A közös illemhelyiség az a római korban volt (mint az ábrázolás is a római nyilvános vécét illusztrálta). A várfalon pottyantós egyszemélyes volt, de több volt belőle. Az asztali etikett rész pedig leginkább csak Tudor-kori sajátosság, a középkor elég tág fogalom ehhez. Az étkek között valóban volt különbség, de azért mégse csak maradékot kapták az asztal szélén. A főasztalnál általában a vadászaton megszerzett fogást kapták, de a többi asztalon is megvoltak a szárnyasok. A földművesek húsétele pedig általában ragu-félék voltak, amibe valóban felhasználtak nyesedékhúsokat, de nem rondább, mint egy mai húsleves, vagy gulyásféle. Alkohol, vagy hígabb sör a köznépnek is jutott, annak ellenére, hogy a "nem ittak vizet, mert minden szennyezett" meglehetősen mítosz. Még szaros vízből is tudtak teljesen steril sört főzni.
@33pictus2 жыл бұрын
A folyó és patak vize kristály tiszta volt, a Tiszából ittak a gyerekként a 1920-30-as évekbe még, mesélte annó tanítónéni. A római közös illemhelység alatt és a római Birüdalom egész területén csatornázás, útak, terek kiépítése, és fürdők voltak. Atilla idejében még ismerték, aztán a Keresztémység alatt már minden undorító és koszos. A csatornákat katakombának használták, és raktárnak, vagy búvóhelynek. Az utcán meg folyt a pöce, és lószar és sártenger És a katedrálisokat, templomokat, palotákat építettek volna ezek az emberek? akik az életkörülményeket 5 macskával javítják? és az utca takarítás, és a szemét edényebe gyűjtése nem jut eszébe, de oltárok orgonák, rózsaablakok, holoktar, stukkó, stb. inspirálóbb hatássú... Valaki érti mi a funkciója a töröny falának 3/4-re kis kockákat kintről sorakoztattak egymés mellé? De az ablakot papirral fegték?
@sziriuszkibernetikaitarsas542 Жыл бұрын
A várfali pottyantós csak a várúrék kiváltsága volt.
@magyarbondi Жыл бұрын
Elég karcos sör lehetett. 😂
@luxbeci2 Жыл бұрын
@@sziriuszkibernetikaitarsas542 Mert a katonák és a szolgák hova xartak?
@sziriuszkibernetikaitarsas542 Жыл бұрын
@@luxbeci2 Gondolom kijártak a várárokba. Azt el sem tudnám képzelni, hogy egy szolga ülepe ugyanazt a vécédeszkát érintheti, amit egy nemes várkisasszonyé.
@andrist80543 жыл бұрын
Nem vagyok szakértője a témának, mégis szemet szúrt a mondatod, miszerint a középkorban víz helyett is bort ittak. Hát ez olyan városi legenda, amit már több helyen is megcáfoltak és elmagyaráztak: "A középkori emberek tehát tisztában voltak vele, hogy nem minden víz fogyasztása biztonságos. Különösen óvakodni kellett a városok, mocsarak, valamint egyéb állóvizekben található víz megivásától. Ha azonban tudták, hogy a víz jó forrásból származik, nem haboztak inni belőle. Csak nem dicsekedtek vele - ahogyan mi sem tesszük."
@gipsymelody12682 жыл бұрын
így van! viszont a sör alapú ital eléggé elterjedt volt azaz ezek az ale italok viszont ezek kis alkohol tartalmúak voltak! ez azért is volt mert ugye a víz is romlékony volt! viszont tény nagyon sok tiszta víz forrás volt illetve kút
@andrist80542 жыл бұрын
@@gipsymelody1268 "A csapvizet (tiszta edényben) nagyjából hat hónapig lehet tárolni anélkül, hogy elkezdenének benne burjánzani a különböző kórokozók és algák. "
@gipsymelody12682 жыл бұрын
@@andrist8054 de ez függ az adott helytől is mert pl ha a meleg nedves levegő van akkor az sokkal nehezebb... de ezeket az alkoholos italokat évekig tudták tárolni
@f3reg169 Жыл бұрын
és az is mítosz hogy a középkori emberek mindig talpig mocskosak voltak
@homloklebenyterapia9790 Жыл бұрын
@@gipsymelody1268 nem mondta hogy víz helyett itták. Azt mondta hogy sokkal kevesebb fertőzést lehetett ezekből kapni ami igaz is.
@zsoltszabo73913 жыл бұрын
Az, hogy sötét volt a várban szintén pontatlan. Voltak sötét részek, például a pince és börtön helységek, de azok a helyiségek ahol életvitelszerűen laktak, vagy közösségi helység volt, azok általában fehérre meszelt és festékkel gazdagon dekorált falakkal rendelkeztek. A fehérre festett falak nagyban segítettek, hogy a szűk ablakokon bejutó fény, vagy az esti órákban a kadnalló és a gyertya fénye minél hatékonyabban szóródjon szét a helységekben. Ugyanakkor, egy bizonyos emelet magasság fölött, vagy a belső udvarra néző oldalakon gyakran előfordult, hogy nagyobb ablakokat helyeztek el, mint a lőrés nyílások. A nedvesség megint egy érdekes téma. Nedvesek voltak a pincék, és a földszint kb derék magasságig (ameddig fel tudott szivárogni a víz a hajszálcsövesség elvének köszönhetően), afölött viszont a falak határozottan szárazak voltak. Éppen pont emiatt, illetve nyilván érthető stratégiai okokból, a lakórészek mindig az első emelettől, kezdődtak, vagy ha egy kora középkori, alacsony rangú nemes váráról beszélünk, ami lényegében lehetett akár egy egyszines egy lakóteres, kőfallal rendelkező szoba, aminek a tetejére ki lehetett mászni egy létrán keresztül, akkor általában ez az épület meg volt emelve 1-1,5 méterrel a föld fölé, hogy a lakótér falai már szárazak legyenek, illetve, hogy a padló alatt nyerjen egy kis tároló helyet. No meg persze, hogy nehezebb legyen elérni a bejárati ajtót.
@eldarion59193 жыл бұрын
A gyertya és fáklya kicsit anakronisztikus, inkább olajmécseseket használtak, de am igen
@martonmakhult34162 жыл бұрын
Én általánosságban kedvelem ezt a csatornát, de ebben a videóban rengeteg olyan idejét múlt mítosz van, amik még a viktoriánus anglia középkorról alkotott tévhiteiből maradtak fent, (ekkor kezdték el használni a "sötét középkor" kifejezést is) amiknek a nagy részét a modern régészet már jó ideje megcáfolta és az írásos emlékek nagy része sem támasztja alá őket, amik meg igen azok sem a középkorban íródtak nem meglepő módon.. Pl az ilyen kijelentések, hogy az átlag emberek hetente csak egyszer fürödtek, meg hogy állandóan szeszes italt ittak és hogy a jobbágy élete kb. csak munkából és alvásból ált, ez mind abszolút újkori téveszme. A vízforrások semmivel sem voltak szennyezettebbek mint most, sőt.. Jópár alternatíva volt az alkohol mellett ami helyi szokásonként eltérő lehetett. A Kievi rusz területeken például a parasztság egyik fő itala a Kvász volt ami ugyan erjsztett gabona, de olyan minimális az alkohol tartalma, hogy manapság még gyerekek is ihatják. (és amúgy kifejezetten egészséges) Vagy ott van még például a tehén, vagy kecske tej. (Hol éppen mi volt elérhetőbb) A várkorüli jobbágytelkeken pedig az emberek ugyan úgy megünneplhették a nagy egyházi ünnepeket a maguk által előállított lakomából. Továbbá egyes helyeken hosszú ideig kimondottan ilyen úri szokás volt, hogy vallási ünnepek alatt a vár ura jotékonyságból szét osztotta a lakomája maradékát a szegényebbek között, ezzel fitoktatván, hogy ő milyen jó keresztény. ;) Az meg, hogy a szabadidő eltöltésére kb. csak a kápolna és a kinzó kamra nyújtott volna érdemi lehetőséget.. Ahogy az ókorban, úgy már itt is voltak különféle játékok, akár szellemi, akár sport vonatkozásban. Meg aztán ott voltak a lovagi tornák amiket bárki nézhetett és olyan nagy számú látványosságnak számítottak mint pl. ma a legrangosabb foci meccsek.
@666Zora666 Жыл бұрын
Átlag ember még ennél is ritkábban fürdött. A XIX. században iskolázott, művelt emberek is kb csak szombat este fürödtek.
@Ervin-fg6xw5 ай бұрын
Tele van ócska előítéletekkel.
@TheSkulo2 жыл бұрын
Ebben a várban mindig olyan hidegvan. Süsükém fújjál tüzet! :)
@eldarion59193 жыл бұрын
A leírásban a forrásmegjelölések különösen tetszenek, de azért van jópár tárgyi tévedés, ami főleg az általánosítás következménye. Több városban és várban is tártak fel elég komoly víz-és csatorna vezetékeket is, ígxy volt ahol egyrészt a mellékhelyiség is egyből el volt mosva, másrészt volt rendes folyó víz is. Erre a leghíresebb példa Crac des Chevaliers, a szíriai keresztes vár, ahol ezeknek már a rekonstrukcióin is dolgoznak.
@gipsymelody12682 жыл бұрын
rómaiak kb kialakította még a parasztoknak is a csatorna rendszert!
@kornelkovacs10093 жыл бұрын
Jól áll a Witcher 3 soundtrack a videó alatt! :))
@andrasvagvolgyi29053 жыл бұрын
Részemről azokkal értek egyet, akik szerint a videó felületes volt. Ha már csak a várakat nézzük egy igen tág témakör és még egy államon belül is nagy különbség volt vár és vár között. a hegyek tetején találhat kisebb erősök például a végvárak teljesen más kategóriába tartoztak, mint mint például egyes föld vagy rönk várak, amik gyűrűs rendszerben sokszor a teljes települést lefedték Ami a rágcsálókat illeti ott szaporodtak el, ahol sok élelmiszert felhalmoztak ez ilyen egyszerű, akkor még legalábbis kevésbé használtak patkánymérgeket. A pottyantós budik helyes használata megint egy komplexebb témakör, a székletet homokkal és szénával arányosan keverték és trágyázáshoz is felhasználták. Egy videóban elég jól elmagyarázták. Röviden és tömören egy amúgy érdekes komplikált témakört összecsaptál, kár érte. Az elemeknek jobban utána kéne nézned, már csak a váraknak is. Nagyon sok esetben nem annyi a felállás, hogy van egy lakótorony, ami körbe van kerítve.
@regcusrunes2 жыл бұрын
Török fürdők, középkori padlófűtés, csatorna rendszer... Volt régen is 🥰
@adamtoth48843 жыл бұрын
Amikor megláttam a videót nagyon örültem, mert amúgy is kerestem valami érdekeset amit vacsorám elköltése mellett nézhetek. Aztán a leggusztább 3 percben volt részem...
@cootrienman3 жыл бұрын
Amikor megláttam a videót nagyon örültem, mert amúgy is kerestem valami érdekeset amit vacsorám elköltése mellett nézhetek. Aztán a leggusztább 3 percben volt részem...
@natagu57943 жыл бұрын
Amikor megláttam a videót nagyon örültem, mert amúgy is kerestem valami érdekeset amit vacsorám elköltése mellett nézhetek. Aztán a leggusztább 3 percben volt részem...
@homloklebenyterapia97903 жыл бұрын
@Nemeth Laszlo tényleg n értem... Nekem még az étvágyam is megjött tőle.
@petertom92 Жыл бұрын
Én a Sárkányok házánál ettem mindig... sose volt jó ötlet xD
@leilakovacs Жыл бұрын
Ugyanez! :D
@TILK27 Жыл бұрын
Rengeteg pontatlanság és ferdítés van ebben a videóban. Nem az első eset... 5perc után ki is kapcsoltam...
@belatimeisded Жыл бұрын
Ő ott volt, jobban tudja 🤣
@Ervin-fg6xw5 ай бұрын
Kit ismertek, aki tanítani akar nem pedig influenszerkedni? Most látom, hogy milyen értékes az ilyen ember!
@kovi5673 жыл бұрын
3:02 Ő, nem. Ablakon max akkor öntötték ki, ha nem volt az előbb említett vízvezeték rendszer, vagy erkélyes buli, ÉS nem volt a közeli latrina elérhető valamilyen indoknál fogva, mint például ostrom idején, bár azt közölném, hogy a korabeli várakon lőrés szerű ablakok voltak, nehéz onnan dolgokat kiönteni (forró szuroknak/ homoknak/ víznek a kiöntésére is külön vájatokat kellett vágni a kőbe/ fába/ amiből a vár épült). A bűzről: A középkori ember, szintúgy kb. az összes korszakban élő, köszöni szépen, ugyanúgy óckodott a metabolizmus végtermékeitől, mint a modern, csak ugye más indokkal (miazmától kezdve a folyadék egyensúlyon át, szimplán azért, mert minden állattal egyetemben, büdösnek találja). Ez az éjjeli edényt az ablakból kiöntősdi dolog a viktoriánusok agymenése, mely többnyire abból fakad, hogy az ipari forradalom végett a városokban katasztrofálissá fajult a közhigiénia, aztán úgy gondolták a középkorban még rosszabbnak kellett lennie, hisz régebben volt. Ellentétben ezzel ott van középkori anglia 1388 törvénye arról, hogy az éjjeli edényt, amit eddig a folyóba, árkokba öntöttek (s nem az utcákra), azt onnéttól fogva bírságolják, s "el kell hordani", azaz latrinákba kell szállítani a szennyet: "Item, that so much dung and filth of the garbage and entrails be cast and put into ditches, rivers, and other waters... so that the air there is grown greatly corrupt and infected, and many maladies and other intolerable diseases do daily happen... it is accorded and assented, that the proclamation be made as well in the city of London, as in other cities, boroughs, and towns through the realm of England, where it shall be needful that all they who do cast and lay all such annoyances, dung, garbages, entrails, and other ordure, in ditches, rivers, waters, and other places aforesaid, shall cause them utterly to be removed, avoided, and carried away, every one upon pain to lose and forfeit to our Lord the King the sum of 20 pounds..." És akkoriban london, meg úgy az angol városok voltak a legszennyesebbek európában. 4:24 Ez is butaság. Már az ókorban is tudták, hogy a forralt víztől nem lesz (annyira) beteg az ember, továbbá ott voltak az egyéb italforrások, mint tej, gyümölcsök és zöldségek leve (melyet a húsával együtt fogyasztottak, logikus módon), vagy a folyóvíz, mely egyébként közlöm, szinte mindenhol megtalálható volt, ugyanis A TELEPÜLÉSEK VÍZFORRÁSOK MELLETT ÉPÜLTEK, melyek között a folyók voltak preferáltak, de persze tavak mellett is épültek várak. Másik probléma a középkori alkoholos italok alkohol tartalma: Nagyon alacsony, például a szláv kvasz 1% alatti, pusztán érlelt kenyérről van szó, a bort meg a párlatokat pedig 1) gazdagok itták, 2) vizezték. Szóval nagyon liberálisnak kell lenned az ittasság fogalmával, hogy ez az állítás igaz legyen.
@idoutazo3 жыл бұрын
Köszönöm a kiegészítést, kérhetek forrást hozzájuk? :)
@kovi5673 жыл бұрын
@@idoutazo Az idézethez? Csak írd be hogy 1388 English Parliament declaration. De szövegre rákeresel szintén kiadja.
@rolandpoczok51633 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/hnemZGWDr9Z7f8U
@rolandpoczok51633 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/eaOZhGubrdCinZY
@hungaricusmaximus12803 жыл бұрын
@@idoutazo Te nagyon buta töritanár vagy. Remélem nem "tanítod" a baromságaidat gyerekeknek...
@attilakecskemeti11473 жыл бұрын
Én régen úgy tanultam, hogy voltak olyan nemesek akik fali szőttest raktak a hálóba hogy tovább bent tartság a kandalló melegét.
3 жыл бұрын
Javaslok mélyebb (sokkal mélyebb) utána olvasást (sokkal) több forrásból, akkor rájössz hogy ennek a videónak jó ha a 30% a fedi a valóságot.
@_tortenelem_3 жыл бұрын
Tervezem hazánk összes várát egyszer majd bejárni😉
@Tiberiusz3 жыл бұрын
A romokat is beszámítva több, mint 300 vár van hazánkban
@cootrienman3 жыл бұрын
Azta kutya mindenit, koszi okostóni
@Tiberiusz3 жыл бұрын
@@cootrienman Szívesen! Azért ehhez nem kell agysebésznek lenni. 😃De hát sose késő tanulni.
@darklysm83453 жыл бұрын
Szerintem ezt a témát nagyon leegyszerűsítetted és a régi tankönyves mendemondákat mondtad csak végig. A középkori emberek nagy része igenis fürdött hetente, igenis tisztálkodtak mindenféle növényekkel, folyóvízzel, éppen ami helyben volt. Az sem igaz hogy nem ismerték a vízforralást mint víztisztítási eljárást.
@idoutazo3 жыл бұрын
Én csak a középkori várakban zajló életet határoltam körbe és nem a középkori emberek hétköznapjait. :)
@adizs23 жыл бұрын
Ezen a "szennyezettek voltak a folyók és tavak, ezért mindenki mindig alkoholt ivott" dolgon én mindig felnyerítek, akárhányszor hallom. A bor elképesztően drága luxustermék volt a középkorban (és előtte is). A mai termésátlagokhoz képest nevetséges mennyiségben tudtak szőlőt termelni, a vízforralást, mint víztisztító eljárást pedig már az ókorban is ismerték az emberek.
@kovi5673 жыл бұрын
@Nemeth Laszlo Ez azért van, mert ott laktak valóban. A vár/ kastély az azt felügyelő/ irányító nemesnek a személyes rezidenciája volt. Az persze egyértelmű, hogy a videóban elmondottak java része alaptalan, vagy félreértelmezett mendemonda, főleg még a viktoriánus időkből, de az való igaz hogy a várban bizony laktak.
@eldarion59193 жыл бұрын
@Nemeth Laszlo Hivatalosan csak az számít "várnak", amiben laktak is. Perszw a köznyelvben a többi középkori erődöt vagy kastélyt is annak hívunk.
@zsoltfacsko60529 ай бұрын
Ezt a videót helyedben levenném.
@BélaZoltánKocsis-j5f Жыл бұрын
Valószínűleg a középkorban is helytálló lehetett az a közmondás, hogy ahány ház annyi szokás!
@bodnar102613 жыл бұрын
Ez nagyon jóóóó :D
@gdocs13073 жыл бұрын
Nagyon sok pontatlanság van a videóban: a jobbágyok mivel ők termelték az élelmiszert a legjobban ellátott réteg volt, csupán 10%ot (tizedet) kellett beszolgáltatni. Ellenben a mai 50%kal. A házaknak voltak ablakai, de nem üvegből. Csak a várak lőréseit hagyták szabadon, de az nem lakás célra volt használt.
@eldarion59193 жыл бұрын
Voltak üvegablakok is, bár sokkal kisebb felületűeket tudtak csak gyártani, és nem is volt olyan tisztán átlátszó, mint ma, gyakran festették is őket.
@gipsymelody12682 жыл бұрын
így van! pl a parasztság mai szemmel nézve nagyon is finom ételeket etted! kapásból naponta ettek lazacot (ami a legdrágább) persze értelem szerűen ott ahol volt tenger és tengeri folyó! de alapból a halak meghatározó szerepet töltöttek be! de ezen kívül ott voltak a szószok és mártások amik megint csak finomak voltak!
@newman892911 ай бұрын
Jó kis Novigrádi háttér zene 😊
@istvanvarbiro43953 жыл бұрын
Állandóan emlegeted a várjobbágyokat. Én úgy emlékszem a tanulmányaimból, ezek az emberek a vár katonái voltak az Árpád házi királyok idejében. Nem igazán konyhai segédmunka, meg étel felszolgálás lehetett a feladatuk, mint ahogy azt te felvázoltad.
@anglachelm3 жыл бұрын
Valóban, a jobbágy szó eredetileg a harcost jelentette. A varjobbágyok az ispán katonái voltak, ellenben a "várnépekkel", akik a szolgálók voltak.
@laszlovszky12343 жыл бұрын
Hamarabb kellett volna kommentet olvasnom, akkor nem írtam volna le ugyanezt...
@justafloridamanfromthe75thRR3 жыл бұрын
Még ha csak ez lenne az egyetlen pontatlanság a videóban... de tele van marhaságokkal.
@gipsymelody12682 жыл бұрын
igen a várjobbágy azok "katonai" szolgáltatást nyújtottak de nem lovagi hanem inkább őr / gyalogos katona szintűt
@erisen9603 жыл бұрын
Aki tovább szeretne elmélyülni az ilyen témákban annak ajánlom a Shadiversity csatornát. Közepes angol szükséges hozzá, és kicsit ausztrál az akcentus. :-)
@zoltanszokev.zoltan90653 жыл бұрын
Hollandiában sok településen még az 1950-es (!) években is vödörbe szartak-hugyoztak az emberek és volt a "dézsás ember", aki lovaskocsira helyezett nagy dézsába gyűjtötte a hajnalban a házak elé kihelyezett cuccot és a városon kívüli nagy emésztőkbe hordta. Valamilyen okból elég későn lett teljes csatornázottság Hollandiában.
@laszloendreerdelyi70003 жыл бұрын
Én még most is pottyantóst használok kint a Tanyán! Un.bio wc
@zoltanperei47893 жыл бұрын
Nos részemről én örülök, hogy egy olyan korban élhetek, ahol már létezik wc papír.
@fennimorecooper72473 жыл бұрын
Ez egy tipikus XXI. századi nézőpont! Borzalmas. Szerintem, ha egy középkori jobbágynak felajánlanád a mai panellakást, inkább öngyilkos lenne mint ebbe beköltözzön! A patkány és más rágcsálók ellen meg macskával védekeztek. Macskát tartottak, de nem etették, annak kellett magáról vadászattal gondoskodni. Persze a városlakók ezt szó szerint leszarták és ezért terjedt elsősorban a városokban a pestis és nem a középkori várakban.
@sziriuszkibernetikaitarsas542 Жыл бұрын
Hamar megszoknáa a home office munkát a föld túrása helyett...
@davidkapus32263 жыл бұрын
Nagyon jó ez a videó! Most tanuljuk ezt töriből.
@eldarion59193 жыл бұрын
@@tiborbalogh4181 Volt csatorna és vízvezeték is. :) bár tény hogy azért az nem mindenhol, de nagyobb várakban és városokban igen
@bencehajnal39569 ай бұрын
Szerintem azért felismerték az emberek, hogy, ha felforralják a vizet akkor fogyasztásra alkalmassá válhat.
@sorssors33252 жыл бұрын
Simán ittak folyókból, sőt, csak abból, ugyanakkor a bort is vizezték, pontosan azért, mert mindig be lettek volna rúgva.
@tibdargubola19133 жыл бұрын
Nagyon érdekes volt.Kössz a feltöltést!
@fennimorecooper72473 жыл бұрын
Én még ittam vizet kútból. Tudod milyen az? Már sose fogod megtudni, de a palackos ásványvizet kihánynád utána az biztos.
@mihalytamas24332 жыл бұрын
Miért ne tudhatná meg? Szerinted mar nem letezik hely ahol kútból isznak? 😀
@petermeszaros5674 Жыл бұрын
Régen kútbul,most meg Redbull.
@zalii83983 жыл бұрын
Szia ha megkérdezhetem mi a intro zenéje előre is köszi.
@kerekgyartokerekgyarto8051 Жыл бұрын
Elmondanád hogy miért nem lehetett inni a folyó vizéből. Nem volt csatorna ami bele vitte volna a szennyet .Nem voltak víz szennyező gyárak. A pórnép hamarabb megfürdött tóban folyóban mint a nemesség. Pont a nemesség volt koszosabb. XIV. Lajos életében kétszer fürdött. A várakban oda ürítettek ahol éppen lehetett. Ha felvetsz egy témát, akkor járj utána pontosan, mert igy fals információt osztasz meg. Ha készítesz valamit akkor az pontos legyen, másképp nem ér egy hajítófát sem.
@Akitlosz3 жыл бұрын
Szóval hamis kép, hogy a várakban kandallóval fűtöttek volna. Az a nekünk közünk nincsen hozzá Nyugat-Európában volt. Cserépkályhával fűtöttek a várakban. Közép Európában, Svájctól Magyarországig.
@eldarion59193 жыл бұрын
Miért ne lenne közünk Nyugat-Európához?
@Akitlosz3 жыл бұрын
@@eldarion5919 Leírtam feljebb, csak ismételni tudom. A kandalló nem hatékony fűtési mód, a cserépkályha viszont az. Erre felénk a várakban cserépkályhával fűtöttek. Tehát nem kandallóval, mint nyugat-Európában. Kevesebb fa, kevesebb munka, nagyobb meleg, kényelmesebb élet.
@eldarion59193 жыл бұрын
@@Akitlosz Igen, ez így igaz, de elég sok közünk van nyugat-Európához, nekem csak ez volt furcsa, de ha csak a fűtésre gondolsz, úgy igazad van
@666Zora666 Жыл бұрын
Menj el az ozorai várba. Nem is egy kandalló van benne.
@homolazsuzsanna5141 Жыл бұрын
Az én véleményem az most a tudatos népbutítás folyik,(világrendi nagyhatalmak)mennyire tök jók,mert mindent tudatni kell az emberekkel,csak a valódi céljukat elfedjék.Nagyon sok régi film van,ami megvslósult.Ajánlom figyelmedbe, Terminátor-mesterséges intelligencia,akkor még hihetetlennek meg tök jó filmnek tartottuk,és mégis megtörtént.A járvány 2011-es film,véletlenül (vagy mégsem?)hasonló a covidhoz.Aktuális The Last Of Us....(3.rész,próbálom szó szerint idézni ha nem sikerül bocs,persze nektek nagyhatalom irányító ge.... mindent megmondtok,majd ha én akarom..) előre tudnak filmekben,utána bumm...némi eltérés,de lehet valóság lesz.Erről készíts légyszi videót,van csemege bőven
@EvangelionPower Жыл бұрын
Te a fogalmazás és a "helyesírás" alapján valami nagyon kezdetleges ChatGPT modul lehetsz.
@arankaszikszai3608 Жыл бұрын
Ez most hogy jön ide?? Biztos, hogy ugyanazt a videót láttuk?🤣
@laszlovszky12343 жыл бұрын
Egy kis fogalmi pontosításra rászorul a videó. A várjobbágy pont nem az a jogfosztott, feudális kötelezettségekkel terhelt réteg, amit általában jobbágynak nevezünk, bár a "jobbágy" szó éppen belőle származik. A várjobbágy abban a rövid időben, amíg létezett, a kor alsó középosztályát alkotó, személyében szabad, csak katonai feladatok végzésére kötelezett várnép. Tehát nem dolgoztak a földeken, nem végeztek cselédmunkát, vagy bármilyen egyéb fizikai munkát, és nem voltak jobbágyi függéseik. A magyar nemesség alsó részének többsége a várjobbágyok utódaiból került ki.
@PetiDVTK Жыл бұрын
1:45-nél gondolom nem arra használták a nyirkos zárkát, hogy a rabot etessék meg kiéheztetett rágcsálókkal, hanem fordítva. :D
3 жыл бұрын
Úgy látom kicsit keverve vannak a dolgok. Amiről én tudok: a középkorban szartak a vár fokáról, Rómában fostak együtt, de ott volt vízelvezetés, az utcára meg nem a várból öntötték a szart, hanem a középkori városokban az emeletről. Bocs, ha hülyeséget írtam!
@Skorpion_HUN3 жыл бұрын
egyszer készítenél videót arról hogy "milyen lehetett az élet a középkori/feutális japánban?"
@justafloridamanfromthe75thRR3 жыл бұрын
Miért? Hogy az is tele legyen hülyeségekkel? :D
@atilladevaipriv3 жыл бұрын
Ennyi baromságot hogy tudsz összebeszélni egy videóban....?
@adorjanviktor Жыл бұрын
A várjobbágy, mint fogalom téves kontextusban van elhelyezve.
@fragonarddorel-pikard1363 Жыл бұрын
Mondjuk itt nem stimmel valami hogy szinte csak alkoholt ittak mert szennyezet volt a víz és ha valaki vizet ivott beteg lett szerintem ez így nem igaz. Ezt a videot át kellet volna dolgozni és balgaságokat ki venni belőle.
@laszlovincze-katai17363 жыл бұрын
Ó, egek! Ezt valami marxista brosúrából ollóztad össze?
@hungaricusmaximus1280 Жыл бұрын
Én jelentettem is a KZbin-nak. Ez félretájékoztatás. És azt állítja a gyerek, hogy töritanár...
@ProMetal-gl8hv3 жыл бұрын
Kiraly volt a video 👍😁🤘
@peter1990adventista Жыл бұрын
1:43-1:49 Nem a patkányokat a rabbal etették meg?
@ps3kontroller1267 ай бұрын
Te vagy a star warsos videos😂 mostmar biztos
@RóbertKékedi Жыл бұрын
Nagyon sok dologban tévedtél és ez így egyáltalán nem korhű és pontos. Nem ártana előtte nézned valami anyagot.
@tamaspeter61603 жыл бұрын
Fuu, de örülök, hogy nem abban az időben születtem.. 🙏
@brozjoszip64013 жыл бұрын
Várj még, az életednek nincs vége (azaz a hiroshimai népek is azt gondolták 1945-ig, hogy milyen jó nekik...).
@gipsymelody12682 жыл бұрын
szia jó lett volna a videó de sok pontatlanság volt benne de mert csak sajnos a középkor az egyik legbonyolultabb időszak! azt hozzá kell tenni hogy országonként és országrészenként is változtak a dolgok nem hogy csak korszakonként! pl meg lehet különböztetni korai, közép-korai, közép, közép-késő, és késő középkort! ehhez mennek az országok és tájegységek! amiket pontosítanék: (csak várak) 1. meg kell különböztetni várat és kastélyt! az egyik szigorúan katonai célú a kastély viszont sokkal tágabb és ötvözhet mindent is + ott vannak a különböző rangok is! pl báró, gróf, hercegi vár(kastély) 2. megint csak amit mondtam hogy ország + tájegység és az időszakok! 3. a bor sokkal ritkább volt! legtöbbször ale-t ittak (sör fajta) azért is mivel a víz romlandó ellenben az alkoholt hosszú hónapokig is meg lehet őrizni! (persze ezek kis alkohol tartalmúak voltak + a parasztság is szépen hozzá férhetett!) a borok inkább luxus cikkeknek számított legalább is különleges alkalmakor de persze ez is tájegység függő mert pl olasz és görög illetve spanyolban is a szőlő sokkal gyakoribb volt! (itt most azt értem hogy északon és brit szigeteken kevesebb bor volt de meg volt bőven azért ez is...) 4. tudtak bőven fürödni mivel a rómaiak víz hálózatókat hagytak a legtöbb europai országra! és volt is nagyon sok tiszta víz! pl források kutak és folyók! és csak mellékesen a legtöbb várat kastélyt várost víz közelébe húzták fel! 5. fabútorok megint csak rangtól múlott de általában bőven tudtak párnákat helyezni/varrni a fő székekre! 6. a wc-ék általában 1 személyesek voltak! a rómaiaknál volt közös! illetve csak is a városokban dobták ki az utcákra mert hát nem volt kiépítve csatorna rendszer (megint csak rómaiak) ott disznókkal oldották meg! az éjjeli edényes az jó mert voltak ilyenek! mert hát nem igen volt szokás este mászkálni a várakban őrséget leszámítva! másnap reggel a szolgák vitték ki megint csak egy kijelölt helyre! (volt hogy barlangokba is szállították ha volt a közelben!) 7. volt egy időszak mikor nem fürödtek az emberek de az már a városiasodás korában volt! középkor elején elég gyakran mert hozzá voltak szokva megint csak rómaiak által akik fürdőházakat hoztak létre! 8. a gyógyszerek itt gyógynövényeket jelent! kb minden nagyobb falúban volt egy javasember! a falusiak maguk is tisztában voltak több gyógynövénnyel! szóval ők sem voltak annyira kiszolgáltatottak! nyilván egy akkori "orvos" sokkal nagyobb tudással rendelkezett de akkoriban inkább a higiénia hiánya okozta a halált mintsem az olyan betegségek! (főleg emiatt lettek betegek!) 9. megint csak voltak bőven tiszta vizük! és megint csak eső vizet tudtak gyűjteni! 10. igen voltak patkányok de megint csak időközönként! viszont ezt pár macska képes volt megoldani! 11. szerintem menj be egy vastag falakkal rendelkező házba! még nyáron a 40 fokban is a várakban kellemes hűvös volt!!! télen is kevésbé tudta átengedni a hideget de kellett bőven tüzelni de a kandalló tűz sokáig bent maradt! az ilyen várakban kb jobb a szigetelés mint a mai házakban! egyszerűen túl vastag falak voltak konkrétan 2-6 MÉTER vastag falakról beszélünk!!!!!! és nem is a napfénytől kell felmelegedni hanem attól a 100 embertől de minimum 20 embertől akik egy szóbában tartózkodnak! 100 ember már nagyon feltudja fűteni az adott szóbát.... (tapasztalat téli cigány bálokon ":DDD ) 12. igen a falak fehérek voltak emiatt nagyon jól vissza veri a kis fényt is! illetve voltak nagy üveges ablakok is!!! általában a belső udvar felőli falakon de egy magassági ponton voltak kültéren is mivel nekik is rá kellett látni az ellenségre + ezek lehettek kisebbek is azaz nem mai nagyságúak!
@666Zora666 Жыл бұрын
Nagy üveges ablakok nem nagyon lehettek, abban az időben talán 10x10 centis táblákat tudtak gyártani, ólommal illesztették őket össze. Drága volt az ahhoz, hogy sok ablakot ellássanak vele, szerintem inkább templomok kapták meg.
@gipsymelody1268 Жыл бұрын
@@666Zora666 nézd meg a warwick kastélyt, na ott elég nagy ablakok vannak és 1068 környékén építették.
@666Zora666 Жыл бұрын
@@gipsymelody1268 Köszi!
@katalinbalogh2112 жыл бұрын
Valaki mi a zene címe az elején kérlekkk
@mateszchannel3991 Жыл бұрын
Johannes Brahms - 5. Magyar Tánc
@Lazz-1006 Жыл бұрын
👍🏻👍🏻👍🏻
@Akitlosz3 жыл бұрын
A hozzászólásokhoz. Az két különböző dolog, hogy miből mennyit ittak az emberek a középkorban úgy általában és hogy miből mennyit ittak az emberek a várakban. A hegytetőkön lévő, pénzesebb emberek által lakott várakban tényleg több bor és kevesebb ivóvíz fogyott, mint a szegény emberek által lakott falvakban, ahol a bor az ünnepnapok luxusitala volt, viszont könnyebben hozzáfértek tiszta vizű forrásokhoz és kutakhoz. Esett el vár azért, mert a magyar védők szokás szerint részegek voltak, amikor éppen támadtak az oszmánok.
@dailyshorts15653 жыл бұрын
Lesz ilyen kastélyokból is?
@laszlorathonyi2203 Жыл бұрын
Ennyi pontatlanságot, rosszindulatú baromságot...
@holosoviceg12c Жыл бұрын
Ezt a kaotikus baromságot!
@istvannagy915 Жыл бұрын
Igaz, hulladék az egész.
@lleeggoo100 Жыл бұрын
Háát.. én törölném ezt a videót, nem lennék rá büszke, annyi benne a butaság és ostobaság (lásd: kommentek)... érted.. minek legyen fenn így? Kinek jó ez?
@tornyitamas3 жыл бұрын
Tudod mit sajnálok azt hogy a te videóidon nincsenek M -os megtekintések
@tamaskiss84203 жыл бұрын
Érdekes, informatív videó. Ha már középkor akkor a keresztes lovagokról és a szent háborúkról, vagy a feudális Japán szamurájairól is jó lenne egy videó. Vagy esetleg az Amerikai polgárháborúról. Persze ezek csak tippek,tanácsok. :)
@eldarion59193 жыл бұрын
Keresztes témakörben tudom ajánlani Major Balázst, aki jópár éve kutatja őket, és főleg a régészetüket, kb minden évben vezet expedíciókat is a Közel-Keletre :)
@attilapacser2794 Жыл бұрын
Erre a videóra kár volt ennyi időt szánni. Tele van konkrét hülyeségekkel, valótlanságokkal és már ezerszer megcáfolt állításokkal.
@BorsosGabor2023 Жыл бұрын
Cudar.
@kissmargit12833 жыл бұрын
NA MIÉRT MENT A FÖLDESÚR A FÖLDES ÚTON? MERT MIND A KETTŐ FÖLDES 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@bencedobos54393 жыл бұрын
Hát...
@davidarnold1173 жыл бұрын
Elég gyatrán szedted ezt össze! Sekélyes és pontatlan. Túl pontatlan!
@hoppszasaranenitanacsadas20573 жыл бұрын
NEMAGYARÁZZÁ BELE TENE OLYAN DOLOGBA AMIHEZ NEM ÉRTESZ! ! ! NAGYON IS JÓ VIDEÓ LETT!!!!!
@davidarnold1173 жыл бұрын
@@hoppszasaranenitanacsadas2057 szerintem meg nem. Felületes.
@idoutazo3 жыл бұрын
Miben pontatlan? :)
@hoppszasaranenitanacsadas20573 жыл бұрын
@@idoutazoPontos volt. De mikor lesz már végre valami komolyabb táncos műsor, amire tudunk vigadni-nevetni, mulatni, örjöngeni, ünnepelni?
@hoppszasaranenitanacsadas20573 жыл бұрын
@@davidarnold117 Hámán neis harahuggyon sehnki...de miről beszélsz tene...?
@kisgomba693 жыл бұрын
Hát nem élnék azokban az időkben az tuti :) . Nagyon gusztustalan lehetett ez az egész.
@sanci12183 жыл бұрын
Kiváló munka. Imádom az ilyen témákat. Ment is a feliratkozás.
@borahora55063 жыл бұрын
Baromság! Azt nem tudom, hogy mi, de valamit írnom kellett 😂
@Zolega893 жыл бұрын
A Budai várat már ezután el sem tudom képzelni...
@hooyo6 Жыл бұрын
Hideg? 😂
@adamwallis5806 Жыл бұрын
halika
@tokajileo59288 ай бұрын
ma is vannak nemesek . NER nemesek
@hunzsinor3 жыл бұрын
Trollcica
@Ervin-fg6xw5 ай бұрын
Arról ne csinálj videót amihez nem értesz! De lgÁbb vMi kuTás ha nCs tDás..
@katalinplasznik3102 жыл бұрын
Hát, nem vágyom oda!
@imretoth6495 Жыл бұрын
Hát gyerekek ez a ner erre futotta tengernyi adónkból szánalmas! Te meg Bede szaladj a gazdihoz jár a jutifalat!
@gotfrid6959 Жыл бұрын
10 perc 6 reklám koszi, de nem.
@John_Gregor Жыл бұрын
Nemár, annyi helyen lerágták már ezt a csontot! Sz.gépen AdBlocker Browser, androidon YT Vanced vagy YT Premium, INGYEN a szabad neten. Szivesen.