Co chciałbyś zobaczyć na kanale? Zaproponuj film! goo.gl/forms/FVNSl7Kl5HBA5O5v2 Harmonogram filmów: docs.google.com/document/d/13y8mEN23LQO7ksqv7mo_-0OWYQ70Xn42O2RxoseCyx0/edit?usp=sharing
@agam65815 жыл бұрын
Hey Chcę zrobić w garaży efekt pasa startowego z list led aktywowany przez czujnik ruchu. Czy mógłbyś mi w tym pomóc? I ile by kosztował by taka usługa ?
@adrian901krc5 жыл бұрын
KoValsky, czekamy na radio fm :) Kiedy można się spodziewać filmiku? Pozdrawiam
@KoValskyDIY5 жыл бұрын
@@adrian901krc Powoli go przygotowuję. Może w przyszłym tygodniu się wyrobię.
@adrian901krc5 жыл бұрын
@@KoValskyDIY Super. A mógłbyś udostępnić listę elementów niezbędnych do wykonania Twojego projektu? Chciałbym zakupić wszystko wcześniej, a po ukazaniu się Twojego poradnika juz działać. Pozdro
@KoValskyDIY5 жыл бұрын
@@adrian901krc Jeszcze do końca nie wiem, czego użyję, ale prawdopodobnie możesz przygotować: układ TEA5767 (albo moduł, bo jest trochę zabawy z dopasowaniem samego układu do płytki), moduł z enkoderem obrotowym, moduł wzmacniacza audio małej mocy stereo, jakieś głośniki, wyświetlacz hd44780 z i2c, potencjometr 2x47k (przeznaczony do audio, logarytmiczny), kilka mikroprzycisków oraz zasilacz do wzmacniacza i reszty elementów. Oczywiście zamiast wersji stereo, możesz zrobić mono.
@andreas8073 жыл бұрын
Bardzo fajny przekaz .Tak dalej!
@KoValskyDIY5 жыл бұрын
Do programu wkradł się mały błąd (7:06) - dyrektywa define STP powinna mieć 6 zamiast 5.
@pawelp.3404 жыл бұрын
no to jak sie udalo uruchomic silnik??
@KoValskyDIY4 жыл бұрын
@@pawelp.340 Nie wszystkie ujęcia są powiązane z kodem na ekranie. Zazwyczaj piszę program, potem nagrywam ujęcia i na końcu piszę program od nowa pod dodanie głosu.
@ardooino5 жыл бұрын
Miło się ogląda, warte polecenia. :)
@b.b.40312 жыл бұрын
Świetny odcinek, a nie chciałbyś wytłumaczyć jak sterować silnikiem krokowym typu 28BYJ-48 za pomocą przycisku? W sensie po jednym wcisnieciu silnik idzie o kilka kroków w jedną stronę a po wciśnięciu w drugą o tą samą ilość?
@MAzurekkk12 жыл бұрын
Witam na początku chciałbym uprzedzić że na elektryce/elektronice nie znam się w ogóle, parę razy lutowalem słuchawki, ot całe moje doświadczenie. Mam pytanie odnośnie zasilania silnika, mam kupione Arduino mega R3 do tego Arduino/induino proto shield, 2 sterowniki drv8825, silniki docelowo mają mieć zasilanie 12v, Arduino będzie zasilane 12v widzę że są wyjścia na 5v i 3,3v 2x gnd Vin i jeszcze coś. Jak doprowadzić 12v do gniazda vmot na sterowniki? Wystarczy wlutowac się w + i - zasilania Arduino na 12v i pociągnąć kabel do sterownika, czy dolutowac dodatkowe gniazdo dla zasilacza i z tego gniazda puszczać zasilanie na sterownik?
@Krychu00002 жыл бұрын
Witam mógłbym prosić o parametry silnika krokowego bo coś mi nie działa 😁pin 6 zmieniłem pozdrawiam świetny film jak udało ci się tak wolno obracać silnikiem
@Jacek3804 жыл бұрын
Witam - bardzo fajny kurs - dzisiaj obejrzałem 8 pierwszych odcinków forma prowadzenia bardzo fajna. Może troszkę wolniej bo hi nie nadążam i muszę zatrzymywać film mam pytanie jak zacząć z "większymi AVR" chodzi mi o atxmegi co należy zainstalować jakie środowisko arduino i do jakiej ewentualnie płytki się odwoływać podczas programowania mam moduł X3-DIL64 z Atxmega 128A3U na pokładzie. pozdrawiam Jacek.
@KoValskyDIY4 жыл бұрын
Co do xmega - nigdy się nimi nie zajmowałem. Mogę polecić książki Tomasza Francuza, te z atmega/attiny są bardzo dobre, więc zakładam, że publikacje o xmega będą na tym samym poziomie
@mietos505 жыл бұрын
Super filmik. Zaczynam przygodę z Arduino i mam pytanie , czy jest możliwość sterowania dwoma silnikami krokowymi, które wykonają ruch (np. wrzeciona) ale bez użycia komputera. Chodzi o to, że wczytam program i urządzenie będzie działało samodzielnie.
@KoValskyDIY5 жыл бұрын
Raczej tak jeśli dane o obrotach silników zostaną zapisane na sztywno (na przykład do tablicy) i potem obroty zostaną wykonane w odpowiedniej sekwencji.
@yoooooo9035 жыл бұрын
Cześć, dawno cię nie było.
@plebaniaurydzyka83564 жыл бұрын
Witam. Mam duży problem: po uruchomieniu układu silnik krokowy nie chce się obracać. Nagrzewa się, więc na pewno dostaje prąd. Może to wina sterownika?
@bodziobran4 жыл бұрын
Masz odpowiedź powyżej : " KoValsky majstruje KoValsky majstruje 10 miesięcy temu Do programu wkradł się mały błąd (7:06) - dyrektywa define STP powinna mieć 6 zamiast 5. "
@plebaniaurydzyka83564 жыл бұрын
@@bodziobran dziękuję, już zrobiłem. Okazało się że po prostu dobrałem za słabe źródło zasilania.
@lukaszstacholkusz53434 жыл бұрын
Witam a jak dołączy do tego projektu jeszcze jeden silnik i wyświetlacz co np. pisze na nim ile obrotów ma zrobić pierwszy silnik a ile drugi silnik i w jaką stronę ma się kręcić. Czy ktoś pomoże ? Chciałbym to wykorzystać do pojazdu i slajdera.
@rimson32745 жыл бұрын
XD wczoraj się zastanawiałem kiedy film z Arduino a tu prosze ..
@audiobooksplaidiomen85615 жыл бұрын
Cześć mam pytanie. Zasilanie do sterownika muszę podać takie jak w opisie silnika? Co z potencjometrem na sterowniku? Dostosowuje nim natężenie prądu podawanego silnikowi?
@KoValskyDIY5 жыл бұрын
Cześć. Do Vmot najlepiej jest podać nominalne napięcie pracy silnika. W opisie filmu znajdziesz link do artykułu, w którym opisane jest także zasilanie silnika wyższym napięciem. Tak, potencjometr na sterowniku służy do dokładnej regulacji prądu silnika. Dokładną instrukcję znajdziesz na stronie producenta (www.pololu.com/product/1182).
@krzysztofk12742 жыл бұрын
Dobra robota ... Pozdrawiam
@julianrogalski58895 жыл бұрын
Świetne te filmy bardzo pomagają takim jak ja a możesz zrobić np o czujnikach cisnienia bmp180 i pokazał na nim np wysokość n.p.m.
@KoValskyDIY5 жыл бұрын
Czujnik bmp180 komunikuje się poprzez magistrale I2C. Należy pamiętać, że czujnik korzysta z napięcia 1,8 - 3,3V, więc koniecznie trzeba użyć konwertera napięć. Przykładowy program znajdziesz na GitHubie. Nie wiem, czy będzie z tego film. Może w przyszłości zrobię jakąś stację pogodową.
@julianrogalski58895 жыл бұрын
@@KoValskyDIY wiem sam go używam ale racja to I2C więc jak nie stacja pogodowa to trochę to nie ma sensu
@venonekv24695 жыл бұрын
Mam pytanie czy gdybym kupił arduino i coś źle podłączył to by mi spaliło kompa?
@KoValskyDIY5 жыл бұрын
Jeśli zasilałbyś płytkę stykową bezpośrednio z USB, to przy zrobieniu zwarcia prawdopodobnie płyta główna w komputerze by się uszkodziła (chyba, że porty USB mają zabezpieczenie). Jeśli zasilasz Arduino z USB, a płytkę z wyjścia stabilizatora napięcia na Arduino, to w przypadku zwarcia zadziała zabezpieczenie w stabilizatorze.
@Eryk-gt4zg5 жыл бұрын
Czekam na łączność bezprzewodową
@astrozabawa23895 жыл бұрын
No i jest.
@lukaszstacholkusz53434 жыл бұрын
Witam zostawiam pierdoly 👍 Pozdrawiam z Olkusza Jakiej wartości jest zastosowany potencjometr?
@dnaiel114 жыл бұрын
10k
@gibon1392 жыл бұрын
Z tą sterowaną przepustnicą to przegiąłeś, krokówka w samochodzie jest osobnym urządzeniem do sterowania wolnymi obrotami a przepustnica ma silnik sterowany wypełnieniem pwm ale i tak masz like
@kolejowywiktor48712 жыл бұрын
do sterowania przepustnicą w niektórych samochodach służy serwomechanizm
@gibon1392 жыл бұрын
@@kolejowywiktor4871 możesz podać przykład?
@kolejowywiktor48712 жыл бұрын
VW Golf czwartej generacji
@gibon1392 жыл бұрын
@@kolejowywiktor4871 pwm ma na 100% i zwykły szczotkowy silnik, akurat dla waga do składania przepustnic chyba z 8 linii produkcyjnych postawiłem i znam dokładnie ich zasadę działania
@kolejowywiktor48712 жыл бұрын
@@gibon139, możliwe że tak jest, słyszałem o tym ale na 100% nie wiedziałem. Widziałem kiedyś przepustnice na serwomotor ale nie wiem w jakim samochodzie.
co ty odjebales ze 2 te same piny inaczej zadeklarowales
@Lloysy2 ай бұрын
jestem tu nowy i... jak mnie irytuje ta muzyka w tle :|
@dawidjelinek67414 жыл бұрын
W samochodzie nie występuje silnik krokowy. To jest zwykły silnik.
@KoValskyDIY4 жыл бұрын
Ten, który steruje przepustnicą? To krokowy.
@edsa6254 жыл бұрын
@@KoValskyDIY Większość tych silników zwanych"krokowymi" to zwykłe silniki komutatorowe prądu stałego.Być może bardziej zaawansowane (drogie) konstrukcje zawierają silniki krokowe .Samą przepustnicę napędzają czasami "ustroje" konstrukcyjne przypominające silniki BLDC.