Много точно и професионално обяснение на тази диагноза, психиатрите са по-серт в изказванията си. Благодаря за чудесното видео!
@jazondomarchev8564 Жыл бұрын
Благодаря за видеото , но според мен личностовите разстройства са много повече от споменатите , до колкото аз знам има поне още 4-5 други разстройства от този тип , Ексентрична личност , незряла личност , пасивна-агресивна личност , има разстройство свързано с хедонизма , и така нареченото специализирано психо-неврогенно(невротично) личностово разстройство ! Благодаря отново за видеото , и за видеата които качвате , желая ви успех и всичко най-добро !
@BGPsychology Жыл бұрын
Към момента това са официално използваните от психиатрите 10 личностови р-ва. Има някои, които са отпаднали, има и такива, които са включени в раздел - Други личностови разстройства (F60.9). Когато приключа с разглеждането на личностовите р-ва обмислям да направя едно последно заключително видео, където може да ги разгледам или поне ще ги спомена. Благодаря за коментара!
@jazondomarchev8564 Жыл бұрын
@@BGPsychology Благодаря ви много че ми отговорихте ! Да , точно за тези разстройства които са в раздел Други по МКБ ми беше коментара ! Смятам че не са малко хората които имат разстройства точно от тези посочени от мен , както и от смесените , които комбинират симптоми от всички личностови разстройства . Да , ще ви бъда много благодарен да направите едно видео което да включите и тези личностови разстройства , няма да е излишно да има в интернет пространството нещо и за тях , чисто информативно . Както и няколко думи и за патологичната личност и неврозата на личноста които са класифицирани под Разстройство на личността, неуточнено МКБ F60.9 Отново благодаря за прекрасните видео лекции свързани с личностовите разстройства ! Желая ви хубав и приятен ден и всичко най - добро :) !
@MarianaAntonova-j7o6 ай бұрын
@@jazondomarchev8564Благодаря и на вас, че зададохте именно. 😢въпросите, които ме интвр
@VeraLyubenov5 ай бұрын
@@jazondomarchev8564 Личните ми наблюдения са, че смесените/коморбидни са с основа гранично л. р-во, което се претупва по клиничната пътека ...
@СлавиГаберов Жыл бұрын
Благодаря!
@ZizuFlute Жыл бұрын
Моля, направете видео за BPD. Ще се радвам, всъщност ако направите и за трите клъстера. Много ми харесва как поднасяте информацията за PDs. Поздрави!
@BGPsychology Жыл бұрын
Следващото видео ще бъде за това р-во 😉
@konstantinmetodiev5515 Жыл бұрын
Предполагам, че тези личностово разстройства стават проблем, когато са по силно изразени. Защото в лека форма ги изпитва всеки човек, поне според мен.
@BGPsychology Жыл бұрын
В следващите видеа ще говорим по-подробно и по този въпрос.
@Ramkain Жыл бұрын
Във връзка с двете предположения за личностовото разстройство - нужна е изцяло нова концепция... просто в момента не може да се изследва нещо, което по научен път не може да се докаже, че е там :D
@venetadimova4050 Жыл бұрын
Може ли да пояснителна защо консултация с психиатър, а не с психолог? Познавам хора с Гранично личностно разстройство, които посещават психолог не психиатър. Питам, Ви защото имам близък с да кажем депресия (не мога да кажа с точност, тъй като не съм специалист). В такъв случай според видеото трябва да бъде насочена към психиатър, правилно ли разбирам?
@BGPsychology Жыл бұрын
Първоначално повечето хора с пробем не знаят какъв точно е проблема и имат нужда от правилно поставена диагноза, за това първо е добре човек да бъде насочен към психиатър. Отделно той може да изпише лекарство, което да намали симптоми на тревога или депресия... След това вече идва ред на дългосрочна терапевтична работа със себе си. Едното не изключва другото, по-скоро се допълват, лекарствата помагат, но не променят личността на човека, тя се променя с терапевтична психологическа работа.
@Marina-K- Жыл бұрын
@@BGPsychology В България я има ситуацията, че много хора не знаят разликата между психолог/психотерапевт/психиатър, като поради тази причина първо чукат на вратата на психиатъра. Лошото е, че има и един израз, който върви тук: "Влезеш ли в кабинета на психиатъра, непременно излизаш с едно листче". Много хора не търсят лечение след даването на това въпросно "листче" с лекарства и положението постепенно се влошава. Лечението на човек с психически проблем не би следвало да бъде само физиологично, а и псилогически. На много психиатри интересът им към това дали имаш психичен проблем не е особено голям по посока на това да те изпратят на терапия. Според мен първо хората би следвало да се изпращат на психотерапия, след което обученият терапевт може да прецени дали следва първо да се препрати на психиатър за овладяване на физиологични процеси, които пречат на лечението - най-често стрес и тревожност. В тази връзка мисля, че психиатърът като първа крачка, е грешка. Грешка е, тъй като обучен терапевт би следвало да прецени дали има нужда да се стига до медикаментозна терапия, както и е грешка, поради това, че за много хора психологичен проблем = глупост и се опитват да се лекуват единствено с хапчета, докато не достигнат до пълно отчаяние или зависимост. За мен лично хапчета не се дават ей така, както и за жалост вярата за това да попаднеш на точен психиатър, който да прецени, че не си за хапчета и това е по-крайна мярка за състоянието ти също остава една въпросителна. Да не коментирам и шарлатаните, които си слагат табелки на психолози и психотерапевти... въобще цари пълен хаос и има доза късмет в ходенето при психиатри и при психотерапевти. И все пак искам да благодаря отново за клиповете, тъй като са ми от изключителна помощ и са на изключително разбием език. В момента ми предстоят изпити и честно казано много неща търся в канала и намирам полезна информация, която да ползвам. Благодаря и се надявам да не спирате скоро с тези клипове. :)
@MarianaAntonova-j7o2 ай бұрын
Много разбираем език и чудесно представяне
@biseraivanova599 Жыл бұрын
Растроистова та може ли да губим памета и да сме по бавни
@BGPsychology Жыл бұрын
От личностовите р-ва не се губи паметта. Загуба на памет има при други психични р-ва.
@MarianaAntonova-j7o7 ай бұрын
Много точно и аргументирано говорите, с малко думи-много нещо
@MinkaZidarova22 күн бұрын
А когато има и губене на памет за какво разстройство говорим?