W pierwszej kolejności witam członków Klubu Polimatów, którzy widzieli ten odcinek przed premierą! Mam nadzieję, że się podobało :) Chcesz dołączyć do Klubu? Zapraszamy: polimaty.pl/klubpolimatow/
@Artikk00008 жыл бұрын
Ale świetne! Dzięki Radek ;)
@SuperBialyWilk8 жыл бұрын
no i cześć :P
@jankowy008 жыл бұрын
No witam Cię Radku, fajny pomysł z tym klubem :)
@rafaszafa16098 жыл бұрын
Drogi Panie Radku, czy na innych Amerykańskich banknotach też są jakieś nawiązania do Masonerii albo Illuminatów?
@whatadamsever8 жыл бұрын
Nie ma to jak dostać info o odcinku będąc w pracy, wrócić do domu i zobaczyć, że film od 5 minut jest dostępny publicznie :D
@Mietla058 жыл бұрын
tylko mi góra pieniędzy kojarzy się z skarbcem Sknerusa mc kwacza
@Polimaty8 жыл бұрын
Też miałem to skojarzenie jak kąpie się w złocie i zielonych banknotach ;)
@Garrettx8 жыл бұрын
:DDD
@KoyotBravo6 жыл бұрын
Mi od razu przyszedł na myśl obraz skarbca McKwacza :)
@karolt353 жыл бұрын
Sknerus to mason
@sierotkamarysia47642 жыл бұрын
@@karolt35 Dokładnie
@piotrkaczmarczyk37697 жыл бұрын
Kiedy chcę się wyciszyć, uspokoić czy zrelaksować ... włączam sobie jakikolwiek Twój film na KZbin i ... Voila, jest magia i wiedza do tego :) Lepsze niż ASMR ;) Pozdrawiam.
@natalkamartynow58718 жыл бұрын
Od razu uśmiech się pojawia na twarzy kiedy widzę, że przyszedł mail :) świetny odcinek, bardzo wyczerpujący temat
@TheJacekL8 жыл бұрын
Radku, a jak to wszystko wygląda w przypadku innych banknotów? Czy też skrywają jakieś tajemnice? Czy mają ciekawą historię, symbolikę?
@marekjakimowicz8 жыл бұрын
No właśnie, czy polskie banknoty też są bardziej "szmaciane" niż papierowe?
@rigux77398 жыл бұрын
nie ma to jak jechac do Czech i USA na potrzeby odcinka
Srebro stanie sie najwartosciowsze Peru i Polska są najwiekszymi producentami Srebra Chiny zawsze były fanami srebra to jest nowa wladza pienidza Polska miedz Jest naj wartosciowsza Polską firmą
@weronikatotos59448 жыл бұрын
A ja, to bym chętnie zobaczyła odcinek o lunatykowaniu. A odcinek świetny, jak zawsze :)
@Polimaty8 жыл бұрын
Dopisuję do listy klubowych propozycji. Ta lista ma się lepiej ;)
@weronikatotos59448 жыл бұрын
Polimaty cieszę się, że mogłam uszczęśliwić tę listę. :D
@Jurka-ld1nf8 жыл бұрын
Polimaty Ciekawy byłby też odcinek o polskiej walucie. 😃
@aronusiek8 жыл бұрын
Dużo lepszej jakości odcinki to takie właśnie w tej tematyce. Pasuje do Ciebie idealnie. Malarstwo, historia, ciekawostki.
@jakubcelinski58618 жыл бұрын
Świetny odcinek, Radku! Pomysł z Klubem Polimatów jest naprawdę meeega!
@rigux77398 жыл бұрын
5:43 kupic dolara za 10 mln $ interes zycia
@TaaJew8 жыл бұрын
Stary dolar spełnia wiele przydatnych funkcji, ktoś musiał być bardzo zdesperowany, ale cieszmy się, że ma już swój niezbędny do funkcjonowania gadżet. Kurwa, szlag mnie trafia, że są takie skurwysyny, co potrafią wydać fortunę (mogącą ustawić kilka pokoleń ludzi do przodu) na jakiś mały kawałek czegoś, co po prostu... będą trzymać. No chuj mnie strzela! Sorry.
@rigux77398 жыл бұрын
TaaJew to jego pieniadze a nie twoje. Szlag cie moze strzelac jesli ktos wydaje twoje pieniadze na cos co nikomu nie jest potrzebne. Tak, to podtekst polityczny.
@TaaJew8 жыл бұрын
A potrafisz spojrzeć na sytuację poza kontekstem politycznym? Po ludzku? Bo za socjalistę się nie uważam, za to myślę, że (przynajmniej krótkoterminowo) czysty kapitalizm u nas w Polsce by się przydał. Rozpiętości w dochodach wcale nie wkurwiają aż tak bardzo, gdy nikt nie musi się szarpać, żeby przeżyć, bo nawet idąc do byle jakiej roboty zarobi przynajmniej tyle, żeby nie martwić się o przetrwanie. Jestem zdania, że czysty kapitalizm by w tym pomógł - nie ustawowe pensje minimalne. Natomiast patrząc holistycznie i po ludzku zauważa się, że to i tak leży w gestii polityków. Nawet to, żeby się po prostu od gospodarki odpieprzyli. Fakt, że system mamy, jaki mamy i efekty są, jakie są, to w dużej mierze zasługa kogoś, kogo aktywność/obojętność/zaniechanie ma wpływ na rzeczywistość. Ma wpływ na to, że jeden boi się o przeżycie, drugi jest w stanie wydać miliony na pegasusa. Drugi aspekt spojrzenia "ludzkiego" to takie podskórne przekonanie, że niezależnie od systemów politycznych (czyli umownych, wymyślonych przez ludzi gier), między ludźmi nie ma takich różnic jakościowych, żeby jeden opływał w luksusy (choć samo w sobie złe to nie jest), a drugi zdychał na ulicy. Takiej przepaści nie tłumaczy NIC. Nic jej nie usprawiedliwia. Żadne przejściowe gierki, w które ludzkość sobie pogrywa.
@TaaJew8 жыл бұрын
Ja pier... już tak precyzyjnie wyjaśniłem, o co mi chodzi, że nie spodziewałem się po takim wyjaśnieniu jeszcze bardziej ograniczonego komentarza... napisałem nawet, że koncepcja Korwina być może byłaby dla Polski ożywcza, ale i tak jako czciciel metafizycznej niewidzialnej ręki wywęszyłeś "lewak alert", tylko dlatego, że nie wyrecytowałem takiej sztampowej mantry, jaką ty nas uraczyłeś. Tak to już jest z bałwochwalcami. A zarabiam, bardzo dziękuję. Serio, dolary mi wpływają na konto. Co prawda wolno, ale robię wszystko w kierunku przyspieszenia. Ale Twoja retoryka trąci przekonaniem, że każdy może zarobić ile chce w każdym czasie, wystarczy że COŚ ZROBI i ANI CHWILI nie będzie się użalać. No nie, tak prosto świat nie działa, bo nawet największy hejter i lewak wolałby wówczas jednak "podziałać" i zarobić więcej, zamiast narzekać. Tak że może wyrażę kwintesencję poprzedniego komcia: nie, co do zasady nie wkurwia mnie, że ktoś ma w chuj dużo - tak właściwie to wkurwia mnie, że czasami mimo starań niektórzy mają w kurwę mało. A to jest kwestia polityki. Powiedz mi, że tak nie jest. Jest! I powtarzam, nie chodzi tu o konkretne rozwiązania. Gdyby politycy całkowicie odpieprzyli się od gospodarki, to tym najuboższym prawdopodobnie też by się polepszyło. Wkurwia mnie po prostu SYTUACJA, że jeden nie wie, co zrobić z hajsem, a inny nie wie, co do garnka włożyć. Chociaż swoją drogą... mam też prawo ocenić postawę moralną takiego miliardera, który wydaje 10 mln dolarów na... dolara. Co, nie mam prawa? Każdy ma. Może potrafię się wczuć i wiem, że gdybym ja był miliarderem, to po prostu nie odpierdalałbym takich akcji, żeby nie śmiać się takimi gestami w twarz tym najbiedniejszym. Niekoniecznie narzekającym i tylko to potrafiącym, ale i również zapierdalającym a mimo to bardzo ubogim. Kumasz? Czy postuluję, żeby ustawowo zakazać takich sprzedaży?! Nie! Oceniam postawę etyczną, do czego każdy ma prawo. Gdybym był milionerem czy miliarderem... no, nie mówię, że zachowałbym się jak klasyczny chrześcijanin i poczułbym misję likwidacji głodu na świecie, bo wtedy grosz do grosza i całą fortunę bym stracił. Jasne. Jednak z jednej strony od czasu do czasu pomagałbym - dla mnie kwotami proporcjonalnie niedużymi, a dla potrzebujących sporymi. A z drugiej strony żyłbym jak pączek w maśle i każdemu życzył tego samego. Albo życzył po prostu takiego poziomu życia, jakiego by chciał. Gesty typu "a co tam, kupię to gówno Elvisa za 10 baniek" to po prostu ostentacyjny policzek wobec bardzo wielu osób. Uff.
@TaaJew8 жыл бұрын
Tak na to nie spojrzałem, bo miałem na myśli tego konkretnego dolara, a on chyba należał do... państwa. Tak że ten milioner zapłacił państwu.
@Wafelskyy8 жыл бұрын
Waluta Paciorki wygrała nawet z dolarem :p
@Polimaty8 жыл бұрын
Ostatecznie to przegrała, co nie powinno dziwić... ;)
@Taserx908 жыл бұрын
Każdy pieniądz fiducjarny prędzej czy później osiągnie wartość zera.
@KonstancjaG8 жыл бұрын
Mail od Radka to natychmiastowo poprawiony humor :) Bardzo ciekawy i świetnie przygotowany odcinek. A Paciorek i Rumcajs to wspaniałe ciekawostki przyrodnicze :D
@Polimaty8 жыл бұрын
Podoba mi się wrzucenie tych panów do jednego worka ;)
@pinkkatherina46428 жыл бұрын
Ale to jest ciekawe ,tego można słuchać cały czas :)
@paulinapietrzak10858 жыл бұрын
Odcinek jak zawsze przygotowany profesjonalnie. Tak trzymać! :)
@biesz2713 жыл бұрын
Wyczerpująco, więcej niż oczekiwałem.Brawo
@tuszek5928 жыл бұрын
jeden dolar za 10 mil dolarów... to dopiero inflacja...
@pawelgotter19614 жыл бұрын
Raczej wartosc historyczna.
8 жыл бұрын
dziękuję Radku za przybliżenie mi akurat tego banknotu do takich rozmiarów gdyż znając życie nigdy nie miałbym okazji heh a tak rozłożony w dobrym stylu na czynniki pierwsze tudzież nawet na bogato w teoriach spiskowych : D pozdrawiam.
@magorzatacieslik35725 жыл бұрын
Piękny przekaz panie Radosławie...kawał dobrej historii..fajnie się pana słucha..:)
@annatokarski35453 жыл бұрын
WOW, bardzo ciekawe wiadomosci. Z przyjemnoscia wysluchalam, dziekuje.
@majsterwihajster47188 жыл бұрын
Takie pytanko z ciekawości: Ile czasu zajmuje Ci zrobienie jednego odcinka na kanał Plolimaty?
@Polimaty8 жыл бұрын
Sporo. Nie ma jednej odpowiedzi, bo niektóre wymagają wielkiego przetasowania źródeł (np. niedawne o alkoholu), inne robi się szybciej. Choć kręcenie i montaż z reguły zajmują podobnie, za dużo ;)
@majsterwihajster47188 жыл бұрын
+Polimaty rozumiem, że masz jakąś ekipę, która Ci pomaga w mn. montowaniu filmów czy wyszukiwaniu informacji, bo jeśli nie to musisz poświęcać sporo czasu na niektóre odcinki.
@Polimaty8 жыл бұрын
Masz wypisane pod odcinkiem. Wozu transmisyjnego to nie wypełnimy...
@majsterwihajster47188 жыл бұрын
+Polimaty faktycznie. Trochę głupie pytanie zadałem, bo tak przygotowany materiał musi mieć jakieś zaplecze techniczne. Tak z innej beczki to fajny materiał, bo wiele się w nim dowiedziałem o dolarze. Będzie się znajomym wiedzą chwalić, oj będzie. Sam nawet mam jednodolarówkę więc dla zabawy sprawdzę sobie te ciekawostki.
@TheMardokk8 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Chciałbym jednak zwrócić uwagę ad 13:45, że zarówno bawełna, jak i len, to nic innego, tylko celuloza, czyli cząsteczki glukozy połączone wiązaniami betaglikozydowymi. Zresztą technicznie banknoty SĄ wykonane z papieru tylko praktycznie bez ligniny (i tym różnią się różne rodzaje papieru - to takie kontinuum różnego stosunku obu tych składników do siebie - na jednym końcu jest papier banknotowy - praktycznie 100% celulozy, a na drugim, chyba gazetowy z dużą zawartością ligniny). Zresztą porównanie żywej choinki do zapachowej też nie było zbyt fortunne i chyba wypacza problem. Może lepsze byłoby porównanie dwóch samochodów z różnych segmentów?
@luciomarczynski46445 жыл бұрын
Lubię Pana programy, bo nie dość, że są interesujące ,to jeszcze nie używa Pan tak modnych i wszechobecnych przerywników typu: eeee, aa itp.
@Pietrzu078 жыл бұрын
Świetny odcinek! Bardzo ciekawy i świetnie przygotowany :)
@jerzyzbiaowiezy92433 жыл бұрын
0:45 Jeśli moneta była że złota lub srebra, to sam metal-kruszec ma wartość, czego nie można powiedzieć o papierze z banknotów. Dlatego cięcie monet miało jakiś sens.
@pawelmoroz35698 жыл бұрын
jak zawsze super odcinek, dzieki @Polimaty
@karolinajolantamyrcik9378 жыл бұрын
Świetnie z każdym odcinkiem jest coraz lepiej. Warto było dołączyc do Polimatów
@Polimaty8 жыл бұрын
O to chodzi, dzięki ;)
@funnymomentsgogimisiek53058 жыл бұрын
1k like w godzine, Brawo :) świetne filmy, czekałem z 2 miesiące na nowe polimaty ;) Pozdrawiam
@Polimaty8 жыл бұрын
Ale poprzednie były w połowie grudnia ;)
@nix1428 жыл бұрын
Może idąc tropem pieniędzy, w następnym odcinku opowiedziałbyś o bankach? Wydaje mi się, że jest to bardzo ciekawy i szeroki temat ;)
@TorchesLight8 жыл бұрын
Dolary!
@kamilkroczak16708 жыл бұрын
Dolary!
@bezet32758 жыл бұрын
GONKERS
@kamilkroczak16708 жыл бұрын
talary!
@zenekkun45888 жыл бұрын
order cebulactwa
@gazpaczo8 жыл бұрын
Wiedziałem, że ktoś to napisze :) tego nie mogło zabraknąć :)
@poldek178 жыл бұрын
Polacy i tak podrobili ale wpadli, a dla czego? Bo podróbka była lepsza od oryginału. :-)
@arturb.12203 жыл бұрын
Konkretnie to chińskie fałszywki podobno są lepsze od oryginału.. Rzekomo już sporo wprowadzili ich do obiegu w stanach. Wykończą świat na bank 😁
@Misiecon8 жыл бұрын
3:50 - 3:53 Podejrzewam, że Jeleniejaja podłożyły tutaj głos
@radosawcwiek68788 жыл бұрын
Nie ma trolli z odwiecznym "pierwszy" . Zapewne dzięki klubowi. Odcinek bardzo ciekawy :)
@yogipl758 жыл бұрын
Ja bardzo lubie koleszkow, ktorzy pisza-"pierwszy":) Komentarze sa naprawe smieszne:) "do robienia murzynowi", " do ssania paly", "do brania w pupe" hehe. Nie jest to moze rozrywka najwyzszych lotow, ale mnie to naprawde bawi.
@johnzoidberg97648 жыл бұрын
Jak będziesz kiedyś pierwszy to zrozumiesz... ;)
@radosawcwiek68788 жыл бұрын
Byłem pierwszy, ale w przyjemniejszych sprawach ;)
@johnzoidberg97648 жыл бұрын
Ja czuje się lepiej jak to ona dochodzi pierwsza ale ok, jak kto lubi. :)
@radosawcwiek68788 жыл бұрын
+John Zoidberg +1 bo mnie to rozbawiło xd ale ja akurat miałem co innego na myśli ;)
@jansamul84223 жыл бұрын
Uwielbiam pana słuchać.i czekam na dalsze odcinki.
@morarz878 жыл бұрын
3:45 w drugiej opcji, pięknie, idealnie Ci przez przypadek wyszedł ptaszek z plusa dolnego w literze "S" :)
@wadszcz8 жыл бұрын
Poza tym ,że to jest krzyżyk, a nie plusik to masz rację: piękny ptak :D
@dariasulikowska5888 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek! Szczególnie podoba mi się wszystkie teorie spiskowe dotyczące wyglądu banknotu. Odcinek przypomniał mi też, że wizerunek Waszyngtona z jednodolarówki posłużył za wzór do postania popiersia prezydenta, które znajduje się przy rondzie Waszyngtona w Warszawie. Chętnie obejrzałabym odcinek o historii naszej waluty lub taki, w którym porównywałbyś monety i banknoty z całego świata. Pozdrawiam :)
@Polimaty8 жыл бұрын
To prawda, dzięki za uzupełnienie. Popiersie Waszyngtona w Warszawie obecnie wygląda tak, jakby prezydent Jerzy często popłakiwał ;) bit.ly/2kie2MG
@Marcin_Nyczka8 жыл бұрын
Zielony barwnik do banknotów ma szereg zalet, wobec czego pragnę zapytać, czemu wszystkie banknoty z nich nie korzystają. Czemu np 20-złotówka jest czerwona, a 50-złotówka niebieska, skoro zielony jest tani, łatwo dostępny, trwały i ładnie się odróżnia?
@plesiu23568 жыл бұрын
Z niedowierzaniem spoglądam na sukces i splendor jaki zdobywa Radosław Kotarski, popularyzator wiedzy na portalu youtube oraz medialna twarz banku Millenium, zewsząd poklepywany po plecach, wzbudzający zaufanie i sympatię. Lubiany i adorowany przez młode Polki, które urzeka swoim uśmiechem i nienaganną polszczyzną, podziwiany przez młodych Polaków za grację i dopasowane garnitury, zaś przez starszych spośród Polaków niejednokrotnie stawiany za wzór młodego człowieka, który doszedł do sukcesu bez układów, bez powiązań. Nic bardziej mylnego. Tak się składa, że chodziłem z Kotarskim do jednej klasy w liceum, więc dobrze wiem jaki z niego skurwiel. Kotarski dołączył do nas w 3. klasie liceum. Już na rozpoczęciu roku szkolnego błyszczał swoimi zdolnościami oratorskimi, zjednując sobie serca wychowawczyni oraz klasowych niewiast. Wobec nas, chłopaków, był bardzo chłodny i tylko przywitał się rzymskim pozdrowieniem mówiąc: 'Radek'. Myślałem, że to po prostu nadęty bubek, jednak spokoju nie dawał mi dziwny starszy mężczyzna w skórzanej kurtce i zakazanej facjacie, który podążał za Kotarskim krok w krok z kamerą w ręku. To trochę dziwne, by rodzic odprowadzał dziecko w liceum, lecz gdy pytaliśmy Radka czy to jego ojciec to nabierał wody w usta i łypał na nas spode łba. Po paru dniach w klasie odbyły się wybory przewodniczącej oraz przewodniczącego - chłopcy głosowali na chłopaka, a dziewczyny na dziewczynę. Wśród dziewczyn wygrała Dominika, najładniejsza w klasie, pełna uroku i wigoru, na jej widok Kotarski dostawał spazmów. Oczywiście, Radek natychmiast zgłosił angaż na przewodniczącego, ale poległ ze mną stosunkiem głosów 14-1. Dzięki temu spędzałem sporo czasu z Dominiką i tak jakoś po tygodniu zaczęliśmy ze sobą chodzić. Widać było, że porażka w klasowym plebiscycie oraz dostanie kosza od Dominiki przybiło Radka, więc zaczął się powoli mścić na mnie oraz na kolegach. Nie minęły 2 tygodnie, a Kotarski został znienawidzony przez męską część klasy. Zaczęło się od niepozornych rzeczy - raz usłyszał w szatni po basenie, że nie odrobiliśmy pracy domowej z matematyki, więc szybko się ubrał i wybiegł, a gdy 15 minut później nauczyciel wszedł do klasy to Kotarski niezwłocznie przypomniał o zadanej pracy. Wszyscy dostaliśmy jedynki. Zerknąłem wówczas na twarz Kotarskiego, a ten, rozwalony w krześle w swoim błyszczącym garniturze, patrzył na mnie z perfidnym, ironicznym uśmieszkiem w kącikach ust. Innym razem na zajęciach praktycznych z biologii celowo rozstroił mikroskop, którym mieliśmy podziwiać stułbię płową, a zrobił to tak by cała wina spadła na mnie. I spadła, musiałem odkupić, 249.99 zł w Castoramie. Radek dokuczał w sprytny sposób - a to podrzucał do plecaka zgniłego banana, a to niby przypadkowe szturchał łokciem w ciemnym korytarzu, a to rozpuszczał wśród dziewczyn plotki, że ktoś z nas ma mikropenisa. Po kolejnym ekscesie, w którym oskarżono mnie o rzekome podpalenie parapetu w męskiej ubikacji odebrano mi tytuł przewodniczącego, który z dumą przejął Kotarski. Mieliśmy już dość tego mściwego skurwiela, lecz Kotarski miał ogromne plecy w pokoju nauczycielskim, a ze szkoły zawsze odbierał go ów 'ojciec' w skórzanej kurtce. Nie mieliśmy pojęcia jakim cudem Kotarski ciągle zajmował 1. miejsca w konkursach, grał główne role w przedstawieniach szkolnych a nawet wymógł na dyrekcji aby podczas studniówki był wodzirejem. Co gorsza, zaczął spędzać sporo czasu z Dominiką, która opowiadała mi jak Kotarski się do niej zalecał sypiąc łacińskimi sentencjami i kupując drogie sygnety rodem z wysp Kokosowych. A nam ciągle dokuczał i uprzykrzał życie. Mijały miesiące, a my kombinowaliśmy jak tu się zaczaić na szykownego Radosława.
@plesiu23568 жыл бұрын
Pewnego grudniowego, mroźnego poranka miarka się przebrała. Jak zwykle przed w-f przebieraliśmy się w szatni, a Kotarski tego dnia był jeszcze bardziej zadowolony z siebie i patrzył na każdego z nas z politowaniem. Gdy do szatni wkroczył w- fista Zbigniew, którego dres pamiętał jeszcze powstanie styczniowe, i jak zwykle spytał nas w co chcemy grać to Kotarski wystrzelił jak z procy, że ustaliliśmy iż w piłkę na dworzu. Zbigniew przystał na to ochoczo, a nasze gwałtowne protesty, że jest -15 stopni zbył machnięciem ręki i ku uciesze Radka nakazał natychmiastowy wymarsz. Myślałem, że uduszę Kotarskiego za pomocą jego pantofli z Wólczanki. Najlepsze było to, że nagle Kotarski teatralnie kichnął symulując przeziębienie i postanowił zgłosić nieprzygotowanie. W efekcie, on mógł wyjść w swoim palcie, zaś my w krótkich spodenkach. Co było dalej, wiadomo, graliśmy na potwornym mrozie w piłkę, a Kotarski zaśmiewał się z nas i jeszcze namówił w-fistę, że przyniesie z automatu gorącą czekoladę. Wzbierała we mnie fala nienawiści, a tego co zaszło w szatni po w-fie nie zapomnę do końca życia. Wróciliśmy zziajani i przemarznięci, a razem z nami wszedł tam Kotarski. Jeszcze na środku boiska ustaliliśmy, że bez względu na to kim jest jego stary to spuszczamy Radkowi dziś wpierdol, najwyżej w duecie z ojcem. Jednak gdy tylko drzwi szatni się zamknęły to Kotarski ostatecznie zdjął maskę grzecznego chłopca i wypalił do nas: - I co jebane polaczki, podobały wam się te spartańskie warunki? Ja was kurwa nauczę szacunku do mnie, biedne kurwy, od dziś będziecie robić co chcę albo doprowadzę do tego, że wyrzucą was ze szkoły. Po czym wyjął nóż myśliwski i z pianą na ustach zaczął obrzucać nas wyzwiskami. Zdębiałem. Zawsze wiedziałem, że gość ma nie po kolei w głowie, ale to jak jego twarz była w tamtym momencie podła, pełna nienawiści, wręcz nieludzka.. niesamowity kontrast do tej spokojnej buzi z Polimatów, na którą nabiera dziś Polaków. Nie odezwaliśmy się ani słowem, przytłoczeni tym co widzimy, a Kotarski pluł na nas wymachując nożem, a po kolejnej porcji gróźb wyszedł z szatni i udał się wraz z 'ojcem' do domu. Myśleliśmy gorączkowo co zrobić i ustaliliśmy, że Radek zbierze karczemny wpierdol następnego ranka na przerwie. Pal licho konsekwencje. Tej nocy długo nie spałem, a gdy zasnąłem to nie mogłem się rano obudzić, przez co zaspałem i w pośpiechu pobiegłem do szkoły. Przed budynkiem była jednak mała gromadka ludzi oraz kamera Polsatu. Zdziwiony podchodzę sprawdzić o co chodzi, a wnet Kotarski wskazał mnie swoim palcem i prosto na mnie ruszył jego 'ojciec' oraz paru innych podejrzanych typów. Starałem się bronić, lecz kamerzysta użył paralizatora, po czym wszystko spokojnie nakręcił. Zostałem doszczętnie pobity i zapakowany do pomarańczowej ciężarówki z logiem słoneczka. Zdziwiło mnie, że wszystko rozegrało się na oczach szkolnych ochroniarzy, którzy ani drgnęli. Zakrwawiony i ranny siedziałem w środku a naprzeciwko mnie siedział 'ojciec', który spytał czy wiem kim jest. Odparłem, że nie, więc przedstawił mi się. Okił Khamidow. Coś mi się te nazwisko kiedyś obiło o uszy, lecz po ciosie w potylicę nie byłem w stanie dokładnie skojarzyć. Mimo potwornego bólu głowy udało mi się jednak zidentyfikować jednego ze współsprawców bijatyki. Z niedowierzaniem poznałem tę twarz nieskalaną myślą, jaką miał nie kto inny jak słynny aktor i showman Misiek Koterski. Palił spokojnie jointa i zerkał co jakiś czas na innego mężczyznę siedzącego z boku. W ciężarówce był też sam Radosław Kotarski, który opowiadał wszystkim jak to dokuczałem mu w szkole i robiłem wszystko by zdyskredytować Radka w oczach rówieśników i nauczycieli.
@wladyslawhardek69964 жыл бұрын
Interesujaco i elegancko.... Dzieki Pozdrawiam
@Kamaaaxx8 жыл бұрын
Paciorki
@Polimaty8 жыл бұрын
Służę uprzejmie. Wartość niewielka, ale zawsze coś, prawda?
@stanisawwitczak23288 жыл бұрын
Zrobisz odcinek o Tesli? O Jego zaginionych projektach O jego wkładzie w rozwój nauki?
@baltofarlander26187 жыл бұрын
Stanisław Witczak Już Uwaga Naukowy Bełkot i Historia Bez Cenzury robili.
@muani8 жыл бұрын
Ile musiałoby powstać dolarów by stały sie bezwartościowe ?
@takyON2078 жыл бұрын
MUANI czyli Skandale,Newsy i Ciekawostki nie spodziewałem się Ciebie tutaj
@coreytaylorneck15538 жыл бұрын
MUANI czyli Skandale,Newsy i Ciekawostki Im wiecej dolarow jest to wtedy bedzie inflacja i dolar bedzie tanial
@skun4068 жыл бұрын
Tak
@drwittux61278 жыл бұрын
nieskończoność
@bezlistosnypozeraczkebabow65138 жыл бұрын
duzo
@rafagrzegorz75058 жыл бұрын
8:40 pasów pionowych jest 1,5, a nie 13 jak powiedziałeś, Radku. Poziomych jest 13 ;)
@WorldOfYooreck8 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek :) Przyczyna użycia zielonej farby jest zaskakująca xD
@Jurka-ld1nf8 жыл бұрын
WorldOfYooreck Tak jak ten zielony ogórek na twoim profilowym 😃
@Garrettx8 жыл бұрын
Nie sądzę, żeby taniość materiału decydowała o jego użyciu. Prędzej uwierzę, że jego trwałość :D
@WorldOfYooreck8 жыл бұрын
Kamil Derkacz Zielony jest też przyjemny dla oczu :D
@Garrettx8 жыл бұрын
WorldOfYooreck Ale działa depresyjnie, w przeciwieństwie do np. czerwieni czy pomarańczy
@WorldOfYooreck8 жыл бұрын
Kamil Derkacz Pieniądze szczęścia nie dają, bo są zielone 💵💸
@Natalia-ve5ru8 жыл бұрын
Niesamowicie ciekawy odcinek Radku! ;) W końcu ktoś zaspokoił moją ciekawość dotyczącą tego właśnie tematu. Pozdrowienia dla całej ekipy produkującej :)
@Tuszek908 жыл бұрын
Czy Polskie stwierdzenie "nie wart złamanego grosza" też wywodzi się z takich praktyk?
@pawsz868 жыл бұрын
Jedna uwaga. "Annuit coeptis" jest wyrażeniem w języku łacińskim. występuje tu dyftong "oe", który czytamy jak "e", a gdy e następuje po "c" to wtedy c czytamy jak "c" więc zwrot ten powinien brzmieć "annuit ceptis". pozdrawiam
@BogdanMKwiatek4 жыл бұрын
Dolar amerykański, podobnie jak wiele srebrnych monet Nowego Świata były bite tam, gdzie było najwiecej srebra. A od bodaj ok 1530 r. tym było boliwijskie Potosi. I bijąc monety używali własnych skrótów (tak jak i dziś wzór mennicy jest na awersie lub rewersie). Jednym z nich było SI (jak PotoSI), a ze było mało miejsca na monetach, choć stemple mieli coraz dokładniejsze od bodaj 1680 tych lat, to weszło takie $. Proponuje pojechać na potrzeby odcinka do Boliwii i wybrać się do Casa National de Moneda ;) Taka jest 4 wersja, a w Boliwii jedyna ;)
@Avatrus8 жыл бұрын
Świetny odcinek! :D
@wojciechpawelczak72698 жыл бұрын
Radku, odnoście ochrony przed fałszerstwami, kiedy zaczęto stosować znaki wodne w banknotach? Wiesz może, czy stosowano wcześniej inne zabezpieczenia?
@natalia80778 жыл бұрын
Bardzo interesujący temat, oby w przyszłości było więcej o masonerii:)
@paulvonhirschberg2 жыл бұрын
m.kzbin.info/door/uMCXMnklf8qtF5CHMZivRQ
@piotrpander33388 жыл бұрын
Super odcinek, jak zwykle! :) Bawełna to jednak też celuloza, len też (tj. zawiera sporo). W sumie nie ma zbytnio innego naturalnego polimeru, który by się nadawał.
@hubertrychel48968 жыл бұрын
genialne jak zawsze
@Jurka-ld1nf8 жыл бұрын
Te 33 pióra mogły też mieć związek z Chrystusem. Co o tym sądzisz?
@ad_rem8 жыл бұрын
Radku zapomniałes o jednej podstawowej sprawie. Na pierwszych papierowych dolarach był napis, że jest to równowartość iluś tam gramów złota. Miało to znaczenie głównie dla poszukiwaczy złota, którzy zamiast wozić się po stanach z kruszcem mogli go zamienić w najbliższym mieście na o wiele lżejsze papierowe pieniądze i w np. odległym mieście otrzymać z banku identyczną ilość złota, jaką wymienili na dolary. Stad tez wzięła się siła "mocnego dolara". Później ten napis zniknął z papierowych pieniędzy.
@annalis2604 жыл бұрын
Prowadzący super mówi! Świetny przekaz
@Rakowy_Manaskal8 жыл бұрын
Klubowicze mają lepiej :) Tak często te odcinki, SciFun również co raz częściej ^^ Rozpieszczajo :D
@Mietla058 жыл бұрын
Manaskal złamałeś zasady klubu którego oczywiście nie ma ale nie mówimy o nim bo go nie ma gluptasie
@Rakowy_Manaskal8 жыл бұрын
No jak to jakiego ? Klub piłkarski, przecież Radek gra w piłkę nożną. Nie wiedziałeś? ;o
@Polimaty8 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/nKDJmpibdrmlodE ;)
@Rakowy_Manaskal8 жыл бұрын
Ops ops :D
@Polimaty8 жыл бұрын
Żarcik, im więcej w klubie tym większa zabawa :) polimaty.pl/klubpolimatow/
@radekrybak70638 жыл бұрын
Najlepiej wykorzystane 16 minut mojego życia :-D Pozdrawiam ;-)
@SyNdRoM3k8 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał:)
@natela56648 жыл бұрын
Może coś takiego o naszej, polskiej walucie?
@johnzoidberg97648 жыл бұрын
Dokładnie!!!
@cypriancypsky8 жыл бұрын
Drogi Radka może zrobisz cały odcinek poświęcony Illuminatom?
@paulinakowalska54958 жыл бұрын
Cześć Radku! Czy mógłbyś przybliżyć, skąd tyle kontrowersji wokół loży masońskich i czemu budzą takie skrajne emocje? Jak czytałam o lożach masońskich w Polsce, to odebrałam tę organizację bardzo pozytywnie i sensownie rozwiązaną. W czym więc problem?
@dominikamroz3478 жыл бұрын
Radku, a czy nasze ojczyste banknoty również nie są wykonane z papieru? Odcinek genialny jak zwykle.. Pozdrawiam 🙋
@Masakirahati8 жыл бұрын
Z jakiego filmu jest kadr z 10:34? Na 100% jesto to z jakiegoś filmu tylko za Chiny nie mogę sobie przypomnieć jakiego. :(
@kappawzul92658 жыл бұрын
A co z tym tzw. "składaniem papieru (20$) ?" Przecież podobno jak się go złoży to wychodzi wtc itd...
@ketodwa8 жыл бұрын
[P] Panie Radku, a czy wie Pan może w jakim kolorze płoną dolary? Chodzą słuchy, że na zielono, czy też niebiesko.
@Zembaczysko8 жыл бұрын
Super! Dzięki za mejlaska. : )
@pawepoubinski87698 жыл бұрын
Czy w Polimatach+ mógłbyś opowiedzieć trochę ciekawostek o naszych polskich banknotach?
@JacekJankowskiExOriente2 жыл бұрын
Ale w polskich monetach NIE MA ciekawostek?
@gammmer158 жыл бұрын
Radku, a co z innymi banknotami dolarowymi? Czy z nimi również związane są jakieś ciekawostki lub teorie?
@zupa7720 Жыл бұрын
Stary banknot 10000 dolarowy podobno ma napis Hail Satan
@NeverTrustTheMarmot8 жыл бұрын
Skoro Amerykanom umieszczanie wizerunków przywódców na monetach kojarzyło się ze znienawidzoną monarchią, to dlaczego nie mieli problemów z umieszczeniem tychże wizerunków na banknotach?
@Goldap10008 жыл бұрын
Radosławie jak mogłeś? Na samym początku filmu usłyszymy "Dlaczego zapytacie?", otóż zapytamy bo jesteśmy bardzo ciekawi, szkoda że nie poprawiłeś tej sceny bo jestem niemal pewien że chciałeś zapytać "Dlaczego?Zapytacie."
@xxxxxx4008 жыл бұрын
"Dobry golf ze szrotu." Radek w formie :)
@Piogaw198 жыл бұрын
Swietny odcinek.
@KaRoLiNa217458 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, w sumie który taki nie był :)
@ELIAN06128 жыл бұрын
Litera "S" dolara jest zaczerpnięta z Głagolicy, wraz z symbolem jemu odpowiadającym czyli piramidą tak samo jak i symbol Euro.
@spooney63888 жыл бұрын
Najważniejsze pytanie. Po co komu zostawiać jakikolwiek znak na dolarze? Tylko by zdradził swe istnienie.
@peposlava8 жыл бұрын
Właśnie po to żeby Ciebie zmylić i żebyś się później domyślał. ;-)
@spooney63888 жыл бұрын
Dobre.
@pawelmaslowski1238 күн бұрын
„Wygląd nieba umiecie rozpoznawać, a znaków czasu nie możecie?” (Mt 16, 3b)
@MattlerPL8 жыл бұрын
W odcinku o sekretach życia na morzu podczas pobytu w siłowni zostało pokazane to, co napędza statek nim zostaną rozwinięte żagle. Myślę, że popełnienie odcinka w tematyce polskich konstrukcji silników, lokomotyw czy innych tego typu ciężkich maszyn było by całkiem ciekawym pomysłem, szczególnie, że sposób w jaki przedstawiasz każdy temat Radku jest mocno wciągający ;) Pozdrawiam!
@Polimaty8 жыл бұрын
Szczególnie dobrze się nagrywa w takich "cichych" i "komfortowych" warunkach siłowni :)
@kuban58708 жыл бұрын
nasze 100 zlotowki tez sa zielone, banknoty 100 euro tez, wiec nie wiem czemu gora zielonych ma kojarzyc sie z dolarami
@Polimaty8 жыл бұрын
Powiedz znajomym z jakimi pieniędzmi kojarzą im się zielone. Czekam na wyniki badań ;)
@DziedekCzas8 жыл бұрын
Kuba N Bo dolary byly zielone od ponad 250 lat, a 100 zloty od 22. 100 euro od 14 lat.
@kuban58708 жыл бұрын
Tomek Kulisiewicz przed denominacja niektore polskie banknoty tez byly zielnokawe, marki niemieckie tez byly zielonkawo-zolte albo zielnkawo-szare z tego co kojarze
@kuban58708 жыл бұрын
***** tak ale na to bardziej wplynely chyba filmy itp niz sama historia banknotu i jego wyglad
@michal97748 жыл бұрын
0:35 Radku You are the best!
@user-xy4sm6nn6p3 жыл бұрын
A czym są na papierze kolorowe cienkie niteczki? Nie ma ich dużo, ale zawsze występują.
@andrzejbodura13268 жыл бұрын
Warto dodać że atrament użyty w amerykańskich dolarach zawiera drobinki żelaza w związku z czym wykazuje właściwości ferromagnetyczne
@matthewmiracle94588 жыл бұрын
Wspaniały odcinek :3
@traktorek36757 жыл бұрын
Pomyliłeś termin ,,Papierówka" papierówka to sortyment drewna o niskiej jakości (wciąż wyższej niż opał) i jest to drewno z (w Polsce) najczęściej sosny które wiek rębny mają w wieku około 100lat. nie jakieś małe drzewka
@bzobzo23596 жыл бұрын
A ja bedac a boliwijskim miescie Potosi, dowiedzialam sie w tamtejszym museum, ze znak dolara pochodziwlasnie z Potosi. Byla tam pelna srebra gora, ktora oczywiscie Hiszpanie wysysali jak sie dalao i bili tam swoje monett, ktore oznaczane byly literami PTSI bitymi jedna na druga. Z czasem widoczne byly tylko SI i tak z czasem zrodzil sie symbol dolara... Kto to wie, ale wszytstkie teorie sa ciekawe.
@ewadronzek4233 жыл бұрын
Zawsze wzbudzał emocje🌷
@luthienculnamo20508 жыл бұрын
Polimaty+ Dlaczego zdecydowano się na "papierowe" jednodolarówki zamiast jednodolarowych monet?
@PetreckMusic8 жыл бұрын
dobre pytanie, i to chyba, z tego ze wogole cala historia zaczela sie od banknotów (bank note), czyli złota zdeponowanego w banku, później ludzie się po prostu zaczęli nimi wymieniać zamiast monet. Kiedyś, żeby mieć wszystkie monety, zwłaszcza w Anglii, potrzebna by była pół kilkogramowa sakwa! 100 lat temu Angielskie 5 funtów było wielkości kartki papieru A4! Widać to w filmie Sherlock Holmes, zaraz po bójce. Warte uwagi jest też "I promise to pay the bearer on demand the sum of xxx pounds" które odnosi się do tego, że każdy banknot zobowiązuje do zwrotu równowartości w złocie.
@dawiddettlaff80338 жыл бұрын
bardzo zrozumiale i szczegolowo opowiadasz u mnie lapka w gore i sub
@bogdanm27056 жыл бұрын
Miła Aparycja Spekulacja Odrobina Nauki i przepis na sukces gotowy :) Mimo wszystko warte uwagi i kontynuacji.
@maksymilianjedrzejczyk19028 жыл бұрын
czy prowadzący nie użył przypadkiem pleonazmu "kartka papieru" w 14:20 ??
@katarzynaprzybyowska75318 жыл бұрын
no no
@Mateusz_Pluta8 жыл бұрын
Klub Polimatów pozdrawia ;D
@MrTrawiszon8 жыл бұрын
Opowiesz coś o produkcji pieniędzy? Czy państwo / pracownicy nie mogą sobie dodrukować lub wziąć trochę kasy?
@karolinalubienska78963 жыл бұрын
Ta historia jest berdziej skomplikowana. Hiszpanie byli najezdzcami Holandii. Holendrzy byli jedna z nacji przybylych na nowy lad. Nowy York nazywal sie wczesniej Nowym Amsterdamem. Wspomniany Taler Gulden... holenderska wlasna waluta to byly Guldeny wlasnie. A moneta 1.5 guldena to byl 'daalder'... stad juz blisko do dolara.
@chmalownikpl7 жыл бұрын
Kolor zielony na papierze lepiej widac w drobnej ikonografii. Daje przejzysty i spokojniejszy ton dla banknotu
@raptor95148 жыл бұрын
W czwartym rzędzie, po środku piramidy można dostrzec "forever alone" ;)
@annantas8 жыл бұрын
Co do tej sowy na jednodolarówce.. Słyszałam gdzieś kiedyś że to nie jest sowa tylko pająk. Czy są na to jakieś dowody? Ktoś jeszcze oprócz mnie o tym słyszał?
@TheMon21378 жыл бұрын
ogólnie to można dostrzec w tym oku w samym środku twarz "człowieka" tylko musi być bardzo duze zdjęcie
@gorgioborgio18858 жыл бұрын
A czy czasem gwiazda sześcioramienna nie jest gwiazdą betlejemską i symbolem Żydów? To chyba pięcioramienna (pentagram) jest związana z okultyzmem.
@Marcin_Nyczka8 жыл бұрын
Delikatnie sugeruję osobny odcinek o Iluminatach bawarskich, w szczególności to, dlaczego obrośli takimi legendami. Myślę, że to dosyć ciekawy temat, bo mnie np bardzo ciekawi geneza tych teorii spiskowych z ich udziałem. Dobrze byłoby, żeby ktoś mądry oddzielił fakty od mitów (zresztą masoni - moim zdaniem - też zasługują na osobny odcinek).
@andrekwazarius55004 жыл бұрын
6:45 Ludzie czasami tyle nie zarabiali, to po polskiemu? Dziennie, miesięcznie, rocznie?