Co warto wiedzieć o finansach mając 20 lat? 40-latkowie tego nie wiedzą... # wtorekzfinansami | Live

  Рет қаралды 66,265

Marcin Iwuć

Marcin Iwuć

Күн бұрын

Пікірлер: 150
@_Sakura_Dragons_
@_Sakura_Dragons_ 2 жыл бұрын
20 lat miałem w 1995, widzę ogrom błędów wtedy popełnianych, teraz pomagają takie materiały jak ten. Dzięki 👍
@mrkamil5331
@mrkamil5331 3 жыл бұрын
Mając znowu 20 lat bardziej bym się skupił na rozwijaniu potencjału zarobkowego, mniej na oszczędzaniu. Lepsze 20% z 10k niż 50% z 3k.
3 жыл бұрын
Zarobki to oczywiście priorytet, ale warto mieć również wydatki pod kontrolą, bo bez tego każdą kasę się przepuści :) Dave Ramsey ma na to fajne określenie, które swego czasu wziąłem do siebie" "you can't outearn your stupidity" :)
@Sajo80
@Sajo80 3 жыл бұрын
@ Witam zgadza się co do Dave RAMSEY książka DZIECI MĄDRE FINANSOWO przeczytana polecam książkę BOGATE DZIECI TOM CORLEY lub NAWYKI BOGATYCH I BIEDNYCH . Plus TWOJĄ książkę polecam każdemu . DZIĘKUJEMY ZA SWIETNE INFORMACJE . DZIĘKUJEMY POZDRAWIAMY
@adamkurek1821
@adamkurek1821 Жыл бұрын
Nie wydaje mi się że zarobki są na miejscu pierwszym w bezpieczeństwie i dobrobycie. Ponieważ błędne ustawienie dochodu jako priorytet może zaprzeczyć celom waszym takim jak zdrowie szczęście i relacje. Pracocholizm to choroba łagodna i społecznie mało szkodliwa o ile jest się mądrym i robi to co lubi z dbałością o zdrowie. Jeśli robi się to czego nie lubi żyjąc dla gromadzenia pieniędzy to jest się poważnie zagrożonym wypaleniem i wyniszczeniem. Co do oszczędzania pieniędzy to może dobre 100 lat temu. Obecnie system się zmienił i zmienia nie sprzyjają odkładaniu. Głosująca inflacja i rozbudowane ubezpieczenia oraz kredytowania 0% dla wszystkiego nawet drobnych zakupów w Allegro czy kursów on line. Obserwuje się też tendencje do wypożyczania towarów luksusowych zamiast kupowania. Tak jak narzędzi. Składanie pieniędzy wobec ich inwestowania to jest jak ich wyrzucanie w błoto. Inwestować można na wiele sposobów min 100% bezpiecznie
@szczeperson93
@szczeperson93 2 жыл бұрын
Dzisiaj przypieczętowalem poduszkę na 3 msc 💪 do czerwca mam w planach dobić do 6 msc i spać spokojnie 💤😀
@gryshie100
@gryshie100 3 жыл бұрын
Mając 20 lat ja chciałbym w ogóle być świadomym tego że finanse osobiste istnieją, można gdzieś o nich poczytać i zacząć o nie dbać świadomie. A tak naprawdę zrozumiałem to gdzieś grubo po 30tce. W wieku 20 lat to aż wstyd mówić co człowiek wyrabiał i czym się zajmował 😆🥃🎉
3 жыл бұрын
Po 30tce to i tak super :)
@neo1k4
@neo1k4 2 жыл бұрын
Żeby takie rzeczy opowiadali na podstawach przedsiębiorczości w liceum, to przedmiot ten byłby przydatny i ciekawy. Tylko jeszcze trzeba odpowiedniego nauczyciela(-kę), żeby chciało się go/ją w ogóle słuchać
@gryshie100
@gryshie100 2 жыл бұрын
@@neo1k4 ja ostatnio poruszam tematy "pieniądza" z 6letnim synem i ze zdziwieniem zobaczyłem że bardzo go to interesuje. Zadaje mi takie pytania że sam bym na nie nie wpadł. Jak widać faktycznie potrzebny jest odpowiedni nauczyciel i dopasowany do wieku program, a o pieniądzach można rozmawiać już z najmłodszymi. Natomiast największy problem mam z wytłumaczeniem dzieciom że naprawdę nie potrzebują tego całego szajsu który widzą w reklamach w tv czy na witrynach sklepowych.
@Piotrek-kertoiP
@Piotrek-kertoiP 2 жыл бұрын
To nie jest rada dla 20-latka, a bardziej dla 15-latka, ale skrócie: "ucz się pilnie i mądrze wybierz studia" W gimnazjum byłem kilkukrotnym finalistą konkursów kuratoryjnych (francuski, matematyka, fizyka, angielski) i raz zostałem laureatem z matematyki. To mi dało wejście poza kolejnością do liceum. Wybrałem jedno z najlepszych w Krakowie. Tam miałem świetnego matematyka. Dzięki temu napisałem matury (z matematyki, angielskiego i fizyki) podstawowe na 100% i rozszerzone na 90+%. Dzięki temu dostałem się na najlepszą informatykę w Krakowie. Całe szczęście już na studiach programowanie mi się spodobało :) Teraz mam 24 lata i zarabiam lepiej niż moi rodzice. Nie imprezowałem za bardzo na studiach, ale za to teraz mam czas i środki na to, co mi się zamarzy (choć nie kupuję wymarzonego nowego BMW, a jeżdżę 13-letnim Oplem :) ). Można powiedzieć, że drogę ku temu co mam teraz obrałem już 10 lat temu. Mając 15-20 lat nie mamy pieniędzy by je inwestować. Ale mamy czas. I to jest najlepsza inwestycja.
@stekon9112
@stekon9112 2 жыл бұрын
Albo nie pchaj się na studia wybierz zawód /technikum
@Piotrek-kertoiP
@Piotrek-kertoiP 2 жыл бұрын
Tak jest. Dyplom wcale nie musi być lepszy od fachu w ręku. Myślę, że mocno zależy od branży.
@Gunera89
@Gunera89 Жыл бұрын
Piękny bassik na koniec! ❤ Dziękuję za wiedzę!
@woosmovie1329
@woosmovie1329 3 жыл бұрын
Hej, Bardzo dziękuje za materiał. Jako 20 letnia, pracująca i studiująca osoba podczas tego nieco ponad 30 minutowego seansu, otwierając historię w banku zdałem sobie sprawę ile pieniędzy wydaje na głupoty.. Patrząc na komentarze osób, zapewne jestem właśnie tą beztroską młodością zaślepiony 🤦 Najwyższa pora zająć się swoimi finansami :)
3 жыл бұрын
Wspaniale, że ta świadomość dociera do Ciebie w wieku 20 lat :)
@Piotrek-kertoiP
@Piotrek-kertoiP 2 жыл бұрын
Prawdopodobnie właśnie zaoszczędziłeś kupę siana :) Powodzenia!
@majk2946
@majk2946 2 жыл бұрын
W dzień tego podcastu skończyłem 19lat! Myślę, że rady przydadzą się już dziś, a nie za rok :))
@TheNicofl
@TheNicofl 2 жыл бұрын
W tym miesiącu kończę 26 lat. Niecałe 1,5roku temu skończyliśmy z mężem studia magisterskie i zaraz po tym zaczęłam się bardzo interesować finansami osobistymi (tak trafiłam na kanał pana Marcina :) Od tego czasu zaczęliśmy oszczędzać ~66% naszych przychodów z mężem i zdążyliśmy już kupić mieszkanie z 56% wkładem własnym w Warszawie. Teraz mamy plan spłacić kredyt hipoteczny w 2 lata, tak by nie mieć żadnego zadłużenia. Nigdy nie za wcześnie na edukacje finansową :) Pozdrawiam!
@Alf7Red
@Alf7Red 2 жыл бұрын
Czyli w wieku 26 lat zarabiacie po przynajmniej 8 tysięcy na głowę (liczone skromnie). Ech, zazdraszczam.
@auraidenl1019
@auraidenl1019 2 жыл бұрын
@@Alf7Red Zaraz się okaże że rodzice pożyczyli 200k złoty, w komentach zawsze są haczyki i niedopowiedzenia
@TheNicofl
@TheNicofl 2 жыл бұрын
Główny haczyk jest taki ze pracowaliśmy już w branży podczas studiów zarówno magisterskich jak i licencjackich :) Pozdrawiam
@adamkurek1821
@adamkurek1821 Жыл бұрын
Są osoby które zarabiają setki tys zł w takim wieku po 3 latach zaangażowania w co bardziej intratny biznesy.
@adamkurek1821
@adamkurek1821 Жыл бұрын
Są osoby które w wieku 26 lat po paru latach pracy zarabiają już setkami tysięcy zł miesięcznie bo nie zadawalali się zwykłymi rozwiązaniami angażując się w co bardziej intratny modele biznesowe lub tworząc nowe z taką intencją.
@grzegorzsiedlecki44
@grzegorzsiedlecki44 3 жыл бұрын
DZIĘKUJĘ za praktyczną wiedzę!
3 жыл бұрын
Dziękuję za oglądanie moich materiałów :)
@D.P-w1y
@D.P-w1y 2 жыл бұрын
jesteś rewelacyjny, Twój spokój i taka dojrzałość działa na mnie kojąco i przykuwa uwagę......mądry materiał własnie zagoniłam 18 letnią córkę do oglądania :) świetna robota
@bartekradek39
@bartekradek39 3 жыл бұрын
Dziękuję Marcin!
@chirurgiaplastycznakociszewski
@chirurgiaplastycznakociszewski 3 жыл бұрын
Super materiał!!! Zacząłem właśnie zmieniać swoje finanse po twoich nagraniach:)
3 жыл бұрын
Brawo! Trzymam za Ciebie kciuki Kajetan!
@WysekPL
@WysekPL 3 жыл бұрын
Witam serdecznie panie Marcinie, Dziś moja żona zrobiła mi niespodziankę i kupiła mi na walentynki Pana książkę, bo zobaczyła że zacząłem pana oglądać i wysyłać jej pana filmy. Jestem bardzo ciekawy jak zmieni się moje życie po przeczytaniu książki. Już zacząłem pozbywać się wszystkich kredytów i udało mi się nawet spłacić Kartę kredytową i telefon, tylko dzięki panu. Pozdrawiam i Dziękuję
@____Kamila____
@____Kamila____ 3 жыл бұрын
Fantastyczny prezent na walentynki :) Na pewno pomoże Wam zadbać o Waszą przyszłość.
@WysekPL
@WysekPL 3 жыл бұрын
@@____Kamila____ Jestem tego pewien 😊✌️ Pozdrawiam
3 жыл бұрын
Brawo!!!! ;)
@WysekPL
@WysekPL 3 жыл бұрын
@ Brawa dla Żony 🤪
@jacekwacek4734
@jacekwacek4734 2 жыл бұрын
super
@814cookiemonster
@814cookiemonster 3 жыл бұрын
Pozdrawiamy Juliannę 🍀🌼
@kasiaiwuc
@kasiaiwuc 2 жыл бұрын
Dziękujemy :) w imieniu Julci
@politischetheologie3634
@politischetheologie3634 2 жыл бұрын
Ja naprawdę jestem wdzięczny za to. Mam 22 lata i część rzeczy mi się udaje, a część nie. Zbyt często chcę tu i teraz a nie myślę w perspektywie 10 lat. Czekam na więcej filmów tego typu dla młodych! Jest Super!
@justynakoodko3945
@justynakoodko3945 3 жыл бұрын
Panie Marcinie, świetny film! 👏😁
3 жыл бұрын
Dziękuję :)
@tadeuszpuawski6158
@tadeuszpuawski6158 3 жыл бұрын
Dziękuję, miło było posłuchać.
@januszperz3086
@januszperz3086 3 жыл бұрын
Marcinie świetny materiał jak każdy👍😀
3 жыл бұрын
Dziękuję:)
@joannakotlicka7628
@joannakotlicka7628 2 жыл бұрын
Dziękuję za ten film, ale najbardziej za radę nr 8 :) Obecnie łatwo utonąć w morzu możliwości samorozwoju, a znacznie trudniej w nim pływać :)
@trance1986
@trance1986 2 жыл бұрын
Dobry film duzo dobrej informacji. Zgadywalem ze jest 40 milionow milionerow. Jesli wszystko pojdzie zgodnie z planem dolacze do tego grona przed 40tymi urodzinami :)
@mateuszpytel1622
@mateuszpytel1622 2 жыл бұрын
powodzonka
@Karol-ts9bb
@Karol-ts9bb 3 жыл бұрын
Pierwszy milion majątku osiągnąłem, kolejny cel to milion w aktywach, pozdrawiam
@justynakoodko3945
@justynakoodko3945 3 жыл бұрын
Wow gratulację! 👏🔥
3 жыл бұрын
I tak trzymaj Karol!
@magda9915
@magda9915 2 жыл бұрын
Gratulacje 🌹
@ryszkos
@ryszkos 3 жыл бұрын
Piszę to z perspektywy 20 latka. Bardzo mi brakowało w tym materiale mowy o tym że pieniądze tracą na wartości. Jeśli już mowa o odkładaniu to dobrze by było powiedzieć w co te odłożone pieniądze zainwestować żeby na przestrzeni lat nie stracić. Bo ciągle powtarzanie ze należy odłożyć jest w moim odczuciu oczywiste, ale w co to już inna bajka.
@ryszkos
@ryszkos 3 жыл бұрын
@@PolawiaczKrewetek Przymierzam się do zakupu książki! Dzięki za poelcenie
3 жыл бұрын
Kuba - temu tematowi poświęciłem całą książkę - Finansowa Forteca. towarzyszy jej cykl filmów oznaczonych jako [FFP] - czyli Finansowa Forteca w Praktyce
@ryszkos
@ryszkos 3 жыл бұрын
@ Książka juz zakupiona, czekam aż przyjdzie ;)
@Alex-ve4zg
@Alex-ve4zg 3 жыл бұрын
Witam Bardzo się cieszę ze poruszyłeś dziś ten ten temat . Teraz młodzi ludzie to zupełnie inne pokolenie niż nasze ;) chyba są bardziej świadomi co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi by nie rozeszły się na głupie przyjemności . Ale sama wiem z doświadczenia jako mama 4 dzieci ze każde z nich ma inne plany jak przechować albo na co wydać swoje oszczędności . Nie mam jeszcze problemu z tymi najmłodszymi, którzy dostając co miesiac swoje nieduże kieszonkowe przeznaczają je na swoje małe potrzeby czasami nawet uda im się przenieść troszkę pieniędzy na kolejny miesiąc, z czego są bardzo dumni :) Jednak co z tymi starszymi ? Córka jest już na studiach i zaledwie 2 tygodnie temu dokonana zakupu obrazu polskiego artysty, na który zbierała od wakacji pracując dodatkowo w wolnym czasie od nauki . Wiem ze to jej decyzja i oczywiście szanuje ja ale ... i tu mam wątpliwości bo mogła za ta kwotę kupić np mała złota monetę czy wymienić gotówkę na inna walutę .Oczywiście jak to zasugerowałam to odpowiedziała że na monetę nie mogę się patrzeć i jej podziwiać ... a sztuka to sztuka i zawsze będzie miała swoją wartość . Myślisz ze warto zostawić młodym wolna rękę na takie lokowanie swojego pierwszego kapitału czy jednak jakoś podsuwać pomysły co można zrobic żeby te środki przechować w inny sposób ?
@alfek100
@alfek100 3 жыл бұрын
Akurat obraz też może być dobrą inwestycją :)
@wafelryrzowy5279
@wafelryrzowy5279 3 жыл бұрын
jak napisal rozmówca powyżej obraz to też inwestycja zwłaszcza jakiejs znanej autorki jak w tym przypadku. Musimy tez zdawać sobie sprawę że mimo są to nasze dzieci to już jednak dorosłe ;) ich poświęcony czas, ich pieniadze, ich wola. To też nie może być tak że jak już dzieci cos zarobią muszą od razu myśleć o odkładaniu całej sumy na swoją emeryturę ( tak, tak wyolbrzymiam świadomie :D ) zakup tego obrazu to na pewno było jej duze pragnienie skoro tak na nie pracowała. Nikt córce nie zabierze uczucia w którym w końcu kupiła swoją zamierzona rzecz (pewnie pierwszy raz tak świadomie). Z pewnością takie rzeczy pamieta się do końca życia i trzeba się cieszyć z tak wrażliwej na sztukę córki. Pozdrawiam !
@adnekwiatki3777
@adnekwiatki3777 3 жыл бұрын
Widzę w tej sytuacji wiele pozytywów. 1. Wolny czas poświęca w jakieś części na pracę. 2. Wyznacza sobie cele, do których dąży. 3. Potrafi osiągnąć zamierzony cel. 4. Potrafi odroczyć nagrodę czyli zbierać pieniądze na dany cel zamiast wziąć kredyt.
@damko80
@damko80 2 жыл бұрын
mając 25 lat miałem świadomość że moje wynagrodzenie będzie rosło w związku z tym inflacja mojego trybu życia również rosła, to nowy komputer, auto, telefon, wakacje, imprezy, ubrania, etc. większość rzeczy materialnych na kredyt... tak śmignęło mi 15 lat zanim się pozbierałem i spłaciłem zadłużenie... Porada dla młodych - oszczędzajcie od samego początku, unikajcie kredytów chyba że ten kredyt zarobi wam więcej niż odsetki. Uczcie się o finansach :) ps. od 2 lat w ślimaczym tempie buduje swój kapitał na emeryturę, wiem że duży nie będzie ale będzie większy niż byłby gdybym się nie ogarnął
@agataprasua1807
@agataprasua1807 3 жыл бұрын
duzo madrych rad, aby dotarly do jak najwiekszej liczby osob
3 жыл бұрын
Dziękuję :)
@camel994
@camel994 3 жыл бұрын
Dobra robota. Miło, że znalazłem się na #wtorekzfinansami I niestety, ja nie robię tego co chcę robić. I jest mi z tego powodu - źle. Pozdrawiam!
@za_luc
@za_luc 2 жыл бұрын
Uczyć się języków! Jest to cenna inwestycja w siebie
@szogun1987
@szogun1987 2 жыл бұрын
15:30 Rabin Daniel Lapin mawia. Nie szukaj pracy którą kochasz, naucz się kochać pracę w której jesteś dobry
@qubafootbag
@qubafootbag 3 жыл бұрын
Trochę mnie ten odcinek rozczarował, większość z rad było praktycznie identycznych jak dla "zwykłych" dorosłych. Ja bym bardziej radził 20 latkom raczej zrozumieć swoje mocne strony, znaleźć przyjaciół, poszerzać horyzonty. Dobre finansowe skutki w dalszym życiu są echem tego "emocjonalno-życiowego" kapitału, osobiście bardzo mocno w to wierzę, sam tak robiłem i doprowadziło mnie to do sukcesu w życiu praktycznie na każdym polu
3 жыл бұрын
O mocnych stronach było :) O relacjach i networkingu było :) O ciągłym rozwoju było :) Ej, no... Ty tak poważnie? ;)
@qubafootbag
@qubafootbag 2 жыл бұрын
@ jak najbardziej na poważnie. Mam obecnie 32 lata ale całkiem dobrze pamiętam czasy jak miałem 20. Wtedy nawet nie myślałem o pracy, nie znałem słowa networking. Skupiałem się na skończeniu mega trudnego kierunku, czasie z dziewczyną, działaniu w organizacjach pozarządowych. To jest kapitał emocjonalny który jest nie do przecenienia. Każdemu dalbym radę żeby się rozwijał w jak najszerszym spektrum, zarabianie czy inwestowanie samo przyjdzie z czasem jako "efekt uboczny" zbudowanej wcześniej własnej zajebistosci. Niemniej, to po prostu moje zdanie, taką dalbym radę, w pełni rozumiem że ktoś może mieć inne i może mogłem byłem faktycznie bardziej myśleć wtedy on finansach
@mmmmbbnn3576
@mmmmbbnn3576 3 жыл бұрын
A jak ktos jest swietnym pracownikiem socjalnym i to kocha. Tyle ze zarabia sie tam 4tys brutto😊 To mimo tego ze sie czlowiek rozwija to wynagrodzenie sie nie zwiekszy
@ivanhadziaj3155
@ivanhadziaj3155 2 жыл бұрын
Ja uważam że jak ktoś ma średnio płatna pracę, nie narobi się w niej,bez stresu, może wziąść wolne kiedy potrzebne, kierownik jest ok, to trzeba się tej roboty trzymać i żyć na luzie. Dużo ludzi zarabia ładne pieniądze ale co jak dużo stresu, siwe włosy w młodym wieku, współpracownicy gburzy i chamy.
@iirekm
@iirekm 2 жыл бұрын
Ten film zdecydowanie nie jest skierowany do 20-latków, do 25-30-latków jeśli już. Gdy powiedzmy dana osoba ma 20 lat i pracuje, najprawdopodobniej zarobi nie więcej niż kwotę rzędu 2000 zł. Jeśli żyje sama bez pomocy rodziny, w dużym mieście, to po opłaceniu najmu pokoju, rachunków, najtańszego jedzenia z Biedronki, czasem jakichś leków czy ciuchów, wyjścia na miasto powiedzmy 2x w miesiącu, absolutnie nic z tej kwoty nie zostaje i nie ma mowy o jakimkolwiek oszczędzaniu do czego ten film namawia. Pewnie że można i z tak małej kwoty dalej cisnąć i np oszczędzać na jedzeniu (jedząc jedynie najgorsze zupki chińskie i chleb z masłem), ale bardzo szybko (i kosztownie) odbije się to na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Najlepsze co może zrobić 20 latek to rozwój swoich umiejętności oraz edukacja (także finansowa). Na oszczędzanie przyjdzie czas gdy ten 20-latek zacznie nieco lepiej zarabiać.
@wiktoriadebska3967
@wiktoriadebska3967 2 жыл бұрын
Trochę nie rozumiem takiego toku Pana rozumowania, chociaż nie mnie oceniać jego słuszność. Mam 21 lat i samodzielnie wynajmuję mieszkanie, żyję na wcale nie najgorszym poziomie i mam wielu znajomych, którzy ogarniają swoje finanse tak, by móc sobie pozwolić na naprawdę fajne zagraniczne wycieczki, kupno domu czy samochodu, więc wydaje mi się, że film jest jak najbardziej skierowany do "nas" im wcześniej tym lepiej 😉
@kocioek4322
@kocioek4322 2 жыл бұрын
Ja bym powiedział sobie wtedy i teraz w sumie też bo dalej nie mogę się oprzeć temu: Nie kupuj, rzeczy drogich aby pokazać innym ile masz pieniędzy, których paradoksalnie po zakupie tych rzeczy już nie masz". Telefony, ciuchy, smartwatche, buty, za drogi samochód itd. Ostatni rok zarabiałem średnio po 15k miesięcznie bądź więcej, i teraz nie mam nic. Zlecenia ucichły i została smutna wypłata etatowa, a styl życia chciałoby się utrzymać. Jest mi żal samego siebie.
@klaudiaostrowska3546
@klaudiaostrowska3546 2 жыл бұрын
Dziękuje za przydatny materiał! Panie Marcinie, wspomniał Pan o unikaniu brania kredytów konsumpcyjnych na dobra, które w czasie tracą na wartości. Co by Pan doradził osobom młodym, które dopiero co zaczynają budować swoją historię kredytobiorcy? Jakie kredyty warto brać, aby chociażby zaistnieć w BIK-u i budować swojej osobie miano rzetelnego i wiarygodnego kredytobiorcy, aby w przyszłości nie mieć problemów z braniem większych kredytów (np. hipotecznych)?
@adamkurek1821
@adamkurek1821 Жыл бұрын
Zgadzam się jako wnikliwe obserwator zauważając też że blogerzy zwykli powtarzać oklepane porady bez ich dokładnego przemyślenia lub zakładając że nie ma wskazówki idealnej i spladzczajac ja do ostrzegania i stracenia przed tym w czym najłatwiej popełnić błąd np z życiem na kredyt pod limit.
@adamkurek1821
@adamkurek1821 Жыл бұрын
W biznesie wręcz radzi się aby korzystać z kredytu tam gdzie można bo inwestując gotówke w cokolwiek wyższe od odsetek to się bardzo opłaca. Inaczej mówiąc nie opłaca się oszczędzać i bać się kredytów bo opłaca się inwestować gotówkę a dobra nabywać na kredyt który spłaca zyski z inwestycji - o małym stopniu zysku ślę i ryzyka.
@ArkoVens
@ArkoVens 2 жыл бұрын
A tak tak, już to kiedyś słyszałem 😎😂😂😂😂
@pawelkudzbalski
@pawelkudzbalski 3 жыл бұрын
Marcin, bardzo dziękuję za całą pracę, która wykonujesz. Powtarzasz jak mantrę (i bardzo dobrze), że długi to kula u nogi, jamien u szyi, itd. Ostatnio zainteresowałem się tematem prepperingu, czyli przetrwaniu trudnych czasów, np. długotrwałego braku wody, prądu lub wybuchu wojny. Jako jedną z najbardziej prawdopodobnych sytuacji kryzysowych określa się utratę źródła dochodu, np. zwolnienie z pracy. Jako jeden z najważniejszych czynników odnośnie takich przygotowań, autor jednego z kanałów wymienił właśnie jak najszybszą spłatę długów. Określił to tak: "dług to rak, więc pozbądź się go". Wiem, że jest to porównanie bardzo dosadne i tak mocne, że chyba nawet Ty byś go nie użył, ale do mnie bardzo przemawia. Od kiedy myślę o długu jako o raku, mam znacznie większą motywację do jego spłacania. Ot, takie przemyślenie :) Pozdrawiam serdecznie.
3 жыл бұрын
"Dług jest jak rak..." - drastyczne, ale chyba zapożyczę, aby zniechęcać ludzi do tego :)
@zbutawdorososc4910
@zbutawdorososc4910 2 жыл бұрын
To, czego dowiedziałem się w banku, zapoczątkowało pomysł dzielenia się wiedzą, którą każdy powinien mieć, a której nikt z poza branży nie dowie się, w toku nauczania, a jedynie zdobywając kolejne levele życia dorosłego! :)
@kaspersky1048
@kaspersky1048 3 жыл бұрын
Mam 22 lata i oszczędzam większość zarobionych pieniędzy odkąd zacząłem pracować i jest dobrze mam taką kwotę która wydawała mi się nieosiągalna jeszcze 2 lata temu tylko problem w tym że te pieniądze nijak się nie przekładają na moją jakość życia. Jasne mam ten komfort że jak przestanę pracować to mogę z rok nic nie robić ale u mnie to wygląda tak że leci miesiąc za miesiącem ja odkładam na tą kupkę i w sumie nic, tylko tracę bardziej na inflacji i życie mija. Wnioskuję że nie znam się na finansach bo nie potrafię zaprzęc tych pieniędzy do pracy na mnie. Myślałem o ulokowaniu połowy w złocie i innych różnych opcjach ale zawsze jest strach że strace i cała ta praca pójdzie na marne. Także oszczędzanie oszczędzaniem ale ciągle trzeba pchać do przodu i kombinować jak zarabiać coraz więcej pracując tyle samo czasu.
@koria4606
@koria4606 3 жыл бұрын
Kup obligacje skarbowe indeksowane inflacją póki nie wiesz co z nimi robić. Masz tam mały procent plus inflację więc Ci nie zje
@ggroch95
@ggroch95 2 жыл бұрын
Przeczytaj Finansową Fortecę Marcina, tam jest to dobrze opisane dla ludzi, którzy jeszcze nie inwestowali
@kubagadysz862
@kubagadysz862 Жыл бұрын
Witam, mam do Pana zapytanie: Czy da się dopisać rachunek maklerski z xtb do jakiegoś "worka" aby uniknąć podatku jak ike lub oipe ? Dziękuję z góry za odpowiedź i za Pańską twórczość. Mam 20 lat i biorę odpowiedzialność za siebie i swoje finanse, wszystko dzięki Panu.
@Lucky-oq4yz
@Lucky-oq4yz 3 жыл бұрын
Obstawiałem właśnie 1 % populacji dorosłych
@szogun1987
@szogun1987 2 жыл бұрын
W ciągu 12 pierwszych minut usłyszałem Ramseya, Kiyosakiego i Petersona.
@lkszkck
@lkszkck Жыл бұрын
Rada dla 20-letniego mnie: pieniądze zarobione w Niemczech przeznacz na zakup bitcoinów (2015) zamiast samochodu który rozbijesz pół roku później :D
@dariuszmiller3346
@dariuszmiller3346 3 жыл бұрын
💪💪💪
@bartoszk3718
@bartoszk3718 2 жыл бұрын
Witam, nie dawno zacząłem czytać Pański blog i bardzo mi to pomogło w zarządzaniu swoimi finansami. Mam Tylko pytanie dlaczego Pan omija temat srebra? Moim zdaniem srebro jest mocno nie doceniane i jest ono również bardzo dobrym aktywem a mowa ciągle o złocie. Pozdrawiam.
@kacperolejnik8514
@kacperolejnik8514 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Bardzo dobre rady, od zawsze na Pana kanale przeszkadzało mi to ze nie było nigdy serii dla 20latków. Dzięki Panu, uświadomiłem sobie ze na chwile obecną znajduje się w bardzo dobrej sytuacji finansowej ponieważ posiadam fundusz awaryjny w wysokości 3000 zł, Mam już również 10% swojej poduszki finansowej, oraz posiadam portfel inwestycyjnym wysokości 500€! Chciałbym się dowiedzieć, jakie są Pana rady jak odnaleźć siebie w pracy, aby nie pracować przez cale życie za minimalną krajową. Pozdrawiam :)
@koria4606
@koria4606 3 жыл бұрын
Posłuchaj innych odcinków, w skrócie rozwijaj swoje kompetencje, zapytaj szefa co możesz zrobić, by zarabiać więcej, zrób to. Jeżeli się nie da w tym miejscu zarabiać więcej to rozwijaj się i znajdź miejsce gdzie Twój rozwój będzie w cenie :) Możesz się przyjrzeć co robią osoby zarabiajace więcej w miejscu Twojej pracy i aspirować do ich stanowiska.
@filsor3834
@filsor3834 2 жыл бұрын
Taktyczny:)
@Sliwka3237
@Sliwka3237 2 жыл бұрын
Czy przy tej inflacji ma sens odkładanie pieniędzy ?
@PiotrSzczepanczykMUSIC
@PiotrSzczepanczykMUSIC 3 жыл бұрын
Nie zdążyłem zapytać przed odcinkiem... W lutym wzrósł procent EDO - czy warto poczekać jeszcze jakiś czas z nadzieją, że pójdzie jeszcze bardziej w górę? Chcę je wykupić w ramach 1. i 2. portfela...
@Blazecepion
@Blazecepion 3 жыл бұрын
Można kupić i jak pojawi się zmiana wycofać i kupić nowe, zwykle tydzień przed nową emisją wiadomo co będzie, a czeka się na wycofanie 5 dni
@adriana2567
@adriana2567 2 жыл бұрын
Chce zobaczyć przepis na bogactwo z jednoczesnym decydowanie o własnym czasie:D Prawda jest taka, że żeby dojść do bogactwa trzeba ostro zapier.... i to nasi klienci decydują o tym czy będziemy mieć choć trochę wolnego czasu.
@Skandylove-kp7fj
@Skandylove-kp7fj 3 жыл бұрын
Kiedy będzie odcinek o nieruchomościach? Pozdrawiam 🙂
3 жыл бұрын
W lutym :) Tuż, tuż...
@mrcnjedynak
@mrcnjedynak 3 жыл бұрын
Może skoro przedostanie dwa live'y się tak przedłużyły, warto by pomysleć nad jakimś dłuższym formatem? Just say'n
@annaboleyn8646
@annaboleyn8646 2 жыл бұрын
Wielkie dzięki za filmy z bezcenną dawką wiedzy! Chciałam zapytać czy książka "Finansowa Forteca" jest dostępna w formie ebooka lub czy jest taki plan, aby ją wydać w formie elektronicznej i jeśli tak, to kiedy? :) Nie mam możliwości podróżowania z książką w wersji papierowej i jedyna opcja by ją przeczytać to ebook, więc bardzo by mi na tym zależało. Pozdrawiam
@arkadiuszwlkp4144
@arkadiuszwlkp4144 2 жыл бұрын
-Umiesz liczyć licz na siebie! Nikt nic nie daje za darmo -Praca bogaci człowieka -Telewizja ogłupia,manipuluje
@piotrplewako8998
@piotrplewako8998 2 жыл бұрын
Gdzie mogę zakupić książkę a może ktoś może odsprzedać 😉
@KaramanOkuruz
@KaramanOkuruz Жыл бұрын
16:40
@moyasvidomist
@moyasvidomist 2 жыл бұрын
Można więcej wytłumaczyć o punkcie 8
@nygus9928
@nygus9928 2 жыл бұрын
@marcin mam moralny problem :) czy traktowanie pieniędzy gromadzonych z 500+ jako poduszki bezpieczeństwa jest co najmniej dozwolone, przynajmniej na jakiś czas, aż zbuduje się właściwy element?
@ggroch95
@ggroch95 2 жыл бұрын
Nie ma żadnego znaczenia skąd są te pieniądze. Poczytaj o tzw. mentalnym księgowaniu, bo opisałeś klasyczny przekład :)
@bffgjvddjnvf5463
@bffgjvddjnvf5463 2 жыл бұрын
Cześć, chciałbym przeczytać książkę aby się podedukowac odnośnie finansów,ekonomi, inwestycji co i jak działa na świecie w tym zakresie aby mieć większą świadomość zarządzania jak i na przyszłość inwestowania, czy jest jakaś książka która w punkt ma zawarte tego typu informacje? Co polecasz?
@maulinka
@maulinka 2 жыл бұрын
Nie 1% najlepszych tylko 1% najbogatszych! Wiem że to taki skrót myślowy, ale jednak nie pieniądze stanowią o faktycznej wartości człowieka więc trzeba uważać na ścisłość. Tak uważam;)
@Zkosz
@Zkosz 3 жыл бұрын
Nie kupuj papierosów to jest rada dla 20latków
@kamil-ss1er
@kamil-ss1er 3 жыл бұрын
Witam, mam pytanie. Czy oprocz finansowej fortecy ktora niedawno zamowilem macie jeszcze jakies ciekawe pozycje do nauki swiata finansow? Chodzi o podstawy na sam poczatek. Dziekuje z gory za odpowiedzi. Milego dnia 😉
3 жыл бұрын
Proponuję "Jak zadbać o własne finanse?" tego samego autora :)
@potkan73
@potkan73 3 жыл бұрын
Nie do końca zgodzę się ze stwierdzeniem, że pieniądze są moralnie neutralne. Jeśli są pozyskiwane w sposób nielegalny to np. wyłudzanie VAT-u nie różni się niczym od wyrwania starszej Pani torebki na ulicy.
@potkan73
@potkan73 3 жыл бұрын
@@damiandamiecki8609 czyli np. wg Ciebie uczciwe jest, że wielka korporacja płaci 0,001 % podatku podczas gdy osoba pracująca na etacie po 12h, zarabiając jakieś tam marne 8 tyś zł oddaje Państwu 30%? Czy ktoś taki jest wg Ciebie nierobem tylko dlatego że nie ma firmy, nie jest kołczem, deweloperem i innym?
@elwagrudka
@elwagrudka 3 жыл бұрын
@@potkan73 Ja bym podszedł trochę szerzej do tego. Państwo dając tak niski podatek dużym korporacjom zacheca je do inwestowania w Polsce i dzięki temu np 300 Polaków może zarobić te "marne 8 tyś zł" w takiej korporacji. Zgadzam się, że nie wygląda to dobrze na pierwszy rzut oka ale bez takich ulg dla dużych firm nie mielibyśmy bezrobocia na poziomie 3% tylko sporo wyżej. Oczywiście jest to tylko moje zdanie na ten temat :)
@potkan73
@potkan73 3 жыл бұрын
@@elwagrudka pomijając to jak wygląda wydawanie pieniędzy publicznych i że Polska to tak na prawdę kolesiowsko-mafijny układ i zupełnie inaczej wygląda kontrola finansów niż np. w Niemczech to przykładowo mój pracodawca ma rocznie 650 mln zysku po opodatkowaniu. Ta korporacja jest tak na prawdę bezosobowym tworem, państwem w państwie, nie należy do żadnego fizycznego człowieka ale do innych firm-udziałowców a jej zarząd ma w ogóle osobne pensje. Czy na prawdę coś wielkiego by się stało gdyby zarobili 550 mln? Przecież nie zeżrą tego, a 100 mln możnaby wsadzić chociażby w służbę zdrowia. I dlaczego nie dość że jebię dzień w dzień po 10-12h, zarabiam te gówniane 8 tyś, połowę muszę oddać, ledwo już kurwa wyrabiam fizycznie i psychicznie to jeszcze nazywa się mnie nierobem?
3 жыл бұрын
Niemoralny jest czyn, a nie ukradzione pieniądze. Jak ktoś ukradnie samochód, to niemoralna jest kradzież, a nie samochód. Pieniądze nie mają moralności.
@pawepeszko9726
@pawepeszko9726 3 жыл бұрын
Dzisiaj to ja skończę prace inżynierską :D. Niedużo zostało xD
3 жыл бұрын
Super! Gotowa???
@anonimp1760
@anonimp1760 2 жыл бұрын
@ Już teraz Pan inżynier 😅
@ElizaCegielkiSzczescia
@ElizaCegielkiSzczescia 2 жыл бұрын
A czy odkładanie na emeryturę w wieku 40-50 lat ma jeszcze sens? Czy nie lepiej kupić mieszkanie na wynajem w kredycie na 10 do 20 lat i spłacić przed emeryturą?
@aleaaerktyka1052
@aleaaerktyka1052 2 жыл бұрын
Magnus?
@bdoesbjj
@bdoesbjj 3 жыл бұрын
Jako nastolatka, w 2006 poszłam na zbieranie truskawek. Po 5h i spalonych plecach, dostałam 16 zl. 😹
3 жыл бұрын
I czego Cię to nauczyło? Jestem bardzo ciekawy Twoich wniosków. (spalone plecy to trochę na własne życzenie, co?) :)
@e_d_d_y
@e_d_d_y 2 жыл бұрын
@ byłem raz na truskawce za granicą, mam wrażenie że zbiory uczą myślenia - co ze sobą zrobić żeby nigdy wiecej nie musieć tak pracować. Dla mnie był to obóz pracy do którego nigdy nie chciałbym wrócić. Sam jednak uważam, że takie lekcje są w życiu potrzebne - perspektywa dwudziestolatka z małym haczykiem, pozdrawiam!
@krzysobludnik
@krzysobludnik 2 жыл бұрын
Jako były zbieracz aronii pozdrawiam z 50 zł zarobionymi rok temu!
@fredpl7259
@fredpl7259 2 жыл бұрын
Kurcze, szacowałem 200 milionów ludzi
@Czarny390
@Czarny390 Жыл бұрын
Doradzałbym młodszemu sobie, jakie akcje kupić na giełdzie 20 lat temu😉
@tedrobertson1344
@tedrobertson1344 2 жыл бұрын
750 000 milionerow na swiecie😊
@BlackJoxer
@BlackJoxer 3 жыл бұрын
Ike, ikze są dla mnie na równi z ppk, czyli omijam je ogromnym łukiem. Potencjalnie zyski nie są warte ryzyka związanego z nieprzewidywalnymi działaniami polskiego rządy, który i tak już mnie okrada na każdym kroku. Jestem laikiem pod względem finansowym, ale do momentu realizacji zysków/strat nie musze płacić żadnego podatku (dotyczy metali szlachetnych, giełdy), ale rezygnacja z tych dobrodziejstw daje mi większa swobodę, jedynie "tracę" na dywidendach (ale to kwestia doboru spółek). Zresztą w mojej filozofii oszczędzanie, głównym celem jest nigdy nie skorzystanie z odłożonych środków. Kolejnym powodem zniechęcającym mnie do skorzystania z tych rozwiązań jest ogólna nagonka w mediach (w tym przypadku głównie kanały na youtubie), a dobrze wiem czym takie nagonki się kończą (tragedią ludzką).
@LukDro
@LukDro 2 жыл бұрын
Dobrze napisałeś na początku, jesteś laikiem i nie rozumiesz zasad funkcjonowania ike i ikze stąd stawianie ich na równi z ppk. Równie dobrze jak z ike (dla przykładu ubrane w konto maklerskie) tak z dowolnego konta maklerskie Państwo może Ci zabrać pieniądze. Na koniec zaznaczę, że to abstrakcyjne myślenie, a odnośnie ppk radzę poczytać ustawę, gdzie w porównaniu do OFE, o którym pewnie myślałeś jest jasno określone czyje to środki.
@BlackJoxer
@BlackJoxer 2 жыл бұрын
@@LukDro zwolnienie z podatku dochodowego w wieku 60 lat też brzmi dla mnie mocno abstrakcyjnie, mając na uwadze ile ekip rządzących przez ten czas będzie chciało położyć swoje rączki na moich oszczędnościach
@Stiv3211
@Stiv3211 2 жыл бұрын
Co przekazać potomstwu zależy zawsze od ich wieku. Na pewno skupiłbym się na zarażeniu ich pewnymi podejściami do życia. System edukacji w kraju jest w ciąż oparty na Pruskim z 1806 r. Niestety lepiej nie mówić 4 latkowi, że nie warto się słuchać w szkole :D. Przekazałbym na pewno masę czasu na obecność w rodzinie, zakup książek rozwijających logiczne myślenie/ ekonomie/ nie zapominał, że mimo myśli fajnie byłoby troszeczkę szybciej zacząć myśleć o finansach warto skupić się na tym, że: Dzieciństwo jest naszym najcudowniejszym okresem "wolności myśli" nie warto jej zapychać na siłę kodeksem pracy kosztem cieszenia się jedynym okresem prawdziwej wolności :D
@jordangagat
@jordangagat 2 жыл бұрын
musialbym wyemigrowac z kraju w wieku 30 lat
@violet.c
@violet.c 2 жыл бұрын
Przestrzeliłam podwójnie :D Obstawiłam, że 100 milionów xD
@Kinuch
@Kinuch 3 жыл бұрын
Odnośnie stwierdzenia o martwieniu się rzeczami, które nigdy się nie wydarzyły: Mark Twain pisał o 90% czasu, przynajmniej według wypowiedzi z 28. minuty pierwszego wtorku z finansami 😉 tego sprzed trzech lat 😇
3 жыл бұрын
Ups, przekręciłem :) Tak to bywa, gdy materiał leci na żywo :)
@admwlodarek1212
@admwlodarek1212 2 жыл бұрын
Odkladam 10procent na poduszke
@piotrplewako8998
@piotrplewako8998 2 жыл бұрын
Najlepszy sposób oszczędzania to sposób Żydów.. Od małego uczą jak przeznaczać środki na inwestycje 😉
@WojciechZdziejowski
@WojciechZdziejowski 3 жыл бұрын
Jaki wpływ ma ike na nowy ład i zniżkę dla klasy średniej?
@aniak.4446
@aniak.4446 2 жыл бұрын
A jakie ma Pan zdanie na temat kredytu studenckiego?
@nikodem7372
@nikodem7372 2 жыл бұрын
Pieniądze szczęścia nie dają ale to co możesz za nie kupić już tak
@K890-h4h
@K890-h4h 2 жыл бұрын
1% osób posiadających milion mają tą sumę aktywów czy aktywów netto? Bo to różnica, a wiem że robi Pan często skróty myślowe
@gostek9071
@gostek9071 3 жыл бұрын
co Pan sadzi o cyfrowej walucie nad ktora prace juz sa? przecie to bedzie czyste niewolnictwo
3 жыл бұрын
to zależy, czy będzie wprowadzona "obok" tradycyjnej gotówki czy "zamiast".
@ewastachowska6848
@ewastachowska6848 3 жыл бұрын
Religijnym mlodym ludziom sugerowalabym przeczytanie Biblii pod katem tego, co tak naprawde jest tam napisane o finansach, zamiast wiary w obiegowa opinie, ze "dobry chrzescijanin, to biedny chrzescijanin". Sama zbyt pozno to "ogarnelam" i swoja przygode z finansami zaczelam dopiero w wieku 48 lat. Mimo wszystko wierze, ze nie jest za pozno, by zadbac o swoja niezaleznosc finansowa na tzw. stare lata.
@Jackjack-qe3ou
@Jackjack-qe3ou 2 жыл бұрын
Statystycznie, na dzień dzisiejszy, to 1,5 tys. widzów tego kanału to milionerzy. Z czego 1,2 tys. sefl-made. ;)
@aleksanderjanzarebaemanuel481
@aleksanderjanzarebaemanuel481 2 жыл бұрын
Are You looking for better more economically atractive partner for Your dother?
5 bolesnych błędów finansowych, które popełniłem
37:07
Marcin Iwuć
Рет қаралды 515 М.
Jak ochronić poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
29:52
Marcin Iwuć
Рет қаралды 119 М.
小丑教训坏蛋 #小丑 #天使 #shorts
00:49
好人小丑
Рет қаралды 54 МЛН
Леон киллер и Оля Полякова 😹
00:42
Канал Смеха
Рет қаралды 4,7 МЛН
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН
8 różnic między ludźmi z pieniędzmi i ludźmi z długami. [Biznes 2.0]
1:44:20
Nie marnuj kolejnego roku! Twoje cele finansowe na 2020 rok
23:09
Marcin Iwuć
Рет қаралды 54 М.
Moje prognozy na 2025 rok cz.1 - Trader21
1:13:07
Independent Trader
Рет қаралды 143 М.
小丑教训坏蛋 #小丑 #天使 #shorts
00:49
好人小丑
Рет қаралды 54 МЛН