Lakhatási válság: albérlet vagy saját otthon? | Zajszűrő

  Рет қаралды 21,887

DW Magyar

Жыл бұрын

A magyar fiataloknak gondot okoz a lakhatás - egyre többen kommentelnek erről a neten. Az albérlet drága, saját lakást pedig családi hátszél nélkül szinte lehetetlen venni ilyen ingatlanárak mellett. A közvélemény a mamahotellel ostorozza a fiatalokat, közben az állam csak a gyerekes otthonteremtését támogatja. De miért hagyják egyedül azokat, akik nem akarnak gyereket? És mit tehetnek azok, akiknek nincsenek milliói a párna alatt? Erről kérdeztük Pósfai Zsuzsannát, a Periféria Központ alapítóját.
#lakhatás #albérlet #lakás
Túl sok a komment? Nagy a médiazaj? Segítünk eligazodni! Ez itt a #Zajszűrő, a #DWMagyar elemző műsora. A korábbi adásokat ebben a lejátszási listában találod: kzbin.info/aero/PLH9sggnalKaJyGjmzpYzl4Q8Op6lutmnY

Пікірлер: 98
@krisztinaserfozo1711
@krisztinaserfozo1711 Жыл бұрын
Én csak annyit tennék hozzá, hogy ez nem csak a fiatalok problémája. A középkorosztályban éppen olyan sokan vannak, akik ugyan úgy élnek, mint az életük kezdetén álló fiatalok. És ez is nagyon beszédes, hogy az ember ledolgozza az életét becsülettel 40-50 évesen albérletben kell laknia, mert a fizetések semmire sem elegek, ha nem örököltél, akkor szintén semmi esély. De mondjuk, ha egyedülálló vagy, akkor még öröklésnél sem tudsz hitelt felvenni... stb. Szóval, ez sokkal nagyobb gond, mint a "fiatalok gondja".
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Nagyon köszönjük az észrevételt! Valóban egyre jobban kitolódik ez is, és ez már korántsem csak a fiatalok problémája.
@attilaangyal707
@attilaangyal707 7 ай бұрын
Top komment 👍a számból vetted ki a szót.Én pl 2001 óta albérletben nyomom egyedül egy keresettel egy állással Budapesten nagyon kemény és már 47 éves vagyok nem fiatal.A fővárosban most közel 200 E Ft havonta a lakásbérlés,ez elviszi a fizetés közel háromnegyedét. A lakáshitel esélytelen volt egyedül mindíg is az ehhez szükséges önrész összerakásához kellene 30 év ha lenne miből és ha meg is kapnám akkor még 30 évig fizetném 😆 ez 60 év 😆.Én már elengedtem itt ezt a dolgot teljesen reménytelen nem is erőlködöm nem idegesítem magam miatta mert semmi értelme ne erről szóljon az életemből az a néhány év ami még hátravan itt a földön.
@unalmas99
@unalmas99 Жыл бұрын
Óriási szerencsém volt, hogy pont akkor tudtam még lakást venni, amikor alacsonyak voltak az ingatlanárak és pont abban az időszakban jobban is kerestem, így volt önerőm hozzá. A felújítás is még ésszerű áron kivitelezhető volt. Ma már lehetetlen lenne számomra ugyanezt megtenni. Nagyon sajnálom azt, aki 15-20 évvel fiatalabb nálam és saját erőből kell elindulnia a jelenlegi helyzetben. Sajnos nem hiszem, hogy a közeljövőben a helyzet javulni fog. Sőt rosszabb lesz!
@edinaszonyi722
@edinaszonyi722 Жыл бұрын
Érdekes összefoglaló volt. A téma nagyon mély és összetett, szívesen hallgattam volna még tovább is, kicsit részletesebben, hosszabb terjedelemben.
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Köszönjük a visszajelzést! A Zajszűrő formátumán folyamatosan dolgozunk, és az újabb adásokat már valamennyivel hosszabbra is készítjük, készítettük. Van még esetleg más is, amin változtatnál?
@lajosrobertsarkozi
@lajosrobertsarkozi Жыл бұрын
Normál fizetésből Magyarországon saját lakást, házat venni lehetettlen. Ezt a kormányunk szépen elintézte nekünk.
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Ez se könnyíti meg az emberek életét.
@laszloposzmik5829
@laszloposzmik5829 Ай бұрын
Valóban nem könnyű saját ingatlant vásárolni. A legtöbb országban így van a világon! Jó, talán Kelet-Timorban vagy Gabonban nem, de lehet hogy még ott is. De őszintén, mit intézett el a kormányunk, ami nélkül gyerekjáték lenne ingatlant venni, most meg mindenki örök időkre albérletre van kárhoztatva? Érdekelne ez a folyamat, mert még csak 30 éve követem az itthoni helyzetet és az ingatlanpiacot, de ez a rész kiesett. Igen, lett egy CSOK, mert a sok okos közgazdász nem vette figyelembe, hogy itthon is kegyetlenül profit éhes mindenki és amint a törvény életbe lép, az eladók 90%-a egyből ráteszi a CSOK összegét az eladásra kínált ingatlanra. Igen, nagyon szar döntés volt, de végül ezt a hibát is az eladóknak köszönhetjük, nem a kormánynak! Ezen kívül mi volt még, ami miatt az előző vezetés alatt könnyű volt ingatlant vásárolni, ma meg lehetetlen?
@baronmateo6736
@baronmateo6736 Ай бұрын
Elég nagyhatalmú ez a kormány, mert a világon mindenhol így van, ami kicsit is jobb hely.
@bernadetthajdu1591
@bernadetthajdu1591 Жыл бұрын
Számoljunk kicsit: Egy átlagos albérlet: 130E + REZSI + KÖZÖS KTG. Étkezés (éttermi étkezést nem számolva): 75 E (tegyük fel ha minden nap 2E vagy 3E megy el boltban) Ruházat (meztelenül nem járhatsz): 20E Egészség (betegség esetén a gyógyszer vagy multivitamin vagy gyümölcs): 25...30 E SUM=275...285 E Továbbá betegséget feltételezve csak 60% táppénzre vagy jogosult, így még kevesebből kéne azt az ANNYIT kigazdálkodnod. És a maradékból kéne kigazdálkodnod egy lakás árát, úgy hogy fiatalon nem nagyon szórakoztál/éltél, hanem reggeltől estig dolgoztál, majd másnak a lakásába hazatérsz, ahonnan bármikor kitehetnek, mert éppen a tulaj eladja az ingatlant/egyéb. Ezen érdemes lenne elgondolkodni! Személy szerint nem vetem meg aki Mama-hotelben lakik. Egy pályakezdő diplomásnak legtöbb esetben 300E alatt van bőven a havi fizetése, és ez inkább KÉNYSZER, és nem pedig kényelmi döntés.
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Készénjük, hogy megírtad a véleményed!
@narancs5
@narancs5 4 ай бұрын
Szerintem onnan ered a különbség lényeges része, hogy régen senki nem akart egyedül saját ingatlant. Főleg, mert ez szerintem 20 éve sem volt realitás egy átlagpolgárnak. Sokkal természetesebb volt, hogy valakivel összekötöd az életed még a 20-as éveidben, majd szocpol, vállalati hitel, miegymás segítségével vesztek egy lakást/házat. A vénlányok és agglegények akkoriban is többnyire maradtak a szüleikkel. A körülmények is valamivel rosszabbak lettek, de az igények is megváltoztak.
@lajosrobertsarkozi
@lajosrobertsarkozi 9 ай бұрын
ezzel együtt ellehetetlenítik az átlag keresetű embereket a saját lakás megszerzéstől.
@krehata
@krehata Жыл бұрын
2017-ben, már CSOK miatt emelkedésnek indult lakásárak mellett, de így is épp bőven időben vettünk lakást. Én 28 voltam, a férjem 33. Nem örököltünk, szülőktől sem kaptunk egy fillért sem, mi kuporgattuk össze egy olcsó, de elég lelakott, bútorozatlan albérlet mellett az önerőt, akkor két szakmunkás minimálbérnek megfelelő fizetésből, szóval még a fizetésünk sem volt túl jó. Bútorunk alig volt, és 3 évig tényleg csak a minimumra költöttünk. Szerencsére hitelképesek voltunk. Egyrészt kellett a nagy önuralom, spórolás, másrészt szerencsénk is volt, hogy jókor tudtunk dobbantani albérletből. Valószínűleg két évvel később is ment volna, csak sokkal több hitellel a nyakunkban. A lakásunk így 5 év után kb. A 2.5X-ét éri. Az is teljesen helytálló, ami a videóban elhangzott: a támogatások azoknak segítség, akik már előbbre tartanak. Idén mi is megtapasztaltuk. Végre sikerült a baba sok év után, a babaváróból kiváltottuk a maradék lakáshitelünket. Mivel magzatra is igénybevehető az otthonfelújítási támogatás, még idén felújítjuk a lakás azon részeit, amikre eddig nem került sor, és a felét visszaigényeljük. Ezekkel pedig többre mentünk, mint a lakásvételkor igényelhető 600.000 forinttal (1 gyerek).
@attilaangyal707
@attilaangyal707 7 ай бұрын
Gratulálok.Namármost gondolj bele hogy ha nektek ilyen nehéz volt akkor egy egyedülálló gyermektelen egy keresetből élő embernek milyen..Aki így van annak pl Budapesten vagy frekventált helyeken a büdös életben nem lesz saját otthona de családot sem fog alapítani így hacsak nem ment el a maradék józan esze.
@krehata
@krehata 7 ай бұрын
@@attilaangyal707 Legjobb barátom pont ebben a helyzetben van, Budapesten él. Ő elengedte a saját lakás témát, pedig jóval jobban keres. De hát ilyen árak mellett az is édeskevés.
@GSpommes
@GSpommes 7 ай бұрын
@@attilaangyal707 Bezzeg a komcsik alatt…..🤓
@attilaangyal707
@attilaangyal707 7 ай бұрын
@@GSpommes Miről hablatyolsz itt nem volt kommunizmus max gulyáskommunizmus és szocializmus,városban meg pl gyakorlatilag lakás szinten nem létezett magántulajdon most meg csak az van .
@S.Andras
@S.Andras Жыл бұрын
Na, ez egy kiváló riportfilm volt! Ezt a témát bőven érdemes volna még feszegetni ebben az országban, mert a helyzet katasztrófális. Az építóipari hiénák és az ingatlanspekulánsok országa lettünk, aminek következténem egy jelentős rétegnek lehetetlen a lakáshoz jutás. a bérlakás programmal pedig úgy tűnik az állam nem akar kezdeni semmit, mert egyes régiókban a pályázati feltételek folyamatosan csak romlanak.
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Köszönjük az elismerő szavakat, mindenképpen foglalkozunk még a témával!
@MrZelegor
@MrZelegor Жыл бұрын
Szerintem ezt egyszerűen meglehetne oldani: - Korlátozni kéne hogy egy személynek ne lehessen 6-7 ingatlanja "befektetési" célból, ezt inkább nyerészkedésnek nevezném, elvégre ezek a befektetős nem is feltétlen dolgoznak, az államszámára tehát teljesen haszontalanok. Elvégre tegyük fel hogy van egy befektető akinek van országszerte 3 lakása amit kiadhat albérletbe, illetve egy negyedik amiben ő maga lakik. A másik 3-ból egy Budapesten, egy Szegeden és egy Debrecenben van, 150k+130k+120k = 400.000Ft/hónap bevétele származik ezekből, ha emelett még dolgozik, van házastársa, simán nettó 1 millió Forint felett van a havi háztartási bevételük. Ami pedig már közhely kategória, minél vagyonosabb valaki, annál könnyebb még több vagyont felhalmoznia. Magyarországon a gond az (persze nem csak itthon), hogy a kormány ezt a társadalmi egyenlőtlenségi ollót nem érdeke összébb zárni, tehát nem érdeke a kormánynak az, hogy valamilyen szinten egyenlőséget hozzon létre a szegények és a gazdagok között. - A másik dolog amit szerintem egy kormányrendelettel meglehetne valósítani az, hogy az üresen álló lakások tulajdonosaira valamiféle "üresen álló lakás"-adót kéne kivetni, így kvázi kötelezné az állam a tulajdonosokat hogy kiadják albérletbe a lakásokat, ezzel egyfajta versenyt is létrehozva mind az albérlők körében, mind a tulajdonosok körében. Mert a kereslet nem fog megszűnni, sokan a kínálatot pedig direkt tartják vissza és kivárnak, mert lenne lakás annyi amennyi kell, de se nem adják ki fűnek-fának, se nem mindegy mennyiért. - A harmadik amit így 24 évesen a legjobbnak gondolok az hogy addig kell spórolni megtanulni, ameddig a szüleinkkel lakhatunk, elvégre a korosztályom többsége, (köztük én is) nem fizet szüleinek semmit a lakhatásért. Jobb esetben az adott fiatal nem otthon ül hanem dolgozik, esetleg ha egyetemista, akkor mellette vállal valami diákmunkát. Sokak úgy mennek albérletbe hogy a szülők fizetik neki, ezt én az élősködés kategóriába sorolnám, persze ha ez a szülőknek nem probléma se anyagilag, se érzelmileg akkor biztos jól van az úgy. Hozzám hasonló fiatalok szemében lebeg egyetlen lehetőségként hogy vidékre elköltözik valami tanyavilágba, ott pedig próbál önellátó életmódot folytatni, jó esetben távmunkát el tud vállalni ha rendelkezik olyan végzettséggel, esetleg van vállalkozása amiből fenntudja tartani magát, de megint oda kell kilyukadni, hogy egyedül ezt semmiképpen sem lehet megvalósítani. Párkapcsolat nélkül tervezni sem lehet, pláne manapság milyen lány akar tanyán lakni, vagy egyáltalán háztartást vezetni, a fehér holló kategória. Így ami nekem marad az hogy 27 éves koromig szüleimmel élek, a rezsiköltség egy részét fizetem, spórolok. Normális, hosszútávú párkapcsolatban pedig csak reménykedni tudok, ezt akarnám legkevésbé elkapkodni. Elvégre most újra divat 24 év alatt házasodni, de ezek biztos tartós, jól megtervezett kapcsolatok, tartós kapcsolatok? Mindenesetre egyetem mellett jól jött volna egy albérlet...
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Köszönjük, hogy megosztottad a tapasztalataidat! Városban élsz, vagy vidéken?
@krehata
@krehata Жыл бұрын
Nem azt kell szabályozni, kinek hány ingatlanja lehet (ilyen a kommunizmusban volt), hanem a magántulajdonú ingatlanok kiadására átláthatóbb, mindkét félnek megfelelő szabályozást kidolgozni.
@DoctorZacharySmith
@DoctorZacharySmith Жыл бұрын
Nem kell korlátozni magát a tulajdonszerzést, csak 1) progresszíven egyre nagyobb adókkal terhelni a 2., 3., 4., 5. stb ingatlant, 2) külföldi állampolgárok számára csak egyetlen magyarországi lakóingatlan vásárlását szabadna engedélyezni (vehet lakást, amiben lakhat, de ne vásároljanak már föl fél lakóparkokat az arab, kínai, amerikai, izraeli, stb. befektetők, kitéve ezzel a potenciális magyar lakásvásárlókat annak, hogy gyakorlatilag "végtelen" pénzzel kell versenyezniük), 3) kiemelten magas adókkal kellene terhelni az üresen álló/kihasználatlan ingatlanokat és 4) betiltani az AirBnB-t és társait, hiszen a turista tud szállodába, panzióba, hostelbe, üdülőbe, apartmanba menni, a helyi lakos viszont nem tud szállodában lakni. A lakóingatlan maradjon lakóingatlan, ne turistaszálló.
@tobsineko
@tobsineko Жыл бұрын
Nem biztos hogy az ingatlanok számának szabályozása olyan rossz ötlet mint amilyennek elsőre tűnik. Pontosabban a magánszemélyek lakásbirtoklásának korlátozása. Aki abból akar megélni hogy sok lakása van és kiadja megteheti de csak cégen keresztül ami már más szabályozási kategóriába esne, más adózás, stb.
@agnessz.8188
@agnessz.8188 Жыл бұрын
Az államnak nem akkor vagy hasznos, ha dolgozol, hanem ha adót fizetsz. Ha valakinek több lakása van bérbeadásra, akkor az illető az állam számára igencsak hasznos. Jó, vessünk ki adót az üres lakásokra, de akkor a parkoló autókra is, amiért nem a villamoson ülő embereket fuvarozzák.... nonszensz, ugye? Arról nem beszélve, hogy ezt az adót a bérlő fizetné meg végsősoron, nem a tulaj. Ezen a helyzeten csak az állam segíthet, ha akar, de a helyzet rendezésére politikai akarat nincs. A legkiszolgáltatottabb réteg pedig, amelyik albiról albira éli le az egész életét, nem tud olyan hangos lenni, hogy meghallják.
@RageStarcraft
@RageStarcraft Жыл бұрын
Jövő itt nincs. Külföldieknek jó, mert meg tudják venni a magyar ingatlanokat. Mi magyar fiatalok, akik nem örökölnek lakást megszívtuk. De jó is lesz 65 évesen, nyugdíjasként, hajléktalannak lenni.
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Szerinted mi lenne a kiút ebből a helyzetből?
@RageStarcraft
@RageStarcraft Жыл бұрын
@@DWMagyar Külföldön munkavállalás, talán így 10-15 év alatt lesz elegendő pénz saját lakásra Magyarországon. Egy biztos: gyereket nem szabad csinálni... Én sem szerettem volna megszületni, ha tudom mi vár rám. Persze a társadalom alja majd egyre többet kezd bűnözni, hogy megéljen, hiszen munkával Magyarországon esélytelen lesz ingatlanhoz jutni. Aki nem tér rossz útra és külföld sem sikerül... annak marad a kötél. Ez a szomorú valóság.
@DoctorZacharySmith
@DoctorZacharySmith Жыл бұрын
Megjegyzem, hogy magyarként külföldön sincs olyan marha nagy jövő. Az ismeretségi köröm 3/4-e külföldre ment és kb. 10-ből 1 tudott érdemi egzisztenciát építeni, a többiek pont ugyanúgy hónapról hónapra élnek, mint ahogy Magyarországon éltek. Saját lakásra esélyük sincs és a puszta megélhetésen kívül még egy kocsmai sörözést is meg kell gondolniuk, mert nem nagyon engedhetik meg maguknak a 3000 ft-os korsókat. Az országból, ahová költöztek, semmit nem láttak, sosincs lehetőségük/pénzük utazni. Többeknek évi 1 hazalátogatás már ki is meríti az utazási lehetőségeket. Legtöbbször a többi kivándorolt magyarral vagy egyéb külföldiekkel lógnak, a saját kis "gettójukban" élnek, abszolút nem tudnak beilleszkedni a többségi társadalomba. Mindig másodrendű állampolgár maradsz és a nyugatiak eléggé le is nézik a kelet-európait. Ha beüt egy válság (pl. Covid), akkor azonnal a kelet-európai migráns építik le, még akkor is, ha már több éve dolgozik ott, mint az "eredeti" angol/német/osztrák/dán kolléga. Szóval, ha baj van, azonnal ejtenek, hiába vagy ott már 5-6-8 éve és hiába végezted jól a munkádat. Sokuknál voltam látogatóban, mondom, kb. minden tizediknél mondtam azt, hogy "na, ez már valami, ők tényleg nagyon szépen élnek, le a kalappal!"
@RageStarcraft
@RageStarcraft Жыл бұрын
@@DoctorZacharySmith Gondolom akinek sikerült, saját cége van...
@DoctorZacharySmith
@DoctorZacharySmith Жыл бұрын
Nem, nem jellemző. A sikeresek két kategóriára oszlanak: lányok, akik fölszedtek egy eredeti helyi faszit és most már Jorgensonnéként nevelgetik a kis Thort, illetve akik annyi energiát beletettek a tanulásba (felsőoktatás + a helyi nyelv tanulása), a gürcölésbe, az álláskeresésbe és az előrejutásba, amennyi erőbedobással Magyarországon is bőven jól élnének.
@-.sy.5367
@-.sy.5367 Жыл бұрын
Megoldás az annyi mint égen a csillag. Csak kormány kellene hozzá, demokrácia meg arányos választási rendszer. Ameddig ezek nincsenek szemétdomb marad az ország.
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
😞
@Domini94
@Domini94 Жыл бұрын
28 éves vagyok ha anno nem kerülök ki Angliába akkor 24 évesen nem tudtam volna venni lakást ithon minimális hitelel. Csak azt tudom mondani ki kell menni külföldre dolgozni kicsi szobát bérelni és keveset költeni sporolni nagyon minnéltöbbet én se jártam szorakozni csak sporoltam
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Gratulálunk a saját ingatlan megszerzéséhez!
@ktamail666
@ktamail666 Жыл бұрын
kitudod fejteni miért jöttél vissza? Szép-szép a vidék, de ezt leszámítva idegbaj ami itt van a politikáról ne is beszéljünk. És már több embernél olvastam, hogy kimennek XY országba, majd visszajönnek ebbe a fertőbe... Hazaszeretett meg majd lesz, ha a "Vezérünk" tényleg kész megtenni mindent a magyarért...de fejétől bűzlik a hal. Egyenlőre csak a ner lovagokat tiszteli, az meg édeskevés :( Lakás témánál maradjunk, igen azért is kell a saját lakás, hogy "békében" tudj élni és nehogy másnap a főbérlő kidobjon, mert ő jövő héten eladja a lakást alattad. Szerintem hülye dolog a szórakozás kárára bármit is tenni. Mond meg egy nőnek, hogy majd 30-40 évesen vállaljon gyereket, ha már van háza, lakása, de a többit tudjuk....nah most kidühöngtem magam, igazából csak az első kérdésre érdekelne a válasz, hogy minek jön vissza valaki lakást venni ide; utána élni kell és fenn kell tartani a lakást...szóval ha eddig se volt elég a zsé, utána se lesz.
@Domini94
@Domini94 9 ай бұрын
@@DWMagyarmegjegyezném nem az ingatlan piac szabályozása a megoldás hanem a normális fizetés és akkor lehet hitelt felvenni megjegyezném hamarosan a második ingatlanom is meglesz ami pénzt fog termelni
@harczymarczy
@harczymarczy Жыл бұрын
Őszinte leszek. Nekem már 20 éve sem volt fontos, hogy saját ingatlanom legyen. Röghöz köt, macerás, csak a munka van vele, a pénzt is viszi főleg éppen most, és ha rossz helyen van vagy magas a rezsije, akkor még eladhatatlan is. Még ha van is munka a környéken, akkor is úgy vagyok vele, hogy van egyrészt egy kulturális igényszintem, aminek a kielégítéséhez bizony minimum Pest közelsége kell, de még ezt is valahogy le tudom nyelni. Csak hát ez nem minden, mert még fontosabb és talán jogos az is, hogy ne tőlem várják már el azt, hogy az említett rossz helyen lévő ingatlannal járó macerák rám szakadjanak... Mert nekem a munkám mindig is olyan volt, hogy nyugalmat, befelé figyelést igényelt (volna), tehát talán jobban járok, ha a család nem harcol ez ellen, ahogy az sajnos a valóságban történt. És nekem még anyagi szempontból talán szerencsém is van. A minőségi oktatás kérdése ugyanezt a problémát hozza elő, az egészségügyi rendszer problémái szintén. Az oktatás válságban, ha nem tudsz mozdulni, a fene megette, a gyerekedet is. A kisváros ilyen szempontból a legrosszabb. Egy kézen meg tudom számolni, hány olyan iskola van az országban, amelynek belső történéseit látva nyugodtan hagynám ott a gyerekemet. Az albérletpiaccal valóban az a baj, hogy vadnyugati viszonyok jellemzik, de még nagyobb gond, hogy itthon olyan stigma tapad hozzá, hogy "mi van, még mindig nem telik saját lakásra"... Holott a társadalmi mobilitás egyik záloga kellene hogy legyen a megfizethető albérlet. Hogy ha Debrecenben kapsz egy jó munkaajánlatot, akkor gyorsan tudj lépni pl. Pestről, vagy éppen fordítva. (Külföldi példák: a német lakáspolitika elfuserált, a bécsi jó szinte csak szerte Európában.) Városon meg az a baj, hogy nem tudod a gyereket hová tenni, ha már jön, mert minden drága, és meghülyül, ha kicsi a lakás. Mennél vissza vidékre, de ott meg az oktatás szar, munka meg nincs. Tehát ingázol, viszed a gyereket, közben telepöfögöd az országot, és a reggeli csúcsban meg még meg is hülyülsz, Te is, a gyerek is. Ja, és ha felnő a gyerek, hova menjen? Aki egyetemi városban lakik és helyben jó az oktatás, annak szerencséje van, de amúgy meg őrült pénzekért Pestre vagy egy kicsit nagyobb városba? Vagy elégedjen meg azzal, hogy szakmát tanulhat helyben? Ezzel önmagában nem volna baj, mert a jó szaki után manapság kapkodnak, de ha ez azzal jár, hogy tajtbunkó emberek közé kerül, akkor viszont Isten ments...
@gaborcsanady6309
@gaborcsanady6309 Ай бұрын
Az utolsó bekezdésben írtakra lenne a megoldás a gyors és hatékony tömegközlekedés vidékről. Mondom lenne....😀
@sandorcsengeri6230
@sandorcsengeri6230 Жыл бұрын
Van pár ismerősöm, akik kimentek nyugatra (Németországba, Ausztriába főleg), több évnyi kinti munka után, hitel nélkül tudtak venni itthon házat / lakást, már aki haza akart jönni. Kint is meg kell tanulni takarékoskodni, a hazai bérekből meg lehetetlen félrerakni. Ezek az ismerőseim legtöbbje 35-40 év között van már.
@torma993
@torma993 Жыл бұрын
👍
@Zoli049
@Zoli049 27 күн бұрын
Magyarországon a Balkáni bérek és a kormány által felvert ingatlanárak mellett legyen az fiatal, középkorú, nekik lehetetlen ingatlant vásárolni. Azt is tegyük hozzá, hogy az albérletárak és a tulajdonosi hozzáállás is arcátlan. A hitelt meg gyorsan felejtsük is el. Nem ott élek, de ez már a Baltikumban is rendezett kérdés, ami ugye egy vicc?
@Laca91
@Laca91 Ай бұрын
Nyugaton még többen laknak albérletben. Mivel a saját lakás aránya 50 százalék alatt van. Ez felé megyünk mi is. Ismerettseg alapján pedig lehet korrekt áron bérelni tudok számos példát a környezetemben aki piacinál alacsonyabb áron bérli, viszont ehhez korrekt bérlő és nyilván korrekt tulaj is kell. Egyébként a magas árak a drága szakemberek miatt is vannak mert egy adott felújítás javítás horror összeg . Egy havi bérleti díjból a főbérlő max egy új hűtőt tud venni. Tehát ki lehet számolni nyugodtan mennyibe kerül egy lakást fenntartani, minden elektromos berendezés ami bent van egy havi bérleti díj kb… és akkor Gazkazan stbrol nem is beszéltünk.
@user-ts5qq5cx8w
@user-ts5qq5cx8w 2 ай бұрын
USA-ban, illetve a hanyatló Nyugaton sincs kolbászból a kerítés. Ott is kell önrész a saját lakáshoz. Aki albérletből kerül nyugdíjba, annak igen nehéz dolga lesz, de annak is, aki a drága luxus társasházból megy nyugdíjba, mert azok magas közös költségét se fogja tudni fizetni, vagy éhezni fog. Angliában vagy egy kérdés: heat or eat? Vagyis fűteni vagy enni. Ott se könnyű. Ha nem akarunk gyereket, ne akarjunk 50-60-70 nm-es lakásokban, házakban élni egyedül. Olyan életszínvonalat kell kialakítani, hogy 20-30-35 nm-en is lehessen élni. Nem múzeumot kell csinálni egy lakásból és mindent felhalmozni. Az önrészhez mamahotel vagy 4-6-10 ágyas hosteleket érdemes megnézni. Havi árban fele annyi, mint egy albérlet. Nem komfortos, de áldozatokat kell hozni egy sajátért, amelyet utána vagy 20-25 évig kell a banknak fizetni? Ilyen sok ideig? Miért az albérletet meddig fizeted?
@vegeta3406
@vegeta3406 Жыл бұрын
en 6 eve gentben elek, elotte egy masik belga varosba jottem ki kb 4 honapra felmerni a terepet, akkor Gaboroknal laktam egy munkasszallon. aztan hazamentem 8 honapra de utanna visszajottem megint. az elso ev nehez volt, szulok kuldtek egy zsak penzt rendszeresen. aztan talaltam munkat es azota megvagyok a sajat labamon. kb 500 eurot tudok felretenni havonta. mo-on teremor voltam havi fizetesem fele volt annak mint amit itt felreteszek. persze ha lakast berelnek nem szobat akkor mashogy festene a helyzet..
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Köszönjük, hogy ezt megosztottad velünk! És most saját ingatlanra gyűjtesz? Vagy más terveid vannak?
@vegeta3406
@vegeta3406 Жыл бұрын
@@DWMagyar etkezde nyitasra gyujtok
@attilaangyal707
@attilaangyal707 5 ай бұрын
Szüleid nélkül fasorba sem lennél te sem sajnos...
@Zolega89
@Zolega89 10 ай бұрын
Saját lakásom van 😊
@kolbi100
@kolbi100 16 күн бұрын
A saját ingatlanról már letettem, most lakóautó a cél.
@DWMagyar
@DWMagyar 16 күн бұрын
És merre indulnál vele?
@ezilyen
@ezilyen Жыл бұрын
A hanyatló nyugaton szociális bérlakásban élek, és eszem ágában sincs sajátot venni. Pár év, és meglesz a napelemes lakóautóm.
@9atesz
@9atesz 5 күн бұрын
A budapesti ingatlanok az eu-i fovarosok viszonyaban az egyik legolocsobb!! (Ez teny..) Szval nem a lakasok dragak, hanem a fizetes keves!! A bejelentett fizetes meg annal is kevesebb.. 😮
@GotiCsatorna
@GotiCsatorna Жыл бұрын
Helyes volt a riporter csaj :D
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
Reméljük, azért a tartalomra is figyeltél ;-)
@OregonHu
@OregonHu Жыл бұрын
@@DWMagyar Az béna.
@igazsag_odaat_van1510
@igazsag_odaat_van1510 Жыл бұрын
megadjam a telszámát? :D
@GotiCsatorna
@GotiCsatorna Жыл бұрын
@@DWMagyar Oh, hogyne. A következő interjúban szívesen szerepelnék :D
@ferenccsongradi4067
@ferenccsongradi4067 Жыл бұрын
@@DWMagyar Igen, azért arra is. Szuperek a videóitok.
@peterkiraly356
@peterkiraly356 Ай бұрын
Cuki ez a milyen sokan albérletben laknak sírás... miért nincs példa a videóban az, hogy Németországban hányan élnek albiban? Nálunk 90% saját lakásban lakik, ott mennyi? 60%??
@OregonHu
@OregonHu Жыл бұрын
Szörnyű világ az ahol aki nem hitelképes nem kap hitelt. OMG
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
A videó nem csak a hitelekről szól, hanem arról, hogy jelenleg a saját tulajdonhoz jutáson kívül a lakhatás más formáját nem támogatja az állam. Értsd: albérleti piac, szociális bérlakások, lakásépítési programok. Pedig a fiatalok többsége nem saját tulajdonban él. És nem is mindenki szeretne saját tulajdonhoz jutni.
@OregonHu
@OregonHu Жыл бұрын
@@DWMagyar Senkiért sem szabad több felelősséget vállalni, mint az illető saját magáért vállal.
@tgstudio7
@tgstudio7 Жыл бұрын
Hitel nélkül.... Önfentartásból, megszorított életformával is 64 évesen lesz leghamarabb saját lakásod ☺️
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
És mi az alternatíva?
@tgstudio7
@tgstudio7 Жыл бұрын
@@DWMagyar Sajnos nincsen alternatíva én úgy látom. 21 éves pályakezdő vagyok, most végeztem iskoláimat, szakmámban helyezkedtem el. Egyedül örökölni lehet ingatlant, vagy bérelni albérletként. Korombeli összes barátomnak szintén ez a problémája, nem tudunk önálló életet kezdeni sehogy.
@DWMagyar
@DWMagyar Жыл бұрын
@@tgstudio7 😞
@DoctorZacharySmith
@DoctorZacharySmith Жыл бұрын
Nehéz, de a sokat kritizált és egyesek által lenézett "mama hotel" segítségével összejöhet. Lehet nevetni, de én 33 éves koromig otthon laktam és kb. 10 éven keresztül félretettem a fizetésem nagyobbik felét, amennyit csak tudtam. Nem vontam meg a számtól a falatot és eljártam szórakozni a többiekkel, de meggondoltam, hogy mire adok ki pénzt. A félretett összegeket befektettem és forgattam is a magam szerény módján. 33 évesen viszont készpénzre vettem egy tehermentes budapesti lakást és most a teljes rezsivel, közös költséggel, felújítási alappal, internettel, telefonnal, mindennel együtt összesen kb. havi 40 ezer Ft fix költségem van. Szerintem jobb, mint ha az elmúlt 10-12 évben kidobtam volna havi 120-150-et albérletre és most nem lenne semmim, fizethetném a 160 + rezsit a végtelenségig.
@IamHUNdeX
@IamHUNdeX Жыл бұрын
@@DoctorZacharySmith Tegyük fel, hogy egy 23 éves korától kezdve 10 évig valamilyen csoda folytán mama hotelben félre tud rakni havi 140 ezer Forintot. Az úgy majdnem 17 millió, amiből ügyesen mondjuk csinál 20 milliót. Az egész szép eredmény, de egy teljes lakás nem jön ki belőle + ehhez iszonyat elszántnak kell lenni, ami azért valljuk be elég nehéz. Én az édesanyámnál normál életet élve és átlag fizuval is alig tudtam félretenni, külföldre kellett mennem, hogy úgy tegyek félre havonta egy magyar fizut miközben a mindennapokra is sokkal több pénzem volt.
small vs big hoop #tiktok
00:12
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 32 МЛН
Children deceived dad #comedy
00:19
yuzvikii_family
Рет қаралды 8 МЛН
Василиса наняла личного массажиста 😂 #shorts
00:22
Денис Кукояка
Рет қаралды 10 МЛН