Petr Kulhánek: Verlindeho gravitace (Pátečníci 25.11.2022)

  Рет қаралды 177,925

LLionTV

LLionTV

Жыл бұрын

Záznam přednášky z cyklu Pátečníci, která proběhla živě s publikem 25. 11. 2022 na téma:
Verlindeho gravitace.
Gravitace je jedinou silou, která působí na všechna tělesa a částice bez výjimky. Nejúspěšnější teorií popisující gravitaci je Einsteinova obecná relativita. V roce 2009 se nizozemský fyzik Erik Verlinde pokusil gravitaci vysvětlit jako statistické projevy mikrosvěta. Nakolik je jeho teorie životaschopná? V čem se její předpovědi liší od obecné relativity? Může se stát prostředníkem ke spojení světa gravitace se světem kvant?
Přednáší:
Prof. RNDr. PetrKulhanek, CSc., narodil se v roce 1959, vystudoval matematickou fyziku na MFF UK. V roce 2005 se stal profesorem aplikované fyziky na FEL ČVUT v Praze. Je členem redakčních rad 4 fyzikálních časopisů (Československý časopis pro fyziku, Astropis, Vesmír, Aldebaran Bulletin), členem Mezinárodní astronomické unie, České astronomické společnosti. Je zakladatelem a prezidentem sdružení Aldebaran Group for Astrophysics. V roce 2010 získal cenu Littera Astronomica. Zabývá se numerickými simulacemi ve fyzice plazmatu a teorií plazmatu.
(Zdroj anotace: Pátečníci.net)
Další informace:
www.aldebaran.cz/
fel.cvut.cz/cs
www.fjfi.cvut.cz/cz/
www.aldebaran.cz/~kulhanek/
prodej.aldebaran.cz/
www.patecnici.net
patecnici.cyklus
Aktuální informace o dalších přednáškách:
Od 6. 5. 2022 opět běží pravidelné přednášky Pátečníci - Sisyfos živě, tedy veřejně s diskutujícím publikem v posluchárně PřF UK ve Viničné 7 (B3 v přízemí vlevo - stejná jako Biologické čtvrtky). Kromě pořizování záznamu by měl probíhat i on-line stream, informace budou k dispozici na nezměněných odkazech na FB adrese: / patecnici.cyklus
a KZbin kanálu:
/ pátečníci sisyfos
tinyurl.com/YtPatecnici
Podpora projektu Pátečníci:
www.startovac.cz/patron/vasi-...

Пікірлер: 90
@pivomirchmelar
@pivomirchmelar Жыл бұрын
Velmi zajímavý člověk, zjevně vzdělán na vysoké úrovni, ale se smyslem pro humor obyčejných smrtelníků. Přednášky poutavé a tak nějak fascinující, vůbec nevím o čem mluví, termíny a názvosloví je jak ze scifi. Hrozně mě to nakopne a mám pak chuť se vrhnout přijít na to co kolem mě je a jak to funguje. Je to koumes.
@jzdstudio
@jzdstudio Ай бұрын
Od tohoto pána jsou dostupné přednášky týkající se i skutečné fyziky, tedy pro takové pacienty, kteří chtějí fyziku počítat. To je teprve mazec, ale bolí to.
@evkulacka
@evkulacka Жыл бұрын
Pana profesora Kulhánka bych hrozně rád poslouchal celý den.
@jaroslavstastka6001
@jaroslavstastka6001 Жыл бұрын
Skvělý! Verlinde i Kulhánek 👍 Díky moc
@thanoscz6244
@thanoscz6244 Жыл бұрын
Petr Kulhanek je hustej.asi musim fakt alespoň jednou na jeho povídání ®️😎👽
@katerinaciganyova6839
@katerinaciganyova6839 Жыл бұрын
Přesně,je to frajer, všechno umí krásně vysvětlit, já do toho Brna také jednou pojedu! 👌
@camper6285
@camper6285 Жыл бұрын
@@katerinaciganyova6839 ano každý chce jednou navštívit konec světa 🙂 (jen fór) pan Kulhánek je nej, díky.
@vlastimilkralik4523
@vlastimilkralik4523 Жыл бұрын
@@katerinaciganyova6839 do Brna nechoď. Vedci sa zhodli na tom, že Brno je čierna diera no ešte sa nezhodli či je mužská alebo ženská. A namiesto Hawkingova žiarenia z neho vyliezaju tupci. 🤣
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 Жыл бұрын
@@katerinaciganyova6839 no vlastně Praha je vlastne takové předměstí Brna, takový satelit
@marketakopecka3702
@marketakopecka3702 Жыл бұрын
Skvěle předneseno, díky. Nejsem z oboru, nemám hloubku matematicko-fyzikálních vědomostí, ale fascinují mne způsoby přemýšlení a filozofický rozměr.
@user-my2yk4rf5c
@user-my2yk4rf5c Жыл бұрын
😊o😅
@user-my2yk4rf5c
@user-my2yk4rf5c Жыл бұрын
Oo
@samhawkins3847
@samhawkins3847 7 ай бұрын
Absolutně skvělé přednášky. Pan profesor je vynikající. Zajímavá temata, poutavý výklad a vynikající přednes. Jeho prostřednictvím se vracím do svých studentských let, do přednáškových místností, do doby, která dávno minula 😊 Moc děkuji za tyto přednášky. Přeji pevné zdraví, hodně štěstí a pohody v novém roce. Ať se daří 😊
@lubos8319
@lubos8319 Жыл бұрын
Já to říkal celou dobu, že OTR nebude finální vysvětlení gravitace, ale zároveň nebude chybná - že bude vysvětlovat gravitaci pouze do určité míry, podobně jako Newtonova a že jednou příjde teorie, která gravitaci dotáhne dál a bude mít OTR v sobě zahrnutou, tohle je perfektní a vysvětluje to mnohem víc věcí, než by člověk čekal. Já osobně nepochybuji o tom, že v principu je Verlideho hypotéza krok správným směrem. Ale jednoduché a finální to stejně nebude.
@michaljurca3893
@michaljurca3893 Жыл бұрын
najviac sa mi tam páčila tá diskusia, veľa zaujímavých otázok a veľa výborných odpovedí.. aj samotná prednáška bola veľmi zaujímavá.. možno sa raz zistí, že žiadna z tých štyroch dnes známych interakcií v skutočnosti "neexistuje" a že všetky sú prejavom niečoho fundamentálneho, čo ešte dnes dobre nepoznáme..
@LiborTinka
@LiborTinka Жыл бұрын
no už teď víme že na vyšších energiích se elektromagnetická a slabá interakce slučují do jedné interakce, tzv. elektroslabé (electroweak interation); na ještě vyšších energiích (od 10^16 GeV) je teorie, že se sloučí elektroslabá a silná interakce (GUT - Grand Unified Theory) a na energiích při vzniku vesmíru (Planckova škála - 10^19 GeV) by se mohly sloučit GUT a gravitace do jedné teorie (tzv. TOE - Theory of Everything) Nevím jestli jsem to popsal jak to je, něco si pamatuju z populárních článků a zbytek náhledy do Wikipedia, tak si to kdyžtak ověřte.
@ladislavholub3547
@ladislavholub3547 Жыл бұрын
Ale známe, musíme používat skutečně vědeckou metodu a vzít v úvahu všechny dostupné zdroje informací! Kniha Židům, 1. kapitola, 3. verš: “Bůh nese - udržuje všechno svým mocným Slovem.” Hned máme zdroj gravitace. Žádná temná hmota.
@petrhrusa2162
@petrhrusa2162 Жыл бұрын
Děkuji panu profesorovi za skvělou a srozumitelnou přednášku, Jinak bych řekl, že Matouš má dobře nakročeno. 👍
@petrbaxant
@petrbaxant Жыл бұрын
prof. Kulhánek dokáže být jak objektivní, tak vtipný a otevřený k úvahám. Zapracovat na té alergii na jablkách je výzva, tam cítím nějaké vnitřní pochybnosti, kterých by bylo dobré se zbavit. Ale přednáška super, informace o fungování univerzitních pracovišť velmi trefné.
@ondrejbezdek5047
@ondrejbezdek5047 Ай бұрын
Říkal jsem si, jak to napsat, nejvýstižnější zřejmě bude: Perfektní.
@saramertl94
@saramertl94 Жыл бұрын
Skvělé.Děkuji za sdílení.👌
@janberanek7055
@janberanek7055 Жыл бұрын
"Pokud je informace vázaná na hmotu, znamená to, že jsou zrníčka prostoru nějakou látkou?" Super otázka! Díky za ní! 👏
@richardfurajtar6106
@richardfurajtar6106 Жыл бұрын
,,Zrníčka prostoru,, nie sú ,,nejakou látkou,, Sú to najmenššie možné kvantá priestoru.....ale bohužial najmenšie možné kvantá hmoty sú väčšie .....tak sa nám to javí trošku rozmazané .... niečo ako vlnenie.
@miroslavcizmar9989
@miroslavcizmar9989 11 ай бұрын
Možno by bolo lepšie povedať zrniečka meraného priestoru. Meraný priestor nesie informáciu o meranej hmote. Bez tejto informácie je priestor prázdnota. To isté sa dá povedať o čase. Hmota je teda informácia o hmote v meranom priestore a čase.
@Josefvideo
@Josefvideo Жыл бұрын
Ani se nedivím Petře, že se Ti klepaly ruce u Newtonova originálního výtisku, aukční síň Sotheby's ji ohodnotila na 300 000 GBP :) Jinak moc hezká přednáška. 👍
@frenky29a
@frenky29a Жыл бұрын
Skvelé ako vždy 👍
@lenkacervena8093
@lenkacervena8093 Жыл бұрын
Chceme přednášku o stavu školství!
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 Жыл бұрын
Ta ale na KZbin nebude.
@vitalbrecht88
@vitalbrecht88 Жыл бұрын
Právě proto by měla.
@bububu12345
@bububu12345 Жыл бұрын
Na hovno. Aj v ČR. Ďakujem Vám za účasť.
@farmahedvikaslatinky
@farmahedvikaslatinky Жыл бұрын
Asi bude krátká. Školství je v hajzlu a vychovává spotřebácké ovce plné inkluze a lgbt. Všeobecné znalosti na nule a hledání pravdy nikde. Tož asi tak. Žijte blaze.
@ds-dronebike
@ds-dronebike Жыл бұрын
Na toto som cakal roky. Po absolvovani x semestrov fyziky kedysi davno ma fyzika stale fascinuje. Prave prednasky prof. Kulhaneka ma k tomu stale viac priblizuju. Konecne som sa ale dozvedel nieco, co dava nadej, ze sa fyzika ma kam vyvyjat. Poslednych cca 20 rokov sa mi zdalo ze fyzika iba preslapava na mieste. Ano, mnozstvo novych vedomosti o vesmire, extrasolarne planety, objavy v CERNe, vsetko je krasne, ale az tato teoria sa mi zda zmysluplna. Zacina sa mi v tom rysovat trochu teoria chaosu, sebepodobnost a dalsie veci. Dufam ze sa to raz spoji v jednej teorii, a ludstvo bude vediet vyuzivat dosledky takej teorie. Zial mnohe staty ako rusko entropiu neuveritelne zvysuju, miesto toho aby sa snazili najst postatu a podla nej zit a spravat sa menej entropicky. Dovolim si predikovat ze entropia nemoze rast donekonecna ale narazi na maximim a povedie k dalsiemu velkemu tresku. Iba mierka sa zmeni. A som zase pri chaose.😂😂😂
@fotomor9740
@fotomor9740 Жыл бұрын
Když se kriminálnici a primitivové dostanou k moci jako teď v Rusku, tak nemilosrdně vždy bojují proti všemu, co přesahuje jejich duševní, etické a emocionální vlastnosti, protože ty ohrožují jejich moc.
@LiborTinka
@LiborTinka Жыл бұрын
No ta "geopolitická" entropie je bohužel jednak obrovskou centralizací moci, nízkou integritou lidí, kteří jí disponují a faktem že všechny ekomoniky světa jedou inflační monetarismus (srovnejte s původní ekonomickou školou, tzv. Rakouskou) - "ideální" inflace zabudovaná do ekonomiky by měla být 2% a jednoduchou analýzou stability poznáme, že stabilita takového inflačního systému bude nutně klesat - vidíme to na rozdílech mezi bohatými a chudými, rostoucím přerozdělováním peněz, nízkými časovými preferencemi (motivace k zadlužování místo spoření) a roztoucí střet mezi kreditem a technologiemi, které jsou naopak deflační silou. Jeff Booth (autor knihy "The Price of Tommorow") má na toto téma zajímavé rozhovory.
@miroklavdius8488
@miroklavdius8488 Жыл бұрын
@@LiborTinka Super na aranžované. Som sa zasmial.
@miroklavdius8488
@miroklavdius8488 Жыл бұрын
Newton? Vieme aspoň to že čím viac vieme tím viac nevieme. Takže holografický obraz tak to je vlastne elektromagnetický jav ktorý prebieha všade vo vesmíre. .... a permanentný magnet ak rozdelíme na mnoho častí vždy bude mať dve póly a to severný a južný až do rozdelenia na posledný magnetický moment ktorým je tvorený magnet. Teda mnohými magnetickými momentmi. .... a princíp elektromagnetického javu je v celom vesmíre a aj naše telo precuje vlastne na princípe tohoto javu. .... a telo je vyvinuté tak aby dokázalo prijímať a aj vysielať elektromagnetické signáli ktoré potrebujeme na to aby sme vôbec jestvovali. ....No a zatiaľ žijeme v trojrozmernom priestore pretože štvrtý rozmer ako čas sa nám ovládnuť zatiaľ nepodarilo a to z jednoduchých príčin, nie sme na to pripravený. .... Dvaja významný ľudia už pracovali na prieniku do štvrtého rozmeru a to Tesla a Einstein no nebolo im to umožnené pretože ľudia nie sú na niečo také ešte pripravený. .... Einstein nám tu ale zanechal vlastný odkaz v podobe svojho vzorca E = mc2 kde energia sa rovná hmote násobenej rýchlosťou svetla na druhú. .... Ak si to správne vysvetlíme tak v Higgsovom poli interagujú elementárne častice pri ktorých dochádza aj k zrážkam týchto častíc (a tieto častice sa pohybujú rýchlosťou svetla a ak sa dve zrazia pod správnym uhlom tak máme c2 čo je rýchlosť svetla násobená rýchlosťou svetla..... a práve pri zrážke niektorých častíc pod správnym uhlom a ich interakcii môže dochádzať k časovemu presunú no zatiaľ u nás iba mentálnemu a to sú naše vízie a sny. .... A to všetko je práve na základe elektromagnetického javu, interakcie elementárnych častíc v Higgsovom poli. .... Ak sa sami nezničíme tak tam raz ľudstvo dospeje a mi sa budeme vedieť hýbať v čase. kzbin.info/www/bejne/bH2Ui6SYp96BjbM
@jindrich2485
@jindrich2485 Жыл бұрын
Ve vší úctě výrok "Pak si Verlinde uvědomil, že zdroj entropie nemusí být jen na plochách, ale může být také objemový" To mi otipomelo přednášku o endokrinních dizruptorech bylo řečeno "pak si někdo uvědomil, že v noci slunce nesvítí".
@jindrich2485
@jindrich2485 Жыл бұрын
Proč nestačí objemová entropie k vysvětlení gravitace?
@vratislavzapletal2979
@vratislavzapletal2979 Жыл бұрын
Verlinde kontra strunaři :-). Rovnou říkám, že nejsem fyzik, ani matematik, jen mám rád přednášky pana Kulhánka. Ale napadla mě otázka. Pokud struny zaujímají nejmenší možný objem ztvárněný Calabiho-Yaovými varietami. Nemohly by ty variety být tou nejmenší částí prostoru? Pokud by to třeba bylo možné, tak by se to podle mě docela pěkně doplňovalo.
@VladoGonda
@VladoGonda Жыл бұрын
Pre mňa bola jedna z najlepších otázok : Čo je reakčná sila priestoru na teleso ? Aj keď moment prekvapenia spôsobil, že bola odpoveď neviem (také slová si vážim), k odpovedi by mohlo pomôcť práve pripustenie faktu, že zrnko priestoru vlastne môže byť tiež častica (možno dve), ergo má hmotnú podstatu, keďže nemôže byť informácia bez nosiča. Rozvíja sa to dobrým smerom, teším sa. Lebo podľa mňa je to tá neexistujúca "temná hmota".
@joseflesov1128
@joseflesov1128 Жыл бұрын
Slyšel jsi, že to zavání étherem. 🍷
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 Жыл бұрын
Mám otázku: čo by potvrdenie entropickej gravitácie znamenalo pre teóriu strún ? Strunári tvrdia že gravitón je nevyhnutnou súčasťou na ktorej teória strún stojí a padá.
@tomastriska8662
@tomastriska8662 Жыл бұрын
Já si nemůžu pomoct, ale jako herní vývojář vidím spoustu těch efektů například i v obyčejném herním enginu. Včetně té provázanosti. Mám nějaký systém třeba objekt A. Z něj vytvořím objekt B, jen mu změním nějaké informace, ale část informací stále sdílí s objektem A. Na druhé straně hry je nový objekt C, který vytvořím stejně jako objekt B. Část informací sdílí s objektem A a část informací je jiná. Změním-li informace objektu A, je to provázané bez ohledu na vzdálenost a změní se jak objekt B, tak i C. A v případě, kdy dochází k interakci s objektem, prostě se tyto informace přepočítají v moment, kdy je potřeba (dotážeme se na nějakou informaci z objektu A, B či C). Takže objekt může mít jak vlastní informace (v našem vesmíru kvanta), tak i informace o referencích. Zároveň mi připadá celý smysl černých děr jako metoda u programování. Je to jen nějaký konstrukt, který umožňuje výstup informací do nějakého vyššího prostoru s více rozměry. Například mohu mít naprogramovánu simulaci vesmíru, kde vkládám data (na povrch elementárních částic), tyto částice v simulaci nějak interagují a pomocí černých děr se mohou předávat například nějaké metodě nad touto. Pokud bych chtěl jako vývojář nějak předávat data takovéto simulace dále, jednoduše bych je "nasázel" do pole s hodnotami (maximální počet rozměrů v naší realitě -1) pomocí nějaké projekce (nějaké mapovací metody) a v nějaké vyšší metodě bych s nimi mohl pracovat, protože mám standardizovanou strukturu dat s veškerými informacemi (včetně vektorů, času atd.). Samozřejmě u toho herního enginu je to hodně zjednodušené, protože by to byla simulace simulace našeho vesmíru. Takže se tam ztratí jeden rozměr a spousta možností, které nejsou možné na úrovni enginu a našeho vesmíru oproti tomu, co je možné o úroveň výše nad naším vesmírem (simulací). Ale přesně takhle to podle mě funguje. Nějaký systém, tvoří z nějakého důvodu simulaci a využívá k tomu co nejekonomičtější a nejjednodušší cestu k dosažení těchto informací s využitím všech prostředků, které má. V případě našeho vesmíru veškeré jeho možnosti, v případě mé "simulace" v herním enginu veškeré možnosti tohoto enginu, které jsou opět omezeny možnostmi našeho vesmíru. Dokonce tak sedí i to, že tyto simulace simulací simulací by nemohly jít do nekonečna, protože se vždy ztrácí minimálně jeden rozměr a tím i spousta možností, které lze pro tuto simulaci využít.
@Lathander720
@Lathander720 Жыл бұрын
Kde se da sehnat ta prednaska o stavu skolstvi?
@novakvlcz
@novakvlcz Жыл бұрын
Já myslím že na většině škol. Ne nutně přednáška samotná, ale praxe...
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 Жыл бұрын
Nikde, Petr ji pro nás možná udělá, ale záznam z ní nebude.
@JSBF2013
@JSBF2013 Жыл бұрын
Systém nás nutí publikovat jako tasemnice ....krásné přirovnání 🤣 Mimochodem ta dáma se svetry ve mně též vyvolává "zajímavé pocity" 😵
@jakubjandourek2822
@jakubjandourek2822 Жыл бұрын
Kazda kopie $30... Je neco potreba dodavat? :-)
@JosefStepanek
@JosefStepanek Жыл бұрын
Start 2:20
@mifak666
@mifak666 Жыл бұрын
Perfektni - jako vzdy, jen ty politicke vsuvky bych doporucil vynechat. Realne Vam to ubira na autorite. Uz jsem to chtel parkrat napsat, ale pak mne prislo blbe do toho stourat, ale uz jsem si to rozmyslel:)
@LiborTinka
@LiborTinka Жыл бұрын
Ta zkornatělost akademického světa je úplně normální, hold jsme pořád trochu opice a hájíme si svá těžce dobytá "teritoria" - pak odněkud z periferie přijdou barbaři a celé to rozbijou, uhájí si nová teritoria a tak stále dokola 😃 Hezky o tom píše Asimov v románu "Ani sami bohové", kde "otec" úžasného vynálezu, tzv. elektronové pumpy, se drží své prestiže třeba i za cenu zničení sluneční soustavy.
@user-ri9zn1td5o
@user-ri9zn1td5o Жыл бұрын
Vůbec se mi nelíbí vysvětlení entropické síly na příkladu s voňavkou. Obecně, pokud se nějaký plyn šíří v místnosti, chladne - tedy bere si na to šíření energii z tepla okolního plynu. Není to tedy nějaké šíření "zadarmo". S analogiemi je vždycky potíž, ale snad by se tady dalo najít něco lepšího.
@milanbaran7291
@milanbaran7291 Жыл бұрын
To budem mať sviatok, keď si to vypočujem. Radšej počúvam pravdu aj keď mnohému nerozumiem, ako klamstvá ktoré sú dopredu jasné a zrozumiteľné.
@milanbaran7291
@milanbaran7291 Жыл бұрын
Trochu sklamanie. Stará prednáška s novým dátumom.
@mstar87
@mstar87 Жыл бұрын
Kdo je pán vlevo od kamery? Průběžně klade zajímavé dotazy, až jsem si říkal, jestli by třeba taky neměl o čem přednášet.
@richardfurajtar6106
@richardfurajtar6106 Жыл бұрын
Tak som sa zamyslel🤔, ak veríme v silný princíp ekvivalencie, teda, že gravitácia nesie nejakú energiu, a energia = +/- hmotnosť,😶 ...ako može uniknúť spoza horizontu udalostí čiernej diery ...a vlastne..ako vôbec môže vytvoriť čiernu dieru s jej horizontom.....🤔???
@LiborTinka
@LiborTinka Жыл бұрын
Pamatuju z hodin fyziky že míč vynesený do nějaké výšky má potenciální energii (E = mgh). Ale vždycky mi vrtalo hlavou kde je ta informace uložená, co se na tom míči změní když vzroste jeho potenciální energie - můžu ji nějak změřit jen z toho míče? No - tohle to hezky vysvětluje - ta informace je uložená na holografické desce stejně jako systém míč-Země.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Жыл бұрын
S vynálezem žárovky jsme viděli v Dendeře "žárovkové písmo". S vynálezem holografie se všechno začalo cpát do holografie. Ale proč ne, pomáhat si analogií vůbec není špatné. Ten míč v nějaké výšce je stále míčem, ale má potenciál ve vztahu s konzervativním polem a nulovým potenciálem v něm, tedy ta informace z rozdílu už je skrze toto vtisknuta.
@Perrymanx
@Perrymanx 6 ай бұрын
To jsou dobrý kecy. Jak tohle vyřeší problémy lidstva? No co, alespoň jsem se zasmál! Děkuju.♥
@evkulacka
@evkulacka Жыл бұрын
Pane profesore Kulhánku, mám na Vás takovou otázku: Situace: Stojim na solárním panelu na ISS a mam v ruce tenisák. Tem tenisak hodím směrem k Zemi. Sečtou se rychlosti ISS a mého hodu shoří tenisák v atmosféře, nebo se po čase zastaví a bude litat trochu rychleji kolem Země než ISS?
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Bude létat na protáhlé orbitě, tedy že v některém místě předběhne ISS a v jiném místě se opozdí (samozřejmě vše v rozdílných výškách). Aby tenisák mohl shořet v atmosféře, musíš jej hodit proti směru letu ISS.
@evkulacka
@evkulacka Жыл бұрын
@@DL-kc8fc Děkuji za odpověď na můj absolutně blbý dotaz :-)
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Жыл бұрын
@@evkulacka Žádný dotaz není blbý. Nikdo učený z nebe nespadl a učíme se všichni.
@tralala3696
@tralala3696 Жыл бұрын
gravitacia na zemi po ktorej chodíme,, sa nedá dokázať nijakým pokusom,, existuje len hmotnosť
@radek6922
@radek6922 Жыл бұрын
Děláteo to bobře, fandím !!!
@kotelgg4078
@kotelgg4078 Жыл бұрын
Gravitace a temná hmota mi dosud nedávaly smysl. Teď už dávají, když ani jedna neexistuje :) Této teorii nahrává i fakt, že temná hmota nebyla dosud prokázána.
@igott-interpretaciagravita4262
@igott-interpretaciagravita4262 Жыл бұрын
37:55 Ted Jacobson odvodil z termodinamiky/enteopie 😢teoriu telativity gravitacie
@svatopluknovotny2499
@svatopluknovotny2499 Жыл бұрын
to by byl prezident !!!! :)
@joseflesov1128
@joseflesov1128 Жыл бұрын
Já jsem z toho všeho pochopil, že holografický Vesmír nelze rozbít, tak jako holografický obraz. Takový obraz je součástí každého střípku. Čili Vesmír nerozbijete ani sebevětším kladivem. Naopak, dostanete tisíce stejných Vesmírů. Co jsem vyhrál? 😋
@amadeusbm
@amadeusbm Жыл бұрын
Boze ta storka o tom ako bolo k u kazdej vete pridane "Jak jiz rekl VILenin" - a ci to nie je niekde v archivu - tak to ma fakt fyzicky rozosmialo. :-)
@luboslavmanuch4429
@luboslavmanuch4429 Жыл бұрын
Ako Verlindeho gravitacia vysvetluje graviton? Eisteinova teoria ho predpoveda. Vo Verlindovej teorii vnimam, ze gravitacna sila neexistuje ako interakcna sila, ale ako vlastnost zatial neznamej projekcie na strukturu casopriestoru.
@lubos8319
@lubos8319 Жыл бұрын
Graviton je pouze název pro hypotetickou částici, která existuje pouze za předpokladu, že jde gravitace nakvantovat. Verlindeho teorie nemá s kvantovou gravitací nic společného, vysvětluje jí úplně jiným způsobem.
@petrdvorak7604
@petrdvorak7604 Жыл бұрын
Kde se vzal Coronavirus 19 ? - kzbin.info/www/bejne/eHikmn5-dqisbaM
@petrdavidov9282
@petrdavidov9282 Жыл бұрын
Škoda, že jsem nestihl přednášku, ale překvapuje mě, že se nikdo nezeptal na práci pana Vavryčuka, která řeší to samé - netřeba temnou hmotu i energii. Pán v obecenstvu, který dostal knihu, tam byl a také ho to nezajímalo.
@janprvy8822
@janprvy8822 Жыл бұрын
Povrchová plocha plná informácií - no na taký výmysel treba riadnu fantáziu. Tú plochu potreboval Verlinde rafinovane len na to, aby do vzorca dostal R na druhú.
@Ivan-fc9tp4fh4d
@Ivan-fc9tp4fh4d Жыл бұрын
Ak horizont NIE je latkou, ale MOZE byt "zvlneny" a teda NESIE "nejaku informaciu", odporuje to tvrdeniu, ze kazda informacia je VIAZANA na hmotu. Na horizonte to potom evidentne neplati.
@petrkulhanek981
@petrkulhanek981 Жыл бұрын
Jakékoli zvlnění je nutné chápat jako energii, té přísluší hmotnost...
@Ivan-fc9tp4fh4d
@Ivan-fc9tp4fh4d Жыл бұрын
@@petrkulhanek981 Len sa nad tym zamyslam, nechcem tvrdit, ze mam pravdu. :) Ale ak je pravda, ze "hocico zvlnene" sa musi povazovat za hmotu a hmota moze niest informaciu, potom musi platit aj to, ze ten "horizont" nie je to, co "nesie informaciu o tom, co je v diere", pretoze to "zvlnenie" musi byt zakonite aj NAD horizontom a mozno aj POD horizontom. Takze horizont je iba nasa predstava, nic "fyzikalneho". (Nie je to ziadna "plocha", ktora by mohla byt "zvlnena" (a tym padom hmotna) a "niest nejaku informaciu". Je to proste iba priestor, kde sa prelinaju gravitacne ucinky BH s inymi energiami (hybnosti castic a okolitych poli). Nemali by sa teda uvahy o "horizonte" nejako viac precizovat ?
@korinakrausova9548
@korinakrausova9548 Жыл бұрын
Gravitace je podle Plejáďanů složenâ síla podle hmoty, rychlosti a vzdálenosti předmětů.
@fotomor9740
@fotomor9740 Жыл бұрын
Přednáška mě utvrdila v názoru, že jsme matrix a žijeme v matrixu ♾🙂
@jirikv00
@jirikv00 Жыл бұрын
"Zakódovat informaci do ničeho by byla informace o ničem."
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
Žijeme v multivesmíru, náš je jen bublina s celkem 10 na 500 vesmíru podle teorie strun. Multivesmír se neustále rozšiřuje, bubliny vesmíru vznikají a zanikají. O vesmíru víme jen to co je hranice horizontu, tj.13.8 miliardy světelných let,za tuto hranici nevidíme, jen náš vesmír má poloměr cca 90 miliard světelných let. Takže naše představy o vesmíru jsou velmi naivní, ideologicky, nábožensky a politicky velmi ovlivňovány. Globální elita nechce, aby se lidské poznání o vesmíru zvětšovalo.
@yrkazvonda4632
@yrkazvonda4632 Жыл бұрын
Jak muzes vedet ze polomer je cca 90 mld svetelnych let kdyz hranice je 13,8 :))
@lubos8319
@lubos8319 Жыл бұрын
@@yrkazvonda4632 Je to výpočet z extrapolace OTR na počátek vesmíru, takže bych tomu moc nevěřil. Nevíme, jak byl vesmír velký v okamžiku vzniku, nevíme, zda nebo jak proběhla údajná inflační fáze. Lidsky řečeno jde prakticky jen o trojčlenku rozpínání vesmíru v čase vs. stáří vesmíru. Taky nechápu, proč to všichni s takovou jistotou podávají jako fakt. Zvlášť, když teď prakticky víme, že OTR na kosmologických škálách selhává stejně jako při limitě k počátku.
@miroslavcizmar9989
@miroslavcizmar9989 11 ай бұрын
Globálna elita mu povedala.
@mrab7170
@mrab7170 11 ай бұрын
@@miroslavcizmar9989 Když se vy tupé lopaty naučíte matematiku a fyziku, tak pochopíte, že hranice 13 miliard světelných let je jen náš viditelný vesmír. Ale vesmír dál pokračuje i za touto hranicí a vychází to z rovnic a výpočtů. Tvoří se nové vesmíry a jiné zanikají. Lidi jako vy by ani neměli mít volební právo. Nechápete realitu.
Petr Kulhánek, Verlindova gravitace aneb Gravitace jako pouhá iluze
1:49:31
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 71 М.
CHOCKY MILK.. 🤣 #shorts
00:20
Savage Vlogs
Рет қаралды 13 МЛН
ЧУТЬ НЕ УТОНУЛ #shorts
00:27
Паша Осадчий
Рет қаралды 10 МЛН
Petr Kulhánek - Příběh vody (FČ FEL ČVUT 30.3.2017)
1:41:54
Co je zač temná hmota? RNDr. Pavel Kůs
1:20:12
Fyzikální ústav AV ČR
Рет қаралды 11 М.
Petr Kulhánek: Čas v nás i kolem nás (Café Nobel Teplice, 21.9.2023)
1:32:45
Kodaňská interpretace
58:01
Patrik Čermák
Рет қаралды 159 М.
Petr Kulhanek 2023
1:09:32
Planetum
Рет қаралды 44 М.
PETR KULHÁNEK - Věda za každodenními jevy | Neurazitelny.cz | Večery na FF UK
1:34:04
Neurazitelný podcast - Jarda Jirák
Рет қаралды 218 М.
Nokia 3310 top
0:20
YT 𝒯𝒾𝓂𝓉𝒾𝓀
Рет қаралды 4,1 МЛН
Опасность фирменной зарядки Apple
0:57
SuperCrastan
Рет қаралды 12 МЛН
Tag him😳💕 #miniphone #iphone #samsung #smartphone #fy
0:11
Pockify™
Рет қаралды 4,4 МЛН