Kurs C++ odc. 7: Pliki tekstowe. Zapis i odczyt z pliku tekstowego

  Рет қаралды 835,103

Pasja informatyki

Pasja informatyki

Күн бұрын

Пікірлер: 1 100
@Shehol87
@Shehol87 9 жыл бұрын
W tym odcinku pojawiły się pierwsze schody :) Widziałem w komentarzach, że kilka osób też miało z tym problem, więc opisze jak doszedłem do oświecenia. Po pierwsze powtórzenie sobie tego pozwoli mi na jeszcze lepsze zrozumienie, a po drugie, może się komuś przyda :) Zastanawiałem się, jak to możliwe, że po powróceniu z linii 8 do linii 3 z pliku pobierane są kolejne linie (9,10,11 itd.). Otóż: Za pobieranie kolejnych linii odpowiada funkcja 'getline()', która ma dwa argumenty (oddzielone przecinkiem). Pierwszy mów skąd program bierze te linie, a drugi gdzie ma je zapisać (w jakiej zmiennej - my nazwaliśmy ją "linia"). I ta funkcja ubrana w 'While' będzie zwracać linie, aż do wyczerpania wszystkich linii w pliku txt. Zmienną nr_linii utworzyliśmy sobie roboczo na potrzeby 'switcha'. Pobieranie linii od 3-8 jest logiczne, ale później następują czary :) Otóż, zmienna nr_linii nie wpływa na funkcję getline(). Ona cały czas pobiera kolejne linie pliku txt. po pobraniu 8 linii z pliku txt My mówimy programowi: zmień zmienną nr_linii na 3. I teraz: funkcja getline() pobierze kolejny wiersz z txt (nr9), ale 'switch' "będzie myślał", że to linia 3. i tam zapisze linię 9. później 10-tą linię jako 4 itd. Zmieniając nr_linii z 8 na 3, dokonaliśmy także inkrementacji zmiennej nr_pytania, która odpowiada za to, na którym miejscu w tablicy zapisać kolejne linie. Żeby to ogarnąć musiałem wrócić do początku odcinka, bo trochę chyba przespałem ważną informację o działaniu funkcji getline, oraz dokładnie to wszystko przemyśleć :)
@jhhj626
@jhhj626 8 жыл бұрын
+Mateusz Szeszko dzięki ziomek teraz rozumiem :)
@Anuri007
@Anuri007 8 жыл бұрын
+Mateusz Szeszko Dzięki za wskazówki!
@donezee
@donezee 8 жыл бұрын
+Mateusz Szeszko wow! faktycznie to logiczne, a nie wiedziałem co tam się dzieje. Zdecydowanie myląca jest nazwa zmiennej nr_linii, gdyż służy ona do sterowania case'm i dla osoby początkującej wprowadza zamieszanie. BTW dziwne, że Pan Mirosław o tym nie wspomniał :P THX!
@ukaszkwecko2630
@ukaszkwecko2630 8 жыл бұрын
AhAAA!!!! to jest po to żeby w ramie były zachowane tylko 5 zmiennych a nie 30 czy 40, deam! ale się musiałem na główkować :)
@RascalPOLAND
@RascalPOLAND 7 жыл бұрын
Dzeki, mega wytlumaczone!
@I3eza
@I3eza 5 жыл бұрын
Miałem chwile załamania, bo nie rozumiałem co zadziało się w tym odcinku. Po długich namysłach i analizowaniu kodu zrozumiałem. Nie załamujcie się! Jedni zobaczą i zrozumieją, a inni muszą obejrzeć film kilka razy. Najważniejsze, aby się nie załamywać, zrobić przerwę i działać dalej. Tylko tak jesteśmy w stanie do czegoś dojść. Pozdrawiam :)
@ezomariolkia
@ezomariolkia 5 жыл бұрын
200 tys osób odpadło po tym odcinku [*] 2019 pamiętamy
@RappelzWikiaPolska
@RappelzWikiaPolska 5 жыл бұрын
ja się w 2019 uczę tego :D naprawdę spoko to jest po 6 lekcjach sam napisałem ten "Bankomat" z odcinka 2 aby funkcjonował jak prawdziwy :D czyli blokady itp itd zmiany pinu wypłata wpłata sprawdzenie balansu. jedna rzecz która mogę dołożyć to sprawdzenie balansu i zapobieganiu wypłacenia za duzo
@therottenonion2120
@therottenonion2120 5 жыл бұрын
@@RappelzWikiaPolska Hah ja tak samo. Dużo wymyślam sobie tego typu ćwiczeń żeby lepiej się nauczyć czynności z każdego odcinka. Perfekcyjne opanowanie pętli, instrukcji warunkowych itp. bardzo pomaga bo w nowym odcinku łatwiej się odnaleźć. PS. Jakby ktoś był taki tępy jak ja i pokazuje mu, że plik nie istnieje czy co tam wpisał to sprawdź czy nie zrobiłeś nowego projektu jak ja. Zrobiłem nowy projekt i się dziwiłem, że mi pliku (w moim przypadku card.txt) nie wczytuje xD
@arbuzioarbuzowy--397
@arbuzioarbuzowy--397 5 жыл бұрын
@@RappelzWikiaPolska a ja znów MiniWindowsa :D tylko muszę dodać zapisywanie hasła i konta :D
@kozaczi
@kozaczi 4 жыл бұрын
Jeśli chce zapisać dane nie na końcu tylko w srodku pliku to są jakies komendy czy musze skopiować cała zawartość pliku zmienić ja w programie i całość zapisać?
@shaggydm
@shaggydm 4 жыл бұрын
@@therottenonion2120 wystarczyłoby że byś skopiował i przeniósł pliki witytowka.txt z starego folderu do tego od nowego projektu
@91TheSebastian
@91TheSebastian 4 жыл бұрын
ciekawy jestem, ile osób się tego uczy podczas pandemii w 2020 :D ?
@krerk815
@krerk815 4 жыл бұрын
Dużo
@zielony1212
@zielony1212 4 жыл бұрын
ja sie tego ucze
@mikoajwojcik1140
@mikoajwojcik1140 4 жыл бұрын
oj dużo byczku
@nagraniaarchiwalnelspd4080
@nagraniaarchiwalnelspd4080 4 жыл бұрын
@@mikoajwojcik1140 ja z nudow nawet fizyke kwantowa zaczalem cout
@user-dl4zj
@user-dl4zj 4 жыл бұрын
@@nagraniaarchiwalnelspd4080 Ja teraz kombinuję na swój rozum jak zapamiętać odczyt xD
@apothiconservant2137
@apothiconservant2137 8 жыл бұрын
Po jakimś czasie zrozumiałem tą kwestię. W razie jakiegokolwiek błędu najlepiej go analizować w głowie zamiast patrzeć na kod (w ten sposób nie skupiamy się na kodzie, tylko na głównym problemie). Zajęło mi to pół tygodnia i kosztowało trochę nerwów, trzeba być solidnym i pełnym wiary, to wszystko skończy się powodzeniem. Pozdrawiam
@zakuknoxx6060
@zakuknoxx6060 7 жыл бұрын
Zapis łatwiutki , ale odczyt to już czarna magia XD
@xPexter
@xPexter 7 жыл бұрын
Dokładnie :D
@Rix309
@Rix309 5 жыл бұрын
Zgadzam się
@AntekElektronik
@AntekElektronik 4 жыл бұрын
kiedy czegoś nie rozumiałem w tym odcinku to po prostu odchodziłem od komputera , spokojnie w ciszy przetwarzałem w głowie informacje , głęboki wdech i na spokojnie oglądam jeszcze raz , polecam pomaga
@hakowy
@hakowy 10 жыл бұрын
O ile Twoje wcześniejsze tutoriale były fajnie przyswajalne, o tyle, quiz w najnowszym tutorialu to już masakra, nie wiadomo co się dzieje :)
@Kurakbatman
@Kurakbatman 8 күн бұрын
Prawda ciekawe kto z 2024
@mathew3216
@mathew3216 4 жыл бұрын
Notatka dla osób, które na tym odcinku napotkało ścianę! Też mnie zszokował początkowo, ale zrozumiałem go, jak przerobiłem poprzednie odcinki, jeszcze raz, zapoznałem się z funkcją switch ponownie i po tym obejrzałem ten odcinek jeszcze raz i już wiedziałem co się tutaj dzieje! Nie poddawajcie się, za drugim lub trzecim razem zrozumiecie ten odcinek :)
@karolkoziarski7906
@karolkoziarski7906 5 жыл бұрын
Chwała Panu Panie Mirku. Świetny odcinek. Jako początkujący programista już na tym poziomie zrobiłem program który pobiera zadanie z pliku z listą zadań i automatycznie rozdziela je pracownikom. Mala uwaga. W pierwszym przykładzie żeby dzialala funkcja atoi musiałem dodać bibliotekę .
@ghostek2340
@ghostek2340 9 жыл бұрын
Twoje poradniki są extra! Jestem takim nowym młodym "uczniem" na programistę. Zapisuje notatki, ale nadal mam z tym problem :/. Dobrze było jak Pan podsumowywał wszystkie ważne informacje i komendy na końcu w pierwszym odcinku. A tak poza tym nadal będę się uczył, choć jeszcze jestem w Gim. Wyrazy szacunku :).
@antekprogramuje802
@antekprogramuje802 8 жыл бұрын
+Ghostek23 racja
@Filip_nowayek
@Filip_nowayek Жыл бұрын
jesteś teraz programistą?
@ghostek2340
@ghostek2340 Жыл бұрын
​@@Filip_nowayekŚcieżka mojej kariery inaczej się potoczyła :) Ale powiem, że zasmakowanie pierwszych chwil z tym poradnikiem nie poszło na marne. Przydało się w pewnych momentach życia.
@Tech-sf4ce
@Tech-sf4ce 6 жыл бұрын
Chciałem Panu osobiście pogratulować i podziękować za kurs C++, zadzwoniłem na podany w niniejszym odcinku numer telefonu ;) Niestety nie udało się :) 123456.... Dlatego Gratulacje i podziękowania tutaj. Pozdrawiam.
@loughi94
@loughi94 4 жыл бұрын
Dzień dobry, st. asp. Kowalski. Policja dydaktyczna, wydział nauk informatycznych. Czy wie Pan o ile przekroczył Pan w tym odcinku dozwolony stosunek wtf/min?
@caroll9144
@caroll9144 4 жыл бұрын
Dziękuję bardzo Panie Mirku! Dzięki tej lekcji udało mi się zrobić program bankowy, w którym można utworzyć konto oczywiście oraz przechować jego dane na komputerze, a potem zalogować się na nie i mieć do niego dostęp! Jeszcze raz dziękuję :)
@zolty96
@zolty96 8 жыл бұрын
bardzo dobry profesjonalny kurs robiący z ludzi, ludzi programistow a nie tylko programistow. Wszechsronna wiedza i rozwój :) Podstawy C++ już dawno znam, ale kurs przyda się do nauki fstream przy podejściu obiektowymdo plikow. Zawsze szczęście mam pracować na starych metodach (stdio.h) pozdrawiam
@wojtekd9167
@wojtekd9167 Жыл бұрын
tyle lat a nadal może pomóc początkującym takim jak ja!!! Super
@MrDarkiuss
@MrDarkiuss 8 жыл бұрын
Zapomniał Pan o wyświetleniu autora i tematu. Super kurs. Dziękuje za jego udostępnienie.
@tomaszdrzewinski322
@tomaszdrzewinski322 6 жыл бұрын
No właśnie, co zrobić, żeby się wyświetlał?
@fastbyte2235
@fastbyte2235 8 жыл бұрын
do tego odcinka szło łatwo ale tu za szybko wszystko tłumaczone ;v muszę obejrzeć kilka razy
@sebastiankus5697
@sebastiankus5697 2 жыл бұрын
Też jestem na połowie i właściwie nie wiem co zrobić ¯\_(ツ)_/¯
@artos9406
@artos9406 2 жыл бұрын
@@sebastiankus5697 ja też, nwm czemu ale przy odczycie, ten nowo utworzony program odczytuje mi tylko numer. i po numerze wstawia 0 xD. co jest krw
@artos9406
@artos9406 2 жыл бұрын
a dobra, jestem ślepotą, co nie dał nr_linii ++;
@matirati1
@matirati1 9 жыл бұрын
Na prawdę dużo wiedzy z odcinka na odcinek musze chyba trochę odsapnąć i wszystko od nowa przeanalizować
@kacperp7852
@kacperp7852 5 жыл бұрын
Kurcze ten filmik już trudniejszy ale tak czy tak się ciesze że istnieje taka osoba co potrafi te magie wytłumaczyć jestem teraz w 8 klasie podstawówki i za te wiedze z odcinków dostałem już pare szóstek więc wielkie dzięki człowieku jesteś niesamowity
@kamils8975
@kamils8975 9 жыл бұрын
Świetne poradniki! Aż chce się uczyć C++.
@tomus8064
@tomus8064 7 жыл бұрын
Świetny odcinek, fajne przykłady, tylko rzeczywiście pojawiają się niełatwe rzeczy, ale wszystko da się zrozumieć ;) Chcąc ogarnąć to "na szybko" stracimy czas, a ze spokojem, po woli wszystko przetrawić, przećwiczyć i już wchodzi. Pozdrawiam!
@zabijlenia5418
@zabijlenia5418 9 жыл бұрын
Szkoda, ze dopiero teraz natrafilem na Twoj kanał bo chetnie bym się podczepil pod ten pomysl:) Świetna robota!
@nexerio8901
@nexerio8901 8 жыл бұрын
ja sie z nim zgadzam
@Lubiem0gradz
@Lubiem0gradz 8 жыл бұрын
w Listopadzie przestałem rozumieć o co chodzi - wracałem wielokrotnie do tego odcinka, zacząłem html, niestety Java zmusiła mnie do powrotu - teraz wszystko rozumiem! Dziękuje :)
@pharaunmizzrym5767
@pharaunmizzrym5767 7 жыл бұрын
Jeżeli ktoś ogląda to w przyszłości i pojawi się wam błąd : żaden operator ">>" nie pasuje do tych argumentów operacji to musicie dopisać #include =D
@Sebastian-ur3zd
@Sebastian-ur3zd 6 жыл бұрын
Dzieki ! Szukałem z 30 min przyczyny aż trafiłem tu xD Teraz trzeba użyć biblioteki :D
@rafal12341988
@rafal12341988 8 жыл бұрын
Bardzo polecam ten kanal ,wysmienity i bardzo czytelny kurs.wszystko ladnie wyjasnione krok po kroku.Mam nadzieje ze bedzie jeszcze wiecej takich ciekawych filmikow.pozdr
@DonEsteban3D
@DonEsteban3D 8 жыл бұрын
no za szybko lecisz w tym odcinku, panie...
@DonEsteban3D
@DonEsteban3D 7 жыл бұрын
studia to ja już mam za sobą...
@Sebastian-yu2qe
@Sebastian-yu2qe 7 жыл бұрын
jak masz taki trybik to zmieniasz prędkość filmu 0,5 i git :)
@KrisxMoon
@KrisxMoon 4 жыл бұрын
@@isarmen15 ale to nie sa studia dzbanie i tu nie trzeba gonic zeby cos dobrze wytlumaczyc
@isarmen15
@isarmen15 4 жыл бұрын
@@KrisxMoon Dzbanem jesteś ty.
@kasado80
@kasado80 10 жыл бұрын
Podziwiam Pana. Naprawdę bardzo fajny kurs. Jestem mile zaskoczony. Mam nadzieję, że się Pan nie zniechęci, Panie Mirosławie. Trzymam kciuki i czekam na kolejne ciekawe lekcje. Poproszę więcej algorytmiki :)
@bartoszsterniczuk3694
@bartoszsterniczuk3694 10 жыл бұрын
Naprawdę super poradnik Gratuluję pasji
@lizandroid1714
@lizandroid1714 7 жыл бұрын
ma Pan dar do przekazywania wiedzy.swietnie się tego słucha
@fatal1054
@fatal1054 10 жыл бұрын
for(int i=0;i
@yeeezooo
@yeeezooo 10 жыл бұрын
miałem ten sam błąd ;)
@MiSt3300
@MiSt3300 6 жыл бұрын
tak jest zawsze...
@eap9020
@eap9020 5 жыл бұрын
Podobnie
@gonel8448
@gonel8448 4 жыл бұрын
😂
@bartek_argentrol
@bartek_argentrol 4 жыл бұрын
Jeżeli piszesz w CodeBlocks to powinno na czerwono pokazać miejsce błędu z lewej strony linii i w tym okienku poniżej, Logs & others. Ten błąd jest opisany jako: "error: expected ' ; ' before ' ) ' token ...i absolutnie się nie wymądrzam! Wiem to stąd, że przed każdym "F9" mam tam czerwono, aż boli!
@pawezajac6985
@pawezajac6985 7 жыл бұрын
Zapisywanie i odczytywanie przećwiczyłem. Zajęło mi opanowanie tego (całkowicie rozumiem zależności i pisanie całych dwóch programów od 0) całe popołudnie :D Lecimy dalej :)
@lionbestking6582
@lionbestking6582 8 жыл бұрын
Cholera. Zrobiło się trudniej.
@nokimo9138
@nokimo9138 7 жыл бұрын
XD
@SunsStudio
@SunsStudio 7 жыл бұрын
sądząc po Twoim avatarze to nawet bardzo trudno :D
@MyGtamaniak
@MyGtamaniak 6 жыл бұрын
Xobox, wiesz, że ten argument nie ma sensu?
@Mariuho1999
@Mariuho1999 6 жыл бұрын
VexLex, wiesz, że ten argument nie ma sensu?
@lukaseqq
@lukaseqq 6 жыл бұрын
Mariuho, wiesz,że twój argument ma sens?
@kacperm2909
@kacperm2909 10 жыл бұрын
Bardzo podoba mi się ten kanał, programowanie C++ zacząłem od stycznia tego roku z książką Symfonia C++ i ten kanał jest jak ta książka = świetny++ Fajne są też ciekawostki matematyczne. SUPER Pozdrawiam Kacper :)
@janjanjan1janjanjan198
@janjanjan1janjanjan198 3 жыл бұрын
Po dwóch dniach nauki na trzeci dzień zrozumiałem :)
@rabaababa5519
@rabaababa5519 10 жыл бұрын
Wspaniały kurs. Wiele razy oglądałem i powtarzałem robienie w kółko tego samego programu. Wykończył mnie dość mocno intelektualnie ten quiz. Czas popracować jeszcze nad nim, oswoić się i mknąć dalej. Cieszę się, że zauważam u siebie stopniową poprawę i swobodę myślenia i rozwiązywania problemów. Nie jest to jeszcze super wysoki poziom, ale mam z tego frajdę. :) Dziękuję, i życzę sobie i Panu cierpliwości oraz wytrwałości w pracy. :) Powodzenia!
@p0p0s
@p0p0s 9 жыл бұрын
Można jeszcze przed for() wrzucić cout
@tooomasz
@tooomasz 6 жыл бұрын
Yeah
@kamilnowak9247
@kamilnowak9247 8 жыл бұрын
w sumie jak obejrzałem 3 razy i zrobilem 5 programów opartych na tym to teraz to bardzo dobrze rozumiem nawet nie chce wiedziec co by bylo jak zamiast pana tłumaczyłby mi to mój nauczyciel
@fryccactus5161
@fryccactus5161 7 жыл бұрын
Mózg mi spuchł po tym odc.
@bbonarowski
@bbonarowski 3 жыл бұрын
Dziękuje bardzo za ten kurs, dzięki Panu mogę rozwijać swoją zajawkę w informatyce
@polskabrick
@polskabrick 10 жыл бұрын
Nie mogę się skupić nad tym odcinkiem i od odczytu z pliku tekstowego zaczęło się robić tego wszystkiego na dużo. Czy osoba ucząca programowania powinna uczyć się wszystkich składni na pamięć? Czy wystarczy rozumieć?
@krempuss9949
@krempuss9949 8 жыл бұрын
Za pierwszym razem jak zobaczyłem ten cały kod, byłem blisko palpitacji serca. Jednak, po 2 obejrzeniu video, nie taki diabeł straszny jak go malują. Pozdrawiam serdecznie!!! :))))
@matheotheplayer405
@matheotheplayer405 4 жыл бұрын
Jeśli ktoś ogląda w 2020 i nie działa mu przez getline to dopiszcie sobie na samym początku programu #include
@JonaszKadziela
@JonaszKadziela 10 жыл бұрын
Dziękuję za wspaniały poradnik. Wszystko przejrzyście, zwięźle i profesjonalnie wytłumaczone. W podziękowaniu za ten film podarowałem kilka symbolicznych złotych na dalszy rozwój kanału. ~ Jonasz
@krzysztofchomicki6639
@krzysztofchomicki6639 5 жыл бұрын
Pozwolę sobie opisać jak dostosowałem programik "quiz" dla potrzeb nauki C++. Swoją przygodę z próbami programowania zacząłem może z miesiąc temu i nie ukrywam, że jest to bardzo wciągające. W trakcie nauki robiłem notatki do zeszytu, ale teraz wykorzystuję "quiz". Jeśli poznam jakąś nową funkcję, to do pliku "quiz.txt" dopisuję odpowiednio sformułowane pytanie i odpowiedzi, aby całość zawierała jak najwięcej informacji do opanowania przez umysł. Odpowiedzi są podobne do siebie, kluczowy jest detal, np.: Aby skasowac 10 znakow zmiennej string napis poczawszy od 5 indeksu, uzywamy funkcji dostepnej w bibliotece string: napis.erase (10,5); napis.delete (10,5); napis.erase (5,10); napis.delete (5,10); c I tak dopisuję każdą nowo poznaną rzecz. Sam program odpowiednio rozbudowałem. Przede wszystkim dodałem funkcję, która w pierwszym kroku liczy linie w pliku tekstowym, tym samym ustala ile jest pytań. Dodałem moduł losujący bez powtórzeń. Po uruchomieniu programu na ekranie pojawia się "Ile pytan wylosowac (maksymalnie np. 32)", podaję liczbę i moduł losujący zapisuje wylosowane liczby w tablicy. Po tym przygotowuje się plik do wydruku, gdzie w nagłówku będzie autor i tytuł testu, następnie wylosowane pytania wraz z odpowiedziami A-D, na końcu prawidłowe odpowiedzi. Jeśli w pliku quiz.txt będę miał np. 300 pytań, do mogę sobie wylosować np. 24 i tyle się zapisze w pliku wydruk.txt, który zabieram ze sobą by nad jeziorkiem przy kawie można było sobie co nieco utrwalić. Oczywiście wydruk.txt tworzy się równolegle, bo docelowo rozwiązuję testy z wylosowaną ilością pytań na komputerze. Trochę przerobiłem, bo po udzieleniu odpowiedzi i otrzymaniu komunikatu dobrze/źle, po sekundzie pojawia się następne wylosowane pytanie na "czystym" ekranie. Numery wylosowanych pytań z błędnymi odpowiedziami zapisują się w kolejnej tablicy, na koniec program odpyta je jeszcze raz. Na końcu pojawia się punktacja np. Zdobyles 15 z 30 mozliwych pkt. (50%). Zastanawiałem się jak w prosty sposób zrealizować wyświetlanie pytań wylosowanych i zapisanych w innej tablicy, aż się prosiło, żeby spróbować czy da się zawrzeć nawiasy kwadratowe w nawiasach kwadratowych, wywołać szufladkę w szufladce ;) Okazało się, że się da... Przykładowy fragment kodu w pętli for: cout
@Leteroo
@Leteroo 10 жыл бұрын
Świetny kurs, przyśpieszył znacznie moje tempo nauki. Dziękuję serdecznie.
@aniula884
@aniula884 4 жыл бұрын
Ten odcinek zrobił sieczke z mozgu. Taki krótki odcinek i...3h pozniej :D Dobrze ze ktoś w komentarzach zawarł istotne informacje na zrozumienie tego.
@goplanus
@goplanus Жыл бұрын
Jesteś najlepszy, jestem na kierunku programista i nauczanie mojego nauczyciela polega na kazaniu nam przepisać kod z ekranu, a potem bez wytłumaczenia kazać przepisać drugi itd. Nauczyłeś mnie w 20min więcej niż ten nauczyciel przez pół roku
@piotrbaszczak5095
@piotrbaszczak5095 6 жыл бұрын
Po 3 godzinach, ale ogarnąłem :)
@waldrih3817
@waldrih3817 5 жыл бұрын
Fakt, zrobiły się schody. Robię lekcje z tego kursu regularnie i prowadzę notatki. Jednak co kilka lekcji zmuszam się żeby robić jakikolwiek program opierający się na dotychczas zdobytej wiedzy a zwłaszcza na ostatnich lekcjach. Robię program tak długo aż nie zadziałają funkcje które sobie obmyśliłem. Polecam. Takie stawianie sobie samemu wyzwań i ciągłe wertowanie kursu utrwala wiedzę.
@dawidwojacki5049
@dawidwojacki5049 5 жыл бұрын
Kod działa ale nie wyświetlają mi się dane, tylko 0. Co z tym zrobić?
@blighthornsteelmace820
@blighthornsteelmace820 3 жыл бұрын
@Samik mi się zero wyświetlało jak do inta wczytywałem stringa zerknijcie u siebie, czy przypadkiem tak się nie dzieje na wszelki wypadek zróbcie wszystko string, numer telefonu też jak już wyłapiecie gdzie jest błąd - to wtedy możecie zamienić na int. Chociaż tak naprawdę int to nie najszczęśliwszy typ danych dla numery telefonu.
@happener
@happener 5 жыл бұрын
Nasze nastawienie przy nauce tego jest bardzo ważne. Jeśli będziemy próbowali rozumieć co autor mówi bez wizji i rozumienia dokąd zmierzamy, zanim tego co robi, powoduje nasze zniechęcenie. Najpierw trzeba wiedzieć co w ogóle robimy w sensie widzieć jakby już rezultat ostateczny np w tym przypadku widzimy plik i program który przenosi dane do pliku, lub z pliku. A później po prostu zapamiętujemy (może na początku zapisujemy) kroki które do tego prowadzą, na początku przez naśladowanie krok po kroku autora kursu. Najpierw wizja celu, później naśladowanie a później przyjdzie zrozumienie.
@kubajarosz7222
@kubajarosz7222 6 жыл бұрын
Witam! Próbowałem wykonać quiz, lecz mimo istnienia pliku tekstowego będącego w folderze projektu, program nie czyta z niego danych! Pomocy
@mr_kalkulator5807
@mr_kalkulator5807 5 жыл бұрын
też mam taki problem że program nie odczytuje pliku
@krerk815
@krerk815 4 жыл бұрын
KURNANNAN też to mam
@tomnewman1785
@tomnewman1785 4 жыл бұрын
Pewnie nazwaliscie plik "quiz.txt" zamiast "quiz" i system dodal sam od siebie rozszezenie txt i teraz sa dwa ("quiz.txt.txt"), czyli nie zgadza sie nazwa i program go nie widzi.
@wilq9905
@wilq9905 Жыл бұрын
Czesc troche odkopie ale moze komus sie przyda u mnie byl srednik po while(getline(plik,linia)); przez co nie ladowalala sie tresc pytan z pliku :D pozdrawiam :)
@kubapatoleta3416
@kubapatoleta3416 5 ай бұрын
ja mam to samo, mozesz pomoc. Po tym czasie pewnie juz znasz odpowiedz :D
@Nioch-Nioch
@Nioch-Nioch 4 жыл бұрын
Nic trudnego trzeba sobie wszystko spokojnie analizować bo tempo jest szybsze niż w poprzednich lekcjach. Świetny film
@rebelsoul777
@rebelsoul777 10 жыл бұрын
Do tej pory było łatwo i przyjemnie, teraz zaczęły się schody :( Pytanie, dlaczego w switchu (10:55) nie mogę podać po prostu tylko imie, nazwisko i nr_tel, muszę pisać imie=linia. Dlaczego nie mogę zamienić kolejności linia=imie itd. Zgubiłem się w tym miejscu.
@Noculak2000
@Noculak2000 6 жыл бұрын
Pytanie sprzed 3 lat, ale jakby ktoś teraz o tym myślał, to te zmienne są na razie puste i trzeba im przypisać wartość z linii, czyli napisać np. imie=linia. Dokładnie w tej kolejności bo nie przypisujesz linii wartości zmiennej imie (która jest pusta), tylko zmiennej imie przypisujesz wartość z linii.
@tooomasz
@tooomasz 6 жыл бұрын
Odpowiedź sprzed 9 miesięcy, ale ja o "imie=linia" myślę "zmienna imie staje się zmienną linia" ;)
@blighthornsteelmace820
@blighthornsteelmace820 3 жыл бұрын
@@tooomasz wyrażenie z operatorem przypisania czytamy wyjątkowo od prawej do lewej to jest wykonujemy obliczenia po prawej stronie i rezultat przypisujemy do lewej strony.
@V66han
@V66han 4 жыл бұрын
Dziękuję za świetnie wytłumaczoną lekcję! Ale nerwów zjadło mi to sporo, bo mój kod od razu zakańczał program. Przeglądałem go kilka razy, uruchamiałem nawet ten sam kod pobrany z Pańskiej strony (ten działał prawidłowo), no i za którymś razem zauważyłem że w jednej linijce wpisałem: if (nr_linii=8) {nr_linii=2; nr_pytania++;} zamiast if (nr_linii==8) {nr_linii=2; nr_pytania++;}.... Ale satysfakcja ze znalezienia błędu jest bezcenna :) Pozdrawiam!
@ag0n431
@ag0n431 7 жыл бұрын
Mam problem poniewaz u mnie plik nie chce sie stworzyc
@freezy5003
@freezy5003 3 жыл бұрын
Bardzo możliwe, że wina leży tutaj po stronie twojego antywirusa, który blokuje utworzenie tego pliku. (przynajmniej w moim przypadku tak było)
@mylo9835
@mylo9835 3 жыл бұрын
@@freezy5003 Słuchaj właśnie uratowałeś mnie po godzinie szukania co jest nie tak. Taka głupota a tyle problemu
@dylek382
@dylek382 6 жыл бұрын
Ja tam najpierw oglądam większość tutoriali i robię identycznie jak jest na nich pokazane a potem sam sobie wyznaczam zadanie i łącze tą cała wiedzę z tego co obejrzałem w jedno i np w taki sposób powstał bankomat nie na samych ifach tylko z funkcją for, switchem itd. Polecam taką metodę.
@thoga1144
@thoga1144 6 жыл бұрын
Kurcze troche pozno, ale co zrobic gdy plik nie idzie do folderu z projektem??
@szymondomanski4940
@szymondomanski4940 3 жыл бұрын
Mam ten sam problem tylko mój plik w ogóle się nie zapisuje na dysku ://
@blighthornsteelmace820
@blighthornsteelmace820 3 жыл бұрын
@@szymondomanski4940 może antywirus blokuje?
@503deska
@503deska 7 жыл бұрын
dzięki Panu zdam maturę z informatyki, gdyby nie Pan nigdy bym tego nie zrobił, dziękuję 😀
@Szymen47movie
@Szymen47movie 8 жыл бұрын
Jest jakiś sposób, by od razu wczytać cały plik? Dziękuję.
@xbobiq9685
@xbobiq9685 4 жыл бұрын
nie ma za co : )
@mateuszkacperski1211
@mateuszkacperski1211 4 жыл бұрын
12:03 „Fajne prawda ? I wcale nie takie trudne!” :D Swoją przygodę z programowaniem wlasnie zacząłem z panem - panie Zalent :) i dla mnie ten etap juz mnie przerasta :p ale lecimy dalej :D Pozdrawiam ! :)
@Tomasz3kk
@Tomasz3kk 2 жыл бұрын
hahahaha ta to jest dobre
@TheMikeros
@TheMikeros 10 жыл бұрын
Rozwiązanie dla tych co mają puste miejsca w odczycie! Ja mialem tak że po jakis kombinacjach wswietlalo mi w imieniu numer, nazwisko puste, i nr 0. Miałem program taki sam (przynajmniej tak mi sie wydaje). Zmięcie pętle na do ... while. Warunek koncowy dajemy w while i srednik po nim. I dajcie nr lini = 0; Pracuje ja Visual Studio Professional 2013
@Alzack18
@Alzack18 7 жыл бұрын
Panie Mirosławie świetny materiał :) Zapomniał Pan wyświetlić tematu quizu i swojego nicku, który odczytuje Pan wcześniej z pliku tekstowego. Pozdrawiam oby więcej takich materiałów.
@mrarien3206
@mrarien3206 5 жыл бұрын
Szkoda że przez te ikonki nie widać ostatnich notatek :(
@RSAUTOklinika
@RSAUTOklinika 8 жыл бұрын
Człowieku dzięki, że stworzyłeś ten kurs !
@koteczekPolski
@koteczekPolski 4 жыл бұрын
Odpaliłem Program Z Tym Programem Do Odczytu I... nagle Mi Wyskoczyło Że Mam Wirusa Nazwanego "Trojan-Spy"
@blighthornsteelmace820
@blighthornsteelmace820 3 жыл бұрын
niezły antywirus ;p dodaj do wyjątków
@Aggressor1148
@Aggressor1148 9 жыл бұрын
zajefajny poradnik, miałem problemy przy pisaniu takiego quizu, ale wszystko zrobiłem tak jak na filmie i działa :)
@DamianOrzechowski
@DamianOrzechowski 10 жыл бұрын
4:56 otwarliśmy? chyba otworzyliśmy :D spoko film, dzięki :D
@morsiskoPC
@morsiskoPC 9 жыл бұрын
Obydwie formy są poprawne. :)
@brainwashing1
@brainwashing1 10 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek, dziękuje i oby tak dalej!
@alekchmielowski3475
@alekchmielowski3475 5 жыл бұрын
I w quizie i programie przed quizem wyskakiwalo mi ze nie można znaleźć albo otworzyć tego pliku tekstowego, pomoże ktoś,kompletnie nie mam pomysłu co jest nie tak
@blighthornsteelmace820
@blighthornsteelmace820 3 жыл бұрын
dałeś radę?
@neroductionstechnologies4992
@neroductionstechnologies4992 2 жыл бұрын
Po prostu Mistrz!
@Mafi_2049
@Mafi_2049 6 жыл бұрын
*a mi zamiast tworzyc plik txt to tworzy txt.depend i wyswietla tylko nazwy bibliotek*
@Lajon88
@Lajon88 4 жыл бұрын
Miałem podobną sytuację. U mnie antywirus otwiera pisane aplikacje w izolacji i blokuje utworzenie nowego pliku.
@S0ltys
@S0ltys 9 жыл бұрын
Bardzo fajnie przedstawione informacje. Czekam na więcej i pozdrawiam :)
@4netta
@4netta 7 жыл бұрын
Przyspieszanie filmiku wcale nie pomaga oglądającym (i ćwiczącym), bo praktycznie co kilkanaście sekund musimy pauzować, by zdążyć przepisać to, co się pojawiło. Na pierwszych filmikach nauka szła szybciej, bo filmik miał normalną prędkość i nie trzeba było pauzować. Też czasami trudno jest trafić w moment, aby zastopować, bo po pojawieniu się tekstu, od razu pojawia się inna część kodu. Inna rzecz: co dokładnie oznacza ta linijka?: transform(odpowiedz.begin(),odpowiedz.end(),odpowiedz.begin(), ::tolower); Cytuję: "Zmień, czyli transformuj stringa. Tu podajemy początek naszego napisu w odpowiedzi, tu koniec i jeszcze raz początek (...)" Dobrze, ale dlaczego tak? Skąd to się w ogóle wzięło? Po co bierzemy dwa początki? Nie można po prostu wziąć całej zawartości zmiennej odpowiedz? Jeśli ktoś korzysta z tego kursu, to znaczy, że nie specjalizuje się w tym języku, albo nawet w programowaniu (jak ja), więc każdą nową rzecz należałoby skrupulatnie wytłumaczyć, jak dziecku. Proszę mnie nie zrozumieć źle - kurs bardzo pomaga mi w przygotowaniach do II semestru na matematycznym wydziale (gdzie będziemy mieli programowanie i C++) i jestem za to wdzięczna, jednak chciałam podzielić się uwagami. (...A może to w ramach odreagowania, bo CodeBlocks mi się zawiesił i straciłam cały kod. :))
@andreww2130389
@andreww2130389 8 жыл бұрын
Nie nazwałbym tego bugiem, ale program pobiera nazwę użytkownika i temat i ich nie wyświetla ;) Proponuję przebudować case 1 i case 2 następująco: case 1: temat = linia; cout
@blighthornsteelmace820
@blighthornsteelmace820 3 жыл бұрын
lepiej dodać wyświetlanie przed for, ale po zaczytaniu danych w pętli ze switchami. W ten sposób oddziela się te 2 rzeczy, zgodnie z ich przeznaczeniem.
@Bobasek
@Bobasek 7 жыл бұрын
Mówicie że trudno jest a co ja mam powiedzieć jak już 30 na karku. Młode umysły lepiej chłoną wiedzę niż stary. Niestety bazowanie wyłączne na kursie pana Mirka nie wystarczy. Ja wspomagam się książką a także innymi publikacjami gdy czegoś do końca nie rozumiem. I co najważniejsze należy dużo ćwiczyć, popełniając błędy uczysz się. Ja miewałem chwile rezygnacji po wcześniejszych odcinkach. Teraz też. Ale myślę że , tak jak poprzednio, przerobię materiały kilka razy i przejdę dalej.
@morsei74
@morsei74 6 жыл бұрын
Polemizowałabym z tym chłonięciem wiedzy przez młode umysły, wszystko zależy od stopnia wytrenowania umysłu. Nie polecam też wielokrotnego pisania tych samych programów, lepiej wymyślić inne przykłady lub poszukać w necie/książkach.
@marcinbrzezicki1860
@marcinbrzezicki1860 6 жыл бұрын
Ja mam 46 lat i właśnie zacząłem ten kurs. Co ja mam powiedzieć?
@NorbertBe
@NorbertBe 6 жыл бұрын
Ja 49 - zacząłem wczoraj. Powiedz: O....jaaaa! ;-) Pozdrawiam :-)
@szymonzalewski998
@szymonzalewski998 6 жыл бұрын
+Norbert Be. Ja 12 wczoraj 😂😂😂
@Pogramista
@Pogramista 5 жыл бұрын
"Mówicie że trudno jest a co ja mam powiedzieć jak już 30 na karku." Zachowujesz się jakbyś miał ponad 70 lat xD. 30 lat to też jeszcze stosunkowo młody umysł. Najwyższe wyniki w testach inteligencji wychodzą z tego co pamiętam w przedziale między 20-25 lat, więc nie jesteś tak daleko poza tym przedziałem. Nadal jesteś w wieku, kiedy Twoje zdolności poznawcze są na wysokim poziomie, a na pewno jednym z wyższych jaki będziesz miał xD.
@paula333
@paula333 7 жыл бұрын
Robiłam tak jak w filmiku. tylko jak przyszło do odczytu to pokazało że plik nie istnieje. PS. U mnie zapisuje w notatniku. A kanał filmiki super. ;))
@spiderous
@spiderous 9 жыл бұрын
Czegoś nie rozumiem. Switch(nr_linii) działa tak samo jak if(), prawda? Więc dlaczego program odczytuje np. przy case 6: (...) linijkę przykładowo 12? Przecież po wartości 8 powracamy do wartości 3, więc program powinien ponownie odczytać linijkę trzecią. Mógłby mi to Pan wytłumaczyć? :)
@spiderous
@spiderous 9 жыл бұрын
Ok, nie do końca zrozumiałem chyba funkcji getline(), ona zwraca True lub false ale również przechowuje numer linijki przy zapisanym stringu, prawda? Więc w drugim podejściu case 3 będzie odnosił się już do linijki 9. Czy dobrze to wywnioskowałem?
@patrycjajeziorska8491
@patrycjajeziorska8491 8 жыл бұрын
+Interferencyjny funkcja get line jest prostsza niż próbujesz kombinować, ona za każdym wywołaniem wczytuje kolejną linie..... i tyle. Dodatkowe zmienne są właśnie po to abyśmy mogli jakby nią sterować które linie do czego przypisujemy. Najlepiej napisz sobie programik z kilkoma zmiennymi i przypisz po kolei get line do nich i je wyświetl to zobaczysz na przykładzie. Wiem że troszkę odgrzałam temat :)
@spiderous
@spiderous 8 жыл бұрын
Patrycja Jeziorska Dosyć, tym bardziej, że C++ raczej potrzebowałem tylko po to, aby dobrze zrozumieć jQuery, z którego teraz aktywnie korzystam. :) Co nie znaczy, że pomoc się nie przydała, może jeszcze powiem "Kurna! A co to było z tym 'get line'? Zajrzę do komentarza Patrycji!", kto wie. :D Pozdrawiam. :)
@spiderous
@spiderous 8 жыл бұрын
Roccat - Set The Rules Następny profesjonalny odgrzewacz. C++ już nie jest w centrum moich zainteresowań.
@spiderous
@spiderous 8 жыл бұрын
Roccat - Set The Rules Cieszę się.
@zielony1212
@zielony1212 3 жыл бұрын
cześć, jestem tobą z przyszłości
@dmino1612
@dmino1612 4 жыл бұрын
5:52 mi wyskoczyło że zapis.exe próbuje usunąć lub zmienić plik wizytowka.txt (ochrona przed ransomware) xD
@fajnanazwa3300
@fajnanazwa3300 4 жыл бұрын
avast blokuje
@lookleft7158
@lookleft7158 3 жыл бұрын
Spędziłem chyba 1.5 h żeby dowiedzieć się, że napisalem jedno = zamiast dwóch i program nawet nie chciał odpalić if(nr_lini = 8){nr_lini = 2; nr_pytania++;}. Ogolnie to sledzilem moj kod z kodem Pana Mirosława i wtedy ogarnąłem. A już miałem kończyć swoją przygodę programisty XD
@jacobyt664
@jacobyt664 5 жыл бұрын
Można jeszcze quizy wysyłać?
@Achiim
@Achiim 6 жыл бұрын
Świetny materiał :)
@antekprogramuje802
@antekprogramuje802 8 жыл бұрын
Nie działa ;(
@antekprogramuje802
@antekprogramuje802 8 жыл бұрын
***** Dzięki ;)
@andrii4631
@andrii4631 Жыл бұрын
troszeczke skomplikowany ten temat, ale w koncu mi sie udalo to umiescic w glowie. 😎🦾
@nikoodron3872
@nikoodron3872 7 жыл бұрын
Nic nie rozumiem : )
@Krassnahll
@Krassnahll 9 жыл бұрын
Świetne są te filmiki :)
@mateuszmatuszczak4282
@mateuszmatuszczak4282 4 жыл бұрын
Ten odcinek to jakaś masakra. Wszystko za szybko, w poprzednich wszystko ładnie było, a tutaj coś ewidentnie Pan nie miał dnia na tutorial.
@dominikp8911
@dominikp8911 6 жыл бұрын
Polecam wszystkim obejrzeć film rozłożyć wszystko na czynniki pierwsze. Następnie po paru dniach zrobić to ponownie.
@majkel2814
@majkel2814 7 жыл бұрын
ten kurs akurat slabo wytlumaczony
@k.l.2570
@k.l.2570 9 жыл бұрын
Swietne kursy ! Chociaz musze przyznać że momentami po zdaniach jak to w 16:27 min czuje parowanie w głowie i widze tylko ciemność ;)
@bartekfydrych8175
@bartekfydrych8175 7 жыл бұрын
Tutaj już mózg EXPlodował :P. Mam nadzieję, że dalej będzie lepiej.
@panqu8879
@panqu8879 7 жыл бұрын
wszystkie serie i odcinki sa mega zrobione
@jangajewski-tuttle37
@jangajewski-tuttle37 5 жыл бұрын
w tym programie z eof jak deklaruje licznik jako 1 to pierwsza "szufladka" w tabeli będzie pusta, ja zadeklarowałem jako 0 i w końcowej pętli dałem i
@justmati9458
@justmati9458 9 жыл бұрын
Szkoda, że oglądam ten filmik rok po akcji z quizem :( Bardzo fajny pomysł. Łapka w górę!!!!
@das8934
@das8934 6 жыл бұрын
Dzięki za odcineczek :)
@bonzo6989
@bonzo6989 5 жыл бұрын
UUU nad tym odcinkiem bede musial posiedziec :D
@math4everyone637
@math4everyone637 9 жыл бұрын
Witam! Na początek powiem, że założyłem profil youtube tylko po to, aby udzielać się na tym świetnym kursie. Dzięki za wszystkie lekcje, jesteś rewelacyjny. Po obejrzeniu tego odcinka postanowiłem napisać ten quiz po swojemu i samodzielnie. Postanowiłem pobawić się tablicami dwuwymiarowymi, oraz dodałem funkcję uśpienia i czyszczenia ekranu. Jedyne z czym miałem problem, to fakt że po zliczaniu ilości pytań musiałem zamknąć plik i otworzyć go jeszcze raz, bo inaczej nie wyświetlały się pytania. Da się jakoś temu zaradzić? Żeby nie otwierać dwa razy pliku i go zamykać, tylko w jakiś sposób wyczyścić getline()? Oto efekt: #include //zalaczam biblioteke do obslugi uspienia; #include //zalaczam bibliotoke do obslugi plikow #include //zalaczam bibliotoke do obslugi funkcji good() oraz system("pause") #include //biblioteki potrzebne do transformacji #include #include using namespace std; //tworze zmienna plikowa fstream plik; //tworze zmienne zwiazane z quizem string temat, autor; int main() { //otwieram plik plik.open("quiz.txt", ios::in); //jesli cos jest nie tak z plikiem, wyswietl komunikat i zakoncz program if(plik.good()==false) { cout
@Tobix320
@Tobix320 6 ай бұрын
Chyba w 2024 zostałem sam w tym kursie :)
@yoopach7834
@yoopach7834 3 ай бұрын
nie , ja też się nad nim głowię :)
Kurs C++ odc. 8: Łańcuchy. Typ string. Tablice char. Tabela ASCII
20:03
Pasja informatyki
Рет қаралды 519 М.
Kurs C++ odc. 9: Własne funkcje. Podejście proceduralne
30:18
Pasja informatyki
Рет қаралды 489 М.
啊?就这么水灵灵的穿上了?
00:18
一航1
Рет қаралды 99 МЛН
Will A Basketball Boat Hold My Weight?
00:30
MrBeast
Рет қаралды 124 МЛН
the balloon deflated while it was flying #tiktok
00:19
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 34 МЛН
31. Kurs C++ dla początkujących - Zapis i odczyt z Pliku (File)
25:09
Kanał o Wszystkim
Рет қаралды 23 М.
Kurs C++ odc. 6: Instrukcja switch case. Menu główne. Błędy wejścia
19:35
Kurs C++ odc. 10: Wskaźniki. Dynamiczne alokowanie pamięci
27:31
Pasja informatyki
Рет қаралды 613 М.
Kurs C++ odc. 5: Tablice, ciąg Fibonacciego
32:17
Pasja informatyki
Рет қаралды 961 М.
Kurs C++ odc. 3: Pętla: for, while, do..while. Pętle wyjaśnione
22:17
Pasja informatyki
Рет қаралды 1,3 МЛН
Jak NIEMIECCY żołnierze opisywali bitwę na łuku kurskim?
41:12
Beczka Prochu
Рет қаралды 50 М.
Kurs C++ odc. 1: Pliki projektu, pierwszy program
27:38
Pasja informatyki
Рет қаралды 2,1 МЛН