Sprawdź kalkulator BEESAFE: bit.ly/3lOO6ZC Promocja na zakup polisy OC lub OC/AC obowiązuje do końca listopada 2021 r. Regulamin promocji: beesafe.pl/regulamin-akcji-promocyjnej-zestaw-narzedzi-od-iparts/
@mateusznocek64123 жыл бұрын
Zrub odcinek o potopie szwedzkim, wojna polsko-bolszewicka Polska w czasach zaboru I wojna światowa
@seikocosplaysoup3 жыл бұрын
@@mateusznocek6412 q
@weeb4rekt8293 жыл бұрын
jak chcesz tanie auto z tylnim napedem to polecam opla omege a lub b
@mr.pejwlok90233 жыл бұрын
Może na święta Bożego Narodzenia będzie odcinek o pokojowej przerwie Świątecznej w trakcie bitwy pod Ypre z 1914 roku? Co ty na to?
@graniewworldoftanks20763 жыл бұрын
Weż zrób odcinek o kraksach Ił-ów 62/M
@mateuszkudlik3 жыл бұрын
Historia sportów motorowych z czasów PRL jest w rzeczy samej bardzo interesująca i rozbudowana stąd oczywiste, że wymaga skrótów, jednak robienie z Jaroszewicza króla tamtych czasów i przykładowo wspominanie o nim jako o członku ekipy z Monte Carlo '72 pomijając Roberta Muchę, czyli kierowcę zwycięskiej załogi lub pozostałych członków ekipy bijącej rekord Fiatem osobiście uważam już za zbyt daleko idące uproszczenie. 😥
@krzysiek125p53 жыл бұрын
Dokładnie, myślę tak samo co do rekordu i rajdu, w najważniejszym rajdzie Monte Carlo '72 powinien wspomnieć głownie o tym, że to zasługa Roberta Muchy i Lecha Jaworowicza.
@scrim23sf3 жыл бұрын
Dokładnie tak jak piszesz, dodał bym jeszcze coś o Polskich formułach Promot i Rak. Ten drugi objechał nawet Porsche RS w wyścigu na Węgrzech.
Robert Mucha również był dobrym prezesem firmy Kama Foods :) warto poczytać o aferze
@hmsczk3 жыл бұрын
Motoryzacja i Historia bez cenzury = piękne połączenie ❤️
@pierogiruski3 жыл бұрын
Najlepsze
@wojtex95703 жыл бұрын
Czemu wy sie tak autami podniecacir
@pierogiruski3 жыл бұрын
@@wojtex9570 Moją pasją jest historia i motoryzacja
@killyou44363 жыл бұрын
wszystko + historia bez cenzury się to równa:)
@mikoaj_90483 жыл бұрын
@@pierogiruski moją tak samo
@czlowiekzhuty3 жыл бұрын
Szkoda że nie wspomniałeś chociaż o Sobiesławie Zasadzie - legendzie tamtych czasów. No i Maluchy oprócz jazdy w rajdach miały również wersję Bombel, która była autem technicznym podczas wyścigów
@Kacijo3 жыл бұрын
To jest kontent i to jeszcze na tym kanale, oj powrót z pracy będzie dziś mega udany 🔥 Swoją drogą prototyp syreny Sport miał te same koła co prototyp Warszawy Ghia
We Fiacie który bił rekord na 50 000 km oprócz skrzyni 5 biegowej (niższe obroty przy dużych prędkościach) ważna modyfikacja byly amortyzatory Bilsteina. Te montowane seryjnie nie wytrzymałaby takiego dystansu.
@scibiortomasz3 жыл бұрын
Odcinek mistrz. Zabrakło wzmianki o Panu Zasadzie.
@arcadiologanoff51643 жыл бұрын
Odcinek jest kiepski i dostaje łapkę w dół nie ma ani słowa o zasadzie najlepszym kierowcą rajdowym świata. Są błędy merytoryczne odnośnie bicie rekordu Jak można 25000 km zrobić jednego dnia ze średnią prędkością 138 km na godzinę to po pierwsze Po drugie tam były większe ilości 25 tysięcy mil 50000 km kierowców było ośmiu a nie tylko Jaroszewicz bo zesrał by się gdybym miał non-stop wprowadzić a ponadto silnik do takiego Fiata był jak najbardziej Polski a nie sprowadzony z zagranicy.
@baser00773 жыл бұрын
Historia Polskiego Alpinizmu! 🤟 Osiągnęliśmy w tym tak wiele a tak mało się o tym mówi. Doskonały pomysł na odcinek! Alpinizm plus PRL = kreatywny i uparty Polak zawsze dotrze do celu. Jak wyglądał handel futrami i bursztynami, jak pozyskiwano dolary, jak przemycano kontrabandę - to tylko podszewka sukcesów w Himalajach naszych rodaków.
@adamdor85123 жыл бұрын
Jak zawsze super. Poldek miał zawieszenie Bilshtaina, I takie też seryjnie wchodziły do 1,8L i do 2000 , a i hamulce też były od brembo, do tego wzmacniany tylny most i większe sprzęgło
@karolusyt8363 жыл бұрын
I jest co oglądać czekając na Rajdowe Legendy
@KoBart893 жыл бұрын
2:18 trafnie podsumowałeś, trafnie ;)
@ilovemaluch3 жыл бұрын
Rekord Fiata 125p był bity w sumie przez 8kierowców i chyba oczywiste jest że nie trwał 3dni, a z tego co wiem silnik nie był sprowadzony tylko "exportowy" produkowany na Francje i poskladany lepiej przez polskich inż.
@DJRadioActive3 жыл бұрын
Wypadałoby wspomnieć o polskich mistrzach, np panu Sobiesławowi Zasadzie, albo Chojnackiemu, mistrzowi w tuningu silników z malucha :)
@niutonmraumrau83863 жыл бұрын
książka o zrób to sam maluch tuning to rarytasik ;)
@MTWODZU3 жыл бұрын
11:03 - Coś tu się chyba liczby i możliwości techniczno-czasoprzestrzenne nie kleją ;) Poza tym rekordu nie wykręcił Jaroszewicz, tylko grupa 8 kierowców, której był członkiem.
@tukuertus82373 жыл бұрын
To prawda. Ale sukcesy sportowe polskich zespołów rajdowych wynikały z indywidualnej pasji Jaroszewicza oraz z możliwości jakie dawało mu czerwone pochodzenie z wierchuszki PRLu. Niewątpliwie był motorem sportu motorowego w PRL dzięki powiązaniom rodzinnym i zrobił wielką reklamę krajowej motoryzacji, potrzebną do zdobywania dewiz z eksportu na zachód. Warto dodać, że po tych startach powstały też limitowane wersje Fiata 125p - Akropolis i Monte Carlo (od nazw rajdów w których wygrał) z silnikami 1,8 dccm .
@DriftJunkie3 жыл бұрын
Taki dystans poruszaliby sie z 2 tygodnie bez przerwy.
@MTWODZU3 жыл бұрын
@@tukuertus8237 @Kamil Filipek Zgadza się.
@Lukasz-Lach3 жыл бұрын
WIELKA SZTUKA NIEDOPOWIEDZEŃ LUB JAK KTOŚ WOLI PRZEMILCZEŃ WG ,,HISTORII BEZ CENZURY'': Oj, straszny był ten ustrój PeeReLu, oj straszny, ale budowano wtedy autostrady, krótkie bo krótkie, ale jednak budowano, no bo niby skąd się wzięły - taki wniosek mogą wyciągnąć ignoranci, młódź, czy tę inne resortowe wnuczęta, łykające niczym młode pelikany słowa rzewnych wspomnień dziadunia i babuni. No nie, oszybka bo tak było może jeszcze 10 lat temu, teraz resortowi antenaci ,,karmią'' swoją potomność klechdami o ich konspiracyjnej walce z komuną - namnożyło się Wallenrodów, oj namnożyło ;-)
@koralewskistanislaus1383 жыл бұрын
@@Lukasz-Lach Gdzie budowano te autostrady? Odcinek autostrady(wtedy drogi szybkiego ruchu) to droga wybudowana przez Niemcy w latach 1936-1938 miedzy Berlinem a niemieckim wtedy Wroclawiem(Breslau).Wiec jesli chcesz juz komus wypominac ze lyka jjak pelikan to lyknij troche wiedza i nie sraj jak pelikan.I nie probuj mnie pouczac ze wiesz lepiej,jestem z rocznika polowy lat 50 i tez cos wiem na temat komuny.
@jaxsix61923 жыл бұрын
Jak mi dzień zrobiliście... Dziękuję :*
@cogoniema3 жыл бұрын
Pierwszym autem, które mieli moi rodzice była Syrena 105 Lux. Lux polegał na tym, że przekładnia skrzyni biegów była w podłodze, a nie przy kierownicy. Cudo to było w stanie się rozbujać do ok. 120 km/h, choć prędkościomierz miało aż do 140. Z ciekawostek: przełącznik tzw. świateł długich znajdował się w... podłodze na lewo od sprzęgła i uruchamiało się go nogą. Najciekawszym jednak autkiem z bloku wschodniego był chyba NRD-owski Trabant. Potomkowie pruskich junkrów nie dość, że stworzyli samochód z tworzyw sztucznych (zaleta: nie rdzewiał, wada: raczej nie wyklepałeś po stłuczce), to jeszcze wypuścili imponującą liczbę jego modeli, chyba z kilkadziesiąt: od turystycznych po wojskowe. Moim ulubieńcem była wydłużona wersja o nazwie "Limusina". :)
@karkingghs3 жыл бұрын
Pov: klikasz z prędkością światła bo wiesz że będzie to świetny film
@maestro18353 жыл бұрын
Pov Lol
@marzann14493 жыл бұрын
Pov: tworzysz badziewny komentarz w stylu "pov" i liczysz, że ludzie poraz tysięczny zaśmieją się z obcharchanego i przetrawionego mema.
@niemampomyslunanickno3 жыл бұрын
Fun fact: nie wiesz jak używać 'pov' Fakt: Nie możesz kliknąć z prędkością światła bo to fizycznie niemożliwe
@karkingghs3 жыл бұрын
@@marzann1449 Pov: zesrałeś się
@MHanus3 жыл бұрын
Ktoś był u mnie w domu? I widział jak włączam HBC?
@piotrkucharski91373 жыл бұрын
Panie Drewniak, KOCHAM pana za ten odcinek!
@tomixgames61313 жыл бұрын
Miłego oglądania
@motopasja55732 жыл бұрын
Jesteście najlepszą Ekipą polskiego KZbin! Obejrzałem każdy z Waszych filmów przynajmniej dwa razy. Każdy Wasz odcinek to totalny sztossss!
@andrzej91473 жыл бұрын
Uwielbiam Ciebie oglądać, nie ważne czy średniowiecze czy czasy współczesne przez pół odcinka czasami zapominam oddychać.
@Panterav129 ай бұрын
Najciekawszy dział historii motoryzacją PRL, coś pięknego
@frutifruti53003 жыл бұрын
Ten strato-polonez to mi się tylko z jednym kojarzy. Jak bardzo z radochy piszczałby Wojtas z "Blok Ekipa" gdyby takiego szerszenia dostał XD.
@tomekhauzer3 жыл бұрын
Tego wyścigowego Poloneza z OBRSO widziałem podczas testów na lotnisku wojskowym na warszawskim Bemowie. Pamiętam że potwornie ryczał no i bojowo wyglądał. Jednak wizytówką FSO kiedy fabryka brała czynny udział rajdach samochodowych były Polonezy 2000 grupy B z silnikiem od 132.
@andrzejkidaj3 жыл бұрын
W latach 80-tych w Lublinie na Czubach kilka razy odbył się rajd o nazwie "126 minut z Fiatem 126p". Aż dziwne, że nikt nie zginął, bo specjalnej ochrony nie było i widzowie kręcili się nawet po ulicy. Ja sam przebiegałem, gdy akurat nic nie jechało.
@homer02783 жыл бұрын
kolega z technikum wsadzil do wybebeszonego poldolota 2.0 turbo z rovera. miala byc mega rajdowka, wyszla mega kupa. mimo obspawania nadwozie pekalo, kilka dyfrow i skrzyn na 1000 km itp. choc musze przeznac, ze bokami latal bardzo dobrze...
@xdrab33233 жыл бұрын
Z gówna bata nie ulepisz
@homer02783 жыл бұрын
@@xdrab3323 wrzucilem 10% jego czasu i kosztow w cinquecento sporting i milalem szybsze auto. na 2 kjs odstawialem go znacznie. choc na skrzynce w niczym oficjalnym nie postawilem nogi:( takie sentymenty sprzed 15 lat.....
@megacccp883 жыл бұрын
Chyba najlepszy odcinek HBC :)
@krzsiek88493 жыл бұрын
To już wiem czemu Borewicza opony w "Poldku" piszczały na śniegu. Miał tuning ;) Dziękujemy za odcinek czekamy na więcej pozdrowienia dla całej ekipy
@j.goneforallallforone91743 жыл бұрын
Ciekawy material Dziekuje
@dzuman92673 жыл бұрын
Podczas bicia rekordu na autostradzie to się urwał tłok i jak by mechanik nie naprawił rekordu by nie było ,a fiatach i polonezach rajdowych to były włoskie silniki itp .
@niestetyale86123 жыл бұрын
Mega temat na odcinek !
@Trzeciak783 жыл бұрын
Coś wyliczenia się mocno nie kleją. 1 dzień 25000 km , 2 dzień 25000 mil, 3 dzień 50000 . Zakładając że jazda trwała by przez 3 dni z rzędu bez nawet 1 minutowej przerwy to średnia prędkość przy takiej długości tras w 3 dni musiałaby wynieść ok 1600 km/h. Nawet jeśli wkradł się gdzieś błąd i wszędzie dodano przypadkiem jedno 0 to też się nie zgadza bo średnia musiałaby wynosić 160 km/h a podawana jest ok 138km/h
@rolen23583 жыл бұрын
Stratopolonez odpala, bo kilkanascie lat temu przeszedł remont silnika. Ale… zamiast kupic oryginalne tłoki itp, zastosowano rzemieślnicza produkcje polska, wiec nie można go za wysoko wkręcić na obroty bo może się rozpaść. Gdzieś kiedyś w odmętach internetu była relacja z tej „odbudowy”.
@xXxSpiffyPicturesxXx3 жыл бұрын
Czyli typowo po Polsku wyremontowano...
@redneck94303 жыл бұрын
Dzięki Wojtku kolejny fajny odcinek fajnie czas spędziłem pozdrawiam czekam na kolejny :)
@mateuszgainski30273 жыл бұрын
Super w końcu coś o motoryzacji
@Szumilas8473 жыл бұрын
elegancko uwielbiam
@beemiaarz3 жыл бұрын
Szkoda, że nie wspomniałeś o naszych wielkich rajdowych mistrzach, a mianowicie o Panu Sobiesławowi Zasadzie i Panu Robercie Musze
@rafaniewiarowski4213 жыл бұрын
Też liczyłem na to, że coś będzie o nich wspomniane
@michaelzed11313 жыл бұрын
O Sobieslawie i o Musze. Z reszta sie zgadzam 😉
@beemiaarz3 жыл бұрын
@@michaelzed1131 dzięki za poprawienie, tak czułem, że popełniłem błąd językowy z odmianą imienia Pana Sobiesława i nazwiska Pana Muchy;)
@setus05153 жыл бұрын
"mistzach"...??? co...??? 😲
@beemiaarz3 жыл бұрын
@@setus0515 tego nie wyłapałem, wszystko poprawione bo wstyd..
@elWieslaw3 жыл бұрын
10:37 Sorry Wojtek, ale ja dobrze pamiętam tą imprezę bo cały dzień katowali ją w TV, i jakoś dobrze zapamiętałem słowa 'redaktora' prowadzącego, który zarzekał się na wszystkie komunistyczne świętości że ten egzemplarz fiata125 do bicia rekordu był wybrany losowo z parkingu fabrycznego na Żeraniu, i miał on mieć wszystko tak samo jak każdy inny podobny samochód. A że wtedy telewizja nie kłamała, bo za takie stwierdzenie można było zaliczyć co najmniej cztery osiem, więc siłą rzeczy musiała to być prawda. Co prawda była to gówno prawda, ale prawda....
@_B_A_R_T_O_S_Z_3 жыл бұрын
@Historiabezcenzury zróbcie odcinek o rolnictwie w PRL oraz o polskich maszynach roliczych.
@dawidjoniak73883 жыл бұрын
fajnie jakbyś zrobił odcinek o Lordzie Byronie - to mega ciekawa postać
@witek319313 жыл бұрын
Nie masz o czym marzyć, nigdy nie będzie takiego odcinka
@Karol-qu1oe3 жыл бұрын
To co my mieliśmy to jest pikuś. Czechosłowacja miała o wiele więcej do zaoferowania w kwestii motoryzacji za czasów słusznie minionych. Warto docenić i nasze pomysły, jednak przy naszych południowych sąsiadach nie mamy czym szastać. Skutki tego widać dziś. Skoda jako marka istnieje i ma się świetnie, FSO, FSM i inne jakby mniej. Zupełnie inną kwestią są samochody użytkowe. Tutaj akurat jak na swoje czasy mieliśmy dobry sprzęt. Straconą szansą jest Lublin. Wprowadzony o parę lat za późno mógł zrobić nie lada furorę na zagranicznych rynkach. Szkoda, że 4C90 był zbyt późno wprowadzony. TO jest stracona szansa, a nie jakieś Warsy, Syreny Sport, czy inne g*wna. Jeszcze co do rekordu. No Panie Drewniak jaka polska myśl techniczna ja się pytam?? Fiat 125p jak sama nazwa wskazuje ma tyle z polskiej myśli technicznej, co literka "p". To jest produkt licencyjny. W filmie jest zresztą słusznie podkreślone, że fabryczny silnik (który i tak nie był autorstwem Polaków) został zamieniony na zachodni. Skrzynia biegów, jak i wiele innych gratów również. Nawet olej był zachodni....
@Naksen3 жыл бұрын
Wojtek, opowiadasz o motoryzacji lepiej, niż 3/4 naszej, polskiej sceny motoryzacyjnej na youtube. 17 minut zleciało mi jak 2.
@mariaannad.12523 жыл бұрын
Jesteście genialni. Pozdrawiam z Berlina. Dziękuję 👍🏻😀
@romin66553 жыл бұрын
Coś nowego, ekstra odcinek 💪💪💪
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
Kazdy motoryzacyjny odcinek hbc jest super
@imonox76543 жыл бұрын
Wszystkim czytającym miłego dnia życzę
@twnms8573 жыл бұрын
Wzajemnie
@justinkrupa63753 жыл бұрын
Nawzajem!
@ylem_one3 жыл бұрын
Tobie również!
@jaculaog44713 жыл бұрын
Nie no tak mi zabrakło takiego komentarza bez spiny mordzia wal mata w czasie wolnym i niw zdaj matury jak ja pozdro bite 5 dla ciebie LEGAI
Obejrzałem to pierwszy raz i nasuwa mi się klasyk - "Motodrama" - plecam
@hmsczk3 жыл бұрын
Może odcinek o Sobiesławe Zasadzie?
@tukuertus82373 жыл бұрын
Znowu jakieś smętne bajki - legendarność Syreny Sport polega na tym, że nikt jej nie widział na drodze. To był prototyp wystylizowany na angielskiego Trimpha, z karoserią laminowaną jak łódka wędkarska i dospawanym dachem żeby się drzwi nie otwierały na zakrętach, bo podwozie skrzynkowe okazało się zbyt wiotkie na kabriolet. Silnik natomiast to była jednostka od francuskiego Panharda Dyna z cylindrami przerobionymi z cylindrów motocykla Junak. Miało to ponoć całe 34 koni mechanicznych. Prototypu nikt nie „uwalił”, bo nigdy nie było nawet planów jego produkcji. Projekt miał przetestować podwozie skrzynkowe, które okazało się niedopracowane. Bardziej prawdopodobne, że przymierzano się do produkcji silnika wzorowanego na Panhardzie, który mógł zastąpić śmierdzące dwusuwy stosowane w Syrenach FSO/FSM. I gdyby się taki silnik udało wdrożyć, to przez następne trzy dekady być może realniejsze stałoby się wdrożenie Syreny 110, a i Fiaty 126 mogłyby jeździć z takimi boxerami chłodzonymi powietrzem - jak wersja Fiata 126 Steyr-Puch .
@Dzejmsz3 жыл бұрын
Dzięki za materiał :)
@bastes953 жыл бұрын
13:25 stratopolonez powstał na płycie powypadkowej lancia stratos, a druga poszła w ręce jednej z osób zarządzających bosmalem i wyglądowała obok malucha 800ccm diesel Kubota oraz dużego Fiata coupe z silnikiem 2.0 16v. Pojazdy te istnieją do dziś i mają się bardzo dobrze
@RetroGamerzzzMUSIC3 жыл бұрын
Zaadaptowany z Lancii Stratos zakopany w budzie Poloneza (po wypadku w 1977 trakcie rajdu zmieniono mu nadwozie) mistrz Staropolonez i silnik z w Ferrari Dino 🙂 2.4 litra kozackie serducho. Można tez nadmienić ze chłodnice mial ze STARa co jest faktem. Auto ruszało z kopyta nawet z wbita dwojką. Polecam zainteresować sie tym autkiem. Googlujcie. 🙂 Pozdrawiam!
@normaluser57553 жыл бұрын
Dla mnie wygląda jak biedniejsza i gorsza wersja Lancii Delta S4.
@RCmodelManiac3 жыл бұрын
Jedna ważna uwaga. 1 miejsce w Monte Carlo w '72 To zasługa Pana Roberta Muchy oraz próba długodystansowa na a4 Wrocław-Legnica również. Warto byłob jego obecność zaznaczyć. Prawdziwy kierowca rajdowy z krwi i kości. Jaroszewicz junior bardziej celebryta niż rajdowiec. :)
@KosmetologiaNaturalnie3 жыл бұрын
Parkowanie Starem... Ja chcąc skręcić Seicento robię zatoczkę jak autobus 😁 także - OGLĄDAŁABYM! 🤩
@somebodyguy33653 жыл бұрын
Człowiek wraca ze szkoły, je obiad i tu taki film, łączący dwie dziedziny którymi się interesuje: historia i motoryzacja
@zenekk3 жыл бұрын
Super odcinek
@koliber_cb3 жыл бұрын
Dziękuję 😉
@wydech30303 жыл бұрын
Ten rekord prędkości to trwał zdecydowanie dłużej niż 3 dni
@Damianek2221003 жыл бұрын
Podsumowanie teraźniejszego Top Gear mistrzostwo :D
@samegreatview77773 жыл бұрын
Dobrze oglądało sie ten odcinek. Zalecialo nostalgia Moj dziadek w tych latach byl 'Glownym Specjalistą d/s Informacyjno - Serwisowych FSO' i tez mam sporo pamiątek z rajdów oraz życia fso na Żeraniu.
@DanielloOOo2 жыл бұрын
Widziałem tego strato poloneza na serwisie gdzie miałem praktyki było przy nim wielu mechaników nie odpalał miał silnik z tyłu żółty i dziwnej budowy trochę było duże zainteresowanie, był tylko jeden dzień to był potwór hehe, to było ponad 20 lat temu
@TRIALWIZJA3 жыл бұрын
Świetny materiał 😀 Zrób odcinek "historia samochodów terenowych na ziemiach Polski "
@RiejuRR_503 жыл бұрын
zrób też o motocyklach i motorowerach z prl
@Matti_us_Alpe3 жыл бұрын
Moze odcinek o granicach? Taki popularnybtemat ostatnio?
@chopokiziac3 жыл бұрын
teraz muszę sprawdzić jaki los spotkał siostrę Dorotę z Klanu!
@intox70043 жыл бұрын
Łysy nigdy nie zawodzi. Komentarz dla zasięgu i oczywiście łapka w górę👍
@wojciechpomorski16533 жыл бұрын
50 000 km w trzy dni - dobry musiał być 😉 A tak poza tym to czterech kierowców na zmianę biło ten rekord, nie tylko Jaroszewicz
Eeee jeden. Kierowca busa dał by radę pewnie szybciej w piątek przed wieczorem😂
@emigrant748083 жыл бұрын
Fajna koszulka z Poldkiem - odcinek rowniez fajny :)
@bartekhornik56852 жыл бұрын
Fajny Odcinek Filmu😀😀👍✌ Pozdrawiam.!!!,
@Blabus53 жыл бұрын
5:43 no god, no please, noooo. Syrena sport została tak zaprojektowana przez inżynierów aby maska była za niska, żeby mieścił się tam tylko silnik typu boxer (wankla na szczęście nawet nie próbowali). Od początku było wiadomo, że to nigdy nie wyjdzie po za etap prototypu właśnie ze względu na wybór silnika, którego nie umieli produkować masowo. Inżynierowie chcieli się tak naprawdę tylko poeksperymentować 8:27 padaka konstrukcyjna, tylne resory praktycznie na wierzchu, dowolna stłuczka w aucie i cała geometria naruszona
@grigorii76423 жыл бұрын
Stratopolonez i już to lubię 👍🏻.
@oliviergierek6523 жыл бұрын
Teraz czekac na odcinek o historii motoryzacji
@BS3SАй бұрын
2001 RACING SHOW w Warszawie Pierwszy raz widziałem stratoPoloneza na żywo Wrażenie robiły szczególnie tylne koła i poszerzenia z tyłu w ogóle super projekt
@mattguzik52153 жыл бұрын
Odcinek ideał.
@ILikePvpVol13 жыл бұрын
Piękna Syrena Sport!
@piotrczyzewski28133 жыл бұрын
Dziękuję
@gkajtek2 жыл бұрын
Historia Pana Mazura i Stara 266 w rajdzie Paryż Dakar 88 również jest niesamowita!
@marcinm95275 ай бұрын
Piękna historia Włoskiej motoryzacji.
@mamwaswdupie46833 жыл бұрын
Książki z autografem kupiłem( fajnie ze kazda podpisujesz rzeczywiście osobiście) szkoda ze kubek dojechał potłuczony ale ciuchy i tak zamówię ponownie. Pozdrawiam
@Gacek17123 жыл бұрын
fajnie nowy odcinek oglądamy przy piwku :) pozdrawiam Pana Łysego :)
@piotrkozimor44643 жыл бұрын
Silnik 0.6 robi teraz wrażenie... Ja mam tylko 0.9 w aucie do jazdy na co dzień, a tu proszę w PRL Downsizing pełną gębą. Maluch wyprzedził konkurencje :-D
@tomc70573 жыл бұрын
Program jak zwykle fajny . Oferta ubezpieczyciela do dipy.
@MotoPRawda3 жыл бұрын
Dobry research, gratki!
@SzymekK033 жыл бұрын
Nie no kolejny świetny odcinek, dobrze ze taki kanał uzupełnia Polskiego KZbin'a
@wojker12343 жыл бұрын
Ciekawy odcinek i pozdrawiam
@Zdrastwujtie3 жыл бұрын
Łapkę w ciemno przed obejrzeniem daje ❤️
@piotrblachnicki55983 жыл бұрын
No i sukcesy naszych kolarzy !
@bartoszf50433 жыл бұрын
Zrobisz odcinek o tak przyziemnej sprawie, jak historia sprzętu AGD/RTV? Bo mniej więcej wiadomo, jak to było z radiem, ale co z telewizją, co z takimi sprzętami, jak pralki, zmywarki, lodówki? Wiem, wszystko można znaleźć w podręcznikach z historii, ale na pewno kryją się za tym jeszcze jakieś ciekawe, wcześniej nieznane historie ;)
@j0profesionalcooking1283 жыл бұрын
Super film
@sierp13pl3 жыл бұрын
A gdzie, Pan Mucha, gdzie Sobiesław Zasada? I wielu innych Polskich wybitnych kierowców rajdowych
@szczyrson3 жыл бұрын
O! Coś co mnie zainteresuje bo rajdy lubię!
@SMICHYCHICHYOfficial3 жыл бұрын
2:19 bardzo dobrze powiedziane.
@patrykmaciejewski54643 жыл бұрын
Fajny odcinek, syrenka sztosz.
@Major94193 жыл бұрын
Kolejny ciekawy odcinek
@witkacysracy3 жыл бұрын
Ja pisałem co nieco o tych Polonezach - w tym 2500 Racing. Dałem z siebie całe 30% i może nie wyszło najlepiej, ale kto teraz robi dobrze? FSO Polonez 2500 Racing [1978] Numbers built: 1 Configuration: Dino Ferrari V6 DOHC 12V Location: Mid, transverse Displacement: 2.418 l (147.6) Aspiration: N/A (3 Weber 48 IDF carburetors) Power: 285 bhp Gearbox: Ferrari 5-speed manual Drive: RWD Top Speed: 230 km/h (143 mph) 0-100: ~5.5s To pokurwieństwo powstało w wyniku nieszczęśliwych wypadków i fantazji kilku ludzi. Syn premiera Jaroszewicza za kierownicą Lancii Stratos walcząc o Mistrzostwo Europy uczestniczył w rajdzie Polski i zdezelował auto, kiedy nagle drzewo wybiegło mu na trasę. Postanowiono się nie poddawać i skoro przeniesienie napędu i - co najważniejsze - silnik Ferrari przetrwały, to zdecydowano się je użyć ponownie. To miał być niby projekt badawczy, kiedy FSO dostało elementy ze zdechłej Lancii. Ośrodek Badawczy miał na stanie 3 pojazdy tej marki - egzemplarz drogowy i 2 rajdówki Grupy 4. Pierwszy padł podczas Rajdu Hiszpanii wypadając z trasy a Stradale rozbito tuż przed rajdem, gdzie 3 Lancia dokonała żywota w rękach Jaroszewicza. Wszystko wzięto do kupy i padła myśl, żeby skonstruować Poloneza z silnikiem centralnie… Umieszczenie silnika z tyłu było jakby logicznym następstwem, bo to jedyne sensowne miejsce, by pomieścić tak sporą jednostkę. Z resztą Lancia myślała tak samo a zwycięskiego składu się nie zmienia, to też z tym nie dyskutowano. Wogóle płytę podłogową wycięto w pizdu, żeby móc tam umieścić ramę z Lancii. Przyczepność była zerowa a auto nie miało spojlerów, to ratowano się szerszymi nadkolami i oponami - o ponad połowę szerszymi niż w Stratosie. Zamiast spojlerów była masa wlotów i odpowietrzników, żeby lepiej ogarniać przepływ powietrza i chłodzenie V6 Ferrari. Zamontowano chłodnicę od Stara, rolety zamiast tylnej szyby i podciśnieniowy wydech, co pozwoliło osiągnąć przewagę w mocy względem Lancii. Silnik miał 4 wałki rozrządu i kute tłoki. Auto potrafiło palić 100/100. Kierownicę zmieniono na sportową, deskę rozdzielczą dostosowano a fotele, to była Lancia. Skrzynia z Ferrari Dino miała dwutarczowe sprzęgło, ale nie trzeba było go używać podczas zmiany biegów - wystarczyło lekko zdjąć nogę z gazu. Gdy pojazd był gotowy i odpalono ten ciągnik, to ponoć ludzie dzwonili na milicję, że wojna idzie. Auto nie przeszło żadnych testów ani nawet geometrii ale gdzie tam - stwierdzono, że jest super i można się ścigać! Nie dało się tym jeździć w chuj bo nie miało przyczepności NIC, geometria leżała i miauczała, żeby ją dobić a rozkład mas to był jakiś marny żart. Silnik generował za dużo mocy, błyskawicznie reagował na dodanie gazu przez co konstrukcja się wyginała we wszystkie strony jakby tańczyła lambadę. Jaroszewicz nie potrafił tym ruszyć z miejsca i obracało go 3 razy podczas debiutu… a i tak wygrał! To były eliminacje Mistrzostw Polski na torze w Kielcach, ale to był jedyny egzemplarz FSO w tej konfiguracji, przez co Stratopolonez nie miał homologacji i mógł walczyć tylko o Castrol Trophy. Nie tylko Jaroszewicz się skarżył na nadsterowność - do auta wsiedli również Polak, Stawowiak i Bublewicz - odegrał on swoją rolę we wsparciu dla pojazdu, ogarnął prowadzenie i sterowność, wedle jego rady pojazd poszerzono i wzbogacono o część wlotów. Wzmocniono progi i mocowanie przedniej szyby. Stratopolonez jeździł jeszcze aż do 1985 kiedy to trafił do Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Już wtedy źle się działo w państiwe duńskim - podczas podróży na wystawę ponoć nie wchodził pierwszy bieg. Potem - już w muzealnych salach - zdechły silnik i hamulce. W 2000 roku uczniowie Technikum Samochodowego w Warszawie postanowili w ramach pracy dyplomowej ogarnąć to padło i trzeba kurwa przyznać, że zrobili kawał dobrej roboty. Zostawili po sobie auto w pełni funkcjonalne a potem mechanik, który doglądał go w czasach jego startów, wyremontował i zestroił w nim silnik. To auto jest o tyle ciekawe, że no jeździło z pewnymi sukcesami, ale numer nadwozia 782 świadczył o tym, że jest to jeden z pierwszych, najstarszych egzemplarzy modelu Polonez. Jego osiągi, to czysta spekulacja i mierzone były metodą „na oko”. Gdyby ekipa Jaroszewicza nie rywalizowała z Darnichem w drugim Stratosie, gdyby nie zmienili przełożeń skrzyni biegów aby wygrać, gdyby nie weszli za szybko w zakręt - to auto mogłoby nie powstać. To za czasów Bublewicza przyjęto żółto granatowe barwy i w takich kolorach fani to auto pamiętają. W 1985 roku jednak zmienił auto i Stratopolonez musiał zakończyć karierę sportową.
@witkacysracy3 жыл бұрын
FSO Polonez 2000 Rally [1978] Numbers built: 20 Configuration: Straight 4 Location: Front, longitudinal Displacement: 1.995 l (121) Aspiration: Naturally Aspirated (Weber carburetor) Power: 185 bhp Gearbox: Colotti 5-Speed Manual Drive: RWD Za komuny ciężko było konkurować z Europą z racji braku finansów czy pozwoleń, ale wkrótce po premierze FSO Poloneza, pomyślano o wersji rajdowej a z nadejściem 1979 roku, załatwiono homologację do Grupy 4. Było to na pewno tańsze niż budowa rasowej rajdówki od podstaw. Auto przeszło na dietę a do środka trafiła klatka bezpieczeństwa. Miał chromowane elementy nadwozia jak lusterka i felgi a w środku w deskę roździelczą z wersji produkcyjnej wkomponowano dodatkowe wskaźniki i Unitrę. Przeprojektowano zderzaki dla zmniejszenia masy pojazdu. Silnik DOHC po przeróbkach wytwarzał do 185 koni i połączony był z 5-stopniową skrzynią biegów. Do tego zawieszenie Bilstein i wzmacniany tylny most ze szperą a tarcze hamulców pochodziły wprost z Porsche 911 RS. My jeszcze chcieliśmy turbo ale czerwoni się nie zgodzili a sam projekt sporo na tym ucierpiał. Tak przygotowany przez Dział Sportu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Osobowych Polonez mógł w biało czerwonych barwach śmigać po zakrętach… Najperw łapy położył na nim team Walter Wolf Racing i FSO jeździło właśnie w ich kolorach, także za oceanem. W 1980 Polonez dostał się do Grupy 2 i zdjęto z niego naklejki Wolf Racing. Samochód dostał nowe - narodowe malowanie i felgi z magnezu a w użyciu zostały tylko silniki z gaźnikiem. Doszły też drzwi z laminatu, poszerzenia i nowa deska rozdzielcza. Samochodem w takiej konfiguracji Maciej Stawowiak odnosił sukcesy w Rajdzie Portugalii w ’80. Kiedy w ’84 roku zarejestrowano samochód do startów w Grupie B, wyjebano z niego całe to chromowane i gumowe gunwo a dołożono szyby z poliwęglanu i przednie spojlery dla chłodzenia hamulców. Zamontowano gaźniki Webera i sprzęgła Sachsa. Zderzaki jednak pochodziły ze zwykłego Poloneza C. Samochód był w 100% ręcznie robiony a samo zawieszenie było jak na swoje czasy bardzo nowoczesne. Taka konfiguracja już mogła się pochwalić mocą 210 koni i w żótych barwach FSO Sport hasała wesoło w Grupie B. To znaczy… też nie mogę tego w 100% potwierdzić, bo nie dotarłem do żadnych zapisków o wynikach FSO, ale homologację mieliśmy - to napewno. Numer B-261 uzyskaną w 1/4/1984. Samochód na bank jeździł w Monte Carlo, skończył Portugalię jako 10-ty i zdobywał Mistrzostwo Polski. Potem przygotowanie pojazdów kulało, a wyników nie było. W końcu FSO się wycofało, wszystkie auta rozebrano i poszły na części a to, co teraz czasem można zobaczyć na drodze, to wyłącznie repliki - najpewniej słabe, bo Daewoo zniszczyło dokumentację. A szkoda…
@witkacysracy3 жыл бұрын
FSO 1300 Coupe [1974] Numbers built: 1 Configuration: Fiat 128AC.000 Straight 4 Location: Mid, transverse Displacement: 1.290 l (78.7) Power: 75 bhp Gearbox: 4-speed manual Drive: RWD Weight: 900 kg Top Speed: 140 km/h (87 mph) Niewiele o nim wiadomo. Nosił miano FSO, lub Polskiego Fiata. Do tej pory historycy motoryzacji spierają się, czy pod maską spoczywał silnik 1.1 czy 1.3 litra. W niektórych kronikach widnieje tylko jako pojedyńcze zdjęcie bez żadnego opisu. Geneza tego auta nie jest do końca znana. Ciężko jednoznacznie określić jego pomysłodawców. Głównym projektantem linii nadwozia był Zdzisław Wattson a uważa się, że ten pojazd był wersją w sumie przed-koncepcyjną do auta, nad którym FSO mogłoby ewentualnie w przyszłości pracować. Zająć się tym miał OBRSO i pozostawiono im względnie niewiele czasu, bo w rok mieli przedstawić gotowy projekt. Auto miało być ready na 30-lecie PRL - na wystawę Warszawa XXX, która wcale nie była galą filmów porno (nie wpisujcie tego w google - zrobiłem to za was…), ale miała uhonorować kolejną rocznicę państwa prawa - albo i nie miała, bo zdania ekspertów są podzielone. Archiwa mówią o tej wystawie wyłącznie jako o ukazaniu przemiany stolicy w latach ’45-’75. O czym ja wogóle pierdolę? Do rzeczy… Były wcześniej pomysły z wykorzystaniem rozwiązań z Fiata model X1/9 i końcowo trzeba przyznać, że auto mocno go przypomina. Polacy nie byli pierwsi, bo tym samym tropem poszli Anglicy. Design Giugiaro zaadaptowano również w modelu Lotusa i ten ze znaczkiem Esprit stał się na wyspach obiektem kultu. Lotus jednak był z tworzyw sztucznych a nie blachy jak FSO. I tak, Esprit ujrzał światło dzienne wcześniej, ale prace trwały mniej więcej równocześnie i mówienie o polskim aucie jako o plagiacie byłoby delikatnym nadużyciem, za które parę osób mogłoby się obrazić. Projektanci tłumaczą, że nie jest to kopia jednego modelu a raczej „inspiracja szkołą włoską”. Jako, że wedle starego porzekadła - „kopiuje się od najlepszych” - to w warsztacie prototypów w Falenicy powstała platforma, którą wzmocniono dwoma belkami, i do której domontowano części z Fiata 128 (Zastavy 1100p) - z wersji rajdowej pochodziło tylne zawieszenie z napędem. Przednie zawieszenie zrobiono od zera, ale również w zbliżony sposób - znany też z Fiata 125p. Auto dostało wahacze, McPhersony i układ kierowniczy na podobnych częściach. Silnik Zastavy morderczym trudem wyciągał 75 koni, co pozwalało zbliżać się do prędkości 150km/h w tempie, które poddawało testom wytrzymałość ludzkiego ciała. Hamulce, światła i akumulator pochodziły praktycznie z Dużego Fiata, choć trza przyznać - koła z wersji Monte Carlo. Klamki - Fiat 132. Z daleka, to wyglądało nawet, nawet - ale jakby spojrzeć do środka, to o ja pierdolę. Ogólnie wykończenie wnętrza, to jakaś patologia na odpierdol a całe flaki bardziej przypominają X1/9 niż Lotusa. Auto było nadsterowne - tak o nim wtedy pisano. Ciężko w to uwierzyć, bo już sam układ z silnikiem centralnie powinien zapewnić prowadzenie na poziomie. Mogło to wynikać z faktu, że projekt był niedorobiony jak Najman i taka np. chłodnica znajdowała się z tyłu wraz ze zbioronikiem paliwa - co już samo w sobie na pewno łamie jebzdzidowy regulamin przeciwpożarowy. Kierowca siedział nisko w sportowym fotelu i choć kierownica z Fiata X1/9 była całkiem wygodna, to drążek zmiany biegów umieszczono zbyt blisko. Z tyłu - w odróżnieniu od 2-osobowego X1/9 - miały wygodnie zasiąść dwie osoby, ale… może ja się nie znam, ale wygodą ja bym tego nie nazwał. Całość odbyła testy drogowe i auto ukazało się oczom gapiów. Gdy jednak trafiło do działu sportowego, to nie mogło rywalizować z utartymi rozwiązaniami. Jaroszewicz wygrywał już wtedy we Fiacie 124 Abarth i na ten model wtedy stawiano. Potem położono jeszcze łapy na Lanciach Stratos i sprawa stała się jasna. Sportowe FSO to była ślepa uliczka. Miało początkowo powstać wyłącznie jako projekt, i jako projekt zdechło - nie wiedzieć nawet kiedy trafiło na złom. Do późniejszego projektu Ogara zaadaptowano podnoszone lampy ale z FSO Coupe pozostało właściwie tyle. Dziś o aucie nie wiadomo właściwie nic. Nawet w kwestiach podstawowych - źródła się spierają. Wg. jednych auto miało mieć pojemność 1.1 litra i części z Dużego Fiata. Inni twierdzą, że to FSO 1300 i większość podzespołów dzieli z Zastavą 1100p (Fiatem 128). Ja przyjąłem tę drugą wersję i na tej oparłem swój tekst - czuję się jednak zobowiązany wspomnieć o obu. Główny konstruktor potwierdził wersję 1300. Czy ja się z takimi papierami zapoznałem? No… koordynator się zapoznał. Dzięki naszym przyjaciołom zza Buga - nigdy już tego pojazdu na oczy nie zobaczymy, bo nie pierwszy to raz, jak z ich rozkazu cała nasza inwencja psu w dupen.