Méhészkedj velem #08 - Júliusi anyacsere

  Рет қаралды 17,956

Varró Levente

Varró Levente

Күн бұрын

Пікірлер: 49
@tundenagy5132
@tundenagy5132 4 жыл бұрын
Kőszőnjűk szépen a nagyon hasznos tanácsokat! További jó munkát kívánok és kitartást a további videókhoz amit várunk és szívesen fogadunk! Sokat tanulunk belőlük! Szép napot kívánunk!
@gyorgynegulyas1500
@gyorgynegulyas1500 5 жыл бұрын
Üdvözlöm Levente! Nagyon sok látottat, hallottat hasznosítottam a videóiból, köszönöm szépen! Itt, / Hajdú-Bihar megye / a nagy méhsűrűség miatt napraforgó virágzás után elkezdjük a serkentést kb. augusztus végéig. Az oxálsavat záró kezelésként használjuk, csúrgatásos módszerrel. Nekünk ez bevált. Évek óta ezt alkalmazzuk. Ehhez ajánlanám Önnek a tömegoltó használatát, ami nagy mértékben lerövidíti a kezelés idejét.
5 жыл бұрын
Köszönöm a javaslatot. Utána nézek. Szép napot :)
@krenkod
@krenkod 3 жыл бұрын
Helló mikor lesznek új videók ? Nagyon várom már ! Sok jó ötletet tudtam eddig el sajátítani :) köszönöm előre is :)
@szolarfarmmeheszet8675
@szolarfarmmeheszet8675 4 жыл бұрын
Szia. Felvidékről ,Szlovákiábol Zsitva Besenyőről származom, mi itt augusztus kozepétől szoktunk serkentő etetést végezni.
@marklaszlodobos348
@marklaszlodobos348 5 жыл бұрын
Szia Èn Fejér megyében méhészkedem, 2 éve kezdtem. A napraforgó után ( jelenleg kb 2hét) kezdem a serkentest, augusztus 20-ig, utána etetem fel a téli eleséget, mely szept 10ig bent van. Tavaly beevitalt használtam akác után, majd napra után oxalsav szublimálva, 1x kontrollként mavrikkal csurgattam. Idén szintén akác után beevital, majd most napra után szinten szublimalas, de már mást nem szándékozom használni. Nálunk nevezett záró kezelés mely általában decemberben van, szinten szublimalas.
@szarkatomi2
@szarkatomi2 5 жыл бұрын
Napraforgó pergetés után várok egy kicsit (fél-1 hét, de ez főleg azért mert dolgozok fő állásban és nincs időm). A napra vége júli 15- augusztus 5., Nálam az etetés kb 2 hét a családok legtöbbjénél, mert augusztusban van egy kis szolidágó ami serkent. (Sokat azért nem ad, pergetéstől nem kell tartani.)
@ComfilServ
@ComfilServ 5 жыл бұрын
Szervusz. Kezdøként kérdezném, mi a különbség a serkentő etetés és a telelő között? A telelőt pedig mikor állitjuk le, mekkora mézkorona szükséges legyen egy kereten (gondolom ha 5-6 kereten mennek a telnek, akkor 5-6 szor tobb kell, család nagyságához igazodva, ugye?). Köszi.
5 жыл бұрын
Szia. A serkentő etetés az amikor kis adagokban 3-5 deci eloidezzuk azt, hogy az anya többet petezzen. Ezt hosszú ideig, 3-4 hetig. Az élelempotlásnál pedig nagyobb adagban etetunk azért, hogy kiegészítsük az élelem készleteket. Addig etetunk amíg meg van a kívánt mennyiség. Én dadant mérettel dolgozok, ott ha van 2/3 méz akkor az elég, hogy legyen üres hely alul. Ez kB 2,5kg-nak felel meg. De ez a lényeg hogy legyen legalább 2,5 kg keretenkent, keret merertol függetlenül.
@ComfilServ
@ComfilServ 5 жыл бұрын
@ köszönöm!
@denestoth8589
@denestoth8589 5 жыл бұрын
Szia Levente! Először ismét köszönöm a videókat,sokat tanulok belőle.Lenne egy kérdésem.A Hive Alive-ot a serkentő etetéskor és a telelő etetéskor is lehet a cukorszörpbe tenni?Előre is köszönöm! Dénes
5 жыл бұрын
Szia. Igen. Én mind a kettő e rakok. Így serkentéskor is van benne (rá segít serkentő hatással) és a téli élelem ők kora tavasszal hasonlóan hasznos :)
@zsolttepesi5686
@zsolttepesi5686 5 жыл бұрын
Szia. Én csak az iden képzett csaladokat szoktam serkentenni. Hunor kaptarjaim vannak azoknal ilyenkor a feszekben mar van 5cm es mezkoszorú. Utana augusztus 20ig kipergettem ha van mit. A mézharmatot elkell venni mert azon nem lehet teleltetni. Szeptember 10ig a cukrot be kell etetni ami 10-12 kg/csalad. Meg időkell mire ők is lesűrìk nehogy telere hig maradjon.
5 жыл бұрын
Köszönöm a visszajelzést. Szép napot
@zsolttepesi5686
@zsolttepesi5686 5 жыл бұрын
Még annyit hogy a szeptember 10 azert is fontos aki cukorral teleltett vissza!! Meg szirup formaba is, azt tudni kell hogy a cukor roncsolja a mehek garatmirigyét, a lenyeg hogy az attelelő mehek minel kevessebbet erintkezenek a ,,nyers'' cukoral. Én zarokezelesnek oxalsavval szublimalok mikor nincs fiasìtas! Meg februarban mielőtt serkentenem! A felsz megvan benem is. Egy jó gazalarc meg egy eldobható overal egy kis oda figyeles, túllehet élni. Azert ez a ket időpont mert olyankor mar nem bontok kaptart. HA sikerül elkapni a fiasitas mentes időszakot nagyon hatasos!! Tovabbi szep estet!
@laszlobaranyi1795
@laszlobaranyi1795 5 жыл бұрын
Kérdésedre válaszolva: Vácon méhészkedem. Augusztus 1-20 között valamikor szoktam pergetni utoljára, az időjárástól és az azanyvessző virágzásától függően. (Az augusztus 20. már a legvégső időpont, ha erre kényszerülök, akkor már nagyon szoros az időterv a téli felkészülésre, ezért inkább 10.-e előtt szeretem lezérni a termelési időszakot.) Nálam a méhek - jó években - még szeptember közepéig gyűjtenek az aranyvesszőről. Már volt olyan év is, hogy a teljes téli készletet behordták, ez után csak annyit etettem, hogy ne a téli tartalékot fogyasszák.
5 жыл бұрын
Köszönöm a visszajelzést
@viktorbalogh627
@viktorbalogh627 5 жыл бұрын
szia Levente,üdvözlet Szerbiából.nagyon örülünk a videóknak,rengeteg hasznos dolgot tanultunk.volna pár kérdésem: 1:tavasszal amikor sziruppal serkentünk,ha rossz az idő és a méhek nem tudnak kijönni nem okoz a szirup hasmenést? 2:a juliusi élelem kiegészitésénél a cukorszürpből méz lesz? 3:ha van elegendő mézünk télire a kaptárban,de viszont serkenteni szeretnénk a fiatal telelő méhek miatt,a cukor szirupból a cukor nem kerül bele a mézbe? 4:mikor és hogyan tegyük fel a mézkamrát tavasszal,hogy a meleg ne vesszen el?
5 жыл бұрын
Szervusz. Köszönöm :) 1. Ha egészségesek a méhek, nem lesz gond. Mindig van annyi hézag, hogy ki tudjanak repülni ha csak egy két órát is egy héten. 2. A cukorszirupból mézet készítenek. De ez csak nekik méz, az embernek nem :) igazából a nektarban is hasonló cukrok vannak, de nem a cukron van a lényeg, hanem a más hasznos anyagokon. Ettől méz. A cukorból készült méz kitűnő telelő élelem, ami energiát ad, sok esetben jobb mint más méz, pl napraforgó vagy edesharmat. Kell használni kiegészítőket a szirupba 3. Ha meg van a telelő élelem a kaptarban akkor is hasznos a serkentés kis adagokban, 3-4 deci esténként a család erősségéhez mérten.
5 жыл бұрын
4. A legjobb a feles méztéri fiók, ez csak kicsivel nyújtja meg a kaptárt, úgy nem rontja nagyon a hőgazdálkodást. Csak erős családokra szabad feltenni, ami oldalra már nem bővíthető de bővítésre van szükség. A fészekkeretes méztéri fioknal lehet olyan is, hogy csak felét nyitod meg, a másik felét takarod nejlonnal. De én mindenképpen a feles méztéri fiókokat látom a legjobbnak
@janosbauer5161
@janosbauer5161 5 жыл бұрын
szia levente hol veszed az amitrázt?
5 жыл бұрын
Jó napot. Méhész üzletben. Varachet forte.
@janosbauer5161
@janosbauer5161 5 жыл бұрын
@ köszönöm szépen!!!
@istvancsizmadia3613
@istvancsizmadia3613 5 жыл бұрын
Kedves Levente ahogy nálad, úgy itt is lassan a telelésre készül mindenki. Napraforgó után van az utolsó pergetés július végefelé. Viszont némely méhészeknek megadatik hogy pergessenek a szolidago canadea vagy gigantea azaz aranyvesszőről általában egy keveset. De nem jellemző hogy abból is mindent kipergetnek és némelyeknek megadatik az erdei méz de a döntő többség lassan a telelésre készül! Az oxálsavtól pedig ne félj én csak biztatni tudlak megfelelő eszközökkel és mennyiséggel a szublimálás felér egy amitráz ködöléssel, csak ezt nem nagyon lehet túl adagolni. . Itt Szabolcs Szatmár Bereg Megyében Szeptember elejére legkésőbb bent kell lenni a téli élelemnek!
5 жыл бұрын
Köszönöm a visszajelzést és a javaslatot. Idén fogok csurgatni, aztán a szublimalason is gondolkodom de még tologatom :) szép napot
@fecske1996
@fecske1996 5 жыл бұрын
Szia Levente :) Bizonyos okok miatt az egyik család kb 2és fél- 3 étig anya nélkül van, kb egy hete próbáltam anyát adni, nem fogadták el. Sima zárka volt, amin csak egy nyílás volt, nem olyan amit te használsz. Lehetséges hogy ez a család már nem menthető? Azt mondta az egyik idős méhész, hogy attól, akitől az előző anya volt (amit nem fogadtak el), már ne vegyek több anyát mert úgyse fogják már el fogadni. Kezdő vagyok. Mi tévő legyek? Rendeltem én is olyan zárkát amivel te is anyázol, próbáljam meg esetleg azzal? Előre is köszönöm
5 жыл бұрын
Szia, ha már nincs fedett fias se akkor kicsit nehezebben anyasithato, de a módszeremmel könnyebb mint az egy nyilasossal. A lényeg, hogy legalább 2 napot legyenek a zárkában az anyával és utána állítsd kiragosra.
@fecske1996
@fecske1996 5 жыл бұрын
Köszönöm szépen 🙂
@eeeff21f
@eeeff21f 5 жыл бұрын
Szia! Kicsit problémám van. Felraktam a 10 keretes rakodókaptárjaimra a feles (1/2) méztereket, nagy a hordás a napraforgóról, a családok erősek, rengeteg a méh fiasítás, de nem építenek semmit felül csak ha a fészekbe rakok keretet, azt 1 nap alatt kihúzzák és már megy bele a nektár. Fent alig mászkálnak a műlépeken. Alul már hely sincs a fiasításnak és a méznek szinte. Lehet hülye kérdés, de vajon ez miért van? 1 hete fent van a méztér... Kaptáronként egy van fent.
5 жыл бұрын
Szia. Akácon kiepitik, ilyenkor nehebben építenek fent
@hunorleventeracz1653
@hunorleventeracz1653 5 жыл бұрын
Hello nekem az lenne a kérdésem hogy egyik családomnál nagyon sok a here és a here fiasítás ezeket mind el pusztícsam ?
5 жыл бұрын
Van anya benne?
@hunorleventeracz1653
@hunorleventeracz1653 5 жыл бұрын
@ nem néztem de lassan 1 hete hogy nálam vannak az első nap át néztem amikor haza hoztam már akkor az egyik kereten sok volt a here és a here fiasítás de ha nem lett volna anya akkor a család el pusztult volna nem tudom mi lehet a probléma mit mondassz erre a fura dologra mit csináljak ?
@FoxintheboxRo
@FoxintheboxRo 5 жыл бұрын
ha lerombolom a bölcsőt de az álca nem sérül benne akkor újraépítik?
5 жыл бұрын
Nem
5 жыл бұрын
De ha odanyomsz az ujjaddal vagy a kaptárvassal kicsi az esélye hogy rendben marad a pempő és az álca. Nálam soha nem építettek vissza egyet sem. De igaz én bele túrok
@tamasbalogh4204
@tamasbalogh4204 5 жыл бұрын
Zala megye, nagy méhsűrűség, álló méhészet. Akác után feletetem őket majd szeptemberig szinten tartás, kevés etetéssel, szeptember 1-től 20-ig telelő élelem feletetése. Nyáron nem serkentek, inkább csak élelmet pótolok. Családegyesítéssel dolgozom, így nem szükséges a serkentés nálam.
5 жыл бұрын
Köszönöm a válaszát
@rolandhajdu9633
@rolandhajdu9633 5 жыл бұрын
Szia! Nem serkentek ősszel, telelő élelem szeptember közepe-vége.
5 жыл бұрын
Ősszel én sem szoktam, de nyár végén igen. Időnként azt szoktam mondani, hogy ősszel.... De nem. Nyár végén. Észre vettem párszor más videókban ezt a hibát, lehet ebben a videóban is meg történt :) Nálam a téli élelem szeptember 1.ig bent van, utána nem etetek már
@ComfilServ
@ComfilServ 5 жыл бұрын
Szervusz. Egy központi etetőről mi a véleményed? Gondoltam beállítok egy számomra könyebben elérhető helyre egy központi etetőt amihez elérhetek esős időben is, ők pedig onnan széthordják, a nagyobb csaladok többet, a kissebbek kevesebbet. Kiprobáltam, elhordják, csak nem tudom melyik család méhei 🤔. Számomra elönyös, mert esős időben nehezen tudok elérni a távolabbi méhekhez, egy meredek domboldalon vannak, gondolom számukra is elönyös mert nem maradnak etetés nélkül és nem is zavarom őket kaptárnyitással. Elönyeit látom, viszont a hátulütőit még nem 😉. Az egyik kaptarcsapattól kb 30m távolságra, a masiktól 7m- re van elhelyezve. Köszönöm válaszod.
5 жыл бұрын
Nem tudom el képzelni mire gondolsz. Automata etető rendszer ami beoumpálja a tartalybol a kaptárba a szirupot?
@ComfilServ
@ComfilServ 5 жыл бұрын
@ egy üres kaptár valahol a méhészetben, csak oda tennék mondjuk kb 5liter szirupot, oda járna minden méh és hazahordaná. A központi itató alapján. Köszi.
@zsolttepesi5686
@zsolttepesi5686 5 жыл бұрын
Szia. szerintem a központi etetèst felejsd el. Ha van a közeledben masnak is méhe azt is fogod etetni. A másik dolog rablas alakulhat ki!! Úgy hogy nyugodtan nyitogasd a kaptárt. Vagy van a zümi-szürcsinek egy központi etetője az kenyelmes.
@ComfilServ
@ComfilServ 5 жыл бұрын
@@zsolttepesi5686 köszi 🤔. A rablásra gondoltam én is, az nem zavarna ha az egyik család többet rabol és hord mint a másik, viszont ha ez föltétlen méhbirkozással és pusztulással jár, akkor már igen. A szomszédokban nincsenek méhek, az nem lenne gond (lehet ők hamarabb rájöttek, h gyenge a méhlegelő 😆). Kérdezném, h a rablás kötelezően méhpusztulással jár? Köszönöm.
@antsbarnabas2982
@antsbarnabas2982 5 жыл бұрын
3 dologgal lehet atkár irtani az Amitrázzal az Amitrázzal és az Amitrázzal.
@csabajanszki5974
@csabajanszki5974 5 жыл бұрын
Sajnos ez mind igaz.még mindig az a szer mely 90% fölötti hatékonyságú.Sajna minnél többször pöffentünk vele és többet,annál biztosabb a tavaszi fosás is😟
@csabajanszki5974
@csabajanszki5974 5 жыл бұрын
Én napra után várom a csodát de egyre kevesebbszer jön be ezért aug közepétöl etetem akik kevés élelemmel rendelkeznek.Ma már napraforgó pergetésnél is hagyok benn egy teli mézes keretet,míg 9 éve mikor kezdtem kopaszra pergettem,majd aug 20-ra újra teli hordták-nem kellett etetni semmit.Ja és volt,hogy 2* us lehetett pergetni napraforgó mézet.ma ez már csak kedves emlék.Itt Mo-on nem a bioméhészeté a jövő hanem az összeszerelő üzemeké.Ezért az árért sajnos egyre kevésbé éri meg dolgozni méhekkel.Csak hobby lesz....egyre többeknél
5 жыл бұрын
Szia Az idén rájöttem, hogy oxálsavval is lehet, sőt. :)
Méhészkedj velem #07 - Méhek gyűjtése a pároztatókba
39:32
Varró Levente
Рет қаралды 26 М.
Méhésznapló #19 - A nyárvégi serkentésről
19:17
Varró Levente
Рет қаралды 17 М.
coco在求救? #小丑 #天使 #shorts
00:29
好人小丑
Рет қаралды 105 МЛН
Cheerleader Transformation That Left Everyone Speechless! #shorts
00:27
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 15 МЛН
Подсадим людей на ставки | ЖБ | 3 серия | Сериал 2024
20:00
ПАЦАНСКИЕ ИСТОРИИ
Рет қаралды 530 М.
Vortrag "Bienenbau & Bienenbeute"
1:08:29
Bienenbau & Bienenbeute
Рет қаралды 6 М.
Méhészkedj velem #05 - Méhcsaládok megerősítése
26:59
Varró Levente
Рет қаралды 19 М.
Ezért húzzatok védőfelszerelést - Méhészkedés #2
4:44
Posta Döme
Рет қаралды 2,3 М.
Méhészkedj velem #06 - A méhcsaládok kiegyenlítése
27:26
Varró Levente
Рет қаралды 23 М.
Méhésznapló #18 - Ahogy ne írts atkát
33:04
Varró Levente
Рет қаралды 31 М.
Vinkó Péter Hobbiméhészet Hőszigetelés, fekvőkaptár
15:50
Péter Vinkó
Рет қаралды 6 М.
Méhészkedj velem #04
29:29
Varró Levente
Рет қаралды 23 М.
Méhésznapló #15 - Hogyan cserélj anyát párzott anyával?
13:58
Varró Levente
Рет қаралды 38 М.
méhésznapló #35 - legfontosabb tavaszi teendők
25:34
Varró Levente
Рет қаралды 21 М.
Méhésznapló #43 - Legfontosabb NYÁRVÉGI teendők
25:51
Varró Levente
Рет қаралды 18 М.