Magazyn energii na akumulatorach AGM

  Рет қаралды 44,795

systemix

systemix

Күн бұрын

Пікірлер: 172
@MrRomanB2
@MrRomanB2 2 жыл бұрын
Gratuluję, uprzedzileś moje zamiary😀
@aleksanderogierman1341
@aleksanderogierman1341 2 жыл бұрын
Również gratuluję. Też analizowałem taki magazyn lecz na ten moment nie mam możliwości jego realizacji. Tak czy siak kierunek słuszny i przyszłościowy. A czym ogrzewacz dom i jak mogę spytać? I jaki jest orientacyjny ogrzewany metraż? Myślę nad pełną niezależnością od dostawców i zbieram opinie i dane. Jeżeli pytanie wydało się za wściekłe to z góry przepraszam.
@naprawaglosnikowczorny
@naprawaglosnikowczorny 2 жыл бұрын
Jakie koszty całej instalacji Cię wyniosły? Jak długo budować instalację? Jaki producent falownika i paneli? Co z nadwyżką kiedy akumulatora są pełne?
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Koszty całej instalacji jakie poniosłem to 10 tys zł. Oczywiście wszystko sam zamontowałem. Nie mam nadwyżki, falownik pobiera tyle z paneli ile potrzebuję w danej chwili
@naprawaglosnikowczorny
@naprawaglosnikowczorny 2 жыл бұрын
@@systemix1 Dobrze wiedzieć, jesteś samo wystarczalny i duża część pieniędzy Ci odpadła. Troszkę system oszukałeś, jesteś samowystarczalny i niezależny od elektrowni. Bardzo dobrze w mojej ocenie.
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 жыл бұрын
Witam. Dobrze że ludzie robią sobie instalacje of grid. Różnica w systemach off gride, to podzespoły z jakich są zbudowane.. Akumulatory kwasowe to jeden z gorszych rozwiązań, ale o tym człowiek przekona się z czasem użytkowania takiej instalacji.
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Znam wady i zalety akumulatorów kwasowych. Wspominałem w filmie, że pracują u mnie buforowo, nie będą rozładowywane więcej niż do 20 % swojej pojemności, mam niewielkie zużycia i duży zapas z PV w stosunku do nich. Aku pracuje w komfortowych warunkach, inwerter sam przełączy na zasilanie z sieci kiedy napięcie na aku spadnie do 24,4 V. Znając jak obchodzić się z akumulatorami i jak wyglądają ich cykle pracy, jakim prądem i napieciem ładować będziemy w stanie długie lata użytkować daną technologię. Mam znajomego, który zajechał magazyn na lifepo w okresie 2 lat, ale nie miał pojęcia jak użytkować ogniwa.
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 жыл бұрын
@@systemix1 Tak buforowa praca jest jak najbardziej wskazana, bo nie drenuje akumulatorów. Sytuacja zmieni się w okresie późnej jesieni do wczesnej wiosny jak mamy bardzo mało słońca. Ja zaczynałem przygodę z off grid z dwoma akumulatorami AGM i 1480 W PV w piku. W okresie zimowym musiałem to wyłączyć, system bardzo słabo działał. Obecnie będą testował zimę z nowymi akumulatorami lifepo4, przy tej samej instalacji PV 1480 W. Będzie z czego wyciągać wnioski. Pozdrawiam
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@grzesoffg4523 u mnie docelowo na początku września do magazynu dojdzie kolejne 4 aku i kolejny string ponad 1kw panela. Zimą w ciągu dnia wyciągnę ok 500 watów, moje bieżące stałe zużycie wynosi ok 200 watów z pikami na mikrofalę, odkurzacz czasem. Myślę że dam radę i zimą wszystko pokaże czas.
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 жыл бұрын
@@systemix1 Fajnie, będzie można porówna różne systemy w zimę.
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@grzesoffg4523 po mocy Twoich paneli można wywnioskować, że i na nowym magazynie system nie da rady. W okresie zimowymw dni bez słońca nie będziesz w stanie pokryć bieżącego zużycia oraz ładowania aku. Przyjmuje się że w okresie zimowym PV daje 10 % swojej letniej produkcji. Te ok 140 watów, które wyciągniesz zimą z PV to stanowczo za mało żeby ładować zimą jakikolwiek magazyn i realizować bieżące zużycie. Moim skromnym zdaniem należy dołożyć mocy od strony słońca.
@brokenik
@brokenik 2 жыл бұрын
Tylko te akumulatory są typu Deep Cycle - czyli do głębokich cykli rozładowania. Generalnie mam podobny bank akumulatorów 2x(4x100Ah) do zasilania siłowni telekomunikacyjnej 48V. Generalnie warto pamiętać że te akumulatory są w stanie oddać coś ok. 0.5C prądu (C to jest całkowita pojemność) bez ich uszkadzania - tzn. można z nich pobrać niecałe 50A co przy napięciu 48V daje jakies 2400W energii dla mocy ciągłej. Przy czym w akumulatorach żelowych/kwasowych pojemność ściśle zależy od prądu jaki pobieramy. Im mniejszy tym nominalnie akumulator ma większą pojemność. Przy poborze 0.5C one nie mają 100Ah a ok. 50-70Ah. Można to sprawdzić korzystając z opornicy lub prawdziwego testera akumulatorów który przeprowadza pełny cykl ładowania i rozładowania takiego akumulatora - ale to zajmuje sporo czasu. W przypadku ładowania takie akumulatory też mają swoje ograniczenia - nie wolno ich ładować prądem większym jak 0.1C lub 0.2C - trzeba zawsze sprawdzać w kartach katalogowych wartości graniczne ponieważ tutaj też zachodzi konieczność kompensacji prądu ładowania jak i napięcia ładowania. Poza tym żywotność takich akumulatorów jest niestety ale niska - one tracą pojemność o ok. 50% w ciągu 5 lat pracując nawet w idealnych warunkach temperaturowych. Co ważniejsze - lepiej jest aby AGMy pracowały w niższych temperaturach 10-15C niż w wysokich powyżej 25C.
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Wszystko zrobiłem z głową, maksymalny prąd ładowania na aku to 10A, a maksymalny chwilowy prąd jaki pobieram z jednego to 8-10 A np mikrofala , sporadycznie odkurzacz, ale odkurzanie pranie robię w dzień kiedy dodatkowo mam energię z PV. Napięcie na nich nie spada niżej niż 12,5 V po całej nocy gdzie do późna mam oświetlenie, TV, lodówkę, co daje 2,08 na ogniwo co daje tylko 10 % rozładowania, te aku mają u mnie jak w przedszkolu, mimo że mogą pracować cyklicznie nie zamierzam skracać ich żywotności i maksimum będę je rozładowywał do 70 % pojemności w okresie zimowym i automatyczne przełączenie na sieć, dokładam jeszcze ze 2 kw panela od strony wschodniej , myślę że przy 6 kw z PV dam radę i zimą jeżeli nie ładować zawrotnym prądem to pokryć bieżące zużycie i utrzymać aku przy życiu do nadejścia słonecznego dnia. Po zimie będę wiedział jak to działa.
@inkoguto69
@inkoguto69 Жыл бұрын
@@systemix1 obecna zima to raczej lipa w kwestii off grid. mam 4kWp i ok 20 kWh, powiem że korzystam z sieci i nie męczę aku bo to się mija z celem. trzeba czekać wiosny ;)
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
@@inkoguto69 ja teraz utezymuje tylko kotłownie z offa
@inkoguto69
@inkoguto69 Жыл бұрын
@@systemix1 u mnie przeważnie pochmurne niebo i prawie zero produkcji, więc w takie dni wcale nie włączam instalacji, ale gdy zaświeci choć trochę, to grudniowe słonko potrafi zasilić cały dom i podładować akumulatory. ale w grudniu takie dni można by policzyć na palcach jednej ręki. niestety.
@ryszardludwisiak339
@ryszardludwisiak339 5 ай бұрын
😅​@@inkoguto69
@patrykgorecki581
@patrykgorecki581 2 жыл бұрын
Super sprawa jak jestem dopiero na samym poczatku tej drogi chcialbym w dwa miesiące postawic taki system 7.5 kwh na banku 25kwh najtrudniejsze dla mnie to schemat,gdzie usytuowac bezpieczniki ile amperowe,jakiej grubosci kable i jak ustawiac inwenter aby ladowal baterie tak jak zaleca producent.....troche nauki jest.... Gratuluje ogarnietego systemu!
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Możesz do mnie zadzwonić, 514853726 mam merytoryczną wiedzę i energetyczne wykształcenie
@ulafon5631
@ulafon5631 2 жыл бұрын
@@systemix1 sorry ja też mogę ? Fajnie by było jakby ktoś udostępnił jakiś schemat nazwy urządzeń i jakieś namiary skąd je wziąć. Bo ja potrafię kupić akumulator, przetwornicę i jakoś je podłączyć. A to nie wszystko, bo jeszcze panel ... i wiedza żeby nie popsuć.
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@ulafon5631 możesz, zadzwoń
@Szymon2003
@Szymon2003 Жыл бұрын
Witam mam pytanie jak ci się sprawuje po pięciu miesiącach ten magazyn energii z akumulatorów AGM ponieważ też myślę o czymś takim jestem bardzo ciekawy?
@mateusz7992
@mateusz7992 8 ай бұрын
​@@systemix1 czy też mógłbym zadzwonić 😅😊
@aleksanderogierman1341
@aleksanderogierman1341 2 жыл бұрын
Oczywiście miałem na myśli wścipskie pytanie a nie wściekłe😁 te automatyczne korektory i słowniki....
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Mam piec węglowy, górnego spalania, bardzo wydajny.
@aleksanderogierman1341
@aleksanderogierman1341 2 жыл бұрын
Super dziękuję za odpowiedź i filmy. Widziałem wszystkie A i rozmawiać z Panrem miałem przyjemność dwa razy😉
@przemekbugaj6390
@przemekbugaj6390 2 жыл бұрын
Cześć, Jak podłączyłeś to do istniejącej instalacji domowej ? Budowałeś instalację z myślą o off grid, jak radzisz sobie w zimę ?
@bogdang8347
@bogdang8347 2 жыл бұрын
Obawiam się żw te AGM długo nie pożyją na pracy cyklicznej, z tego co piszą na forach fotowoltaicznych to 2-4 lata, wszystko zależy od warunków pracy, stopnia rozładowania, cykle, temp. nap ładowania, odcięcia, prąd ładowania i wiele innych :) Oby Twoje pożyły jak najdłużej ;) ps, jaki masz balanser na aku ?
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Pożyją, poczytaj resztę komentarzy, mam mocno przewymiarowaną instalację a aku pracuje buforowo, nie będą rozładowywane do mniej niż 80 % pojemności, prąd ładowania przypadający na jedno aku to 10A, mają u mnie jak w żłobku.
@bogdang8347
@bogdang8347 2 жыл бұрын
@@systemix1 super, dzięki za info, najważniejsze to dobrze przemyślany projekt :)
@lukaszpaciorek
@lukaszpaciorek Жыл бұрын
Czyli na 8 akumulatorów 80 Ah? Inwenter daję?
@ravdobrzynski
@ravdobrzynski 8 ай бұрын
@@lukaszpaciorek 8x(20% ze 100Ah) = 160Ah
@PLSolarPower
@PLSolarPower Ай бұрын
Jak tam, akumulatory już na złomowisku czy niebawem? :)
@eR-MIK
@eR-MIK Жыл бұрын
Kiedy zwróci się koszt tych akumulatorów? Pewnie jak trzeba je będzie wymienić na nowe!!!!
@AT-Sys
@AT-Sys 2 жыл бұрын
Mój offgrid też nocą ma takie zużycia około 100W - 120W za noc około 1,2kWh
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Oglądam Twoje przygody z off gridem.
@AT-Sys
@AT-Sys 2 жыл бұрын
@@systemix1 Cieszę się że interesują cię moje wypociny. Niestety nie bardzo mam czas nagrywać ostatnio.
@anmax3512
@anmax3512 Жыл бұрын
Posiadam 16 AGMów 100Ah na 48v po 6 miesiącach i już widać spadek ich pojemności. Rozładowanie do 12V na szt.
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Ja po 8 miesiącach przy maksymalnym rozładowaniu do 12,5 V nie zauważyłem żadnych spadków pojemności, raz na miesiąc ładuje je wyższym napięciem 31 V tak żeby wzrosła temperatura i przemieszało dobrze elektrolit, zrobiłem przez dwa dni w międzyczasie odsiarczanie desulfatorem przeznaczonym do dużych magazynów, wiosną uzupełnię wodą destylowaną cele i myślę, że będzie to działać długie lata, a i dwa miesiące temu założyłem na każdą parę aku aktywny balanser.
@anmax3512
@anmax3512 Жыл бұрын
@@systemix1 15.5V na agma to nie za dużo? A jak masz zamiar dolać wody do tych akumulatorów?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
@@anmax3512 to raz na jakiś czas takie napięcie, nie za dużo, to equalizacja się nazywa a wody doleję normalnie, trzeba trochę się pomęczyć i wyjąć plastiki które zakrywają otwory do cel, jeżeli ich nie ma to trzeba wiercić ale praktycznie we wszystkich agm jest możliwość wyciągnięcia zaślepień
@anmax3512
@anmax3512 Жыл бұрын
@@systemix1 to są akumulatory bezobsługowe, ja na Twoim miejscu nic bym nie dolewał i nie przekraczał 15v co powoduje gazowanie tych akumulatorów na ich niekorzyść. Pozdrawiam
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
@@anmax3512 to jest VRLA, podciśnienie i nadciśnienie w zależności od stanu aktywności, equalizacja wyższym napięciem raz na miesiąc jest zalecana w notach i instrukcjach i różnych producentów, i nie jest to ciągłe gotowanie aku ale proces który doprowadza do początków gazowania i tyle. Akumulator AGM to żadna kosmiczna technologia żeby bać się go rozebrać, to zwykły kwasiak z dodatkową przekładką między płytami, 20 lat temu kiedy były bardzo drogie, odsiarczałem je bez problemu krótkimi impulsami prądu i dolewałem ubytek wody. Wystarczy rozbić kryształy siarki które powstały na płytach uzupełnić wodę i z dziada który miał 20 % pojemności mamy 80 %.
@montffa9222
@montffa9222 2 жыл бұрын
Z akumulatorami jest pewien problem. Otóż urządzenia fotowoltaiki inwerter, regulator mają niewłaściwą charakterystykę ładowania akumulatorów. Polega to na tym, że podawany jest za mały prąd na akumulatory przy określonym napięciu. Taki stan powoduje, że akumulatory nie są naładowane, nigdy, w 100% mimo, że urządzenia wskazują 100% naładowania. Stwierdziłem to w ten sposób, że przy 100% naładowaniu akumulatorów podłączyłem zwykłą ładowarkę do akumulatorów. Diody w ładowarce zapaliły się na czerwono. To oznacza, że akumulatory, mimo wskazań urządzeń fotowoltaiki nie były naładowane. W ten sposób dochodzi do bardzo szybkiego zużycia akumulatorów. Jaki macie pomysł w tej materii?
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
To względne pojęcie ponieważ ładowanie AGM jak i innych akumulatorów polega na ładowaniu albo stałym prądem albo stałym napięciem albo i jednym i drugim. To, że Twoja ładowarka pokazuje nie naładowanie to jeszcze niewiele znaczy, nie wiemy czy wartość progowa napięcia to 13,6 V czy 14 V czy może 15 V. Inwerter zwykle mają możliwość indywidualnych nastaw ładowania bost, float i equalizacji, wystarczy dobrać odpowiednie parametry poszczególnych trybów oraz ramy czasowe w przypadku eq i nawet niewielkim prądem najadujesz akumulator w odpowiednio dłuższym czasie. Oczywiście nie może być to też zbyt mały prąd ponieważ nie wystąpi odpowiednia reakcja chemiczna w akumulatorze, musimy pominąć barierę wewnętrznego oporu oraz temperatury otoczenia. Procesy ekektrochemiczne to ciekawe zagadnienie.
@montffa9222
@montffa9222 2 жыл бұрын
@@systemix1 procesy procesami, ale to jaki prąd płynie przez akumulator zależy od podawanego napięcia oraz od stanu akumulatora i inaczej się nie da. Chodzi po prostu o to, że prąd ma ścisły związek z napięciem. Zresztą to wynika ze wzoru na moc. Nie chodzi mi tutaj także o to jak ustawić parametry regulatora napięcia, te programowe. Zresztą słuchajcie jaki wpływ mają ustawialne programowo parametry na to, jak jest ładowany akumulator, skoro w regulatorze daje się ustawić jedynie napięcie wyrównania i u mnie jest max15V, napięcie minimalne akumulatora ja mam ustawione na 11,2 ale min to 10,4V oraz napięcie przy którym następuje ponowne włączenie ładowania akumulatora i u mnie jest max czyli 13,2V. Żaden z tych parametrów nie ma wpływu na charakterystykę. Jedynie może w pewnym zakresie napięcie wyrównania. Bzdurą jest parametr przy którym ładowanie ponownie zostaje włączone, czyli 13,2V. Czyli jak? Po osiągnięciu stanu naładowania, akumulator przestaje być ładowany, a przy spadku napięcia do poziomu 13,2V znowu jest ładowany? Jakaś totalna bzdura. Dlatego, że wtedy kiedy akumulator osiąga napięcie 13,2V to już panele nie mają z czego ładować, bo nie ma słoneczka. Zrobiło pa, pa. Wcześniej potrzebny prąd był brany bezpośrednio z paneli, a teraz co? Mój inwerter ma ustalone parametry jeżeli chodzi o sieć i ładowanie akumulatora, więc tutaj w ogóle nic nie można. Chodzi mi tutaj o to jaki macie pomysł na zmianę charakterystyki urządzenia pt. regulator napięcia? Coś wymienić, czy podregulować? Jest jakaś możliwość ingerowania w urządzenie? Rozbieraliście taki regulator napięcia? Dzięki.
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@montffa9222 ja taki pomysł mam, zwiększam wydajność PV, dokładam kolejne stringi i mając 10kwp nie muszę się zimą martwić o prąd ładowania przy założeniu że uzyskam 10 % letniej produkcji. Z powietrza prądu nie weźmiesz. Przelicz dobrze instalację i nie oczekuj cudów z 2 kw na dachu. Dokup odpowiednią ilość paneli, dodatkowy regulator mppt bardzo dobrze takie rozwiązanie pracuje. Jeżeli inwerter jest w stanie przyjąć 5 kw to więcej do niego nie podłączysz chyba że wykonasz małą automatykę która przy dużym nasłonecznieniu będzie odcinać nadmiar produkcj czyli wybrany string. Możliwości jest dużo.
@mariuszjj
@mariuszjj 7 ай бұрын
panele dają stały prąd ,o miernych amperkach,wiec jeśli mamy ladować aku 100 Ah to okoł.10 h non.stop musi byc 10.A na napieciu,skad to wziąc ? na tyle aku to plac panwli trzeba,odp tester to 1500-5000. zł.wiec jak to.pieknie możliwe?
@Onyx2525
@Onyx2525 8 ай бұрын
Jak wygląda kwestia związana z wydzielaniem się wodoru podczas ładowania tych 8 sztuk? Czy przy takiej ilości jest potrzeba jakiejś dodatkowej wentylacji pomieszczenia?
@systemix1
@systemix1 8 ай бұрын
Zwykła wentylacja, jedna kratka do pionu wentylacyjnego, nie stosuję tak dużych prądów żeby gazowalo ale faktycznie bywają momenty ze zawór zadziała i psiknie sporadycznie gazem. To nie są typowe kwasiaki, że parują kiedy chcą, elektrolit jest w matach, z tego aku nawet nie jesteś w stanie wylać tego elektrolitu.
@Shirai92
@Shirai92 2 жыл бұрын
Co to za zabezpieczenie między inwerterem a akumulatorami? Jak je dobrałeś? Ja mam prostego UPS'a i akumulator 100 ah 12v. Chciałbym dodatkowo zrobić jakieś zabezpieczenie ale nie wiem jaki dokładnie bezpiecznik dobrać. UPS to chińska myśl techniczna, więc wolałbym jakoś być dodatkowo zabezpieczony ;) Chciałbym jeszcze zapytać jakiej firmy są wskaźniki baterii? Mój UPS ma ustawione odcięci aku przy 10,5 V, więc sam podczas awarii prądu kontroluje miernikiem napięcie. Takie wskaźniki widzę fajny bajer ;)
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
To zabezpieczenie to bezpiecznik nadprądowy 100A na napięcie stałe. Wskaźniki napięcia to zwykłe tablicowe woltomierze wersja dla akumulatora 12V dostępne na allieexpres
@Shirai92
@Shirai92 2 жыл бұрын
@@systemix1 Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy według Twojej wiedzy zwykłe akumulatory kwasowe nadają się do pracy buforowej? Nie będą rozładowywane wysokim prądem (kocioł podpięty do UPS szczytowo pobiera 100W, stale ok 30W), ani nie będę schodził poniżej 12,0 V. Czy w takich warunkach tego typu akumulatory są w stanie przetrwać 4-6 lat? Dodam, że pomieszczenie w którym będzie on stał ma 10-15 stopni. Nawet do tych 12,0V będą rozładowywane sporadycznie gdy zabraknie prądu.
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@Shirai92 12 V to 50 % pojemności, jeżeli będą to akumulatory Deep cycle czyli do pracy cyklicznej powinny kilka lat wytrzymać. Zależy na ile cykli przewidział producent akumulator. Jeżeli jest to 400 pełnych cykli to przy codziennym rozładowaniu do 50 % wytrzymają 800 dni, do 75 % 1000 dni, ogólnie trzeba liczyć przy pracy buforowej przy rozładowaniu do 80% pojemności 5 lat żywotności. Jeżeli w międzyczasie dokonasz odsiarczania szpilkami z jakiegoś źródła sterowanego pwm, dolejesz wody destylowanej to można użytkować dużo dłużej, w zależności od typu akumulatora w temp 10-15 stopni należy zwiększyć nieco napięcie ładowania wg tabel dla aku kwasowych, i raz na 3 tygodnie zrobić equalizację czyli naładować napięciem ok 15 V pilnując prądu i temp aku żeby nie gazowały za bardzo.
@Shirai92
@Shirai92 2 жыл бұрын
@@systemix1 Miałem na myśli czy sprawdzą się najzwyklejsze, firmowe akumulatory kwasowe? Będę z nich korzystał 4-5 razy w roku jak zabraknie prądu. To ma być typowo rozwiązanie awaryjne. Nawet wtedy będę je rozładowywał do max 12V. Aku bedą w garażu gdzie jest wentylacja, a w dodatku często jest otwierana brama garażowa, więc przewiew będą miały. Po prostu rozkminiam czy jest sens dopły do AGM/DEEP CYCEL/GEL na moje potrzeby.
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@Shirai92 nie ma sensu tylko pilnuj napięcia ładowania podtrzymującego dla typowych aku kwasowych, tabelki dostępne w necie. W tym układzie mogą wytrzymać i 10 lat, jeżeli tylko jako bufor będą pracować.
@wm144
@wm144 9 ай бұрын
Witam. Mam pytanie odnoście bilansowania. Czy robisz chociaż raz w roku, bilansowanie tych czterech akumulatorów? Nie wiem czy poprawnie to nazwałem "bilansowanie" czy też "balansowanie"? Tak jak to robią użytkownicy samych ogniw? Czy w ogóle robi się taką czynność na akumulatorach w celu zrównania potencjałów?
@systemix1
@systemix1 9 ай бұрын
Tak robię mam podłączony balanser, który pilnuje napięć ładowania i rozładowania. Wyrównuje on akumulatory i sprawia że "równo się zużywają". Raz na 4 miesiące robię też pełny cykl rozładowania i ładowania.
@Pawe-ux1ze
@Pawe-ux1ze 2 жыл бұрын
Pozdrawiam wszystkich i gratulacje za fachowe podejście...Zaczynam powoli montować inst off-grid ( inver hybryd 5,5 PowMir + 10 PV 450W-- maks napiecie PV 500V) i zastanawiam sie jak dobrać maksymalne zabezpieczenie do instalacji aku 4x225 kwas-oł ?
@Pawe-ux1ze
@Pawe-ux1ze 2 жыл бұрын
hmm czy warto wchodzić a aku kwas-oło
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Maksymalny pobierany prąd z aku przy obciążeniu 5,5kW będzie wynosił 114,5 A więc nadmiarowy bezpiecznik 120 do 140 A
@Pawe-ux1ze
@Pawe-ux1ze 2 жыл бұрын
@@systemix1 dzieki za szybką odpowiedź 👍
@806rambo
@806rambo 2 жыл бұрын
Brawo !
@wm144
@wm144 Жыл бұрын
Super sprawa. Jaki bezpiecznik zastosowałeś? Czy tylko jeden bezpiecznik wystarczy? Mam zamiar złożyć magazyn tylko 4x12V każdy po 200ah. Jaki zastosować bezpiecznik do 4 akumulatorów AGM 200ah?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Zależy od tego jaki maksymalny prąd będziesz pobierał z tego magazynu oraz prąd ładowania.. U mnie jest bezpiecznik 120A a maksymalny pobierany prąd 100A. I Ciebie przy 48 V prądy będą o połowę niższe.
@wm144
@wm144 Жыл бұрын
@@systemix1 Inventer Easun 5,6kw ma podane Maksymalny prąd ładowania 100A. Jak myślisz, taki zastosować?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
@@wm144 w takim układzie zastosuj zabezpieczenie 120 A
@wm144
@wm144 Жыл бұрын
@@systemix1 Nie zauważyłem balansera w twoim zestawie?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
@@wm144 już jest 4 szt
@mariusz1850
@mariusz1850 2 жыл бұрын
Do ilu v rozładowujesz akumulatory ? Żeby było Dobrze dla ich żywotności?
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Do 12,5 V czyli zostaje im ok 80%. Moje pobory są niewielkie, w nocy pobieram maks 1,2 kWh, w ciągu dnia maks 4 kWh, oczywiście zawsze jest jakaś produkcja, nawet jaj jest słońce za chmurami to 400-800 watów w złych warunkach. Dom jest niewielki, nie używam czajnika elektrycznego, energia zużywana jest na lodówkę, TV, jakiś komputer, oświetlenie, pralka np ma priorytet z zasilania PV tylko wtedy kiedy mam min 1,5 kW produkcji. Zrobiłem trochę automatyki, sprawdza się.
@mariusz1850
@mariusz1850 2 жыл бұрын
@@systemix1 trochę słabo kupując aku 100ah i wykorzystując tylko 20 % to lepiej kupić np 30ah i wykorzystać go w 80% , i jest o wiele tańszy można go kupic 3 razy okolo
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@mariusz1850 nie ma znaczenia pojemność aku czy 100 Ah czy 30 Ah. Taki aku ma między 300 a 600 cykli ładowania i rozładowania Rozładowując akumulator AGM do minimum będę mógł użytkować go ok roku czasu. Biorąc pod uwagę mój przypadek to gdybym miał dwa akumulatory 100 Ah x 24 V co daje ok 2,4 kWh zmagazynowanej energii , sprawność magazynu to ok 80 % Zakładając, że po zachodzie słońca do wschodu wybiorę z magazynu prawie całą energię ok 2 kWh moje akumulatory wytrzymają ok roku użytkowania przejdą 360 cykli i nie mam żadnego zapasu gdyby np nastąpiła jakaś awaria PV, zaćmienie słońca na drugi dzień rano. AGM 100 Ah po 400 cyklach straci 80-90 % swojej pojemności, dlatego mój magazyn ma 10 kWh i przybliżoną żywotność 5-6 lat. Im mniejsze rozładowanie akumulatora AGM tym dłuższa jego żywotność, a praca buforowa która nie powoduje nadmiernego zasiarczenia to praca między 80 a 100 %.. Być może mój magazyn wytrzyma jeszcze więcej, dzisiaj tego nie wiem ale postaram się żeby służył jak najdłużej.
@mariusz1850
@mariusz1850 2 жыл бұрын
@@systemix1 a jest jakieś urządzenie które rozłącza przetwornice do danego napiecia np jak jak aku będzie 12,5v to żeby wyłączyło przetwornice chodzi mi o zwykła przetwornice ,bo ona rozladowywuje do 10,9 v albo 10,5 v
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@mariusz1850 pewnie, że jest takie urządzenie. W moim przypadku robi to sam inwerter, ale można wykonać taką automatykę, która mierzy cały czas napięcie na aku i realizuje przełączenie za pomocą styczników między zasilaniem odbiorów z sieci a przetwornicy, może wyłączać przetwornicę po uzyskaniu określonego progu napięcia odłączenia i załączać w przypadku podładowania aku. Są pewnie jakieś gotowe rozwiązania ale można wykonać to samemu dużo mniejszym kosztem.
@ravdobrzynski
@ravdobrzynski 8 ай бұрын
Ile to cykli przeżyje? 500? 1000? 2000? Koszt 12V/100Ah czyli 1kWh powyżej 500zł. Przy założeniu że kosztuje 500zł, wytrzyma 1000cykli od bohatera do zera, to wychodzi 50 groszy za zmagazynowanie 1kWh.
@systemix1
@systemix1 8 ай бұрын
Skończ człowieku to zaczyna być żałosne. Aku pracują u mnie buforowo do ok 80% później przełączenie na sieć, 4 lata w dobrej kondycji może 5 lat na całkowite wykończenie. Koszty aku to 400 zł/szt. 12 kWp panela wystarcza na to żeby na sieć się nie przełączał przy większych. poborach. Efekt jest taki że z 250 zł miesięcznie obecnie płacę 250 zł za pół roku. Po 4 latach użytkowania mogę kupić za 3200 kolejne nowe 8 szt aku i tak zostaje mi prawie 3 lata rachunków w gratisie.
@ravdobrzynski
@ravdobrzynski 8 ай бұрын
@@systemix1 Coś źle policzyłem? Czy coś źle odebrałeś?
@AdamAdam-zu9wl
@AdamAdam-zu9wl Жыл бұрын
Już widziałem takie magazyny i po roku użytkowania dużo tracą na pojemności
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Widziałeś zapewne na co najwyżej 4 akumulatorach i zylowane na maks możliwości aż do zdechu. Mój magazyn nigdy nie schodzi z napięciem poniżej 12,4V a maksymalny prąd pobierany z jednego akumulatora z 8 które są w magazynie to 12 A, dołożyłem też balansery. Będą służyć jeszcze długo, pracują jak najbardziej buforowo. Po 8 miesiącach użytkowania mam 87Ah pojemności przy rozładowaniu stałym prądem 15A. I w tych warunkach nie muszę się martwić, że wyzioną ducha po roku czy dwóch, obecnie przeprowadzę odsiarczanie za ok rok uzupełnię destylat i posiedzą ok 5 - 6 lat, fakt, że mam to zainstalowane w niewielkim domku ale mam to przewymiarowane, zarówno moc paneli, jak i sam magazyn, w nocy zużywam 10% jego pojemności a w okresie zimowym automatyka pilnuje żeby napięcie nigdy nie spadło niżej niż 12,4 V na aku. Jak coś zrobione jest z głową będzie długo służyć.
@cykfuch2659
@cykfuch2659 2 жыл бұрын
Co to jest na czerwonym przewodzie ?jakieś zabezpieczenie rozłacznik?
@Bohdan5842
@Bohdan5842 Жыл бұрын
taki AGM 100 waży około 20-22 kg, co daje 80 ka na półkę i 160 kg na te patyki zwane nogami. Ja bym nie był taki odważny! Zastosował bym prawdziwy regał skręcany, a nie imitacje! Dodatkowo dystans pomiędzy nimi ja mam większy na wypadek dużego obciążenia aby się chłodziły.
@kamyk1212
@kamyk1212 4 ай бұрын
Powodzenia!
@pancerowany2008
@pancerowany2008 Жыл бұрын
Cześć. Ja postanowiłem rozdzielić system PV: 4KWp dla falownika i 3KWp dla sterownika grzałek CWU. Założyłem że ssanie prądu z aku będzie tylko z urządzeń małej mocy (oświetlenie lodówka rtv) Sprzątanie pieczenie i pranie trzeba będzie dopasowywać do słońca. Czy w moim przypadku zastosowanie identycznego banku energii będzie miało rację bytu? Jest szansa na wzglednie długą żywotność takich akumulatorów? Pozdrawiam.
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Po roku użytkowania, widzę pewne spadki napięć na większym obciążeniu, wzrosła rezystancja wewnętrzna aku i będę je obecnie odsiarczał. Dłużej niż 5 lat nie wytrzymają w zdrowiu więc po 5 latach wymiana aku na coś innego. Tak magazyn się sprawdzi, nie można tylko rozładowywać go poniżej 12,3 V i pozostawiać w takim stanie na dłuższy czas. Ja na przyszłość założę kwasiaki, sprawdzą się nie gorzej niż agmy do tego taniej będzie.
@suwarez22
@suwarez22 2 жыл бұрын
Po rozładowaniu ich to tych 80 % ile mniej więcej da sie wyciągnąć z nich ah? Ile miesięcznie średnio pan zużywa ah?
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Obecnie jest to 12 godzin bez ładowania od 16 do 7 rano i jest to 2 kWh, zużycie jest na oświetlenie domu, lodówkę, mikrofalę,router, ładowarki, infrastrukturę kotłowni. Miesięcznie zużywam w okresie zimowym 120 kWh miesięcznie. Pranie robię wtedy kiedy jest słońce. Mimo że jest nisko to ok 2 kW mocy jestem w stanie pobrać z 4 kwp paneli oraz naładować akumulatory. Mam 70m powierzchni więc niewielki domek.
@krzysztofwitkowski4565
@krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын
Czy łącząc 6 nowych akumulatorów AGM 12V , 110Ah równolegle powinienem zsumować ich prąd za pomocą 6 bezpieczników czy połączyć je bezpośrednio ze sobą?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Jak najbardziej można zrobić 6 zabezpieczeń nadprądowych aczkolwiek w praktyce w celu ograniczenia kosztów łączy się akumulatory bezpośrednio ze sobą i stosuje się jedno zabezpieczenie. Osobiście podzieliłbym to na dwa stringi po 3 aku i dwa zabezpieczenia nadprądowe.. W przypadku jakiegoś serwisu aku można bezpiecznie odłączyć 3 szt a pozostałe 3 pracuje.
@krzysztofwitkowski4565
@krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын
@@systemix1 Dziękuję za szybką odpowiedz. Akurat mam trzy akumulatory na górze i trzy na dole więc dam dwa zabezpieczenia jak wspomniałeś
@mariuszbak-de6sg
@mariuszbak-de6sg Жыл бұрын
Jaki falownik polecasz do takiej prostej instalacji??
@Pi0tR2009
@Pi0tR2009 Жыл бұрын
moze mala aktualizacja jak to sie sprawuje po 8 miesiącach ?
@michaellemon8287
@michaellemon8287 Жыл бұрын
Jaki to falownik (firma/model)? Czy chodzi głośno?
@pawelmalec3508
@pawelmalec3508 Жыл бұрын
Czy mógłbyś pokazać schemat połączenia akumulatorów?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Ok w następnym filmie, koło niedzieli może będzie
@robo1xx
@robo1xx Жыл бұрын
Czy akumulatory połączone równolegle mogą mieć różna pojemność????
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Nie powinny mieć różnych pojemności gdyż wraz z rozładowaniem tego mniejszego, będzie pobierał energię z tego większego, czasami ludzie tak robią ale w mojej ocenie to niezbyt efektywne.
@robo1xx
@robo1xx Жыл бұрын
@@systemix1 pakiet z większą pojemnością. Będzie dłużej trzymał napięcie i będzie wyładowywany jako pierwszy ?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
@@robo1xx będą wyładowywane jednocześnie aż do pewnego momentu i wtedy zależy od rezystancji wewnętrznej pakietów, wewnętrznej siły elektromotorycznej zaczyna się wpływanie jednego na drugi, dlatego nie zaleca się stosowania aku o różnych pojemnościach, piszą to we wszystkich książkach.
@robo1xx
@robo1xx Жыл бұрын
@@systemix1 ok wezmę to pod uwagę... Dzięki
@romanfeliks5872
@romanfeliks5872 Жыл бұрын
Nic nie mówisz jakiej mocy falownik
@PROinstal
@PROinstal 2 жыл бұрын
super
@mariuszbak-de6sg
@mariuszbak-de6sg Жыл бұрын
Czy moge podlaczyc akumulator lifepo4 100 z 200 ampero godzin czy lepiej dwa takiej samej pojemności?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
A w jaki sposób chcesz łączyć? Ma to znaczenie. Szeregowo czy równolegle i jakie napięcie ma mieć w ten sposób tworzony magazyn
@mariuszbak-de6sg
@mariuszbak-de6sg Жыл бұрын
Może to głupio zabrzmi ale lepiej ty mi doradz czy równolegle czy szeregowo bo za bardzo się na tym nie znam bracie:)
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
@@mariuszbak-de6sg jakie napięcie aku obsługuje Twój falownik?
@mariuszbak-de6sg
@mariuszbak-de6sg Жыл бұрын
@@systemix1 dobrze że pytasz bo chcę wiedzieć jaki falownik do takich akumulatorow powinienem kupić?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
@@mariuszbak-de6sgkup falownik 48V i mocy takiej jakiej potrzebujesz plus niewielki zapas może być 2,4, kw 3,2 kw lub 5,5 kw. Potrzebujesz też cztery aku o napięciach 12V lub dwóch 9 napięciu 24 V
@danielmszczonow3312
@danielmszczonow3312 2 жыл бұрын
Przydałoby się balanser , bo akumulatory nigdy nie są takie same. Ja osobiście uważam że systemy na 24V są prostsze i mniej zawodne niż na 48V.
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Balansuje je w ten sposób, że wszystkie miejsca szeregowego połączenia dwóch aku czyli punkt styku plusa i minusa każdych dwóch akumulatorów jest ze sobą połączony. Eliminuje w ten sposób podczas ładowania ewentualną nierówność rezystancji wewnętrznej jednego z ogniw, jeżeli taka nastąpi. Nazywam to siatką prądową. AGMy nie są aż tak wrażliwe żeby stosować balanser, w sumie każdy z nich to sześć ogniw po 2 V. Takie połączenie zmniejsza rezystancję całej w ten sposób powstałej połówki 4 aku i zakładając że będą zużywać się w różnym stopniu to średnia rezystancji będzie mniej więcej taka sama. Sprawdziłem to już w przypadku innych mniejszych magazynów przy przemysłowych UPS ach. To działa.
@danielmszczonow3312
@danielmszczonow3312 2 жыл бұрын
@@systemix1 zobaczysz w dłuższej eksploatacji najlepiej kupić balansery w obie strony , które działają przy ładowaniu i rozładowywaniu.
@PLSolarPower
@PLSolarPower Жыл бұрын
Absolutnie błędne wnioski. Systemy 48V są dużo lepsze z jednego względu. O połowę mniejszych prądów ładowania, rozładowania, ze względu na zastosowanie właśnie 2x większego napięcia. Przewody wystarczą o mniejszych przekrojach, akumulatory obciążamy dużo mniejszym prądem - można wyciągnąć z nich więcej kWh - tak wynika z charakterystyk. Twoja teza, że 24V jest "lepsze" nie ma żadnych argumentów. 48V to same plusy.
@danielmszczonow3312
@danielmszczonow3312 Жыл бұрын
@@PLSolarPower Nie zgodzę się , im więcej ogniw w szeregu ty system jest bardziej awaryjny , wystarczy że jedno ogniwo czy akumulator pada i cały łańcuch już nie pracuje. Teraz podam przykład , mając 4 akumulatory tworzymy system 48V tylko że jak jeden akku pada i caly system pada na pysk. A teraz tworzymy system gdzie są akku połączone szeregowo na 24V a później równolegle i jeżeli uszkodzi się jeden z akku np. gwałtownie zwiększy swoją rezystancję wewnętrzną to jeszcze połowa systemu pracuje , a w systemie 48V już pada na pysk. Wiec plusy są i to dość duże proszę Pana
@PLSolarPower
@PLSolarPower Жыл бұрын
@@danielmszczonow3312 Mówisz o rzeczach abstrakcyjnych. Po pierwsze to używanie AGM jako magazyn i to ilości 4 (sic!) nie jest błędem, ale totalną katastrofą. I od kiedy to w systemie 48V nie może pracować np. 8 akumulatorów po 2 równolegle - x4. Wtedy jest to samo, magazyn nadal działa. Jednakże wracając do najważniejszego AGM to nie technologia do magazynów energii, a druga sprawa jeżeli jeden padnie, to reszta padnie niebawem i to jest kwestia czasu (krótkiego).
@ParagonDIY
@ParagonDIY 2 жыл бұрын
Witam fajna instalacja, szkoda tylko kasy na same aku za rok max dwa zrozumiesz tak jak ja :) Pozdrawiam Leszek
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Wątpię zebym za rok dwa żałował. Rozładowuje je o 20 % , w okresie zimowym pilnuję napięć ładowania w niższych temperaturach, co trzy tygodnie robię im equalizację, pilnuję żeby się nie zasiarczyły żeby elektrolit czasem pobuzował. Założyłem aktywne balansery. Od 15 lat mam do czynienia z aku AGM i wiem, że do szybkiego zużycia doprowadza nieumiejętne użytkowanie, zbyt wysokie poziomy rozładowania co zmniejsza ilość cykli. Często zbyt wysokie prądy rozładowania U mnie przy 12,5 V na aku następuje przełączenie na sieć. Pojemność magazynu jest tak dobrana żebym nie zużywał go więcej jak 20% w okresie zimowym. Maksymalne chwilowe pobory to 8A z jednego aku. Stoją w temp 18-20 stopni, mają u mnie jak w żłobku. Ja wiem, że można je zajechać w pół roku, ale przy pracy buforowej posłużą bez problemu 5 lat. Większość niepochlebnych wypowiedzi o użyteczności AGM bierze się z błędów i braku doświadczenia w ich użytkowaniu.
@ParagonDIY
@ParagonDIY 2 жыл бұрын
@@systemix1 Ja Ciebie rozumiem w 100% sam byłem tu gdzie Ty robiłem dokładnie to samo, nie życzę Ci źle po prostu już to przerabiałem. Pozdrawiam i trzymam kciuki 👍
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@ParagonDIY mam jeden pięcioletni akumulator AGM 56 Ah pracuje pod regulatorem ładowania MPPT 10A i dwóch panelach razem 300 watów. Zasila oświetlenie zewnętrzne i również pracuje buforowo do odcięcia przy 12,5 V. Jego pojemność po 5 latach to 23 Ah do odcięcia przy 10,5 V. Wiadomo że musi się zużyć i ma dzisiaj o ponad połowę mniejszą pojemność ale 5 lat dzielnie służył.
@ParagonDIY
@ParagonDIY 2 жыл бұрын
@@systemix1 Widocznie mało używasz, ale skoro się u Ciebie sprawdza to ok, ja dbałem i chuchałem i po 1 sezonie już było widać że duzo straciły po drugim roku padły. U mnie fotowoltaika zasila cały dom dzień w dzień w zimie również doładowuję magazyn z sieci z tańszej taryfy i odbieram w dzień tak wiec 365 dni w roku nie ma odpoczynku, kwasowe akumulatory ni maja szans wytrzymać nawet roku, pozdrawiam Leszek
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@ParagonDIY mam identyczne nocne zużycie każdego dnia, spadająca pojemność objawi się tym, że przy wyssaniu tej samej ilości energii spadać będzie napięcie na poszczególnych aku ewentualnie napięcie sumaryczne magazynu. Mam niewielkie zużycia odbiory typu piekarnik, czy zmywarka mają tylko priorytet zasilania z PV a przy słabym nasłonecznieniu z automatu przechodzą na sieć w ułamku sekundy. W ciągłym trybie przy normalnym użytkowaniu pobieram z 8 aku prąd 12 amperów czasem 16 jak chodzi komp i TV, ja mam to poważnie przewymiarowane, od niecałego roku miałem dwie sytuacje, że magazyn został rozładowany do 25 V i przełączony automatycznie na sieć. Mam niewielki domek 70 m i trzy osoby Gdybym miał większe zużycia dostawiłbym kolejne 4 aku lub zainwestował w inną technologię. Jak minie rok nagram film i sprawdzę pojemność dwóch baterii. Nie będę się zakładał, ale myślę że wynik będzie bliski 80 Ah +/- 3 Ah i tak po 20 Ah utraty na rok użytkowania. Ten aku który zasila zewnętrzny 10 Watowy halogen z dodatkowym czujnikiem ruchu działa cyklicznie 5 lat i każdego dnia maksymalny prąd pobierany z niego ciągle przez ok 6 godzin to 0,8 A. Aku straciło ponad połowę pojemności po 5 latach. Można w odpowiedni sposób długo użytkować akumulatory kwasowe pod warunkiem maksymalnego rozładowania 12,5 V. Wg badań różnych specjalistów między 80- 100 % pracy takiego akumulatora to najdłuższa żywotność ponoć nawet do 9 lat w co nie wierzę, ale 5 lat to realny czas. Ponoć poniżej 80 % rozładowania dużo szybciej zachodzi proces zasiarczania płyt a stałe wysokie utrzymywanie napięcia na ogniwie nie pozwala na taką sytyację. Pożyjemy zobaczymy.
@tomadab5259
@tomadab5259 Жыл бұрын
Witam. Jak te baterie są podłączone na jaki czasz starczają
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Jest to 8 baterii po 12 V, podłączone są w szeregu po dwie co daje nam 24V a następnie te szeregi podłączone są równolegle co zwiększa pojemność takiego magazynu. Razem 10 kWh energii, w moim przypadku przy normalnym użytkowaniu wystarczy na dwie doby tego magazynu gdyby zapadły egipskie ciemności.
@mikroeksperymentyk.1697
@mikroeksperymentyk.1697 Жыл бұрын
Jak tam pojemność tych najtańszych chińczyków po 3 miesiącach ???
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Bardzo dobrze, zrobię film, zmierzymy, po 6 miesiącach trzymały 95 Ah
@lponiew
@lponiew Жыл бұрын
Masz w akumulatorze AGM 100 Ah pojemności a korzystasz z max. 20 Ah ? - wiesz co robisz😀 - wielu nie chce zaakceptować tej niekomfortowej reguły i po parudziesięciu cyklach mają złom...
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Dlategi mam 4x24V i w zupełności przy moich uwarunkowaniach wystarcza mi to na utrzymanie niewielkiego domu w nocy a maksymalne rozładowanie to 12,5V. Z 10 kWh magazynu zużywam maks 2 kWh razem z konsumpcją własną falownika. Są też minusy, obecne warunki pogodowe uniemożliwiają sprawne korzystanie z mojego off gridu. 300-400 watów w pochmurny dzień. Planuję kolejne 4 kwp PV co już w grudniu i styczniu pozwoli na znaczną niezależność.
@mariusz1850
@mariusz1850 Жыл бұрын
Jak akumulatory sie spisuja ?
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Robiłem teraz pomiar po ponad półtora roku. Jak były nowe miały 6 miliomów rezystancji wewnętrznej a obecnie 8.. Przy dużym obciążeniu mam też większy spadek p 0,1V. Dla mnie jest ok
@mariusz1850
@mariusz1850 Жыл бұрын
@@systemix1 też myślę cos zrobic z agm czy to zda egzamin , nagrał byś jakiś film jak masz zrobione całość ;)
@jarokowalski3355
@jarokowalski3355 2 жыл бұрын
Kiedy o Radmorach ?
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
Może za dwa dni coś będzie
@piotrekiwiola
@piotrekiwiola Жыл бұрын
Miałem takiego agm i po roku dostał jakiegoś zwarcia i dupa.Ogóonie te agm-y za 500-600zł to chiński badziew wytrzymają tyle co zwykłe
@PawelGlowienka
@PawelGlowienka Жыл бұрын
Czy ktos probowal o zdobycie dofinansowania na taki magazyn energii?
@artursanthi6240
@artursanthi6240 2 жыл бұрын
Jaka to przetwornica/falownik ? Firma?
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
PowMr, zwykły chińczyk 3,2 kW mocy czynnej, bat na 24 V
@zib3lTV
@zib3lTV 2 жыл бұрын
@@systemix1 Przypadkiem te białe falowniki to nie PWM?
@systemix1
@systemix1 2 жыл бұрын
@@zib3lTV mppt 80A
@piotrfi8004
@piotrfi8004 Жыл бұрын
Z tego co wiem nie można mieszać akumulatorów nowych ze starymi.
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
Pewnie, że nie powinno się mieszać starych z nowymi, ale jeżeli wszystkie akumulatory zostały dobrane pod kątem rezystancji wewnetrznej, pojemności, dobrane są w pary o identycznej rezystancji to znaczy, że można tak zrobić. Zalecenia, że nie powinno się mieszać są dla ludzi którzy nie mają wiedzy i urządzeń do tego co może i powinien zrobić człowiek z kompetencjami.
@piotrfi8004
@piotrfi8004 Жыл бұрын
@@systemix1 Owszem zgadza się. Jest tu bardzo dużo parametrów które są bardzo ważne tak jak sama temperatura. Możesz zrobić o tym jakiś odcinek było by super np. O gęstości elektrolitu, typu łączeniach z wyjaśnieniem, składowej zmiennej, uzupełnieniem wody demineralizowanej, ładowaniu buforowym, dozorowanym, teście baterii poprzez rozładowanie, mierzeniem napięcia na każdej baterii podczas testu, wpływie parowania siarkowodoru podczas ładowania baterii, jak działają rekombinatory i czy są potrzebne. Pozdrawiam!
@systemix1
@systemix1 Жыл бұрын
@@piotrfi8004 jestem inż energetykiem, ale nie widzę powodu zagłębiania się w elektrochemię w aku w którym elektrolit siedzi w matach a mierzenie gęstości przez otwory komór które są dosyć mocno sklejone ultradźwiękami mija się dzisiaj z celem. Zaczynasz zbędną dyskusję i nawet jeżeli masz jakąś wiedzę to nie jest ona tajemna. Wystarczy mając określony typ ogniwa zobaczyć co pisze producent o sposobie pracy, prądach i napięciach ładowania, ale do tego nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia, wystarczy umieć czytać. Zapomniałem dodać, rekombinatory w przypadku mojego magazynu nie mają racji bytu, VRLA mówi samo za siebie są to szczelne akumulatory w których tylko w przypadku przeładowania zaworki działają w jednym kierunku a normalnie w całym procesie występuje lekkie podciśnienie i nadciśnienie. Swoje gazowanie i mieszanie elektrolitu zachowaj dla wózka widłowego i obsługi starej automatyki w stacjach dystrybucji.
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
@@piotrfi8004 W przypadku akumulatorów AGM nie ma możliwości sprawdzenia gęstości elektrolitu ponieważ jest on uwięziony w matach szklanych i tym samym nie da się go pobrać. Nie jest też praktykowane uzupełnianie wody, niektórzy to robią ale efekty są różne. Przy ładowaniu nie paruje siarkowodór tylko w wyniku elektrolizy powstaje tlen i wodór. Rekombinatory nie są osobnym elementem tylko jeśli już sam producent wyposaża dany akumulator w system rekombinacji gazów. Pomieszanie z poplątaniem.
@piotrfi8004
@piotrfi8004 Жыл бұрын
@@Tab7.6.Tab7.6 dziękuje za informacje. Ale już się przebranżowiłem z energoelektroniki na elektronikę. :)
@andrzejs4296
@andrzejs4296 11 ай бұрын
Aż 100kg na takim stojaczku zgroza co by sie stało jak by spadły
@systemix1
@systemix1 11 ай бұрын
Tego nie wiem, ale stojaczek ma certyfikat na 160 kg na jedną półkę. Te dolne aku stoją 8 cm od podłogi a te z górnej półki jeszcze nigdy mi na stopę nie spadły. Stoi to stabilnie i nie zamierza się przewracać.
@naviu8026
@naviu8026 Жыл бұрын
ja bym krypto kopał na twoim miejscu, 100% zysku
@bajabongosoffgrid
@bajabongosoffgrid 2 жыл бұрын
witam ciekawy kanał łapka i subek poleciał ,zapraszam do mnie
@mariuszjj
@mariuszjj 7 ай бұрын
3 lata i po aku😂widać ze.instalacje robione dla zasięgu na yt dodam tylko.ze z falownikiem czy przetwornicą gowno zrobisz,a jak podlączysz przetwornice to wpierdoli aku za kilka minut,jak to możliwe alby ; panel działajacy 3-4 godziny naladowal cokolwiek?przestańcie ściemniac,czemu chiny tak.niereklamują paneli na plyn zeby wode grzac? a bo by upadł mit eko😅
@systemix1
@systemix1 7 ай бұрын
Mój rachunek za energię wynosi 250 zł za 6 miesięcy, aku w mojej instalacji wytrzyma 4-5 lat. Przed instalacją płaciłem 250 zł miesięcznie za energię czyli 3 tys za rok. 8 aku agm kosztuje 3200 zł. Mogę je wymieniać co 4-5 lat na nowe i tak jestem na dużym plusie.
@mariuszjj
@mariuszjj 7 ай бұрын
@@systemix1 czyli;kupujesz panele,aku i dalej placisz? jaka cena paneli z montazem komplet.
@systemix1
@systemix1 7 ай бұрын
​@@mariuszjj sam instalowałem swoje 12kwp, instalacja kosztowała mnie 27 tys ( koszt wszystkich materiałów) to inwestycja która będzie się zwracać ok 5 lat, panelami grzeję wodę, w okresach przejściowych ogrzewam dom z przepływowej grzałki zainstalowanej na piecu CO, mam spore oszczędności w bieżącej eksploatacji, ale początkowa inwestycja musiała nastąpić.
@mariuszjj
@mariuszjj 7 ай бұрын
27? o matko,i tak poważnie warto?i co 4-5 lat aku ktore.drozeja.rokrocznie,bezsens,ok.ale uznanie za panele na grzanie to jest cos w co warto inwestowac,tylko pytanie ile wymiennik kosztuje ale to w sumie zwykły bojler
@systemix1
@systemix1 7 ай бұрын
@@mariuszjj grzeję ciepłą wodę użytkową w bojlerze 100 litrów oraz ogrzewam dom czyli obieg CO z przepływowym ogrzewaczem o mocy 3 kw. Co do rach za energię to stałe miesięczne opłaty wynoszą 40 zł nawet jak nie zużyjesz kilowata więc w moim wypadku za okres od czerwca do grudnia zużyłem energii z PGE za 10 zł.
Сюрприз для Златы на день рождения
00:10
Victoria Portfolio
Рет қаралды 2,4 МЛН
🕊️Valera🕊️
00:34
DO$HIK
Рет қаралды 12 МЛН
Don't look down on anyone#devil  #lilith  #funny  #shorts
00:12
Devil Lilith
Рет қаралды 48 МЛН
84 - Jak zabezpieczyć magazyn energii?
26:06
smart diy
Рет қаралды 8 М.
Błędy przy podłączeniu i konfiguracji falowników hybrydowych
14:45
Tani magazyn energii LVFU 10,24kWh - pokazujemy co ma w środku !
11:43
Solution Energy Storage
Рет қаралды 436
CZAS Przejść na OFFGRID!!! Sigenergy
23:49
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 37 М.
Płot warzywnika 🔥grzeje wodę💧 (zwrot z inwestycji PONIŻEJ ROKU)
19:29
Akademia Przyziemnych Umiejętności
Рет қаралды 126 М.
co zrobić żeby akumulatory pracowały dłuugie lata!
11:44
4nrgy technologie
Рет қаралды 74 М.
Jak Ładować 2 akumulatory. Równolegle czy Szeregowo ?
14:33
mrAkumulator
Рет қаралды 46 М.
Deye 12kW i LVFU podsumowanie pracy zestawu offgrid/ongrid falownik i magazyn energii lifepo4.
24:19
WIND & PV ENERGY TECH - OZE4HOME - OZE
Рет қаралды 6 М.