moja mama serdecznie pozdrawia. moze i nie zdaje matury, ale oglada Pana z wielka fascynacja i podziwem
@Maturanamaksa Жыл бұрын
BARDZO dziękuję i pozdrawiam SERDECZNIE. Cieszę się, że materiały na tym kanale mogą również być atrakcyjne dla "niematurzystów" 🙂
@stefankowalski67926 ай бұрын
Muzyczka w tle wymiata ❤😊
@Logan-pj3sy6 ай бұрын
27 minut przed maturą znowu słucham😭
@xv8106 ай бұрын
a czy jeśli lektura obowiązkowa jest np z romantyzmu a te dwie pozostałe będą np z pozytywizmu to wtedy jest to błąd? Bo teoretycznie są dwie różne epoki przedstawione, ale co jeśli te dwie "dodatkowe" lektury pochodzą z tej samej?
@kushino45546 ай бұрын
te dwie pozostałe muszą być z dwóch różnych epok
@hananotmontana210 ай бұрын
Czy te dwa utwory literackie z dwóch różnych epok muszą też być z innych epok niż lektura obowiązkowa? Czy jeżeli np. lekturę obowiązkową wybierzemy z pozytywizmu, to jeden z tych dwóch utworów literackich może nadal pochodzić z tej epoki?
@Maturanamaksa10 ай бұрын
Utwory, które wpisujesz w wypracowanie maturalne, najlepiej dobierać tak, aby dowolnie wybrane - poza lekturą obowiązkową - teksty pochodziły z dwu różnych epok. Jeden z nich może być z tej samej epoki, co lektura obowiązkowa. Nie jest nigdzie wprost napisane, że każdy z utworów musi reprezentować inną epokę (byłyby wtedy trzy epoki🙂).
@hananotmontana210 ай бұрын
@@Maturanamaksa Okej, dziękuję za odpowiedź ☺️☺️
@repcak95386 ай бұрын
czy jako lektura narzucona może być lektura we fragmentach? 🥲
@dzulia39156 ай бұрын
Tylko te w całości
@nicolastaniec31637 ай бұрын
Czy wybierając drugi temat (np. interpretacji przytoczonego tekstu) musimy zawrzeć również tezę?
@Maturanamaksa7 ай бұрын
W temacie napisane jest "rozważ", np.: Rozważ, jaką rolę pełni paraboliczność w kreacji świata przedstawionego w literaturze. Punktem wyjścia rozważań uczyń przywołaną definicję. Wskazuje to na konieczność pisania tekstu, który ma coś uargumentować. Teza będzie więc pomocna (może łatwiej będzie Ci to określić zdaniem przewodnim). Warto ją wprowadzić w swoje wypracowanie. Wiesz wtedy od czego wychodzisz lub do czego chcesz dotrzeć.
@nicolastaniec31637 ай бұрын
Dziękuję bardzo😁 Aby jednak rozwiać moje wątpliwości, mam rozumieć, że teza nie jest obowiązkowa?
@Maturanamaksa7 ай бұрын
@@nicolastaniec3163, prace można rozpocząć hipotezą albo pytaniem badawczym. Podsumowanie wypracowania powinno zawierać w takich sytuacjach tezę. Jak napisałem wcześniej - dla wypowiedzi ważne jest zdanie przewodnie. Może wybrzmieć już na początku, a może być zwieńczeniem opracowywanego tematu.
@MaridaWalk6 ай бұрын
Mam pytanie ,bo troszkę nie rozumiem To znaczy ,że każda z trzech lektur musi być z innych epok ,czy po prostu chodzi o to ,ze 2 pozostałe lektury (nie podane ,jako obowiązkowe) mają się różnić?
@MaridaWalk6 ай бұрын
*że
@Maturanamaksa6 ай бұрын
Dodane przez Ciebie lektury powinny być z dwu różnych epok. A najlepiej dobrać tak teksty, żeby wszystkie reprezentowały różne epoki (jeśli jest taka możliwość).
@kamila66787 ай бұрын
A mozna podać więcej niż te 3 utwory? (Nie jako kontekst) bo słyszałam, ze i tak będą oceniane tylko te 3 chociaż aby wzbogacić swoją prace dogłębnie to chyba warto wykorzystać wszystko ci się wie na dany temat. Proszę o odpowiedz bo mnie to trochę drażni :p
@aleksandracherek364411 ай бұрын
w którym momencie trzeba podać swoje zdanie? już sama teza ma być w formie opinii czy zawrzeć je w kazdym argumencie?
@Maturanamaksa11 ай бұрын
Własne zdanie możesz wprowadzić w pewien sposób w dowolnym momencie - wszystko zależy od Twojego pomysłu na wypracowanie. Możesz wyjść od swojej opinii, potem odwołać się do tekstu źródłowego i przykładów literackich. A możesz najpierw przeanalizować źródło i dopiero potem wprowadzić swoje zdanie, popierając je tekstami literackimi. Ostatecznie po przeanalizowaniu źródła możesz podawać przykłady literackie, które pozwalają Ci wprowadzić za każdym razem Twoje spostrzeżenia w opisywanym temacie. To Ty jesteś kreatorem kompozycji tekstu - ważne, aby pomysł na kompozycję był jasny, przejrzysty dla egzaminatora.
@Myślącrozumnie8 ай бұрын
Jak według Pana czytać lektury pod kątem rozszerzenia, aby zwrócić uwagę na właściwe elementy oraz jak zapamiętać je na dłuższy czas?
@Lolka-7 ай бұрын
Wyszukać na internecie jakie motywy są zawarte w danej lekturze i podczas czytania spróbować je wyszukać i zapamiętać jak przebiegały
@xtori66617 ай бұрын
lektura obowiazkowa może byc z tej samej epoki co pozostałe utwory czy wszystkie muszą byc z roznych epok?
@Maturanamaksa7 ай бұрын
Wymaganie jest tak napisane, że można je zrozumieć tak: wybierasz swoje dwa teksty literackie z dwu różnych epok. Jeśli masz możliwość zbudowania zestawu tekstów z trzech różnych epok - to tym lepiej. Ale wystarczą dwie epoki reprezentowane w tekstach, które dobierasz do narzuconej lektury.
@Plywanieeee6 ай бұрын
Czyli teoretycznie mogę zdawać Polski rozszerzony nie znając żadnych lektur z rozszerzenia?
@Maturanamaksa6 ай бұрын
Teoretycznie tak. Zdawać możesz. Czy zdasz...? Na rozszerzeniu tematy wypracowań najczęściej zawierają wskazaną lekturę (obowiązkową, z poziomu rozszerzonego), którą należy uwzględnić w pracy pisemnej. Jeśli tego nie zrobisz, nie zaliczysz wypracowania.
@emiliar21348 ай бұрын
Czy w 2024r zawsze jeden z dwóch proponowanych tematów nie bedzie mi narzucal lektury obowiązkowej?
@Maturanamaksa8 ай бұрын
Tak powinno być. Pozostańmy w takiej nadziei 🙂
@emiliar21348 ай бұрын
@@Maturanamaksa nadziei?! 😨😭
@Maturanamaksa8 ай бұрын
@@emiliar2134, "pewność niepewna" jak pisał Twardowski w jednym ze swoich wierszy. A "nadzieja zawieść nie może" 🙂
@maja07pl8 ай бұрын
właśnie, czemu w nadziei? skoro cke tak zapowiadało to tak ma być
@Maturanamaksa8 ай бұрын
@@maja07pl, i tego się trzymamy!! 😃
@karolbilski5647 Жыл бұрын
A jako kontekst można odwołać się też do jednej lektur? Jeśli tak to gdzie jest granica między argumentem a kontekstem?
@Maturanamaksa Жыл бұрын
Iny tekst (lektura) może być traktowany jako kontekst. Przykład lekturowy do argumentu zazwyczaj powinien być szerzej i głębiej omówiony. Kontekst jest "dodatkiem", więc nie opracowujemy wtedy tekstu intensywnie - jedynie sygnalizujemy na przykład podobieństwo zachowań bohatera w podobnych sytuacjach, podobieństwo motywów...
@karolbilski5647 Жыл бұрын
@@Maturanamaksa Dziękuję bardzo za wyjaśnienie
@Maturanamaksa Жыл бұрын
@@karolbilski5647, proszę. Jak coś jeszcze Cię zastanawia - napisz.
@paulinamaj207010 ай бұрын
W jaki sposób i czy jest szansa z wiedzy z zakresu podstawowego przygotować się na maturę rozszerzoną?
@Maturanamaksa10 ай бұрын
W tym roku szkolnym dla matury rozszerzonej ważna jest umiejętność napisania wypracowania. O ile zapoznanie się ze strukturą tematów matury rozszerzonej i sposobem pracy z nimi nie są czym skomplikowanym, to "schody" zaczynaja się przy wymaganiach na egzaminie: trzeba znać lektury z zakresu rozszerzonego (zwłaszcza te wymagane w całości). Dlaczego jest to ważne? W temacie wypracowania może (i to z dużym prawdopodobieństwem) znaleźć się odwołanie do literatury obowiązkowej. Pominięcie jej w wypracowaniu związane jest z brakiem zaliczenia pracy. Co zatem można zrobić? Zapoznać się z literaturą obowiązującą na rozszerzeniu. Co nieco o tych tekstach poczytać. I odważnie korzystać z wiedzy, którą się zdobywa również na podstawie. Więcej wskazań wymagałoby indywidualnego rozpatrzenia Twojej sytuacji 🙂 Zawsze możesz być z nami w kontakcie: kontakt@maturanamaksa.pl
@wisunkusia917310 ай бұрын
Czy jest szansa by się przygotować do matury z języka polskiego poziom rozszerzony w rok będąc na polskim podstawowym?
@Maturanamaksa10 ай бұрын
Myślę, że jest to możliwe. Wiadomo, trzeba trochę "uzupełnić", potrenować kilka nowych umiejętności. Co nieco siąść nad (prawdopodobnym) testem historycznoliterackim, który ma być na maturze rozszerzonej i... zdać 🙂 Brzmi "groźnie", ale w rok nie ma problemu, by to zrobić.
@mikoajszczepanik5624 Жыл бұрын
Czy jest szansa na materiał dotyczący "Martwych dusz" Gogola? Osobiście nie zetknąłem się z porządnym opracowaniem tego bardzo ciekawego dzieła.
@Maturanamaksa Жыл бұрын
W najbliższym czasie prawdopodobnie na naszym kanale nie będzie nic o tym dziele. To mocno "rozszerzona" lektura. Ale na pewno znajdą się tu materiały o innych, obowiązkowych tekstach 🙂 Zapraszam! To co, widzimy się?
@olaam8900 Жыл бұрын
czy lektura, która pojawi się w temacie na rozszerzeniu będzie wyłącznie z zakresu lektur rozszerzonych czy może się tam znaleźć np lektura z podstawy?
@Maturanamaksa Жыл бұрын
Jeśli w temacie na maturze rozszerzonej pojawi się tytuł lektury obowiązkowej, będzie to lektura z zakresu rozszerzonego. Jak się masz z taką wiadomością?
@ziemniorek612311 ай бұрын
@@MaturanamaksaDlaczego w takim razie w maturze czerwcowej w zeszłym roku należało odwołać się do Lalki?
@Maturanamaksa11 ай бұрын
@@ziemniorek6123, można zakładać, że przy pierwszej maturze tego typu CKE co nieco "poszła na rękę" zdającym. Nie przywiązywałbym się do takiej opcji, bo z tego, co widać, wyłania się obraz raczej zwiększenia nacisku na umiejętności i kompetencje rozszerzone. Spójrz na zapowiedź matury rozszerzonej planowanej od przyszłego roku szkolnego... A jeśli już wykorzystana będzie lektura z podstawy, to najprawdopodobniej w takim aspekcie, którego na podstawie raczej się nie omawia.
@Maturanamaksa11 ай бұрын
@@ziemniorek6123, poza tym co już napisałem w tym temacie, zauważ, że majowa wersja matury zakładała odwołanie się do "Małej apokalipsy", a to jest już typowo tekst z rozszerzenia.
@weronikagrabczewska82776 ай бұрын
czyli mogę pisząc polski roz. odwołać się do lektur z podstawy?
@jessicak95416 ай бұрын
Tak
@Maturanamaksa6 ай бұрын
Oczywiście! Jeśli tylko nie masz narzuconych lektur w temacie, to dobierasz samodzielnie.