Witam. Ostatnio piorun uderz stosunkowo blisko mego domu (< 1 km). Byłem obok rozdzielnicy z zainstalowanym ogranicznikiem przepięć i zanim usłyszałem grzmot pioruna to było słyszalne takie cyknięcie (przeskok iskry w ograniczniku przepięć). W takich sytuacjach przydają się te urządzenia.
@JacekH07elektryk5 ай бұрын
tak było u mnie
@arekx6 ай бұрын
Chyba żaden ogranicznik nam nie pomoże przy bezpośrednim trafieniu w nasze lub okoliczne instalacje. Ograniczy ale i tak wszystko nam szlag trafi, zgadza się? Brakło mi w filmie (lub filmu ogólnie o takim temacie) jednego - opowiedzenia o tym jakie jest modelowe zabezpieczenie swojego domu. Wnioskuję, że wszystkie 3 rodzaje ograniczników należy zastosować. Ale to nadal mało bo prąd piorunowy może wejść przez instalację antenową, jakąś skrętkę od kamer, elektrykę puszczoną do ogródka itd. I tu wracamy do najciekawszego - jak modelowe zabezpieczenie typowego domu jednorodzinnego, z ogrodem i tam zasilaniami, z antenami na dachu, z anteną do internetu, z skrętką do szopki albo kamer w ogrodzie, z domofonem, z bramą sterowaną elektrycznie (itd) wygląda.
@kamilg.44136 ай бұрын
Do zabezpieczenia modelowego jak Pan to ujął, należy podejść kompleksowo - anteny muszą być chronione przed bezpośrednim uderzeniem pioruna przez np. sztyce odgromowe. Do tego należy zachować odstęp separacyjny żeby uniknąć indukcji gdzieś w przewodach "po drodze". Skrętka antenowa wchodząca do rozdzielnicy również powinna być chroniona ogranicznikiem do sieci teleinformatycznych. Temat jest bardzo rozległy i skomplikowany jeśli komuś faktycznie zależy żeby to dobrze zrobić. Byłem niedawno na tym etapie i z niektórych rzeczy świadomie zrezygnowałem - np oświetlenie zewnętrzne i monitoring w podbitce, oświetlenie ogrodu. Pozostaje mi temat zasilania bramy wjazdowej - zdania są podzielone czy jest sens zabezpieczać ten przewód osobnym ogranicznikiem przepięć czy w jaki inny sposób to zrealizować (przewód do zasilania bramy ma swój początek w rozdzielnicy głównej, w bloku rozdzielczym. Następnie jest ułożony w tym samym wykopie co przewod zasilający dom). Rozmawiałem z kilkoma elektrykami i żaden nie doradził nic konkretnego.
@pawlo19946 ай бұрын
A co w przypadku gdy np. kocioł gazowy zasilam przez UPS na wypadek chwilowego braku prądu? On ma swoje zabezpieczenia? W instrukcji jest informacja żeby do UPS nie podłączać listwy przeciwprzepięciowej.
@ukaszkarpik34766 ай бұрын
Istotna jest koordynacja zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, gdyż brak jednego z nich lub zły dobór spowoduje, że zabezpieczenia nie spełnią swojej roli. Kolejna kwestia to jakość ochronników - były już testy w których udawadniano, że te tanie pomarańczowe ochronniki po sto-paredziestiąt złotych mają zawyzony prąd udarowy, czyli są w stanie pochłonąć mniejszą ilość energii i często przy testach ulegają zapłonowi. Stąd też moje pytanie, czy warto tuż pod rozdzielnicą główną zamontować drugą małą gdzie wchodzi WLZ, jest rozłącznik i ochronnik T1+T2? W przypadku uszkodzenia i pożaru ochronnika (a nie są to pojedyncze przypadki), reszta rozdzielnicy gdzie aparaty mogą kosztować kilka tysięcy złotych zostanie cała.
@JacekH07elektryk5 ай бұрын
Dokładnie. Ludzie o tym zapominają. I tanich ochronników nie ma co stosować.
@tomeke-mail30666 ай бұрын
Witam. A co Pan sądzi o ograniczniku przepięć np.dehn typ 3 dopuszkowy ?lepiej to zastosować zamiast tej listwy ?
@JacekH07elektryk5 ай бұрын
dla mnie lepsze bo nie przeszkadza i mam gwarancję koordynacji energetycznej
@kuba9816 ай бұрын
Cześć, przychodzę z zapytaniem. Do mieszkania jest doprowadzony przewód 5x10mm2, zatem łatwo możemy stwierdzić, że jest to instalacja typu TN-C-S, gdzie podział PEN został wykonany w złączu kablowo-pomiarowym. Dodatkowo budynek jest wyposażony w wyłącznik przeciwpożarowy. Który rozłącznik izolacyjny jest odpowiedni 3p lub 3p+N ?
@JacekH07elektryk5 ай бұрын
tu będzie i jeden i drugi mógł być zastosowany. Uwaga! przewód 5żyłowy nie znaczy że układ TN-C-S bo któraś żyła może być nie podpięta
@amciuam1576 ай бұрын
Mam starą instalację z lat 90tych. Przeżyłem wiele burz, a z braku innych rodzajów zabezpieczeń, w czasie burzy lub nawet już przed nią - zawsze wszystkie sprzęty wyłączałem. Jak dotąd oprócz wywalania topików żaden sprzęt przez przepięcia wywołane burzą mi nie padł. Listwy zabezpieczające jakie mamy najczęściej w domach, to zwykle chińskie podróbki, które w żadnym wypadku nic nie zabezpieczą w sposób skuteczny. Tym bardziej gdy i tak nie ma wcześniejszych zabezpieczeń. Nawet gdy już wymienią mi rozdzielnicę na nowoczesną, to i tak będę srzęt wyłączać w czasie burzy. Bo jak dotąd jest to metoda dość skuteczna w jego ochronie, a burz mamy co raz więcej w Polsce, lepiej nie będzie pod tym względem.
@JacekH07elektryk5 ай бұрын
jak nie ma dobrych spd czy w ogóle nie ma to wyłączanie jest najlepszym zabezpieczeniem