Zdravím. Zjistil jsem že síla magnetického pole závisí ne na proudu ale na velikosti napětí. Otázka zní, co by se stalo, kdyby se do toho vynutí pustil proud ze zásuvky. Neshořelo by vynutí, případně došlo by ke zkratu a vyskočení jističe? A kde by byl jižní a severní pól? U stejnosměrného proudu to lze měnit dle polarity ale jak by tomu bylo u střídavého?
@brtenakАй бұрын
Cívka a plechy jsou z trafa mot z mikrovlnky. Pokud bude uzavřen magnetický obvod, měla by na sítové napětí vydržet, bude se asi trochu zahřívat. Pokud nebude uzavřen mag. obvod vystaví jističe. Střídavý proud rotor demagnetizuje (odmagnetizuje) a póly se mění dle sítového napětí. Detailněji je to rozebráno zde: theses.cz/id/81t9fc/ odkaz vpravo dole do lokálního uložiště.
@rudlagrlak2012 Жыл бұрын
Všechno je jasný až na to na co ten rotor položí co to je?
@karelkarel6721 Жыл бұрын
Potřeboval bych zmagnetovat rotor do historického přístroje., myslím , že má 4 segmenty. Nápad se mi moc líbí. Kolik A je nastaveno na svářečce?
@brtenak Жыл бұрын
Čas 0:53 - Na MAX . 😀
@karelkarel6721 Жыл бұрын
@@brtenak Dekuji za reakci. Ty kovove prvky na kterych sedi civka je zbytek trafoplechů ci plny material?
@brtenak Жыл бұрын
@@karelkarel6721 Transformátor se skládá z E a I plechů. Na E plechu je cívka z primárního vinutí, na ní položen správně orientovaný magnetovaný rotor a k uzavření magnetického obvodu slouží plech I ( na stojáka ). Protože ze svářečky jde teoreticky DC proud (stejnosměrný), lze jako pólový nástavec použít i plný magneticky vodivý materiál. (obyč. železo)
@karelkarel6721 Жыл бұрын
@@brtenak Toto magneto neznam, ale u meho rotoru to vypada na 4 segmenty SJSJ. Asi bych mel pouzit misto I plechu na stojaku spis tvar L, aby se magneticky obvod uzaviral pres vrch rotoru. Pokud je uvaha spravna. Co myslite?
@brtenak Жыл бұрын
@@karelkarel6721 Je to z magneta pal, jsou ve stříkačkách PS8 (dvouvývodové - levotočivé) nebo ve vojenských centrálách (pravotočivé jedno či dvouvývodové). Vaše úvaha je myslím správná, chtělo by to magnetovat póly co jsou naproti sobě. Jinak další inspirace třeba zde: dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/71166/KohoutekO_NavrhPripravku_SG_2018.pdf?sequence=1&isAllowed=y
@matejstanek24736 ай бұрын
Dobry den ale na co to pokladate to je nějaká civka z mikrovlnky nebo z ceho a ty koveve casti jsou jen kov nebo taky nejake magnety ? Chtel bych magnetizovat magneta z pio a z babety ale nechapu ten pripravek ktery mate chtelo by to lepe popsat pro nas laiky ✌️😊 předem děkuji za odpoved
@brtenak6 ай бұрын
Je to rozebraný transformátor z mikrovlnné trouby- MOT, který se skládá z EI plechů. Rozbrušovačkou odbrousíme svár na trafu, který spojuje E a I plechy a rozebereme, odstraníme sekundární vinutí a máme přípravek jako ve videu. Co je využitelné z mikrovlnky: kzbin.info/www/bejne/bmWbfaeJitKjbKs . Přípravek je vhodný pro dvoupolové magneta, pro vicepolové jako pionýr babeta by se musely zhotovit vhodné polové nástavce a magnetovat jen po jednom páru sousedních polů, ale nevím zda by to fungovalo. Doporučuji prostudovat tuto bakalářku: kzbin.info?event=comments&redir_token=QUFFLUhqbW1pWXJSM2VsamV4cjBiSUNPZHNxNXNTdXdNUXxBQ3Jtc0trVEhjbnZNVGhuYWk4TVNhSXFDNE5PbEpYS3N4aFYyal95OWstaTN0bWhobmdmQ1RYclJBUG1EZjZ1NkJVZmRfeVZRcUV6ZVUyM3psNWNvbnR5dlZzRlRoa2I5QkFoVS1rTjR3RVVmMzJaZGVOTXlWNA&q=https%3A%2F%2Fdk.upce.cz%2Fbitstream%2Fhandle%2F10195%2F71166%2FKohoutekO_NavrhPripravku_SG_2018.pdf%3Fsequence%3D1%26isAllowed%3Dy
@jiriturek87518 ай бұрын
Trochu se chcii zabývat renovací plochodrážních magnetek PAL, myslím že mají totožný rotor jako v PS8. Udivuje mě, že se dá tento magnet posílit tak jednoduchým magnetizérem. Máte představu kolik Ampérzávitů Váš přípravek z trafa vyvine ? Myslím, že firmou Lucas doporučovaná hodnota pro Alnico magnety 65 tis Az tu není ani náhodou. Ale magnety PAL asi nebudou z Alnica...Nevíte z ceho? Přeji hodně zdaru!!
@brtenak8 ай бұрын
Videm jsem chtěl ukázat jak bez složitých přípravků si v domácích podminkách namagnetovat rotor. Ano, rotor by měl být stejný. Statický způsob magnetování stejnosměrným proudem jako je ve videu se dříve používal a myslím, že by stačil na většinu dnešních veteránů. S rozvojem spínacích prvků nastoupilo impulzní magnetování. Podrobněji rozebráno v diplomce zde: theses.cz/id/81t9fc/ v pravo dole odkaz do lokálního uložiště. A dle diplomky by to alnico být nemuselo. Ať se daří v renovacích !
@jiriturek87518 ай бұрын
@@brtenak Díky za odpověď, ano, tu diplomku také znám. Prostě jsem si myslel, že pro tyto účely se alnico používalo všeobecně už od 50-60. let - dá se to vytušit z manuálu výrobce pro posilování magnetek Lucas. Ale to možná tak akorát v Anglii... Jinak kdybyste potřeboval, ten manuál ( samozřejmě je v angličtině ) Vám mohu poslat emailem. Stejně je stažený někde z netu.
@brtenak8 ай бұрын
@@jiriturek8751 Asi to alnico bylo na tehdejší dobu asi drahé či nedostupné technologické postupy výroby. Ten manuál prosím zaslat na: brtenakzavináčcentrum.cz Jen by mě zajímalo na co je u těch plochodrážních magnetek ta trubička ve víčku krytu kladívek. Možná jste to už viděl, ale mám také video základního nastavení magneta pal: kzbin.info/www/bejne/rIPZZZmHmLWbiLssi=6Bd-DphfsiD6LTug
@rudlagrlak2012 Жыл бұрын
Asi nějaká cívka že
@brtenak Жыл бұрын
Je to rozebraný transformátor z mikrovlnné trouby- MOT, který se skládá z EI plechů. Rozbrušovačkou odbrousíme svár na trafu, který spojuje E a I plechy a rozebereme, odstraníme sekundární vinutí a máme přípravek jako ve videu. Co je využitelné z mikrovlnky: kzbin.info/www/bejne/bmWbfaeJitKjbKs