Bardzo fajny film, stwórz proszę taki poradnik krok po kroku jak postawić, skonfigurować i zabezpieczyć taki serwer w domu.
@karolmarkiewicz4247 Жыл бұрын
Mega. Aż się prosi o serię kilku porodników np. Lokalny dns, tworzeniw NAS z dostępem z każdego miejsca na świecie, podstawowe i średniozaawansowane zarządzanie siecią domowa(kontrola rodzicielska itp). Pytanko: dało by radę zrobić jeden czy dwa filmiki z alternatywnego firmware do routerów bo to chyba też ciekawy temat?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za miłe słowo 😁 Pomysł z alternatywnymi firmwarami jest bardzo dobry, mam gdzieś na dnie szafy starego TP Linka, spróbuje mu zapodać OpenWRT i coś nagrać :)
@michal5869 Жыл бұрын
@@MichuTV7 albo Funboxa zastąpić bo to ma dużo ludzi, a jest to sprzęt który zakrawa o pomstę. Do tego jak policzysz prąd za Funboxa + dodatkowy Router aby coś ustawić + mały serwerek na dane to wyjdzie z 60-80wat 365dni w roku i masz 700kW czyli 600-800zł rocznie.
@agrash_oka4 ай бұрын
Te wszystkie rzeczy są szeroko dostępne i raczej nigdy nie dostaniesz idealnego poradnika kopiuj wklej pod swoje potrzeby. Znajdź na YT filmiki nawet po angielsku lub niemiecku albo chinsku. W tych czasach nie ma problemu z tłumaczeniem. I po kilku takich filmikach i kilku nastu próbach ogarniesz, ale to wymaga zaangażowania. Resztę zawszę możesz gdzieś dopytać jak utkniesz. A co kontroli rodzicielskiej, musisz ogarnąć sam dzieci, program ich nie nauczy jak mają poruszać się w internecie, a inwigilacja brzydko brzmi. Pihole na początek by nie klikały bezmyślnie, jak nie są pewne to muszą do ciebie przychodzić. Wszystkiego nie zablokujesz, wystarczy dns zmienić i świat bez granic. Tylko edukacja przez uświadomienie konsekwencji błędnych decyzji. Kiedyś dzieci straszyło się babo jagą, a dziś można aktualizacją lub reinstalacją windowsa😝
@Wasio212 Жыл бұрын
Ja postawiłem swój pierwszy serwer nas właśnie na starym komputerze kasowym pos5000. Jaka duma i szczęście człowieka rozpiera, chociaż z wykształcenia mechanik ogólnie interesuje sie zagadnieniami elektronicznymi. Teraz następny cel stworzenie własnej sieci domowej 😁
@MichuTV7 Жыл бұрын
Widziałem u taty geeka właśnie tego POSa, za 50zł na start to strzał w dziesiątkę, choć już trochę leciwy i pobiera sporo prądu, to oferuje mega możliwości rozbudowy i nauki jak działa sprzęt! A ja z kolei z wykształcenia i zawodu informatyk, a pasjonuje się tez motoryzacją i mechaniką 😁
@Wasio212 Жыл бұрын
@@MichuTV7 właśnie dzięki niemu go kupiłem za 69zl. W planach mam zrobić mu maks ile da rade zejść z prądu, jakis xeon, moze nawet pamięci ECC. Bedzie ciekawy temat do zabawy na zimowe wieczory 😁 Nawet juz "pomaga" w zimowych porządkach w plikach i folderach, zeby juz przygotować gotowy plik do zapisu na dysk jako backup 😁 ogólnie mam kopie na łącznie kilku dyskach ale im więcej tym lepiej 🤪
@qutodiamum Жыл бұрын
Super ja też mechanik też się tym interesuje bardzo pozdrawiam
@mariuszmartinus7329 Жыл бұрын
Dziękuję za film, bardzo fajnie i przystępnie wytłumaczone, z chęcią przejrzę inne, pozdrawiam.
@piotrekskdf311 Жыл бұрын
Dzięki michu właśnie leci zamówienie do Rnew na serwerek. Dzięki za polecenie tej firmy
@tatageek Жыл бұрын
Bardzo fajny film 😊 Daje dobrą odpowiedź na bardzo częste pytanie, która wcale nie jest taka oczywista.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Dzięki! 😀
@jokerpl12 Жыл бұрын
Ciekawy temat i brzmi to jak dobry wstęp, do większej serii
@michaczerwonka1449 Жыл бұрын
No i zaciekawił. Od dawna myślę o własnej chmurze. Sub i oglądam resztę.
@MH-vx1fo4 ай бұрын
Dzięki za czas i wysiłek. Dzięki tobie przynajmniej mam pewność że nie jest mi to kompletnie potrzebne.
@dawidx9610 Жыл бұрын
Daje łapkę już na samym początku, więcej o tej tematyce, proszę.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Cieszę się! :D Będzie ;>
@trotyl8411 ай бұрын
(mam podobny sprzęt ) To jest mój podstawowy sprzęt do codziennego użytkowania. Do YT , kotków i nauki wystarcza ( tak w sumie kupiłem go w podobnym czasie ) Wsparcie Intela (DTM ) powodowało problemy z dual-bootem. Takie Raspberry Pi Zero mi wystarcza na "całodobowy wykonywasz skryptów" ( ciekawe jakby to po angielsku brzmiałao )
@kovalus Жыл бұрын
Dzięki za Twój wkład, posiadam Elitebook G2 od roku i mam tam linuxa on bare metal, ale uważam, że jego moc nie jest wykorzystywana, zainspirowałeś mnie do Proxmoxa. W związku z tym, poszukam u Ciebie info o Proxmox. A potem o Nextcloud. Pozdrawiam.
@DawidRHA8 ай бұрын
Bardzo przydatny film, zakupiłem Lenovo m910q z i5 na pokładzie i niedługo zaczynam testy :). Myślę że będzie godnym zastępcą rpi4.
@phobos666666 Жыл бұрын
Powiem szczerze że zaciekawiłeś mnie, seria poradników była by bardzo mile widziana.
@michal5869 Жыл бұрын
Dobry kontent. 1. te kontenery i VM który masz zamontowany w stresie ile ramu biorą, bo masz 32GB a widzę 4GB tylko zajęte, ciekawi mnie jak to wygląda w piku. 2. jaki jest pobór prądu w IDLE mode dla tego komputera 800 G3 3. jeśli na 1 dysku skończy się miejsce na kontenery to jest w opcjach możliwość wyboru miejsca zapisu kolejnego konteneru lub co lepsze rozszerzenia przestrzeni pracującego kontenera również na inny dysk? 4. Jak Ci się udało zamontować 3 kontenery i vm minta na 8GB dysku? to bardzo mało, jakby systemy były zupełnie czyste. 5. dlaczego używasz synology skoro masz możliwość użycia na tym sprzęciku media vault?
@MichuTV7 Жыл бұрын
1. Kontenery biorą bardzo mało RAMu, przykładowo kontener z Omada Controllerem bierz mi 1,2GB RAM max. 2. 15-20W 3. Jak najbardziej jest taka opcja.
@adammiesikowski87707 ай бұрын
No i namówiłeś mnie. Dzięki za inspirację
@marcmo Жыл бұрын
Używam Qnapa od wielu lat ale dopiero teraz poznaję jego pełne możliwości. Dzięki za poradnik :)
@MichuTV7 Жыл бұрын
Pozdrawiam! 😊
@Roger_exe Жыл бұрын
Michu, dzięki za informację pod filmem z wymiany procka w Lenovo. Dzięki temu ostatecznie nabyłem M710q, genialna maszynka. Po optymalizacji energetycznej w idlu to to bierze 8W ;) Ps jak się ma umiejętności lub znajomego elektronika to można wlutować 2 gniazdo nvme (jest miejsce), po update w biosie jest ono aktywne, poprostu brakuje go fizycznie na płycie :D Ps2. Co to jest teraz za moda, że dla każdej większej usługi stawia się wirtualki zamiast poodpalać je z jednego systemu... Pozdro.
@rogalsiu Жыл бұрын
Ad PS2. Bo jak Ci padnuevten system TP tracisz wszystkie usługi tam uruchomione, a jak masz osobną VM to tracisz tylko tą jedną usługę. A tak wg to masa ludzi nadużywa VMki, bo niemal wszystko można odpalić przez Dockera.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Cieszę się, że moje porady Ci pomogły! 😀 I fajnie wiedzieć o tym NVME! A co do VMek to żadna moda, ja pracuje już 6 lat w IT i tak było już wtedy i tak było już i 10 lat temu :D Generalnie VMki pozwalają Ci kilkukrotnie zwiększyć skalowalność twojego pojedynczego serwera lub klastra, dodatkowo mając VMki rozdzielasz od siebie dane systemy i aplikacje, w razie awarii pada Ci jeden system a nie wszystkie, możesz łatwo robić backup pojedynczych maszyn lub całego środowiska, możesz je dużo łatwiej migrować na inny/nowy serwer i to jest super. Na dziś nie wyobrażam sobie IT bez wirtualizacji i konteneryzacji :D
@manmman-o2n Жыл бұрын
Cześć, bardzo fajny fajny film. Co myślisz o stworzeniu szafy rack z szafki łazienkowej? Proszę o poradę.
@manmman-o2n Жыл бұрын
Czy dopiszesz moje pytanie do Q&A?Plisss
@miosz85319 ай бұрын
Cześć, pytanko. Czy każda z VM mogłaby być w innym VLANie? Np. kontroler Omada w management VLAN, home assistant w VLAN do IoT.
@madgregg3 Жыл бұрын
Fajne, ja trochę zielony w temacie więc fajnie że tak od podstaw. Poproszę o informację jak skonfigurować usługę kontroli rodzicielskiej. Pozdrawiam
@IrysHardstyler Жыл бұрын
Trafiłem przypadkiem! Ekstra! Możesz omówić o wiele więcej ciekawych możliwości takiego serwera pod kątem wtyczek :P
@MichuTV7 Жыл бұрын
Będzie! Dzięki 😊
@ArekTheBoss Жыл бұрын
Fajny materiał. Mam taki sam terminal HP na którym postawiłem gołe ubuntu server na którym skonfigurowałem sobie microk8s i jenkinsa jako infrastrukturę do aplikacji. W planach miałem sprawdzenie proxmoxa dlatego chętnie dowiem się o nim więcej.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Będzie więcej materiałów o tanich domowych serwerach bo widzę duże zainteresowanie 😁
@lukaszsedek2 ай бұрын
To jest zabawka dla informatykow i tworzenie teorii do tego, aby sobie kupic zabawke ktora mozna pozniej zarzadzac. Kiedys mialem w domu szafe rack 42 wypchana po brzegi. To byla moja duma. Nastawiane home assistantow, pihole i innego badziewia, ktorym tylko ja umialem zarzadzac. Zarzadzane wszystkim IaC terraformem wraz z CI/CD. Pobor mocy taki, ze postawienie tego w dowolnej chmurze publicznej wychodzilo taniej. Zabawka tak. Budowanie rozbudowanej infrastruktury domowej nie.
@MichuTV72 ай бұрын
Zgadzam się, dlatego ostatnio swoją infrastrukturę zmniejszyłem do 2 serwerów z 4 :) BTW. Sam jestem adminem w IT także film też dedykowałem wszelkim pracownikom IT i zainteresowanym tematem/
@kreizolpl4962 Жыл бұрын
super! mega orzydatny materiał :)
@MichuTV7 Жыл бұрын
Cieszę się, że się podoba! :D
@patataj124 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy kanał. 😊😊
@SIENKOL3 ай бұрын
Od dawna "chodził" za mną własny serwer ale ani sprzętu ani oprogramowania jeszcze nie szukałem. Ten HP całkiem ciekawy ale jak dla mnie w większej wersji boxa na dodatkowy dysk będzie super. Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, a mianowicie kamer IP czy można zastąpić dedykowany rejestrator takim serwerem. Przykładowo domowa sieć będzie oparta o rackowego switcha z poe do którego będą też wpięte kamery i czy taki serwer może posłużyć jako ich dysk i sieciowy dostęp do nich? :-) Pozdrawiam i dzięki za fajny materiał.
@gorges97711 ай бұрын
Ostatnio postawiłem sobie Plex i NAS na G2 z Win10. Śmiga aż miło. Teraz mam ochotę przestawić go na Linuxa będzie jeszcze wydajniej :)
@fx255210 ай бұрын
@MichuTV7 Pod jednym z komentarzy polecałeś "na start co pobiera bardzo mało enrgii i jest pasywnie chłodzone to terminal Dell Wyse 5070 z procesorem J5005, ale osobiście brałbym MiniPC dużo wydajniejszy i bardziej rozwojowy." Co sądzisz o "AOOSTAR R1 2 Bay 40T Storage Nas Intel N100 Mini PC" do celu domowego serwera z podstawowymi funkcjami Home Assistant i kontenerami omówionymi w Twoim filmie? Procesor N100 powinien być energooszczędny, pytanie jak z wydajnością do takich zadań? Ten model chyba nie ma pasywnego chłodzenia, jest wentylator. Z plusów, ma 2 porty Gigabit Ethernet i możliwość wpięcia 2 dysków 2.5/3.5"
@MichuTV710 ай бұрын
To jeszcze lepsza opcja niż terminal bo procesor w nim jest wydajniejszy i pobiera mniej mocy, natomiast problem z tymi chińskimi mini-pc jest taki, że nie ma żadnych aktualizacji BIOS, ot po prostu kupujesz z jednym biosem i na nim już zostajesz, nie ma jako takiej gwarancji ani gwarantowanego wsparcia, także musisz się zastanowić co bardziej Ci odpowiada. Może kupić MB z tym procesorem np. od Asrocka i złożyć komputer w małej obudowie i cieszyć się wydajnością i gwarancją.
@agrash_oka4 ай бұрын
@@MichuTV7Dlatego ciekawą opcją są płyty itx od asusa lub asrocka, zaawansowani i z chińczykiem sobie poradzą, poza tym nie sądzę by aktualizacja biosa w chinczyku była by jakimkolwiek problemem, szczególnie, że te zestawy są tanie i to prędzej taki proxmox dostosuje się pod każdy sprzęt niż sprzęt do proxmxa
@Shieldziak Жыл бұрын
Bardzo fajny materiał, ale mam kilka porad: - Spróbuj mówić nieco wolniej bo czasami ciezko jest zrozumieć niektóre słowa (głównie nazwy narzędzi i ogólnie nie polskie) - Wycinaj oddechy bo przez szybkość mówienia właśnie brzmi czasami jakbyś wręcz co zdanie, walczyl o kazdy wdech 😅
@MichuTV7 Жыл бұрын
Dzięki za opinię i konstruktywną krytykę, często wycinam ale jakoś w tym odcinku nie wyszło :/ Spowolnie swoją mowę następnym razem! :D
@redthorn36009 ай бұрын
bo chłop czyta z kartki dlatego tak zapierdziela
@POZYTYWNY3 ай бұрын
da się udostępnić dostęp do serwera komuś spoza domu?
@MichuTV73 ай бұрын
Jak postawisz odpowiednie usługi, które temu służą to jak najbardziej. Np. VPN, ZeroTier lub TailScale.
@mieszkogulinski168 Жыл бұрын
Może to głupie pytanie, ale co w praktyce daje korzystanie z Proxmoxa i stawianie VM-ek, w porównaniu z np. postawieniem Dockera i stawianiem na nim kontenerów?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Kontener to zupełnie co innego niż wirtualna maszyna, po krotce tłumaczyłem to w odcinku „Po co Ci domowy serwer”, zobacz! :)
@agrash_oka4 ай бұрын
Jak się zaczniesz bawić i popsujesz coś 100 razy to zrozumiesz. Na początek dla zabawy testów dobry pomysł, później na poważnie, lepiej wszystko oddzielnie, jak najmniej zależności bezwzględnej. Czasami głupia aktualizacja php potrafi krwi napsuć😀
@JanKowalski-ov9me Жыл бұрын
Dzieki za film!
@tomaszmiekina80111 ай бұрын
Czesc tu laik w temacie, co to jest ventoy, co to jest proxmox, co to jest home assistant, po co drugi komputer i jaki jest potrzebny minimum sprzet do instalacji? Szukam podstawowych info, jak mozecie wrzuccie link, dzieki.
@agrash_oka4 ай бұрын
Google i YT twoim przyjacielem. Szukaj już tego co znasz a reszta przyjdzie sama w razie potrzeb. A sprzęt, to taki na jaki cie stać, w sensię na to co możesz wydać i nie żałować kasy jak ci nie zaskoczy zajawka. A drugi komputer nie jest konieczny na początek. Możesz zacząć zabawę od virtualboxa na komputerze który masz. Tylko większość usług używa siè 24/7 wiec z czasem dobrze bylo by mieć coś mniej grzejnego i cichszego w domu.
@OkiemTestera Жыл бұрын
Witaj. Mam pytanie. W czym lepsze jest posiadanie na serwerze Proximoxa z wieloma kontenerami, gdzie na każdym kontenerze uruchamiamy inna usługę (nas, serwer www, pihole, manager pobierania plików) od zainstalowaniu np Ubuntu lub innej dystrybucji i uruchomienia na niej tych samych usług?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Ja osobiście wole proxmoxa bo masz większa kontrolę nad środowiskiem i bardzo łatwo robisz backupy, co w ubuntu będzie wymagało zastosowania zew. oprogramowania + wtedy w 100% operujesz na jednym IP i portach, a w proxmoxie dla każdej usługi (kontenera) masz oddzielny adres, dodatkowo możesz wygodnie restartowac kontenery z GUI, nie musisz się łączyć po SSH i szukać danej usługi. Takie jest moje zdanie, ale na Ubuntu tez śmiało możesz stawiać 😁
@OkiemTestera Жыл бұрын
@@MichuTV7 Właśnie u siebie od zawsze stawiałem wszystkie usługi na Ubuntu, ale ostatnio usłyszałem o Proxmoxie i zastanawiam się czy to na plus jest trzymać każdą usługę oddzielnie 🤔 Chyba plusem odseparowania wszystkich usług jest to że jak uwalisz jedna to masz tylko jedna do naprawy. W Ubuntu uwalajac jedną usługę może okazać się konieczność instalowania i konfigurowania wszystkiego od nowa.
@MichuTV7 Жыл бұрын
@@OkiemTestera Dokładnie tak jest, no i masz łatwiejsze backupowanie i przenoszenie maszyn/aplikacji między różnymi serwerami.
@OkiemTestera Жыл бұрын
@@MichuTV7 Dzięki 🙂
@zwatotem Жыл бұрын
Moim zdaniem często pomijane zastosowanie serwera domowego stanowi uczestnictwo w Fediversie, Torze czy sieciach krypto. Usługi te pozwalają na współdzielenie zasobów w internecie bez pośrednictwa korporacji, które obwarowują się niekorzystnymi warunkami umowy.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Też dobre zastosowanie! Ale raczej mało kto z tego korzysta, właściwie ja dowiedziałem się o tym z twojego komentarza :D
@stringergame48106 ай бұрын
a powiedz jak na takim serwerze dziala np. serwer minecraft ?
@AndrewSpec Жыл бұрын
jak z wydajnością tego nextclouda? Bo ja przeniosłem moje synology na truenas i dostęp do plików mam przez nextcloud ale wydajnościowo mimo, że ten jest na ssd to jest jakaś tragedia ze względu na php.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Nie będzie tak szybko jak po np. NFS ale jest względnie okej, do zdjęć/filmów czy dokumentów jest wystarczający :)
@agrash_oka4 ай бұрын
@@MichuTV7Tak i tu można przytoczyć pytanie po co ci OMV jak masz nextcloud. Ja używam głównie nextcloud do synchronizacji plików z urządzeń mobilnych. Wszystkie te zdjęcia i filmy zapisują mi się w raid na omv a z omv mam idealny dostep do plików lokalnie lub przez tailscale po za. Dla mnie układ idealny. Jak przestanie pewnie znajdę inne rozwiązanie
@bibliusz7777 ай бұрын
Niedługo będę miał mini pc z windows, ale zamierzam zainstalować tam NixOS. Używam tego OS od około 2 lat na laptopie, ale nadal nwm jak ustawiać konkretne wersje pakietów. Chyba jednak skorzystam z wirtualizacji, bo ma tam być kilka serwisów, ale to da narzut chyba
@sielik12324 Жыл бұрын
A da sie dodac do tego monitoring ? Tak zeby w jakis (na obecna chwile z braku wiedzy) "magiczny sposob" miec podglad tego co sie dzieje w kolo domu
@MichuTV7 Жыл бұрын
Tak, jest do tego specjalne narzędzie które można postawić jako kontener w proxmoxie, a nazywa się ZoneMinder i działa jako swoisty rejestrator kamer (dobrze jak będą obsługiwały protokół RSTP co mocno ułatwia konfiguracje) :) Poczytaj sobie o tym w necie, mam zamiar to wdrożyć w niedługim czasie u siebie.
@MrKor4k Жыл бұрын
Proxmox to alternatywa dla Dockera? nie korzystalem z tego jeszcze.. wgrywalem vboxa i HomeAssistant laczac sie przez SSH. Czy mozna w proxmoxie uruchomic kontener albo VM ze startem systemu?(np. po nieoczekiwanym resecie)
@MichuTV7 Жыл бұрын
Można tak powiedzieć, proxmox operuje na LXC czyli Linux Containers, działa na zasadzie wirtualizacji całego systemu ale wraz ze wspólnym jądrem z hostem. Docker działa typowo dla aplikacji bez wirtualizowania systemu, jedynie co to wirtualizuje część systemu portrzebną danej aplikacji. Można, jak najbardziej :)
@agrash_oka4 ай бұрын
Przerabiałem to samo kiedyś na vmware. Problem autostartu był do rozwiązania ale z byt czasochłonny niż postawienie proxmoxa, gdzie usługi można zaprogramować w jakiej kolejności po sobie mają startować i w jakich odstępach czasu. Ale kto nie stawiał lancache z folderem cache umieszczonym na dysku w omv ten po nieoczekiwanym restarcie/wyłączeniu sytemu nie zromumie jak ważna jest kolejność i czas😁
@zator14 Жыл бұрын
Szacun. Słaby jestem z tego. Pierwsze słyszę, że nie trzeba oglądać reklam… już niedługo.
@ferdynand40 Жыл бұрын
Pobor pradu by sie przydalo pokazac. U mnie na Rpi 400 leci Pi-Hole i Nextcloud + server Minecrafta 24/7 (wszystko na SSD przez USB3)... Przy tak malym zuzyciu malinki jest to niezauwazalne dla kieszeni.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Tutaj wychodzi ok. 30W-40W przy średnim wysyceniu zasobów, w tzw. idle to ok. 15-20W :)
@marcinmarcin816 Жыл бұрын
sprawa bardzo fajna, a jak sie zabezpieczyc przed faktem ransomware ? chcialbym backupowac pliki n taki serwerek ze swoich pc a jesli do sieci wpadnie mi wirus szyfrujacy to poszyfruje mi tez pliki na serwerze ?:(
@MichuTV7 Жыл бұрын
Musisz stosować kopie zapasowe w metodzie 3-2-1 co oznacza: Zasada polega na tym, żeby przechowywać przynajmniej trzy kopie swoich danych (3 x backup) i przechowywać dwie kopie backupu na różnych urządzeniach (2 x backup), z których jedno (1 x backup) znajduje się w innej lokalizacji
@agrash_oka4 ай бұрын
@@MichuTV7w idealnym świecie zasada 3,2,1 to podstawa która powinna być wdrożona zaraz po przyniesieniu pierwszego komputera do domu. Ale nie ma co się oszukiwać to jak z postanowieniami noworocznymi😊 i ze zdrowym trybem życia. Każdy o tym wie że to dobre dla niego a i tak życie toczy siè dalej. Jak zależy ci na zdjęciach to chyba na dzień dzisiejszy amazon ma najlepszą ofertę na nie ograniczoną chmurę w ramach abonamentu. Jak masz inne ważne dane to 15gb na konto gmail( nikt nie zabroni ci mieć kilku) w domu jakiś Raid i dodatkowo zgrane gdzieś ważne rzeczy na dysku usb. W idealnym świecie dwa serwery w oddalonych lokalizacjach z kopiami danych, synchronizowanych na bieżąco w systemie raid plus jakaś szyfrowana kopia w chmurze. Ale wiadomo że mało kto tak robi.
@Woronicz2003 Жыл бұрын
Czesc, widze twój film i chyba sobie kupie EliteDesk 800 G3 DesktopMini i5-7500T 32 GB, dotychczas korzystałem z Azure aby stworzyc maszynki itp, zastanawia mnie ten produkt tylko obawiam się ilością rdzeni procka, nie będzie za mało?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Zawsze można wrzucić I7 7700T - 4r/8w natomiast zasada jest taka,że proxmox liczy każdy wątek jako rdzeń, więc finalnie masz 8 rdzeni. Spokojnie możesz mieć na takim setupie ok. 12-14 2 rdzeniowych VMek, nie przelicza się tego 1:1 jak w normalnym kompie :D
@Woronicz2003 Жыл бұрын
@@MichuTV7 dzieki za odp, leci sub
@adi9034 Жыл бұрын
Może pytanko nie związane z treścią filmu ale z tematyką kanału. Mianowicie ciągle myślę o wymianie karty graficznej ale blokuje mnie zasilacz vero l2 500w . Myślałem nad kartami typu rx6700xt , 6750xt lub rtx3070 / 3070 ti . Aktualnie w promce na morelach jest endorfy 1000w czy iść tą konstrukcje o przyszła rozbudowę na am5 np.r7 7800X3D i zapewne lepszą karte czy polecasz coś innego w podobnym przedziale cenowym?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Przy nowszych kartach musisz kupić mocniejszą elektrownie, 500W to trochę mało, ja bym brał 6750XT :)
@adi9034 Жыл бұрын
@@MichuTV7 No właśnie i stąd dalsza treśc powyższego mojego pytania . Czy brać endorfy 1000w bo jest na promce czy poleczsz coś w podobnych pieniądzach
@MichuTV7 Жыл бұрын
@@adi9034 1000W to za dużo, zasilacz powinien być obciążony w 60-80% mocy maksymalnej aby jak najdłużej żyć i mieć pełną sprawność. 750W wystarczy w zupełności.
@agrash_oka4 ай бұрын
Śmieszne jest to że pomimo postępu technologicznego to ciągle te 750wat od 20 paru lat jest złotym środkiem i zarazem takim średniakiem. Może kiedyś.
@my.pariasi4820 Жыл бұрын
Pozdrawiamy😊
@kjajmol Жыл бұрын
A czy dałoby sie na takim serwerze trzymać gry ze steama i uruchamiać je na różnych urządzeniach?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Jeśli steam pozwala na uruchamianie gier z dysku sieciowego (a nie sprawdzałem tego więc nie powiem) to jak najbardziej. Ale wtedy warto dorzucić chociażby 2.5Gbit kartę sieciową żeby te gierki szybko się wczytywały :)
@empty837 Жыл бұрын
Hej mam pytanie opłaca się brać laptopa Lenovo v15 g2 z ryzen 3 5300u 4/8 w turbo ma 3.8 ghz 16 GB ramu ddr4 3200mhz 512 dysk SSD M2 laptop ma służyć do odpalenia emulatora i sporadycznego grania
@MichuTV7 Жыл бұрын
Za ile? Ten ryzen do gier to się mocno średnio nadaje.
@empty837 Жыл бұрын
@@MichuTV7 1800
@PaffcioStudio Жыл бұрын
Bardzo dobry poradnik, z czasem sam uznałem że warto iść w stronę dysków sieciowych i własnej chmury po tym jak zaczęło się wszystko od terminala HP T630 gdzie postawiłem Home Assistant w kontenerach. Jako że to słaba maszynka to kupiłem inny terminal dla systemu Batocera aby móc grać bo już z tym HP nic bym nie zrobił i tak został z tym HA. Teraz planuje coś kilka w jednym, omawiany przez Ciebie komp mnie zainteresował bo chcę zrezygnować z samby i przejść na sam OMV lub FreeNas i tam dopiero zainstalować usługi sieciowe. Fajnie jakby mi się udało jakimś cudem ogarnąć to wszystko chociaż w dwa terminale bo powoli robi się ciasno ;P Mam więc do Ciebie pytanko, czy polecasz jakiś terminal albo miniPC który ma przynajmniej 4 rdzenie CPU (jakiś i5 lub wyżej, byle nie Pentium i podobne), do tego 16GB lub więcej RAM i sporo złącz USB (najlepiej 3.0+) lub Sata w środku? Mam ogólnie dużo dysków po 500 GB i 1TB oraz trzy obudowy na HDD 3.5" na USB 3.1. Chciałbym mieć kilka dysków do różnych i osobnych rzeczy. Jedna na chmurę (w tym kopie zapasowe z PC i smartphonów), druga na filmy, zdjęcia i dokumenty z urządzeń mobilnych i kamer.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Zerknij na DELL Wyse 5070 z procesorem Pentium J5005 bardzo energooszczędna maszynka i wydajna do takich zastosowań. Jak nie to szukaj miniPC na 6 generacji intela będziesz miał złącze SATA i M.2 :) a w obu bd miał porty usb 3.x
@PaffcioStudio Жыл бұрын
@@MichuTV7 dzięki, skupię się na minipc i intelu. Byłoby miło, gdyby dało się zamontować z 16 lub nawet 32 GB ram bo mógłbym zrobić też jakiś serwerek do gier czy coś. Pozdrawiam
@unitra Жыл бұрын
jak nie masz uprzedzeń to może HP 705 G4 :D
@agrash_oka4 ай бұрын
Jak ogarniesz dasa na usb to dobrym wyborem może byc mini pc na n95 a jeszcze lepiej n100. Wszystko zależy od potrzeb. Nie da się jedno znacznie odpowiedzieć. Taki mini pc to max 135 euro. Za 85 euro mozna miec i5 4gen, za polowe tego można mieć jakiegoś terminala, ale to już co kto woli i jakie ma potrzeby
@PaffcioStudio4 ай бұрын
@@unitra Dzięki unitra oraz agrash_oka za poradę, lecz miesiąc temu już postanowiłem, zakupiłem i mam teraz po prostu terminal HP T630 Thin Client z 8 GB RAM który używałem do retro gier na którym stoi teraz Debian z Home Assistantem w kontenerze z dostępem https online, kiedyś może jeszcze dołożę jakiś serwer strony www czy czegoś innego więc jest zamiast tego starego Dell Wyse Z90D7 4GB RAM, tylko przełożyłem dysk i o dziwo nic nie musiałem w biosie robić. A Z90D7 wywaliłem na śmieci. Używki chodzą po 50 zł więc nie będe sobie głowy zawracał. I jako serwer NAS używam Synology DS223J (polecam go każdemu). Dałem dwa dyski po 8 TB i mam spokój. Pewnie i kupie drugi aby te "najważniejsze" dane mieć jeszcze na drugim (jakieś 2TB tego będzie) a reszta to nieużywane pliki i projekty. Także temat nieaktualny ;) @edit: próbowałem jeszcze ze stacja Desktop od Della lecz w piku kilka dysków i czasami procesor na 50-60% użycia zjadał tyle energii że zrezygnowałem. Tutaj sam NAS to góra 40 w piku. Pozdrawiam!
@Le.Chiffre Жыл бұрын
Taki mam w domu! 💪 Na proxmoxie Mega
Жыл бұрын
Hmm, a czy pierwszym tanim krokiem nie może być OpenWRT na routerze z portami USB?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Jak ktoś potrzebuje tylko funkcji dzielenia się plikami czy serwera druku to może, na routerze o ile mi wiadomo żadnej formy wirtualizacji nie uskutecznisz 😁 poza tym większość routerów ma porty tylko USB 2.0 które są wolne
@Dpax2000300 Жыл бұрын
Szybie pytanie, jak działa kwestia blokowania reklam przez serwer ? Czy serwer w sieci ustawiamy jako brama domyślna i na nim realizowany jest routing czy jak ?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Działa na poziomie DNS, ustawiamy jego lokalne IP na routerze jako DNS i on filtruje sobie każde zapytanie używając tzw. blacklist które mają w sobie baze reklam i je wycina. Brama domyślna to z założenia zawsze jest twój router w sieci.
@Dpax2000300 Жыл бұрын
@@MichuTV7 Aha Oki dzięki za odpowiedź. Fajny pomysł chyba sobie takie coś ogarnę ;) a tak poza tym, napisz mi proszę, jak bardzo ten soft ProxMox obciążka terminal ? zastanawiam się nad zakupem czegoś, tyle , że nie wiem czy procesor i5 seri 4 wystarczy czy lepiej szukać czegoś szybszego ? czy HDD wystarczy ? i jak z ramem 4GB ? czy raczej 8GB wciągnie ? Generalnie pomysł mam taki żeby podłączyć do terminala też obudowę dysku 3.5 USB 3.0. Aktualnie mam to podłączone do routera ale transfer mam max 20 MB/s a potrzebował bym więcej bo to trochę mało ;)
@rafarafalski7076 Жыл бұрын
Pihole świetnie blokuje ale Ipfire jeszcze lepszy.
@MichuTV7 Жыл бұрын
@@Dpax2000300 Proxmox bazuje na czystym linuxie debian bez srodowiska graficznego, jeśli nie używasz ZFS to sam w sobie pobiera ok. 1-1,5Gb RAM bez żadnych VMek i CTków, procesor jest obciążany w granicach 1-5% w zależności od tego jak bardzo jest wydajny. To co mógłbym polecić na start co pobiera bardzo mało enrgii i jest pasywnie chłodzone to terminal Dell Wyse 5070 z procesorem J5005, ale osobiście brałbym MiniPC dużo wydajniejszy i bardziej rozwojowy.
@fx255210 ай бұрын
@@MichuTV7 Co sądzisz o "AOOSTAR R1 2 Bay 40T Storage Nas Intel N100 Mini PC" do celu domowego serwera z podstawowymi funkcjami Home Assistant i kontenerami omówionymi w Twoim filmie? Procesor N100 powinien być energooszczędny, pytanie jak z wydajnością do takich zadań? Ten model chyba nie ma pasywnego chłodzenia, jest wentylator. Z plusów, ma 2 porty Gigabit Ethernet i możliwość wpięcia 2 dysków 2.5/3.5"
@user-zg9py7zh3d Жыл бұрын
Zawsze chcialem taki mieć. Czy da się takie coś podłączyć pod telefon zeby wszystkie zdjęcia automatycznie się zapisywaly, jesli tak to proszę daj wskazowkę. Pozdrawiam
@MichuTV7 Жыл бұрын
Jak najbardziej, na androidzie jest to dużo prostsze, masz aplikacje nextcloud i tam sobie możesz ogarnąć automatyczne przesyłanie :D
@notlisiu13202 ай бұрын
Ja bym chciał jakiegoś nasa jako dysk do nagrywania w dodatkowych dekoderach, dysk na kodi i cdn do pętli na dekoder.
@MistrzOwiWolno Жыл бұрын
Ok moze glupie pytanie. Ale casa os tez chyba wirtualizuje. Czym rozni sie casa os od proxmox? Bo nawet google zglupiało
@MichuTV7 Жыл бұрын
Z tego co wiem to CasaOS bazuje na dockerze, czyli kontenerach. Proxmox to kompletny i ogromny HyperVisor który używany jest również w bardzo dużych firmach i korporacjach.
@agrash_oka4 ай бұрын
Dokładnie CasaOS dobre by zacząć i sprawdzić czy potrzebujemy czegoś więcej. To taki agregat usług bo mamy gotowe skrypty, klikamy i mamy. Z czasem pogłębiania wiedzy będą wychodzić ułomności. Znaczy się wszystko można na siłę ogarnąc tylko po co jak są wygodniejsze opcje. CasaOS polecam na poczatek
@kriskranwi3555 Жыл бұрын
Zwolnij czlowieku. Poza tym super.😀
@st.john_one Жыл бұрын
hejka, chyba fajny kanał znalazłem i widze, że jak chyba i ja lubisz sie pobawic :D zlajowalem i leci sub
@MichuTV7 Жыл бұрын
Dzięki! Tak jest, nie ma to jak grzebanie przy serwerkach :DD
@matid8453 Жыл бұрын
świetny film proxmox to moje najlepsze odkrycie tego roku żałuję że wcześniej go nie zainstalowałem mam go zainstalowanego na laptopie i mam 5 konenerów i żadnych problemów, dużo opcji konfiguracji i prosty w obsłudze czytelny wszystko co potrzebne jest na wierzchu, nie pomyślał bym że uda się to uruchomić na celeronie, jedyne co zrobiłem do zmieniłem ram z 4 na 8GB bo w sumie to było ograniczneniem a nie procesor no i mam też ups bo bateria jeszcze jakoś tam działa
@mammaegohehe7797 Жыл бұрын
Mam rozumieć że skoro yt w raz z google nakłada nacisk na nie blokowanie reklam to pi hole nadal jest legalny i w jakiś sposób omija ich zabezpieczenie i nie wyskakuje informacja o wyłączeniu adblocka ?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Jeszcze tego nie wiem, będę to testował w ten weekend.
@tatageek Жыл бұрын
Pihole _nie_ blokuje reklam wideo w yt.
@agrash_oka4 ай бұрын
@@tatageek tak, też byłem zszokowany jak nagle przestał😅
@fiedias Жыл бұрын
Witam,czy można zrobić własny serwer do streamu?tak żeby transmitować sobie bez ostrzeżeń od youtube?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Tego nie wiem, nie interesowałem się tym tematem więc niestety nic nie podpowiem.
@sefinek-music Жыл бұрын
Bardzo fajny filmik, ja na HP T630 hostuje apki nodejs oraz strony www (nie po lanie) nie mając przy tym nawet jakiegokolwiek portu otwartego i ip zewnętrznego
@360worldlive8 ай бұрын
Jaki powód posiadać Nextcloud i OMV (nas) ?
@agrash_oka4 ай бұрын
Te dwie rzeczy są do czegoś innego jak za równo do tego samego. Możesz używać ich razem i oddzielnie, w zależności od tego co potrzebujesz, ale to już sam sobie musisz zadać te pytanie i później szukać rozwiazania
@Trujnug Жыл бұрын
Szanowni Państwo, serwer do domu to tylko pasywny, o choćby taki Dell wyse 5070 na j5005.
@koniuk11 Жыл бұрын
Hej czekam na szerszy poradnik dotyczacym pihole pozdrawiam
@dudiego6079 Жыл бұрын
A do nextclouda potrzebne są otwarte porty ?? ponieważ chciał bym coś takiego sobie skonfigurować ale przebolewam nad tym
@MichuTV7 Жыл бұрын
Jak masz publiczne IP to sobie stawiasz VPN i potem się przez VPN łączysz do swojej sieci w tym do nextclouda, nie trzeba otwierać portów. Jeśli masz IP wewnętrzne to nie połączysz się z zewnątrz, musisz użyć usług firm 3cich jak np. TailScale lub ZeroTier
@dudiego6079 Жыл бұрын
@@MichuTV7 a żeby mieć publiczne ip trzeba do operatora tak ?
@stanisawczajka3963 Жыл бұрын
@@MichuTV7 ja u siebie korzystam z tuneli cloudflare'a i jestem zadowolony. Można zamknąć apki za "Zero Trustem" i tylko autoryzowani użytkownicy mogą korzystać
@fendt126 Жыл бұрын
@@stanisawczajka3963Używam tego z HA i też polecam
@MichuTV7 Жыл бұрын
@@dudiego6079Tak, ale możesz skorzystać z ZeroTier/Tailscale albo tuneli cloudflare jak napisał kolega wyżej :)
@kamillista Жыл бұрын
Więcej więcej :)
@radziuzin7585 Жыл бұрын
pierwsze pytanie jakie przychodzi mi na myśl po obejrzeniu filmu: Czy dzięki posiadaniu takiego serwera w domu jest możliwość bezproblemowego stworzenia serwerów w grach typu cs 1.6 czy też minecraft?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Jak najbardziej :) Z tym ,że nie wiem co masz na myśli pisząc "bezproblemowego" bo trzeba umieć zainstalować i odpowiednio skonfigurować :)
@fredzislawa Жыл бұрын
Zależy czy dostawca internetu przydzielił adres IP publiczny czy prywatny. Jeśli prywatny, to może być trudno albo wcale się nie udać.
@Noga86 Жыл бұрын
Taktyczny komentarz dla zasięgu ;)
@Le.Chiffre Жыл бұрын
Ja szukam inspiracji bo tez postawiłem Kali Linux ale nie miałem czasu by caly czas chodziło i np coś hackowało
@NEO_DRON Жыл бұрын
Dawaj wiecej o sieciach serwerach . Sam jestem teraz na rozwoju i szukaniu routera sfp+ lub 2.5gb rj 45. Po to by postawic serwer bo zmieniłem łacze na 10gb ale na razie dizalam na 1gb bo szuakm routera. Mysle nad nowym mt CCR2116-12G-4S+ lub udm pro
@MichuTV7 Жыл бұрын
Taki jest właśnie plan, ciągle sobie stawiam jakieś cele, już dawno miałem nagrać taki film jak dziś i w końcu się udało no i bardzo się cieszę że się podoba! :D Od jakiego operatora masz 10Gb? :O to w Polsce?
@NEO_DRON Жыл бұрын
Od swojego u którego pracuje mogę mieć nawet 100 gb 😂😂 pracuje to się ma.
@NEO_DRON Жыл бұрын
Kwestia tylko routera bo już switcha mam na 2.5 gb Ethernet z kablem dac 10gb. By spiąć router że switchem. Bo nie widziałem routerów 2.5gb tylko switche. I wkładkę do routera też ale brak routera bo nie chce tego w serwer wpinać
@MichuTV7 Жыл бұрын
@@NEO_DRON Jest router 2.5Gbit np. od TP-Link'a - ER707-M2 który niedługo pojawi się na Polskim rynku :)
@NEO_DRON Жыл бұрын
@@MichuTV7 myślę na udm pro lub na Mt 2004-16g-2s+. Tplinka nie chce wkurza mnie ich dziurawe firmware ktorw nie daje tyle możliwości co wyzej wspomniani producenci. A dodatkowo ten router nie ma sfp+ a ja potrzebuje minimum 2 takie porty. Jeden wejściowy na 10gb a drugi przejście na switch crs 326 oraz switcha 2.5 gb
@dankand8824 Жыл бұрын
Rozumiem koncepcje stworzenia środowiska dla systemu NAS na VM, ale ciekawi mnie jakie byś wymyślił rozwiązanie, które fizyczne zabezpiecza dane. Bo w razie awarii fizycznego nośnika, takie dane niestety nie są zabezpieczone.
@MrVampirrrLestat Жыл бұрын
przecież masz cala możliwość robienia kopii całego systemu VM itp.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Jest coś takiego jak RAID i MDADM, do proxmoxa możesz zrobić passthrough dyskow bezpośrednio z kontrolera do VMki i możesz korzystać z RAIDa, bardzo fajne i wygodne.
@MichuTV7 Жыл бұрын
Plus jak kolega wyżej napisał - masz backupy :)
@dirdet66610 ай бұрын
@@MichuTV7 Można też robić replikacje danej VM-ki/LXC, ale z tego co pamiętam to muszą one być w systemie plików ZFS.
@agrash_oka4 ай бұрын
Raid? 5 lub 10. Ale tu czasami trzeba się zastanowić co jest więcej warte zdjęcia z wakacji , tak z 40 lat czy jedne wakacje, "Lato w mieście" bo w taki nas trzeba zainwestować
@ukaszpodhajski525010 ай бұрын
Hej 👋 a po co ci OMV jak masz nextclouda? Nextcloud? Okej Cloud a NAS jest pomiedzy nimi zasadnicza roznica, ale przeciez masz nextclouda na swoim dysku do ktorego masz dostep tak samo jak do OMV. Pozdro i dzieki 😉👋
@MichuTV710 ай бұрын
W zasadzie OMV jest do używania tylko wew. LAN czyli jako taki dodatkowy dysk w windowsie, a nextcloud to typowa chmura :D
@agrash_oka4 ай бұрын
@@MichuTV7hm nextcloud to usługa do synchronizacji i udostępniania danych między urządzeniami, pc android itp. Omv z definicji robi to samo. Więc generalnie po co takie same usługi. Ta, i jak sobie uświadomimy czego potrzebujemy, a nie zawsze wiemy czego chcemy, to może się okazać że te dwa programy są w pewnych sytuacjach zależne od siebie a w innych jeden z nich zbyteczny. Dużo to nie wyjaśnia ale ciężko w komentarzach na to.
@unitra11 ай бұрын
Czy docker może zastąpić proxmoxa?
@MichuTV711 ай бұрын
Nie, docker to kontenery, a proxmox to wirtualizator który dodatkowo oferuje kontenery, jak miałbym powiedzieć kto kogo ma zastąpić to dużo prędzej proxmox dockera niż na odwrót :)
@unitra11 ай бұрын
@@MichuTV7 Mam na proxmoxie pi hole, home assistant i nextcloud - tego ostatniego musiałem wgrać na dockerze bo wszystkie inne opcje na kontenerze i ubuntu i debianie nie działały pakiety nextcloud office. Skoro mogę wszystko to samo odpalić na dockerze to się zastanawiam czy konieczny przed tym wszystkim jest mi proxmox. Bez względu na sprzeczkę nazewnictwa i religie :D
@MichuTV711 ай бұрын
@@unitra jeśli używasz tylko takich aplikacji, to możesz przejść na dockera. Ale nie wszystko docker ogarnie też 😄
@blackIwaterIpark Жыл бұрын
Chciałbym wejść w świat NAS - przyglądam się z uwagą modelowi QNAP TS-464-8G (duży plus za port HDMI z tyłu - może się przydać). Czy stawiać na rozbudowę RAM-u do 16GB już na starcie? Nie wiem, jak z hałasem takiego sprzętu - czy da się z tym żyć w jednym pokoju? PS. Cena sprzętu mnie nie przestrasza - jedyne co, bo brak jakiegokolwiek zasilacza UPS...
@MichuTV7 Жыл бұрын
Nie miałem jeszcze QNAPa u siebie więc ciężko mi się wypowiedzieć, ale ten model jest spoko, 8gb ramu na start Ci w zupełności wystarczy, jak będzie mało to dołożysz. Lepiej dołóż do dysków. Z moim synology da się spać bez problemu w jednym pokoju, właściwie to jest on dość cichy, czasem jak coś dyski w nocy mielą to usłyszeć idzie ale tragedii nie ma, mnie nie budzi :P
@dafitd5899 Жыл бұрын
hej czy twój hp też ma karte sieciową I219-LM?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Tak
@Adrian-te3fz Жыл бұрын
a na dzis jak yt wali reklamami to taki serwer bez problemu nada sie pod samo blokowanie reklam?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Jak najbardziej, pod blokowanie to się nada nawet terminal za 150zl
@Adrian-te3fz Жыл бұрын
ale czy yt wykrywalo bedzie te blokady jak zwykle blokery przegladarkowe ? @@MichuTV7
@Adrian-te3fz Жыл бұрын
zapewne nawet cos za 100 ale mam duzo pc i lapkow wiec tylko info potrzebowalem@@MichuTV7
@MichuTV7 Жыл бұрын
@@Adrian-te3fz Tego nie wiem, dopiero będę to testował
@rafarafalski7076 Жыл бұрын
Reklamy YT zablokujesz tylko wtyczką w przeglądarce.
@pro14ab2 ай бұрын
jak sensownie wpuścić serwer w internet tak by nie przejmować się bezpieczeństwem? myślałem o cloudflare zero trust i drugie: czy dysk serwerowy typu 4TB ma sens po to by wrzucic tam duze ilości danych + zainstalować jakies pierdoły jak pihole
@MichuTV72 ай бұрын
CF to dobry wybór, ale ja ogólnie nic domowego bym nie wystawiał na świat bez VPN'a. Najlepiej to połączyć si VPN do swojego routera i stamtąd gmerać, albo wszystko wystawiać po VPNie, wtedy jesteś dość bezpieczny. Dysk 4TB spoko, zależy co chcesz tam trzymać, jak nie ma to być backup stricte to trochę za duży.
@pro14ab2 ай бұрын
@MichuTV7 podziękował za te informacje
@TheKrzywyHD Жыл бұрын
Dobrze że oddycha
@MichuTV7 Жыл бұрын
XD
@kazimierzwichura7285 Жыл бұрын
Hmm ale tzn ze caly net przelatuje przez serwwer z peoxmoxem i każdy komp ma byc do niego podpięty?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Niee, to proxmox jest uczestnikiem twojej sieci tak jak laptop czy telefon. Jeśli chodzi o pihole to w ogromnym skrócie można to tak określić, bez DNS nie działa internet bo komputer nie jest w stanie sobie przetłumaczyć nazw na adresy IP, a ustawiając swój lokalny DNS jakim jest pi-hole jako ten główny na routerze mający też za zadanie filtrować treści - to tak, internet (a raczej zapytania) muszą "przelecieć przez pihole", natomiast wszystkie urządzenia podpinasz normalnie jak dotychczas, w tej materii nic się nie zmienia.
@rafarafalski7076 Жыл бұрын
Lepszy Ipfire. Polecam
@78lancellot11 ай бұрын
Takie serwer może być jednocześnie odtwarzaczem video przy TV gdyby miał napęd DVD. YT z adblockiem itd.
@agrash_oka4 ай бұрын
Z tymi globalnymi addblokerami to nie tak prosto. YT walczy ostro. Jakimś wyjściem jest pihole , ale nie ogarnia reklam na smart tv. Polecam zrezygnować ze smart tv wbudowanym bo jakościowo to i tak padaka. Najprostrzy fire stick tv zapewni lepsze wrażenia za 50 euro lub mniej. Do tego są idealne aplikacje do YT bez reklam
@HalloTotun Жыл бұрын
a strone www mogę postawić np sklep?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Pewnie, że tak :)
@-xYz--nk1gm Жыл бұрын
A co sądzisz o casaOs jako domowy serwer?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Myślę, że to spoko rozwiązanie na start, sam jeszcze nie testowałem ale zamierzam :)
@-xYz--nk1gm Жыл бұрын
@@MichuTV7 czekam zatem na Twoją opinię o tym. Zapowiada się ciekawie. Na terminalu hp t620 (2rdzenie) i 12gb ramu działa to całkiem sprawnie
@Loczekzmc11 ай бұрын
Ja korzystam z casaOS. Bardzo przyjemny w obsłudze, multum aplikacji już gotowych (coś jak sklep google play). Ciągle jest rozwijane. Polecam
@giver666 Жыл бұрын
Już wiem że mi to niepotrzebne. Dzięki
@MichuTV7 Жыл бұрын
Każdy wyciąga coś dla siebie! 😁
@Laslo1981 Жыл бұрын
eeee... argument gadżeciarza przemawia najbardziej, całą resztę można robić dzisiaj na local hoscie, może robić na routerze i dołączanych doniego dyskach, a smart home robi się na chmurach, a nie na serwerze w domu.
@JanKowalski-ov9me Жыл бұрын
Opowiedz coś jeszcze ciekawego o smarthome w chmurze... np jak to działa kiedy nie ma internetu?
@Laslo1981 Жыл бұрын
@@JanKowalski-ov9me a jaki problem dzisiaj jest mieć redundantne łącze internetowe? Równie dobrze mogę zapytać jak działa serwer w domu jak nie ma prądu? 😁
@JanKowalski-ov9me Жыл бұрын
@@Laslo1981 problem kosztów. Problem techniczny w konfiguracji łącza failover przez laika. Argument gadżeciarza. Brak prądu (w przeciwieństwie do braku Internetu) powoduje że Smart Home nie ma czym sterować...
@fendt126 Жыл бұрын
@@Laslo1981Uzależnianie automatyki domowej od jakiegoś komputerka w Chinach to nieporozumienie
@JanKowalski-ov9me Жыл бұрын
@agrafkaagrafka1542 primo: mówię o awari "iście poważnej", Secundo: przy braku prądu serwer smarthome nawet jeśli jest zasilony z ups, nie posteruje np włącznikiem światła przy akwarium czy siłownikiem okna. Oczywiście wskazane jest aby sam serwer nie padł odcięty od zasilania bo może już nie wstać... heheh
@milionario36054 ай бұрын
zycie nie potrzebuje zaden informacji zadnego komputera ani servera... umsl TAK watpie kto z was to zrozumie o czym a kiedy ktos to zrozumie to nie bedzie nagrywal filmow na youtubbe....o co chodzi ?????????? odsylam do audiobook na yout.. cisza przemawia albo potenga terezniszczosci Eckhart Tolle pozdrawiam
@agrash_oka4 ай бұрын
Nie wiem o co chodzi, ale popieram jeśli to tobie pomaga a nie szkodzi innym👍
@przemysaw77233 ай бұрын
Nie zrozumiałem ani słowa, pozdrawiam
@JanKowalski-nm1jh Жыл бұрын
Dziękuję
@embeer51 Жыл бұрын
Chłopie... gdzie Ci się tak spieszy? Wiemy, że czytać potrafisz ale my chcielibyśmy jeszcze za Twoim tokiem myślenia nadążyć. Mówisz jak katarynka.
@mateuszw.812 Жыл бұрын
piHole niestety nie blokuje reklam na yt
@cinmar8813 Жыл бұрын
Ile pobiera Ci prądu ten hp?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Ok 30W
@romanl2608 Жыл бұрын
Mozna postawic wlasna www na tym serwerse?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Pewnie
@fabiankowalski2675 Жыл бұрын
Super prezentacja
@marek234562 ай бұрын
Mnie jest tylko potrzebny pojemny dysk nic więcej
@kazimierzwichura728510 ай бұрын
Skąd pobrać kontenery z pihole nextcloud czy observium ? Nie ma ich w zbiorze dostarczanych kontenerów.
@MichuTV710 ай бұрын
Wpisz w głównej konsoli proxmoxa polecenie "pveam update" i pojawią się w template'ach :)
@fhfddjvheufid6213 Жыл бұрын
Tylko oprócz taniego serwera dochodzi koszt zewnętrznego IP i lepszego wysyłania... . I cała zabawa z firewall na naszej głowie a nie dostawcy internetu.
@agrash_oka4 ай бұрын
Czy ja wiem. Za free możesz sobie ustawić ddns na routerze, jak chcesz krótszą nazwę to bierzesz domenę na rok za 2 euro. Tylko jak chcesz tanio to bedziesz ciągle zmieniał te domeny co rok😀 kwestia otwartych portów jak nie wzucasz na świat dla wszystkich to nic nie musisz otwierać(tailscale). A jak już chcesz coś dla świata to sorry. Blokujesz co sie da silne hasła a reszta w rekach boga😂. Nie jest tak że jak tylko otworzysz jakiś port na routerze to cały świat tylko czeka by sie wbić. To jak z wyjściem z domu. Nie wyjdę bo rozjedzie mnie auto lub ktoś napadnie mnie. Rozumiem obawy, ale to kwestia tylko pogłębienia wiedzy.
@fhfddjvheufid62133 ай бұрын
@@agrash_oka Domeny nie są drogie / nie były kiedyś drogie za win płaciłem kiedyś 5zł ? czy 10 zł na rok ? teraz chyba już ok 20zł ? Chyba że te darmowe wyspiarskie gdzie liczy się ruch za utrzymanie tk i inne. Ale to pod używam VPS Dawno temu największy operator w Łodzi oferował proxy do połączenia co byłoby jakimś ukryciem IP ale przestał już kilkanaście lat temu. Ale teraz pomyślałem że przecież nie muszę rezygnować ze spokoju NATa a dodatkowo poszukać łącza od innego dostawcy tylko na wysyłanie np 50Mbit/s -100 z wolnym pobieraniem z zew IP ale taki ofert na wierzchu nie ma ;) Niedawno pojawiła się na portalach IT reklama routera Radaxa ale końcowo zwróciłem uwagę na minipc za grosze z Celeronami N co na pojedynczy swój pseudo hosting(nie domowy cloud FTP) by dla zabawy wystarczyło. Lub coś z Pentium J5005 ok 2x drożej ale kilkakrotnie wydajniejszy max W do kilkunastu. Wiedza Od zera kiedyś z darmowego hostingu cba tuż przed tym gdy wprowadzili mocne limity człowiek wystrugał vps na arubie(był voucher prawie rok za darmo) z ngnix gdzie nie wszystko udało się kopiuj wklej. Większą atrakcją teraz jest czas pracy III zmianowy 24/7 a nie dawny tryb I /5dni .
@piotr424 Жыл бұрын
Ja mam i5-6500t z 16gb ram i dysiem 120ssd hp prodesk 600g3mini, ja właśnie tam mam jellyfin
@krzysztofbaran9342 Жыл бұрын
Ten server ogrzewa kaloryfer?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Kaloryfera to ja nawet nie odpalam mając tą szafę, chyba że jest -5*C na dworze :P
@arkadiuszpiasecki4635 Жыл бұрын
Ja używam HP T630 z Home Assistant
@fabiankowalski2675 Жыл бұрын
Spoko serwer
@damianbojanek2079 Жыл бұрын
dobrze widzę że na Proxmoxie masz OMV postawione?
@MichuTV7 Жыл бұрын
Tutaj to był przykład kiedyś miałem, ale teraz mam TrueNAS