Szia:) Ami még eszembe jutott h úgy nem lehetne megszabadulni az állanyától h másik családból berakunk méheket ? Esetleg nem ölik le?
@kerekesmeheszet4 ай бұрын
Köszi a kérdésedet. Sajnos semmi módja nincs a meg mentésükre. Meg ölik a berakott méheket, a berakott anyát. mindent. Még ha egy erősebb kis családot teszel be ami elvileg védi az anyát, még akkor se fogadják el, inkább harcolnak ellene, meg ölik egymást.
@nanemarnane4 ай бұрын
@@kerekesmeheszet Ezzel kapcsolatba az jutott eszembe h elvileg lehet pl egy keret méhet berakni egy kis családba h erősítsük csak jól meg kell füstölni a berakott keret méhet is és a bent lévő méhet is. És akkor elvileg nem ölik le egymást. Vagy ezt rosszul tudom? ebből gondoltam h így esetleg nem esnek egymásnak de viszont a berakott kereten lévő méhek nem érzik erősen az anya feromonját és így idegennek érezve az állanyát leölik. Lényegébe kipróbáltam és abba hagyta a petézést az állanya. Csak az nem tudom h mért. Abba szokta hagyja az állanya a petézést? Vagy lehet h sikerült leöletni így az állanyát? Most kapott egy bölcsőt, de gondolom ha az állanya megmaradt akkor kirágják a bölcsőt. Érdekel hátha van valami tapasztalatod ezzel kapcsolatban.
@attilaszabo45914 ай бұрын
. szia Felszámolod? Vagy megprobálod meg anyásitani?
@kerekesmeheszet4 ай бұрын
Köszönöm a kérdésedet. Sajnos az álanyás család nagyon makacs fajta, és már nem anyásítható az esetek 90 százalékában. Sajnos muszáj az álanyás családot felszámolni minden esetben.
@AssemblyRule-u6g4 ай бұрын
Szia: Nem vagyok méhész, de a nyolcvanas években apámnak voltak méhé-i. Tőle hallottam, hogy az állanyától úgy lehet megszabadulni, hogy be kell szerezni egy igazi anyát . Viasszal lezárt tokba be kell tenni a kaptárba a méheket pedig szét kell szórni a kertbe. A kaptár bejáratát rácsal le kell zárni amin csak a méhek férnek át. Vissza csak a dolgozok jönnek az állanya nem. mire a dolgozók kiszabadítják az igazi anyát az már átveszi a hatalmat. És újra lesz fiasítás.
@kerekesmeheszet4 ай бұрын
Köszönöm a hozzászólásodat. Igen ezt jól tudod, de kb 10 esetből 5 ből jön be, és ha nem jön be akkor egy anya bánja. Én nem szoktam vele bajlódni, inkább kirázom egy másik család elé a méheket oda be kérezkednek, és azt erősitik inkább. az ő kaptárjukat felszámolom.
@AssemblyRule-u6g4 ай бұрын
@@kerekesmeheszet Szia: Igazad van, ha nincsenek fiatalok akkor jobb ha a kettőből egy család lesz.
@nanemarnane4 ай бұрын
Szia :) A bölcsőt amit mutattál a videóban ha kikelne akkor olyan anya lenne belőle ami be tud párzani csak rossz minőségű , gyenge esetleg kisebb? Ezen már sokat gondolkoztam h nem e azért lesz egy család állanyás h 1-2 petét lerak anya neveléshez és h az az anya biztos bepározzon azért rak heréket. Vagyis értem h nem párzott be az állanya és ezért nem képes a normál dolgozó petézésére. Olyasmire gondolok h olyan erős a túlélési ösztönük h azért van az h állanyás állapotban is lesz bölcső és h a bölcsőből kikelt anya az mindenkép be tudjon párzani azért nem gond h here fiast húz. És a végén mivel lesz anya aki bepárzott leváltja az állanyát és hiába gyengébb az anya de túléli az össze omlást és esetleg később leváltja az anyát de már akkor normális anya lesz belőle és helyre hozza magát. Persze ezt lehet h szezon elején történő állanyásság esetén tudja magát úgy felerősíteni h szezon végén még betelelni is tudjon. Mit szólsz esetleg mi a tapasztalatod a felvetésemhez ?
@kerekesmeheszet4 ай бұрын
Köszönöm a kérdésedet.. Jó a gondolat menet amit mondasz. Viszont ha figyelmesen végig hallgatod a videómat, akkor elmondtam benne hogy a megtermékenyítetlen pete amire képes az álanya, abból kizárólag here tud kikelni.(hiába teszi azt ő böcsőbe) akkor is csak here lehet belőle. A megtermékenyített pete, amit egy párzott anya képes csak lerakni, abból tud kizárólag anyát, vagy dolgozót nevelni. Hogy teljesen érthető legyen, le írom itt össze foglalva. Megtermékenyítetlen petéből here kel ki. Megtermékenyített petéből kikelhet dolgozó vagy anya, és ez annak függvénye hogy melyik lesz belőle, hogy mekkora mennyiségü a pempő amit etetnek vele álca korában(nyílt fias) , és annak a pempőnek milyen az összetétele. Tudni kell azt is hogy értsd, hogy a dolgozó méh is nő nemü, csak elcsökevényesedett nemi szerve van, a királynő pedig teljesen kifejlett nő nemű egyed.
@biroistvan18604 ай бұрын
Szia. Mi a véleményed? Nagyboconadi fészek rakodó kaptarban,család nb keretén. Mèztèr nb1/2 keret. Te a fèl NB keretet alulra vagy felülre tenned,ha fèl keretet akarnál èpitettni? Nagy hordàsnàl kiszoritja az anyát és a fiasitast vagy meghordja a fèl keretet is?
@kerekesmeheszet4 ай бұрын
Köszönöm a kérdésedet. Mindenképpen alul kell legyen az NB rajta a félkeret, ugyanis mindig fenn épít szívesebben. Második kérdésedre a válasz, hogy egyrészt méh anya függő is, nem mindegy hogy krajnajai, vagy olasz, vagy valami hibrid van benne.. Van ami fészekre hordó fajta, van ami nem. Másrészt család erősségtől is függ. Ha feltételezzük hogy tele van méhekkel a kaptár, és minden rendben van, akkor felhordja a mézet, és ha már fenn nincs hej, akkor ahogy telik az idő , kezdi a fiast utána kiszorítani, ha nem kap újabb üres félkeretet. Lassu hordás esetén, viszont szinte biztos hogy ki szorítja a fiast. Saját véleményem hogy működhet az NB fészek félkerettel, de csak akkor hogy ha az ember nem akar feltétlenűl minden mézet elvenni a méhektől. Viszont ha fontos hogy az elvehető méz nagy része ki pergetésre kerüljön, akkor az NB inkább fekvőben tud jól működni, hisz a rakodónak ha fészek részét is böngészni kell a méz miatt, vagy nagy része bele kerül, akkor már értelmét veszti a rakodó.
@biroistvan18604 ай бұрын
@@kerekesmeheszetköszi. Megnéztem. Egy család van ami alul is húzza kifelè a komplett mülèpet de felül is ha felrakom a fèlkeretes fiókot.
@kerekesmeheszet4 ай бұрын
@@biroistvan1860 Igen, az erős az húzhatja alul is, de ösztöne szerinte felül húzza, ezt bármelyik méhészt meg kérdezed ezt fogja mondani neked.