Pan Michał - klasa. Świetnie się ogląda, prosimy o więcej!
@zlodziejbulek2 ай бұрын
Michał Drzewiecki i można oglądać.
@piotrbartoszewicz57742 ай бұрын
Fantastyczna prezentacja! Dziękuję za pańskie zaangażowanie i kompetentną narrację,
@andrewdalembert30052 ай бұрын
Piękny strój i wspaniała wiedza. Prosimy o więcej
@danielskrzyniarz38292 ай бұрын
Super odcinek pozdrawiam serdecznie ze Szczecina 👍👍😊😊
@pghwhpffw9051Ай бұрын
Szykuje nam się polskie PLW history, tak trzymać!
@jankowalski32202 ай бұрын
Dzięki, coś liznąłem z tych spraw a Ty mi wyjaśniłeś resztę:)
@antoniplebanski11192 ай бұрын
Bardzo ciekawe i bardzo się cieszę, że ktoś jest specjalistą w odtwarzaniu takiej mikro historii naszej kawalerii.
@fizylier84622 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał!
@szogun-iy9qz2 ай бұрын
Świetna, konkretna prezentacja.
@Konrad_002 ай бұрын
Świetny film.
@Wolflarsen462 ай бұрын
super, świetny materiał.
@arturdabrowski8832 ай бұрын
Super materiał 😮
@jorundr1907Ай бұрын
Pan Michał Drzewiecki- klasa sama w sobie.
@artnomad1Ай бұрын
Bardzo ciekawe, dziękuję bardzo! 👍🤝
@romans883Ай бұрын
Panie Michale moze cos o pancernych ? Dziekuje za super filmiki edukacyjne - dobra robota !
2 ай бұрын
Pięknie Drzewiaczku !
@antonistarczynowski7356Ай бұрын
Super materiał.
@rolnikzsahary48002 ай бұрын
Nawet wtedy musiało sporo kosztować, ciekawe ile jak na nasze czasy.
@cs-xq3zu2 ай бұрын
Tania epoka😂 500pln
@RobertJanFitrzyk2 ай бұрын
I tak i nie. W czasach Napoleońskich to już państwo zapewnia mundur i wyposażenie żołnierza. A państwo uwielbia oszczędzać na tym co daje żołnierzowi plus zamawia hurtowe ilości. Dla biednego człowieka mundur i wyposarzenie ułana mógłbym drogi dla państwa w czasie pokoju (lub kiedy wygrywało) to były grosze (w cudzysłowie. Bo dziś na jednego żołnierza wydaje się 30 tys złotych i to jest dużo ale dla armii to są grosze. ) i musiały być bo armia nie zamawia jednego czy paru mundurów a setki mundurów. Dla wojska, dla zapasów, dla rekrutów itd a tu trzeba kupić jeszcze milion innych rzeczy dla armii.
@MyFaithShines2 ай бұрын
Wciąż tańsze niż jakakolwiek nawet częściowa zbroja
@piotrszczepanek48122 ай бұрын
Taniej niż obecnie. Dzisiaj dobre umundurowanie wraz z oporządzeniem ochronnym i pomocniczym to nie mniej niż kilka tysięcy złotych , a nierzadko kilkadziesiąt tysięcy. Hełm, kamizelka przeciwodłamkowa, pas taktyczny, ładownice, torba zrzutowa, system hydracyjny, system łączności oraz sto innych elementów - to wszystko osobno kosztuje. Głupie rękawiczki taktyczne to minimum 150-200 złotych - i to wcale nie jest jakaś górna półka cenowa!
@dawidjozwiak9502Ай бұрын
@@piotrszczepanek4812siedzę w rekonstrukcji amerykańskiej i już w to wrzuciłem z 13 tys a my tu mówimy o czasach napoleońskich. Głupie Czaka a więc to co on ma na głowie ida w setki złotych :)
@Arturro19762 ай бұрын
Fajny film, zresztą jak zwykle. Ale czekam na kolejny odcinek o broni „historycznej”
@TomsonDesign.Ай бұрын
Niesamowite
@onoviktor7867Ай бұрын
Dekuji, moc pekne, poucil jsme se.
@StefanKowalski-d8w26 күн бұрын
Ciekawy odcinek. Całkiem niezły. Polscy ułani byli też cenionymi w Europie najemnikami… Ostatnio odkryłem kanał Miotła czasu - tam dopiero chłopaki wymiatają o historii!
@wojtek_3mazowszanin5582 ай бұрын
Dzięki za ciekaw opis umundurowania, do kompletu pasowało by jeszcze pokazanie życia obozowego, noclegi wyżywienie, itp. pozdrawiam
@piotrwojcik54042 ай бұрын
Na kanale "Poprzez Wieki" jest o tym więcej ;)
@wojtek_3mazowszanin5582 ай бұрын
@@piotrwojcik5404 dzięki, informacji nigdy dość.
@ProsiakFafarafaАй бұрын
nie masz pana na Ułana a nad lance nie masz broni ! materiał malinowy ! a co do epok to jakiej byście nie zrobili to zawsze jest tip top
@krl18312 ай бұрын
Mnie interesuje też skąd się wzięły zasadnicze kolory kurtek/mundurów u poszczególnych armii. Wojska polskie - granatowy i różowawy (amarantowy), wojska pruskie - ciemnoniebieski, wojska rosyjskie - zielony, wojska brytyjskie - czerwony. W dodatku do dzisiaj na mapach takie kolory nadaje się często poszczególnym państwom.
@jacekdarski6745Ай бұрын
Austriacki- biały.
@dawidjozwiak9502Ай бұрын
W przypadku Brytyjczyków ich czerwone kurtki oficjalnie zatwierdzono na początku XVIII wieku . Ogólnie XVIII wiek to uniformizacja umundurowania w wielu krajach. No ale wracając do czerwonych kurtek ( red coats ) to wpływ na to miała tradycja bo czerwony to kolor dynastii Tudorów, cena ( barwnik czerwony był bardzo tani ) i powszechna opinia ( chociaż niezgodna z faktami), że na czerwonym nie widać plam krwi. Ale należy dodać, że przed wprowadzeniem czerwonego koloru wojska brytyjskie używały różnych kolorów :)
@dawidjozwiak9502Ай бұрын
A Francuzi, Hiszpanie i państwa skandynawskie?
@dawidmichalak10512 ай бұрын
Dzięki
@norbertkulon4006Ай бұрын
Dobry film
@daro79932 ай бұрын
Koszule lniane są teraz modne na lato
@pit6712 ай бұрын
Dzięki za ciekawą lekcję historii.
@Totilla2008Ай бұрын
Lancą można było wykłuwać szeregi piechoty angielskiej, w tamtych czasach uważaną za nie do przejścia przez kawalerię. Za to właśnie Anglicy nie udzielili rannym polskim ułanom pomocy po bitwie pod Albuerrą, uważając,że walczą po barbarzyńsku. Polacy wykłuli parę czworoboków angielskiej piechoty udawadniając niesamowitą skuteczność lancy w sprawnych rękach.
@slawomirr122 ай бұрын
to nie jest tak, że ponieważ nie było jeszcze wtedy prochu bezdymnego to pole bitwy wyglądało jak jedna wielka chmura i gdyby nie te kolorowe, dobrze widoczne mundury to ludzie by się na tym polu pogubili albo pozabijali nie tych co trzeba?
@piotrwojcik54042 ай бұрын
Tak, kolorowe mundury pozwalały rozpoznać swoich, a co równie istotne dowódca dzięki temu lepiej widział, gdzie który oddział jest. Ówczesna taktyka niejako wymuszała taki mundur.
@wojsport2 ай бұрын
Piękna czapka. Akurat moja rogatywka jest lekka.
@wojsport2 ай бұрын
Pod Wagram o ile wiem nasi szwoleżerowie byli uzbrojeni w pałasze, a lance odbierali w walce ułanom austriackim.
@wojciechwojtasik2 ай бұрын
Urban history
@ShingenNolaan2 ай бұрын
I tu widać różnicę między Francuzami a "scum of the earth" Wellingtona. Oglądał ktoś telewizyjne filmy z serii "Sharpe" z Seanem Beanem? Jak nie, to polecam.
@MyFaithShines2 ай бұрын
A pan nie był ostatnio na Dniach Fantastyki?
@ukikiki70342 ай бұрын
Alez uczta wreszcie !!!!
@sciepan666Ай бұрын
dostaliśmy g&b w prawdziwym życiu przed gta6 😭🙏
@stefansowik33702 ай бұрын
Wielka szkoda, że nie udało się wykorzystać sukcesów odnoszonych z Napoleonem, do odbudowy Rzeczpospolitej. Z drugiej strony, to Napoleon nas wykorzystywał perfekcyjnie.
@antoniantoni8191Ай бұрын
Było Księstwo Warszawskie A po Kongresie Wiedeńskim chociaż Królestwo Kongresowe.Poczytajcie Waldemara Łysiaka
@stefansowik3370Ай бұрын
@@antoniantoni8191 Trochę za mało ten Napoleon dał, jak na wkład naszego narodu w jego wojny.
@ryszardsokolowski1999Ай бұрын
Napoleon czy Anglicy i Francuzi w 1919-1920 a teraz Amerykanie wykorzystywali i wykorzystują nas jako bardzo tanie mięso armatnie.
@grzegorzw64062 ай бұрын
Może coś z okresu z przed chrztu Polski.
@Paweł5713Ай бұрын
Czemu nie nosili chełmów i zbroi?
@jannowak84502 ай бұрын
W której wojnie Polacy nie walczyli z Polakami?
@alzheimer29012 ай бұрын
Noi tak walczyliśmy bo "Cesarz patrzy" i co nam z tych wszystkich skurwiałych wojen przyszło ?
@jao59872 ай бұрын
Nic, zawsze dawaliśmy się podkręcić i nas dym....i.
@alzheimer29012 ай бұрын
@@jao5987 Niestety...
@ME-eu9sf2 ай бұрын
Vous avez obtenu l'histoire et la légende. On parle encore énormément des lanciers Polonais pour leur bravoure. Mais avec des considérations purement modernes, forcément on ne peut comprendre ça. Pozdrowienia
@Krzysztof-vi7lcАй бұрын
To że brano nas w ogóle podczas kongresu wiedeńskiego i nas całkowicie nie zrusyfikowano
@Krzysztof-vi7lcАй бұрын
Pod uwagę*
@lubor872 ай бұрын
Te mundury były dość praktyczne, ale to była praktyczność z punktu widzenia dowódców, a nie użytkowników. Mundury miały być rozpoznawalne, nawet z daleka. Byle chłop do żadnej armii ani tym bardziej pułku ułanów by się nie zaciągnął - w okresie wojen napoleońskich większość polskich chłopów (nie licząc zachodnich części krajów) było niewolnikami pańszczyźnianymi i nie specjalnie mieli wybór tego co mogą ze swoim życiem robić. Na filmie najpierw jest mowa o "niższych warstwach" w pułkach ułanów, a potem wspomniany jest bogaty szlachcic Fredro, który służył... w pułku ułanów. W XVIII wieku (a okres napoleońskim był kontynuacją XVIII-wiecznej wojskowości) starcia były znacznie bardziej dynamiczne niż takie stawanie sobie naprzeciw siebie i pif paf. 1-2 salwy powodować potrafiły dezorganizację jednostki i pozbawienie jej wartości na polu walki. Dlatego dowódcy starali się złapać przeciwnika na "wykroku", zaskoczyć, podejść. Jednostki poruszały się w zwartych oddziałach, bo tylko tak ówczesna broń palna dawała najlepsze rezultaty i też najlepszą ochroną przed kawalerią było utrzymywanie integralności oddziału. Nie sugerujcie się miniaturami z tamtego okresu. Weźcie sobie jakiś porządek bitewny z tamtego okresu i porównajcie z terenem, najlepiej osobiście. Bo tylko tak zobaczycie, że te bitwy nie wyglądały jak w malarstwie batalistycznym, tylko rozgrywały się często na rozległych terenach, gdzie były zabudowania, umocnienia, strumienie, lasy. Facet z filmiku nie specjalnie chyba rozumie ten okres. Trochę jak każdy rekonstruktor - pozna pułk po guziku a cała reszta to po łepkach :P
@bolixnetwork1625Ай бұрын
Niestety, co do rekonstruktorów to muszę przyznać rację - obłęd w oczach jeśli rekonstruktor będzie posiadał szablę wyprodukowaną w tym samym okresie ale w innej części kraju lub "nieoryginalny" guzik, bo to przecież niespójność historyczna, ale w kwestii taktyki walki, argumentowania wzorców, zachowań czy spraw dowodzenia i pierwotnych przyczyn rekonstruowanych wydarzeń historycznych (najczęściej związanych z walką/wojną) 99% "zajawkowiczów", z którymi miałem styczność - leżą lub pokracznie próbują wcisnąć komuś swoją rację.
@wielkimistrzheliondevillen25 күн бұрын
Mooże teraz coś o 18 wieku okres umundurowania polskiego żołnierza bo te czasy niesą zbyt znane oprucz porażek armi koronnej i litewskiej w tych czasach
@serek_heterogenizowanyАй бұрын
Bycie zolnierzem podczas wojen napoleonskich to bylo samobojstwo.
@tomekpotomek971Ай бұрын
A może taki husarz ? kzbin.info/www/bejne/d17OaIKhp953kKc
@infernus19632 ай бұрын
Tytuł zapowiadał omówienie UZBROJENIA, a tu tylko gacie i koszule.
@JWONS2 ай бұрын
gdzie on się patrzy?
@piotrdrabarek2607Ай бұрын
Na wroga
@walkieloki2 ай бұрын
lepiej ubrani niż wyszkoleni kto to prał czy czyścił a jak sie przychodziło to nowy sprzęt czy po zmarłym bo koszta to musiały być
@walkieloki2 ай бұрын
na mundury nie żałowali ale na uzbrojenie to zydzili a gdzie koc jakiś do spania na koniu
@walkieloki2 ай бұрын
mundury piękne ale nie praktyczne a weź to czyść to ka już wolał bym chodzić w zwykłych ciuchach wygodnie a nie jak mnie zaatakują ro sie 10 minut zbieram
@dariuszwedkarz5167Ай бұрын
Nazwa ułan pochodzi od tatarskiego łana.To polscy Tatarzy sa prekursorami piosenki,Przybyli Łani pod okienko, później spolszczone na ułani.
@lucjuszchabiera23732 ай бұрын
Poprosze cos o Powstaniu Listopadowym. Pozdrawiam.
@jerzygutowski31702 ай бұрын
Zamiast nalozyc jakies helmy to tumana powkladali kapelusze Lincolna
@highlander47312 ай бұрын
Wszystko pięknie ale szkoda mi ich bo Francuz ich wykorzystał pytanie co nam Hiszpanie uczynili żeśmy ich tam w wąwozie somsiera bili no co co nam na Haiti zrobili żeśmy ich tam też mordowali straszna to była głupota z tym Napoleonem
@bolixnetwork1625Ай бұрын
Powstanie na Haiti zostało wygrane przez wsparcie Polaków, to właśnie tam Polskie oddziały (a raczej ich duża część) zdradziła Francję i przeszła na stronę powstańców. Po wygranej Polacy zakładali tam rodziny i do tej pory są tam liczne grupy potomków ówczesnych wojowników z Polski, którzy walczyli o niepodległość Haiti.