Zasiliłem bojler przez obie wbudowane weżownice szeregowo i efekt jest natychmiastowy- woda w solarach nie wrze cały przekrój bojlera jest goracy. Wydajność znacząco lepsza rano o 8 temperatura w bojlerze 48 st a pobór był dla 3 osób prysznic 2x kuchnia a na dworze 36 st.
@kunaje3214 жыл бұрын
Wodę trzeba na zimę spuszczać bo po zimie w tym lewym rurka pękła pomimo że wydmuchałem . Zmieniłem nieco konstrukcję przy okazji bo te opaski elastyczne to niewypał wszystkie się rozpadły . wygiąłem z blachy takie ,,omegi,, i przykręciłem na wkręty. lepszy kontakt z blachą i sprawność wieksza
@tadeuszmurgrabia45783 жыл бұрын
Analizuję temat. W czasopismach naukowych lat 80 znalazłem ogrzewanie wody poprzez rurki 8-10mm, umieszczone pod blachą dachu pomiędzy łatami. Dość gęsto. Jakie temperatury Pan uzyskiwał na swoim rozwiązaniu?
@mariuszkowalski88414 жыл бұрын
Troche to zrobione na powstańca ale ważne że działa i miałeś chęci to wszystko zrobić :))))
@kunaje3214 жыл бұрын
Bo tak jest że prowizorki stoją najdłużej a ile zabawy jest przy tym.A jak coś się spieprzy to szkoda niewielka.
@mariuszkowalski88414 жыл бұрын
Dzisiaj pewnie super zagrzało słońce ostro dawało ;)
@kunaje3214 жыл бұрын
@@mariuszkowalski8841 Dekielek na naczyniu wzbiorczym nie podskakiwał czyli maksa nie było
@bogdanmm76144 жыл бұрын
Mam takie od 10lat tylko że pod szybą. 2x125m pex 16. Dwa kolektory 1x4m bez problemu podgrzewają 300l wody nawet do 70 stopni. Na zimę spuszczam wodę i przedmuchuje.
@bradom18284 жыл бұрын
To nie spuszczaj wody a wlej borygo do wymiennika ciepła. Przecież zimną słońce też grzeje.
@Martin-oe8vy3 жыл бұрын
Gdzie zamontowałeś czujnik tem i jaką masz pompę obiegową
@shogunlechuza66503 жыл бұрын
@@bradom1828 tylko że zimą to osiągnie wyniki może 10% tego co latem, więc opcja że spuszczaniem wody jest jak najbardziej zasadna i ekonomiczna. W zimie itak dom ogrzewa więc i wodę zagrzeje.
@kathpearl876 Жыл бұрын
Mam rurę do nawadniania PN4 16 mm 400 mb, kupioną za 300 zł. Chcę z tego zrobić wielki wymiennik, żeby przez cały chłodny i bardzo mało słoneczny dzień zagrzało mi 80 litrów wody, które mieszczą się w tej rurze. Widzę, że na krawędzie deski, na spód styro, a pod rurki blacha? Latem to będzie trzeba dać kilka mauzerów, bo co trochę będzie odebrać 80 litrów gotującej się wody. A tej potrzeba wtedy ogromne ilości do sokowników, żeby przetwory się szybko robiły.
@kunaje321 Жыл бұрын
No mam dwa takie wymienniki jeden typu Harfa a drugi z Pex 16 w układzie lewo prawo 18mb. i ten zdecydowanie lepiej się sprawdza w pochmurne dni długa rura wtedy właśnie się lepiej sprawdza ale gdy słońce mocno zaświeci woda się w niej zagotowuje i para zapycha układ i tutaj pompe dałem na dół na powrót układ sie szybko odpowietrza z pary.Wymieniałem okna i stare szyby wykorzystałem na przykrycie zamiast tej foli I tutaj trzeba uważać bo szyba zewnętrzna skrzydła jest atermiczna (ciemna) ta od środka się tylko nadaje sprawdziłem to na własnej skórze
@krzysztofkur67628 ай бұрын
Witam serdecznie.... Czy glikol można w tych kolektorach zalać... pozdrawiam serdecznie
@kunaje3218 ай бұрын
Pewnie tak. ja z tego mało teraz korzystam kupiłem 2 panele fotowoltaiczne po 450 Wp i podłączyłem bezpośrednio pod grzałkę bojlera . Nawet zimą na słoneczku woda jest ciepła no i mniejszy kłopot. Dodatkowo wykorzystuje je do zasilania pompy solarnej wody Pozdrawiam.
@monterwHolandi2 жыл бұрын
Jak dziła kolektor po 2 latach ?
@JozefGajos9 ай бұрын
Pozdrawiamy 😀😀😀
@darekdolinkiewicz6517 Жыл бұрын
Czy u Pana też pod folią wykraplała się para? U mnie ciągle zaparowane, czemu?
@kunaje321 Жыл бұрын
Tak pod folia jak i szkłem była para ale nawiercilem u dołu i z góry po bokach fi 30.zaslonilem siateczka. Różnica jest taka że folia od spodu nie zarasta glonami a szkło już niestety tak i skuteczność na szkle bardzo spadła. Wymienić szkło to chyba młotkiem bo przykleiłem na silikon. I tak pewnie zrobię bo na folii nagrzewalo do 80 st a pod brudnym szkle ledwie do45 st. Na początku jak było czyste szkło to długo jesienią dobrze grzało. No chyba żeby zrobić superszczelne i wysypać hydrożelem. Teraz założyłem fotowoltaiki off grid i te solar przestały być niezbędne. Moim zdaniem przykrycie szkłem to niepotrzebne koszty. Pozdrawiam
@darekdolinkiewicz6517 Жыл бұрын
@@kunaje321 dziękuję za odp, czy te otwory nie ochładzały zbytnio środka?
@darekdolinkiewicz6517 Жыл бұрын
@@kunaje321zastanawiam się też jak wpłynie przymocowanie styro od dołu . Czy warto?
@kunaje321 Жыл бұрын
@@darekdolinkiewicz6517 warstwa izolacji od spodu jest ważna. Pierwotnie przykleiłem styropian do blachy od spodu i w pewnym momencie zauważyłem że słabo grzeje a to styropian odpadł i blacha traciła ciepło od spodu. Jest też kwestia ustawienia regulatora pompy zbyt szeroką histerezą może spowodować chłodzenie bojlera. Ja kupiłem 250l z podwoja wężownica Spiralną i to nie z powodu solarowe tylko pieca na ekogroszek. Piec ma ustawione regularne czasy rozpalania i to wystarczyło aby się przegrzał no i wyłączył. Zamontowałem teraz piec gazowy ale stary jest nadal w ukladzie odcięty zaworami z obu stron bo gdy odciąłem tylko na zasilaniu to pięć się nagrzewal i ciepło szło w komin. U mnie ciepło z solarow idzie na bojlery szeregowo. Ciepła woda idzie na kolejny mały bojler za szafkami w kuchni ten jest podłączony do PV tak jak i kolejny na poddaszu. Woda z kranów od razu leci gorąca co przy 3 kondygnacjach ma znaczenie. No i ułatwia sterwanie PV łatwo ustawić moc odbioru do mocy podawanej z PV za duże podpięte obciążenie skutkuje obniżeniem napięcia PV i realna moc bardzo spada. Teraz jest klęska urodzaju ciepła mnóstwo i nie ma do czego wykorzystać ale jak wnuki przyjadą to wde w basenie mam ciepła inwestycja długo się będzie zwracać ale przy tej inflacji mniej boli. 😜
@darekdolinkiewicz6517 Жыл бұрын
@@kunaje321 ja mam troszkę inne rozwiązanie 🙂mój kolektor grzeje wodę i sterownik z pompką pcha do bojlera 150 l z solarem próżniowym. Mi chodzi tylko o to żeby szybciej solar prozniowy nagrzewal wodę. 🙂. Ten natomiast pcha wodę do bojlera cwu w piwnicy. Nie mam innej możliwości. Proszę napisać czy te otwory "klimatyzacyjne" Przeciw parowaniu nie wychładzały środka. U mnie teraz nbez styro przy pełnym słoncu ok 70 stopni.
@PG11003 Жыл бұрын
wita. próbuje zrobić coś podobnego kupiłem szyby zespolone potrójne, z tego co Pan pisze to nie zdały egzaminu? Zaciekawiło mnie to że zwykła folia wystarczyła. TO jest zwykła folia strecz? Pozdrawiam i mam nadzieję że Pan wraca do tego tematu. Jeszcze chciałem zapytać jaką farbą pomalowane są rury czy one były już czarne?
@kunaje321 Жыл бұрын
Z tymi szybami to jest problem po rozszczelnieniu stają się z czasem mleczne. Wydaje mi się że te od środka. Daje się to ze skrobać czyli są czymś powleczone. Folie trzeba co roku zmieniać. Przykrywanie pakietem szyb sensu nie ma w ko Cu mają za zadanie nie dopuścić do ngrzewania pomieszczenia. Farba czarny mat. Ważne żeby od spodu było dobrze zaizolowane. Nie może być za szczelnie ba zaparowuja. Musiałem na wiercić otworki z dołu i z góry pomogło. Pompa na dole. Układ harfy jest bezpieczniejszy bo na tymsiral nym woda się lubi zagotować i para zatyka uklad. Założyłem mały zbiornik z odpowietrzaczem że starej gaśnicy. No i duży bojler z dobra wężownica. Pozdrawiam
@PG11003 Жыл бұрын
@@kunaje321 ja to robię na płaskim dachu, blacha falista, układ harfy, już kupiłem szyby ale trafiłem na Pana i chyba przykryję to folią na próbę, folia gruba, może nie trzeba będzie często wymieniać. Całość wpięta jest bezpośrednio do CO i z tego idzie prosto do bojlera dwupłaczowego i solar będzie się sam opróżniał gdy pompa się wyłączy. Trochę zabawy jest ale może uda się zrobić, 4m2 będzie za około 700 zł. Od spodu myślę jeszcze dać syropian 5 cm pod blachę. Dziękuję za odpowiedź
@kunaje321 Жыл бұрын
@@PG11003 szkło jest lepsze wiosną i jesienia.układ spirali też jest wtedy lepszy.sprawdzałem
@PG11003 Жыл бұрын
@@kunaje321 rozumiem, ja muszę dać układ harfy żeby mi się to samo opróżniało na zimę albo gdy się przegrzeje. Być może założę kiedyś te szyby chociaż trzy szybowe mogą za bardzo izolować, jednak z drugiej strony będzie lepiej trzymać temperaturę w środku, słońce i tak powinno nagrzać blachę która jest pomalowana na ciemny brąz.
@TheThomasGG Жыл бұрын
Odpowiedź sobie na pytanie po co się stosuje okna 3 szybowe, jak już znajdziesz odpowiedź to dowiesz się że są po to żeby dobrze izolować jedno od drugiego, i nawet jak blacha Ci się nagrzeje (i woda w środku) a wprowadzisz zimna wodę to wychodzisz środek, dlatego jak już to zakrywać to tylko szyba 3, max 5mm i woda się zagotuje.
@didi_master49484 жыл бұрын
Ile rurki pex wepchane jest do jednego kolektora ? jaki duzy bojler tym nagrzewasz ??
@kunaje3214 жыл бұрын
Bojler 200l a rury weszło 12mb zmieniłem konstrukcję teraz I dodałem takie nakładki typu omega bo te plastikowe opaski puściły wszystkie I rura wstała I nie dotykala blachy I sprawność spadła I dupa.
@adamo199123Ай бұрын
@@kunaje32112 mb rury tylko ?
@SuperWujtom2 жыл бұрын
Czyli rurki nagrzewające się , to też pex ?
@kunaje3212 жыл бұрын
Tak przykryte radiatorem z puszek po piwie.ten rodzaj wymiennika ma wadę bo w górnej części woda zaczyna wrzec na słońcu i bez pompy na dole układ się zapowietrza a w zasadzie zaparowuje . za to budowa prosta i tania.Mam panelePV do grzania wody i tak na moje oko potrzeba ich 6 aby dorównać w grzaniu tej samoróbie a cały dach garażu mi zajmują ale w zimie jednak działają w słoneczne dni w pochmurne to tak 0,5 kWh na dzień słabiutko no i cena 8000 mnie to kosztowało latem nie ma co z prądem robić a zimą prądu niewiele. Rachunek kosztów oczywisty. Pozdrawiam.
@krzysztofdzida3104 Жыл бұрын
Witam jak zostały podłączone kolektory do co?
@kunaje321 Жыл бұрын
Do bojlera z 2 wężownicami teraz całość jest przykryta szkłem z dolnej warstwy szyb zespolonych ta zewnętrzna jest z reguły przyciemniona i odblaskową nie nadaje się. Różnice widać w pochmurne dni jest wyższa temp. Pozdrawiam.
@krzysztofdzida3104 Жыл бұрын
@@kunaje321 a jak bym dał do centralnego ale tam podłączył od pieca przed pompka
@elektryk54 жыл бұрын
a jak tam po zimie? spuszczał Pan wodę?
@kunaje3214 жыл бұрын
tak spuściłem i wydmuchałem ale trytutki puściły i w lewym rurke rozdeło bo opadła .Owinąłem taśmą samowulkanizującą i trzyma. wygiąłem na prasie takie opaski w kształcie omegi i teraz PEX dolega do blachy a w zasadzie jest pomiedzy blachami i woda się wcześniej nagrzewa i przy słabszym słońcu ma wymagane 60 na start pompy obiegowej
@bradom18284 жыл бұрын
A nie lepiej borygo wlać do tych solarów? Odporne na wysokie i niskie temperatury.
@user-re7cq3wy6r3 жыл бұрын
jaki koszt? bo może zamiast się bawić w kłopotliwe zimą urządzenie taniej wyjdzie kupić ze dwa kolektory słoneczne i dzięki glikolowi nie zawracać sobie głowy (przynajmniej do -25 stopni)
@kunaje3213 жыл бұрын
pewnie tak bo roboty przy tym jest od cholery a i kłopotliwe użytkowanie jak grzeje słońce to woda potrafi się zagotować jak pochmurnie to efekt tak do 35st a i to przy włączonej pompie która też prąd bierze. Na działkę jak najbardziej tak ale do domu to lepiej zainwestować i mieć spokój. Tak się przymierzam do takiego zestawu z zasobnikiem cisnieniowym ale koszt jest prawie taki sam co zestaw fotowoltaiczny do grzania wody Teraz przeszedłem na ogrzewanie gazowe i koszt ogrzania i CWU to za zeszły sezon to 3200zł taniej niż ekogroszek wyszło. pozdrawiam.
@ggsgsgwghhahahwh25955 жыл бұрын
To zamiast szyby dałeś zwykła folię???
@kunaje3214 жыл бұрын
No i wystarczy. Robiłem próby na takim mniejszym typu harfa i szkło dało niewiele.Ale harfa się rozdeła bo naczynie przeponowe puściło i dlatego teraz jest układ otwarty
@ggsgsgwghhahahwh25954 жыл бұрын
@@kunaje321 już wiem że wystarczy tak samo zrobiłem
@kunaje3215 жыл бұрын
Policzyłem koszty i tak : blacha czarna 2x 80 =160 rura PEX plus kształtki = 190zł styropian = 60 zł folia ogrodowa = 20 zł trytutki sznurek itp = 20zł cement do kotwienia stojaka = 40 zł rury stojaka 4szt = 80 zł sterownik elektr = 80 zł pompa CO = 100 zł ------------------------- 650 zł To jest koszt nowych materiałów ja stal i elektronikę wybieram ze złomu Z eksploatacji wynika kilka wniosków: 1 pompę lepiej dać u dołu na pchanie nie grozi nam zapowietrzenie i zatrzymanie w przypadku przegrzania wody w solarach 2. linię zasilającą do bojlera poprowadzić grubszą rurą z nadzieją że pójdzie grawitacyjnie 3 Bojler zasilić na dolną wężownicę albo połaczyć je razem.bo głównym problemem jest zbyt słaby odbiór ciepła w bojlerze ,woda na wylocie z bojlera jest goraca teraz o 16 00 temperatura wody w bojlerze sięgneła 75st a woda w naczyniu wzbiorczym bulgocze i paruje 4.Sterownik wlącza pompę gdy temperatura wody na rurze wzbiorczej( czujnik na trójniku )przekracza 65 st aby nie studzić bojlera Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem byłoby gdyby bojler pracował w układzie otwartym brak pompy brak dodatkowego wymiennika pobieramy wodę przez przelew Ale niestety należałoby przebudować instalację w domu
@salvozzz74523 жыл бұрын
Jakiej grubości blacha pod tymi rurami pex i jaka to blacha aluminium czy stal
@kunaje3213 жыл бұрын
zwykła czarna blacha ważniejsze jest docieplenie od spodu u mnie styropian 5cm. W tym roku sklepałem puszki po piwie na płask i takimi kawałkami dokreciłem rury do blachy startuje przy niższej temperaturze teraz no i przez to że blacha z puszek pofadowana jest to absorbcja ciepła lepsza jest. Aha i odpowietrznik założyłem bo jak się woda zagotowała to para zablokowała układ i w naczyniu zbiorczym był gejzer. pozdrawiam.