Szuper rész volt, főleg így hogy a magyar vonatkozása jobban be volt mutatva. A plazmakutatás egyértelműen érdekes dolog és biztos sok paramétert meg fognak tudni határozni itt Japánban. Ami szomorú, hogy az ITER repedt alkatrészei miatt megint nem lesz ott semmi érdemleges sok-sok évig még. Illetve akkora nagy az ugrás a tisztán plazmakutatás és a tríciumos erőmű között, hogy én még még mindig bizalmatlan vagyok. Össze vissza csalnak az energiamérleg publikálásánál a politikusok, még a Ignition Facility-ben is fényévekre vannak a bruttó pozitív energia mérlegtől. Nagyfizikai projekten dolgozom és nagyon tudom értékelni ezeket a kutatásokat, de szomorúvá tesz, hogy az életemben nem valószínű, hogy lesz fúziós erőmű.
@AndyOpenStage2 ай бұрын
Még 2 évvel ezelőtt beszélgettem egy haverral aki a Cernben dolgozik... Általa kapott minimál infó szerint, mivel titoktartás van, még gyerekcipőben jár ez az egész ..., és az amcsik már tudják hogy ami a legtöbb időt igényli majd a fúzió kontrollja ! Azt is tudják már a "szakik" hogy az "idegenek", akik jönnek-mennek a "járművükkel", az több mint valószínű hogy jól kontrollált fúziós energia, ami nyilván a gravitáció erőket is szabályozza ... ,ez még több száz év evolúció, vagy akár több ezer ..., ebbe nem megyek bele ! ;)
@mihalyszekely4529Ай бұрын
Amióta élek, 30-40 év múlvára ígérik. Lassan 50 vagyok.
@mmkriszti2 ай бұрын
Az ITER videó itt: kzbin.info/www/bejne/l6bKZJqHmch_jbs Csaba, mivel láthatóan nem rakod be a linket, még akkor sem, ha hetekkel később megy ki az adás, szerintem ezt el kellene engedni. Inkább mondhatnád, hogy VAN kapcsolódó adás, mert nem mindenki tudja, hogy van. És hogy majd beteszed a leírásba, vagy ha nem, akkor az első kommentbe, vagy valaki tegye be legyen szíves (lehet fenn rögzíteni egy kommentet...?). A videó nézése közben úgysem akarom megállítani és megnézni egy másikat.
@mmkriszti2 ай бұрын
esetleg meg lehet kérni a videó szövegében, hogy valaki tegye be kommentbe a linket az xy kapcsolódó adáshoz, a többiek meg legyenek szívesek likeolják és akkor fent lesz - közösségi megoldás
@alpharius0omegon2 ай бұрын
Köszi a linket.
@eviromankovics91792 ай бұрын
Szia köszi, hogy felraktad🥰🥰🥰 Én csak 3éve követem Csaba videóit, szóval most megnéztem és igy ezt a 2illetve a CERN videot is megnézve igy áll össze a teljes kép ( ITER azóta is összeszerelés alatt ) Nekem a laptopon oldalt pont az ITER videó nézése közben láttam a CERN vieót amikor NEM teljes nézetben nézem
@marcellhorvath20022 ай бұрын
Amúgy tényleg durva, hogy egy időben én is észrevettem és morogtam miatta hogy nincs ott a link, aztán mégis milyen gyorsan hozzászokik az agy a rosszhoz. Igenis tudatosnak kell lenni ebben is hogy nem, nem kell hozzászokni a rosszhoz és igen, vegyük észre ha valami nem ok. Még akkor is (főleg akkor), ha sokszor fordul elő. Nyilván nem egetrengető hogy nincs mindig ott a link, meg valószínűleg ez megmaradt rossz szokás, hogy nincs ott a link de mondani azért mondja. Persze tök jó tudni hogy van egy ilyen videó is és nézzük meg, de talán ezért is nézzük Csabát (én legalábbis), hogy odafigyel a részletekre, hogy mindig felkészülten, energiát befektetve készíti nekünk a műsort. Kár ilyen apróságokon elesni, talán Csaba is látja ezt és változtat rajta. Az önreflexió adott nála hozzá.
@Genezis-88Ай бұрын
Imádlak ❤
@alpharius0omegon2 ай бұрын
Soha nincs a sarokban a visszatekintős adás.
@mmkriszti2 ай бұрын
Igen, elég idegesítő. De minek ezt folyton mondani, ha nem teszi oda?
@alpharius0omegon2 ай бұрын
@@mmkriszti Ezért is írtam, eddig bírtam cérnával.
@balazspota1127Ай бұрын
Felháborító, hogy merészeli? 😂 Örüljetek inkább, hogy minőségi tartalmat kaptok
@Pici187Ай бұрын
Kereső -> "magyarosi iter" (még élvezeteket sem kell használni, hogy ne fáradj😄) -> első találat
@uazgergo469Ай бұрын
😂😂😂
@sutamsteve2 ай бұрын
Nagyon jó volt ez a videó (is), köszönjük! :) Azért amikor a liftben az egyik csávó mondta, hogy mennyire gyorsan sikerült létrehozni az első plazmát, a háttérben a japán úriember nevetése nekem kissé gyanús volt, na meg hogy utána 2 napról beszélt... :D. Én is géptervezésben dolgozom, vannak nagy és összetett (de ehhez képest még mindig faék egyszerűségű) gépeink, de még bevált koncepció esetén is időnként hetekig kell tesztelni az átadás előtt, mert valami apró hiba keresztbeverte a számításainkat, vagy a gyártás csúszott el, stb. Aztán igazából csak nézőpont kérdése, hogy mikortól számítjuk a 2 napot :), persze az is lehet hogy nem lódítottak, de én akkor sem dobnék rájuk követ - kiemelve h sajnos nincs szakmai tapasztalatom fúziós erőművel -, ha 2 hónap után szenvedik össze az első lángnyelvecskét, de a fél évet is elismerném egy ennyire összetett és forradalmian új konstrukció esetén, csak a laikusoknak ilyen időtávokat nem lehet mondani, mert azt hiszik h csak töketlenkedés ment... (pedig vszeg nem)
@tobibaby2 ай бұрын
Köszi a videót. Én biztos megpróbáltam volna megnyomni azt a nagy piros gombot. 😁
@sajisama242 ай бұрын
Amikor az emberiség széthúz és szigorú határokat húz az évezredekig tartó viszályokkal, lassú tudományos fejlődéssel jár. Viszont amikor az emberiség összefog, akkor egy hatalmas fánkban létrehozzunk egy kicsi napot ami közel végtelen energiával látja el a világot. Ez a videó is nagyon jól megmutatja, hogy nem annyira elátkozott dolog ez a globalizáció. Az emberek hihetetlen dolgokra képesek amikor összefognak.
@azrael8342 ай бұрын
👍Perfekt! Az emberiségnek már régóta együtt kellene dolgozni és mindenkinek biztosítani egy emberhez méltó életminőséget! Ez helyett háborúzgatnak a diktátorok, terroristák, hatalmak és gyepes hagyományvédők, vallásvédők, stb. Átkozottul buta az emberiség ilyen téren. Nem is csoda. Vannak országok akik nagyon elvannak maradva minden téren. Ragaszkodnak az elszigeteltséghez, vallásukhoz, hagyományukhoz és nem akarnak elfogadni semmi mást. Egyszerűen akarnak élni és a saját elnyomó rendszerükben érzik a biztonságot. A Magyar nép is igen közel van ehhez a kategóriához. Még Európába sem tud beilleszkedni igazán. Európa fejlődik, változik, színesedik. Orbán rendszer meg csak küzd a fejlődés ellen. Mi fogunk a legmélyebbre csúszni, vagy ragadni az Európai országok közt. Minden országnak van rengeteg pénze, nálunk csak a NER-re van. 🤣 Ezek semmit nem fejlesztenek csak lopnak. Mit akar ez a nép a fejlődések és kihívások időszakában? Itt hogyan lesz átállás mindenre? A népet csak kifosztják és nem segítik.
@LaaszloKiss2 ай бұрын
Az ilyen videók láttán mondom én azt, hogy Csaba közszolgálati tevékenységet végez, a szó legnemesebb, eredeti jelentésében.
@molnibalage832 ай бұрын
Hát, más vonalon, ahol láttam mit művel, ott inkább marhaságokat beszélt vagy semmi érdekeset. (Haditechnika.)
@ragemarciАй бұрын
Mostanában minden videója fele promó. Kell a 💰@@molnibalage83
@crypio2 ай бұрын
Imádom az ilyen videóket. Még még még!
@fchris822 ай бұрын
Felirat hiba: nem 60 méter magas, hanem "csak" 16 méter. 23:11 körül. Egyébként tök jó és informatív ez a videó, gratulálok :)
@kovachmarcell2 ай бұрын
Ezek és az ehhez hasonló ismeretterjesztő videók az iskolai fizikaoktatás részét kéne képezzék amúgy tényleg.
@LajosSánta-c8p2 ай бұрын
Üdvözöl benneteket dr. Egely György!
@zsotibeka72672 ай бұрын
Van egy teljesen biztonságos fúziós reaktorunk. Végtelen mennyiségű tiszta energiát tud előállítani, csak be kellene fogni néhány napelemmel. Talán nem kerülne ilyen pénzekbe. Valahogy az az érzésem, valamiért mindig a bonyolultabb megoldásokat választjuk a kézenfekvővel szemben.
@inverter-doki2 ай бұрын
Érdekes kísérletek, biztosan nagyon sok munka van benne. De ez még mindig egy központosított erőmű, amiből kevés működhet és az energiát el kell juttatni távolra. A lokális, kis volumenű energiatermelés emberibb megoldás lenne. De annak fejlesztésére sajnos kevesebb motiváció. Arról nem volt szó, hogy a keletkező energia milyen formájú. Gondolom hő, amiből gőzt terveznek fejleszteni, amivel maradunk a több 100 éves gőzgépnél. :) Csak itt már nem szén égetésével nyerjük a hőt.
@eviromankovics91792 ай бұрын
Szia Csaba nagyon jók ezek az ismeretterjesztő, de az utazós videóid is annyi mindent igy tudtam meg és megjegyeztem Ugyanis több hete aplikációban játszom Kviz játékot lényeg a te videóid miatt tudtam több választ helyesen!🤩🤩😄 Quizzland a játék neve. Pl amikor elmentetek a Daikin központjába Japánban és ott volt egy olyan információ hogy a japán vonatokba mikor raktak először légkondit és tudtam ( valami olyasmi volt hogy melyik ország vonatjaiba használnak legrégebb óta klimát a játékban igy kaptam meg a kérdést 4 lehetőség volt választani)
@zsoltmezolaky33852 ай бұрын
Szerintem a vízbül vonja ki a zoxigént😎
@richarddunai21742 ай бұрын
Ez a 30 perc nagyon lekötött! Észre se vettem! 😅 Eszméletlen , hogy már most ,hol tart az emberiség..trillionyi komponensből össze rakott reaktor ami még gyerek cipőbe jár, de már vannak eredmények! Adok egy 200 évet rá , hogy ez későbbiekben olyan megszokott lesz az emberiségnek egy fúziós reaktor mint kerékpáron a dinamó :D
@zoltanpalcso77312 ай бұрын
Eljön majd az idő, mikor a fúziós reaktorok hétköznapinak számitanak.😍
@AndyOpenStage2 ай бұрын
Pár száz év... ;)
@milannedelykov76032 ай бұрын
Nézz fel az égre. Egyet ott is láthatsz. Teljesen hétköznapi 🙂
@bmwpower2853Ай бұрын
@@milannedelykov7603 ezret minimum..
@mihalykomjati2 ай бұрын
Nem lehetet volna egy olyan helyre felépíteni ahol kevesebb a földrengés?
@gaborferenczi41512 ай бұрын
Szia! Ha a jövőben működni fog, akkor mennyi energiát lesz képes előállítani? Vagy csak elkerülte a figyelmem és mondtad? Maga a videó szuper volt, köszönöm!
@merlinwarage2 ай бұрын
Gyakorlatilag az emberiség számára végtelen mennyíségűt. Egy működő, stabil fúziós reaktor (főleg ha egyszer kis méretben is kivitelezhető lesz), teljesen új szintre emeli az emberi civilizációt.
@Maico6852 ай бұрын
@@merlinwarageNem lesz több háború,vagy még több háború lesz?
@sajisama242 ай бұрын
@@Maico685 Nem hiszem, hogy nagy befolyással lenne a háborúkra. Rengeteg energia van már most a földön mégis vannak háborúk. Rengeteg ételt dobunk ki, mégis van éhezés. De az biztos, hogy ha rá vagy kapcsolva egy fúziós energia hálózatra, akkor gyakorlatilag ingyen kapsz majd látszólag végtelen mennyiségű áramot.
@Maico6852 ай бұрын
@@sajisama24Csekély vigasz,de ez is valami.👍
@sajisama242 ай бұрын
@@Maico685 Ettől függetlenül, már csak a szociális fejlődés miatt is azt gondolom, hogy egyre kevesebb háború lesz a jövőben, szóval ne csüggedj.
@_falcon8286Ай бұрын
Lehetne a továbbiakban sárga betűvel a felirat fekete háttérrel, könnyebb olvasni. Jó a video, köszi.
@janika00022 ай бұрын
Végig azon gondolkoztam, hogy ezeket kik szerelik? Van valami OKJ-s fúziós reaktor szerelő tanfolyam? :-)
@daved052 ай бұрын
Bocsi, de Dr. Gelencsér András előadásából kiderült, hogy az ITER és ehhez hasonló melegfúziós erőművek tríciumot használnának. Ez egy nagyon ritka elem, amiből néhány kg van összesen a Földön. Ezek működtetéséhez állítólag, több, mint 100kg kell/év. Akkor most ilyenkor mi is van?
@daved052 ай бұрын
Értem én, hogy majd a Holdon bányásszuk a Helium3-at és az jobb alapanyag lehet. Nah de mennyire életszerű ez? Az elmúlt 50 évben mennyivel jutottunk előrébb abban, hogy idegen égitesten bányásszunk. Akár hogy is, ezek a kutatások jelenleg luxuskiadások olyan problémák mellett, amiket most kellene megoldani. Véleményem, hogy a jelenleg ismert civilizációnk előbb fog eltűnni, mint hogy ez egy műkodőképes technológia lehessen és leváltsa az atomerőműveket.
2 ай бұрын
Keres rá mi az a trícium és újra értelmezed a hozzászólásod.
@daved052 ай бұрын
"A trícium jelenlegi egyetlen gazdaságos előállítási formája az, hogy az anyag melléktermékként jön létre a nehézvizes nukleáris reaktorokban. A gond az, hogy ilyen technológiát használó atomerőművekből jelenleg már csak kevesebb mint 30 működik világszerte, ezek egyenként nagyjából 100 gramm tríciumot termelnek évente. Bár India tervez újabb nehézvizes blokkokat építeni, a termelés évtizedes időtávban még inkább tovább fog csökkenni növekedés helyett." Nem vagyok hülye, tartom a hozzászólásom. 20kg van a Földön, mesterséges előállítása viszont nehézkes. A fúziós erőmű hatékony üzemyanyaga a deutérium-trícium. A tríciummal gond lesz.
@daved052 ай бұрын
Nem jelenítette meg a hozzászólásom, ezért még egyszer leírom. "A trícium jelenlegi egyetlen gazdaságos előállítási formája az, hogy az anyag melléktermékként jön létre a nehézvizes nukleáris reaktorokban. A gond az, hogy ilyen technológiát használó atomerőművekből jelenleg már csak kevesebb mint 30 működik világszerte, ezek egyenként nagyjából 100 gramm tríciumot termelnek évente. Bár India tervez újabb nehézvizes blokkokat építeni, a termelés évtizedes időtávban még inkább tovább fog csökkenni növekedés helyett." A korábban leírtakat tartom. Előállítása nehézkes, a Földön nem nagy mennyiségben van jelen. A fúziós erőmű hatékony működéséhez deutérium-tríciumra van szükség. Szerintem erről nincs mit beszélni jelenleg.
@tokesgeza55212 ай бұрын
@@daved05 Egyrészt igaza van Gelencsér Andrásnak a jelenlegi mennyiséggel kapcsolatosan, másrészt téved azzal kapcsolatosan, hogy nem lehet ezt megtöbbszörözni. Az ITER működése közben keletkező tríciumot pl. fel lehet használni. Javasolt keresősó: Tritium breeding.
@photogyulai2 ай бұрын
Csekkoljak "a kamerat hogy nem lopott e? Most!"
@AceleraSENNinhA2 ай бұрын
Az eredeti nyelvtani helytelenséggel, de pontosan idézve „nem-e lopott”.
@palszanto12342 ай бұрын
Hogy fog ez gőzt csinálni? Hova adja le a hőt amit termel?
@sajisama242 ай бұрын
Jelenlegi megoldás, hogy a reaktor belsejét beborítják lithiumal, amit a plazma fel hevít, ezt az energiát a lithium átadja a tuloldalon folyó folyadéknak ami megpörgeti a turbinát.
@ernestkiss2 ай бұрын
Amit sajnálok, hogy nem kérdezted meg, hogy ok, hogy ez kísérleti erőmű, és mondta is, hogy a nagy teljesítményhez trícium kell. És akik ellenzik ezt hogy ebbe öntsenek ennyi pénzt, mert szerintük sosem fog úgy megvalósulni ahogy szeretnénk, mert a világon csak nagyon kevés trícium van (ha jól emlékszem valami 7gg talán) és annyi. Ha sikerülne is minden, nem lesz hozzá alapanyag. Kíváncsi lettem volna, hogy akik ott dolgoznak, nekik mi a véleményük erről.
@sajisama242 ай бұрын
Gyártani fogják hozzá a tritiumot nukleáris reaktorokban, ne kérdezd pontosan hogyan, de a lényeg, hogy ez már létező technológia. Elvileg lesznek úgynevezett szaporító reaktorok is. Szóval a fúziós reaktor mellet ami termeli az energiát, lesz egy vagy több "breeder" reaktor ami a fő reaktornak termeli a tritiumot.
@zsoltzombory8553Ай бұрын
Állandóan felmerülő kérdés, hogy maghasadáskor a tömeg egy része energiává akaul és ebből származik a 200Mev. Dgy, egyik előadásába beszélt erről és ez mind mozgási energia, tehát amikor ütközik a neutron az u235-el az megremeg mint egy vízcsepp és széthullik, nem tudom mások, hogy vannak ezzel a kérdéssel, DGY az ország legnagyobb koponyája, én azért hiszek neki.
@bmwpower2853Ай бұрын
Mi a kérdés?
@alpharius0omegon2 ай бұрын
Ez az egész csak egy fedősztori, szerintem. Csabán keresztül altatták egy kicsit a közvéleményt. De engem nem vernek át. Valami portállal kísérletezhetnek, lehet meg is van már az áttörés egy másig dimenzióba.
@zsoltmezolaky33852 ай бұрын
Csillagkapunak hívják!
@RussFrequency2 ай бұрын
Unforeseen Consequences :D
@zsoltkisjuhasz2828Ай бұрын
Már kemény 3mp-ig működött,úgy hogy kell még egy 50év ahhoz hogy energiát termeljn
@ZoltanPatai2 ай бұрын
Az a "sugárzásmérő", nem egy doziméter volt?
@zolt4n0292 ай бұрын
Nem akarok kár örvendő lenni de elég szürkék voltak azok a számok a sugárzás mérőn... teszem fel mint laikus hozzánemértő ember , be volt az egyáltalán kapcsolva ? 😂
@merlinwarage2 ай бұрын
Igen, be.
@zoltannagy86772 ай бұрын
A napi Deltánkat add meg nekünk….
@RichárdBoldog-b8b2 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/eKuuYayahKtjpbcsi=puTRbPVECiFDQh1T Kíváncsi lennék, hogy a "hivatalos tudomány" álláspontja mi az általam linkelt videóval kapcsolatban...
@STamás-r9nАй бұрын
Egyébként engem elszomorít, hogy ahhoz képest hogy mekkora potenciál van ebben, milyen kevés pénzt fektetnek ebbe a technológiába. Kíváncsi lennék mi az a szűk keresztmetcet ami miatt ilyen lassan halad ez a technológia. Az akkuiparról nem is beszélve, ami gyakorlatilag önmagában megoldana minden energiaproblémát ha olcsó jó és környezetbarát lenne(nap+akku kombó)
@_falcon8286Ай бұрын
Talán 1: árt az üzletnek Talán 2: az a megítélés, hogy a “végtelen és olcsó” energia felhasználása kezelhetetlen helyzeteket eredményezne globálisan az összefogás és együttműködés hiánya miatt.
@ffulop2 ай бұрын
Rossz a képaláírás a méreteknél. Aszonta, hogy 16x13m. Nem 60x30m.