Skvěle řečeno. Lidé, co nestudovali ekonomii, znalost této základní věci často nemají. Díky, že šíříš osvětu i mezi ně.
@giorgiocorleone2747 Жыл бұрын
No on rekl, ze se to na zadne ekonomce neuci. Tak jak?! Jsou lide, kteri nejen nestudovali ekonomii, nybrz nestudovali treba vubec...a jsou dnes bohati. No a jsou lide, kteri ekonomii studovali a nechali zkrachovat cele firmy a i koncerny. Tak asi!
@jirimatejcek2856 Жыл бұрын
@@giorgiocorleone2747 Ale to jsou pouze střípky, výjimky z pravidla, okraj Gaussovy křivky, vzácný šafrán. Jsou to "líbivé příběhy". Statistika mluví jasně - kdo studoval má se v drtivé většině finančně lépe než ten, co nestudoval. Je to o pravděpodobnosti - viz Ivo Toman.
@giorgiocorleone2747 Жыл бұрын
@@jirimatejcek2856 To, ze se maji studovani finacne lepe vubec nesouvisi z jejich finacni gramotnosti a uz vubec ne s jejich prinosem pro spolecnost (coz ale neni nase tema). Je to jenom tak nastavene. Tak jak se drive stali synkove ze slechtickych rodin pri vstupu do armady dustojniky (po kadetske skole, do ktere opet sli vyjimecne slechtici a bohati), tak je dnes pravidlem, ze studovany ma vydelavat vice. Je to jenom nova slechta...s novymi tituly. A to s tima stripky, to se rovnez mylite. Vse co dnes nefunguje ve spolecnosti, a ze je toho az presprilis, to vse maji na svem triku vystudovani neumeletove. Politici, kde je jich velka cast rovnez s VVS, to jenom odhlasuji a pak ty zmetky kryji.
@petrfischbach1221 Жыл бұрын
Ahoj Kirille. Tohle video bylo pro mne velmi přínosné. Teď už vím že utopené náklady pro mě nebudou taková obtíž. Zavřít a neužírat se tím. Díky za video jsem tady že tě sleduji. Perfektní téma. Petr.
@marekmikus Жыл бұрын
Naprosto skvěle podáno, to už musí pochopit každý, parádní instruktáž 👏
@CasjsouPenize Жыл бұрын
Úžasné video, tohle by měl slyšet vážně každý. 🙏 Taky teď přesně řeším, jestli dodělávat školu, nebo ne, co se týče materiálních benefitů tak tam asi žádné nejsou, povýšit z Bc na Mgr mi určitě nepomůže, ale myslím, že za ten pocit uspokojení a kompletace (ať už vlastních, nebo rodičů) to stojí! :D
@alesmarek2474 Жыл бұрын
Skvělý, skvělý, skvělý! Zírám, jak pěkně, stručně a jasně se dají popsat naprosto zásadní věci. Fajn video.
@dudathespirit Жыл бұрын
Kirile, obrovský cením co děláš vůbec by tady nic nahrávat nemusel ale ty na ostatní lidi klidně plýtváš svojí energii čas a peníze a i když ti to ne každý řekne my si toho obrovský vážíme. Zejména lidé jako já kteří výšku nikdy studovat nechtěli protože jim přišla moc s jednostranným viděním světa příliš nucená ale za to mám obrovskou chuť vzdělávat se všude jinde číst knihy lidí kteří se proslavili svojí schopnostmi ne tím že je někdo jmenoval do funkce. Lidé jako ty kteří se chtějí upřímně podělit o své znalosti svůj poklad a i když si ty myšlenky třeba nevymýšlíš sám tak předáváš obrovskou hodnotu a za to ti patří ten největší dík věřím že karma ti to vrátí. Podle mě je jen otázkou času kdy vyloženě vzniknou čistě vzdělávací kanály jako máš ty A to bude ta Školská reforma. Díky
@KirillJuran Жыл бұрын
Díky moc za fakt milý feedback! Vážím si toho
@Heeinrich777 Жыл бұрын
Naprosto souhlasím, Kirill dělá fakt úžasnou práci! Pokračuj v tom dál, díky moc!
@josephsmith6351 Жыл бұрын
@@KirillJuran Diky za skvele video. V tomhle mas pravdu, prikladne youtube je pro tebe vic nez jen utopeny naklad, davas nam sem sposutu znalosti a dobre minenych rad, ktere bychom jinak obtizne dohledavali a od nas mas leda tak zpetnou vazbu v komentarich. Nesouhlasim ale ze se utopenymi naklady ma clovek ridit na 100% ve vztazich, lidi nejsou veci, clovek neni lednicka nebo pracka kterou menis kazdych par let jen proto ze nova pracka pere s mensi spotrebou vody a elektriky. ......ani zamestnanci by se takhle nemeli striktne posuzovat. Pak to vede k tomu jak to chodi - manazeri ale i bezni lide pracujou rok dva v prvni firme, jen rozvrtaji co muzou a pak zas na dva tri roky preletnou do jine firmy a tak porad dokola.... Protoze se mimo jine ridi touhle skvelou logikou utopenych nakladu... Manazer odletne a na jeho misto priletne jiny bohuzel casto jeste horsi.... Kam by se podeli ti spatni manazeri? proste preletnou jinam kde se tvari jako ze vsemu rozumi do te doby nez ubehnou dva tri roky. Kdyz jsou tak skveli a daji dohromady jedinecny a tym lidi kde jsou vsichni stastni tak proc teda kazdych par let meni firmu?...Skoda jelikoz v dlouhodobym horizontu pak trati jak zamestnavatel tak i vetsina zamestnancu, vydelavaji jen ti nejvic preletavi bez emoci a svedomi ale i to je pro ne casto jen pyrhovo vitezstvi..... Podobne i vztahy v rodinach .... Rozvody jsou bezna vec, Nicmene az budes mit manzelku a po roce manzelstvi potkas krasnejsi a chytrejsi a bohatsi zenu podle tehle logiky bys mel hned chtit rozvod. Jenze podobne se chova i druha strana a o chvili driv se s tebou rozvede treba manzelka kvuli nejake banalite. Coz se ale nebude libit tobe, ... nebo teda mozna se pletu naopak budes mit velkou radost jak hezky logicky bez emoci se chova ze chce rozvod protoze ted bude s nekym kdo je v necem lepsi nez ty, treba v badmintonu nebo v hokeji nebo vydelava o par tisic vic nez ty, tak ji jeste pogratulujes....Jenze nekterym lidem vcetne mne se v takovem svete nelibi zit, ja teda urcite nechci aby manzelka prisla ze v tabulce ji vyslo ze soused je o 1.75% lepsi a ja i kdybych pridal tak proste to na nej to 1% nedotahnu takze zitra vecer uz neprijde domu..... jelikoz lidi nejsou pracka nebo pocitac, ktery se moralne opotrebi a za par let ho vyhodis aby sis koupil jiny lepsi.
@luboszimovcak63897 ай бұрын
😂😂 veď toto sú absurdne hlúpe príklady "utopených nákladov "
@Ad_V1ce Жыл бұрын
Je pravda, že pro zhodnocení trvání investice nelze pohlížet toliko na stávající utopené náklady, nýbrž hlavně na potenciální výnos. Avšak tendence spočívající v tom, že by na historická rozhodnutí vyústěná v utopené náklady neměl být brán žádný ohled, by mohla vést k opakovaným chybným objemným prodělečným investicím.
@paveljiranek9824 Жыл бұрын
Jsem rád, že Vás sleduji Kirille. Dnes jste se trefil do dobrého tématu :). Díky
@honzahnizda123 Жыл бұрын
Pecka video 💪
@jirimatejcek2856 Жыл бұрын
Což pěkně se to poslouchá, vypadá to, že jde o případy, kdy investice byla z úspor nebo investice vlastního času. Ale co tam, kde utopené náklady jsou budoucí náklady? Když na projekt je půjčka, a ta se musí splácet? Tak to není minulost, ale zátěž do budoucnosti, proto je nutné to dotáhnout, tedy pokud lze realizovat tržbu věší než ta dodatečná investice. Aha, asi tak to bylo myšleno - pokud dodatečná investice převýší potenciální tržbu, tak opravdu nemá cenu pokračovat. Ale to je jasné již z ROI, že pokud se nůžky příliš rozevřou, tak od určitého momentu je jasné, že už to nevyjde. To rozhodnutí se dá udělat již před tímto momentem, když už je vidět, že se k němu nevyhnutelně blíží.
@voytex Жыл бұрын
děkuji za informace! 😊
@pavelvitek2310 Жыл бұрын
Skvělé Kirille, logické s kusem selského rozumu, po tomto video máš určitě dalších 100 odběratelů. A, prosím, mohl bys jich mít 120, kdybys nepoužíval dokola i v pozitivních tvrzeních slovo "strašně". Velmi či hodně jsou odpovídající slova, ... no poslouchej jak Tě to snaží ... např. Lépe zní: být úspěšný, být velmi úspěšný, být příkladně úspěšný ... nadprůměrné úspěšný ... to vše se hodí, ale být štrašně úspěšný,, strašně vázaní na smlouvu, Strašná svoboda ... atd ...to spoustě lidí s hudebním sluchem nesedí ... Jsi skvělý, ale zapracuj, prosím, na slovíčku "strašně" především v pozitivních tvrzeních. Pošli, prosím, odkaz na donaty v eurech. Je to strašné důležité, promiň velmi důležité, ať Tě mohu v tvé kvalitní tvorbě podpořit. Pavel
@KirillJuran Жыл бұрын
Díky za feedback. Odstraním. Jen máme nějaká videa předtocena, tak to možná chvíli potrvá než se to projeví 😀
@miravlach4216 Жыл бұрын
Skvělé video! Jenom mám trochu výhrady k tomu příkladu s domem - pokud se do něj nainvestovalo 100K vs 100M, tak by se to mělo zřetelně odrazit v hodnotě domu a pak asi nejde o utopené náklady..? Ale pokud bychom se bavili např. o letišti willyho brandta, tak to sedí :D
@marekquarda8023 Жыл бұрын
Skvělé video, díky moc. Přeji hezký den.
@StriBrnak-Jura Жыл бұрын
Super téma, díky 👍
@olafcatten Жыл бұрын
Nepodnikam. Davam do kupy ze sve vule jedno vyvojove oddeleni v korporatu a tohle sou zlate rady. Ja neinvestoval ani korunu, ale stoji me to cas a hlavne obetovanou prilezitost delat neco jineho (sem technik, nikoliv organisatot, planovac, manager). A snazim se nedivat kolik sem uz do toho dal, ale kolik prave nas jeste ceka dat vse do poradku abychom mohli expandovat. Divat se kolik se uz dalo prace me strasne brzdi a intuitivne to nedelam. Zastavime jen kdyz bude cesta opravdu bez cile a neukazu zadny jasny plan. Coz je strasny mor korporatu. Utapet prachy v procesu. Setkavam se s tim, ze se neprezentuje jasny cil, ale jen proces. Diky
@davidsir5660 Жыл бұрын
Zcela podpisuji ,dobra prace jako vzdy , díky 👍
@TrumpXYJ Жыл бұрын
Hezké video. Díky
@leli9238 Жыл бұрын
Ano, to byl mazec se školku několik mil pryč… vyrovnat se s tím. Naučit se vydelat a doplatít a jít dal.moc děkuji
@simpsonovci95142 Жыл бұрын
Dobre video
@pagagaj Жыл бұрын
Tezky rozhodnuti to neni. Pouze v nekterych pripadech je lepsi ztratu drzet abych ji zapocital vuci ziskum.... Teda pokud budou nejake zisky.. takze z danoveho hlediska to smysl ma..
@leli9238 Жыл бұрын
Super, je mi 52, krachla mi školka. Konečně mi spadl kamen ze srdce. Že jsem to odmavla…ano, špatný kolega… vykročit a jít dal…
@EJtypeONE Жыл бұрын
👌
@davidodler7031 Жыл бұрын
Zajímavé - až na tu anglo-češtinu 😀
@AniviaKind Жыл бұрын
Zvuky v pozadí (při zobrazování nápisů a správ 00:58, 03:08, 05:00,...) mě hodně rušily.
@jirimarek7606 Жыл бұрын
Můj celej život je jeden utopenej náklad. :D Ne vážně, jak si můžeš bejt jistej, co bylo pro Tebe podstatný a co k ničemu? Vždyť cíl se přece může často měnit během procesu, jako třeba nápad v podnikání, ne?
@jirimarek7606 Жыл бұрын
Možná moc definuješ úspěch jedním faktorem, třeba výškou peněz. Ale ve výsledku, to přece není to, co z Tebe dělá úspěšného člověka, třeba i podnikatele, ne? Prostě každý neúspěch je vždy lekce, která se Ti zhodnotí v budoucnu. Každá zkušenost Tě posouvá dál a dělá z Tebe profesionála v dané oblasti. To, zda uspěješ, určují jen právě zkušenost, pak talent, který neovlivníš a nakonec vůle v tom pokračovat, nic jiného. Nic jako utopený náklad neexistuje, jen ten benefit, co Ti zkušenost přinesla, neumíš vyjádřit či využít..
@jirimarek7606 Жыл бұрын
Přemýšlel jsem nad tím ještě víc, a myslím, že náš konflikt je v definici, co je to hodnota. Pro Tebe je hodnota splnění cíle, ale pro mě samotný proces poznání. Splnění cíle už je spíš jen projev úspěchu, já nežiju pro to, abych plnil cíle.. :-) Kdybych měl být konkrétní tak třeba v tradingu člověk bude dobrý, a z mého hlediska úspěšný, až když ztratí hodně peněz, a na základě zkušeností pak více peněz vydělá, ne když něco náhodou na první dobrou vygamblí.. Vzdělání je podle mě super v jakékoliv oblasti, i když mi to momentálně nevydělá peníze.. Nemůžu říct, že hodiny češtiny literatury na střední pro ajťáka jsou utopený náklad, i když hodiny informatiky místo toho by mu pravděpodobně zajistily větší příjmy v budoucnu apod..