Fajna koszulka ;-) A z tym jakbyśmy widzieli w pełnym zakresie... przecież wiadomo, jak Superman ;-)
@ZeStarym3 жыл бұрын
Dziękuję ;) ciekawe czy Supermen widział w pełnym zakresie ;) fizycznie to nie możliwe, bo miał za małe gałki oczne ;) ale nadal to ciekawe ;)
@artdooh3 жыл бұрын
@@ZeStarym Nie widział. Tylko zakres widzialny i rentgen :)
@husaruser65943 жыл бұрын
super odcinek
@zofiaostrowska750 Жыл бұрын
Ostatnia literka w CMYK-u to black-czarny czyli key (kolor kluczowy) dlatego K :D
@tomaszm773 жыл бұрын
Dzięki za materiał. Zabrakło mi na końcu wniosku powiedzianego wprost że RGB używa się do grafiki wyświetlanej na urządzeniach a CMYK tylko do druku :)
@ZeStarym3 жыл бұрын
Taki jest i był cel tego wykładu ;) Nie wspomniałem o tym? Nie wierzę ;) aż obejrzę jeszcze raz ;)
@dianalubowicka6533 жыл бұрын
Jak w takim razie na etapie pracy w programie, najbezpieczniej poszerzać zakres kolorów CMYKa poprzez panton, żeby kolory się nie rozjeżdżały przy drukowaniu? Zwłaszcza gdy chcemy uzyskać głęboką czerń. PS Fajna koszulka z czerwiem pustyni :)
@m-pietrzak3 жыл бұрын
Pigmenty z których składają się kolory Pantone to nie tylko 4 podstawowe - CMYK, ale też zależnie od koloru który miał wyjść dodają oni pigmenty dodatkowe (niektóre kolory Pantone składają się nawet z 12 pigmentów) w celu uzyskania kolorów poza skalą CMYK'a - czyli najczęściej mocne, nasycone kolory. Skąd więc składowe CMYK w pantoniarce? Ponieważ nie zawsze na wszystkim da się drukować za pomocą Pantone i często kolor który chcemy uzyskać musimy przenosić z jak najmniejszą stratą między paletami, a co konkretnie za tym idzie są to zbliżone wartości nie zalecane do stosowania jeśli nie ma takiej konieczności. Niektóre kolory oddane w cmyku wyglądają zupełnie inaczej niż odpowiadający im kolor pantone właśnie przez ogarniczenie 4 podstawowych pigmentów. W klasycznym pantoniarkach nie masz zbliżonych składowych CMYK. Te które je zawierają mają dopisek "Color Bridge"
@damiantyminski9335 ай бұрын
Skąd masz taką wiedzę
@m-pietrzak5 ай бұрын
@@damiantyminski933 Doświadczenie w zawodzie projektanta. Często trzeba się dokształcać żeby zrealizować poprawnie projekt, czy swobodnie pracować
@damiantyminski9335 ай бұрын
@@m-pietrzak dzięki. Właśnie robię to z tym kursem
@m-pietrzak5 ай бұрын
@@damiantyminski933Powodzenia. Po latach od jego zrobienia mogę śmiało powiedzieć, że jest treściwy i jak dobrze pamiętam nie zawiera poważnych błędów
@Annaania20242 жыл бұрын
To co mówiłeś o czerwonym niebieskim i zielonym i odp. Na pytanie to daje nam to że tworząc jakąś ilustracje grafikę czy cokolwiek wizualnego dobrze jest stosować więcej niebieskiego a mniej czerwonego i czerwony tam gdzie chce się coś zaakcentować skoro jesteśmy na to wyczuleni to nie chcielibyśmy by było to wszędzie bo by nas drażniło dlatego też niebo jest niebieskie a trawa zielona a czerwony występuje w małej ilości gdyby było inaczej pewnie były by inne zasady biologia i fizyki albo poprostu z takimi zasadami jakie są to byśmy jako ludzkość dostali nerwicy i się pozabijali przez np wszędzie czerwony. Np.trawa.
@KamlotBK3 жыл бұрын
Dzięki za materiał. Jak myślisz, w ilu odcinkach zmieścisz ten cały kurs DTP? 😃
@Annaania20242 жыл бұрын
Czy mógłbyś mi w czymś pomóc ? Nie wiecz czy mówiłeś gdzieś na ten temat bo dopiero zaczynam cię oglądać ale nie wiem w jakim miejsc dać linie cięcia czy na projekcie? Czy za linią spadu ? Jak daje za linią spadu to nie widać link cięcia w pdf które ustawiłam... I zgięcia też nie widać tej przerywanej która rysuje sobie sama. Hm...
@nataniel1636 ай бұрын
15 minut lekcji biologi xD Podoba mi się
@dianalubowicka6533 жыл бұрын
Możliwe, że najwięcej czopków jest wrażliwych na kolor czerwony, bo jest to kolor agresywny, alarmujący o zagrożeniu.
@gosiagniadek69692 жыл бұрын
Fragment o pantonach interesujący. Wszystkie pigmenty schowały się w kąt i nie istnieją 🙈
@damiantyminski9335 ай бұрын
Co masz na myśli
@jarosawoktaba97312 жыл бұрын
Halo, halo Panie wykładowco proszę nie wprowadzać oglądających (ponad 1000 osób!) w błąd. Przestrzeń barwna CMYK jest przestrzenią SUBSTRAKTYWNĄ a nie substytywną (jest w ogóle takie słowo?)