Ja jestem poważnie ciekaw jak wiele jeszcze takich historii jak ta otarło się o niemal kompletne zapomnienie w naszej historii. Co gorsza to jest celowe przemilczenie czyjegoś bohaterstwa i w dodatku przez ludzi z tej samej ojczyzny, kiedyś mogło to tak nie wyglądać jak dziś nie mniej jednak zarówno jedne i drugie legiony walczyły o to samo, tak samo odważnie o jednych prawie nikt dzisiaj nie pamięta.
@Hudey19856 жыл бұрын
Bo to jest polityka. Odzwierciedlenie tego masz dzis. Wg jednych PO jest super a pis zly a wg drugich jest odwrotnie. To samo bylo w tedy, jedni walczyli przeciw Niemcom z Rosjanami a inni przeciw Rosji z Austirakami. My jako nowe pokolenie tzn urodzeni w latach 80tych i pozniej mamy zakorzenianie, ze komunizm byl zly i wszystko co zwiazane z komuna i tym samym z Rosja jest be.... Dlatego tez nie mowi sie o tych bohaterach, ktorzy chcieli u boku Carskiej Rosji wywalczyc niepodleglosc. Wybierane jest tzw mniejsze zlo..... Zabor hitlerowski zakonczyl sie w 45 roku, zabor sowiecki w 90..... ludzie, ktorzy pamietaja z wlsnego doswiadczenia zbrodnie hitlerowskie juz odchodza, ci ktorzy przezyli represje radzieckie w PRL jeszcze zyja.
@marcinnawrocki61836 жыл бұрын
Paweł Chudy tak żeś to ujął że aż Ci suba dałem
@Uni0nDirect0r6 жыл бұрын
Co nie zmienia faktu, że nawet dziś, w wieku informacji robi się wiele, by zacierać fakty niepasujące do ogólnie przyjętej retoryki stosowanej przez władzę. 2 Armia Wojska Polskiego za chwilę stanie się tematem tabu, tak jak z żołnierzy służących w PRL powoli robi się zbrodniarzy pilnujących systemu.
@Qr00q6 жыл бұрын
Kiedyś Polacy walczyli z rusyfikacją i germanizacją. Teraz mamy europeizację - czyli stworzenie Europejczyka zamiast Polaka. Każdy kto chodził do szkoły wie jak wygląda lekcja historii, więcej uczymy się o starożytności aniżeli historii współczesnej. Drugi temat to wrzucanie wszystkich do jednego worka i robienie z ludzi bohaterów, bądź zbrodniarzy. Można tak gdybać i żalić się na system oświaty, tylko komu tak naprawdę zależy na prawdzie? Większość Polaków nie ma podstawowej wiedzy na temat rzeczywistości w jakiej się znajduje - co 4 lata wybierze sobie ładnego pana/panią z teatrzyka, który jest nam serwowany i na tym kończy się jego obowiązek. Im naród bardziej podzielony i skłócony tym bardziej podatny na ww argumenty. Ps Irytujący - ciekawy materiał.
@LeMooree6 жыл бұрын
Akurat gówno prawda z tym że w szkole uczą więcej o historii starożytnej niż o Polsce. To ile musiałem się wysłuchać o POWSTANIACH, o tym jak to Polacy dzielnie, romantycznie szli umierać i o tym jak ta Polska przez wieki były prześladowana z wszystkich stron, jest nie do opisania. Co roku w kółko dokładnie to samo.
@marianmrozinski81232 жыл бұрын
Dziękuję jak zwykle. To co Pan robi jest bezcenne.
@lukaszwys6 жыл бұрын
Bardzo sie ciesze ze poznalem historie tego pomnika, mijam go co roku odwiedzajac rodzine. Dziekuje
@Jurand-pj8jv5 жыл бұрын
Dziękuję. To bardzo ważne co Pan robi.
@lamisaw34216 жыл бұрын
Jest 4.40 a tu patrzę odcinek i nie mogłem się powstrzymać i odrazu zabrałem się za oglądanie
@bardolo26 жыл бұрын
+IrytującyHistoryk, dzięki, za ten film. Moja żona urodziła się w Iłży (odwiedziliśmy ostatnio z dzieciakami, ale o legionie Puławskim nic na zamku nie piszą). Dmowski miał swój dworek w miejscowości, gdzie urodził się mój ojciec. Mój pradziadek w WWI służył w Wehrmachcie (z resztą kawał rezuna z niego - materiał na dobrą historię). Usłyszeć, że wszystko to było potrzebne - bezcenne.
@mattwozniak68946 жыл бұрын
Najpiękniejsza jest puenta. Różne drogi możemy obierać, ale ważne jest to żebyśmy pamiętali, że wszystkim Nam Polakom należy się szacunek, od nas samych, nawzajem.
@thomasnotts31306 жыл бұрын
Coś niesamowitego jak ten facet opowiada pozdrawiam
@Nacjo_Farmer6 жыл бұрын
Druga w nocy, to najlepszy czas na obejrzenie kolejnego odcinka Irytującego Historyka
@bdg4life8204 жыл бұрын
Uwielbiam twoj kanał. Niektóre filmy oglądałem kilka razy by lepiej zrozumieć. Jestem zaskoczony, że masz tak mało wyświetleń. Poruszasz mało znane tematy i w bardzo przystępny sposób. Obyś nigdy nie musiał zamykać kanału.
@furia1516 жыл бұрын
kolejny świetny materiał! Dźwięk też super!
@borysczad11256 жыл бұрын
dziękuje że mogłem wysłuchać tego co chciałeś nam powiedzieć. pozdrawiam
@mlodyviniacz6 жыл бұрын
Normalnie oglądamy odrazu pozdro nocne marki ;)
@npprbmgnm6 жыл бұрын
siema :)
@xdhaha31286 жыл бұрын
eloelo
@KaszaKaszel6 жыл бұрын
Sen jest dla słabych
@rychuwstg6 жыл бұрын
dopiero wróciłem z roboty ale warto se pooglądać...
@rudek00226 жыл бұрын
Vinuś b
@LWfilip6 жыл бұрын
Coś mi się wydaje, że nic nie wiem o drogach do wolności Naszego Kraju. Oby więcej takich publikacji. Polecam je szczególnie politykom. Dzięki za odcinek. Serdecznie pozdrawiam.
@HarryUrazman6 жыл бұрын
Lepszej dobranocki nie mozna byłoby sobie wyobrazić... eee, no dobra, bez przesady, wyobraźnie mam bogatą. Ale, że film jest to i tak kozak. Odpalam.
@SinfulKaptur6 жыл бұрын
Wspaniała historia. Dziękuję za ten filmik.
@LeadIGhosTchannel6 жыл бұрын
Radom, Iłża moje tereny pozdrawiam i zabieram się oglądania ;)
@mateuszregulski39546 жыл бұрын
Świetny odcinek i jakże ważne słowa na puente .Dróg do niepodległości było wiele 👌
@RP-ci8qe6 жыл бұрын
Dzięki. Warto pokazywać, że historia nie jest jednokolorowa.
@abandonedplaces956 жыл бұрын
Po co spać - lepiej od razu obejrzeć
@pawel14gucio6 жыл бұрын
Abandoned Places no pewnie o 2:40 najlepiej się historyka ogląda :-)
@rychuwstg6 жыл бұрын
dopiero wróciłem z roboty ale warto se pooglądać...
@misiukisiu6 жыл бұрын
Kurkawodna, a ja zamiast poczekać to zasnąłem. Ale rano też się liczy. Ostoja e wąsy jak szlabany na cukier stawiał?
@MichalT6 жыл бұрын
A jak się potem fajnie śpi :)
@tomaszfengler54086 жыл бұрын
super odcinek nareszcie w starym stylu kiedy zaczynalem ogladac Twoj kanal.
@1991jerzy6 жыл бұрын
Cześć i czołem drogi Irytujący Historyku.
@grzegorzgeat14086 жыл бұрын
Wspaniale że przypomniałeś tą historię
@damianfalcon-eye85906 жыл бұрын
Ciekawa historia 👍🏻😁 Muszę się przyznać że w ogóle o niej nie słyszałem... Powinno się więcej mówić o takich zasłużonych dla Polski 😊 Pozdrawiam 😎
@krisw19106 жыл бұрын
Pięknie przedstawiles ten temat. Naprawdę super 👍
@rudyjezus41636 жыл бұрын
Film o takiej godzinie jak zawsze :)
@ithanczyk57366 жыл бұрын
Irytujacy jestes super
@Azbest1236 жыл бұрын
Jako jeden ze stałych bywalców Puław i Twierdzy Dęblińskiej sam nie wiem czy w tamtych czasach bym nie dołączył do Legionu Puławskiego ,ponad 100 lat ale ludzie i ich pragnienia wciąż takie same.
@SamikON15086 жыл бұрын
IrytującyHistoryku, czy mógłbyś przygotować odcinek poświęcony temu, iż wojna wcale nie jest taką "fajną wycieczką", jak to niektórym ludziom się wydaje. Mam na myśli problem PTSD, czy ShellShock. Prosiłbym byś rzucił nam większe światło na tego typu problem. Pozdrawiam
@drupi3236 жыл бұрын
Dobry materiał, dawaj dalej w tym temacie. I bajończykach, Błękitnej Armii, dowborczykach, dywizji syberyjskie czy Baśce.
@jurgo116 жыл бұрын
Dziękujemy. pozdrawiam...
@michakozera72406 жыл бұрын
Widzialen ten pomnik a pare lat temu na pikniku historycznym na zamku w IŁży kupiłem książkę pod tytulem "Zapomniana bitwa Pakosław 1915" wydanym przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych.
@jakubrogala72206 жыл бұрын
Chętnie byśmy posłuchali o błękitnej armii Hallera
@wojtekwisimulacha71506 жыл бұрын
Dobrze że nockę dziś mam w pracy to od razu oglądam, pozdro :).
@twisters9996 жыл бұрын
Uwielbiam każdy twój film!
@OkruchyHistorii6 жыл бұрын
Warto wspomnieć również o Bajończykach. Jak zawsze świetny materiał. Pozdrawiam.
@pawebak71356 жыл бұрын
Wszyscy byli ważni i walczyli dla nas. Chwała Bohaterom.
@Konan11146 жыл бұрын
Pozdrowienia z Iłży.
@Karol-gq5rp6 жыл бұрын
Konan1114 Iłża łączmy się
@szaryczowiek76904 жыл бұрын
Ja też tak prawie z Iłży jestem🙋
@Shado20256 жыл бұрын
Słuchając przez większość czasu miałem trochę takie deja vu, armia Berlinga, Lenino...
@rarr21306 жыл бұрын
Russia, Russia never changes xd
@Belnen6 жыл бұрын
Nie do końca armia czerwona to nie armia carska. W armii Berlinga często walczyli ludzie którzy albo nie mieli wyboru bo byli wcieleni siłą albo chcieli po prostu wrócić do domu z Syberii, oczywiście była też masa komunistów. Natomiast stronnictwo pro-Rosyjskie w czasach zaborów było całkiem sensowne, żywe i silne aż do czasu odzyskania niepodległości. Postawa ugody była dość popularna nawet wśród społeczeństwa. W czasie pierwszej wizyty ostatniego cara pomimo anty frekwencyjnych starań socjalistów i endeków wiwatujące tłumy były liczne, a dar dla cara stanowił milion rubli na srebrnej tacy był to owoc zrzutki do której przystąpił między innymi Bolesław Prus czy Sienkiewicz. Car przekazał kwotę na wsparcie Warszawskiego Instytutu Politechnicznego. Masa polaków znajdowała swoje miejsce w carskich elitach liczyli na to że wzmocnione państwo Rosyjskie musiałoby przyłączyć do rosyjskiej Polski: Wielkopolskę, Pomorze i Śląsk, tak jak to z geopolitycznych a nie z sentymentalnych przyczyn zrobił Stalin ( idąc za myślą cara Aleksandra który z tych samych powodów kokietował Polaków by wbić pomiędzy niemieckie państwa klin Królestwa Polskiego. ) Cały żywioł Polski pod jednym zaborcą nie był by do utrzymania zamordystycznymi metodami i Rosja prędzej czy później musiałaby zgodzić się na autonomię. Taki właśnie był cel Dmowskiego przed wojną, bo Dmowski myślał logicznie w przeciwieństwie do Piłsudskiego który chciał walczyć zawsze, tu i teraz, bez dalszych planów na przyszłość.
@Shado20256 жыл бұрын
O ile nasz stosunek do nich mógł być nieco inny, o tyle reszta była w zasadzie identyczna. Zezwolenie na sformowanie z konieczności, pogardliwe traktowanie i próba rusyfikacji, traktowanie jak mięso armatnie, a w końcu po osiągnięciu niemożliwego okazało się, że bratni naród zadaniu nie podołał i nasi byli pozostawieni na śmierć. Kwestia tego kto miał rację jest raczej problematyczna, bo wszak obaj się mylili. Logiczne było tak samo wsparcie Rosjan i późniejsze uzyskanie autonomii, jak i zwycięstwo państw centralnych. Zwłaszcza, że organizacja wojska w Austro-Węgrzech była znacznie łatwiejszym przedsięwzięciem. Koniec końców w kwestii politycznej więcej zawdzięczamy poparciu Francuzów i Paderewskiemu. Oczywiście do niepodległości przyczynili się wszyscy i ta również nie byłaby taka pewna, gdyby któregoś z nich zabrakło, a już na pewno mogłaby potrwać znacznie krócej.
@majster8936 жыл бұрын
Ciekawa i wzruszajaca historia, dobrze ze pamiec o tych ludziach nie zginela. Pozdro i czekam na kolejne filmy :-)
@ukaszkielak7116 жыл бұрын
serdecznie cie pozdrawiam ;) robisz kawał dobrej i interesującej roboty oby tak dalej
@LordTrion6 жыл бұрын
Dziękuję panie Historyku
@michacapa2066 жыл бұрын
Panie Historyk, ależ mnie pan irytuje.... Tym że te odcinki są tak rzadko! Oczywiście rozumiem dlaczego tak jest, ale mógłbym słuchać jednego odcinka za drugim. Łapa w górę i czekam na kolejny ;)
@erpiik6 жыл бұрын
Nie czekaj. Wracaj do poprzednich. Sprawdzaj źródła podane przez Historyka. Przedłużysz sobie przyjemność...
@filipwodarczyk89463 жыл бұрын
7:28 Znam to miejsce. Byłem tam i to nie raz. Mieszkam w Puławach i zdziwiłem się jak zobaczyłem ten film. Ciekawe video 9,9/10
@posimsonowany6 жыл бұрын
Pozdrowienia z Puław:)
@mishaashim95836 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek.... szczególnie podoba mi się sentencja końcowa...
@maniek230219836 жыл бұрын
tak mądrej puenty się nie spodziewałem, szacun :) Szkoda, że dziś się o tym nie pamięta, że Polacy wybierali różne drogi, jedne lepsze, drugie gorsze, ale dzielnie nimi kroczyli, czy to w 1918 czy 1945... a nawet 1981 i 1989
@cicero89036 жыл бұрын
Okulary jak Bogusław Wołoszański!👍😉
@bogolen6 жыл бұрын
Odklamywac historie.Bardzo wazne.I bardzo interesujace.
@Kowalex56 жыл бұрын
Bardzo ciekawe no i dzięki za podzielenie się to historią :)
@titokaktus29806 жыл бұрын
Jaki styl. Dobry odcinek łapka w górę.Nagrasz coś o motoryzacji?
@maciejzalewski75966 жыл бұрын
smutna trochę ta historia, ale jak zwykle ciekawa , dzięki
@jarosawgasiorowski75446 жыл бұрын
Ano właśnie wszyscy byli ważni i byłem na pewnej uroczystości przy pomniku w lesie gdzie jeden z partyzanckich kombatantów AK powiedział podobne słowa że oni jak i ci z AL walczyli o Polskę że wspólnym wrogiem i wtedy tylko to się liczyło! Cześć ich pamieci!
@silencer996 жыл бұрын
historia ma wiele szarości. Mimo to jakoś mięty do ALu nie czuje bo to raczej instrument czerwonych był.
@jarosawgasiorowski75446 жыл бұрын
GGeasy 2000 może i masz rację że nie czujesz do komunistycznego AL mięty grup spacyfikowanych przez agentów smiersza wiernie wykonujących zbrodnie polecenia Moskwy ja za to pozwolę sobie czuć mięte do ludzi mających inne poglądy na przyszłą Polskę niż sanacyjna ale wolna i niezależna i dlatego poświęcili swoje życia jak i pomagających im bliskich dzień w dzień przez wiele lat znoszac trudy partyzanckich życia walcząc że wspólnym wrogiem. I właśnie to miał na myśli ten kombatant będąc ponad polityczna propaganda lat po wojnie i po późniejszych przemianach ustrojowych.
@myko24996 жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał
@TytanPL4576 жыл бұрын
Pamiętam jak w odcinku "Żołnierz Wehrmachtu w 1939r." na samym końcu powiedziałeś, że omówisz jak wyglądał ich koniec w maju 1945r. Czy będziesz w stanie stworzyć ten materiał ? Prosiłbym o odpowiedź na te pytanie, z góry dziękuje.
@masterwagnard82086 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy materiał:3 szczególnie zaciekawiłem się, gdy wspomniałeś o Iłży, gdyż z miejscowości Chwałowice pochodził mój 4xpradziadek:P prawdopodobnie służący w 1903 w carskiej armii (miał wtedy 21 lat), ciekawe, czy jak przyszło do tworzenia polskich legionów po stronie rosyjskiej, to czy wtedy jeszcze żył i czy podłączył się pod ten proces:)
@mcz62436 жыл бұрын
Witam, mógłbym wiedzieć jak się nazywał Twój pradziadek. Mieszkam w Chwałowicach i interesuje mnie historia mojej "wioski" jak i jej mieszkańcy.
@masterwagnard82086 жыл бұрын
Witam, mój pradziadek nazywał się Stanisław Osiński urodził się w roku 1903 w Chwałowicach. On sam ożenił się z Sitek Franciszką urodzoną w Bożym Darze (w akcie ślubu wspomniana jest także miejscowość Borsuki, a także parafia Grabowiec). Jego tata miał na imię Antoni Osiński i tak jak napisałem wcześniej, w akcie urodzenia Stanisława O. napisano, że był wojskowym, podobnie w akcie urodzenia Marianny O. (1902) W przetłumaczonym akcie urodzenia Stanisława pojawiają się też następujące nazwiska: Marianna Cieciora-akuszerka, świadkowie: Błażej Tarnowski 40l. Jakub Wójcicki 45l. "obydwóch chłopów wsi Chwałowice", a także rodzice chrzestni: Szymon Dygoń i Agnieszka Fituch. Niestety, więcej informacji nie udało mi się pozyskać z powodu mojej zerowej znajomości języka rosyjskiego, a Antoni dobrze się ukrył i nie mogę namierzyć dokładnej jego daty urodzenia (wiem, że coś około 1882) - chociaż zamierzam do tego później wrócić. Jeśli chodzi o syna Stanisława Osińskiego to z Chwałowic przywędrował wraz z żoną do Parszowa/możliwe, że mieszkał we wsi Mostki (woj. Świętokrzyskie), urodził mu się [z tego co wiem na 200%] syn Bolesław (mój śp. dziadek). On sam jak to mówi babcia "zginął na zachodzie", jego żona ma grób na okolicznym cmentarzu w Parszowie i zmarła w wieku 78 lat. Niestety, gdzie on spoczął tego jeszcze nie wiem, ale postaram się dowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie.
@tramstomasz6 жыл бұрын
A u mnie jest rano. I swietny czas na filmik
@brutefirepower74976 жыл бұрын
Chwała tym bohaterom sprzed ponad 100 lat!
@mariusz87626 жыл бұрын
Świetny materiał.
@janbielecki19166 жыл бұрын
5:04 Dlaczego Polska flaga jest do góry nogami ?
@Nacjo_Farmer6 жыл бұрын
Bo wtedy Polacy nie mieli jeszcze oficjalnych symboli państwowych, co prawda biel i czerwień były utożsamiane już jako barwy narodowe, ale interpretacja mogła być dowolna. Księstwo Poznańskie miało właśnie taką flagę, Księstwo Warszawskie miało takie jak obecnie na naszej fladze a późniejsze Królestwo Kongresowe nie miało wcale "narodowej" flagi, tylko carskiego orła. Tak mi się wydaje, chociaż być może jednak ma to jakieś inne znaczenie.
@janbielecki19166 жыл бұрын
Ok. Już wiem. Dzięki.
@wadysaw79186 жыл бұрын
Nie widziałem u cb na kanale nic z tym związanego więc można by było zrobić odcinek na temat wojny w Wietnamie ?
@piotrgasiorowski87226 жыл бұрын
Zaiste zacny materiał.
@lupoxx48296 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał!
@vicci79596 жыл бұрын
Mam pytanie. Jak ma się regulamin w WP dotyczący broni nieprzydziałowej? Czy można mieć w wojsku np. własny pistolet?
@Ivar8184 жыл бұрын
Wiem, że w Wermachcie trzeba było mieć zapisane w zoldbuku (nie wiem jak to się pisze xd) musiało być dopisane eigne czyli własny.
@mrnobody75606 жыл бұрын
Dobry material...jak zawsze ;)
@ero37866 жыл бұрын
Świetna historia nie slyszalem o tym wczesniej
@andrzejpawelolwinski12546 жыл бұрын
Dobry wieczór,powiedziałeś"istniały jeszcze jedne legiony"-zrób film o hallerczykach-przypomnisz trzecie.Błękitna armia również była nazywana legionami.
@biniulutowy61466 жыл бұрын
Irytujacy dzieki za filmik u mnie 7 pm
@szymonjulianbacanski37896 жыл бұрын
Tak mnie teraz naszło, bo miałem Lalkę w szkole. Opowiedziałbyś coś kiedyś O Wiośnie Ludów i Powstaniu na Węgrzech?
@dankeysXkrajan6 жыл бұрын
Hej będziesz w tym roku na Marszu Niepodległości ? Ps. Materiał jak zwykle na najwyższym poziomie. Pozdrawiam.
@2Azja6 жыл бұрын
Don Historleone
@BanterRanterr6 жыл бұрын
2Azja dobre!!
@Qbekk6 жыл бұрын
jak ja uwielbiam twoje filmy
@filipzwolak98066 жыл бұрын
Pozdrawiam Dominika
@jedzmieso4376 жыл бұрын
Czy mi się wydaje czy Pan Irytujący Historyk podobny jest z wyglądu do KZbinra "Aaron Clarey? (ale tego trochę dawniejszego bo teraz zmienił trochę image) :)
@michalk6436 жыл бұрын
Zrób proszę o Rokosowskim. Ciekawa postać. Sowieci nazywali go Polaczkiem, polacy Ruskim lub Moskalem. Jeden z najlepszych dowódców II wojny. Każdy czerwonoarmista marzył by być pod jego dowództwem. Z polakami i polskimi oficerami (nie ważne że rosjanin, ważne że w mundurze) ponoć mówił tylko po polsku. Czym doprowadzał ich (rosjan w polskich mundurach) do czerwonej gorączki.
@caefilmynapo29816 жыл бұрын
Zajebisty odcinek.
@hubertpanek64556 жыл бұрын
Ja jestem z iłży ;) pozdrowienia z mazowsza
@mateuszdrzazga54856 жыл бұрын
Cześć i czołem drogi Historyku! :)
@rastafari16866 жыл бұрын
Dzięki.
@tadi70516 жыл бұрын
Nie dodawaj tak późno ;) Zasięg tracisz! Mniej osób będzie ogarniać historię
@darius16905 жыл бұрын
super wyklad
@kubadubielczyk32866 жыл бұрын
jak to mówią kto rano wstaje temu irytujący historyk daje czy coś takiego...
@erpiik6 жыл бұрын
Ta... Rano. 10-ta godzina...
@grejonq836 жыл бұрын
Swoje sprawy z Irytującym to może zachowaj dla siebie :P
@DotepenecPL6 жыл бұрын
Bardzo dobrze, że przypomniano tę trochę zaniedbaną formację. Jedna uwaga: pospolite ruszenie to po rosyjsku opołczenie, a nie opłoczenie.
@castelgandfolfo58206 жыл бұрын
Ja czekam cały czas na Japończyków podczas 2 wojny światowej banzai itp. Pozdrawiam serdecznie i super kanał 😊
@michag.67806 жыл бұрын
Świetny film
@americanwoodworkingtrickss65436 жыл бұрын
Nie wiedzialem o tym.Dzieki
@DotepenecPL6 жыл бұрын
Bo to jest niestety, jak i sam autor materiału zaznaczył, historia zapomniana. Zresztą, o kolejnych oddziałach polskich w Rosji, dowborczykach, też mało kto chyba pamięta. Choć i ulice mają, i przed Muzeum WP stoi poświęcony im wcale ładny pomnik.
@marcinwiecek99686 жыл бұрын
Pozdr.
@glapaglapa78226 жыл бұрын
Dziękuję.
@gajorson85266 жыл бұрын
Mam pytanie jak nazywać broń takie jak np mauser z I wojny światowej jak to ogulnie nazywać
@garryumyj92166 жыл бұрын
To może coś o Gurkhah ( nie wiem jak się odmienia) walczących w British Army lub o Janczarach.
@Nordevi6 жыл бұрын
Dobrze ubrany elegancki historyk
@Hudey19856 жыл бұрын
Nie podrywaj :D
@Nordevi6 жыл бұрын
Podryw zostawiam jakieś fajnej Pani.
@aleksanderrommel40686 жыл бұрын
Dzień dobry czy mógłby Pan nagrać film o umundurowaniu angielskim,francuskim i amerykańskim
@leszczyna53706 жыл бұрын
nakręcił byś film o odmianach gwjazdy czerwonej i jak to się stało
@VippoV6 жыл бұрын
Czołem. Widziałem odcinek jak szuka Pan magnesem neodymowym różnych rzeczy. A to w studni, a to gdzieś przy kładce. Mam pytanie, chciałbym poszukać magnesem w stawach przy starych dworach (województwo mazowieckie pod Warszawą) i na starorzeczach (w okolicach gdzie Niemcy przekraczali jedną z rzek). Czy jest sens szukać w takich miejscach magnesem, czy to raczej strata czasu, bo stawy pewnie już dawno przeszukane, albo pogłębiane koparka i nic tam nie ma, a żeby szukac w starorzeczach, to trzeba wiedzieć gdzie dokładnie Ci Niemcy byli, bo na ślepo raczej nie ma sensu i to jak szukanie igły w stogu siana. Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, nawet bardzo ogóle- może zna Pan jakieś prawidłowości w szukaniu znajdziek z WWII, żeby nie szukać w miejscach gdzie jest minimalna szansa na sukces. PS: jak zwykle świetny materiał.
@erpiik6 жыл бұрын
A widziałeś materiał Irytującego z grudnia pt. Niewybuchy? kzbin.info/www/bejne/gXaUfKWElrt1o8k Obejrzyj! Tam jest sporo na ten temat.
@torondirn34986 жыл бұрын
Może odcinek o Mors - wz 39 Niby wyprodukowano 39 sztuk, ale jakieś historie o tym Polskim karabinie maszynowym chętnie bym posłuchał