Pod tymi linkami żarówka i grot: allegro.pl/oferta/2x-zarowka-t4w-ba9s-3030-1-smd-led-12032377241?# allegro.pl/oferta/grot-do-lutownicy-transformatorowej-1-6mm-precyzyjny-14741421404?#
@januszjankowski50129 күн бұрын
Mam taką lutownice kupioną w 1983 roku i działa do dziś , używam prawie codziennie
@JacekS0054 күн бұрын
Ja też, zielona, kupiona w 85 roku, trójkątne pudełko - (kapelusz Napoleona)😂 Też działa do dziś, oryginalne mocowanie grota (niezerwany gwint) mimo, iż co najmniej setka grotów zużyta (może więcej - nie liczę) Obejmy, które autorowi się stopiły, u mnie oryginalne, ale nie plastikowe. Rękojeść skręcona mosiężnymi śrubkami - nie korodują od dłoni. Mam też inną, rezerwową, gdy grot się przepali, a nie ma czasu wymienić, przy tej drugiej śrubki skorodowały. Pozdrawiam.
@januszkowalski86428 күн бұрын
Taką lutownicę rodzice kupili mi kiedy byłem chyba w siódmej klasie (ośmioletniej szkoły podstawowej). Obecnie ma już....45 lat. Nie posiada żadnych regulacji, 75W mocy. Jako grotów używam drutu z przewodów instalacyjnych 2,5 mm2. Zużywają się ale dostępność dowolnych ilości mam wręcz nieograniczoną. Jedynie przy zmianie napięcia w sieci musiałem zacząć stosować dłuższe groty. Poprzednio długość około 5 cm (z odcinka 10 cm) a obecnie, przy wyższym napięciu sieci, z odcinka drutu 12-13 cm wychodzi mi grot 6-6,5 cm. Z dłuższym grotem nawet ciąłem nią styropian. NIE DO ZAJECHANIA!!! 👍😀
@krzysztoftkacz27 күн бұрын
Mam taką lutownicę w wersji 100W. Świetny sprzęt. Czego to ona nie lutowała i czego nie topiła 😉 U mnie te plastikowe opaski szybko padły. Dodatkowo dość szybko trzeba było zastosować inne wkręty mocujące grot, bo gwinty nie wytrzymały.
@mario24w21 күн бұрын
Mam taką lutownicę grubo ponad 30 lat. Zakupiona w Składnicy Harcerskiej gdy chodziłem do szkoły średniej. Działa do dziś.
@setiwertero20 күн бұрын
jak jej używasz raz w roku to jeszcze 100 lat wytrzyma , pewnie jeszcze masz oryginalny grot hhaahaha...Ja dziennie wymieniam nawet do trzech grotów ! po zainstalowaniu specjalnych grotów niklowo manganowych wydajność spada a czas nagrzania grota rośnie .
@makuszko3 сағат бұрын
Mam chyba ze trzy w PL. W jednej po zerwaniu gwintu rozwierciłem szyny i dałem śrubki stożkowe M4 i nakrętki. Na leda się nie napalałem bo przyzwyczaiłem się do żarówki. Po żarówce widzę czas grzania. Opaski zrobiłem jak kiedyś było. Folia z transfrmatora i blaszka mosiężna. Groty robię z kabla 230v 1.5mm2. Długość drutu reguluje prąd. Taki 7cm jest najlepszy dla mnie. Kiedyś mierzyłem to był chyba około 200A
@d..c..22 күн бұрын
Mam dwie takie lutownice. Piewsza ma około 30 lat i ma metalowe opaski a druga około 20 lat miała plastikowe, które stopiły się w pierwszy dzień. Zrobiłem to podobnie jak Ty tylko dałem taśmę teflonową. Żarówki bym nie zmieniał bo uważam to wręcz za zaletę. Światło żarówki jest o wiele przyjemniejsze dla oka, daje pełne spektrum barw i nie migocze. Wymiana grotu ma sens bo zwykle przepala się w najbardziej nieodpowiednim momencie. Właśnie z tego powodu dokupiłem kiedyś drugą lutownicę.
@Bober11119422 күн бұрын
@@d..c.. między innymi po to zastosowałem kondensator żeby nie migała. Do dziś można kupić z metalowymi opaskami ale to inny model i droższy. Jest o nim film na moim kanale.
@krzysztofk.616718 күн бұрын
U nas w ZDZ je robili. I owe opaski metalowe były dopiero na końcu zmienione na plastyki. Sam myślałem, że plastyki lepsze😊 I zmieniłem blaszki na nie.
@d..c..18 күн бұрын
@@krzysztofk.6167 Fajne ale szkoda, że nikt nie przetestował wytrzymałości tego plastiku na temperaturę i sprzedawali bubel, który się do niczego nie nadawał.
@JacekS0054 күн бұрын
@@Bober111194 Ja kupiłem identyczną, zieloną w 85 roku (trójkątne pudełko - na miarę), już z metalowymi obejmami, które do dziś - w stanie fabrycznym, mimo, iż b.często lutowłem, rozlutowywalem i nieraz się poparzyłem od rozgrzanego płaskownika. Mocowanie grota też oryginalne - niezerwane gwinty. ,,Żarówkę" ledową zdobyłem z soczewką - świeci prawie w punkt. Pozdrawiam.
@recituli23 күн бұрын
Ja, zamiast tych metalowych opasek dałem opaski zaciskowe tkw. "trytytkti". Łatwiej zastosować i bez problemu dają radę. Grot warto wykonać z drutu srebrzonego (nie utlenia się; najbardziej uniwersalny 1,5mm/2), a końcówkę grota ścisnąć kombinerkami. Grot wytrzymuje wtedy nieco dłużej, a i kropelkę cyny można przenieść, gdy akurat nie mamy "trzeciej ręki".
@Runcajs122714 күн бұрын
Nie jestem żadnym mistrzem lutowania przyznaję, ale posiadam lutownicę transformatorową z której korzystam gdy zajdzie taka potrzeba, czasami bo czasami ale zawsze. Z tym że lutownica, którą posiadam jest małej mocy, gdyż dość długo nagrzewa luty, co czasami bywa irytujące. Na bezrybiu i rak ryba, na moje potrzeby akurat wystarcza.
@krzysztofk.616727 күн бұрын
Mam taka bo u nas je produkowali w miescie. Miakem metalowe opaski to zmienikem na plastykowe bo ladniejsze i to byl blad. Bo plastyk sie topi.
@romanetz842321 күн бұрын
Mam taką lutownicę zakupioną w latach osiemdziesiątych. Po wieloletnim użytkowaniu zerwały się gwinty na śrubki mocujące grot (były nietypowe,chyba 3,5mm). Teraz mam przegwintowane na 4mm, muszę się rozejrzeć za tymi wiecznymi grotami.
@Bober11119421 күн бұрын
@@romanetz8423 Tak fabrycznie jest M3,5. Niestety miedź jest mięka i łatwo zerwać gwint. Znajomemu też przerabiałem na M4 ale nie gwintownikiem a wygniatakiem. Daje to trochę mocniejszy gwint.
@romanetz842321 күн бұрын
@@Bober111194 dzięki za info. Jak kupię te groty to lutownica mnie przeżyje (mam 59lat). Przez około 15 lat lutownica pracowała kilka, kilkanaście godzin w tygodniu, teraz kilkanaście godzin na rok 😊
@JacekS0054 күн бұрын
@@Bober111194 Jak się ma ,,łapę do kilofa", to się gwinty zrywa. 😂 Ja mam od 85 roku, a gwinty oryginalne, mimo iż kiedyś sporo grotów zużywałem (na pewno wiecej niż setka, a może dwie) zwĺaszcza przy pozyskiwaniu elementow z płyt. Mam jeszcze Lutolę 65 W z wcześniejszych czasów, 67-68 rok i też gwinty fabryczne. Ojciec - serwisowiec RTV, zawsze powtarzał - dokręcaj z ,,czuciem" i do tego się stosowałem. (Lutownica w ręku od 9 - 10tego roku życia, i przeważnie transformatorówka)
@tadeuszwojcik474823 күн бұрын
tu masz rację ja mam taką 40 lat pozdrawiam
@Mariusz52120 күн бұрын
Moja najstarsza tej marki pamięta drugą połowę lat 70. I naturalnie dalej działa.
@makuszko3 сағат бұрын
@@Mariusz521 jajko było brzydsze ale lepiej grzała.
@krzysztofbednarek97922 күн бұрын
Mam i używam
@vdsmade25 күн бұрын
Taka lutownica mi została po ojczulku😢 żaróweczka mi już też nie świeci. Szkoda że nie nagrałeś jak te kondensatory łączyłeś i leda 😕
@Mariusz52120 күн бұрын
Jak zastosujesz mostek prostowniczy do tej diody, to z samego mostka masz prąd wyprostowany, ale jednokierunkowo pulsujący. Kondensator jest (odkąd istnieją prostowniki) naturalnym filtrem tych pulsacji. Włączasz go po prostu na wyjściu tego prostownika (oczywiście z zachowaniem biegunowości, bo to elektrolit). Dodałem to w nawiasie, bo mam wrażenie że nie jesteś elektronikiem, ten układ jest jednym z najprostszych i elementarnych w tej branży. Poznają go już początkujący. Tym bardziej, że jeszcze w ub. wieku było b. trudno o małe akumulatory i były one niesamowicie drogie, głównie zresztą Ni-Cd (czyli o dość małych pojemnościach). O power bankach to można było tylko pomarzyć :)
@markwroblewski65005 ай бұрын
Jaki drut miedziany jest najlepszy na grot?Czy polecasz modyfikację grota na inny metal?
@Bober1111945 ай бұрын
@@markwroblewski6500 Najtaniej to kupić zwykły przewód instalacyjny ydy 1,5mm² Lub tak jak wspomniałem zakupić tak zwany grot wieczny
@robertj75833 ай бұрын
@@Bober111194link nie działa. Możesz podesłać jakiś namiar. Pozdrawiam.
@robertmartin567922 күн бұрын
Napisz proszę co ukrywa się pod tym drugim przełącznikiem ( Domyślam się że to zmiana mocy lutownicy ) jakie tam są komponenty elektryczne jakaś dioda ?
@Bober11119422 күн бұрын
@@robertmartin5679 żadne. To zwykły przełącznik który przełącza uzwojenie pierwotnie transformatora.
@donpasquale3187Ай бұрын
Kiedyś były fajne lutownice Lutole o "jajowatej" obudowie. Natomiast nie wiem dlaczego dostępne w handlu chińskie rozgrzewają drut do czerwoności?
@PizomGagalАй бұрын
Kochana lutola .
@tomotron944Ай бұрын
Nie jest to lutola, lutola jest okrągła. Produkcja ZDZ Łódź - również bardzo poczciwa lutownica
@PizomGagalАй бұрын
@tomotron944 A , ok. Ja myślałem , że jak polska i transformatorowa to lutola , mam trzy ZDZ ...
@Mariusz52120 күн бұрын
@@PizomGagalwszystkie są tej samej marki z Łodzi.
@tomnewtnt571822 күн бұрын
Gdzie kupiłeś tą niebieską obudowę?
@Bober11119422 күн бұрын
@@tomnewtnt5718 Taka była fabrycznie.
@manfredbrylak914520 күн бұрын
Lutola w niebieskiej obudowie szybciej lutuje. Stwierdzono empirycznie😊
@januszcybulski170825 күн бұрын
Ja to bym został przy zwykłej żarówce
@vdsmade25 күн бұрын
A dlaczego że żarówka niby lepsza?
@januszcybulski170825 күн бұрын
@vdsmade Nie bawiłbym się w kombinowanie z montażem diody
@Mariusz52120 күн бұрын
@@januszcybulski1708ale LED świeci pod skupionym kątem, czyli ma efekt "reflektorowy" i tym samym lepiej oświetla samo miejsce pracy. A żarówka świeci dookólnie. Dioda ma same zalety: jest trwalsza, bardziej wydajna i ekonomiczna. Z każdego wata daje wielokrotnie więcej lumenów.
@Bober11119420 күн бұрын
LED ma tylko jedną wadę. Trochę nie pasuje do tej lutownicy. Gdzieś kiedyś widziałem żarówkę z soczewką i fajnie to świeciło tylko ilość światła mała. Gdyby uzwojenie na oświetlenie było mocniejsze bo i żarówkę mocniejszą by można wstawić a tak nie dość że jest słabe to jeszcze napięcie jest za niskie jak na żarówkę samochodową. Przez jakiś czas używałem z żarówką na 6V i o dziwo nie chciała się przepalić a ta już świeciła całkiem jasno.
@adamlendzioszek54593 ай бұрын
Gdzie podłączyć ten mostek kondensator ?
@Bober1111943 ай бұрын
@@adamlendzioszek5459 podstawy elektrotechniki. Mostek prostowniczy zgodnie z oznaczeniami które zwykle są na nim a jak nie to w internecie na pewno jest jego pełna dokumentacja. Kondensator po stronie prądu stałego.
@m44g53 ай бұрын
A po co prostować napięcie zmienne dla diody LED chyba tylko po to aby nie było wrażenia migania z częstotliwością sieciową??
@Bober1111943 ай бұрын
@@m44g5 może dojść też do uszkodzenia diody ale to zależy od konkretnego przypadku. Bez mostka będzie mrugać 50 razy na sekundę co będzie bardzo denerwujące. Przy mostku prostowniczym będzie to 100 razy na sekundę. Już nie jest widoczne ale gdy coś się rusza to widać że nie jest to światło ciągłe. Dlatego jest jeszcze kondensator który jednocześnie powoduje wzrost napięcia skutecznego a w konsekwencji większą jasność.
@m44g53 ай бұрын
@@Bober111194 1 Watowy rezystor 1K powinien wystarczyć bo rozumiem że ta żarówka oryginalna jest ma 12V? i 100 razy na sekundę bo przy każdym przejściu przez zero wystarczyć wkręcić zamiennik diodowy już z rezystorem wbudowanym bez mostka i kondensatora i zobaczyć czy jest to miganie zauważalne
@Bober1111943 ай бұрын
Tak oryginalnie jest żarówka 12V 2W. Rezystor dobiera się do diody. Ja poszedłem na skróty i kupiłem gotowca. Też z tego powodu że w razie czego można wrócić do żarówki.
@Bober1111943 ай бұрын
W tym filmie inną lutownicę przerobiłem i tam pokazałem inny mostek prostowniczy o mniejszym spadku napięcia. kzbin.info/www/bejne/hIWkqGZmhrWhZ8ksi=X-jJnriQEo-Fp3g0
@piotrmolczyk354127 күн бұрын
Po to, żeby nie przekraczać napięcia wstecznego diody.
@januszcybulski170825 күн бұрын
Grot die dobiera tak żeby cyna po stopieniu była błyszcząca,jak zrobi się odrazu matowa oznacza to za wysoką temperaturę grotu
@Bober11119425 күн бұрын
@@januszcybulski1708 to tak nie działa. Jeśli będzie za mała moc na grocie to będzie problem z lutowaniem większych rzeczy. Grot należy dobrać do lutownicy tak aby nie była przeciążona. Od grubości grotu nie zależy temperatura a moc. Nawet przy cienkim grocie temperatura do jakiej się nagrzewa jest wysoka. Matowa powierzchnia oznacza że proces lutowania trwał za długo lub/i było za mało topnika.
@setiwertero20 күн бұрын
Doby Bóg mawiał że z gówna bata nie ukręcisz ,,, szkoda że nie wymieniłeś podstawowej wady tego badziewia jakim jest mocowanie grota przez umieszczenie gwintów M4 w miękkiej miedzi co przy intensywnej pracy powoduje szybkie zniszczenie ! . Właściwa modyfikacja tego bubla polega na skróceniu około 2,5 cm miedzianych szyn , a na kocach twardym lutem dolutowanie mosiężnych łączników z kostki elenktycznej 2 mm . grot jest bardzo szybko wymienny a gwinty odporniejsze tym bardziej że grota trzymają dwie śrubki a nie jedna ,,, wydajność cieplna pozostaje poprawiona .
@Keradxxz17 күн бұрын
co za bzdury ! Po 1 jak się nie umie dokręcać z odpowiednią siłą , to później są efekty.. Po 2 "dolutować mosiężną kostkę " :D A czy wiesz ,że mosiądz gorzej przewodzi prąd ?? :D Czyli inaczej mówiąc - dodałeś sobie dodatkową rezystancję pomiędzy grotem a miedzianym płaskownikiem :D Jakie masz jeszcze rady ?? :D Ludzie po 40lat używają i nie mają problemów ale zawsze znajdą się tacy partacze i dość ,że nie umieją używać to jeszcze niszczą przez jakieś głupie pomysły... Przyjdzie coś polutować w ciaśniejszym miejscu i już sobie z tymi kostkami możesz wjechać... ps tam nie jest gwint 4mm a 3,5 ;)
@marekg448915 күн бұрын
Chrzanisz, zniszczyłeś sobie sprzęt, bo nie potrafisz dbać o narzędzia a teraz się mądrzysz. Używam tych lutownic od ... wielu lat. Jak zniszczyłeś gwint, to nie powód do obcinania pręta - to najgorsze "rozwiązanie"
@stanislaw_m5 күн бұрын
Plastikowa opaski zamiast mosieznych na miedzianym plaskowniku wyjsciowym to PORAZKA ! Mam lutownice sprzed lat i nia lutuje, bo nowsza sztuka 75/45 W to kicha - musze przerobic te "plynace" opaski pod wplywem ciepla. A zarowka nigdy nie swieci, kiedy potrzebna.
@Bober1111945 күн бұрын
@@stanislaw_m akurat z żarówką nigdy nie miałem problemów. Wymieniłem tylko po to żeby było więcej światła.