Pamatuji si na ni. Jezdila po revoluci v turnusovém grafu depa Nymburk, a to s osobními vlaky Jihlava - Praha Libeň (přes Lysou nad Labem). Tehdy se jezdilo obracet do Libně, měla jeden pár Jihlava - Praha a Nymburk - Praha. Porevoluční doba přinesla řadu jiných závažných témat, a mj. poslala tento projekt do kytek.
@RS-pe5hp Жыл бұрын
Jak ta lokomotiva mohla zajíždět do Jihlavy, když je to pouze stejnosměrná lokomotiva, která neumí jezdit na střídavé napájecí síti?
@bronikus999 Жыл бұрын
@@RS-pe5hp přepřah v KH
@jirkacrkal55632 жыл бұрын
Vectron také mluví. Porucha, porucha... Tohle předběhlo dobu ;).
@heno_3098Ай бұрын
Ani nie... Takýto robotický hlas bol už na PMD85 niekedy v roku 1983 a odtial vlastne aj pochádza tento.
@ivortomana4 жыл бұрын
Žiaľ, takýchto "zadupaných" projektov je veľa ...
@zavaraninoveuhorky3 жыл бұрын
TGV Škoda 100E
@yanweide55602 жыл бұрын
V tomto případě naštěstí.
@JakubZahorik3 ай бұрын
Tento projekt se zadupal sam. Prilis mala spolehlivost a zbytecna komplikovanost ridicich prvku nemohly byt pro dopravce vyhodne.
@pavelspura Жыл бұрын
Zvýšenou rychlostí dohnal na Os 15 min :) Ale škoda jí, byla by super :)
@rostislavmares855411 ай бұрын
Krásný pořád z časů, kdy se v naší malé republice vyráběly lokomotivy světových parametrů a někdy jsme i západ předběhli. Děkuji konstruktérů za tyto zážitky. Dnes postavíme muzeum co jsme uměli tenkrát.
@PS3ojKar5 жыл бұрын
🔝🔝🔝
@petrturek16194 жыл бұрын
jojo..pamatuju když to bylo nový...v LD Praha -Střed
@petervlcko48584 жыл бұрын
Parada sme boli super, len sa mohlo takimto projektom pomahat tak ako v cine a nie len nahadzovat cisla co vsetko sme stabilise.
@ondraholub89944 жыл бұрын
Fešanda :3
@istvaniriel6559 Жыл бұрын
Jo za socializmu se dělaly na tu bídu dobré prototypy. Zavedení do výroby a do provozu to ovšem byla totální tragédie.
@tomaskudlacek28054 жыл бұрын
Konstruktérům patří palec nahoru. Dnes to využívá spoustu firem zabývající se přepravou lidí. Např Bombardier nebo Siemens. Motor umístěný přímo na kolech bylo velmi nadčasové. Jde vidět dle posledních 20 let že z nás Němci dělají akorát hlupáky a nepřejí si něco podobného.
@kapitanbarbossa71524 жыл бұрын
Nejen Němci. Češi po 89 jen dokazují, že chtějí být jen ovcema druhých a naivně si myslí, že bez práce budou mít velké koláče, a když na ně nebude, přátelé okolo pomůžou. Lokomotivu vzalo peklo, stejně tak Škodovku jako takovou taky a jsme rádi, že se zvenku vůbec s náma někdo baví.
@vaclav64084 жыл бұрын
Máš to trochu popletené. Lokomotivy s asynchronními motory se vyráběly v cizině už pěknou řádku let. Škodovka zkusila pomaluběžné motory přímo na nápravě bez převodů, což vypadalo slibně, ale nakonec se toto neosvědčilo. Němci z nás hlupáky nemusí dělat, kdyby to fungovalo, tak by to už dávno vyráběli.
@milanaero3 жыл бұрын
@@vaclav6408 Přesně tak, je technologicky jednodušší mít motor co točí hodně otáček přes převod na kolo, jenže tam potom musí být nějaký převod, kardan, ... Oni zkoušeli, jestli se jim povede se toho převodu a kardanu zbavit u velmi výkonných lokomotivních trakčních motorů a nepovedlo se to. U jednotek to asi fungovat bude, protože u nich může být motor na každé nápravě a těch je o dost víc, než 4, co jsou na lokomotivě :)
@RestrictedProceed3 жыл бұрын
Dovolím si nesouhlasit s tvrzením, že použití motoru bez převodu bylo nadčasové. Stejně tak neměl Ing. Flandera pravdu v tom, že technika kdysi nebyla tak daleko, aby bylo možné takové řešení v praxi realizovat. Faktem totiž je, že některé elektrické lokomotivy vyráběné v prvních dvou dekádách 20. století právě tento způsob pohonu používaly. Např. řady NYC S- a T-Motor nebo MILW EP-2 byly poháněny dvoupólovými stejnosměrnými motory s rotorovým vinutím přímo na nápravách. Účinnost těchto motorů sice byla i na tehdejší dobu poměrně nevalná, ale část strojů se ve službě udržela déle než půl století a obecně platily za výkonné a spolehlivé lokomotivy. Jak už tu psali jiní, asynchronní motor už se pro trakci také nějakou dobu používal, takže jedinou škodováckou "inovací" bylo skloubení těchto dvou principů. Bohužel se to soudruhům prostě nepovedlo, a stížnosti na nespravedlnost a německé spiknutí na tom opravdu nic nezmění.
@MartinProavis2 жыл бұрын
Takový motor je velký a těžký. Navíc neodpružené hmoty jsou obrovské... To je taky důvod, proč se "direct stream" motor nepoužívá u elektromobilů, ale třeba u tramvají občas ano (u nás Škoda 15T ForCity). Pobavil hlasový syntezátor nasraný na opraváře. Zasmál jsem se😆
@pejan6 жыл бұрын
Odvaha to je, protože to stejně nefungovalo :)
@ALDYho_vlaky_v_TRS193 жыл бұрын
Ale fungovalo :) Jen po té revoluci se prachy jaksi odkládaly jinam než aby zlepšily tento dost dobře načnutý projekt :)
@pepek14672 жыл бұрын
@@ALDYho_vlaky_v_TRS19 Ne, bohužel to nefungovalo :).
@ALDYho_vlaky_v_TRS192 жыл бұрын
@@pepek1467 fungovalo, když to jelo :) jinak by s tím hned sekli
@pepek14672 жыл бұрын
@@ALDYho_vlaky_v_TRS19 S lehčími soupravami to jezdilo, ale s těmi těžšími měla problém se vůbec rozjet. Nakonec měla stejně převodovku...
@ALDYho_vlaky_v_TRS192 жыл бұрын
@@pepek1467 byl to furt vývoj a prototyp, nikdy předtím nic bez převodovky nebylo, všude byly ozubený kola mezi TM a nápravou... I tak, byl to lokálně vyvinutý výrobek a na tu dobu dost pokrok, ještě v této zemi.
@JMiskovsky4 жыл бұрын
To že si sama objedná opravu - hezké u F_35 to dělá ALIS.
@BidziJCh6 жыл бұрын
Ano dnes to je 380: kzbin.info/www/bejne/m2qteqGkpLiSepY
@janjelinek52693 жыл бұрын
Snaha byla, vůle nebyla. A to především tam nahoře. Ono by to i fungovalo, ale to by neměli kazit demagogové... systém by zase až tak špatný nebyl, ale ti nahoře...
@adam2073216 жыл бұрын
Ostalo vôbec aspoň jeden funkčný kus?
@MichalKala6 жыл бұрын
ne
@vetes25295 жыл бұрын
Byl jeden, a jeho vrak stojí v Areálu Škoda transportation v Plzni.
@zavaraninoveuhorky3 жыл бұрын
Nie, jeden kus hrdzavie v Plzni
@SmashCZ2 жыл бұрын
@@zavaraninoveuhorky V Plzni už dávno není, je v Přerově a měl by být opraven alespoň do vystavovatelného stavu.
@lukasladecky12456 жыл бұрын
Kolko kusov sa vyrobilo?
@lukasladecky12456 жыл бұрын
Tak to je skoda, ale zrejme rok 1989 zohral svoje.
@pejan6 жыл бұрын
Nefungovalo to, lokomotiva měla posléze stejně podvozky s převodovkami. Bez převodovek neměla potřebný záběrový moment.
@pozitroncz8679 Жыл бұрын
Ty motory na nápravě byl krok vedle - to je až příliš velké množství neodpružené hmoty. Proto to ani dnes nikdo nepoužívá.
@tomv336111 ай бұрын
Právě že motory vůči dvojkolí odpružené byly, viz. tady v čase 9:42 kzbin.info/www/bejne/eWabk5uCe5Kkn6csi=dBd00r_8ciajogyM
@askme58053 жыл бұрын
109E dopadla stejně.
@MartinProavis2 жыл бұрын
Jak to? Vždyť jezdí...
@czechtrucker35152 жыл бұрын
@@MartinProavis ale za 3 roky už v čr do jezdy uplně což je škoda a ČD nato nema prachy radši si nakoupi vectrony a pronajme simence koštata no co čekat od blbcu ČD
@dragoner3211 Жыл бұрын
@@MartinProavisnaopak končí, kvůli vysoké ceně nikdo nemá zájem instalovat ETCS do 380.