Išsamus šios laidos eksperto Augustino Žemaičio nemokamas lietuviškas kelionių vadovas po Egiptą internete: augustinas.net/egiptas-karstis-chaosas-istorijos-pradzia-19450
@ingridberger Жыл бұрын
Aiškūs ir išsamumūs Augustino atsakymai! 👏👏👏
@azkeliones Жыл бұрын
Dėkui! :)
@juozassakavicius47263 жыл бұрын
nu ir specialistas pakviestas... seniausia civilizacija yra sumeru, bet jis tikriausiai tokios net nera girdejas...
@azkeliones3 жыл бұрын
Seniausia civilizacija - subjektyvus klausimas. Kas skiria civilizaciją nuo "dar ne civilizacijos"? Raštas? Tada Inkai būtų ne civilizacija... Sėslus gyvenimo būdas? Tada civilizacijos atsirado daug seniau, nei Šumere ar Egipte, jau apie 12000 m. pr. Kr. buvo Natufas... Politinė organizacija? Na, ir klajoklių medžiotojų bendruomenės buvo kažkaip organizuotos... Menas? Tada galima sakyti, kad ir uolų tapyba irgi menas, dar neandartaliečiai tapė uolas... Produktų apdirbimas? Na, iš akmens paleolite irgi įrankius darydavo. Tad, aišku, būtų kažkoks konkretus apdirbimo etapas - bet kuris etapas? Reikalas tas, kad nėra aiškaus civilizacijos apibrėžimo, momento, kada "dar ne civilizacija" tampa civilizacija ir pagal kiekvieną apibrėžimą pirmoji civlizacija gali būti viena iš keleto skirtingų. Pvz. lietuvių kalbos žodynas apibrėžia taip: "trečioji, aukščiausioji žmonių visuomenės raidos epocha", duoda pavyzdį "Civilizacija - laikotarpis, kuriame išmokstama toliau apdirbti gamtos produktus, tikrosios pramonės ir meno laikotarpis" - nepasidaro aiškiau. Tačiau, kas yra tikra tiesa ir ką būtent turėjau omeny šioje laidoje - Egipto civilizacija seniausia, kuri sukūrė ir po savęs paliko tokius objektus, kurie stebina iki šiol - pastatus, meną ir kt. Tai irgi kažkiek subjektyvu. Bet Šumero pastatai ir miestai ir kita dydžiais, tvarumu, mastais nė iš tolo neprilygo Senovės Egiptui, mažai kas iš to ir išlikę. Ir Mesopotamija todėl nė iš tolo nepritraukia (ir net "saugesniais" laikais netraukė) tiek "šiuolaikinių" turistų, kiek Egiptas. Beje, net neįmanoma pasakyti, kuri civilizacija atsirado anksčiau - Šumeras ar Egiptas. Todėl, kad abi šios civilizacijos vystėsi lygiagrečiai, pamažu, kažkokie nauji atradimai ar išradimai būdavo padaromi kartą į kelias kartas. Kada buvo tas momentas, nuo kada Šumerą laikysime "jau civilizacija" ir kada buvo toks Egipto momentas? Vieno atsakymo nėra ir nebus, istorikai dėl to diskutuoja ir diskutuos. Ir yra istorikų, kurie sako, kad Šumeras pirmoji civilizacija, yra, kurie sako, kad Egiptas, yra ir daug kitų požiūrių. Ginčijamasi net, kas pirma raštą išrado - šumerai ar egiptiečiai. O tai priklauso ir nuo to, ką vadinsime raštu - nes rašto sistemos, tiek Egipto hieroglifai, tiek šumerų dantiraštis, išsivystė iš piešinėlių, ir tai nebuvo vienas kažkoks momentas, kada jau piešinėliai virto raidėmis. Dabar paprastai laikoma, kad raštą egiptiečiai ir šumerai tikriausiai nepriklausomai išrado vieni nuo kitų ir atsisakoma idėjos, kad egiptiečių raštas kilo iš šumerų rašto.
@kurbashi1614 Жыл бұрын
visa istorija tai ilgi makaronai ant musu ausu!!!!!
@e.949011 ай бұрын
100% tiesą pasakėt.
@nickas2223 жыл бұрын
ar tik ne babilonieciai dar buvo pries egiptiecius ?
@azkeliones3 жыл бұрын
Babilonija klestėjo apie 1800 m. prieš Kristų. Senovės Egiptas piramides statė jau ~2600 m. pr. Kr. - taigi, kone tūkstančiu metų anksčiau. Kaip ten bebūtų, aišku, "civilizacija" gali turėti įvairių apibrėžimų ir gali būti diskusijų klausimas, kad, tą ar kitą senovės tautą, buvusią iki Senovės Egipto, irgi verta vadinti civilizacija. Visgi, manau nėra klausimų, kad susiformavęs Senovės Egiptas smarkiai pranoko viską, kas buvo iki jo - ir viską, kas užgimė geras tūkstantmetis po jo iškilimo. Tiesiog piramidės ir kita, sukurta Senovės Egipto, iki šiol įspūdinga - ne vien dėl to, kad sena, bet dėl to, kad masteliai, proporcijos įspūdingi, buvo mobilizuoti didžiuliai kiekiai darbininkų, menininkų, amatininkų, buvo faktiškai valstybė, imperija, galėjusi tą pasiekti. Tuo tarpu jei pasaulyje rasi kokius senesnius pastatus ar meninį palikimą, nei Egipto piramidės, tai dažniausiai būna visų pirma įdomu tik todėl, kad taip sena (t.y. labiausiai įdomu archeologams, istorikams ir tuo besidomintiems), nes tiesiog tai būdavo pakankamai eiliniai pastatai (ar išvis tapyba olose), galimybės buvo visai kitos. Tarkim, Stounhendžas panašaus amžiaus kaip piramidės - na, bet negalima nė lyginti šių objektų ir jų kūrėjų galimybių.
@nickas2223 жыл бұрын
@@azkeliones Super nesitikejau tokio atsakymo :D :D :D
@algirdasstasiukaitis62123 жыл бұрын
Babilonija kuri susikūrė ankčiause 1895 BC-539 BC.
@leonidasplavko72089 ай бұрын
Piramides yra pastatytos ne tik Egypte
@vytautas9503 жыл бұрын
Juokingiausia klausyti, kad tai seniausia civilizacija. Senos dainos nerūdija matau. Daugiau archeologų paklausykite, kurie nepriklausomi, su begale pvz sutraiško vadovėlių pasaką, apie egiptiečius, kurie "statė" piramides, kolonas, statulas ir tt. su mediniais kauptukais. KZbin pilna.
@azkeliones3 жыл бұрын
O kokia tavo teorija? Kad ne egiptiečiai statė? Kad turėjo kažkokias kitas priemones (kokias?)? Kad datavimas neteisingas?
@vytautas9503 жыл бұрын
@@azkeliones Tai kitos civilizacijos palikimas, o šie - egiptiečiai, tik apsigyveno šioje teritorijoje. Tai ne mano teorija.
@azkeliones3 жыл бұрын
@@vytautas950 Jei rašote apie dabartinius egiptiečius, tai, be abejo, jie yra kita kultūra, nei senovės Egipto. Ji susiformavo po arabų užkariavimų, kai į kraštą atsikėlė kažkiek (ar daug) arabų, o vietiniai gyventojai atsivertė į islamą, perėmė arabų kalbą ir t.t. Hieroglifai, senovės Egipto religija ir kiti civilizacijos elementai išnyko ir tik vėl buvo "atkurti" archeologų, istorikų. Klausimas, kiek į Egiptą atsikėlė arabų ir kitų kitataučių (o kiek vietiniai tiesiog priėmė arabų kultūrą), taip pat kiek dabartiniai egiptiečiai turi senovės egiptiečių protėvių, o kiek arabų ir kt. (teko matyti tyrimų, kad, visgi, senovės egiptiečių DNR daug, nors, aišku, otkie tyrimai niekada nėra be abejonės). Bet, aišku, kad dabartinis Egiptas yra kita civilizacija / kultūra, nei senovės Egiptas (iš esmės šiandieninis Egiptas yra arabų/islamo civilizacijos dalis).
@vytautas9503 жыл бұрын
@@azkeliones kultūra kita, bet rūšis ta pati. Senovės egiptiečiai irgi apsigyveno prie piramidžių. Dar nepaminėjau, kad iki sfinkso nosies būta jūros vandens.