Dziękuję za ten film. Rozwiałeś moje wątpliwości. Kurtkę zostawiam na zimę a na lato kupię ponczo zakładane na plecak.
@tomaszjanowski15193 ай бұрын
Eksperymenty i analizy to jedno, ale jednak istnieją aktywności, w których membrany dobrze się sprawdzają, np. jazda na rowerze. Przy prędkościach 30, 40, 50 km/h, na skutek działania pędu powietrza na zewnątrz odzieży z membraną zawsze jest zimniej niż wewnątrz, gdzie jest około 37°C i wtedy "transport wilgoci" działa. Taka odzież zazwyczaj jest też impregnowana, przez co lekki deszcz skrapla się, a przez pęd powietrza szybciej odparowuje krople. I dzięki temu skóra użytkownika pozostaje sucha nawet przy lekkim deszczu. A co wg mnie najważniejsze, to odzież z membraną znacząco ogranicza przenikanie do wewnątrz pędu powietrza, zwiększając komfort jazdy.
@wiesiek6664 ай бұрын
Nigdy tego nierozkminiałem. Dzięki! :)
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
Proszę bardzo 😁
@Zew_Przygody4 ай бұрын
Bardzo ciekawa informacja. Dzięki 👍😁
@longinzaczek58574 ай бұрын
Latem wszystko zależy od pogody i wysokości gór - w bardzo ciepłe dni i w górach poniżej 1500 metrów wystarczy zapewne foliowe ponczo, (wodoodporne i przewiewne z boku) choć lekką kurtkę z membraną warto mieć zwiniętą w plecaku na wypadek załamania pogody.
@teesz43514 ай бұрын
Absolutnie logiczne.
@ptak806913 күн бұрын
Kurtki typu Gore Shake&Dry są samą membraną, więc nie nasiąkają i nie trzeba stosować powłoki DWR. Jednak mimo wielu zalet mają dużą wadę - ramiona plecaka szybko niszczą ten laminat.
@ostrowgore4 ай бұрын
fajnie że poruszasz ten temat i wjaśniasz. jak komuś tłumaczę że nie warto przepłacać za jakies tam kosmiczne membrany bo i tak będziesz mokry, to patrzą na mnie jak na heretyka. Buty to samo. Ludzie kupują, wydają ciężkie pieniądze i myślą że teraz to już nigdy nie będą mieli mokrych stóp, a czasami but o 2/3 tańszy jest tak samo suchy czy wręcz mokry jak te drogie. Ale przynaje jedno, but z membraną potrafi przesychać i to jest dobre i zauważalne w przy całodziennej wędrówce. Trzeba rozumieć zjawisko paroprzepuszczalności i świadomie kupować rzeczy których rzeczywiście znamy a nie potem rozczarowanie. Ja tam nosze normalny polar, który daje przyjemne ciepło, super oddycha, a zimą deszcz raczej nie pada, wiec membrana ma sens jesli trzeba sie osłonic od wiatru. Latem przy kiepskich prognozach lepiej nie łazoć bo wszystko zabłocone, mokre śmierdzące. Jak raz zaśmierdnie to potem się już tego zapachu nie pozbędziesz z ciucha.
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
Nic dodać nic ująć 🙂
@piotrd.54803 ай бұрын
Od dwóch lat chodzę więcej po górach przez wszystkie miesiące w roku. To ma związek też z odbudowaniem znacznego zestawu ubrań, butów i różnego szpeju. Zebrałem dużo uwag do ubrań, które niestety stoją w sprzeczności z marketingiem firm outdorowych. Żeby membrana działała, para musi przechodzić z wewnętrznej strony na drugą. Niestety, w moim przypadku przy większym wysiłku pocę się tak, że żadna membrana nie da rady odprowadzić tego potu. Takie membrany 10000 czy 15000 są dobre, żeby dojechać do szkoły, do pracy czy przejść się wolnym tempem płaskim odcinkiem szlaku. Na większy wysiłek nie nadają się. Wymienię parę problemów, które blokują paroprzepuszczalność: - membrany są paroprzepuszczalne - jeżeli pot będzie skroplony na wewnętrznej stronie kurtki, nie zostanie wydalony na zewnątrz, tylko zablokuje membranę, - jeżeli membrana na zewnątrz będzie mokra, czyli przestanie być hydrofobowa, to przestanie przepuszczać parę, - jeżeli na zewnątrz będzie ciepło, to para też nie będzie wydalana, - jeżeli pory membrany będą zatkane przez bród/sól itp, to nie będą przepuszczać pary. Na górskie szlaki zabieram ze sobą ponczo lub dobrą kurtkę przeciwdeszczową - ale za każdym razem zastanawiam się, co będzie lepsze. Znacznie częściej zabieram ponczo. Tutaj wspomnę jeszcze o doradcy od pewnej czeskiej firmy obuwniczej, gdzie kupiłem buty trekkingowe na jesień/wiosnę. Przesłał mi dość długi techniczny opis działania membrany wraz z jej zaletami i wadami. Jednym z głównych wniosków z jego maila był fakt, że na lato nie ma sensu kupować butów z membraną, bo to tak, jakbyśmy chodzili w foliowych workach. I to się niestety pokrywa z doświadczeniami moimi i znajomych, kiedy próbowaliśmy w lecie chodzić w "letnich butach trekkingowych z membraną". Niestety, stopy mocno cierpiały. Teraz buty z membraną zakładam na jesień/zimę/wiosnę. Czy warto kupować kurtki z membraną? Uważam, że warto, ale trzeba wiedzieć, jak działają i kiedy ich używać. Czy warto kupować buty z membraną? Przeważnie warto, ale na chłodniejsze dni.
@ukaszguziak66982 ай бұрын
Możecie się śmiać :-) ale gdy nie wieje ja używam parasola. Sprawdza się znakomicie. Znika problem spływającej z kurtki wody, która trafia na spodnie. Dodatkowo plecak też jest chroniony. Na mocny deszcz mam ponczo.
@AlwaysOnRoadNet2 ай бұрын
Nic śmiesznego w tym nie ma 🙂 widziałem już parasolki na szlakach. W niewymagającym terenie nie widzę większych przeciwwskazań. Dla mnie największym minusem jest jednak stale zajęta ręka.
@ukaszguziak66982 ай бұрын
@@AlwaysOnRoadNet Zawsze jest coś za coś :-) Sztuka wyboru Pzdr i dzięki za film.
@radekkuszyk4 ай бұрын
Świetny materiał podany w niewymuszonej formie 👍. Mam uwagę do Twojego słownika. Opowiadasz o parametrze membrany, który nazywa się oddychalnością, a używasz do tego innego słowa termoaktywność. To ostatnie pojęcie dotyczy głównie bielizny, która potrafi utrzymywać wilgoć z dala od ciała i utrzymuje warstwę powietrza pomiędzy swoimi tworząc warstwę izolacyjną i powodując, że bielizna jest niejako aktywna termicznie, bo nie wychładza ciała. A oddychalonść mówi o zdolności membrany do ewakuacji wilgoci w określonym czasie. Membrana nie odpowiada za termo, czyli utrzymanie temperatury.
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
Dzięki bardzo 🙂 ja ostatecznie z niego średnio zadowolony jestem, ale jeszcze przed kamerą nie czuje się najlepiej 😉 Co do pojęć, fakt, masz tutaj 100% racji. Już to widziałem wcześniej, nawet w jednym momencie filmu mówię o oddychalności, a później jakoś tak mi termoaktywność się zakodowała w głowie, że nawet nie byłem świadomy tej pomyłki 😒, ale mam nadzieję, że i tak wszyscy wiedzą o co chodzi 🙂 Na przyszłość trzeba bardziej uważać! Dzięki 🙂
@maciejluczkiewicz4 ай бұрын
Ciśnienie, ale parcjalne No i też fakt, ze podane są parametry dla samej membrany. A kurtka to najczęściej jest laminat i membrana jest naprasowana na materiał zewnętrzny. Takie combo oddycha już na tyle dobrze, na ile pozwala ten zewnętrzny materiał. Zawsze będzie to obniżenie oddychalności. No i co bardzo ważne - materiał zewnętrzny musi być impregnowany, woda ma się na nim perlić i ściekać po nim. Jak zacznie nasiąkać, to całe przestrzenie zapchane są wodą i żadna para wodna ze środka już przez to nie przejdzie. A kurtki tracą impregnację dość szybko i należy dlatego to odnawiać. Generalnie kurtka membranowa jest zawsze nieprzewiewna. Na deszczu jest względnie nieprzemakalna. Nie całkowicie, bo to jest niemożliwe, nieprzemakalne całkowicie się tylko gumowe kombinezony czy gumowane sztormiaki. I przy suchym, wierznym i zimnym otoczeniu zewnętrznym, np. zimą w górach, powoduje (ale wraz z dobrze odprowadzającą pot bielizną termiczną) że to wszystko paruje względnie łatwo, ciało pozostaje suche i mamy komfort. Zawsze należy się ubierać na cebulkę i w zależności o warunków i wysiłku żonglowac warstwami. Nie ma magicznych rzeczy, dobrych na wszystko. Ogólnie bardzo fajny materiał EDIT: napisałem komentarz, nie dosłuchując do końca, a wszystko w sumie to powiedziałeś :)
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
😉
@Hieyz0r4 ай бұрын
Super material. Koncerny goreteksowe cię nienawidzą xD
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
Teraz tylko czekać na pozew 😅
@pawetura5494 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dzięku! Odbierz membranową używam bo w sumie jest to większość asortymentu w sklepach. Dal mnie ciekawostką jest irytująca sprawa pałatek. Nie jest to membrana. Nawet stanie w chwilę w drobnym deszczu powoduje że czujemy się bardziej komfortowo. Jednak zdejmując pałatkę, chowając do plecaka i znowu za chwilę zakładając czeka niespodzianka. Materiał jest z dwóch storn mokry. No może po wewnętrznej mniej. Czy ja i moja żona się tak pocimy? W sumie nie ale to wystarczy aby pałatka była irytującym akcesorium. Przestrzeń powietrza czyni cuda. Wiedzą to architekci, budowlańcy i dekarze. :-)
@piotrd.54803 ай бұрын
Materiał pałatki ma paroprzepuszczalność 0, ale dzięki przewiewności ja przeważnie wolę założyć pałatkę niż kurtkę membranową. Po użyciu na szlaku, jak przestanie padać - chwila przerwy na parominutowe przewietrzenie pałatki, złożenie w pół suche do suchego, potem dalsze złożenie i przytroczenie do plecaka. W przypadku mojej osoby i mojej pałatki, kaptur jest mokry, ale reszta pałatki raczej nie jest spocona.
@TheKlotzfeld4 ай бұрын
Ja dałem sobie spokój z membranami po pierwszym przemoknięciu. Na deszcz lepiej sprawdzają się jednorazowe pelerynki za 5 zl. One naprawdę są wodoodporne.
@piotrznarnii94624 ай бұрын
Ja nie ubieram kurtek, bo im raczej zimno nie jest. Ja je zakładam 😉
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
😉
@sebastiankaiser41804 ай бұрын
Wniosek z doświadczeń własnych... Dla wakacyjnego turysty najlepsza jest tania wodoodporna i oddzielna wiatrówka Razem wyjdzie mniej niż połowa ceny Goretexu a efekt dużo lepszy, minus trzeba targać dwie. Pozdrawiam.
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
Coś za coś 🙂
@PL..Powstaniec4 ай бұрын
Ja mam tylko kilka takich ubrań i nigdy mi się nie sprawdziły czy to w deszczu czy w oddychaniu. Poza tym są z dziwnego sztucznego materiału i śmierdzą po spoceniu się. ja a na ogół noszę starą sprawdzoną odzież.
@azazulbaz10774 ай бұрын
Membrana w kurtkach i butach działają tylko przy dużej różnych temperatur. Sęk w tym, że w czasie mroźnej pogody wodoodporność nie jest konieczna.
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
Dlatego używanie ich zimą ma najwięcej sensu 🙂
@piotrd.54803 ай бұрын
Ale już w okolicach 0 stopni membrana w kurtce czy butach działa bardzo dobrze i zabezpiecza przed przemoknięciem.
@sikumodels4 ай бұрын
Zawsze też miałem dylemat co jest lepsze w czasie marszu. Czy lepiej iść w rozpiętej kurtce czy też może lepiej sprawdzi się bezrękawnik? Gdzie człowiek mniej się będzie pocił?
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
Ciężko stwierdzić, zależy od warunków. W bezrękawnikach jakoś nigdy specjalnie nie chodziłem, ale wydaje mi się, że lepiej się sprawdzą. Rozpięta kurtka brzmi logicznie, ale nie zapominaj o plecach, gdzie kurtka przeważnie jest dociśnięta plecakiem 🙂 Proponuję ubierać w to co Ci bardziej pasuje, ale tak żeby przed marszem było Ci chłodno, nawet lekko zimno. Po kilku minutach ciało się rozgrzeje. Jak czujesz, że się będziesz pocić to jeszcze coś cienkiego z siebie zdejmij 🙂
@ostrowgore4 ай бұрын
ja chodzę w bezrękawnikach. zimą przy większym mrozie super sprawa. na pewno nie zaśmierdniesz. ale na podejsciu często wystarcza sama koszulka termo. nie warto byc zbyt ciepło ubranyn bo raz że tracisz wode, dwa robisz się mokry, trzy nieprzyjmeny zapach. dosc czujnie trzeba dobierac ubiór i reagować na bieżąco.
@piotrd.54803 ай бұрын
Jeżeli dzwigasz obydwa ubrania, to ubierz bezrękawnik. Osłoni korpus od wiatru, a będziesz mniej spocony niż w rozpiętej kurtce.
@lwini51714 ай бұрын
Kurtka przeciwdeszczowa ile przewiewna. Musi posiadać system wentylacji na plecach, pod pachami.. itd
@AlwaysOnRoadNet4 ай бұрын
I chyba to się sprawdza najlepiej 👍
@Jaroslaw.W4 ай бұрын
Kluczem jest tu ciśnienie parcjalne pary wodnej po obu stronach membrany, a nie ciśnienie.całkowite powietrza.
@jacekchmielewski24854 ай бұрын
Przerabiałem to z bardzo drogimi ciuchami na snowbord w których to się nie spocisz bo wszystko wyjdzie na zewnątrz/szczupła wysportowana osoba która nie jakoś kosmicznie się poci/-reklama reklamą ale szkoda kasy, ,,panie to nie działa,, wyleczyłem się z tych wynalazków
@heian19734 ай бұрын
LaboRatorium! Nie ma czegoś takiego jak "labolatorium".
@AlwaysOnRoadNet3 ай бұрын
😉
@grzegorzkarasinski50424 ай бұрын
Zdzisiu po co ubierać kurtkę? Jak ją ubiorę (w ordery ruskiego generała), ale nie założę, to po co mi kurtka?