Lipiec na stawkach godzinowych - liczymy oszczędności z magazynem i bez

  Рет қаралды 13,523

Filip Kaszubowski

Filip Kaszubowski

Күн бұрын

Пікірлер: 120
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Link do sprawdzenia wyników dla innych pojemności magazynu energii (jeśli jesteś członkiem newslettera to masz już PDF na mailu): energiadosprzedazy.gr8.com/
@andrzejwojcik74
@andrzejwojcik74 5 ай бұрын
Dziekuje!
@Daniel-yi4us
@Daniel-yi4us 5 ай бұрын
Pobrałem przeanalizowałem Super! Dzięki!
@arturpodkowinski8622
@arturpodkowinski8622 5 ай бұрын
Bardzo przyjemnie ogląda się program nagrany z pełnym profesjonalizmem. Po takim filmie ciężko ogląda się produkcję większości mistrzów komentujących rachunki, rozliczenia, opłacalność posiadania instalacji i magazynów energii, gdzie sensacja goni sensację a najistotniejsze fakty zostają celowo pominięte( by udowadniać swoją tezę) POZDRAWIAM
@pep990
@pep990 5 ай бұрын
Domyślam się, że masz na myśli pana słusznych gabarytów. Jego każdy oszukuje i nic się nie opłaca😅
@HyperVegitoDBZ
@HyperVegitoDBZ 5 ай бұрын
@@pep990 Pan zawodowy fotograf zawsze ma pod górę w życiu
@malywroc
@malywroc 5 ай бұрын
Super opracowanie!
@aain00
@aain00 5 ай бұрын
W ciemno daje lajka, powinienes tez dostac czarny pas w excleu :D
@janstolingwa2014
@janstolingwa2014 5 ай бұрын
Oglądamy to jest potrzebne super
@marcinw2523
@marcinw2523 5 ай бұрын
Super kanał, bez niepotrzebnej propagandy. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy
@bastifantasti574
@bastifantasti574 5 ай бұрын
Dla zasięgów, kawal dobrej roboty
@landrynowski5799
@landrynowski5799 5 ай бұрын
Robisz kawał dobrej roboty szkoda tylko, że tak mało osób ma dostęp do twoich filmów. Mam nadzieję, że będzie tylko lepiej. Ps. Szkoda, że nie ma do mniejszego zapotrzebowania i mniejszych instalacji symulacji, ale naprawdę kawał dobrej roboty Filip!
@TomdexPL
@TomdexPL 5 ай бұрын
@@landrynowski5799 instalacja 5kwp wyprodukowałaby o połowę mniej prądu, dość łatwo na podstawie wyliczeń, jakie są w tym filmie policzyć, jaka instalacja się nada dla własnego zużycia. Osobiście stawiam na instalację 5kwp + 15kwh magazyn. W dzień nie mam dużego zużycia to mi spokojnie zapełni magazyn.
@landrynowski5799
@landrynowski5799 5 ай бұрын
@@TomdexPL tylko to tak niestety nie działa prosto, inna produkcja inny pobór w danym momencie, opróżniony magazyn po nocy. Wiele zmiennych, ciężko oszacować tak jak wspomniałeś.
@TomdexPL
@TomdexPL 5 ай бұрын
@@landrynowski5799 no pobór to już zależy głównie od ciebie, czy ty wybierzesz magazyn 5 kWh czy 20 kWh, prąd rozładowywania może być taki sam, to już sobie dobierasz według własnego uznania, to samo tyczy się falownika.
@jarosławstepniak-t3t
@jarosławstepniak-t3t 5 ай бұрын
Ciekawy film dzięki 😮
@grzegorzcugier2315
@grzegorzcugier2315 5 ай бұрын
Super 🎉
@slaweklyson
@slaweklyson 5 ай бұрын
donkichot oglada do końca 👍
@Daniel-yi4us
@Daniel-yi4us 5 ай бұрын
Jestem ciekaw jeszcze takich wykresów dla typowego Kowalskiego bez pompy ciepła gdzie zużywa miedzy 2 a 3 tysiące. Pozdrawiam świetna robota!
@AG5-5
@AG5-5 5 ай бұрын
Masz lepsze i bardziej czytelne wykresy w excelu niż ja w aplikacji producenta falownika 👏
@kzstfgsr753
@kzstfgsr753 5 ай бұрын
jak TY byś przyszedł i chcial sprzedac mi fotowoltaike to ....bym wziął mimo ze juz mam . Super robota , milo sie oglada i rozumie co tam tłumaczysz . Pozdrawiam serdecznie
@miloszenko
@miloszenko 5 ай бұрын
Brawo. Takich kanałów i odcinków nam brakuje. Moze połącz siły z Marcin Popkiewicz i Globenergia żeby propagować OZE i jego efektywne wykorzystanie w sposób zrozumiały ale też skuteczny.
@kasiawojtczak8479
@kasiawojtczak8479 5 ай бұрын
👍👍👍
@Seraf8585
@Seraf8585 4 ай бұрын
Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co mam kupić bo już przygotowałem na gruncie miejsce pod instalacje i stelaz już stoi. Mam 1 fazowe zasilanie. Wiec pewnie potrzebuje max 3.5 instalacje. Jeśli możecie odpisać jakie sobie panele kupiic jaki falownik hybrydowy tak aby potem może za rok dostawić.magazyn będę bardzo wdzięczny. Szum o fotowoltaice tak zagłusza już mój rozsądek ze sie pogubiłem.a chce to zrobic sposobem gospodarczym tak aby było beż zbędnych kosztow
@andrzejm161
@andrzejm161 5 ай бұрын
Dobry materiał ale brak kropki nad I czyli zwrot inwestycji ( magazynu i hybrydy). Pozdrawiam.
@arturr3297
@arturr3297 5 ай бұрын
w realnych warunkach przeciążanych sieci niskiego napięcia opcja z magazynem może mieć wyższą produkcję dzięki niższemu napięciu, w takim przypadku falownik mniej oddaje mocy biernej
@rastomas3228
@rastomas3228 5 ай бұрын
Czy sprzedaz energii z magazynu jest mozliwa tylko zalozeniu posidania systemu do zarzadzania energią? Czy poprostu zwykly falownik hybrydowy odpowiednio skonfigurowany moze to zrobić?
@RZ-gc7bc
@RZ-gc7bc 5 ай бұрын
podłączam się do pytania
@AG1968.
@AG1968. 5 ай бұрын
jbardzo fachowe obliczenia; czy może Pan poradzić jak ustawić deye z baterią pod te nowe taryfy godzinowe? tzn żeby rozładowywał baterie wieczorem kiedy prąd jest najdroższy w sprzedaży i można sobie nabić depozyt ale żeby ładował się w najtańszych godzinach?
@TomaszJaworski-zh2lc
@TomaszJaworski-zh2lc 5 ай бұрын
Opłaca się budować PV z aku , dla domu z użyciem 3Mwh/rok?? koszt foto +magazyn to ponad 40kpln , obecny rachunek za prąd ( po lipcowej podwyżce to 450pln za 2 m-c =(225pln za 1m-c)) .To mi ta instalacja zwróci się po 14,8 latach (40kpln/225pln=177m-c) =15 lat!! Po 15 latach ta instalacji się już cała zamortyzuje, jaki jest sens takiej instalacji ?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Wygląda na to, że już sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, więc chyba za bardzo nie pomożemy. Co więcej, rachunki nie spadłyby do zera, więc realny czas zwrotu, przy takich założeniach, byłby jeszcze dłuższy. Warto ewentualnie sprawdzić jakiś mniejszy/tańszy system.
@obiwankenobi7845
@obiwankenobi7845 Ай бұрын
Trzeba by jeszcze odliczyć 4 m-ce w roku (zima) bo brak słońca i wtedy będzie zwrot za 20 lat😊
@rafagetka209
@rafagetka209 Ай бұрын
Ja właśnie założyłem 4,15 kWp z magazynem 10 kWh na sprzęcie Foxess za 33000. Minus dotacja mój prąd i ulga termo, powinno wyjść circa 15000. Trochę drogą masz tą ofertę. Przy obliczeniach weź pod uwagę dużo wyższe zużycie własne falownika, niż w wypadku zwykłych sieciowych.
@attic1537
@attic1537 5 ай бұрын
Warto wspomnieć że znaaaaczna wielkość dostępnych na rynku systemów hybrydowych z magazynami energii nie ma możliwości oddawania energii do sieci, jedynie można sobie naładować z nadprodukcji 😉 Poza tym analiza sztooooooos!
@jerry76-jc5mg
@jerry76-jc5mg 5 ай бұрын
Z tym się nie zgodzę. Mam od roku falownik deye z magazynem i w ręcznym sterowaniu potrafi w dowolnej chwili oddać do sieci energię z magazynu.
@SlawomirBaj
@SlawomirBaj 5 ай бұрын
Huawei, foxess, deye, etc, każdy może oddać
@DOKERSdiscopolo
@DOKERSdiscopolo 5 ай бұрын
@@jerry76-jc5mg PRAWDA DEYE JEST NAJLEPSZE ALE I TAK NIE ODDAMY ENERGI Z MAGAZYNU DO ZERA BO MY WIEMY ZE KAZDA BATRIA MA ILES CYKLI A TO KOSZTUJE .😉ALE CI CO NIE UMIEJA ENERGI LICZYC POZAKLADAJA MAGAZYNY I BEDA SIE CIESZYC ZE ZLOTÓWKA ZA KWH.ALE NIE POLICZA ILE CYKL KOSZTUJE JAK ZAPLACA 30 TYSI ZA MAGAZYN I BEDA DO ZERA ROZŁADOWYWAC.ZNOWU IM RZĄD ROBI PODPUCHY DAJE DOTACJE A POTEM BĘDZIE ICH RĄBAŁ
@attic1537
@attic1537 5 ай бұрын
No właśnie ręcznie, ręcznie to tak, miałem na myśli sposób zautomatyzowany. Ciężko stać przed falownikiem i klikać coś codziennie, lub bawić się w aplikacji. Jedynie SolarEdge będzie miał tą funkcje automatyczną łącząc się do bazy PSE i decydując jak zarządzać energią w magazynie
@jerry76-jc5mg
@jerry76-jc5mg 5 ай бұрын
@@attic1537 Są dostępne zewnętrzne programy które potrafią to robić. Trudno oczekiwać żeby wszyscy wymienili falowniki. Mi bardziej zależy na ciągłości zasilania niż sprzedaży.
@Sergio_kombinuje
@Sergio_kombinuje 5 ай бұрын
Tak jak wspomniałem wcześniej wolał bym zobaczyć realny zestaw pv 6 KW plus magazyn energii 10 KW LUB 15 KW .
@sarzyk
@sarzyk 3 ай бұрын
Panie Filipie. Czy na rynku istnieje system zarządzania energią który był by prawdziwym systemem do efektywnego zarządzania energią z możliwością "uczenia" się zapotrzebowania i efektywnego zarządzania nadwyżka energii a nie tylko odkładania nadwyżki energii np. w magazynie cieplnym. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
@mariuszmorawski9884
@mariuszmorawski9884 5 ай бұрын
Ok ale co steruję tym, że magazyn energii sprzedaje energię kiedy jest droższa? Co z instalacjami mniejszymi niż 10 kw z ustawieniami wschód zachód i co najważniejsze czy taką instalacje da się jeszcze traktować jak inwestycje?
@HyperVegitoDBZ
@HyperVegitoDBZ 5 ай бұрын
FV nie robisz by na tym zarabiać. RObisz by mieć -50% na fakturze co miesiąc.
@tomaszduda4085
@tomaszduda4085 5 ай бұрын
W jaki sposób można ustawić taki algorytm faktycznie tj. uzależnienie oddania energii do sieci lub przetrzymania w magazynie w zależności od ceny energii w danych godzinach? Czy są już jakieś programy / skrypty, które takie coś umożliwiają?
@jerry76-jc5mg
@jerry76-jc5mg 5 ай бұрын
Materiał ciekawy aczkolwiek w odniesieniu do mojej instalacji hybrydowej podsumowanie w tabelce nie przekonuje mnie. Moja instalacja 6.2kwp magszyn 20kwh pompa ciepła do cwu. Zużycie domu za lipiec 432kwh pobór z sieci 10kwh. Po co dobierać z sieci tu 180 kwh jeżeli ta energia jest we własnym magazynie?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Przede wszystkim zużycie było tu prawie 2x większe (785 kWh). Druga sprawa, to trochę bardziej zaawansowany sposób zarządzania energią. Czasem zdarzało się, że zapotrzebowanie w danym okresie przekraczało pojemność magazynu. W inne dni magazyn rozładowywał się do sieci, bo cena sprzedaży była istotnie wyższa od ceny zakupu w tańszej taryfie. W jeszcze innych przypadkach magazyn był po prostu pełny, ale nie był rozładowywany w tańszej strefie, tylko dopiero w droższej. Generalnie zysk w tym trybie był w tej symulacji wyższy, niż w zwykłym trybie zwiększania autokonsumpcji.
@jerry76-jc5mg
@jerry76-jc5mg 5 ай бұрын
@@filipkaszubowski No w sumie masz rację. Ja nastawiony jestem na autokonsumpcje aczkolwiek sprawdzam ceny i jak nie zapomnę to recznie steruję falownikiem by do 10 sprzedawał a 10-15 ładował magazyn oraz w tych godzinach jest grzana woda. Ile kosztuje kwh w tańszej taryfie G12?
@bolo-mh1ig
@bolo-mh1ig 5 ай бұрын
Mam pytanie czy wolumen w tabelach na TGE to ilość energii jaka jest potrzebna przez odbiorców?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Niezupełnie. Jest to wolumen energii zakupionej/sprzedanej na Rynku Dnia Następnego na daną godzinę. Po za tym rynkiem jest jeszcze rynek terminowy, rynek dnia następnego, rynek bilansujący oraz kontrakty pozagiełdowe.
@bolo-mh1ig
@bolo-mh1ig 5 ай бұрын
@@filipkaszubowski Ale można na podstawie wolumenu domniemywać dzienne % zużycie godzinowe?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Raczej nie. Ale obciążenie KSE w danej godzinie można sprawdzać na innych stronach, np. raporty.pse.pl
@bolo-mh1ig
@bolo-mh1ig 5 ай бұрын
@@filipkaszubowski Przeglądałem na stronie pse wykres zaootrzebowania na moc. Nie widać na nim szczytów a wykres jest od 9-21 płaski. Pytanie dlaczego cena się zmienia tak radykalnie między rankiem i wieczorem a południem skoro nie ma szczytowego zapotrzebowania mocy?
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 5 ай бұрын
​@@bolo-mh1igBo mamy nadprodukcję taniej energii z fotowoltaiki około południa (brak odbioru, nie ma kto jej zużyć, eksport do krajów ościennych) i niedoprodukcję rano około godz. 6-8 a w szczególności popołudniu 17-20 (większe zapotrzebowanie, brak mocy wytwórczych, fotowoltaika już nie pracuje, wchodzi drogi węgiel obarczony dodatkowo podatkiem ETS, braki uzupełniamy importem)
@RZ-gc7bc
@RZ-gc7bc 5 ай бұрын
Cześć! Mam pytanie, bo już głupieję. Czy w Polsce mogę sprzedać energię z magazynu do sieci? Czy tylko i wyłącznie mogę przesuwać sobie czas sprzedaży z PV bo ładuje się w godzinach tanich a wtedy w drogich idzie energia do sieci ale z PV a nie magazynu.
@uaszb
@uaszb 5 ай бұрын
@13:33 ZAKUP Z SIECI - 401 kwH - 181kWh to jest 220kW roznicy a nie 320
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Tak, 220 kWh. Prosty błąd przy ręcznym tworzeniu tabelki, niestety już bez możliwości edycji. Już wyjaśniałem to w innym komentarzu u dodałem do opisu.
@dmirek62
@dmirek62 4 ай бұрын
Jeśli zysk że sprzedanej energii jest 200 zł a magazyn kosztuje np. 20000 po dotacji to zwrot za magazyn nastąpi po 100mc, to gdzie zysk? Ile cykli pełnych magazynu wyszło za lipiec?
@piotrm3772
@piotrm3772 5 ай бұрын
Tez się zastanawiałem czy brać PV czy PV z baterią, lecz na dzień dzisiejszy z wszystkich przeanalizowanych ofert zakupu zestawów PV 6kW lub PV 6 kW + bateria 10-12 kW (montaż w własnym zakresie). Wychodzi mi że PV zwróci mi się w domu w ciągu 7-8 lat a PV z baterią w ponad 15 lat więc na razie zainstalowałem PV a jak baterie za 10 lat stanieją, będę modernizował. Pytanie jaką pojemość będą miały baterie po 15 latach pracy w wskazanym w materiale cyklu pracy, to jest 5475 cykli rozładowań do 20% pojemności a większość producentów wskazuje żywotność na poziomie 6000 cykli, czyli akurat jak się zamortyzuje to będzie do wymiany :)
@michalgranitum
@michalgranitum 5 ай бұрын
A może zamiast wkładać kasę w baterię lepiej przewymiarować instalację pv x2?
@almarian6585
@almarian6585 5 ай бұрын
@@michalgranitum i co? Pionowo wschód zachód , bo normalną cenę za kwh masz do 10, a następnie od 16
@robertwer1290
@robertwer1290 5 ай бұрын
Oprócz cykli w magazynie energii , w gwarancjach jest jeszcze wiele innych ograniczeń skracających gwarancję .Przy takim eksploatowaniu mag, nie wiem czy gwarancja nie skończy się po 7 latach
@miloszenko
@miloszenko 5 ай бұрын
​@@michalgranitumnajlepiej zamiata magazynu zmienić auto na EV. Nawet bez OV sama zmiana od razu oznacza znaczące oszczędności na paliwie I kosztach utrzymania, przy praktycznie zerowych kosztach serwisu.
@HyperVegitoDBZ
@HyperVegitoDBZ 5 ай бұрын
@@miloszenko To jest prawda, ciekawy to jest pomysł.
@KiedysToByloo
@KiedysToByloo 5 ай бұрын
Istnieje jakiś prosty sposób żeby sobie policzyć ile zarobiłem oddając do sieci na net bilingu ? Bez pobierania każdego dnia osobno wpisywania do excela i dopisywania ilości oddanej do sieci w każdej godzinie? Bo samemu to wydaje się żmudne strasznie, do rcem fronius sam mi liczył, wystarczyło wpisać cenę rcem za dany miesiąc, teraz rce i się tak nie da
@miloszenko
@miloszenko 5 ай бұрын
Posarawowe zalozenie to redukowanie zuzycia, potem bedzie taniej i latwiej windować poziom niezaleznosci czyli w praktyce poprawiać czas zwrotu.
@arturb5459
@arturb5459 5 ай бұрын
Kawał dobrej roboty!!! Zastanawia mnie tylko ten zakup z sieci 181 kWh? Mam magazyn 10 kWh i instalację 9,4 kwp i w maju i czerwcu pobrałem z sieci 14 kWh. Zużycie własne około 500 kWh miesięcznie.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Dzięki :) Co do poboru to w analizowanym przypadku zużycie miesięczne było istotnie wyższe. Znaczenie też mógł mieć tryb, który w pewne dni rozładowywał cały magazyn wieczorem, a w nocy energia pobierana była z sieci.
@Kaza-s3y
@Kaza-s3y 5 ай бұрын
Dobra robota! Zastanawiam się czy dla mojego nowowybudowanego domu instalacja fotowoltaiczna 6kW (płd-wchód) z magazynem 10kWh będzie dobra? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Sumaryczne wyliczone zapotrzebowanie dla domu to 5tys kWh włącznie z pompą ciepła i rekuperacją - nie wiem na ile jest to poprawne. Ponizej zapotrzebowanie w rozbiciu miesięcznym w kWh. styczeń:614 luty:599 marzec:414 kwiecien:328 maj:298 czerwiec:298 lipiec:298 sierpień:298 wrzesien:298 pazdziernik:366 listopad:539 grudzien:595
@kamillo1987jan
@kamillo1987jan 5 ай бұрын
Od listopada do lutego produkcja z PV jest mizerna, więc i tak będzie trzeba kupować z sieci. Więc trzeba patrzeć na zapotrzebowanie na prąd w pozostałych miesiącach. Zestaw o którym myślisz pozwoli ci oszczędzić na rachunkach za prąd i praktycznie w pozostałych miesiącach płacić tylko opłaty stałe. W zimie da to jakieś oszczędności ale mizerne. Wszystko też zależy ile taki zestaw kosztuje, czy montuje firma, czy sam jesteś w stanie to ogarnąć w większości.
@Mac1ekN
@Mac1ekN 5 ай бұрын
Co to za program do obliczeń i tworzenia wykresów?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Excel 😉
@robertwer1290
@robertwer1290 5 ай бұрын
Wszystko ładnie tylko przy rozliczeniu godzinowym odlicz od tego zysku 2400 zł rocznie za opłaty handlowe. 209,10zł miesięcznie. I tak róźowo juź nie jest . Pozdrawiam 13:00
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Mylisz dwa pojęcia. W innym filmie mówię o taryfach dynamicznych jeden ze sprzedawców, czyli Enea, żąda tak absurdalnych opłat. Film który komentujesz zupełnie nie dotyczy taryf dynamicznych, a rozliczeń godzinowych. Zachęcam do obejrzenia w całości, a w razie gdy dalej będzie to niejasne sprawdzenia innego materiału, w którym wyjaśniałem różnice.
@michalgranitum
@michalgranitum 5 ай бұрын
Czy zamiast wkladac duże pieniądze w magazyn nie bedzie lepiej przewymiarować instalację pv x2 robiąc połowę instalacji w kier poł-wchód i połowę poł-zachód? Będzie o wiele taniej i prościej.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Bardzo dobre pytanie. Problem w tym, że energia z każdego kolejnego kWp idzie w coraz większym stopniu do sieci, co liczyłem w innym filmie (czy warto dać więcej paneli?). Dzieje się tak niezależnie od orientacji względem stron świata. Magazyn w odróżnieniu kolejnych kilowatów zainstalowanych w PV może zapewnić korzystanie z własnej energii po zachodzie słońca. Może też wymusić jej sprzedaż do sieci gdy jest najdroższa, lub zapewnić brak sprzedaży gdy jest najtańsza. Zima może pozwolić na pobór energii głównie lub tylko w tańszej strefie. Oczywiście, nie jest to tanie rozwiązanie i warto każdorazowo przeliczyć oba pomysły, aby sprawdzić co lepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku, przy konkretnych założeniach i celach do osiągnięcia.
@tomaszs.6242
@tomaszs.6242 5 ай бұрын
Jeżeli Ci inwerter pozwoli to tak, ale mamy parametry graniczne i wyżej nie pójdziesz.
@ireneuszkot3980
@ireneuszkot3980 5 ай бұрын
P. Filipie czego używa Pan do zarządzania rozładowania magazynu w godzinach "drogich"???
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Panie Iraneuszu to jest symulacja pracy PV w programie do analiz, czyli realnie nie rozładowuję baterii. W programie można wybrać różne tryby pracy baterii, w tym taki, który optymalizuje ceny sprzedaży. Producenci wprowadzają obecnie lub pracują nad połączeniem falowników z danymi giełdowymi, po to by móc w podobny sposób, zarządzać pracą baterii. Istnieją też zewnętrzne urządzenia i oprogramowanie.
@adzik50
@adzik50 5 ай бұрын
Tak wsio OK ale...; jaki koszt jest magazynu i kiedy sią zamortyzuje? Po kwotach widać że słabo to wygląda
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
W tym filmie liczę tylko i wyłącznie oszczędności dla jednego, szczególnego miesiąca (po zmianach na RB i po wprowadzeniu rozliczeń godzinowych). Kwestie oszczędności w szerszym horyzoncie czasu oraz czasu zwrotu zostawiłem na przyszłe filmy.
@emilrobak7880
@emilrobak7880 5 ай бұрын
Zobaczymy jak przyjdzie mi rachunek za lipiec jak to.bedzie policzone...bo do tej pory nie wiem czy będą mi liczyć wg stawek rce czy rcem...mam magazyn 30 kWh póki co fajnie się spina bo jadę na własnym prądzie przy dość dużych zuzyciach rzędu 1000-1200 kWh miesięczne
@duniek86
@duniek86 5 ай бұрын
przy 10kwp pv i magazynie 30kwh to przeciez teoretycznie od kwietnia do wrzesnia nawet przy zuzycieu 1200kwh mc na licznik nabijesz 0 albo jakies minimalne ilosci - chociaz to zalezy to tam robisz bo jak wiekszosc robisz w nocy (np ladowanie ev) to wiadomo ze cos tam nabijesz - ja np przy zuzyciach 700-800kwh na miesiac nabijam 150-180kwh na licznik (a nie mam magazynu)
@emilrobak7880
@emilrobak7880 5 ай бұрын
@@duniek86 wysyłki mam wciąż dużo...np za lipiec zużycie 1200 kWh a wysyłki 1100 kWh , zużywam ok 50% energii, instalację mam 15,2 KWP
@leszekniedziela1561
@leszekniedziela1561 5 ай бұрын
O ile umiem liczyć to 401 - 181 = 220 a nie 320 kWh. W rozliczeniu za lipiec jest błąd.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
100% racji. To już odpisywałem ręcznie na koniec i taki głupi błąd. Dopiszę informacje do opisu, bo nie da się już niestety edytować. Na szczęście ta wartość nie wpływa na pozostałe wyniki.
@TomdexPL
@TomdexPL 5 ай бұрын
Czyli jak ma się łeb na karku to taki magazyn już teraz może się dość szybko zwrócić. Tak wysoki depozyt jest idealny na zimę i pompę ciepła. Zawsze można zrobić cieplej w domku, jak będzie za małe zużycie :)
@miloszenko
@miloszenko 5 ай бұрын
Moze, a pamiętaj, że jeszcze będzie można brać kasę za udostępnianie mocy. W UK czy w Australii to już działa i daje najlepsza stopę zwrotu.
@beti-hr7oo
@beti-hr7oo 5 ай бұрын
W moim przypadku mój algorytm też wykazał podobnie że jestem młody szczęśliwy i bogaty mam uwierzyć
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
?
@mariuszmorawski9884
@mariuszmorawski9884 5 ай бұрын
To są jakieś boty bitcoinowe, używasz słowa algorytm i ci spamują komentarze
@jgdiff9263
@jgdiff9263 5 ай бұрын
Wszystko ładnie, ale prawda jest taka, że OZE przyczyniło się do rozregulowania rynku energii i wzrostu cen. Dzisiaj 11 lipca od godz. 9 do 17 są ujemne ceny energii. Elektrownie zaliczają straty, muszą to sobie odbić w cenach sprzedaży energii. Stąd podwyżki są nieuniknione. Bardzo to wszystko zniszczyło rynek. Szaleństw i absurdów jest coraz więcej.
@modelarski
@modelarski 5 ай бұрын
Chcecie czas zwrotu inwestycji? Taki zysk potwierdzi się z grubsza 5 mies w roku, to mamy ok 1900zł/rok. Przy cenie magazynu 20tyś mamy ponad 10 lat zwrotu.
@michalgranitum
@michalgranitum 5 ай бұрын
Z calym szacunkiem, bo lubię i cenię sobie Pana filmy - ale taka kalkulacja dla jednego miesiaca w srodku lata (kiedy to wlasnie pv bez magazynu stoi na mocno przegranej pozycji) nie mowi nam NIC o tym czy warto taki magazyn zainstalować bo rok ma 12 miesiecy a nir jeden. Ciekawe jak by się prezentowalo takie porównanie w skali roku i w jakim czasie magazyn energii się zwróci... cos czuję że jego żywotność może się skończyć o wiele szybciej.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Proszę zwrócić uwagę na tytuł filmu oraz wygląd miniatury. Film celowo dotyczy jednego miesiąca, bo po pierwsze dopiero jeden miesiąc na stawkach godzinowych za nami, a po drugie dopiero w połowie czerwca wprowadzono zmiany na RB, które wpływają na ocenę stawki. Ideą filmu nie było danie odpowiedzi czy opłaca się montować magazyn energii, tylko policzenie oszczędności bez magazynu oraz z magazynem dla tego konkretnego miesiąca. Ale spokojnie, szerszą perspektywę też na bo pewno pokażę, w którymś z kolejnych filmów.
@tomaszs.6242
@tomaszs.6242 5 ай бұрын
Trzeba wypożyczać magazyn na okres czerwiec-sierpień 😂😂😂.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Można kupić na spółkę z kimś z południowej półkuli i się wymieniać 😉
@marcinwybraniec5843
@marcinwybraniec5843 5 ай бұрын
Lipiec haaa haaaa haaa Może Luty 😢 pokaż 😂
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Od wejścia rozliczeń godzinowych (1 lipca 2024) oraz wdrożenia II etapu reformy rynku bilansującego (14 czerwca 2024) jeszcze lutego nie było. Ale zgodzę się, że docelowo, będzie warto będzie pokazać też grudzień lub styczeń, w którym będzie to wyglądać zupełnie inaczej.
@rybuss85
@rybuss85 5 ай бұрын
Miliony monet na nowy falownik hybrydowy(jak ktos ma zwykły) i do tego magazyn. Nie spina się to wcale. Liczyłem na swoim przykładzie i u mnie jest to całkowity bezsens. Ale może byc ktoś u kogo to się sprawdzi. Na razie niech naprostują zlodziejstwo w obecnym net billingu
@krzysztofk197
@krzysztofk197 5 ай бұрын
Ile kosztuje ten magazyn?
@TomdexPL
@TomdexPL 5 ай бұрын
@@krzysztofk197 Obecnie niskonapięciowy to około 1kwh za 1000-1200 zł bez dotacji.
@pixelf
@pixelf 5 ай бұрын
Analizując te dane można wyciągnąć 1 prosty wniosek.. Powstaje nowa "odnoga" konsumpcyjnego świata... eh ..
@vstromv2
@vstromv2 5 ай бұрын
przecież te tabelki Twoje nie mają sensu... Chyba jeszcze nikt nie zauważył, co Ty tam narobiłeś. Zobacz, zużycie budynku 785kW, zakładasz pobór własny 956kW i że tym sposobem kupiłeś 181kW (tak swoją drogą powinno być 171) Tylko że 956 pobór własny to jest więcej niż zużycie budynku 785kW, to jakie kupione 181 (171) kW ? Następnie "uniknięte koszty" też są całkowicie bez sensu. Bo jeżeli 384 autokonsumpcji i 401 kupionych, daje uniknięte koszta 323zł, to jakim sposobem 956 autokonsumpcji i 181 niby kupionych, daje mniej niż 2x323zł ? Coś tutaj ładnie poknociłeś... dla mnie całkowicie liczby nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego...
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Pobór własny tu liczony jako suma energii wyprodukowanej i zużytej na bieżąco (bezpośrednia autokonsumpcja z PV) oraz energii elektrycznej wyprodukowanej, ale wprowadzonej do magazynu energii na późniejsze zużycie lub odsprzedaż. Czyli energia, która została wyprodukowana, ale nie została od razu wprowadzona do sieci (lub w ogóle) Masz to wyjaśnione na wcześniej pokazywanym wykresie pierścieniowym - z 1523 kWh wyprodukowanych, na bezpośrednie zużycie z PV idzie 384 kWh a na ładowanie magazynu 571 kWh, co łącznie daje 955 kWh (lub 956 - kwestia zaokrągleń). Być może gdybym to inaczej podpisał lub podzielił cześć wprowadzoną do magazynu na energią zużytą później na bieżąco i sprzedaną - wtedy wątpliwości, by nie było. Czemu niby 181 kWh (w kW podajemy moc nie ilość energii) byłoby błędne Twoim zdaniem i powinno wyjść 171 kWh? Bo 956 - 785 = 171 kWh? To byłoby faktycznie bez sensu, ale to zupełnie nie tak jest liczone. Odpowiedź leży w drugim z wykresów pierścieniowych "zużycie", który pokazuje w jaki sposób było pokrywane zapotrzebowanie. 785 kWh zostało pokryte odpowiednio z: autokonsumpcji (384 kWh), poboru z magazynu energii (241 kWh, część tych 571 kWh wcześniej wspomnianych) oraz z sieci (160 kWh). Skoro z sieci tylko 160 kWh poszło na zużycie, to czemu rachunek za 181 kWh? Odpowiedź znajduje się w jednym z pokazywanych wykresów dziennych - 21 kWh zostało pobrane z sieci na ładowanie magazynu i późniejszą odsprzedaż tej energii (nie na zużycie). Uniknięte koszty zależą stricte od energii elektrycznej niekupionej, czyli należy zapomnieć o tej części, która była wrzucona w magazyn i odsprzedana w późniejszych godzinach. W tym przypadku do 384 kWh należałoby dodać 241 kWh (spójrz na wykres pierścieniowy zużycie) co daje łącznie 625 kWh. Ilość energii elektrycznej kupionej z sieci zmniejsza się o 220 kWh, co przekłada się tu na oszczędność dodatkowych 183 zł. Dlaczego poniżej 1 zł/kWh? Ano dlatego, że prosument jest na taryfie strefowej i spora część tej oszczędności przypadka na tańsze godziny. Na koniec przyznam, że podzielić trzecią pozycję w tabeli na dwie, lub przynajmniej dokładnie opisać co mam na myśli, ale wykluczyć nieporozumienia. Mam nadzieję, że teraz jest już wszystko jasne. Pozdrawiam.
@DOKERSdiscopolo
@DOKERSdiscopolo 5 ай бұрын
Z MAGAZYNU NIE OPŁCI SIĘ SPRZEDAWAĆ. NAWET GDY TA CENA JEST WYSOKA.JUŻ WYJASNIAM MAGAZYN 20KWP ZAKŁADAMY ZE KOSZTUJE 20 TYS ZŁ I ZAKLADAMY ZE MA ZYWWOTNOŚC 4000 TYS CYKLI ROZŁADOWUJAC GO DO ZERA POLICZMY TERAZ ILE KOSZTUJE CYKL ? MAGAZYN LEPIEJ SIE OPŁACA TYLKO DO KONSUMCJI WŁASNEJ I ZEBY ZWIEKSZYĆ JEGO ZYWOTNOSĆ TO DO 80 PROCENT NAJLEPIEJ ROZŁADOWYWAC I TRAKTOWAĆ GO JAKO BUFOR.LRPSZYM ROZWJAZANIEM JEST ZAŁOZYĆ WJECEJ PANELI BO JUŻ NIE SA DROGIE A LEPIEJ BEDZIEMY W ZIMIE ŁADOWAC WTEDY MAGAZYN A JAK JUZ SIE NIE DA TO ZAWSZE NA AUTO KONSUMCJE WJECEJ WYKORZYSTAMY Z PANELI.
@pwaldek1960
@pwaldek1960 5 ай бұрын
A czy możesz nie krzyczeć dużymi literami? Ciężko się czyta i przeważnie omijam tak napisane komentarze. Błąd w Twoim myśleniu. Magazyny na lfp mają po 6-8 tys cykli, rozładowywanie do 80% mija się z celem posiadanie magazynu. U mnie magazyn 20kWh kosztował 12 tyś, ładuje go do 85% a rozładowuje do 25%. To jest najbardziej optymalny zakres pracy.
@kutuzow1976
@kutuzow1976 5 ай бұрын
@@pwaldek1960 Czy możesz podrzucić jakiś link do swojego magazynu? Czy to coś z Aliekspress? Pytam bo cena jest super atrakcyjna a właśnie czegoś szukam dla siebie.
@1ssac1
@1ssac1 5 ай бұрын
Spokojnie januszu PV, wyżej masz obliczenia, magazyny sa coraz tansze oraz trwalosc liczona w cyklach jak korzystasz w 100%. Wystarczy magazyn używać w zakresie 80% i trwalosc wzrasta wykladniczo.
@DOKERSdiscopolo
@DOKERSdiscopolo 5 ай бұрын
@@1ssac1 janusz pv zakladal swoja pierwsza instalacje w 2012 roku gdzie nie było ani jednej firmy fotovoltaicznej w polsce.NIE TWIERDZE że magazyn energi sie nie oplaca.Opłaca się ale przy pracy buforowej. A nie żeby go do konca co dzien rozładowywaći oddawać do sieci.bo to traci jaki kolwiek sens
@modelarski
@modelarski 5 ай бұрын
Bo zysk z autokonsimpcji jest większy, niż zysk że sprzedaży nawet w wysokiej cenie. W praktyce magazyn poprawi i autokonsumpcje i cenę sprzedaży. Przy twoich założeniach koszt cyklu 5zł. Przy sprzedaży energii z pełnego magazynu, po dobrej cenie, możemy policzyc 20kwh x 0,5zł = 10zł. Jesteśmy więc 5zł do przodu na cyklu. Tak więc opłaca się, tyle, że nie w każdym miesiącu zapełnimy magazyn i taki przelicznik będzie z 4-5 mies w roku.
Problemy z pracą magazynu energii w lato i zimę. Jak je rozwiązać?
26:11
O ile wzrośnie autokonsumpcja po montażu magazynu energii?
28:22
Filip Kaszubowski
Рет қаралды 12 М.
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
小丑教训坏蛋 #小丑 #天使 #shorts
00:49
好人小丑
Рет қаралды 54 МЛН
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
7 błędów w analizie faktur z fotowoltaiką na net billing
26:38
Filip Kaszubowski
Рет қаралды 12 М.
Dom 78 m² z fotowoltaiką 10 kWp: dlaczego rachunki za prąd są tak wysokie?
19:32
Policzmy czemu magazyn energii się nie opłaca !
12:26
4nrgy Polska
Рет қаралды 262 М.
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН