Dokładnie to się dzieje obecnie. Ten sam schemat. Ludzie tego nie widzą, bo media nie akcentują "co powinne" a szkoły nie uczą samodzielnego myślenia.
@Zacharia18310 ай бұрын
Dzisiejsze szkoły to tragedia. Wszystkie! Może Oxford, Cambridge, Harvard, Yale, Princeton czy Stanford jeszcze utrzymują poziom i wykładowcy nie uczą bzdur, może w Chinach i Japonii szkoły trzymają poziom ale w Polsce i UE zamiast szkół mamy wylęgarnie ideologicznie naładowanych półgłówków.
@kemodalerd42432 жыл бұрын
...historia kołem się toczy i po tych się przetacza, którzy jej nie znają, lub zgoła wniosków z niej nie wyciągają... tylko zdrowia, rozsądku i opamiętania wszystkim nam życzyć wypada
@irenaj59962 жыл бұрын
W punkt!
@DOROTAFANTAGIRO Жыл бұрын
🥇🌹
@dziadekjacus28411 ай бұрын
Historia przetoczy się i po tych, którzy historię znają.
@dorotagozdek40172 жыл бұрын
Wspaniala książka, obowiązkowa lektura o powstawaniu i mechanizmach patologii. Świetnie napisana technicznie.
@Kataleptyk2 жыл бұрын
Owszem, ale śmiem uważać, że za trudna w odbiorze dla współczesnych nieczytających niczego ludzi. I tak na marginesie - demokracja współczesna to także patologia, nie mająca nic wspólnego z antyczną ideą tego systemu.
@tomaszkrzynowy14302 жыл бұрын
@@Kataleptyk Ówcześnie oparta była o niewolnictwo. Tak jest 'zdrowo'?
@Kataleptyk2 жыл бұрын
@@tomaszkrzynowy1430 A dzisiejsza nie jest?
@tomaszkrzynowy14302 жыл бұрын
@@Kataleptyk Ale już nie przesadzaj. Zależnym zawsze się jest i będzie - nie tylko od zarobku / ziemi / środków wytwórczych / dostępu do edukacji a potem rzeczywistej wiedzy / zdrowia etc. łącznie z powietrzem, więc mokry sen ludzkości o idealnej wolności jest mrzonką. Głosować możesz? Jesteś czyjąś własnością? Zabrać się kiedy i dokąd chcesz możesz? Prawa obywatelskie łącznie z tym do posiadania własności i jej ochrony masz? No, - to nie jesteś niewolnikiem. A że się człek czasem tak czuje... to już inna sprawa...
@Kataleptyk2 жыл бұрын
@@tomaszkrzynowy1430 Moim zdaniem się mylisz. W dzisiejszym świecie generalnie to państwo i jego struktury decydują o tym co ci wolno, a czego nie. I owszem, prawo jest powiązane z każdym tworem państwowym na przestrzeni tysięcy lat, ale zobacz, że dzisiaj jednym rozporządzeniem możesz zostać uwieziony w domu na całe tygodnie, a nawet miesiące. Państwo jest w stanie decydować, i chętnie z tego korzysta, o każdym aspekcie twego życia. Dosłownie każdym. Może ci pozwolić wejść do sklepu czy wyjść do pracy lub nie. Może ci zabronić nawet wejścia do lasu czy wyjścia na spacer. Jest w stanie decydować o tym czy i ile możesz mieć dzieci, albo czy i ile możesz wydać gotówki. Dzisiaj, według mnie, takim właścicielem niewolników jawi się samo państwo. Wraz z rozwojem technologii udoskonalono też system inwigilacji społeczeństwa i metody jego ubezwłasnowolnienia w dowolnej chwili. Mówiąc krótko: jednym zarządzeniem możesz być pozbawiony nie tylko prawa do przemieszczania się, ale nawet prawa do posiadania samochodu, komputera, paliwa, korzystania z komunikacji czy wyjścia do sklepu, wydawania gotówki, a nawet pojawienia się na balkonie. Twoim i moim "panem" jest państwo. I ostatnie lata dobitnie to pokazały. Jakieś ostatnie okruchy wolności, przynajmniej w kwestii własności, są w USA. Twoja ziemia - twoje zasoby. Intruza możesz na swojej posesji zastrzelić na miejscu. Reszta to tylko para socjalizm.
@iwonaliss135 Жыл бұрын
Dziękuję, wspaniała lektura.
@rafalkowerski2 жыл бұрын
Dzięki że wrzucasz Ossendowskiego, przydałoby się spotkanie czytelników tego autora Może wtedy byśmy podziałali żeby rozsławić jego imię zakopane przez komunistów..
@DOROTAFANTAGIRO Жыл бұрын
🥇🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹❤️🇵🇱
@magorzatanarodzonek8111 Жыл бұрын
Pamiętacie Państwo film Zanussiego CWAŁ? To właśnie tę książkę Podrzucił swojemu koledze młody Bartek Obuchowicz - filmowy Hubert. To tak na marginesie. Ale książka ciekawa. Na autora zwrócił ostatnio uwagę dr Leszek Pietrzak w Zakazanych historiach - które bardzo polecam
@Krzemieniewski13 жыл бұрын
To jest perełka, dzięki za publikację.
@olenievart3 жыл бұрын
Дуже цікава книжка, дякую.
@reginaltkoralewski29442 жыл бұрын
Teraz Ollie znasz jak było!
@paulenka66992 жыл бұрын
0:13 -> Przedmowa 47:46 -> rozdział I 1:12:29 -> rozdział II 1:45:30 -> rozdział III 2:08:54 -> rozdział IV 2:44:53 -> rozdział V 3:17:14 -> rozdział VI 3:35:36 -> rozdział VII 4:14:04 -> rozdział VIII 4:35:14 -> rozdział IX 4:52:22 -> rozdział X
@t.k.72406 ай бұрын
Piekna ksiazka szkoda ze nieznana!!!!!!!!!!!!
@wielkopolanin73873 жыл бұрын
Wstęp powinien być w szkołach czytany może kilku by to zrozumiało
@yansh55812 жыл бұрын
Ale obowiazkowo razem z historia blogoslawionego przez kosciolek Paszki Morozowa.
@marekkowalski41872 жыл бұрын
Wstrząsająca wizja z 1930 roku czy obecnie 2022roku jest ta wizja nieaktualna dusza Rosjanina ślepo ufająca takim typom jak Putin a dawniej Leninowi ciekawa analogia
@paulinagamrat584 Жыл бұрын
Czemu nie ufać Putinowi - uratował on Rosję przed żydowskimi oligarchami którzy wymyślili jego poprzednika, a i jego samego wytypowali na marionetkę. Widzę że najnowsza historia Rosji jest Ci obca.
@DOROTAFANTAGIRO Жыл бұрын
Już dawno komunizm się rozlał na zachód, a Ty tego nie zauważyłeś, bo pozmieniało się nazewnictwo.
@Zacharia18311 ай бұрын
@@DOROTAFANTAGIROracja. Lenin pomieszał wielu ludziom we łbach. Trocki, Kamieniew, Stalin, Gramsci, Lukacs, Kalergi, Róża Luxemburg, Bierut, Krasicki, Thalmann, Thorez, Duclos, Foster, Cannon... dwaj ostatni z USA. Strach pomyßleć, co by stało się w Stanach, gdyby nie senator McCarthy... Zatrute łby tej bandy kosztowały życie milionow ludzi.
@sebastiantora416510 ай бұрын
Z tym, że to jest wizja z 1890 do 1920...
@Grzegorz-v7s3 ай бұрын
Polecam Państwu wspomnienia Mieczyslawa Jałowieckiego "Na skraju Imperium " naoczego swiadka instalacji przez Niemców bolszewizmu w carskiej Rosji!!!!!!
@tomaszkrzynowy14302 жыл бұрын
Dlaczego nie ma tej pozycji w kanonie lektur szkolnych? Ano bo to studium podłości każdej jednej władzy, a ona już zadba by móżdżków nie burzyć, zaś sobie nie bruździć...
@MrADAMMIS2 жыл бұрын
Dlaczego "Lenin" F. Ossendowskiego nie jest w kanonie lektur do szkoły podstawowej w naszej Wolnej Ojczyźnie ?
@paulinagamrat584 Жыл бұрын
Bo nasza ojczyzna nie jest wolna.
@grzegorzwawer406311 күн бұрын
Raczej liceum.
@helenamoj14723 жыл бұрын
Ten występ jest nieoceniony.
@heeenryk2 жыл бұрын
thX
@AvesSlavs Жыл бұрын
Jak czytam te komentarze to zaczynam rozumieć i odczuwać tę samą samotność co Włodzimierz czy Karol ...
@robb-kf3go8 ай бұрын
Niewiarygodne. Minęło sto lat. Temat wciąż aktualny
@thelittleprince7857 Жыл бұрын
5:00:00
@edwardaleksandermarzec70036 ай бұрын
👍👍👍
@MariaMaria-oo3kj Жыл бұрын
4..01 NAIGRYWAL a pówinno być NAIGRAWAL nie wierzę że FO tak napisał .
@thelittleprince78574 жыл бұрын
2:31:24
@marianna1952able2 жыл бұрын
mlodziez to czyta
@alfonskramer5582 Жыл бұрын
Marks i Engels uważali carów , samodzierżawie , populację osobników zamieszkujących te ogromne przestrzenie za twory nikczemne i zagrażające cywilizacji .I mieli oni rację .
@weronikarotschedl1837 Жыл бұрын
A karma sie wraca teraz my o nich myšlimy tak samo a mamy racje!
@alfonskramer5582 Жыл бұрын
@@weronikarotschedl1837 Tak , ale nasza racja to za mało by to kacapskie ścierwo zniszczyć . Ono grasuje i śmieje się z nas i racji naszych .
@julianples7649 Жыл бұрын
...a może Kiepskiego !
@JózefWięzik Жыл бұрын
Viwat Polska I Ukraina. ❤❤❤
@dziadekjacus28411 ай бұрын
Vivat Polska!
@Joanna-pw8hr5 ай бұрын
Ukraina????????
@ewaanna763Күн бұрын
Co to ma wspólnego z Ukrainą. To przecież część byłego ZSRR. Zwyczaje te same i jeszcze bardziej perfidne. W tym czasie nie było tzw. Ukrainy.