Mieszanki ziaren dla ptaków

  Рет қаралды 2,121

Ptasia Strefa

Ptasia Strefa

Күн бұрын

W sklepach jest pełno mieszanek “dla wszystkich zimujących ptaków.” Jednak czy wszystkie mieszanki są takie dobre? Czy zawsze znikający pokarm zostaje zjedzony ? Czy sikorka będzie zadowolona gdy damy jej kukurydzę czy pszenicę ?
Dlaczego ptaki nie zawsze są chętne żeby odwiedzać nasz karmnik mimo, że zasypaliśmy najdroższą mieszankę na rynku ?
To mniej więcej o tym jest ten film, no i o tym dlaczego ja nie mieszam…
Film zawiera lokowanie (reklamę) mojego sklepu i produktów:
Uwaga!!! Działa sklepik Ptasiej Strefy. Do kupienia koszulki z ptakami, okucia do budek, dobre książki o ptakach i mój e-book. Link do sklepu:
ptasiastrefa.pl/
e-book można także kupić w sklepie „Budka z jajem”:
budkazjajem.co...
Kupując produkty ptasiej strefy wspierasz rozwój tego kanału!!! Celem rozwoju jest uniezależnienie się innych robót i poświęcenie całego czasu pracy na prowadzenie kanału. Ciągnięcie kanału równolegle z pracą zawodową to ogromny, naprawdę ogromny wysiłek. Sklep ptasiastrefa.pl jest moją własnością.
Sklep „Budka z jajem” nie jest moją własnością, a jedynie korzystam z uprzejmości Chłopaków (za co serdecznie dziękuję !). Wsparcie otrzymuję wyłącznie ze sprzedaży e-booka.
Możesz wspomóc rozwój kanału i zostać jego patronem. Link do mojego profilu na Patronite: patronite.pl/p... - Dziękuję patronom za okazane wsparcie ! Dzięki wam kanał się rozwija i w ogóle jest w stanie funkcjonować. To patroni zapewnili obraz i dźwięk na filmach od 2024 roku. To dzięki nim możliwe są wyjazdy na ptaki w różne części kraju.
Jeśli koniecznie chcesz się ze mną skontaktować to pisz na: Facebook strona "ptasia strefa" (strona gdzie zamiast twarzy jest logo kanału) lub: kontakt@ptasiastrefa.pl
Ilość wiadomości jest ogromna. Staram się odpowiadać na wszystkie, ale nie zawsze to się udaje.
!!! Uwaga w sprawach pilnych to może nie być najlepszy wybór! Mogę nie zdążyć odpowiedzieć na czas!!!
Szukaj na kanale filmów o tym jak pomagać pisklętom czy rannym ptakom. Szukaj odpowiednich azyli - moja rada w kwestii pomocy ptakom może zdecydowanie nie wystarczyć i nie warto na nią czekać! Działaj !!!

Пікірлер: 115
@pepi9077
@pepi9077 6 сағат бұрын
Chciej każdego kochać ptaka ! Szanuj Kubę - Typiaka ! 🦆🙂🦅
@agnieszkajasiczek7401
@agnieszkajasiczek7401 8 сағат бұрын
Mam takie same doświadczenia i obserwacje jak Ty. Mam ogród, a w nim dwa karmniki - jeden butelkowy, do którego sypie sam czarny słonecznik oraz drewniany do którego z kolei daje mieszankę czarnego slonecznika, orzechów czasem pestki dyni. Dominuja u mnie sikorki i dla nich number 1 jest ten drewniany bo tam maja mieszanke tego co lubią, jak go "załatwią" to biorą się za butelkę ( lub obskakuja oba jednocześnie 😊). Poza tym wieszam też kokos z Actiona bo lubią je nie tylko sikorki ale tez dzięcioły. Schodzi też słoninka, kolby orzechowe ( raniuszki i dzięcioły też lubią)i same orzechy -ziemne czy wloskie. Siemię lniane nie schodziło, a mieszanki z prosem w "roli głównej" jedzą tylko wróble i gołębie. Generalnie ruch u mnie na stołówce jak w ulu i cieszy mnie to 😊.
@Star__Scream
@Star__Scream 7 сағат бұрын
Dziękuję za film, ja dzięki Pana kanałowi zacząłem świadomie dokarmiać ptaki od dwóch lat. Z początku próbowałem różne ziarna, ale czarny słonecznik wiedzie prym i codziennie wróble z sikorami opróżniają 1,5L butelkę. Dodatkowo wieszam kule i słoninę, a niedawno podpatrzyłem sójkę skubiącą kulę tłuszczową, która chyba zabłądziła. Pozdrawiam!
@miroslawamarcinkowska1953
@miroslawamarcinkowska1953 Сағат бұрын
pewnie, że dzień dobry!
@marekmarecki9694
@marekmarecki9694 8 сағат бұрын
Fajnie pozujesz w tych koszulkach :)
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 8 сағат бұрын
@@marekmarecki9694 ;)
@KatarzynaM-yu3jp
@KatarzynaM-yu3jp 8 сағат бұрын
Mąż kupił słonecznik pastewny dla ptaków na targu. Przylatuje teraz do karmnika mnóstwo różnych pyaków. Sikorki, mazurki, gile, szczygły, sierpówki, czasami jakiś kowalik lub grubodziób. Obok u kur, na ich zbożu, częściej stołówkują się wspomniane sierpówki, mazurki, a także wróble.
@andrzej4559
@andrzej4559 7 сағат бұрын
Najlepszy słonecznik piekarniczy łuskany))) i plastry słoniny surowej )))
@Michał_Ch
@Michał_Ch 8 сағат бұрын
Z tym wtrąceniem o Piotrze to miła ciekawostka, pokazująca jaki ten świat mały. Ciekawe jaki procent widzów czy subskrybentów jest wspólny dla obu kanałów. Stawiam hipotezę, że spory.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@Michał_ChTeż tak myślałem ale wg danych ze statystyk YT wynika wcale nie musi tak być. Co ciekawe na pierwszym miejscu dominują kanały historyczne i ogrodnicze, te przyrodnicze są dalej...
@JacekDepta-fq7hv
@JacekDepta-fq7hv 9 сағат бұрын
Standardowo łuskany słonecznik i proso. Witam Panie Jakubie
@oliwier8304
@oliwier8304 8 сағат бұрын
Dziękuję za super film, u mnie ptaki póki co zjadly 65 kg słonecznika i 5 kg innych ziaren plus kulki, smalec itp🐦😁
@rrozpoznawanie4634
@rrozpoznawanie4634 7 сағат бұрын
czekałem na ten odcinek
@HB013b
@HB013b 9 сағат бұрын
Doświadczenie nauczyło mnie, że dla wróblowatych - od sosnówek po kosy, najlepszy jest słonecznik. Może i poszczegołne gatunki wolałyby co innego, ale każdy go zje. A mieszanek nie lubią. Można tanio kupić 30 kilo pastewnego niełuskanego słonecznika na allegro i starczy na 2-3 miesiące.
@mati2172
@mati2172 9 сағат бұрын
Na początku mojej przygody z dokarmianiem próbowałem sypać mieszanki, wieszać różne kule łojowe ale niczego tak nie wpierniczaly jak najtańszego słonecznika i kawałka słoniny. Doszedłem do wniosku że nie będę próbował uszczęśliwiać tych ptaszysków na siłę i od kilku lat sype tylko czarny słonecznik i nieopodal wieszam trochę słoniny. Wydaje się skromnie ale z roku na rok ptaszków coraz więcej więc im chyba to menu odpowiada.
@marekmarecki9694
@marekmarecki9694 8 сағат бұрын
Zgadzam się, dokładnie przeszedłem taką drogą. W tym sezonie schodzi mi ponad połowę mniej słonecznika, niż w zeszłe lata, nie znam przyczyny.
@ArturM10-06
@ArturM10-06 7 сағат бұрын
Witam serdecznie, Zauważyłem, że z tłuszczy (ów?) snajlepiej schodziło ... masło. Sikorki się pchały aby dostac się do masła. aż przyleciały kawki i wyjadły sikorkom masełko 😋. W mamy w ogrodzie normalnie mają słonecznik, orzechy ziemne, mieszanki tłuszczowe własnej produkcji. Wysypuję tez prosa dla wróbli, troszkę pszenicy, owsa ale słonecznik nr1. A u mnie na Suchaniie ilość ptaszków zmalałai ruch w karmniku mały.., Pozdrawiam,Artur
@katarzynaj.3552
@katarzynaj.3552 8 сағат бұрын
Jak zwykle trafny komentarz, zgadzam się!
@agac4829
@agac4829 8 сағат бұрын
U mnie nr jeden dla sikor (i sójek-złodziejaszek) to orzechy laskowe. Potem słonecznik. Mieszanki poleżą, ptaki wyjedzą co im pasuje, reszta ląduje na ziemi dla pary sierpówek, kosów i myszy polnych, które żyją w kompostowniku. Kiedyś kupiłam jakieś suszone insekty dla ptaków, myślałam, że będzie hit ale był kit, nie jadły chętnie. Zrobiłam im smalec z siemieniem i słonecznikiem, wypięły się zadkiem i wolały kule z Lidla. A nagle po miesiącu to smalec był the best. Bawi mnie bo przylatują całą bandą sikory, a z nimi jedna czarnogłówka i jeden mazurek. Inne mazurki wolą karmnik u sąsiada. Zięb nie było jeszcze, u mnie goszczą przelotem.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@agac4829 Kilka razy próbowałem suchych larw owadów i czasami schodziły w miarę a czasami prawie wcale. Kiedyś dodałem ich do Kult tłuszczowych uprzednio mieląc. Czy akurat to wpłynęło że domowe kule schodziły dobrze pewnie niekoniecznie , ale schodziły dobrze :)
@ArturM10-06
@ArturM10-06 6 сағат бұрын
@@ptasiastrefa Ostatnio jak robię placuszki tłuszczowe to do roztopionego (wystygniętego) smalcu wsypuję sporo orzechów ziemnych i całość rozdrabniam ręcznym blenderem tak jak zupę na krem. Chyba smaczne :)
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 6 сағат бұрын
@@ArturM10-06 blender dobra myśl !
@ArturM10-06
@ArturM10-06 5 сағат бұрын
@@ptasiastrefa przynajmniej sikorki nie rozoszą orzechów z kulek(placków) tłuszczowych tylko zjadają je razem z tłuszczem a orzechy dodatkowo zachęcają sikorki ;)
@danutad5245
@danutad5245 8 сағат бұрын
U mnie slonecznik luskany i proso(kupuję na allegro).Kule tluszczowe robię sama ze smalcu i slonecznika.W karmniku z siatki orzechy wloskie i ziemne.No i słoninka.Pozdrawiam serdecznie.
@-herb-5530
@-herb-5530 9 сағат бұрын
Karmię tylko słonecznikiem łuskanym i czasem w łupkach cały rok ! Czasem dodaję pokruszone orzechy włoskie szczególnie w mroźne dni i noce ! Polecam, są bardzo atrakcyjne. Mają ptaki w zimie kulki tłuszczu i zawieszam słoninę ! Kiedy stosowałem mieszanki to znikał tylko słonecznik , zostawały groch,fasola,owies itp. Słonecznik znika 10 kg w miesiąc , uważam ,że my tylko dokarmiamy a nie żywimy ptaki. Pod karmnikiem wysypuję gołębiom słonecznik żeby pozwoliły sikorkom żerować w karmniku. Pozdrawiam.
@lilika5607
@lilika5607 6 сағат бұрын
O! inny kolor koszulki.👍 U mnie ,słonecznik na pierwszym miejscu,kule tłuszczowe,słonina, orzechy ,pestki dyni, przenica.
@aleksad.4549
@aleksad.4549 4 сағат бұрын
U nas schodzi słonecznik i orzechy :)
@kibicbarcy9615
@kibicbarcy9615 8 сағат бұрын
Ja gdy zacząłem dokarmiać ptaki to też kupiłem na targu słonecznik, rzepak, dari, krokosz czy nasiona konopi. Dobrze że mam gołębie i kury i miał kto to zjeść. Teraz w karmniku tylko słonecznik i proso. Gdy mam orzechy włoskie to zbieram w zimę krusze i do karmnika. Przy silnym mrozie kule tłuszczowe wieszam bo sójki lubią to dziobać.
@marekzs3
@marekzs3 8 сағат бұрын
Moje wróble dokładnie tak samo dokarmiają kawki.
@Mateo-rj4le
@Mateo-rj4le 8 сағат бұрын
Zawsze sypałem sam słonecznik niełuskany. W tym sezonie zimowym mieszam taki słonecznik z prosem. I sytuacja jest bardzo podobna jak u Pana, mazurki bądź wróble przylatują wydziobują proso, a słonecznik wywalają pod karmnik, skąd zbierają go sikorki.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@Mateo-rj4le właśnie dlatego wolę mieć osobne źródła dostępu ;)
@gabrielasonier6313
@gabrielasonier6313 6 сағат бұрын
Moje ptaki, Wróble, Sikorki, Sierpowki, Kosy, Mazurki, jedzą pieknie mieszankę traw premium bez zboża ale dosypuje kukurydze i 80% słonecznik czarny niełuskany 🐦
@MariaPujsza
@MariaPujsza 9 сағат бұрын
Daję glownie slonecznik bo reszta to tylko zaśmieca karmnik. Trochę pszenicy dla gołębi dorzucam, ale one też wolą słonecznik . Słonecznik kupuję i rolnika po 2zl . Czasem w centrali nasiennej ale tam już po 4zl.
@szczecinskiekogutowanie5034
@szczecinskiekogutowanie5034 9 сағат бұрын
Witaj Kubo Jak juz pisalem u mnie najlepiej jest zjadany slonecznik luskany ....nie luskany tez jedza ale juz nie za bardzo . Jednak nawet nasze kochane ptaszki też lubią iść na łatwiznę 😂😂😂ja nie kupuje juz mieszanek Pozdrawiam serdecznie
@piotrgajewski9378
@piotrgajewski9378 8 сағат бұрын
Ja za radą przeszedłem z karmy lid.owej (mieszanki) na slonecznik caly+ kule. Jeśli ciepło to skromniej ale odrobina mrozu i bogatki, modraszki, czarnogłówki, mazurki, para kowalików i dziecioł są. Najbiedniejsze kowaliki bo caly dzien latają chomikować towar😂
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 8 сағат бұрын
Mam takie same przemyślenia. W moich karmnikach rządzą sikory, z tym że zalatuje też jedna banda, gdzie w składzie jest kowalik i grubodziób (po jednej sztuce). Dopóki była tylko mieszanka (karmnik tubowy), jedzenie kończyło się po wydziobaniu słonecznika. Jednak po kilku tygodniach sikory zaczęły wyrzucać wszystko co nie jest słonecznikiem z karmnika, tak że pod karmnikiem zrobił się wtórny karmnik dla, uwaga, gawronów. Dodałem drugi karmnik tubowy tylko ze słonecznikiem, i teraz schodzi mi jeden karmnik dziennie słonecznika (circa 300 ml), a ten z mieszanką jeden na dwa tygodnie. Mam tam i proso i sorgo ale wróblowate gnieżdżą się w krzakach kilka ulic dalej i jeszcze nie odkryły mojego karmnika. Za to zalatuje do nas sójka wielkości wypasionego gołębia (w lesie takich nie widuję) oraz wrony i gawrony. Ale, żeby nie było że to koniec, w topoli w rogu ogrodu mamy dwie wiewiórki, dla których wykładam krojone jabłka i marchewkę, rodzynki i orzeszki ziemne. I towarzystwo karmi się krzyżowo. Do rodzynek przyleci kos, do orzeszków sójka, do tego co spadnie karmników gawrony i wrony, a do kul tłuszczowych... dzięcioł. Wiewiórki codziennie opędzlowują garść fistaszków, jeśli akurat nie są zajęte ganianiem się po drzewach (mamy na działce złączone koronami wierzbę, jodłę, klon i topolę). To mój pierwszy sezon dokarmiania ale frajda pierwsza klasa. 😍🤗🐦🕊🐤🦜🐿
@agnieszkajasiczek7401
@agnieszkajasiczek7401 8 сағат бұрын
Ja mam też wiewiórki w ogrodzie. Zostawiam im orzechy włoskie, jabłka ale one lubią też zaglądać do karminkow i wyżerac to co tam im pasuje. Generalnie ubaw z nimi jak tylko kita wystaje z karmnika 😅.
@Lars_Rainer
@Lars_Rainer 8 сағат бұрын
U mnie proso + słonecznik + pasta orzechowa najlepiej. Ale mam przypadek wyjadabia suchej karmy dla kota przez Rudzika
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 8 сағат бұрын
@@Lars_Rainer u mnie rudziki chętnie żerują na karmie tłuszczowej zrobionej domowym sposobem. To dlatego że jest bardziej miękka niż te kulki kupne.
@rabiawinrabi7006
@rabiawinrabi7006 9 сағат бұрын
ja daje słonecznik i śmieci w smalcu jak zapomnie dosypac słonecznika. 100kg słonecznika mi już poszło :(. krogulec jest tłuściutki :D
@qj0n
@qj0n 6 сағат бұрын
U mnie też na osiedlu domków w Gdańsku jedzenia schodzi zawsze o rząd wielkości mniej. Sypię słonecznik, ruch niby jest, ale widać, że w sąsiedztwie wiele karmników i to się rozkłada. Do tego jest to obok parku, gdzie pewnie mają też pokarm naturalny Za to wydaje się, że słonecznik skubią tylko sikory, są też rudzik i grzywacz (chyba po jednym, przylatują raz dziennie) ale one głównie proso. Grzywacza chętnie dokarmiam również, nie dyskryminuje ;) Za to największe zainteresowanie wzbudza... Woda. Jak jest mróz to regularnie wystawiam i to wydaje się dla nich ważniejsze od jedzenia
@grzegorzp.8163
@grzegorzp.8163 8 сағат бұрын
Dlatego ja sypie na ziemie w kilka miejsc w pobliżu krzewu cierniowego i ptaki swobodnie wybierają. Oczywiście mają dostęp do czystego smalcu .
@MałgorzataLamlih-Gasin
@MałgorzataLamlih-Gasin 8 сағат бұрын
Pozdrawiam z Mielca W moich karmnikach przede wszystkim słonecznik i orzeszki ziemne Siemię lniane tylko zalegalo w karmniku 😊
@opridilol
@opridilol 7 сағат бұрын
u mnie największe porażki w dokarmianiu sikor i wróbli/mazurków to siemię lniane i murzynek - oba wywalane na ziemię i jedzone przez nic... za to ładnie len kwitnie wiosną ;)
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@opridilol murzynek u mnie schodził ale tylko wtedy gdy był wystawiany na płasko. Szczygła tylko raz miałem jedzącego z karmnika tubowego i oczywiście jadł słonecznik ;)
@opridilol
@opridilol 7 сағат бұрын
@@ptasiastrefa U mnie się pojawiają sikory, wróble i mazurki. Okazjonalnie kos i rudzik. Podejrzewam, że to przez to, że miejsce na karmnik mam mocno zarośnięte. Rok temu kombinowałem i z ziarnami, kulami, słoniną i jabłkami. W tym roku słonecznik i trochę słoniny. Sikor jest zauważalnie mniej. Za to wróbli cały gang. Jak się zleci gang, do dwóch tub jest ze 30 osobników. Co ciekawe, te obsiadające karmnik często rozrzucają też czysty słonecznik, czym się posilają inne z ziemi. Planuję na przyszły sezon wystawić jakąś ambitniejszą stację karmiącą ;)
@annakoper-feliks5655
@annakoper-feliks5655 7 сағат бұрын
Mnie na tydzień znika 25 kg ziarna mieszanego dla ptaków zimujących i zjadają wszystko ,pozdrawiam❤
@aok8469
@aok8469 14 сағат бұрын
U mnie siemię lniane nie jest zjadane, ani płatki owsiane nie mają powodzenia. Sypię głównie czarny słonecznik, ale mam mieszankę drobną i grubszą ze sklepu zoologicznego i jest zjadana, oczywiście nigdy w 100%. Dosypuję jej około 1/4 pojemnika na słonecznik, którego używam do uzupełniania karmnika. Generalnie każdy znajduje coś dla siebie. Mam też sierpówki, ale tylko dwie i nocują na drzewach w pobliżu, w ciągu dnia widuję je często, korzystają też z poidełka przez cały rok, dlatego nigdy ich nie przeganiam. Przylatują czasem gołębie hodowlane od sąsiada, ale jakoś mnie to nie denerwuje specjalnie. Generalnie ptaki rozsypują pokarm bo każdy szuka tego, co lubi, ale nic się nie marnuje, na koniec przychodzą kury i kończą ucztę. Jest jeszcze taki plus, że to, co zostaje w ziemi kiełkuje przy tak ciepłej zimie i kury mają świeże kiełki. A na wiosnę wszystko, co nie wpadnie w dziób rośnie w ogródku i późnym latem ptaki mogą zjadać bezpośrednio z roślin. Pod karmnikiem sprzątam, co jakiś czas i wysypuję to wszystko w okolicy kompostownika, tam część też wyrasta, jest to np. ślaz, który uwielbiają pszczoły i len. Muszę przemyśleć kwestię kupowania ziaren osobno i zorganizowania karmników inaczej, żeby jeszcze ułatwić im pobieranie ulubionego pokarmu. Dziękuję za podpowiedzi w tej kwestii.
@bartomiejbielawski9238
@bartomiejbielawski9238 5 сағат бұрын
U mnie tuby z orzechami ziemnymi i słonecznik w karmniku z rury pcv (z poradnika Kuby). Przede wszystkim jest czysto, ptaki mają małą szanse złapać chorobę, a ruch od rana do wieczora. Minus że tylko sikorki, ale nie bywam tam na co dzień i zależało mi na tym żeby dosypanie starczało na taki tydzień i tak jest
@wojciechdolata5476
@wojciechdolata5476 7 сағат бұрын
Lecę z dziesiąty sezon z dokarmianiem :) Od 2 lat kupuję pszenicę prosto od rolnika ( tą preferują wróble i sierpówki) , słonecznik , kule słoninę i smalec ze sklepu. W tym roku dodatkowo z allegro słonecznik pastewny . Problem jest jedynie krogulec - dla niego też to jest karmnik 🤷‍♂️
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@wojciechdolata5476 jak za dużo ataków kończy się sukcesem warto karmić jakoś przesunąć przestawić. Jeśli tylko raz na jakiś czas coś złapie to cóż on też jeść musi, a łapie wtedy najsłabszych...
@eelem975
@eelem975 3 сағат бұрын
Z dala od wszelkich mieszanek. U mnie słonecznik łuskany, orzechy i... Kasza jaglana - chyba do tego przyzwyczaiłem, bo prosa wcale nie chcą, a przecież kasza jaglana jest z prosa :)
@izabelaguja5612
@izabelaguja5612 7 сағат бұрын
Ja karmię słonecznikiem łuskanym,I robię kule smalcowe ze słonecznikiem I orzechami.słonecznik u mnie jedzą sikory,Dzwońce,mazurki,rudzik,kowalik,grubodziub,kosy,i zięby wczoraj nagrałam 5 szczygłów które pierwszy raz na oczy widziałam w moim karmniku.dzięcioł też zagląda do karmnika,ale jednak woli kule smalcowe,jabłka daję na rabatę i kosy i sikorki też chętnie wcinają.u mnie ptaki nie chciały tych mieszanek jeść i wysypałam na łąkę obok bażantom .mieszkam przy samym lesie więc kończymy trzeci 25kg Worek słonecznika łuskanego,musimy zamówić następny by starczył do puźnej wiosny.w tamtym roku pierwszy raz przyleciały gile,ale chyba była zimniejsza zima,bo w tym roku ich nie było,obok w lasku są też przepiękne raniuszki ale one do nas do karmników nie przylatują.Uwielbiam pana filmiki❤😊
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@izabelaguja5612 No właśnie ciekawe z tymi raniuszki. Podgatunek żyjący na Wyspach Brytyjskich odwiedza karmniki i chętnie zjada smalec I mieloną słoninę. Kiedy jest kumplem postanowiliśmy coś takiego zrobić. Wynik był taki że spaliśmy maszynkę do mielenia mięsa. A to co udało się zmienić zostało porwane przez mewę srebrzystą na spółkę z myszołowem ;)
@JW2894Film
@JW2894Film 9 сағат бұрын
Ja dodaję jeszcze łuskane orzechy włoskie
@truluv4611
@truluv4611 8 сағат бұрын
Kom dla zasięgu
@footbalhater
@footbalhater 8 сағат бұрын
W moim karmniku, ptaki znajdują tylko słonecznik a wróble (mazurki) potrafią w jeden dzień wywalić na ziemię 8 litrów tych ziaren. Mieszankę zjadły kury sąsiada
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@footbalhater warto dać im proso. U mnie prosto w osobnym karmniku słonecznik w osobnym mazurki siedzą na prasie a Sikory na słoneczniku konfliktu i marnotrawienia brak...
@footbalhater
@footbalhater 6 сағат бұрын
@@ptasiastrefa w mieszance o której wspomniałem, było proso i słonecznik. Około litr leży do dziś na ziemi, wywalone z karmnika. Spróbuję jeszcze siemię konopne. Może je wychowam na porządnych, skrzydlatych drani
@timekc669
@timekc669 8 сағат бұрын
Nowy kolor koszulki :)
@alcedoatthis3360
@alcedoatthis3360 3 сағат бұрын
U mnie też podstawa to słonecznik (półłuskany), orzechy ziemne, kule tłuszczowe i słonina, czasem smalec i konopie. Mam takie wrażenie, choć nie jestem tego jeszcze pewien na sto procent, że ciut bardziej wolą słonecznik cały niż łuskany. Ogólnie - słonecznik jest najważniejszy. A zastanawiam się czym by spróbować przyciągnąć grubodzioby i gile...
@anatolborowicz2294
@anatolborowicz2294 8 сағат бұрын
W większości "moje" ptaki to sikorki, dzięcioły i mniej lubiane sroki i sójki. Potwierdzam - pokarm kupny mieszany b.słabo schodziły. Najlepiej schodzi słonecznik (nie łuskany) i trochę słabiej konopie (też nie łuskane). Kupuję słoninę i krojoną lekko wytapiam i wkładam do naturalnych otworów w jabłoni i orzechu, dzięcioły (średni, zielony ! i dzięciołek znają te miejsca i ciągle muszę je wypełniać, aby się na mnie nie zawiodły ;) Mam pytanie - jakie ptaki najchętniej będą jadły jabłka ? Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam.
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 8 сағат бұрын
Odpowiem na pytanie o jabłka. U mnie są to wiewiórki 😁 Wykładałem jabłka dla kosów i kwiczołów, które się u mnie pojawiają. Naoczne obserwacje wskazują, że jabłka jedzą i "kradną" z karmnika wiewiórki, które mają gniazdo w rogu naszego ogrodu. Ale ma to logiczne wyjaśnienie, na sąsiedniej działce dom jest obrośnięty winoroślą. Kosy od jesieni żywią się tam rachitycznymi winogronami, "udając" przy tym przerośnięte kolibry, tam gdzie nie ma opcji zaczepienia się do gałązki. I dopóki nie wyskubią całych winogron, raczej się za jabłka nie zabiorą 😁
@aok8469
@aok8469 8 сағат бұрын
@@anatolborowicz2294 u mnie jabłka jedzą kwiczoły, kosy, dzięcioły i sikorki, zdarzyło się też, że jabłka nabijane na gałązki zjadały kapturki, które wróciły wiosną.
@anatolborowicz2294
@anatolborowicz2294 7 сағат бұрын
@@malleusmaleficarum9248 Dzięki za odpowiedź i dobre rady. Pozdrawiam.
@przyczepkiogrodowe
@przyczepkiogrodowe 5 сағат бұрын
Ja również nie kupię więcej mieszanki, większość lądowała na ziemi albo zalegała w karmniku. Pozdrawiam serdecznie Pana Kubę
@karolj5666
@karolj5666 8 сағат бұрын
"Podśpiewuje" to mało powiedziane co miałem ostatnio pod pracą. Szalały...
@Zubrowek
@Zubrowek 2 сағат бұрын
Czyli wniosek najlepszy jest olej kokosowy, w zimowych temperaturach jest tłuszczem stały. Ma jedną właściwość częściowo nadtrawiony chroni przed wirusami chodzi o tzw. monolauryl.
@Lars_Rainer
@Lars_Rainer 8 сағат бұрын
Grzywacz to inaczej cukrówka?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 8 сағат бұрын
Nie :) to sierpówki czasami nazywano cukrówkami
@rozaliakrops893
@rozaliakrops893 8 сағат бұрын
Mam pytanie gdzie pan kupuje tak tanio słonecznik No chyba że nie uzyskamy😮
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 8 сағат бұрын
@@rozaliakrops893 kupuję słonecznik niełuskany bo łuski słonecznika w ogrodzie mi nie przeszkadzają. I w internecie. Łuskany właśnie koło ośmiu do 9 zł kosztuje. U mnie nie ma różnicy w tempie zjadania.
@pafnucypl1881
@pafnucypl1881 8 сағат бұрын
Orzechy włoskie i słonecznik - sikorki. Płatki owsiane - rudzik, rodzynki - kos. Mieszanek nie tyla żaden 😂
@Bubu00013
@Bubu00013 8 сағат бұрын
A kule tłuszczowe Pan kupuje czy robi sam?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@Bubu00013 różnie. Wolę te robione bo ptaku ewidentnie lepiej smakują, ale z braku czasu też kupuję. Dobrze mi się sprawdzała karma o nazwie orzechowy smakołyk. Dzięcioł duży uwielbia.
@dorotad.3579
@dorotad.3579 7 сағат бұрын
U mnie na balkon przylatują sikorki i wróble, a jako pokarm sprawdza się właściwie tylko słonecznik - wszystko inne jest wyrzucane na dół i zjadane przez gołębie. Czasami kupowałam mieszanki nasion oleistych dla sikorek - z konopiami, rzepakiem, siemieniem itp i sikorki nie były nim w ogóle zainteresowane.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 6 сағат бұрын
U mnie czasem sikory pobierają konopie choć w tym roku to mazurki je zjadły. Bogatki: słonecznik, orzechy i kule.
@andresokol3096
@andresokol3096 8 сағат бұрын
Sikorki u nie najlepiej jedzą smalec ze słonecznikiem i płatkami owsianymi. Mazurki wyrzucają mieszankę z karmnika a cukrówki zjadają to co spadnie na dół
@Cyrsaw89
@Cyrsaw89 5 сағат бұрын
Czasami mam wrażenie że w lodówce mam gorszy asortyment niż to co serwuję ptakom😂 Słonecznik czarny dla wszystkich, osobno mieszanka drobno grysowanych ziaren dla łuszczaków i rudzików, pszenica dla bażantów, kulki tłuszczowe, orzechy łuskane i niełuskane dla krukowatych i dzięciołów, no i pelet orzechowy dla rudzików i kosów, moje karmni aż błyszczą bo wyjadają wszystko do ostatniego ziarenka 🤪 wyrzucam z karmników w parkach mieszanki z ryżem i pszenicą na ziemię bo małe ptaki nie jedzą i to zaczyna tam zalegać i gnić, a tak przynajmniej gołębie czy wrony zjedzą z gleby.
@tomek_nilk
@tomek_nilk 9 сағат бұрын
U mnie siemię lniane też nic nie zachodzi. Sorgo słabo, proso całkiem nieźle ale słonecznik to jest to co wchodzi nawet pół kg dziwnie
@marzannaskalska8231
@marzannaskalska8231 9 сағат бұрын
To fakt, nie chca ani kulek również.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@marzannaskalska8231 z kulkami to bywa różnie rzeczywiście czasami trafiają takie których nie chciały jeść. Inne z kolei zajarać super. Co ciekawe to Chyba nie zależało od producenta a od partii produkcyjnej jaką akurat się trafiło...
@JW2894Film
@JW2894Film 9 сағат бұрын
Mi ptaki jedzą owies, ale bezłuskowy. Można taki kupić na allegro
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@JW2894Film właśnie Taki mam i musiałem go podać grzywaczom bo mazurki nie chciały a wróble opanowały karmniki u sąsiadów i napój nawet nie zwracają uwagi.
@karolina67428
@karolina67428 5 сағат бұрын
U mnie sikorki najchętniej jedzą larwy mącznika. Natomiast z tych gotowych mieszanek wyjadają tylko słonecznik, a resztę zostawiają. Proso jedzą tylko gołębie i bażant.
@karolj5666
@karolj5666 8 сағат бұрын
Pytanie na świeżo poza tematem. Czy kormoran może być gabarytowo podobny do łabędzia czy mógł być to jakiś inny gatunek. Obserwacja na niebie z dość dobrymi punktami odniesienia.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@karolj5666 Kormoran jest jednak sporo mniejszy od łabędzia. W locie Czasami można go pomylić z lecącą gęsią. Natomiast w Polsce zdarzają się czarne łabędzie, które uciekają z hodowli...
@karolj5666
@karolj5666 7 сағат бұрын
@ptasiastrefa dzięki za odpowiedź. Sylwetka kormorana jak nic. Jak nadlatywał przodem do mnie to faktycznie myślałem, że łabądź. Zagadka nierozwiązana. A mógł taki kormoran nawpiepszać się paszy dla ryb i urosnąć (znane wśród dzikich świń)?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@karolj5666 raczej nie :) ale warto pamiętać że wielkość ptaków na niebie czasami płata figle i to bardzo, i nawet najlepszym ornitologom...
@karolj5666
@karolj5666 7 сағат бұрын
@@ptasiastrefa śledzę czasem w tym miejscu stada srok, serio to było duże. Pytanie czy mogłem to pomylić z czaplą?
@rozaliakrops893
@rozaliakrops893 8 сағат бұрын
Bardzo przepraszam miałam napisać niełuskany. Ja kupuję za 8 zł i uważam że to jest spoko
@Cyrsaw89
@Cyrsaw89 5 сағат бұрын
Mieszanki dla ptaków robią marketingowcy i biznesmeni a nie ornitolodzy, dlatego mamy taki efekt
@andr27
@andr27 9 сағат бұрын
ja sypie słonecznik i wpierniczają bez wybrzydzania :)
@KarinaFromPoland
@KarinaFromPoland 8 сағат бұрын
Gdzie można kupić najtaniej ziarno dla ptaków - np. słonecznik łuskany, proso lub właśnie mieszanki?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@KarinaFromPoland w internecie albo w specjalistycznych sklepach z karmą dla gołębi, niekiedy w centralach nasiennych Jeśli ktoś ma w pobliżu.
@januszwiecha9083
@januszwiecha9083 8 сағат бұрын
Moje sikorki wcinają słonecznik łuskany jak szalone, ale nie chcą korzystać z karmnika tubowego, kiedyś 2 dni nie sypałem, a z tuby nic nie ubyło powiesiłem tube przy karmniku i nic zmieniłem kilka tyg później i dałem przy choinkach i tez nic, więc nie wiem co to za akcja
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 8 сағат бұрын
Karmnik tubowy nie może się rylać (to po poznańsku) czyli kręcić, chybotać, kiwać. U mnie sikory zaczęły żerować, dopiero gdy uniemożliwiłem karmnikowi kołysanie się i obrót, wcześniej płoszyły się przy każdym dziwnym zachowaniu "karuzeli", w szczególności przy obrocie spowodowanym ich przysiądnięciem.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@januszwiecha9083 czasami jest tak że ptaki muszą się do czegoś takiego przyzwyczaić. Kiedy któraś to odkryję to cała reszta zaraz będzie umieć na zasadzie papugowania ....
@zielonywielorybek9323
@zielonywielorybek9323 5 сағат бұрын
u mnie taki numer, ze z jednego karmnika proso znika w "sekundę", a z drugiego nic a nic. a karmniki dość blisko siebie. pomyślałam ze może "sposób podania" w jednym lepszy. aby zjadły z tego drugiego nie dosypałam do pierwszego. dalej nie jedzą.....bądź tu mądry i pisz wiersze
@imkaklu
@imkaklu 7 сағат бұрын
W sklepie z karmą dla gołębi kupuję mieszankę dla ptaków zimujących 😊
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
To koszulka testowa. Tylko jedna taka. Ale dzięki niej wiemy że są elementy które trzeba na czarnym poprawić :)
@arturchmielewski7389
@arturchmielewski7389 8 сағат бұрын
Gdzie te grzywacze? W Krakowie grzywaczy jeszcze nie ma.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 7 сағат бұрын
@@arturchmielewski7389 w Gdańsku już od wielu lat zimuje coraz większa ich liczba. Pamiętam jak jeszcze Koledzeyornitolodzy jeszcze 25 lat temu radowali się kiedy zaobserwowali pierwsze zimujące grzywacze gdzieś w Gdyni. Teraz w samym parku oliwskim zimuje ich pewnie z setka...
@krystynaskublewska-banak4623
@krystynaskublewska-banak4623 8 сағат бұрын
slonecznik nie luskany czarny i mieszanka energetyczna jest najchetniej konsumowana
@Kwasior88
@Kwasior88 17 сағат бұрын
Ja właśnie testuje mieszankę z alledrogo i jest tak średnio. U mnie zaś przylatują dwie sierpówki. Też mi nie pasuje, że u mnie dokarmiają. Duże sraki zostawiają.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 16 сағат бұрын
@@Kwasior88 jakoś do Sierpówek mam większy sentyment bo w Gdańsku jakoś nie jest ich bardzo dużo, ale grzywacze faktycznie jak przenocują nad samochodem to myjnia nieunikniona ;)
@MrAndrzej972
@MrAndrzej972 4 сағат бұрын
U mnie sikorom tylko smakuje słonecznik. Konopii nie tknęły 🤷‍♂
@sebastianczarnowski27
@sebastianczarnowski27 9 сағат бұрын
Mysle ze ptaki nie maja takiego glodu lub nie rozpoznaja danych nasion jako pokarm.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 9 сағат бұрын
@@sebastianczarnowski27 generalnie ptaki Dobrze rozpoznają to co jest dla nich dobre. Choć z drugiej strony mogą być przyzwyczajone do konkretnych rodzajów pokarmu i inne ignorować. Natomiast nie każdy pokarm jest dka każdego. Pszenica nie zawiera tłuszczu zatem dla Bogatki nie ma wartości ...
@sebastianczarnowski27
@sebastianczarnowski27 8 сағат бұрын
@ptasiastrefa Obserwuje już drugi rok że z karmników ze słonecznikiem czy nawet z mieszankami prosa nie korzystają wróble. Siedzą w żywopłotach daleko od karmników, często za to widuje je w punktach gdzie wyrzuca się śmieci, takie pomieszczenia na osiedlach. Dziwi mnie że wolą tam żerować na resztkach chleba niż na ziarnie, nawet pszenicy nie chcą jeść. Prędzej kawki wyjadają pszenicę. Dziwne to bo za dziecka wróble bez zastanowienia leciały do zboża które sypalem gołębiom na podwórku. Tylko wtedy był z reguły mróz i śnieg.
@andredo4880
@andredo4880 8 сағат бұрын
Choroszcz dla jich. Moja babcia zawsze mówiła, że jeśli nie smakowało, to znaczy, że ktoś nie był głodny. 2 dni mrozów za dnia i karmnik pusty, nawet pozostałe po jesieni owoce dzikiej róży zniknęły.
Kawka
0:53
Ptasia Strefa
Рет қаралды 12 М.
Z życia karmnika czyli stołówka dla wiewiórek i ptaków.
2:36
Piotr Fryszczyn
Рет қаралды 15 М.
Мен атып көрмегенмін ! | Qalam | 5 серия
25:41
To Brawl AND BEYOND!
00:51
Brawl Stars
Рет қаралды 17 МЛН
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 56 МЛН
Jaki był ptasi rok 2024 ?
16:05
Ptasia Strefa
Рет қаралды 9 М.
Jak dokarmiać i rozróżniać ptaki w miastach  - wróble i sikorki 🌲 odc. 63
21:54
Nie ma śniegu - a ja i tak dokarmiam ptaki
16:56
Ptasia Strefa
Рет қаралды 26 М.
Krogulec zwyczajny, jastrząb wróblarz - 24.02.2022, Nowa Huta Kraków.
3:22
Nowa Huta w telefonie
Рет қаралды 8 М.
Very beautiful morning forest. Birdsong for relaxation and sleep.
3:50:52
Музыка Живой Природы
Рет қаралды 1,1 МЛН
11 lat Ptasiej Strefy; odcinek nr 300
20:23
Ptasia Strefa
Рет қаралды 6 М.
BURZA W SEJMIE PRZED GŁOSOWANIAMI!
21:53
Janusz Jaskółka
Рет қаралды 162 М.
Неутешительные новости. 08.02.2025
11:35
George Ivensiya
Рет қаралды 118 М.
Prof. P. Tryjanowski - czy i jak dokarmiać ptaki? 🦢🐦🕊🦚
12:58
Drzewo Franciszka
Рет қаралды 12 М.
Мен атып көрмегенмін ! | Qalam | 5 серия
25:41