Likvidace SLIMÁKŮ - co opravdu funguje a co je jen mýtus

  Рет қаралды 138,149

Buildex Magazín

Buildex Magazín

Күн бұрын

Těžko bychom u nás našli zahrádkáře, který by se někdy nemusel potýkat s destruktivním řáděním plzáka španělského v jeho záhonech. A co někdy, spíš každý rok. O tom, jak se s nimi vypořádat koluje v éteru milion a jedna informace, ale jen hrstka z nich je opravdu funkční. A co zbytek? Babské rady. V tomto videu vám ukážeme, co skutečně funguje a co nemá ani cenu zkoušet.
Náš katalog skleníků 🔥
👉 bit.ly/3L0en5J 👈
🎦 Odebírejte náš KZbin kanál pro další recenze, unboxingy, návody a zajímavosti. ▶️
kzbin.info/door/1dL...
Najdete nás i na sociálních sítích 🔎
📷 Instagram: / buildex.cz
📘 Facebook: / buildex.cz
Navštivte náš rozsáhlý katalog 📖
👉 www.buildex.cz/ 👈
Odborné zdroje 🧠
👉 HORSÁK M., JUŘIČKOVÁ L., PICKA J. 2013. Měkkýši České a Slovenské republiky. Molluscs of the Czech and Slovak Republics. Nakladatelství Kabourek. Zlín. 270 s. ISBN: 978-80-86447-15-5.
👉 KAZDA J., PROKINOVÁ E., RYŠÁNEK P. 2007. Škůdci a choroby rostlin: domácí rostlinolékař. Knižní klub. Průvodce přírodou. Praha. 288 s. ISBN 978-80-242-1886-1.
👉 KAZDA J., MIKULKA J., PROKINOVÁ E. 2010. Encyklopedie ochrany rostlin: polní plodiny. Praha: Profi Press. 399 s. ISBN 978-80-86726-34-2.
Produkce: BUILDEX GROUP s.r.o.
Režie, kamera a střih: Dominik Hegmon
Scénář: Ing. Markéta Macháčová
00:00 - Úvod
00:30 - Mýty a babské rady
00:48 - Ovesné vločky na slimáky
01:04 - Solení slimáků
01:40 - Neefektivní likvidace slimáků
02:16 - Utopení slimáků
02:35 - Jedovatý sliz slimáků
03:00 - Preventivní opatření proti slimákům
04:51 - Odpudivé rostliny pro slimáky
05:32 - Bariéra proti slimákům
06:31 - Predátoři slimáků
06:56 - Ruční sběr slimáků
07:21 - Z čeho udělat bariéru proti slimákům
09:03 - Kávová sedlina
09:39 - Slimáci a měděná páska
10:00 - Pasti a návnady na slimáky
10:08 - Pivní past
11:10 - Přírodní návnady na slimáky
11:50 - Likvidace slimáků
12:27 - Indický běžec
12:65 - Granule na slimáky
14:02 - Hlístice proti slimáky
14:33 - Správný postup
14:49 - Rozloučení
#slimaci #sklenik #pestovani #radydozahrady #zahrada
Hudba: Goldn - prazkhanal - Pixabay.com

Пікірлер: 297
@radoslavstieber5872
@radoslavstieber5872 Жыл бұрын
Já na záhony dávám fotografie českých politiků a slimáci se mé zahradě vyhýbají velkým obloukem.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Jaroslava, děkujeme za vtipný komentář. 😀 I když je to možná spíše smutné, každopádně pokud to zabere na slimáky, tak to alespoň jednu výhodu má. 🙈
@marcelmesik7499
@marcelmesik7499 Жыл бұрын
Ak by to bolo naozaj účinné, potom jeden Matovič by stačil na 100 hektárov.
@zdenka5719
@zdenka5719 11 ай бұрын
👍👍👍😂😂😂
@sojka8347
@sojka8347 2 ай бұрын
Řekla bych, že spíš umřou hrůzou
@tomasmithofer771
@tomasmithofer771 Ай бұрын
👍👌🤣✌️
@slopfuel
@slopfuel 11 ай бұрын
Když mi asi před deseti lety začali slimáci škodit,tak jsem je nejprve sbíral do kýblu a následně zaléval vařící vodou.Další alternativou bylo napichování na drát až jsem se dopracoval k nejúčinnější a nejrychlejší metodě-stříhání nůžkami.Rozstříhaní slimáci pak lákají další slimáky,kteří se na ně slézají hodovat.Po nějaké době stačí opět procházet s nůžkami a proces stříhání opakovat...Tam kde mám nějaké vzácnější rostliny-střevíčníky,skalničky atd.,tak ještě používám modré granulky.Nejprve jsem zkoušel ekologické na bázi fosforu a železa,ale ty se mi moc neosvědčily a při deštích měnily barvu-asi plesnivěly.Naproti tomu ty na bázi metaldehydu fungují stoprocentně.Stačí večer posypat místo,které chceme ochránit a ráno je tam spousta vysoplených mrtvých slimáků.
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Stříhání funguje perfektně, taky máme sami vyzkoušené. Španěláci jsou vyhlášení kanibalové, takže vlastně sami rádi pomůžou s odklízením mrtvých kolegů :) Granule na bázi fosforečnanu železitého se opravdu poměrně rychle rozkládají, proto můžou i měnit barvu. Nejste jediný, kdo píše, že nefungují stoprocentně, ale to tak u těch přírodních prostředků bývá. Granule s metaldehydem jsou sice účinnější, ale také o to jedovatější. Takže vždy používat s rozmyslem, zvlášť pokud máte na zahradě ježky. Určitě byste si je nerad otrávil. :-)
@emasanova
@emasanova Жыл бұрын
Ďakujem za podrobné video. My bývame pri potoku, je na konci záhrady a po oboch stranách nášho pozemku máme neobrábané a nekosené záhrady, takže nával pĺžov je strašný. Po daždi sme ich zlikvidovali ručne asi tisíc. Viseli ešte aj na zemiakoch ako čerešne. Boli naozaj všade, v každom záhone, a to máme vyvýšené záhony asi 40-50 cm, vôbec nemali problém vyliezť si aj do nich. Boli aj na stromoch hlavne na mišpuľách, úplný horor. Kedysi sme ich zbierali a hádzali do octovej vody, tam skapali. Ale teraz sa už s nimi nebabreme. Najjednoduchší zber sú nožnice. Keby mi niekto kedysi povedal, že toto dokážem, neverila by som. Ale keď sa lopotíte s priesadami mesiace, a potom prídu títo príživníci, prejde vás všetko.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme mnohokrát za popis vaší tvrdé zkušenosti. 🫶 Tohle zní jako opravdová hororová scéna a je naprosto pochopitelné, že jste se pustila do těchto "drastických" metod. Někdy prostě není zbytí a je třeba si vlastní "teritorium" ochránit. 🤷‍♂️ Doufáme a přejeme, ať to záhonky zvládnout alespoň v takové míře, která vás dokáže potěšit i zasytit. Kdybyste narazila na jakýkoliv "zjednodušovák" který by zrovna vám pomohl, neváhejte nám napsat. :-)
@qvladka
@qvladka 9 ай бұрын
máme to dost podobné, fakt horor. Ale kdybychom nebojovali, nemáme na zahradě vůbec nic.
@danielstraka17
@danielstraka17 7 күн бұрын
Ďakujeme za elegantný výklad o problematike 😊 ... Asi vytiahnem na slizniaky väčší kaliber: vyskúšam zakopané vedro s pivom 😂 ... zároveň podporím slovenské a české pivovary 😂
@karelolsina9879
@karelolsina9879 10 ай бұрын
Mě se vyplácí chovat kachny indického běžce je to pro ně pochoutka jsou to užiteční a pěkní tvorové a nosí vejce jako slepice.Dokonale vysbírají všechny slimáky a když už nejsou nebo je zima živí se i chlebem nebo tvrdym pečivem takže za mě je to nejlepší řešení.
@vecernicek2
@vecernicek2 5 ай бұрын
Mám dvě otázky: jak často kachna snáší vajíčka a jaká je velikost a chuťová kvalita vajíček? Jsou srovnatelné se slepičími?
@labakanurzidil2464
@labakanurzidil2464 Ай бұрын
mě spíš napadne co když sousedi tráví slimáky a vaše kachny je pak sežerou ...
@user-rh6od5gp9g
@user-rh6od5gp9g 4 күн бұрын
Nebo si pořídit Kateřinu a ta udělá ze slimáků biomasu.
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 24 күн бұрын
Dávám večer na místa kde plzáky nechci promåčené proložky od vajec, a kolem dám listy hlávkového salátu. Ráno z proložek vyberu slimáky, kteří se tam rádi ukrývají. Salátem zachráním vysazené rostliny. Jinak mám vyzkoušené pivní pasti, noční sběr. Je to nekonečný boj.
@sapinit4322
@sapinit4322 23 күн бұрын
Sbírání slimáků se mi osvědčilo v noci s čelovkou, slimáci vylézají, jsou aktivní a s čelovkou jsou okamžitě vidět, v trávě úplně "svítí" tedy spíše neodráží světlo a jsou vidět na několik metrů
@pavelmaroon179
@pavelmaroon179 Күн бұрын
Dobrou slimákovou noc .
@ivanaapoloni3949
@ivanaapoloni3949 Жыл бұрын
Aksamietnicu mi zožrali úplne ako prvú. A to ešte neboli premnožení. :)
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Ivano, děkujeme za komentář. 😊 Ano, slouží jako skvělé ukazatele přítomnosti slimáků, protože je jako první přitáhnou a vy máte čas na ofenzivu. 😅 O tomto jsme se zmiňovali v našem videu o zakládání záhonů 👉 kzbin.info/www/bejne/onbVfHyMl8uXra8
@jaroslavstastny1491
@jaroslavstastny1491 Жыл бұрын
Dobrý den.Cse týká afrikanu,ptal jsem se bylinkarek.Slimak sežere ještě ty mladé nevyrostle,údajně na vzrostlými už nechodí.Vloni jsem vysadil pokusne 8 kerickovych rajčat na tzv základ kompostu,(odhazuje se tam odpad z kuchyne-rostlinny.)2 keříky mi ty ,,svine sezraly úplně,2tydny trvalo než se zmatorili.Dal jsem kolem alobal,medenou folii jsem neměl.Myslim,že to trochu pomohlo.Kazdopadne rajčata přežila. Vajíčka sice pod kraj alobalu nakládané byli,po sběru je sehrály slepice.Preji hezký den.🍀
@sojka8347
@sojka8347 2 ай бұрын
Mám stejnou zkušenost. Aksamitník se mi moc líbí jako kytka, ale ty mrchy mi ho vždy sežraly.
@labakanurzidil2464
@labakanurzidil2464 Ай бұрын
první se přemnožili lidi, ne?
@romanbordowski196
@romanbordowski196 25 күн бұрын
@@sojka8347 U mě se to stalo loni poprvé.
@user-ym5nl2sn1k
@user-ym5nl2sn1k 17 күн бұрын
Já drtim skořápky a sypu po obvodu zahrady a zahonů...Dělám to každý rok..od podzimu do jara ukládám skořápky a na jaře už sypu po zadradě.... až do podzimu...😊
@lubomirkovacik4205
@lubomirkovacik4205 11 ай бұрын
Komu by bylo nepříjemné slimáky zalévat horkou vodou, ten si je může strčit do mrazáku, tak to mě pobavilo🤣 Jinak dobré video👍
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Člověk může najít "humor" na různých místech, my jsme to mysleli samozřejmě tak, jak by to bylo vnímané z pohledu malého organismu, jako je slimák. Vroucí voda je bolestivá metoda, opaří tělo a uvaří vnitřnosti. V mrazu začne zprvu zpomalovat organismus až do bodu, kdy tělo začne vypínat funkce, zvíře usne a v zápětí zemře. :-/ Žádná metoda není vyloženě humánní, ale zde mrazák vychází jako "menší zlo". Dalo by se s tím souhlasit? :-)
@petrhnizdo3226
@petrhnizdo3226 10 ай бұрын
Díky za videonávod a moje zkušenost : sbírat sbírat a sbírat a likvidace -uříznout hlavu a pokud to jde rozšlápnout a další mlsouni se rádi přiživí a jak uvádíte nemít na zahradě nepořádek -pokud možno řízený a každodenní kontrola potěší.🐌😀
@MartinBrabi
@MartinBrabi Жыл бұрын
Moc pěkné video, díky za všechny informace 👍
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Martine, děkujeme, moc si vaší pochvaly vážíme. :-)
@mM-gl1rp
@mM-gl1rp Жыл бұрын
Srdečne zdravím 👋😊veľmi pekne ĎAKUJEM a všetko dobré prajem 🌱🌿🦆🦔
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, mnohokrát děkujeme za komentář, pozdrav, poděkování a přání. 🙂 Vám posíláme zpětně totéž a hned tuplovaně. 🍀🍀
@bongobongo4116
@bongobongo4116 22 күн бұрын
Bože vy jste nádherná 😍
@TerkaKrejci-wc9ps
@TerkaKrejci-wc9ps Жыл бұрын
Mě lezou i po skořápkách. Nejúčinnější sběr brzy na jaře a i slimáci vajíčka. Jen bych podotkla, že nesekaná zahrada neovna se nestarají se o zahradu. Já sekám jen 2x do roka, kvůli hmyzu (a že ho tam nám).Jde o úhel pohledu 😄 Sekám jen cestičku. A také sazim na žáby.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Terko, moc děkujeme za komentář. :-) Souhlasíme s vámi ve všem. Účinnost těch barikád není, jak jsme ostatně říkali, stoprocentní a zrovna pláci španělští se dokáží "vyslizit" z obrovských nepříjemností. Co se sekání týče, je to tak. Ponechávat volný růst je nesmírně prospěšné pro ekosystém. Ve videu jsme primárně mysleli nejbližší okolí záhonů, což smysl dává. 🌿 Jé, a se žabkami se daří záhon uchránit? :-) 🐸
@petrval8529
@petrval8529 Жыл бұрын
Soused bojuje se slimáky pivem, ale dělá mělké pasti. Takže on má slimáků hodně, já málo. Jen se bojím až jim jednou nebude chtít nalejt. Mně lezou hlavně na selský tabák, který jsem pokusně letos zasadil. Možná proto, že je hned na hranici pozemku. Salátu, zelí okurek, dyní, cuket si zatím nevšímají.
@pedrinkvetoslavvesely5767
@pedrinkvetoslavvesely5767 5 күн бұрын
...Markéto DĚKUJI 💚💚💚💚💚
@dobravoda2499
@dobravoda2499 11 ай бұрын
Prima návody 👍🏼. Díky. Dávám i odběr. Iva
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Krásný den, Ivo, mockrát děkujeme, to nás opravdu hřeje u srdce. 😊
@anarchieachaos
@anarchieachaos 11 ай бұрын
Ahoj děkuji za informace mám na zahradě docela dost slimáků rád se budu inspirovat při jejich inspiraci dávám like 👍😃
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Krásný den, mockrát děkujeme za komentář a pochvalu. 😊 Přejeme vám jen co nejvíce přeživší úrody a pevné nervy. 😊
@frantavychopen8281
@frantavychopen8281 Жыл бұрын
Pěkné video. Já jsem před několika lety vymyslel že uřežu spodek petky a dám na rostlinku, bez vršku a zatlačím do země, aby tam nebylo místo pro slimáka. Myslel jsem, že když vrch petky uřežu tak tam slimák nepřeleze, ale to nepomůže. Když rostlinka vyroste tak petku odstraním. Je to takový malý skleníček. Samozřejmě posypávám granulemi proti slimákům, ale ne těsně kolem rostlin.
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. 😊 To je šikovný nápad, určitě někomu pomůže. 😊
@YLooooo
@YLooooo 26 күн бұрын
Super nápad, děkuju. Vymyslela jsem letos otočené sklenice jako na růže, ale petky jsou lepší, že když jen povolím víčko, jde tam vzduch. Stonky paprik, okurek, mangold obaluji při zasazení alobalem trochu zapuštěným do země a dovnitř smotku zapíchnu špejli, aby to hned neuletělo, pomáhá to pŕeklenout první měsíc a rostlinku to neomezuje. Ne že by to bylo slimákům nepříjemné, ale nenajdou rostlinku úplně hned a tak stačí zakořenit. Stejně pěstuji přebytky, protože tři dni po vysazení mám tak 30% toho, co jsem zasadila. Zkoušela jsem měděné vodovodní trubky okolo záhonů, ale klidně po nich lezli, tak jsem je kvůli mědi zase odendala (nicméně z nich máme v novostavbě vodovod a prý to nevadí???). Dalši dobrý nápad zde kzbin.info/www/bejne/f6fPhmptZamHZ5Y vyzkouším.
@lenkastefkova2666
@lenkastefkova2666 Жыл бұрын
Pěkné video, děkuji. Z vlastní zkušenosti Nemaslug funguje, ale na větší zahradu je to ekonomicky neúnosné. Navíc jak popisujete, výskyt je v počátcích menší, ale s likvidací se fakt nesmí polevit. Sbíráme po večerech, zalívám vřelou vodou a leju to do škarpy:)
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Lenko, mnohokrát děkujeme za zpětnou vazbu. :-) S Nemaslugem máte pravdu, je ekonomicky vhodnější asi spíš pro menší pozemky. 🤷‍♂️ A se sbíráním si vystačíte? Totiž na té velké zahradě by to chtělo tak celou četu sběračů, napichovačů a polívačů, ne? 🫢 Každopádně přejeme hodně zdaru v těchto šarvátkách. 💪
@mira-kaas
@mira-kaas Жыл бұрын
Parádní video, díky 🙏❤
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Míro mockrát děkujeme za komentář. 😊 Co zabralo na slimáky u vás? 🤓
@mira-kaas
@mira-kaas Жыл бұрын
@@buildexmagazin Dobrý den, mě pomohlo hlavně to, že přestalo vytrvale pršet :-D ... a pak jsem v zahrádce posekal trávu na krátko, obežnul kolem záhonků (které mám z 15 cm prken) a kolem nich ručně vysbíral schované slimáky. A k mladým sazeničkám jsem (zbaběle první rok) používal pár kritických dní zelené granule. Od té doby když zaprší, tak slimáky vysbírám a odnesu na nedaleké pole. Na likvidaci slimáků (jako třeba stříhání nůžkama, jak to dělají jiní mí blízcí) zatím nemám (koule : -) ...
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
@@mira-kaas Tak to jste na to šel hezky postupně a s rozvahou, dokonce až příkladně. 🙂 Snad jen na tom poli, kam jste je nosil, nebyla sousedova úroda. 😀 A s tou likvidací.. nechtěl jste zkusit onu "mrazákovou metodu"? Na dekapitaci, ač to mnozí zvládají, je zapotřebí asi opravdu pevný žaludek... 🙊
@mira-kaas
@mira-kaas Жыл бұрын
@@buildexmagazin mrazák je dobrý tip, úplně si nejsem však jistý, že je chci dávat do mrazáku ... spíše z toho důvodu, že je to zdlouhavé a v mrazáku máme málo místa ... (jsem si vědom, že je to výmluva) děkuji však za připomenutí :-) ... až zas budou, uvidíme ... nejvíce se mi líbí běžci, ale, ale už mě napadají další důvody, proč si je zatím nepořídím :-D :-D :-D ... děkuji 🙏 a mějte se hezky a ať Vám to roste ... ❤
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
@@mira-kaas To naprosto chápeme a snad vám to takto bude vyhovovat i z dlouhodobé perspektivy. 🙂 No a pokud máte slepice, nebo někdo ze sousedství, dalo by se jim ty nasbírané nosit na hostinu. I tady v komentářích už se objevili pozitivní recenze na tento způsob. 🐔 Důvodů je vždycky pro i proti milion, to je jisté. :-D Ale zrovna u běžců převažují ty pozitiva. 🙂 Také přejeme hezké léto a bohatou úrodu. 🙂
@darjoy8744
@darjoy8744 19 күн бұрын
Díky 👍👍👍
@user-ks6ee7ny9i
@user-ks6ee7ny9i Жыл бұрын
Parádní video
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, mnohokrát děkujeme za parádní komentář. :-) 🌟
@Anna-ee2ph
@Anna-ee2ph Жыл бұрын
Výborné video, moc diky...kupila som pytle na rajčiny, ako miniskleniky, obvod zatazila kamenmi, či zapustila do zeme a je klud...asi by to islo i vo vacsej ploche a lacnejšie nez medenny pasik, ktory tiež preliezaju...hore zahrnuté ako ponozka a tycky na podporu...hodne ich to pribrzdilo, plus likvidacia ako hovoríte, je to des, tento rok extra...plus mame dva vyvýšene zahony ako v zahradnictve... na nohach,...a jahody i cuketu úplne bez slimakov, nuž tak☀ ak vás inšpiruje naša skúsenosť, budem rada, nech sa darí
@michaln.7063
@michaln.7063 Жыл бұрын
Používám pouze jednu metodu: chodím pozdě večer s baterkou a ostrým bodcem kolem záhonů a za pár dnů slimáky téměř neřeším. 😁
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Michale, děkujeme za komentář. 🙂 Stará dobrá ruční práce. Pro toho, kdo si udělá čas a dá si s tím tu práci je to ta nejosvědčenější metoda. Tak ať už máte letos vytstaráno. 🙂
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Jsme rádi, že se vám video líbí. 😊 Tak schválně, kdo se jako první podělí o svou zkušenost s kávovým lógrem? 🤓
@alenakrasavice1514
@alenakrasavice1514 11 ай бұрын
Já sypu suchý lógr na záhony už tři roky a funguje to na 80%. Je to i jako hnojivo a potrava pro žížaly, které ho milují.😉
@radoklimek8824
@radoklimek8824 9 ай бұрын
při přemnožení nefunkční, nesežrali jenom česnek. Takže nakonec jsem pořídil běžce...
@martinparalic7999
@martinparalic7999 11 ай бұрын
Alebo zahodiť predsudky a nájsť dobrý recept na slimákov - lacný zdroj proteínov :D
@petrabilek364
@petrabilek364 11 ай бұрын
máte nějaký? 😂
@martinparalic7999
@martinparalic7999 11 ай бұрын
@@petrabilek364 Nemám, ale kamoši to skúšali a vraj boli dosť horké... Neskôr som čítal, že Francúzi ich nechajú 2 dni hladovať, aby sa kompletne vykadili pred tepelnou úpravou 😀
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Děkujeme za komentář. 😊 Nestačíme se divit, co se tu v komentářích rozjíždí za témata. 😂
@miroslavpavlas5450
@miroslavpavlas5450 Ай бұрын
Ten sliz je tak odporný, že si to nedovedu představit.
@marianolejnik7534
@marianolejnik7534 19 күн бұрын
diky
@lancerascal9875
@lancerascal9875 11 ай бұрын
Škrupina vápno káva ocot živí pomocník ježko 😊
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za příspěvek do diskuze. 😊 Kombinovali jste, nebo postupně vyzkoušeli zmíněné metody? 😊
@peterjarosciak3305
@peterjarosciak3305 Жыл бұрын
Krásne rady a niečo funguje nieco nie . Umńa zaručene orechové škrupinky na jemno pobite plus sušené orechove listie. A mám pokoj so slimakmi .
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za pochvalu a zkušenosti. :-) S ořechovým listím se ale pojí také jistá míra toxicity, která může být neprospěšná i pro rostliny. :-O Nezaregistroval jste nepříznivý vliv na plodiny?
@peterjarosciak3305
@peterjarosciak3305 Жыл бұрын
@@buildexmagazin Nie na rastliny a úrodu to nemá aspoň umna žiadny vplyv . Tiež je sušené listie dobre na zemiaky proti pasavke zemiakovej . Aj to už roky používam. Sušené orechové lístie vždy na jeseň uchovavam v vo vreciach na ďalšiu jarnú vysadbu zemiakou .
@LadislavNovak-dv3pd
@LadislavNovak-dv3pd 11 ай бұрын
Mám Indické Běžce párek a jsou vajíčka i mladí. A běhají mezi záhonkama a škody mynimalní i dobrý oběd, Mějte se pěkně.
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Jsme rádi, že běžci pomáhají v zahradě a dělají radost. Ať se daří i nadále! :-)
@user-rh6od5gp9g
@user-rh6od5gp9g 4 күн бұрын
Zprávňe se pýše mynymalňý.
@kamilovediy8840
@kamilovediy8840 Жыл бұрын
Od doby, co máme na zahradě ježka se dá říct , že jich je minimum.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Krásný den, to je skvělá zpráva! 🤩 Nechť se o to postará sama příroda. 🦔
@zdenekkot584
@zdenekkot584 5 ай бұрын
Ahoj,ty kachny nemusí být indičtí běžci. Žerou je i husokachny a pekingské kachny. Na jaře koupím káčata a na podzim mám výborné maso. 😋
Жыл бұрын
Pěkně zpracované a informativní. Charles Dowding ukazoval, že vyvýšené záhony naopak poskytují slimákům úkryt.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Václave, děkujem Vám za komentář. 🥕 To zní jako pravda, plzácí se schovají pod cokoliv a kdekoliv, kde najdou pro ně vhodné podmínky. Ve videu jsme spíše naráželi na to, že jakákoliv metoda komplikace slimáky cesty je přínosná a například vyvýšený záhon, kolem kterého bude na krátko vysekaná tráva a ještě ho doplníme o měděnou pásku, nebo rovnou elektrický ohradník, dokáže přístupu slimáků k samotné rostlince zabránit. :-) Ať to roste 🥕
@hanastachova8963
@hanastachova8963 9 ай бұрын
Jednoduché a účinné , večer s baterkou do igelitky a zasypat solí. A chodit pravidelně, vyplatí se to. A příští rok to poznáte je jich méně a méně.
@davidpernicky6317
@davidpernicky6317 Жыл бұрын
Dáváme kolem záhonů menší desky, slimáci se pod ně rádi schovávají. stačí večer odkrýt a vysbírat. Pak je hážu slepicím, můžou se po nich utlouct:D
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Davide, děkujeme za komentář. 🙂 Ano, poctivá ruční práce a ještě spojená s gurmánským požitkem pro slepice. Ideální řešení, pokud si s tím dáte práci a věnujete tomu trochu času. Ať Vám to roste. 🙂
@marcelmesik7499
@marcelmesik7499 Жыл бұрын
Tak moje sliepky sa ich ani nedotknú, ba ich zoširoka obchádzajú. Majú dosť iných, chutnejších maškŕt.
@SuperAdvid
@SuperAdvid Жыл бұрын
Moc hezké video, díky za tip s černým hadrem na jaře. Ale měděná páska nefunguje, vyzkoušeno osobně. Přelezli ji jako nic. Tu pivní past máte ve videu tak, že do ní napadají i brouci, což je škoda. Stačí ji položit na záhon, slimák tam vleze, hmyz ne. Poslední tip, co jsem četl, je hromádka koňského hnoje a okolo ovesné vločky. Ale to říkáte že taky nefunguje. :-D
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář a pochvalu. Rádi radíme a ukazujeme nové tipy. :-) Co se měděné pásky týče, tak děkujeme za zkušenost. Jiný přispěvatel zde uváděl, že měď jako taková prý funguje, nicméně ve formě plíšku a ne pásky. To by taky stálo za vyzkoušení. ➿ A pokládka té pivní pasti byla spíše ilustrativní, nicméně jsme se řídili přiloženým návodem. Jak to popisujete vy je ale také zajímavá alternativa a velice dává smysl. Děkujeme. 🐌
@karelzuzanak
@karelzuzanak 17 күн бұрын
Mám vyvýšený záhon ve foliovníku a i s tím si slimáci bez problému poradí.
@lukasgolfista5580
@lukasgolfista5580 Жыл бұрын
Nejúčinnější je silný solný roztok v kýblu. Když je tam vhodíte, tak okamžitě zahynou.
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) To je určitě velmi účinná metoda, nicméně jak bylo řečeno ve videu, je to poměrně drastické a nehumánní, proto ve videu zazněly i jiné postupy. Ale chápeme, že někdy je nájezd tak velký, že vztek zahradníka už nemá hranic. :-)
@Sraca
@Sraca Жыл бұрын
Granule za 300 mně neochránily od ztráty prvních sazenic paprik. Pivní pasti v těchto vedrech brzo zkvasí a okousanost sazenic taky přetrvává. A i když jezdím už na 6. hodinu do práce, nemám na raní sbíraní ani pomyšlení. Mám i vyvýšené záhony obtočené měděnou páskou, ale asi už jsou zalezlý v záhonech a pruch je taky cc jen 3cm. Jinak video dobré a poučné. Zkusím ty sběračské zóny, ale letos jsem beztak vsadil na jahody, které nevyžadují takovou péči. A přezevšechno populaci slimáků jsem asi beztak ponížil a to mi stačí.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Krásný den, děkujeme mnohokrát za příspěvek do diskuze. :-) Je to zkrátka boj a jak se ukazuje i tady v komentářích, tak každému funguje něco jiného. Někomu ta chemie, někomu lógr, někomu stříhání nůžkami. Přejeme vám, ať naleznete nějaký způsob, který vám bude časově vyhovovat a bude dostatečně účinný. :-)
@mM-gl1rp
@mM-gl1rp Жыл бұрын
Vaječné škrupiny u nás nefunguje. Asi by si mali pozrieť toto video radila som im i pozrieť Chalupára ešte s nebohým pánom Podlahom a kávová sadlina tiež nejak nezaberá ale rastlinkám pomáha. 😊👌
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. 🙂 Jak říkáte, jsou to metody, které jsou přitažlivé právě tím, jak nenáročné a přírodní by byly řešení. Jejich funkčnost je ale sporadická, protože plácí španělští jsou - slovy klasiky - "mršky jedny kluzký" a ze spousty nástrah se dokáží vyslizit. 😀 Za zpravodajství o lógru děkujeme. Jeho výživové vlastnosti jsou známé, ale nyní tedy vypadá, že na plzáky je krátký.. 🙂 Jak jste jej aplikovali, prosím?
@LandrielRandir
@LandrielRandir 11 ай бұрын
Pěkné a užitečné video, děkuji. Bylo by možné něco podobného natočit i o tipech na mandelinky?
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Krásný den, děkujeme za komentář a pochvalu. 😊 Návrh si zapisujeme a dáváme dob plánu. 😊
@dedousek100
@dedousek100 Жыл бұрын
Rady dobré 👍❤ Afrikány sežerou rovněž, vyzkoušeno🤣
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Jindřichu, děkujeme za komentář. 😊 Ano, pochutnají si. 😅 Ale zároveň na ně jdou jako první a pro vás je to známka, že je třeba se připravit na boj. 😅🤓
@foycz1821
@foycz1821 11 ай бұрын
A co se mi osvědčilo... Ve foliaku mam okurky a knim zasadim vzdy pár salátů... Obetuji salaty a okurek se slimaci nedotknou... Takze je to takove uplácení.. 😂🤷 ale me to zatim funguje
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Super nápad! Saláty a jiné měkké a šťavnaté listy chutnají slimákům nejvíc, takže proč nepoužít jako úplatek? :-)
@1.Toskar
@1.Toskar Жыл бұрын
Ja používam modré granule ale po novom už ich nerozhadzujem po pôde ale do priesvitného kelimka priemer asi 7cc spravím 3dierky ku spodku aby vedel vojsť dnu v strede je tavnou pištoľou prilepený štupel a v ňom 10 granúl občas príde od suseda slimák stihne ešte vyliest a umre. Vydrží to aj dlhé dažde ak je to správne urobené
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za příspěvek do diskuze, to je alespoň vynález! 💪 Nechtěl byste se s námi podělit o fotodokumentaci? :-)
@petrabilek364
@petrabilek364 11 ай бұрын
Nedovedu si to představit. Neudělal byste nám ostatním zoufalým zahradníkům video?
@miroslavpavlas5450
@miroslavpavlas5450 Ай бұрын
Vtipné video, jen k těm běžcům, musí jich být párek, osamělá kachna trpí.
@vlastapospisilova7553
@vlastapospisilova7553 29 күн бұрын
Proč uvádíte aksamitník - afrikán? Ten přece slimáci sežerou první. U nás na hřbitově lidé už vůbec nedávají aksamitník, protože to není možné ochránit. Zkuste si sama aksamitník, jak ho před slimáky uchráníte.
@ladafaixova7649
@ladafaixova7649 22 күн бұрын
Papouškuje blbosti
@pisensrdce
@pisensrdce 5 күн бұрын
Já jsem aksamitníky na hřbitově sázela vždy (dvojhrob), ale do středu a po okrajích jsem sázela Ageratum (Nestařec) a vždy zůstaly. Doma už sázím jen do truhlíků, mám je ráda a kvetou až do zámrazu.
@jagged46
@jagged46 11 ай бұрын
Kdysi jsem měl na zahradě rozsypanou misku s nějakými granulemi pro kočky. Šel jsem kolem a miska byla napěchovaná slimáky. Řekl jsem si, počkám tak hodinku, až přilezou i další a pak si pro ně přijdu a seberu je všechny najednou. Jenže, uplynula hodina, jdu si pro ně a ouha, miska prázdná a slimaci fuč 😂 Tak místo piva můžete vyzkoušet třeba granulované žrádlo pro kočky a pak ruční sběr 😊
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Rozmočené granule pro psy a kočky jsou pro slimáky také velmi lákavé, jak bylo zmíněné ve videu. Ale dobré vědět, že je nutné sbírat hned, abychom jim nedělali bistro. :-) Děkujeme za sdílení Vaší zkušenosti :-)
@qvladka
@qvladka 9 ай бұрын
a co kočka? Ta nezmizela?
@jagged46
@jagged46 9 ай бұрын
@@qvladka Ne ne, kocour ( tedy ne kočka) nezmizel, proč jako, ten se válel na na sluníčku nebo někde na kavalci 🙂
@jirilang
@jirilang Жыл бұрын
👍
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Děkujeme, Jiří. :-)
@frantisekcermak7176
@frantisekcermak7176 Жыл бұрын
Tak mě pomohl elektrický ohradník na 12voltů a je klid👍
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Františku, děkujeme za super příspěvek do diskuze. 🤩 Kdybyste chtěl, byli bychom moc rádi za nějakou fotodokumentaci a třeba bychom mohli tento nápad předvést ostatním. :-)
@qvladka
@qvladka 9 ай бұрын
o tom jsem už slyšela-nemůžete dát návod jak udělat?
@Brumbeles
@Brumbeles 28 күн бұрын
Připojil bych baterii 12 Voltů z UPS zdroje k počítači i starší na slimáky úplně stačí i kapacita myslím půl roku vydrží.Potom nabít autonabíječkou. Baterie z UPS se sežene z odběru elektro odpadu nebo firem -prodejců-servisu počítačůMožná zapojit do přívodu k baterii žárovku na ochranu a indikaci zkratu a vyzkoušení funkce.
@martinbodo3192
@martinbodo3192 Жыл бұрын
pekna holka
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. 🙂 Markétě to zajisté polichotí. Mějte krásný den. 🙂
@danazakova667
@danazakova667 11 ай бұрын
Ráda bych nějaké rady o boji s vosami. Likvidují mi třešně, hroznové víno i jiné bobuloviny. Past na vosy používám, ale lezou tam i sršně a co hůř i včely.
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Krásný den, děkujeme za komentář a návrh tématu. ☺️ Zapisujeme si a zpracujeme. ☺️
@7annapurna
@7annapurna Жыл бұрын
Aj moja skusenost je, ze aksamietnice su plzakmi veeelmi oblubene!!!
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Katko, děkujeme za komentář. 🙂 Super, jsme rádi, že se nám i od vás dostávají takováto utvrzující pozorování. 🙂 Nezničili Vám letos úrodu? Co zabralo? 🙂
@qvladka
@qvladka 9 ай бұрын
to můžu potvrdit
@ladaladunka1143
@ladaladunka1143 Ай бұрын
Tak Afrikány přímo milují, sežrali mi stovky sazenic, takže dám prkno pod to granule na slimáky a mám čisto, nic jiného nefunguje, ani zalévání ráno, v noci padne rosa a už jedou ničit
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 Жыл бұрын
Bojuji se slimàky celoročně a to kobinací způsobů.,letos pri mírné zimě se producírovali ve skleníku bez zábran, mám tam zeleninu jako kadeřávek, petrželku,mangold a to je pro ně něco na zub. Při troše stěstí najdu i kopec vajec.
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 Жыл бұрын
Když se ke slimákům přidají krtonožky(šťúři),kterých se taky nemůžu zbavit,tak je to odrazující spoušť.nevíte někdo,jak na ně?
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Kombinovat více postupů je nejlepší volba a v podstatě i základní princip integrované ochrany rostlin, kterou se v našich videích snažíme propagovat. :-) Listová zelenina je pro slimáky pochoutka, takže zvlášť na jaře je důležité v boji opravdu nepolevit. Ať se vám daří!
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
S krtonožkami naštěstí v našem skleníku ani na záhonech nebojujeme. Letos video o krtonožkách neplánujeme, ale můžeme doporučit pasti, které dáte do záhonů mezi rostliny - např. zakopat seříznuté pet lahve nebo sklenice, zarovnat s okolní půdou. Krtonožka, která přes noc běhá po záhonech, do pasti spadne a nedostane se ven. Vyzkoušejte a dejte vědět, jak se zadařilo. :-)
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 21 күн бұрын
@@buildexmagazin letos jsem do pasti ze sklenice chytila 1 krtonožku, 2 jsem vyplavila při zavlažování a 1 když přebíhala v podvečer po povrchu. Ale stále vidím v záhonech jejich chodbičky, sklínky mám zakopané na několika jejich křižovatkách.
@helenadomanska18
@helenadomanska18 4 ай бұрын
Dobrý den, naše slepičky slimáky nechtějí tak jsme pořídili dvě bílé kačenky a máme klid.
@monikahodermarska5352
@monikahodermarska5352 Жыл бұрын
Vďaka. Ja ich pozbierať do zaváraninovej fľaše zašrúbim a zabudnem na nich
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Moniko, děkujeme za komentář. 🙂 Kdo by řekl, že zapomínání přijde v boji se slimáky vhod, že? 😀
@kvetoslavasvacinova5728
@kvetoslavasvacinova5728 10 ай бұрын
😂
@kvetoslavasvacinova5728
@kvetoslavasvacinova5728 10 ай бұрын
​@@buildexmagazin moje metoda je že do sklenice 1,5 li. náleju savo (jen tak aby byli ponořeni).nasypu slimaky a zavřu .Nezapomenu a druhý den pridam dalši slimaky, zaleju savem a zavřu.Plnou sklenici (zapomenu) po 14 dnech i více vyhloubím díru v zemi a slimakovy hnůj pohřbím.Je to nehorazny oder. CHCE to nádech , vysypat rychle zasypat zeminou A výdech.Nechtěla jsem ubližovat tvorečkům.Manželova ráda,když zabíješ komara ,tak proč ne slimaka ,taky ti škodí jako ten komár😢🙋‍♀️💐
@lenkacermakova9339
@lenkacermakova9339 Жыл бұрын
Afrikány i měsíčky sežerou až po kořínky - nežerou lobelku - vůbec ani neochutnají ; měď funguje dokonale-použila jsem kousky měděného plechu.Granule fungují do té doby než přilezou další od sousedů.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Lenko, děkujeme za komentář. 🙂 Máte pravdu... ona rada s afrikány je založená na tom, že slimáky právě zaujmou dříve než vaše rostliny, díky čemuž je ochrání. A pokud vidíte jak si na nich pochutnávají, tak máte dodatečný čas se pustit do boje. 🙂 Jsme rádi, že se ta měděná páska osvědčila. Také ji považujeme za opravdu takřka revoluci v tomto boji. 🙂
@SuperAdvid
@SuperAdvid Жыл бұрын
@@buildexmagazin Pozor, měděný plech funguje, měděná páska ne. Asi je moc tenká na to, aby vznikla potřebná odpudivá chemická reakce.
@pavelklimek9906
@pavelklimek9906 Жыл бұрын
5:02 Nemohu souhlasit s odpudivostí aksamitníku, měl jsem je vysázený mezi mrkvi kvůli odpuzování drátovců a aksamitníky byly plzáky obalený
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme, máte samozřejmě pravdu, ve videu je tato informace trochu nešťastně zmíněná. V našem videu o zakládání záhonů jsme to napravili. Jde o to, že aksamitníky jsou pro plzák lákavější než vaše plodiny, proto je z nich snadno můžete vysbírat, případně mohou sloužit jako indikační rostlina, že začínají řádit a vy máte čas se připravit a zasáhnout. :-)
@lubadzambikova6817
@lubadzambikova6817 11 ай бұрын
Mne sa osvedčili rozdrvene vaječné škrupiny, ktoré sušim a sypem okolo záhonov. Ďakujem za komentár.
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář a cennou vlastní zkušenost. :-)
@dreno1958
@dreno1958 17 күн бұрын
Máme na plzeňsku nějaký zvláštní druh slimáků, protože jim afrikány velmi chutnají.
@marcelmesik7499
@marcelmesik7499 Жыл бұрын
Najúčinnejšia je predsa len tá chémia. Ručne sme ich zbierali od včasnej jari, keď ešte na poli nič nebolo vysadené a po búrkach v máji nám zlikvidovali všetky priesady. Neostalo nič iné, len siahnuť po modrých granulkách a som veľmi vďačný ich vynálezcovi, lebo kvantum uhynutých pĺžov nás nemilo prekvapilo, hoci ručne sme ich zarezali tisíce.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme mnohokrát za věcný příspěvek do diskuze. 🤓 Účinnost moluskocidů je opravdu zásadní, na druhou stranu člověk by určitě měl vyvažovat i to, že na místě, kde pěstuje plodiny, by té chemie měl mít ideálně co nejméně. 🫢 P/ochopitelně někdy už není zbytí a na opravdovou kalamitu je zapotřebí nasadit opravdu "surové" metody. Přejeme vám, ať to roste a vy sklidíte takové množství plodů, které vás dokáže potěšit. 🥕
@dasahornakova8437
@dasahornakova8437 11 ай бұрын
když se plzáci přemnožili, tak jsem jim nabídle palačinku s NPK (hnojivo) navoněné syrečkem nakrájené na malé kostky a přišlo mi, že to docela zafungovqlo
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Zajímavý kulinářský tip :) Je to taková alternativa ke klasickým otráveným granulím. Děkujeme za sdílení zkušenosti!
@yosoyivetta
@yosoyivetta 11 ай бұрын
Mne 100% funguje pivné pasce a s baterkou zber slimákov, keď sa stmieva tak o 20.30 /21. Mám na zahrade aj ropuchy a zazrela som aj sliepku, ako ho zožrala...😂
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář, to rádi slyšíme, že jste si našli fungující způsob. 😊 A takové slepice, jaké máte vy, bychom přáli všem sužovaným zahrádkářům. 🐔
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Mimochodem, velmi dobrý tip! Také jsme se s tím setkali u více chovatelů. Kdo má možnost, může nechat na jaře před začátkem pěstitelské sezony slepice ve skleníku vyřádit, ať si pěkně pohrabou a vyzobou všechny larvy, vajíčka, i přezimující slimáky. A zároveň hnojení jako bonus k tomu. Doporučujeme potom pohrabat a kuřince zapravit do půdy. Ať se daří! :-)
@sapinit4322
@sapinit4322 23 күн бұрын
Dále se mi osvědčilo např. jednoho rozdupnout a ostatní si na něm přilézají pochutnat, funguje to skoro stejně jako pivo
@GingerSolo
@GingerSolo 11 ай бұрын
Rukama nesbírat, z oblečení to nejde dolů. OK, potrénuju s čínskými hůlkami. Na stříhání nemám žaludek, na utopení bych potřebovala pivovar... Mrazák vypadá jako humánní smrt. Ale co potom s kostkou mražených slimáků? Zakopat je pod kopřivy nebo tak něco?
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Souhlas! Jak je zmíněno je videu, velmi těžko lze slimáčí sliz umýt. Mražené slimáky klidně dejte na kompost nebo někde zakopejte, ti už vám neuškodí a příroda se o ně postará :)
@BernkopfJaroslav
@BernkopfJaroslav Жыл бұрын
Solit se může třeba i ledkem. Je to taky sůl a odpadá problém se zasolením při používání NaCl. Naši slimejši přímo milují afrikány.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Jaroslave, děkujeme za komentář. 😊 To je velice dobrá poznámka, byť jsme se čilskému ledku nevěnovali. Máte s tím víceleté zkušenosti? 😊 A afrikány jsou slimáčí srdcovka, skvělé jako ukazatel jejich záškodnické činnosti. 🤓
@BernkopfJaroslav
@BernkopfJaroslav 11 ай бұрын
@@buildexmagazin Nikoli nutně čilský ledek. (kde by se u nás vzal 🙂) Ledek vápenatý, neb amonný. I jiné průmyslové hnojivo.
@TommiSR
@TommiSR 11 ай бұрын
My si urobíme brigádu na záhrade, každý si zoberie bambusovú tyč ukončenú ostrým bodcom a napichujeme ich ako špekáčky. Kto má na konci zberu najviac, vyhral :D
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za nápad na zajímavou bojovku. 😆 Kolik máte rekord? 😆
@TommiSR
@TommiSR 11 ай бұрын
@@buildexmagazin Na jedno napichovanie víťaz mal až 32ks :) . Mandelinky zbierame do kovového vedra a keď je max polovica tak pridáme benzínu a spopoľníme :)
@simonamichnova9578
@simonamichnova9578 11 ай бұрын
Používám pivní pasti a fungují
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za cennou osobní zkušenost. 😊
@libusedosedelova8654
@libusedosedelova8654 11 ай бұрын
a taky aksamitník
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, ano, to ve videu vyznělo jinak, než bylo zamýšleno. Aksamitníky slimáky přitahují a často se do nich pustí dříve než do dalších rostlin, díky čemuž je jejich vysázení vhodné pro tento boj. Jedná se totiž o indikační rostlinu, díky níž budete vědět, že je na čase zakročit a zároveň dokud budou plzácí spásat aksamitníky, tak dají vašim plodinám pokoj. :-)
@klaramastalirova7128
@klaramastalirova7128 28 күн бұрын
Tak co se týče vyvýšených záhonů tak i tam vlezou 😢 máme 60cm od země a stejně s nimi neustále bojujem... skořápky nepomůžou, granule tak na 50% prostě hruuuuza
@bohuslavpinkava364
@bohuslavpinkava364 Жыл бұрын
Používáním granule v podmiskach na květináče, barevné abych je našel a přemísťují podle toho, kolik granulí ubývá.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, moc děkujeme za komentář a zkušenost. Hezká metoda, zajisté pro mnohé inspirativní. :-)
@sternberk
@sternberk 24 күн бұрын
Škoda že je nemaslug už nějakou dobu naprosto nedostupný
@johnytsunami7983
@johnytsunami7983 18 күн бұрын
Já používám elektrický ohradník na slimáky.
@libusedosedelova8654
@libusedosedelova8654 11 ай бұрын
mám vyvýšené záhony a sežrali všechny okurky i celerky
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za sdílení vaší zkušenosti. :-) Bohužel, ani vyvýšené záhony zjevně nemusí být stoprocentní. Na každého zahrádce se to řeší skrývá v jiném postupu a co nezafungovalo vám, zase může pomoci jinde. Jak jste na ně nakonec vyzrála? :-)
@janajandova1
@janajandova1 2 ай бұрын
Ano mám to stejně, po roce už v záhonech měli bydlení a vajícka. A pak tam byli furt
@jirisabata1872
@jirisabata1872 Жыл бұрын
To je všechno hezký ale neřeší se odkud přicházejí,ničit je mužem ale.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Jiří, děkujeme za komentář. 🙂 To máte pravdu, nejlepší by bylo řešit příčinu a ne důsledek. V našem prvním videu o slimácích kzbin.info/www/bejne/pIrKe5emrtVsoLc jsme se zmiňovali, že rozšíření plzáka španělského po naší krajině má za následek člověk a transport potravin z dalekých končin. V dnešní době už jsou tady jeho populace ale tak hojně rozšířené, že už jen můžeme bojovat s následky nechtěného zavlečení.😕 Pro záchranu letošní a příští a příští úrody si budeme muset ale vystačit s lokálními zákroky a sdílením rad a strategií. 🙂 Hodně zdaru! 🙂
@ondrejkunc2643
@ondrejkunc2643 Жыл бұрын
Na slimáky je jednoznačně neúčinnější asfaltérský hořák a propanová lahev. Horší je to teda potom s úrodou.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. 🤣 Nějaké vlastní zkušenosti, případně fotodokumentace? 🤩
@stanislavpoliak
@stanislavpoliak 11 ай бұрын
Tie "modré granule"... možno nie sú nebezpečné pre mačky, či psy...no, čo potom keď takto uhynie ježko???😮 Mám totiž osobnú skúsenosť 😮
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den. :-) Modré granule, které obsahují účinnou látku metaldehyd, mohou být opravdu velmi nebezpečné zejména nejen pro ježky, jak píšete, ale i pro ostatní teplokrevné živočichy, např. psi a kočky. Existují bohužel případy např. ze záchranných stanic, kde se s takto přiotrávenými ježky setkávají. Bohužel jsou to smutné příběhy, jelikož zvířata velmi trpí a pomalu umírají na selhání dýchání. Metaldehyd je velmi nebezpečný jed a také proto jsme ve videu doporučovali používat chemické prostředky na ochranu rostlin pouze v nejnutnějších případech. Fosforečnan železitý se rozkládá rychleji (zelené granule - např. Ferramol) a tyto špatné zkušenosti s ním nejsou uváděny. U použití modrých granulí s metaldehydem je třeba být velmi opatrný i co se týče dávkování a pokud máte na zahradě přirozené predátory, je lepší se jim vyvarovat.
@user-gg2ls6qz2g
@user-gg2ls6qz2g 11 ай бұрын
Aksamitníky mají slimáci rádi
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, to máte pravdu, proto slouží jako indikační rostlina. 😊
@vieravecerova3337
@vieravecerova3337 9 ай бұрын
sežrali mi i měsíček zahradní
@belomolnar2128
@belomolnar2128 Жыл бұрын
Slimáci potrebujú vodu. Žerie najmä rastlinky bohaté na vodu. Idem vytvoriť “vodný kanál” - rozumej - NIE pivný kanál. Slimáci sa idú napiť a tam ich človek odchytí. Chytám asi 30 až 50 slimákov dvakrát denne. Ráno od 05,00 hod a večer 19,30 hod. Slimáci vždy chcú vodu a pôjdu za akoukoľvek tekutinou.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme mnohokrát za komentář. :-) To je skvělý nápad! Určitě poslouží jako inspirace pro další. :-)
@foycz1821
@foycz1821 11 ай бұрын
Na slimaky mam bodec .. kazdy vecer obejdu zahradu a píchám a picham .. nazbirane slimaky hodim do sudu a je to super hnojivo 😅
@badaxebadaxe2248
@badaxebadaxe2248 11 ай бұрын
Já tedy radši píchám v pelíšku :-) Ale každý jak má chuť 🙂
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) A slimáci vám ze sudu nevylezou? Možná když je sud dost hluboký, tak ne... napichování je velmi oblíbená metoda mezi zahrádkáři, je asi méně pracná než přestříhávání. Slimáky pak necháváte v sudu kvasit? Zní to jako alternativa ke kvašeným slepičincům. :-)
@jaroslavpribula5393
@jaroslavpribula5393 11 ай бұрын
Ja praškujem na priamo ako Jožin z bažin!
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář.😊 A máte práškovací letadlo? 😊
Жыл бұрын
pivo samo nestačí - aj predáané prípravky zaváňajú droždím. pivné, prípadne kváskové návnady kladiem (v 1200g konzerve po psomnžrádle) skoro na jar a lákajú malých, cca 1cm.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Marceli, děkujeme za komentář. 😊 Super dodatky, určitě někomu poslouží. Podařilo se vám letos uchránit úrodu? 🤓
@ticttack9629
@ticttack9629 Жыл бұрын
limanish premium to je killer nejvetsi a 100% učinny. Slimak neni zvire.......... PS je to rychle. Ferramol nefunguje, slimak zaleze a vylezou dva....
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Limanish obsahuje účinnou látku metaldehyd, která je mnohem jedovatější než fosforečnan železitý ve Ferramolu. Zřejmě proto také více účinná, jak se shoduje mnoho zahrádkářů. Nicméně pokud máte na zahradě ježky a jiné přirozené nepřátele slimáků, je dobré aplikovat tyto granule s rozmyslem, metaldehyd může zahubit i je. A slimáci jsou přece taky zvířata, i když ne vždycky vítaní. :-)
@miloslavhronek6695
@miloslavhronek6695 11 ай бұрын
Klobouček dolů. Detailnější a kritický rozbor této problematiky. A sympatický přednes k tomu.
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za komnetář. 😊 Moc si vážíme vaší poklony, snad se vám budou líbit i další videa. 😊
@radkasekaninova9676
@radkasekaninova9676 24 күн бұрын
Sbíràm ručně nejlépe v rukavicích a hážu do nádoby s octem.
@janiczkahell
@janiczkahell Жыл бұрын
Tak to s tím měsíčkem není vůbec pravda. Když si dáš do záhonu něco, co slimáky opravdu láká (třeba kedlubny), prokoušou se i tím měsíčkem. 😀 Afrikány to samé. Ten lógr toho slimáka zabije hned. Vlastní zkušenost. Pivní pasti jsou s prominutím hovadina. Slimáci tam sice nalezou, ale kromě toho sežerou všechno okolo. A jinak. Žádné zabíjení není humánní. 🙂
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za příspěvek do diskuze. :-) Jistě máte v mnoha ohledech pravdu. Člověku ale stačí se podívat i napříč tady touto komentářovou sekcí a už by zase nemusel souhlasit s tím lógrem, protože to mnohým nefunguje. Na druhou stranu pivní pasti třeba zase do určitého množství jedinců fungovali nám i jiným. 🤷‍♂️ Třeba o těch afrikách jsme v našem videu o zakládání záhonů kzbin.info/www/bejne/onbVfHyMl8uXra8 doplnili, že fungují spíše jako taková indikační rostlina, to znamená, že se do ní slimáci pustí jako první a dokáže vám na chvíli odlákat jejich pozornost, zatímco vy se připravíte na boj. 💪 Žádné zabíjení není humánní, samozřejmě. 🫶
@qvladka
@qvladka 9 ай бұрын
tak to vysvětlete těm slimákům, že zabíjet rostlinky je nehumánní
@janiczkahell
@janiczkahell 9 ай бұрын
@@qvladka asi jsem to špatně napsala. Žádné zabíjení živočichů není humánní. 🙂 Kytky necítí bolest (nemají centrální nervovou soustavu).
@belomolnar2128
@belomolnar2128 Жыл бұрын
Medený pásik môže byť nabitý ako elektroochrana - dostane šok. Elektrický ohradník.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Belo, děkujeme za komentář. 🙂 Nu, to by rozhodně šlo, používá se na to jednoduché napojení na baterii. Otázka je, zda je to už zapotřebí, pokud to zafunguje i bez přívodu. 🤷‍♂ Zkoušel jste to? 🙂
@belomolnar2128
@belomolnar2128 Жыл бұрын
@@buildexmagazin …ešte nie ale vyskúšam.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
@@belomolnar2128 Tak to bychom rádi pak věděli, jak to dopadlo. 🙂 Neváhejte nám napsat a hodně štěstí! 🙂
@viliamseruga5476
@viliamseruga5476 Жыл бұрын
Dobrý deň, okolo vyvýšeného záhonu (5x1,5m) mam natiahnuté dva medené drôty vzdialené od seba cca 1cm a napojené na 9V batériu. Veľa slimákov tam vyschlo, ale aj tak sa tam nejaký dostanú...možno pomedzi nopovú foliu , ktorú mám vo vnútri záhonu...
@munosmunisek2998
@munosmunisek2998 Ай бұрын
Aksamitnik mi několikrát slimáci sežrali
@Dan-yu7wy
@Dan-yu7wy Ай бұрын
Jedině Slimatox a máte svatý klid, stejně jako na hraboše a jinou havěť Quickphos. Nic jiného nefunguje.
@hankarudinska6872
@hankarudinska6872 24 күн бұрын
Dobrý den. Prosím, nemohu najít na netuším ten přípravek Slimatox, je správně název? Děkuji moc za zpětné info.🙂
@Zdesetimilionu
@Zdesetimilionu 18 күн бұрын
Teď je tak bohatá úroda slimáků, že jsem viděl i ožraný afrikán 😅
@tokarasa2945
@tokarasa2945 11 ай бұрын
Slepice mít na volno aspoň pár měsíců a teď nemám už druhy rok ani slimáky ani klíštata
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den, děkujeme za cenný příspěvek do diskuze. :-) Je skvělé slyšet, že i slepice takto účinně pomáhají, jen tak dál. :-)
@warakarwarakar7961
@warakarwarakar7961 2 ай бұрын
Za me jedine reseni, ktere mi SKUTECNE funguje . Prejit na vyvyseny zahon a ten kolem obvodu "opasat" prouzkem z medi min 2,5cm (nebo nekolik medenych dratu nad sebou ) .
@duchodce
@duchodce 28 күн бұрын
Právě, že mají nejraději afrikany. A ne naopak.
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 Жыл бұрын
půlíme je plechovou zahrádkářskou lopatičkou
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, Rostislave, děkujeme za komentář. :-) Ano, to je taky účinná dekapitační metoda. 🪓
@gitapetijova5974
@gitapetijova5974 Жыл бұрын
Slimáky ľúbia aksamietniky
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Ano, to ľúbia! Ve videu to tak trochu neštastně splynulo, ale myšlenka byla, že je to rostlina, která vám může pomoci v boji proti slimákům. Ale zejména tak, že se do ní pustí jako první a dokud budou aksamitníky, tak se často dalších plodin ani nedotknou. Zároveň teda může sloužit jako indikační rostlina, jak jsem říkali v našem videu o zakládání záhonů 👉 kzbin.info/www/bejne/onbVfHyMl8uXra8
@kamilovediy8840
@kamilovediy8840 Жыл бұрын
Kofein nefunguje. A měděná páska taky ne! Udělejte si test. Mi přelezl jeden z pěti. Tragická účinnost.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujeme za zpětnou vazbu a vlastní zkušenost. 👏 S tím kofeinem je to velice sporadické téma, dokonce i zde v komentářové sekci jsou pozitivní zkušenosti. Na druhou stranu ta měděná páska zdá se nějakou účinnost má, ale pokud ji chce člověk využít na maximum, tak je třeba ji napojit na baterii, jak zde již psal jeden z diváků. Pro každého holt asi funguje něco trochu jiného a stejně si budeme muset projít všechny možnosti, dokud se nějaká neosvědčí. 🤷‍♂️ Přeji ať vše udržuje ten ježeček, o kterém bylo psáno. :-)
@retkvi
@retkvi Жыл бұрын
Slimáky ale v mrazáku neusnou, oni tam zmrznou :) Hlavu im "humánne zotínat" tiez asi nebudem. Tak potom uz iba to vedro s vekom a solnicka to istí.
@buildexmagazin
@buildexmagazin 11 ай бұрын
Dobrý den. :-) Ano, zmrznou - to je cílem :-) Nicméně je to "humánní" metoda právě proto, že se tento proces usmrcení přirovnává k usnutí, hibernaci, až následně zástavě srdce. Slimák, brouk ani jiný živočich přitom netrpí. Useknutí hlavy je nejrychlejší, proto ho taky většina zahrádkářů používá. Použití soli zásadně nedoporučujeme - co pak chcete dělat s vědrem plných posolených slimáků? Kam to vysypete, abyste si neotrávil půdu nebo kompost? Určitě jsou šikovnější metody ;-)
@zj7062
@zj7062 Жыл бұрын
Pokud je invaze slimáků nic nepomůže.. Jediné je pobírat a to denně.Je to hnus.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Жыл бұрын
Dobrý den, děkujme za komentář. :-) Ano, je to extrémně náročné v boji vytrvat a netratit trpělivost. Sbírání je samozřejmě nejúčinnější, ale jak je patrné i tady v komentářích, tak mnohým fungují i například elektrické ohradníky, nebo kombinace metod odrazujících a hubících. Místo ručního sbírání někdo používá i bodce, díky čemuž je ten přímý styk alespoň trochu eliminován. :-)
Wait for the last one! 👀
00:28
Josh Horton
Рет қаралды 74 МЛН
A pack of chips with a surprise 🤣😍❤️ #demariki
00:14
Demariki
Рет қаралды 48 МЛН
Likvidace SLIMÁKŮ, Osvědčená past
29:37
Zahrada na řece
Рет қаралды 61 М.
Stop slimákům - elektrický ohradník proti slimákům
21:46
Jak jsem přišla ke Crohnově chorobě | Můj odstrašující příběh
43:47
Past na slimáky, plzáky
12:33
Zahrada na řece
Рет қаралды 40 М.
Hnojík - co se stalo po jednom použití
24:40
Zahrada ve městě
Рет қаралды 9 М.
Девушке Роналду не нужны его деньги 😎
0:41
КИК Шорт!
Рет қаралды 4,3 МЛН
Qual o homem mais corajoso?!😱 #shorts #challenge
0:24
Gabrielmiranda_ofc
Рет қаралды 14 МЛН
THIS GIRL MISSES HER SLIDE! But finally...😱
0:17
Znd
Рет қаралды 11 МЛН