Znajdź to czego szukasz z pomocą spisu treści: 00:00 Przywitanie i przedstawienie Gościa 00:49 - Na czym polega inwestowanie dywidendowe ? 03:49 - Arystokraci dywidendy i Polska 07:15 - Jak rozliczać podatki z dywidend ? 08:55 - ETF-y dywidendowe 14:15 - Jak inwestować w ETF-y dywidendowe ? 20:19 - Jak inwestuje Mateusz Samołyk - inwestomat.eu 25:42 - Optymalizacja podatkowa czyli IKE i IKZE 27:44 - DISCLAIMER 28:08 - Gdzie znaleźć więcej informacji? 30:33 - Zakończenie i pożegnanie z Gościem
@devurien Жыл бұрын
Marcin I Mateusz. Dwóch ludzi, którzy skupiają się na racjonalnym inwestowaniu, a nie straszeniu ludzi.
@butlosaki23773 жыл бұрын
Dwóch moich ulubionych podcasterow o finansach - to będzie dobra godzina :)
3 жыл бұрын
Miłego oglądania :)
@Neverdie49163 жыл бұрын
Marcin i Mateusz - moi ulubieni blogerzy finansowi! 💪🏻
@pszemaq3 жыл бұрын
Dwóch ulubionych twórców finansowych. Oglądamy!
@kadetusi3 жыл бұрын
Mateusza duzo słucham,ale teraz widze pierwszy raz ,bardzo miłe uczucie:) dzieki panowie ,dajecie wiele w rozwój mojej osoby i polepszeniu zycia mojej rodzinie :) pozdrawiam serdecznie
@pkirylcz3 жыл бұрын
Pierwszy raz natknalem sie na Twoj profil. Krotko i na temat - jak dla mnie skondensowana wiedza, bardzo ok. 30 minut to jest tez dla mnie taki punkt graniczny ogladac czy nie ogladac.
@KarinaFromPoland Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@barbarapalka3573 жыл бұрын
Marcin - miło że zapraszasz ekspertów do rozmów. Informacje zawarte daja dużo do przemyśleń dla wszystkich zainteresowanych. Pozdrawiam serdecznie.
@jaro1073 жыл бұрын
Bardzo fajny film.. Jeżeli chodzi o ETFy , trudno chyba o większego eksperta jak Mateusz. Merytorycznie i sympatycznie ;)
@Inwestomat3 жыл бұрын
Dzięki! Pochlebiasz mi trochę, bo jest mnóstwo większych ekspertów (co należy im oddać), a ja po prostu staram się je prosto tłumaczyć :).
@lucynam-m94773 жыл бұрын
Panie Marcinie, bardzo lubię Pana kanał i sposób w jaki opowiada Pan o finansach (ten miły, kojący głos:). Okazuje się, że nie są takie straszne 💪 Swoją edukację finansową zaczęłam po 40-tce i stwierdzam, że kiedy lepiej niż teraz! :) Bardzo fajny pomysł z cegielkami o tematach poruszanych podczas filmu 👍
@evoo63 жыл бұрын
Propsy za takie materiały.
@g.a.samolyk35663 жыл бұрын
Bardzo dobry wywiad. Świetne uzupełnienie Waszych dotychczasowych artykułów.
@Inwestomat3 жыл бұрын
Dziękuję :)
@tajpanx3 жыл бұрын
Bardzo merytoryczny materiał. Pozdrowienia
@kamilktktktkt87753 жыл бұрын
Mateusz i Marcin? W ciemno łapka w górę :)
@ppp.13342 жыл бұрын
Dzięki..
@marysiamanila56083 жыл бұрын
Dziękuje pięknie za nowe informacje 😍😍❤️
@Vicix213 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek. Jako rozbudowanie tematu super byłoby spotkanie z konfrontacja poglądów z Bartkiem Szymą, w mojej opinii jedynym z największych ekspertów inwestowania dywidendowego.
@Inwestomat3 жыл бұрын
Mimo, że nie znam Bartka osobiście to ślędzę na Dividend Kingdom i oczywiście "plusuję", by zrobić z nim wywiad/rozmowę.
@Vicix212 жыл бұрын
@@Inwestomat Mateusz, czy popełniłeś kiedyś artykuł nt. podatku US Estate Tax od spadków dla PL rezydenta (>60k$)? Zwłaszcza w kontekście ADRów, czy są wliczane?
@Inwestomat2 жыл бұрын
@@Vicix21 Odpisałem Ci już na blogu. Nie, nie wliczają się.
@Vicix212 жыл бұрын
@@Inwestomat dzięki! Mega jest to, jak dbasz by nikogo nie zostawić bez odp. :)
@Inwestomat2 жыл бұрын
@@Vicix21 Czasem się zdarza, ale dzięki!
@ThePiwko73 жыл бұрын
Pozdro dla was :) Mateusz świetny podcast !
@Inwestomat3 жыл бұрын
Dzięki! Pozdrawiam(y) zwrotnie :)
@swierczkacper72463 жыл бұрын
Super wywiad 👌
@agataprasua18073 жыл бұрын
Super jak zwykle!
3 жыл бұрын
Dziękuję Agata :)
@ukaszherok9275 Жыл бұрын
Fajny ten pasek ze spisem treści na dole
@macandy3333 жыл бұрын
Poruszyliście bardzo ciekawy wątek, porównania ETF Acc z Dist, ale przyjmując optykę korzystania z nagromadzonych pieniędzy. Zazwyczaj skupiamy się na części gromadzenia kapitału i tu niewątpliwie Acc ma ogromne zalety, tak już na etapie wypłaty widać pewne przewagi Dist, zwłaszcza opakowanego w IKE. Temat wart porównania różnych scenariuszy.
@Inwestomat3 жыл бұрын
Na pewno poruszę ten temat na blogu i prawdopodobnie omówimy go z Marcinem w podobnej rozmowie. Swoją drogą: świetny pomysł na kolejny temat rozmowy. Dzięki!
@sebastianmajda30206 ай бұрын
Super materiał ❤
@Inwestomat6 ай бұрын
Dzięki!
@trance19863 жыл бұрын
Oo wrescie cos co lubie ;) 25% mojego portfolio to spolki diwidendowe z Usa. Nie moge powiedziec ze narzekam bo fajnie jest dostawac male wyplaty co kilka dni ale te spolki rosna zdecydowanie wolniej niz big tech. Moje najwieksze holdingi to: epd abr abbv ko cvx pfe ori razem bedzie ze 30 spolek.
@Inwestomat3 жыл бұрын
Dajesz radę monitorować 30 spółek, czy "hold and forget" na mega długi termin? W jaki sposób podejmujesz decyzje o nowych zakupach do portfela i czy robisz rebalancing?
@trance19863 жыл бұрын
@@Inwestomat hold and forget kupuje w zdecydowanej wiekszosci pewne spolki ktorych nie musze ciagle monitorowac chodz ostatnio sprzedaje troche I dokupuje wiecej big tech. Moge dac ci mala rade teraz wszyscy mowia ze big tech sa overpriced I sa na bance ale jestem pewny ze takie spolki Jak apple Microsoft Netflix Google beda warte dwa razy tyle do max 5 lat.
3 жыл бұрын
Dzięki chłopaki. Oglądam i słucham was od jakiegoś czasu. Mój portfel dopiero staruje z faza akumulacji. I jednak w kierunku dywidend. Choć przyznam się że korci założenie u zony ike pod etf-y
3 жыл бұрын
Hej Daniel, na spokojnie zaplanuj najpierw strategię i dopiero do niej dopasuj produkty.
@danielsypien31613 жыл бұрын
Good Man 👍
@El_RACUN Жыл бұрын
Cześć, czy dywidendy wypłacane z akcji/etf itp. na koncie np. IKE pomniejszają roczny limit wpłat ? Czy po prostu powiększają kapitał w portfelu ?
@Inwestomat Жыл бұрын
Nie wpływają na roczny limit wpłat.
@ziobrozerem3 жыл бұрын
Może film o tym jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją?
@simonwron64962 жыл бұрын
Czy moglibyście polecić jakiegoś ETF a dywidendowego na Koreę południową. Myślę o takiej ale nie potrafię znaleźć
@tomaszkwiatkowski40683 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, dużo interesujących informacji, Mateusz w przystępny sposób tłumaczy poszczególne zagadnienia. Mam takie pytanie: jeżeli posiadam konto IKE lub IKZE i na tych kontach posiadam m.in akcje amerykańskich arystokratów dywidendowych, to czy muszę płacić jakieś podatki od dywidend które te firmy wypłacają ? co się dzieje z tymi dywidendami ? są wpłacane na jakieś konto ?
@Inwestomat3 жыл бұрын
Na IKE/IKZE nie musisz płacić podatku od dywidend, ale pamiętaj o jednym: USA obłoży je podatkiem 30% (WHT, podatek u źródła), więc na Twoje konto wpłynie mniej niż powinno. Receptą byłoby złożenie formularza W8-BEN w Ameryce, czego nie oferują obecnie maklerzy z "wielkiej trójcy instrumentów zagranicznych" czyli mBanku, BOŚ i XTB. Dywidendy wpłacane są na IKE/IKZE (rachunek rozliczeniowy), z którego możesz dalej kupować akcje/ETF-y/cokolwiek chcesz.
@tomaszkwiatkowski40683 жыл бұрын
@@Inwestomat Dziękuję za szybką odpowiedź i wyczerpująca odpowiedź na moje pytania. A czy dobrym pomysłem, żeby uniknąć tego 30% podatku byłoby wybranie do konta IKE/IKZE akcji dywidendowych arystokratów z innego kraju, z Europy lub Polski ?
@Inwestomat3 жыл бұрын
@@tomaszkwiatkowski4068 Tak. Możesz wybrać akcje brytyjskie lub polskie, by uniknąć problemu.
@tomaszkwiatkowski40683 жыл бұрын
@@Inwestomat Dzięki za odpowiedź, bardzo mi pomoże. Wszedłem kilka razy na Twój blog, bardzo fajny, każdy temat bardzo dokładnie wyjaśniony i omówiony w zrozumiały sposób. Ponadto widziałem, że pod każdym artykułem odpowiadasz na komentarze i pytania, co moim zdaniem dobrze o tobie świadczy, że chcesz pomóc bezpłatnie ludziom, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością. Tak trzymaj i nie zmieniaj się.
@Inwestomat3 жыл бұрын
@@tomaszkwiatkowski4068 Dzięki! Odpisuję, bo inaczej nie wiem po co bym miał publikować.
@marcinszypula94763 жыл бұрын
Zaje... wiedza dziekuje
@matheo66473 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo merytoryczny odcinek. Bardzo chcę mieć w swoim portfelu jakaś część spółek amerykańskich z indeksu arystokratów dywidendowych, obawiam się jednak że na razie nie poradzę sobie z analizą rynku amerykańskiego. Po oglądnięciu tego odcinaku stwierdziłem że w moim przypadku najlepiej będzie zainwestować w ETF na cały indeks arystokratów dywidendowych w Ameryce (SPDR S&P US Dividend Aristocrats).W ten sposób kupię sobie ekspozycję na rynek który chcę, i jednocześnie "będę miał święty spokój z analizą każdej spółki". Czy w tym przypadku jedyne co będę musiał robić, to odprowadzać 19% podatku od wszystkich dywidend przy rozliczaniu PIT?
@Inwestomat3 жыл бұрын
Hej Matheo, Jeśli kupisz ten poza IKE/IKZE to będziesz musiał "ręcznie" rozliczyć i zapłacić 19% podatku od oryginalnej kwoty dywidendy w walucie obcej (po kursie NBP z dnia poprzedzającego otrzymanie dywidendy).
@TheKielbass3 жыл бұрын
świetny materiał! podatek od dywident opłaca się od razu czy dopiero w kwietniu razem z pitem?
@Inwestomat3 жыл бұрын
Jeśli to dywidendy z polskich spółek (tych, których ISIN zaczyna się od PL) to makler pobiera je "od razu" przy wypłacie. Jeśli to dywidendy ze spółek lub ETF-ów zagranicznych to rozliczamy je samemu w kwietniu kolejnego roku w PIT-38 (część G).
@TheKielbass3 жыл бұрын
@@Inwestomat dzięki wielkie! :)
@12papik18 ай бұрын
Swietny materał
@joshtester54033 жыл бұрын
Czy możecie podać stopy dywident? Nie interesuje mnie cena akcji, interesuje mnie ile % zwrotu rocznie można wyciągnąć z inwestowania dywidendowego.
@Inwestomat3 жыл бұрын
ETF-y na szeroki rynek: obecnie około 1% brutto rocznie. ETF-y na "arystokratów": obecnie około 2,5-3% brutto rocznie, ale ze wzrostem w czasie. ETF-y "high yield": nawet do 5% brutto rocznie, ale z nikłym wzrostem R/R.
@xy35013 жыл бұрын
jak? gdzie? sprawdzić które spółki wypłacają dywidendy? jest gdzieś lista takich spółek? czy gdybym miał dywidende od spółki za którą później kupię akcje spółki to czy za tą dywidende za którą się kupiło akcje spółki trzeba płacić podatek? IKE - nie ma podatku tylko wtedy jeśli się wypłaci po osiągnięciu wieku emerytalnego 65 lat, - jesteście pewni, że nie wypłacicie wcześniej? a jak potrzebna będzie kasa bo zachorujecie w wieku np 50 albo 55 lat to co? albo pojawi się w życiu inny ważny powód dla którego trzeba będzie wypłacić? można umrzeć zanim się dożyje 65 lat, jak zobaczycie ilu ludzi umarło zanim dożyło 65 lat to może zrozumiecie
@Inwestomat3 жыл бұрын
Taka lista (dla spółek z GPW) jest na moim blogu. Box po prawej stronie na głównej. IKE - 60 lat, a nie 65 lat. Pewnym nie jest się niczego, ale z założenia IKE nie chciałbym ruszać. Akurat większość osób dożywa 65 roku życia, a nawet kilkanaście lat dłużej, więc nie martwiłbym się zanadto.
@kamilwardzinski56133 жыл бұрын
Mi chodzi po głowie taki portfel: główny czyli inwestowanie pasywne, taki portfel emerytalny jaki przedstawia Marcin + mały portfel dywidendowy na GPW, który by wypłacał rocznie np. 4000 zł z dywidend. Na co roczne wakacje ;).
@ZiujuU3 жыл бұрын
U mnie tak sam. Rozwiązałem to następująco: IKE i IKZE moje przeznaczam pod ETFy akumulujące, a IKZE drugiej połówki właśnie pod spółki dywidendowe (na razie tylko GPW, ale z dostępem do rynków zagranicznych, więc w niedalekiej przyszłości pewnie coś wpadnie z zagranicy).
@kamilwardzinski56133 жыл бұрын
@@ZiujuU jeżeli to nie problem możesz napisać ile miesięcznie przeznaczasz na spółki dywidendowe? Ja założyłem bardzo małą kwotę bo 200 zł bo to ma być tylko dodatek.
@MrOgladaczu3 жыл бұрын
Jeżeli przez polskiego maklera kupuje akcje amerykańskich spółek i otrzymuje dywidendę to podatek jest już pobierany ryczałtem, czy coś pomieszałem?
@Inwestomat3 жыл бұрын
Tak, ale pobierane jest 30%, a nie 15%, bo nie można złożyć formularza W8-BEN identyfikującego odbiorcę dywidendy jako polskiego podatnika. Do tego dwuznaczne jest to czy w Polsce trzeba dopłacić 4% czy nie. W internecie są różne interpretacje, ale przeważają "fani" niedopłacania.
@Szaffi3 жыл бұрын
Hej Mateusz, dywidendowych czempionów, czyli spółek płacących i podwyższających dywidendy przez co najmniej 25 lat, było w USA na 3 września 2021 r. dwukrotnie więcej niż powiedziałeś = 129 (a nie 65). Średnie tempo wzrostu ich dywidend w ostatnich 10 latach to 7,77% rocznie. A poza tym - fajny wstęp do tematu inwestowania dywidendowego. Pozdro!
@Inwestomat3 жыл бұрын
Hej Michał! Może to nie wybrzmiało wystarczająco mocno, ale chodziło mi o "dywidendowych arystokratów", czyli tych z S&P500. Gdy na 129 firm narzucimy wymóg bycia w S&P500 to pozostaje 65 (a przynajmniej tak podają "internety"). Jak już piszemy to od razu zapytam: czy korzystasz z usług "dywidendowych podpowiadaczy" w rodzaju Dividend Kings (czy jak to się nazywało). Pytam, bo ostatnio o nich usłyszałem i ponoć solidne usługi.
@jumbothompson3 жыл бұрын
Ja mam mieszankę spółek które płacą wysoki dywidend i etfy typu covered call. Nie martwię się jak rynek trochę pójdzie w dół czy nawet więcej niż trochę bo wiem że dostanę wypłate ci miesiąc lub kwartał. Czy to jest optymalny styl inwestowanie, nie wiem ale na pewno jeden z bezpieczniejszych. Warto mieć strategie i się tego trzymać przez jakiś czas.
@Inwestomat3 жыл бұрын
Pełna zgoda. Taki inwestor nie musi martwić się aż tak zmianami cen aktywów i tym czy "pobija rynek", bo "zrobił sobie z giełdy takie mieszkanie na wynajem". Coś podobnego mówiłem w rozmowie.
@Someone-lc6dc3 жыл бұрын
Dobry materiał. Moje pytania są następujące: 1) Albo mi coś umknęło, albo... Mateusz nie wspomniał o inwestowaniu w ETF na dywidendowych arystokratów jako (najlepszej?) dobrej metody. 2) Czy przy zakupie takiego ETFa zwracać uwagę na jego wycenę? I jeśli tak, to na jakie współczynniki patrzeć? P/E? 3) Czy w przypadku dywidendy wypłacanej przez polskie spółki podatek odprowadzony jest automatycznie przez dom maklerski? 4) Czy są/będą jakieś ETFy na polski rynek spółek dywidendowych? Pozdrawiam
@Inwestomat3 жыл бұрын
Hej Adam, 1) Wspominałem wielokrotnie, przesłuchaj raz jeszcze :). 2) Z wycenami jest taki problem, że różne źródła podają różne PE dla indeksów. Można oczywiście policzyć je samemu. 3) Tak. 4) Na razie nie.
@Someone-lc6dc3 жыл бұрын
@@Inwestomat ad. 2) zatem... kupić w dowolnym momencie i nie przejmować się wskaźnikami? nie wiem jak wyliczyć P/E całego ETFa ;)
@Inwestomat3 жыл бұрын
@@Someone-lc6dc P/E ETF-a to P/E indeksu. Najprościej "na piechotę" biorąc np. top20 spółek z jego portfela, które zwykle stanowią 50-60% jego kapitalizacji, ale to "robota głupiego", bo trzeba zebrać trochę danych i zważyć je kapitalizacją. Dla większości indeksów PE znajdziemy korzystając z wyszukiwarki Google.
@adaml8277 ай бұрын
Jaki IKE polecacie pod inwestowanie w akcje dywidendowe, obligacje rządowe i ETFy. Chodzi o instrumenty również zagraniczne. Czy na IKE można ominąć podatek od zysków ze spółek dywidendowych zagranicznych - podatek u źródła? Być może istnieją jakieś umowy miedzynarodowe regulujące oszczędzanie na emeryturę i w ten sposób można otrzymać całą dywidendę bez potrąceń podatku. Proszę tylko o konkretne informacje.
@Inwestomat6 ай бұрын
Zdecydowanie IKE i IKZE w DM BOŚ, bo nie ma tam opłaty depozytowej (0,15% rocznie), jak w BM mBanku. Umowy międzynarodowe? Tak. Brytyjskie spółki dywidendowe na IKE/IKZE to 0% podatku u źródła i 0% podatku Belki w ogóle.
@marski52453 жыл бұрын
A ja mam pytanie, jak ma może wykorzystać ike obecny emeryt? wg mojej wiedzy muszą być dokonywane wpłaty przez min 5 lat by nie płacić podatku, jeśli wcześniej taki emeryt zdecyduje się na wypłate to zapłaci podatek od zysków, czyli tak jak nieemeryt normalnie inwestując przez konto maklerskie. Cały czas mam na mysli kwoty do poziomu górnej granicy ike. Tak więc takie ike dla emeryta to jest coś w rodzaju optywalizacji podatkowej. Dlatego moje pytanie, czy taki tok myślenia/inwestowania jest słuszny, ewentualnie może jakieś sugestie?
@Inwestomat3 жыл бұрын
Hej Mar Ski, Dobrze "kombinujesz". Nawet na emeryturze opłaca się korzystać z IKE, by wpłacać inwestować te kilka lat, by później wypłacić pomijając podatek Belki.
@kempi2807 Жыл бұрын
Jeśli dożyje. Warto od razu uposażyć kogoś do tego rachunku i środków. Żyjemy w czasach jakich żyjemy i lepiej się zabezpieczać.
@pistopitpit3 жыл бұрын
Jest coś takiego jak teorgia nieistotności dywidendowej która głosi że nie ma znaczenia dla inwestora czy dochód pochodzi ze wzrostu kursu akcji czy z dywidend. Suma zysków wyniesie tyle samo.
@Inwestomat3 жыл бұрын
Oczywiście, że jest i oczywiście, że (przeciętnie) portfel spółek dywidendowych zachowa się podobnie do (przeciętnie) portfela spółek niedywidendowych, ale w obydwu zbiorach są dobre i słabe spółki, więc warto umieć je wybierać (inwestując aktywnie). Większość fundamentalistów zgodzi się, że "dywidendówki" się prościej wycenia, co jest niewątpliwym plusem dla inwestora.
3 жыл бұрын
Dla mnie to jeden z powodów, dla których kupuję akumulujące ETFy na szeroki rynek. Ale coś w tych dywidendowych arystokratach jednak jest i kusi :) Nie dziwi mnie, że wiele osób w ten sposób inwestuje.
@NaLinieTv3 жыл бұрын
Za każdym razem słyszę, jakie to ETF są bezpieczne i że warto w to inwestować. Ale jeszcze nigdzie nie usłyszałem że na ETE można stracić. Zakładając że inwestuję od 10 lat w ETF (Acc) i pięknie na nich zarabiam, ponieważ zyski się akumulują, to tak naprawdę nie mamy żadnego zysku, do puki nie sprzedamy tych ETF. Pięknie je liczymy na koncie jak to cena wzrosła i zarobiliśmy x%, lecz jeśli Świat stwierdzi że ETF są złe i wszyscy pozbędą się takich papierów, a my prześpimy ten moment, to będzie wyglądać to tak samo jak cena Bitcoin. ETF spadnie np. o 50% i będzie po cenie niższej nisz nasz zakup, więc w takiej sytuacji jesteśmy stratni jeśli sprzedamy papiery. Zgadza się? Tylko proszę mi nie mówić, że ETF jest bezpieczny i nigdy nie padnie. W Polsce jest od 2010 roku, a rynek jest zmienny i może się wszystko zdarzyć.
@Inwestomat3 жыл бұрын
Jednej rzeczy wydajesz się nie dostrzegać: jeśli świat stwierdzi, że ETF-y są złe, a ludzie zaczną je sprzedawać to ich cena dalej będzie zależeć od ceny aktywów bazowych, a nie od humorków/widzimisię ich posiadaczy. Czytaj: po prostu akcje z portfeli funduszy ETF trafią na rynek, więc ich ceny mogą spaść, ale dalej aktywna jest metoda NAV (Net Asset Value) w ich wycenie. ETF to (zwykle) instrument na indeks bazowy, więc oczywiście jego cena spadnie gdy cena akcji w indeksie też spadnie. Nie ma zysku bez ryzyka i chyba zarówno ja, jak i Marcin o tym "trąbimy" w każdym wpisie czy nagraniu.
@unoduetrechiki3 жыл бұрын
czy ktoś wysyłał opóźniony PIT-38 za poprzednie lata? Okazało się, że nie wysłałem PIT-38 za 2017 rok (chociaż miałem stratę i miałem do zapłaty 0 podatku), i jestem ciekaw jaka kara może być za to
@Inwestomat3 жыл бұрын
Najlepiej przedzwonić do swojego urzędu skarbowego i zapytać. W teorii może nie być kary, bo odsetki nalicza się od zaległego podatku do zapłacenia, ale upewniłbym się w dziale PIT-38 w swoim US.
@unoduetrechiki3 жыл бұрын
@@Inwestomat wysłałem tydzień temu czynny żal z zaległym pit 38, powinno być ok :-)
@ppp.13342 жыл бұрын
W jakiej walucie rozliczane etf-y wybierać?
@Inwestomat2 жыл бұрын
Obojętnie. Najlepiej w walucie Twojego konta maklerskiego. Waluta notowań nie ma żadnego znaczenia dla wyniku inwestycji.
@MateuszStepniak Жыл бұрын
W przypadku dolarów trzeba być ostrożnym przy późniejszych wypłatach z konta, gdy jest ono dolarowe, bo banki pośredniczące mogą naliczyć spore opłaty. Konto w euro ma pod tym względem przewagę, bo transfery walutowe w euro mają typowo niższe opłaty. Na IKE i IKZE to nie ma znaczenia, bo te konta i tak są w PLN.
@tomaszadamus88073 жыл бұрын
Jeszcze o jednym minusie inwestowania w etefy dywidendowe Mateusz nie wspomniał. Etf od razu reinwestuje dywidende a indywidualny inwestor może poczekać na jakąś korekte i wtedy dokupić akcji. Chodzi o to aby akcje kupowac jak najtaniej. Marcinie bez przesady wybór spółek do portfela dywidendowego to nic strasznego. Pozdrawiam rocznik 1977 sam jestem z tego roku
@Inwestomat3 жыл бұрын
Czy ETF na pewno re-inwestuje dywidendę od razu? Z tego co wiem to mogą to robić w dość dowolny sposób i celowo nie informują "publiki" o takich terminach, by uchronić się przed tzw. front-loadingiem, czyli tym, że inni kupują aktywa zaraz przed zakupami funduszu, by zyskać na podwyżce ceny przy zwiększonym popycie.
@rysicasd2 жыл бұрын
Czy ja to dobrze rozumiem? Możemy kupić polskie ETFy dywidendowe, które inwestują np. w rynek USA i wtedy my płacimy podatek od dywidendy tak jakbyśmy mieli polskie akcje dywidendowe?
@Inwestomat2 жыл бұрын
Nie ma polskiego ETF-a dywidendowego na rynek USA. Na GPW jest notowany luksemburski Lyxor SP500 i on wypłaca dywidendy z 0% WHT w Luksemburgu (na 2 poziomie). Rozliczamy sami 19% od każdej dywidendy (tak krótko mówiąc).
@NICK493 жыл бұрын
po 1; kto by investował w coś co liczy , waży sie w skali światowej 07% czyli polsza (uśmiałem sie z samegołyka)
@Anhatinum3 жыл бұрын
Znów jakiś złośliwy algorytm YT doprowadził mnie tutaj...