Powinien Pan dostać jakąś poważną nagrodę za takie odkrycie!!! Niezwykle interesujący wykład. Mnie jak najbardziej ciekawią takie szczegóły jak zmiany tonacji. I ile jest b-moli czy krzyżyków! I piękne wykonanie na koniec. 👏👏👏👏
@lenatelehanova52973 жыл бұрын
Aby poprowadzić tych, którzy nawet nie umieją pływać, na głęboką wodę, trzeba mieć tak silną wiarę w dobro swojej pracy, wielką nadzieję na zrozumienie publiczności i niesamowitą miłość do muzyki, o której tak szczegółowo Pan opowiada! Podróżowanie z Panem w świecie muzyki jest pełne wspaniałych odkryć! Zgadzam się z pańskiej myślą, że tę muzykę stworzył człowiek wskrzeszony do życia. A melodia części środkowej kojarzy mi się z pieśnią kościelną. Dziękuję serdecznie!
@magorzatawieckowska74863 жыл бұрын
Całkowicie zgadzam się Pana teorią, to jest Fryderykowa apoteoza życia, nieśpieszna radość trwania..... Nieprawdopodobne zabiegi że zmianami modulacji tylko podkreślają wielowarstwowość i koloryt chwil /cóż geniusz/. Fantastyczna i odkrywcza analiza. Dziękuję i pozdrawiam.
@gregniemczuk3 жыл бұрын
Dziękuję! Pozdrawiam serdecznie!
@fantasmagoria95703 жыл бұрын
Dobry wieczór! Świetna i dogłębna analiza z całym poszanowaniem dla geniuszu Chopina, który tym razem nieźle pobiegał po kole kwintowym. Cała sprawa z tonacjami (coś niesamowitego, jak mówił Schumann: "czapki z głów, oto geniusz!"), modulacjami i małe śledztwo z pieśnią z Normandii, bardzo angażujący odcinek! Ten nokturn, mimo wielu poszukiwań, zmian brzmieniowych ma w sobie coś czystego, pięknego, a jednak niejednorodnego, a na pewno nie w jednym odcieniu. Jest on zatrzymaniem, spojrzeniem w niebo, doświadczeniem pierwotnej i naturalnej kruchości życia i świadomości jego krótkotrwałej przyjemności. Dla mnie część B mogłaby być spokojnie jednym z preludiów, co za piękny motyw. Pozdrawiam!
@gregniemczuk3 жыл бұрын
Dziękuję za ten komentarz. Również serdecznie pozdrawiam
@robertdepiano3 жыл бұрын
Przepiękny utwór. Dziękuję bardzo :)
@arturxyz76313 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten film! Budowa tego nokturnu naprawdę mnie zaskoczyła. Sądząc po naprawdę dużej liczbie wyświetleń tego odcinka na Facebooku można stwierdzić, że warto mówić o takich aspektach muzyki. Podobnie było z filmem o formie sonatowej. Niewiele analiz uzyskało podobną do tych popularność, a ten o tym nokturnie chyba zupełnie się wybił. Pana wykłady naprawdę pomagają w rozumieniu muzyki Chopina, za co jestem bardzo wdzięczny.
@ewapiano12223 жыл бұрын
Niesamowicie ciekawe!!!Dziekuję!
@mariab.79343 жыл бұрын
Cieszę się, że trafiłam na Pański kanał. Nie jestem muzykiem; wychowałam się w muzycznym domu i troszkę uczyłam się gry na fortepianie. Mam jednak niedosyt olbrzymi. Takich wykładów jak ten, słucham z pasją. Pozdrawiam i subskrybuję :)
@gregniemczuk3 жыл бұрын
Witam serdecznie w moim muzycznym świecie! Gorąco zapraszam do słuchania wszystkich powstałych już filmów: o wszystkich Mazurkach, Walcach, Polonezach, Balladach, Scherzach, o Barkaroli, Berceuse i większości Nokturnów. Dziękuję za obecność! Serdecznie pozdrawiam.
@mariab.79343 жыл бұрын
@@gregniemczuk Taki właśnie mam plan - zapoznać się z wszystkimi filmami po kolei, poczynając od ukochanych: barkaroli, berceuse i nokturnu Des - dur op. 27 nr 2. Już się na to cieszę!
@ewapiano12223 жыл бұрын
@@mariab.7934 Witam,bardzo namawiam do sluchania po kolei wg dst emisji bo maestro nswiazuje takze do poprzednich analiz i swietnie pamieta,o czym juz mowil traktujac sluchaczy jak coraz bardziej wtajemnicxonych melomanow.Ale oczywiscie kazde z tych niezwyklych muz spotkań stanowi cslosc i swoista perelke warta wielokrotnego nawet uwaznego wysluchania
@krzysztofgodek45793 жыл бұрын
Brawo!
@gregniemczuk3 жыл бұрын
Dobry wieczór. Pana komentarz pod ostatnim Nokturnem f-moll mi się nie wyświetla, nie wiem dlaczego... Ale odczytałem go w emailu. Chciałem się do niego odnieść. Otóż melodia "rozkwitały pąki białych róż" powstała w roku 1918, więc to raczej autor tej melodii inspirował się być może Chopinem. Pozdrawiam serdecznie
@krzysztofgodek45793 жыл бұрын
@@gregniemczuk Tak, wiem, że to piosenka z pierwszej wojny. Nie napisałem przecież, że Szopen się inspirował Białymi różami - może się nieprecyzyjnie wyraziłem, zrobiłem pewien myślowy zakrętas. Chociaż, gdyby się inspirował, niech pan zauważy ileż subtelniejsza jest melodia Szopena, wraz z swoim dopełnieniem w drugiej melodii w części A nokturnu. Białe róże idą typową drogą piosenkową, akordową. Narzuca się tu porównanie z tym, jak Szopen wzbogacił Lulajże Jezuniu. Chciałbym jeszcze raz wyrazić podziw i podziękować panu za niezwykłe cenne wykłady. Tak się zastanawiam ostatnio, czy nie mógłby pan zrobić analizy sonaty wiolonczelowej, korzystając ze współudziału jakiegoś zaprzyjaźnionego wiolonczelisty? A co z koncertami fortepianowymi Szopena? W każdym razie czekam z niecierpliwością na kolejne wykłady.
@ewapiano12222 ай бұрын
Wróciłam po 3 larach by jeszcze raz powrocic do wplywu tonacji na klimat,barwę utworu przy okazji tego niedocenianego jak mi się zdaje,Nokturnu.
@joannawronska41003 жыл бұрын
SO WONDERFUL AS ALWAYS AND IMPORTANT!!!!! Thank you for one of my favourite Chopin's Nocturnes in an excellent your rendition and for your analysis/tutorial (today already your two lessons, in English and in Polish), this video will be helpful for many pianists, again my best regards, have a nice evening. Joanna
@Chorson3 жыл бұрын
Ty tutaj :D
@joannawronska41003 жыл бұрын
@@Chorson Hello, good morning, I love Chopin's music since my childhood and I play a lot of his pieces, I hope your music will be coming soon, as always my best wishes, have a happy new week. Joanna
@Chorson3 жыл бұрын
Czy beda 2 koncerty fortepianowe?
@gregniemczuk3 жыл бұрын
Nie w tym roku. Może w przyszłości, choć przydałaby się orkiestra do tego 😊
@bogdankolodziej26753 жыл бұрын
Czuję się jak bym oglądał bez obrazu Indiana Jones w poszukiwaniu niemożliwych tonacji w jednej kompozycji..
@bogdankolodziej26753 жыл бұрын
A jakiego kompozytora obok Chopina pan ceni ,słucha i może gra?Pozdrawiam.
@gregniemczuk3 жыл бұрын
Moim najukochańszym kompozytorem jest Piotr Czajkowski. Ale uwielbiam też grać i słuchać Mozarta, Schuberta, Bacha, Griega, Beethovena,Brahmsa ale również innych..