą Miłością poznaje Świat Książek 😊. Ten Świat sprawia, że dziewczyna nie potrafi już pozostać w zaplanowanym dla niej od pokoleń życiu. Wyrusza w Świat i nigdy już nie wraca ❤️🌹.
@mirabelkameduza1493 Жыл бұрын
Doszukuje się w tym tekście, jakiejś podobnej historii, może autopsja 🙈🤣😁
@mirabelkameduza1493 Жыл бұрын
Dobrze sobie posmieszkowalismy. A teraz powrót do tematu. Ilu z nas przeczytało książkę która była wartościowa i w niosla coś do naszego życia!? A ilu znas w młodym wieku, zrozumiało lekturę którą mieliśmy przełożyć na części pierwsze w swoim rozumieniu, co autor miał na mysli!? Ilu zeas podchodziło do tego zagadnienia i wykładało się na polu własnego myślenia, bo brakło zasobów słów które zdobywa się po przez czytanie książek (jakichkolwiek)
@Anna_Senn Жыл бұрын
@@mirabelkameduza1493 Mam czasem problem ze znikającymi komentarzami 😊. Obejrzyj film. Nie jest to ambitna produkcja, raczej lekka i zabawna, z Pewną Głębią, metaforyczną i dosłowną, gdy 'ludzkie życie’ zostaje zalane przez Wodę. Widziałam uwagi wobec Ciebie dotyczące braków w pisowni i braków w szacunku 😊. Ten ktoś chyba niewiele widział 😎.
@AaaAaa-ii6py Жыл бұрын
Tak to była inspieracja do wielkiego hitu pt. Mała Chinka cziku cziku linka
@mirabelkameduza1493 Жыл бұрын
@@Anna_Senn czy jest szansa że zobaczy!? A co do znikających wpisów, to ewakuacja, chwilą zaistniałą, faktu własnej ulomnosci 🤣 ponieważ oczy szwankują i nie widzę co napiszę 😁
@Korkichan Жыл бұрын
Anthony de Mello - Przebudzenie
@remiss46 Жыл бұрын
Przebudzenie uratowało mi życie. A precyzyjniej - dopiero po lekturze Przebudzenia zacząłem żyć! ❤️
@marcinjan6193 Жыл бұрын
u mnie podobnie kuzynka dała mi tą książkę jak kiedyś jechałem na odwyk, pompowane przez terapeutów schematy i formuły mnie tylko odpychały, a de Mello wręcz oświecił, polecam też "Modlitwa żaby" "Minuta nonsensu" czy "Śpiew ptaka" takie zbiory historyjek, uspokajających zmuszających do refleksji
@remiss46 Жыл бұрын
@@marcinjan6193 mamy więc dość podobne doświadczenia. Z dużą dozą pewności mogę powiedzieć, że bez de Mello moja trzeźwość nie przetrwałaby już 21 lat. Facet pozbawił mnie złudzeń. No może nie aż tak. One czasami nadal zaburzają postrzeganie świata, ale dzięki narzędziom, jakie otrzymałem od niego szybko rozpoznaję ich działanie, tym samym pozbawiając je destrukcyjnej mocy. PS. zgadzam się. W każdej książce de Mello czytelnik może znaleźć elementy wybuchowe :). No bo przecież nie chodzi o zbieranie informacji. Liczy się tylko okrzyk "aha"! Świadomość, świadomość i jeszcze raz świadomość! jakby rzekł nasz Mistrz! :)
@klaudiabalukin1368 Жыл бұрын
😍 Moje życie odmieniła książka "Nowa psychologia sukcesu" 😊 większość z problemów wymionionych w odcinku musiałam przezwyciężyć sama i żałuję, że wtedy nie usłyszałam nigdzie o tych książkach..
@ida123 Жыл бұрын
Polecam książkę Siła czy moc Davida Hawkinsa. To przełom w moim życiu. I w przeciwieństwie do polecanych przez ciebie pozycji daje odpowiedzi a nie pytania.
@aniaczarnik9299 Жыл бұрын
Co się stalo z audio? ;//
@trashhh_ey Жыл бұрын
Kompresor żeby bębenków nie wywalało w trakcie podnoszenia głosu? Chyba, że o coś innego chodzi?
@anonimowytukotukopampasowy4212 Жыл бұрын
Nowy wspaniały świat - Huxley
@piotrpiecuch119711 ай бұрын
Hevel OP .Pałys❤
@hannastokfisz6306 Жыл бұрын
Lao Tse "Księga cnoty" (Tao Te Ching), Capra Fritjof :" Punkt zwrotny" i "Tao fizyki" - porównanie i krytyka podejścia Zachodu i Wschodu w filozofii, nauce, psychologii, ekonomii i in.
@hannastokfisz6306 Жыл бұрын
Polecam przeczytać również wstęp i zakończenie.
@Seriouslynotme2345 ай бұрын
Super sugestie! Będzie co czytać przez lato :)
@witold8818 Жыл бұрын
Żeby znaleźć swoje najważniejsze książki, trzeba najpierw przeczytać tysiąc innych.😊
@naczelnypsycholog6296 Жыл бұрын
* wszystkie 🤣
@beniaminrzepka6244 Жыл бұрын
Co myślisz o Przebudzeniu Anthony De Mello? Najlepiej w audiobook np z youtuba...
@bezciecia.5041Ай бұрын
Bardzo ciekawy top 5.
@petronius09 Жыл бұрын
Dużo tego było, ale dodam tylko kilka, których nie widziałem w komentarzach, a które zmieniły moja perspektywę, kolejność bez znaczenia; 1. Portret Doriana Graya, Oscar Wilde 2. Niebezpieczne związki, Choderlos de Laclos 3. Udręka i ekstaza, Irving Stone 4. Zły, Leopold Tyrmand 5. Fiasko i Kongres Futurologiczny, Stanisław Lem 6. Imię Róży, Umberto Eco 7. Czarny łabędź, Nicholas Taleb 8. Kościół i rewolucja francuska, Mieczyslaw Żywczynski… i duuuuuużo innych. Dobry odcinek, dał mi impuls do zastanowienia się co będę czytał, kiedy skończę to co czytam teraz🤔
@naczelnypsycholog6296 Жыл бұрын
zabawne akurat chodzi za mną, że mam przeczytać Mit Syzyfa od jakiegoś miesiąca, a tu trafiam na kolejny znak ;), pewnie zwykły przypadek? a może nie xD ale obiorą Twoją kolejność, pierw spowiedź, i dopiero Syzyf, a potem może ucieczka, Mogę polecić 1. The Power of Now - by Tolle z tym, że trzeba być gotowym, metapoznanie natury własnego umysłu, najlepiej po kilkuset medytacjach za sobą, z pozycji umysłu i ego jak czytamy to będą dla nas brednie, miałem tak za 1 pierwszym razem 2. Spiritual Enlightenment, the Damnedest Thing - Jed McKenna, też nie dla wszystkich, można po niej być w depresji nihilistycznej przez jakiś czas, także ostrzegam
@annarachwa5033 Жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, ale dość ciężko mi się go słuchało przez ciągłe zmiany w dźwięku. Część była jakby wygłuszona przez co pozostałe fragmenty wydawały się zbyt głośne. Mam wrażenie, że to była kwestia zbierania mikrofonu. Ale treść super, z pewnością sprawdzę polecone książki
@adamkas8396 Жыл бұрын
- Podręcznik od angielskiego hight note 2, dokładniej zadanie 7 str 27 - gdyby nie ono, to nie byłoby mojego Adiego, najmniej spodziewana w tym kontekście książka, ale naprawdę to zadanie poważnie na mnie wpłynęło. - Inwazja - przez nią zaczęłam się interesować bardziej książkami typu political-fiction, war books - Harry Potter i kamień filozoficzny - dzięki niej wróciłam do czytania po długiej przerwie - Harry Potter i więzień azkabanu -towarzyszyła mi w jednym z trudniejszych dla mnie momentów
@stivus1696 Жыл бұрын
Co do książek, które podałeś, czytalem Kunderę i Fromma, ale ani jeden ani drugi w jakis znaczący sposób nie wpłynął na moje życie. Choc Fromma czytywałem w większym zakresie jako dwudziestokilkulatek, generalnie jednak traktowałem go bardziej jako ''ucznia Freuda'' niz samodzielnego autora. Podobnie było z C.G. Jungiem, K. Horney czy innymi przedstawiecielami psychoanalizy. Jezeli chodzi o pojedyncze książki to z pewnością ''Psychopatologia życia codziennego'' Freuda, a nade wszystko ''Wilk stepowy'' H. Hessego. Z wilkiem stepowym jako postacią identyfikowałem się od samego momentu, kiedy tylko przeczytalem powieść Hessego. To naprawdę zadziwiajace jak ''Traktat o wilku stepowym'' opisywal mnie samego, z jaką niesmowitą wnikliwością i dokładnością oddawał moją konstrukcję psychiczną. Dziwne jest jednak również to, że czytałem tę książkę po 30 latach, juz jako blisko 50- latek i ciagle jeszcze drzemie we mnie ta bestia. Juz bardziej oswojona, doświadczona latami życia, ale ciagle jeszcze identyfikuję się z postacia Harry'ego Hallera. Było wiele książek, bo zawsze lubiłem czytać, ale ''Steppenwolf'' (którego nota bena czytalem także w oryginale) zawsze pozostanie ta najważniejszą.
@barbaraska1958 Жыл бұрын
Wilk stepowy - nigdy nie zapomnę mojego zachwytu tą książką w młodości. Pozdrawiam serdecznie miłośników Wilka.
@4tom4ash Жыл бұрын
Oczywiście Albert Camus - wszystko - wszystko czytałem wiele opracowań szczególnie Maciej Kałuża się narzuca - "Śmierć szczęśliwą" - czytałem jedynie po włosku - jestem zainteresowany kupnem tej książki po polsku (albo sobie sam przetłumaczę z włoskiego, już zacząłem). Pierwsza ważna książka - gdy miałem 12 lat - "Martin Eden" Jacka Londona - taka Cruella czy Johnny Rotten literatury...
@elementykomizmu Жыл бұрын
podzielam zdanie, że „nieznośna lekkość bytu” otwiera jakoby głowę na literaturę 😁 sama od niej zaczęłam moją przygodę z klasyką, a było to bodaj już w wieku 14 lat pozycją, która najbardziej na mnie wpłynęła i przetestowała mój światopogląd w stopniu największym, jest „o duchu praw” karola monteskiusza - nie jestem nawet w stanie opisać w jednym komentarzu wrażeń z jakimi mnie pozostawiła 😵💫
@viola1699 Жыл бұрын
A co jeśli to życie to jest tylko szkic a prawdziwy obraz będzie mial miejsce? Ja przeczytałam inna ksiazke, którą zmieniła moje życie na lepsze i dala mi nadzieje i dowody, ze tak bedzie…polecam.Jana 5: 28 Nie dziwcie się temu, bo nadchodzi czas, gdy wszyscy, którzy są w grobach, usłyszą jego głos+ 29 i wyjdą. Dla postępujących* dobrze okaże się to zmartwychwstaniem do życia, a dla postępujących* niegodziwie - zmartwychwstaniem na sąd+
@Solwe1 Жыл бұрын
Najważniejszymi książkami, które ukształtowały naszą cywilizację były dwie pozycje, które, przyznaję nigdy nie przeczytałem, a które znam tylko z przytoczeń i tak w ogóle każdy je doskonale zna, a są to "O obrotach sfer ..." Mikołaja Kopernika oraz "Principia..." Izaaka Newtona. Ta uwaga jest to z mojej strony pewna ironia, ale jednak godna przemyślenia.
@renatajureczko-suder8637 Жыл бұрын
M. Twain Opowiadania. Zaskakujące.
@dzes7791 Жыл бұрын
Polecam też podcast Dzikie Lektury - Na dnie w Paryżu i Londynie Orwell
@witold8818 Жыл бұрын
A może zamiast Kundery „Nic dwa razy się nie zdarza” Szymborskiej. Polecam wiersze. Może ma Pan swoje najważniejsze. Lepsze w 3-minutowej kulturze.😊
@jerzystruczak78211 ай бұрын
graham greene " morski" conrad !!
@mikii2001 Жыл бұрын
Świetny materiał, ale jakoś dźwięku... 😫
@barbarapiasecka7869 Жыл бұрын
Bracia Karamazof , Dostojewskiego i Biała Gwardia , Bułhakowa
@Axis-Libris Жыл бұрын
Anna Karenina patrzy na mnie z półki z wyrzutem, kiedy się za nią wezmę... Wsm to jest fajny pomysł zrobić video o książkach które zmieniły moje życie. Też bym mogła takie zrobić, ale chyba trwałoby godzinę xD (wsm to by nie było nic nowego...)
@zales96 Жыл бұрын
W wielu narracjach można się spotkać z terminem "bohatera". Nawet tu, w pozycjach Camusa i Campbella miejsce człowieka jest tak przedstawione. Mam problem z tym podejściem. Stawianie siebie jako bohatera życia, czyt. jakiejś opowieści daje złudzenie, że ta opowieść ma określoną strukturę, np. wstęp, rozwinięcie, zakończenie. I oczywiście w wielu przypadkach tak jest, ale kreując te opowieść często można zapomnieć, jak absurdalny może być jej przebieg, a tymbardziej koniec. To rodzi cierpienie - nagła śmierć to z jednej strony strata, z drugiej niezgoda na występowanie w przyrodzie niedokończonych opowieści. Ponadto, bycie protagonistą rodzi braki w empatii, bo reszta to tylko NPC i świat przedstawiony, którego jesteśmy narratorem. Myślę że nie da się całkowicie uwolnić od ego, ale pojenie narracji pod tytułem "bohater opowieści" tym bardziej nie pozwala nabrać dystansu. Sam niestety zmagam się z wybitnym brakiem empatii, właśnie chyba spowodowanym nie do końca zamierzanym postrzeganiem siebie jako jedynego słusznego, pierwszoplanowego bohatera świata.
@emielregis8456 Жыл бұрын
Bohater, świat przedstawiony, narracja to terminy literaturoznawcze. Nie mają nic wspólnego z konotacjami, o których wspomniałeś np. stawianie siebie jako protagonistę i jedyną istotną postać. W ogóle wyrażenie "protagonisty" jest rzadko wykorzystywane na poważnie, ma ono w rzeczywistości dość twarde ramy - oznacza osobę walczącą o jakieś ideę albo najważniejszego aktora w sztuce greckiej. Postrzeganie siebie jako "pierwszoplanową postać" nie jest też niczym złym. Dość naturalna sprawa, pielęgnowanie ego także nie jest zbrodnia. Zresztą skoro wspomniałeś Camusa, to na pewno o tym wiesz. Ważne tylko, żebyś nie zapomniał, że na deskach teatru są i inni aktorzy.
@zales96 Жыл бұрын
@@emielregis8456 jeśli chodzi o terminologię literaturoznawczą to zakładam, że masz w tej kwestii większe pojęcie niż ja, więc nie będę na to pole wchodził. Nie widzę jednak powodu, dla którego nie mógłbym użyć ich w bardziej potocznym znaczeniu zwłaszcza, że stosuje tu analogię między życiem człowieka a opowieścią/powieścią, dlatego użycie takiej a nie innej terminologii uznałem za właściwe. Ponadto, kontynuując analogię, postrzegam ludzkie poznanie jako kreowanie opowieści na podstawie zebranych danych. Co do pielęgnowania ego się zgodzę, nie ma w tym nic złego. Zwracam jedynie uwagę że jest to kwestia w której łatwo przesadzić w jedną lub w drugą stronę.
@emielregis8456 Жыл бұрын
@@zales96 Nie chodzi mi o to, że nie możesz ich używać - broń Boże! Raczej, że zastosowanie określenia "Bohater o tysiącu twarzy" (bo zakładam, że do tego się odnosiłeś) ma ten literaturoznawczy sens. A poza tym precyzja języka to coś wartego uskutecznia. Musisz wtedy bardziej się wysilić w poszukiwaniach właściwych słów i to powiększa Twoje wyobrażenie o świecie. Tak przynajmniej lubię sobie myśleć
@zales96 Жыл бұрын
@@emielregis8456 a to źle zinterpretowałem Twoja wypowiedź. Dzięki za sprostowanie. A temat języka to kwestia na długą debatę zapewne :)
@edris991 Жыл бұрын
Szkoda ze w sieci jest tak mało wypowiedzi ludzi którzy już są powiedzmy w 3/4 życia a nie w 1/3
@kazikbaton9 ай бұрын
Nigdzie nie mogę zdob Spowiedź☮️
@zbigniew.8261 Жыл бұрын
Mogę polecić książkę Wacława Holewińskiego "Cieniem będąc ,cieniem zostałem". Przeczytałem dwa razy, dlaczego? Nie wiem. Zaś , zaczytana ( chyba muszę kupić drugi egzemplarz) to "Sztuka życia według stoików". Piotra Stankiewicza. Nie wiem czy była na tym kanale omawiana . Czasami z racji moich poszukiwań na KZbin , jakiś kanał się pokazuję ,jak tym razem. Pozdrawiam.
@hankaczupajo4830 Жыл бұрын
Dzięki za kolejny świetny odcinek! Sięgnę po te pozycje, których jeszcze nie czytałam. Swoją drogą nigdy nie potrafiłam zrozumieć, dlaczego ludzie (szczególnie mężczyźni z mojego otoczenia) zachwycają się "Nieznośną lekkością bytu" i do tej pory nikt mi tego nie wyjaśnił. A chciałabym to zrozumieć! Fragment, który wybrałeś bardzo lubię, ale generalnie ta książka za wiele nie wniosła do mojego życia. Może gdybym czytała ileś lat wcześniej byłoby inaczej? Jestem otwarta na dyskusję w tej kwestii i zapraszam do rozmowy.
@naczelnypsycholog6296 Жыл бұрын
przeczytałem to już dosyć dawno temu, jedne co pamiętam, to że pokazuje iż sex i miłość nie zawsze idą w parzę, czyli to nie to samo, można kogoś kochać, coś na rodzaj przywiązania, ale nie ma pożądania, albo jest pożądanie, ale nie ma miłości, relacje z męskiego punktu widzenia, zamiast romantycznego Disneya o księciu i księżniczce
@obeah987 Жыл бұрын
Hej, drobna prośba, czy możesz dopracować dźwięk, bardzo ciche są ostatnie nagrania i niewyraźne. Pozdrawiam
@magdalenaolkowska2688 Жыл бұрын
Chyba źle słychać jak odwraca głowę od mikrofonu, faktycznie źle się tego słucha raz głośno raz cicho
@arkadiuszmrozinski21729 ай бұрын
Duchy, ,,kosmiczne niewolnictwo człowieka" zmieniło moje życie
@erykzbik1139 Жыл бұрын
Cześć, znasz może prawo briffaulta? Mógł byś zrobić materiał na ten temat, zgłębić go i podzielić się przemyśleniami z widzami w tym również ze mną? Jestem zainteresowany co o tym pomyślisz i powiesz ale także komentarze zapewne dadzą nam wszystkim coś cennego. Pozdrawiam, Eryk.
@JanuszMazanek-s8sАй бұрын
Książkę, książkę,ta książka, to są utwory literackie ,a wymieniana nazwa to tylko nośnik tresci,A wogole to mógłbyś od czasu do czasu użyć synonimu,dla urozmaicenia a tak ciągle - książka, książki, książce,i znów - ksiazka !
@bkrukowski Жыл бұрын
Transerfing - Vadim Zeland
@mistrz3900 Жыл бұрын
Kwiaty dla Algernona!
@Pariiiis Жыл бұрын
Kundera💙
@grzegorzfranciszek5878 Жыл бұрын
Kundela jest the best
@jaghaEm Жыл бұрын
'Ręce precz od tej książki '
@myszkamyszusia4108 Жыл бұрын
Czwartek.2023-02-23. Podam tytuły książek, które są moim zdaniem warte przeczytania. Mi rozjaśniły coś tam niecoś w łepetynce. 1= Chrześcijaństwo po prostu. C.S. Lewis. 2= Patologia Duchowości. Ks.dr.Krzysztof Grzywocz.3= Możesz uzdrowić swoje życie. Louise L. Hay. 4=Żyj wystarczająco dobrze. Agnieszka Jucewicz. Grzegorz Sroczyński.5= Sekrety kobiet. Ewa Woydyłło. 6= Mały Książę. Antoine de Saint-Exupéry.7= Alfabet miłości. Renata Mazurowska. Bogdan Wojciszke.8= W zgodzie ze sobą. Ewa Woydyłło.9= Księga mężczyzn.OSHO.10=Księga kobiet. OSHO. Polecam serdecznie. Pozdrawiam.😘
@aleksandrazagulska1404 Жыл бұрын
"Obcy" Alberta Camusa
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
Dlaczego?
@aleksandrazagulska1404 Жыл бұрын
@@Mrcoldy1988 Abstrahując od uwierającej postawy bohatera i dramatycznego zawiązania akcji! Autor w oryginalny sposób analizuje wewnętrzną integralność człowieka. Czy być obcym oznacza odmówić udziału w społecznej grze?
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
@@aleksandrazagulska1404 OK. jakoś nigdy nie mogłem przełknąć końcówki.
@omeleq Жыл бұрын
OSHO odwaga bycia sobą
@3l3ctric_philip97 Жыл бұрын
hej, czytałeś "Człowieka zbuntowanego" Camusa?
@patrykkarczewski2948 Жыл бұрын
Tołstoj kozak
@patrykkarczewski2948 Жыл бұрын
Karol bunsh opowieści piastowskie
@dgr3557 Жыл бұрын
👍
@Embrod Жыл бұрын
Fromm powinien przenalizować najbardziej, mit komunizmu i oglądania się w jego stronę, wielu pseudointelektualistów. Religia, ateizm istniały zawsze, więc tym bardziej śmieszy nazywanie tego pierwszego, jakąś ucieczką.
@Ma-oh6xo Жыл бұрын
Książki Oliwiera Sacks'a
@928kkkk5 Жыл бұрын
Mordo fajne tematy, chce się słuchać, ale ciężko jak ten mikrofon/głos tak dziwnie odbiera, raz głośniej , raz nie, jak byś co chwile z pod wody się wynurzał a póżniej znów pod wodą gadał XD może coś tam z mikrofonem trzea naprawić
@czarnyksiezycrogaty Жыл бұрын
To ja jeszcze od siebie dorzucę Aleister Crowley "Magick in Theory and Practice" 😀
@dobrezycie1 Жыл бұрын
Masz pewne tiki, poobserwuj siebie, można popracować nad swoim wizerunkiem.
@DamianCichon9018 Жыл бұрын
Od siebie gdybym mógł coś polecić choć nie są to książki dla każdego bo żyjemy na różnych poziomach i płaszczyznach świadomości to: Eckhart Tolle - Potęga Teraźniejszości Anthony De Mello - Przebudzenie Pozdrawiam 🙂
@Waiting_Via Жыл бұрын
zmienić to możesz jeszcze mikrofon bo brzmi jakby był wbudowany w kamerze
@kozlarzkrawiec Жыл бұрын
Panie absurdalny, coś trzeba zrobić z mikrofonem, bo sprzęt porządny, a brzmi jak ze studni
@IshimuraKatou Жыл бұрын
Na moje życie wpłynęła jedna książka którą dostałem od swojego.... Kurwa, nie pamiętam jak się ci ludzie nazywali. Dostawaliśmy kogoś na wzór jakiś wychowawców od parafii przed bierzmowaniem. I dostałem od swojego książkę dzięki której poniekąd zrozumiałem czemu mężczyźni tak lubią rywalizować ze sobą. A co do Erich'a Fromma to nawet się z nim zgadzam. Że wolność zaczyna przytłaczać. W moim przypadku to po kiego chuja mi wolność kiedy czuje się nieszczęśliwy.
@antygona-iq8ew Жыл бұрын
Co to za książkę o rywalizacji?
@IshimuraKatou Жыл бұрын
@@antygona-iq8ew Nazywa się "Dzikie Serce, Tęsknoty męskiej duszy"
@janinapanek3690 Жыл бұрын
Czarodziejska gora Tomasza Manna
@oliwia3699 Жыл бұрын
jeżeli czujesz się nieszczęśliwy to nie jesteś wolny
@antygona-iq8ew Жыл бұрын
@@oliwia3699 guzik prawda
@roskitv7 Жыл бұрын
Audio
@bizonbizon Жыл бұрын
ta książka wiele rozjaśnia o dzisiejszym świecie kzbin.info/www/bejne/fYTQgp2Dq52ah7M
@marog5006 Жыл бұрын
A mnie się wydaje ze człowiek absurdalny nie czytał „spowiedzi„ tolstoja, albo czytał na tyle dawno ze pozapominal
@928kkkk5 Жыл бұрын
A znasz jakieś fajne książki filozoficzne?
@emielregis8456 Жыл бұрын
Mit Syzyfa był wspomniany. Camus poza tym, że był pisarzem, był także filozofem. Trzeba jednak pamiętać, że do różnych książek, trzeba mieć różne przygotowanie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z literatura, to Ferdydurke raczej będzie zbyt odważnym posunięciem. Polecam Ci, szczerze, zacząć od: 1. Świat Zofii (cudowna książka, klasyk dla nastolatków, ale fantastyczna!) 2. Filozofia dla zabieganych, J. Thomson 3. Dzieje filozofii Zachodniej, B. Russell 4. Ku filozoficznemu myśleniu. Wprowadzenie do podstawowych pojęć filozoficznych, Józef Bocheński 5. Wprowadzenie do filozofii, Karl Jasper Teksty filozoficzne dla uczniów szkół średnich, Mieczysław Łojek A z książek już czysto filozoficznych: Camus to dobry wybór (Mit Syzyfa, Człowiek zbuntowany), rozważania Ericha Fromma (np. Mieć czy być, O sztuce miłości), także nowe publikacje Slavoja Zizka (Hegel i mózg podłączony, Patrząc z ukosa, Kłopoty w raju) albo polskiego popularyzatora filozofii Tomasza Stawiszynskiego (Co robić przed końcem świata, Reguły na czas chaosu, Ucieczka od bezradności). Nie rzucaj się od razu na Kanta czy Nietzschego, bo zamęczą Cię te teksty. A powyższe są lekkie i fantastyczne!
@mirabelkameduza1493 Жыл бұрын
Mając 10 lat odkryłam książkę kamasutra,od tamtej pory mój świat się w zmienił.🤣😁😋Łe hehe
@ariadnafalkor3009 Жыл бұрын
Wielka szkoda, że te lektury szkolne potraktowałaś "truskawkowo"... Truskawko. Może nauczyłabyś się pisać po polsku, stylistycznie, z zachowaniem zasad interpunkcji i szacunku dla czytelników swojej wypowiedzi, szczególnie w sytuacji, kiedy wypowiadasz się publicznie. Jak tutaj.
@mirabelkameduza1493 Жыл бұрын
@@ariadnafalkor3009 pozwól że pozostanę sobą. 😁 Lektury szkolne są jakie są🤣
@remiss46 Жыл бұрын
Mam nadzieję, że Twój świat zmienił się na lepsze. Mnie lektura książki "wychowanie seksualne" W wieku ok. 8 lat na pewno uratowała przed stekiem bzdur jakie potem próbowali mi serwować dorośli, gdy wchodziłem w dorosłość. A były to czasy, gdy Internet nie istniał nawet jako idea.
@ariadnafalkor3009 Жыл бұрын
@@mirabelkameduza1493 Kultura wypowiedzi jest składową osobowości, wynika z niej.
@ariadnafalkor3009 Жыл бұрын
@@remiss46 Kultura wypowiedzi, na którą zwróciłam uagę "Truskwce Prawdasz" nie ma związku z wychowaniem seksualntm. Współczesne "narracje" każdą sprawę łączą z seksem, ale takie spojrzenia na świat jest chore.
@zordon956 Жыл бұрын
Każdy ma swoje 5, 55 lub 555 książek. Dzisiaj, te wymienione, to nieco odklejka. Zmieniały mnie książki tematycznie z innego bieguna.
@lukaszlukasz2356 Жыл бұрын
Nie
@po_prostu_Szymon Жыл бұрын
Monomit to bzdura
@naczelnypsycholog6296 Жыл бұрын
nudna, nawet jej nie skończyłem
@007arek Жыл бұрын
W życiu przeczytałem dwie książki, jedną z nich był ojciec chrzestny, jakbyś ją przeczytał to byś wiedział o co chodzi w życiu. No ale niestety Ty, zapchałeś se głowę jakimiś pierdołami o sensie życia i teraz na siłę próbujesz zainteresować tym innych. 😂
@felakuti9061 Жыл бұрын
Na sile to ty bedziesz jebac do emerytury 😉
@maxmankowski9539 Жыл бұрын
Conan Barbarzynca(ogolnie) Odyseusz Parandowskiego Herezja Horusa (cala seria) Amber Zelaznego(wszytskie 5 tomow) Jack London