Remek videó, nagyon jól összefoglalja a lényeget. Viszont egy eshetőség kimaradt az összefoglalóból, kíváncsi lennék, hogy mi a helyzet ezzel a verzióval. Általános építményekre rendelkezem FMV és ME jogosultsággal, tehát szakmailag jogosult vagyok fővállalkozóként felépíteni egy családi házat. Viszont, nincsen vállalkozásom, így szerződéses oldalról nem tudok a projekt fővállalkozója lenni. Tehát, lényegében kaláka munka lenne, de nem vennék magam fölé egy fővállalkozót. További kérdés a műszaki ellenőr, mint szerepkör. Jelenleg ha saját fővállalkozásban építem a házam, tehát van több alvállalkozóm, akkor kötelező a műszaki ellenőr alkalmazása. Szakmailag pipa, mivel van ME jogosultságom, de a szakmagyakorlási törvény szerint összeférhetetlen egyszerre FMV-nek és ME-nek lenni ugyan azon a projekten. Van valakinek tapasztalata ezzel a gordiuszi csomóval?
@assassyn5270Ай бұрын
Ha teljesen saját magamnak csinálnám, akkor pontosan hány féle szakképesítésre lenne szükségem?
@kishazykalman2 жыл бұрын
Felújítás esetén mi a helyzet? Tetőcsere, teljes gépészet, stb. Szét szedem az egészet és újra összerakom. Ha nem kell a végén használatba vételezni, akkor ezek nem vonatkoznak rám?
@andrasmolnar30262 жыл бұрын
Nem vagyok szakértője a témának, de úgy gondolom, hogy mivel ezek kivitelezési dokumentáció nélkül végezhető munkák (nem építési engedély köteles, így HVE sincsen), nem szükséges hozzá jogosultság, szakképesítés. Viszont, egyes szakmunkák esetében külön jogszabály előírja, hogy legyen szakirányú jogosultságod. Pl. gázt, villanyt nem szerelhetsz magadnak. Illetve ezeknél a szakiparoknál a munka végén szükséges különböző minősítő iratok kiállítása (MEO, ÉV jkv stb) amelynek része a kivitelezést végző személy nyilatkozata a munkáról, illetve a jogosultság igazolása. A gyakorlat egyébként azt mutatja, hogy az építésügy teljesen ki van herélve, még nagy beruházásoknál sem igazán ellenőriznek részletekbe menően. Tehát, ahol az építési tevékenység "magától" (értsd: épeng, egyszerű bejelentés) nem kerül az éphat. látókörébe, azzal nem is foglalkoznak. Fontos disclaimer: az eredeti célja az építésügyi szabályozásoknak nem a polgár szivatása, hanem valamiféle minőségi kontroll gyakorlása lenne. Ha nem életvitel-szerűen foglalkozol építőiparral, akkor érdemes lehet a saját hozzáértésedet megvizsgálni, kritikával kezelni. Remélem, segítettem
@kishazykalman2 жыл бұрын
@@andrasmolnar3026 köszönöm a választ, mindenhez szakembert hívok, csak a segédmunkákat, előkészítéseket akarom átvállalni.