Рет қаралды 21,653
📅 23 kwietnia w godzinach rannych, czyli nie dalej jak wczoraj, na naszym kanale nadającym na żywo z gniazda żurawia, byliśmy świadkami sceny rabunku jaj przez lisa 🦊. Trzymaliśmy mocno kciuki 🤞 za naszą parę i ich potomstwo, ale taki zwrot akcji jest zawsze wpisany w ryzyko rozrodu. Podkreślić trzeba, że drapieżnictwo to najważniejszy czynnik strat w lęgach wszystkich ptaków, sięgając zwykle 20-60% 📉.
🚫 Nie istnieją żadne formy zabezpieczeń gniazd żurawia przed tego typu stratami. Jest to duży, łatwo dostrzegalny i hałaśliwy ptak, jego gniazdo to sporej wielkości platforma dobrze widoczna z góry, a 2-3 jaja są dużym, łakomym kąskiem 🍳. Dwa takie jaja stanowią ekwiwalent ośmiu jaj kurzych 🐔. Żurawie unikają drapieżników naziemnych, budując gniazdo w miejscach otoczonych wodą 💧. Jeśli drapieżnik podejmie próbę rabunku, zmuszony jest do brodzenia w wodzie lub pływania, a wtedy łatwiej jest żurawiom je nękać i skutecznie przegonić.
💦 Z tego powodu kluczowym w miejscach gniazdowania jest poziom wody i z tym też korelują daty rozrodu gatunku. W kwietniu poziom powinien być wysoki i stabilny. Z przyczyn bezpośrednich i pośrednich zależnych od człowieka, tak często nie jest. W tym konkretnym przypadku woda od początku była poniżej poziomu optymalnego i dodatkowo „uciekła” za sprawą przekopu zrobionego na prywatnej ziemi, który został wkrótce zatkany przez bobry 🦫. Z tego powodu zrabowanie gniazda stało się niestety bardziej prawdopodobne. Z pewnością winna jest też temu duża liczebność lisów, które nie są obecnie w kręgu zainteresowań myśliwych, a walka ze wścieklizną sprawia, że naturalny czynnik śmiertelności jest u nich wyjątkowo niski.
🌍 W ramach projektu “Lubelskie żurawie” monitorujemy corocznie kilkanaście gniazd żurawia. Uzyskane wyniki pozwalają szerzej spojrzeć nie tyko na sytuację żurawia, ale również innych gatunków ptaków związanych z zasiedlanym przez nie środowiskiem wodnym. Chroniąc miejsca lęgowe żurawia docelowo chronimy całą rzeszę ptaków towarzyszących, takich jak choćby słonki, kszyki, kropiatki czy choćby brzęczki 🐦🌾.