W końcu jakiś kanał w ciekawy sposób wyjaśniający dzieciakom podstawy mechaniki. Obejrzeliśmy z synem (10lat) i czekamy na następne. Brawo !
@mariuszloch3908 ай бұрын
Rewelacyjne przedstawienie, wszystko wyraźnie, krok po kroku. Razem z synem czekamy na kolejne odcinki :) Dziękujemy i pozdrawiamy
@kosa9018 ай бұрын
Świetny pomysł z tą serią! Czekam na kolejne odcinki!
@AErKart8 ай бұрын
Skoro jesteś b. zadowolony z programu to czemu nie odniosłeś się do prośby prowadzącego na 6:06
@redro008 ай бұрын
Jak narazie najlepszy film na tym kanale, więcej materiałów z mechaniki
@gloomyraven288 ай бұрын
Świetnie wytłumaczone! Czekam na kolejne filmiki 😊
@natan90718 ай бұрын
Dla sprostowania... to o czym opowiadasz, są to koła zębate, a nie zębatki. Zębatka jest to koło zębate o nieskończonym promieniu - czyli liniowy płaskownik z zębami :333
@romanbator528 ай бұрын
100% racji! Tworząc filmy edukacyjne dobrze byłoby znać podstawową nomenklaturę a nie upowszechniać słownictwo gwarowe i nieprawidłowe.
@nooneguide8 ай бұрын
Fajnie wygląda. Nie przestawaj bratku
@dawidl25168 ай бұрын
mega
@AErKart8 ай бұрын
<a href="#" class="seekto" data-time="305">5:05</a> Dobrze doprecyzować, że nie ma znaczenia to co dzieje się pomiędzy (skrajnymi trybami) dla uzyskania innego przełożenia. Ponieważ pomijając kwestie przełożenia ma to znaczenie ile i jakiej wielkości tryby wstawimy pomiędzy początkowe i ostatni. Ponieważ jeśli wstawimy dużo małych trybów to będziemy generować duży opór mechaniczny.
@AErKart8 ай бұрын
Ponieważ każdy tryb generuje pewien opór na (nie łożyskowanej) osi. Im taki trybik jest mniejszy tym ma mniejszą dźwignię i tym większy opór będzie wiązał się z jego obrotem. Olbrzymi tryb to olbrzymia dźwignia ( która z łatwością pokona chociażby zablokowane łożysko, mieląc je ). Można byłoby zwrócić na to uwagę że jednak istnieje jakaś zależność pomiędzy wielkością kół, które są używane do przekazywania napędu dalej ( że każde koło koło zębate oprócz ilości trybów ma jeszcze taki parametr jak średnica której długość odpowiada dźwigni, sił które w takim kole działają). Chociaż lepiej byłoby to sobie darować na pierwszych lekcjach:) W ramach mojej pierwszej sugestii o upraszczaniu pierwszych przykładów ( już kolejny mógłby zawierać trzy tryby/koła zębate ale pierwsze dobrze gdyby zawierał tylko 2 szt, dla lepszej czytelności przykładu)
@fliqestesty81378 ай бұрын
Fajny film
@AErKart8 ай бұрын
<a href="#" class="seekto" data-time="187">3:07</a> pozwolę sobie zauważyć że w tymch przykładach dźwigni znacznie czytelnej byłoby to przedstawione gdyby nie zbędny środkowy tryb. Ponieważ wtedy jasne będzie że dźwignia może składać się tylko z dwóch trybów. W celach edukacyjnych powinno się raczej odejmować zbędne elementy by w sposób możliwie czytelny pokazać prostą zasadę. Tutaj jedno koło zębate które napędza inne koło zębate kręcące się odpowiednio szybciej. Według mnie też dla czytelności uniwersalności przełożenia w dwie strony nie powinno być korby tylko drugi identyczny wskaźnik. Według mnie optymalna demonstracja pracy przełożenia powinna być wykonana z napędem dla obu stron. Wystarczy przesunąć tryb palcem nie musząc stosować żadnej korby ( korba moim zdaniem rozprasza, nie będąc idealnym wskaźnikiem. Sugeruje reż że cały układ napędowy działa tylko w jedną stronę. Gdyby wskaźniki były na obu trybach oczywistym byłoby że napęd może być przyłożę do każdego z nich. Czyli że są one sobie równoważne.
@AErKart8 ай бұрын
Jeśli obracanie kołem zębatym bez korby byłoby trudne to można by na każdym z nich umieścić korby ( to jednocześnie dałoby lepszy obraz tego co się dzieje oraz, że jest to mechanizm ściśle powiązany. Gdzie napęd może być przełożony na dowolnym trybie. Lepiej wyraźnie je zaobserwować zmiany kiedy tryby są identyczne.
@seda.11.308 ай бұрын
Ja czekam o panie Tadeuszu w świecie LEGO xD
@GucioL-l1m8 ай бұрын
Zrobisz skrzynie biegów
@rowo72698 ай бұрын
Czerwona: 15, niebieska: 5
@AErKart8 ай бұрын
<a href="#" class="seekto" data-time="362">6:02</a> co do tego zadania dobrze byłoby napisać na ekranie lub co najmniej powiedzieć jakie ilości trybów maja dane koła zębate ( ja zrobiłbym to tak, że w rogu ekranu pokazał bym zdjęcie/grafikę *specyfikacji* użytych w przykładzie kół zębatych).
@wsad27038 ай бұрын
Miałeś wcześniej w odcinku napisane o liczbie zębów
@bomber29418 ай бұрын
Łapka poszła. Ale mylisz pojęcia. To, co przedstawiłeś na filmie to koła zębate. Zębatki to zupełnie coś innego. Pozdro...
@siekanski7 ай бұрын
Zwiększ ramię korbki - wówczas zmniejszysz siłę potrzebna do wykonania ruchu na poszczególnych ogniwach. Tego mi zabrakło w tym filmie.
@Barteroofficial8 ай бұрын
Eee ja z tej przyszłość Złożyć skrzynie biegów z passata może nie jest trudne ale ten wodzik od biegu wstecznego to jakiś żart I niewsadzajce ich do buggy do mieli koła zębate
@wiktorskibicki46327 ай бұрын
Pokażesz jak zbudować auto byle jakie ale auto bez klocków z technika
@AErKart8 ай бұрын
<a href="#" class="seekto" data-time="381">6:21</a> zabrakło chociażby sekundy pauzy aby można było przez ten czas zatrzymać film aby się zastanowić nad zadaniem. Tuż po zakończeniu zdania był pokazany kolejny projekt, także aby móc się przyjrzeć zadanuu trzeba było cofnąć ( bo samo za pauzował nie dało rezultatu gdyż wszedł następny "slajd":) Maksymalne skracanie filmów poprzez cięcie tuż po nie jest naturalne i miłe. Tym bardziej jeśli to zdanie wymaga zastanowienia bo jest zadaniem. Według mnie optymalne byłoby dodanie zapauzuj sobie tutaj na tym przykładzie i zastanówcie się oraz napiszcie odpowiedź. Jeśli to jest film dla dzieci to trzeba mówić o kolejnych krokach. Zamiast lecieć dalej licząc że każdy sobie sam cofnie i zapałzuje. Gdybym robił taki film to na końcu umieścił bym jeszcze przypomnienie o zadaniu oraz link do tego fragmentu w opisie.
@kamil1one18 ай бұрын
odpowiedź na pytanie: czerwona 15, niebieska 5 .
@jestemtymeczek7 ай бұрын
5 razy
@Dawidek2568 ай бұрын
Mała 15 a średnia 9
@BricksAndFigsEducation8 ай бұрын
W połowie dobra odpowiedź! 😅
@felkelkrzysztof66517 ай бұрын
Jeśli używasz na początku stwierdzenia, że teraz kogoś czegoś nauczysz, to może warto było by zadbać o używanie prawidłowego nazewnictwa. To okrągłe przez Ciebie nazywane zębatkami, to "koła zębate", nie zębatki! Zębatka to taka prosta listwa z zębami o prawie takim samym zarysie jak na kołach zębatych. Co ciekawe LEGO wykorzystuje w swoich konstrukcjach takie zębatki od lat.