No video

Mnichov 1938, Libor Stejskal - 25. 10. 2018 - Knihkupectví a antikvariát Fryč

  Рет қаралды 65,314

Knihy Fryč

Knihy Fryč

Күн бұрын

Líbí se vám naše videa? Nakupujte knihy u nás: www.knihyfryc.cz.
Můžete i přímo podpořit výrobu videí a kulturní akce na transparentním účtu 2901479177/2010. Děkujeme!
Mnichov jako noční můra, velká otázka českých dějin, dilema zisků a ztrát...
Mnichov 1938 je pro Čechy kupodivu pořád noční můrou, vyvolává emoce a velmi kontroverzní postoje. Do značné míry je to dáno přetrvávajícími stereotypními a často mylnými výklady. Udržujeme mýtus cizí zrady na nás a sebepojetí oběti v jakési unikátní dějinné tragédii. To je ovšem sebeklam. Měli bychom se snažit vidět rok 1938 jako nikterak výjimečnou situaci v lidských dějinách, která měla i zcela jiná řešení. O nich je třeba diskutovat: co bylo lepší, jaké zisky a ztráty by které přineslo. A zejména bychom měli z této vlastní historické zkušenosti vyvozovat správné postoje k dnešním mezinárodně politickým a bezpečnostním problémům. Pak Mnichov přestane být syndromem, a stane se využitou zkušeností.
Libor Stejskal
Pracovník Střediska bezpečnostní politiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se bezpečnostní politice na národní a evropské úrovni, konceptu bezpečnosti, jejím společenským a environmentálním aspektům a lidské bezpečnosti. Je absolventem oboru Veřejná a sociální politika na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (2005), roku 2013 tamtéž obhájil dizertaci a získal doktorát. Je zapojen do evropských i národních projektů bezpečnostního výzkumu, pracoval v komisi pro přípravu Bílé knihy o obraně ČR, v letech 2008-2009 byl civilním expertem rekonstrukčního týmu v Afghánistánu, je členem redakční rady časopisu Obrana a strategie.
Je autorem bohužel zcela rozebrané knihy Drama '38 : opevnění, Češi a Němci, mobilizace na Liberecku v roce 1938

Пікірлер: 280
@tomasvohryzka8296
@tomasvohryzka8296 Жыл бұрын
Jak si Anglie představuje vztahy s malou zemí předvedla nejen v Mnichově, ale následně i tím, když vydala naše zlato HItlerovi a dále po válce, když si nechala od nás zaplatit za vybavení a výzbroj našich vojáků bojujících v Anglii a za Anglii!
@rockodlak
@rockodlak Жыл бұрын
Celý anglosaský svět je jedna velká žumpa a banda zkurvysynů! Nás dodnes berou jako plebs z východu! Tak se k nám zachovali za války, po válce, chovají se tak dodnes i v budoucnu to bude stejné, ne-li horší! Nedělám si vůbec iluze o Anglosasech!🤮🤮🤮
@lukasgrundel3516
@lukasgrundel3516 Жыл бұрын
Čs. zahraniční odboj v čele s E. Benešem usiloval o vytvoření exilové armády. Tu chtěla ČSR ze svých zdrojů, protože si tím chtěla mj. vybudovat lepší status pro vyjednávání o obnově předválečných hranic. Ale např. letci v rámci britských perutí byli placeni normálně z britského rozpočtu. Jinak ta přednáška není nic moc, stejně jako kniha kterou pan Stejskal vydal. Na trhu jsou lepší publikace na toto téma. Přednáška mi obecně přijde nevyvážená. Fakta jsou nahrazena osobními pocity pana Stejskala, to je za mě velmi špatně.
@klokangeorge4005
@klokangeorge4005 4 ай бұрын
Imperial - debiliismus. To posloucháme i teď- na max! Filujtajbl Londýn&VofA V+W by blili, a zřejmě chrlíli nejlepší dílka
@lukasjuppa7880
@lukasjuppa7880 3 ай бұрын
Měl byste se dovzdělat. Vydání zlata z Británie přikázal sám Hitler, když dosazený říšský zmocněnec donutil vedení národní banky,, pod pohrůžkou smrti, vydat zlato z Británie Hitlerovi. O tom Británie samozřejmě sama nerozhodla.
@katerinabuzalkova3395
@katerinabuzalkova3395 4 жыл бұрын
Já mám pocit, že jsem žila v jiné době než všichni říkají. Nás teda učili, že armáda na obranu byla připravená a vzdání se zamávalo s vojáky hodně - už tenkrát to brali jako zradu. Na základní školu jsem chodila v období 1976 - 1984. Ono to je asi víc o učiteli než o době výuky
@libuskalousova8938
@libuskalousova8938 2 жыл бұрын
LP mi ji on
@jansmotlacha1077
@jansmotlacha1077 Жыл бұрын
Armáda byla připravena za předpokladu, že by naši spojenci dodrželi své závazky, což odmítli. Za této situace to byl předem prohraný boj. Ano, s vojáky zamávalo, že se nakonec nebojovalo, ale jejich nálada v případě, že by se i tak bojovalo, by asi taky nebyla nic extra. Vás přesně učili co?
@jonaspragis
@jonaspragis 10 ай бұрын
Když Beneš v tajnym přípisu Nečasovi navrhl již 15. září odstoupení etnicky německých okresů tak asi situace už předem nebyla dobrá. On si to ještě představoval jako menší bloky území a transfer obyvatel (ostatně asi jeho oblíbené téma -- pak jen jednostranej, po válce).
@klokangeorge4005
@klokangeorge4005 4 ай бұрын
Ano. JE nepochopitelné ČEMU se nakonec tleskalo??? Celá ta 1,2 rep.stala se ..poblijónem! Ne obyč.lidí,ale těch polít.vojenských. A úplně jasně se to připsalo do dění po válce! Komunisti zřídili velkou armádu, ale neustáli ani sami-sebe. Jak říká Sirůček, slabinou a Slabinou byl Dubček, byť lidmi tak oblíben....jenže to byla propaganda- zamilovat si "vládní představitele", to totiž nikdy nejde tak masově....když pořád ještě doznívaly Procesy! Československo dostalo 1968 stejně na prdel, jako dnes dostává Německo od Anericko-britské Loby. Prostě se našel Husák=Scholz a jeho kumpáni, CSU jsou mastňáci podporovaní dlouhé desítky Američany .A ti zachránili tisíce bývalých fašistů, hned v r.1956! Stejně jako1989-90 zachránil Merkl-stasi Produkt tisíce východoněmeckých estébáků,a dal jim lZASE l epší místa, nechal soudit,atd. Tahle Evropa je posraná, a co dělá Brusel, je úplná Totalita, to už bylo jasné přijetím ČR,SR do EU . To byl nepovedek Prvního, a zř.i posledního Řádu. Presodent- Voják j(a všemi směry guma,debil&převlíkač) je vůbec proti koncepci Státu,Ústavě! Takže tu nakonec máme protiústavní zřízení, než jak si všichni post1989 přáli....a tím bylo odstavit Sílu,tedy Vojsko. Ovšemže takhle rozbít lidovou ČSA, byl nesmysl, zatím STB hrálo dál, překšaltovalo na systém Svobodného Evr.Rozvračeství, parlament dostala SE s obrněncem!! a štvalo lidí dál proti sobě směrem dál na Východ( Jerevan). Fujtajbl, naprosto stříkle se jede po staru dál, co nejvíc ubrat vlivu Ruska. Ale tj.už všechno trochu jinak. Rusko-Čína a Indie, Arabskÿ svět už má angloamerických špinavostí, zřejmě dost.
@tomaskladiva6642
@tomaskladiva6642 4 күн бұрын
Ani ne, nam to ucitele rikali taky, v Dnech zrady citjui K. Gottwlada: I nazi habesane...
@76Mafis
@76Mafis 4 жыл бұрын
Krásná přednáška, pane Lucáku souhlasím, nejpodstatnější je, že jsme dali Něcům výbroj pro 42 divizí, kterou by jinak vyráběli 2,5 roku, v případě naší obrany by žádné Polsko 39 nebylo.
@petrcervenka3148
@petrcervenka3148 Жыл бұрын
Německo tyhle vyzbrojené divize mělo už na podzim 1938 a vyrábělo se i v Německu. Takže by na Polsko výzbroj měli. I v případě naší obrany by část našich tanků zprovoznili a hlavně, zbrojovky by během bojů neničili, nebyli idioti, věděli ,že se jim budou hodit. A ještě, možná nechtíc váš příspěvek vyznívá ako podraz vůči Polsku a možná dalším. Jenže tihle další na nás tlačili, ať nekazíme mír, chtěli se se Německem kamarádit a Polsko samotné si uzoblo Těšínsko.
@dagmarmaskova5740
@dagmarmaskova5740 10 ай бұрын
Dostali to od spojenců. Od nás by si to stejně vzali, i s životy občanů.
@76Mafis
@76Mafis 10 ай бұрын
@@dagmarmaskova5740 Tak asi nevzali, když by jsme se tím bránili, že
@janrunarelbogen6638
@janrunarelbogen6638 3 жыл бұрын
Konečně neubrečená přednáška o Mnichovu.
@HMC-bg1ge
@HMC-bg1ge 5 жыл бұрын
Skvělá přednáška !!!! Úžasné.!
@miroslavhazucha9921
@miroslavhazucha9921 4 жыл бұрын
Do 1:32 min. veľmi dobrá prednáška a potom to mladej úplne posral na celej čiare!!!!!!!!!!!!! 😬👎👎👎👎👎👎👎👎👎😈😀
@vendi558
@vendi558 3 жыл бұрын
@@miroslavhazucha9921 řekl bych, že z vážných věcí udělal typické talk show.
@stanislavadobdova82
@stanislavadobdova82 3 жыл бұрын
To jako vážně?
@filipkovany7519
@filipkovany7519 8 ай бұрын
No, také by mě ten hochštapler svou demagogií pobavil, kdyby to nebylo tak vážné téma.Takhle se přepisuje historie a .blbne omladina, bravo kdo to platí?
@76Mafis
@76Mafis 4 жыл бұрын
Pane Smejkale, gesto a nemalé se v roce 1939 stalo, zapomněl jste na 3 denní válku s Polskem a Madarem na Zakarpatské Rusy, generál Svátek.
@Wurstchen28
@Wurstchen28 Жыл бұрын
Tohle je super. Konečně slyším podrobný rozbor založený na informacích a ne na pocitech. Takhle detailní porovnání sil na obou stranách jsem nikdy neslyšel. Výborně
@radekkohoutek
@radekkohoutek 11 ай бұрын
Děda tam byl - mezi těmi mobilizovanými v roe 1938. Prý odjížděli z nádraží a byla tam dost pochmurná atmosféra. Všichni čekali, že to bude masakr jako za první světové války a hodně se jich nevrátí. Některé ženské při loučení dostávaly hysterické záchvaty. Nebyla to taková legrace.
@Sotouadam
@Sotouadam 4 жыл бұрын
Naprosto skvělá přednáška!!! Děkuji!!!
@tomasvohryzka8296
@tomasvohryzka8296 Жыл бұрын
Správná námitka je od pána, který říká, že kdybychom bojovali v Sudetech bylo by to považováno za boj na cizím území a byly bychom považováni za agresory a ty , kdo rozpotali válku. A pan přednášející na to zcela nesmyslně říká, "že ale všichni by věděli, že to ještě včera bylo naše území a že se vlastně bráníme Němcům!" To je hrozný nesmysl, že by všichni toto věděli, vždyť právě všichni, kdo měli v mezinárodní politice rozhodující slovo /tedy Anglie, Francie a Itálie/, rozhodli včera, že toto území není naše, ale že patří Německu.
@tomaskladiva6642
@tomaskladiva6642 4 күн бұрын
a to je taky fakt, GB a F nas hodili pres palubu.
@joseflucak2932
@joseflucak2932 4 жыл бұрын
super přednáška, jinak když to poslouchám tak se ve mě víc tvoří představa že tím že jsme se rozhodli podrobit diktátu tak jsme dali německu klíče od zbrojnice v uvozovkách
@vendi558
@vendi558 3 жыл бұрын
Jo, teď se podrobujeme EU. Co s tím vápnem?
@lacajt5257
@lacajt5257 3 жыл бұрын
@@vendi558 Vstup do EU nebyl válečný, ale opřený o výsledek referenda a má dalekosáhlou demokratickou legitimitu (opakovaně potvrzován v dalších a dalších voleb proevropských stran). Jsi tak nízkého intelektu, že ti to přijde srovnatelné?
@vendi558
@vendi558 3 жыл бұрын
@@lacajt5257 jdem takového intelektu, že vstup do Evropského svazu byl sofistikovaným podvodem (LS), stejně jako vstup do NATO (agrese NATO do Jugoslávie v r. 1999). A jako UK odešla, mize z ES odejít ČR a jiné země, pokud ES nepadne z vlastní stupidity sám.
@lacajt5257
@lacajt5257 3 жыл бұрын
@@vendi558 Ty nejsi Čech, viď? Odkud přesně jsi? Překládáš přes translator z jakého přesně jazyku?
@vendi558
@vendi558 3 жыл бұрын
@@lacajt5257 koukám a napadá mě, nejsi ty Kapku blbej?
@tomasvohryzka8296
@tomasvohryzka8296 Жыл бұрын
Ale nikdo nerazil doktrinu, že se budeme bránit jen tehdy, pokud nám někdo bude pomáhat! Nic takového nikdo v roce 38 neříkal a naši obrannou doktrinu takto nepojímal. Šlo přece o to, zda má smysl se bránit a vést nerovný a marný boj s mnohem silnějším útočníkem. . Pokud by nás napadla menší země s menší armádou, tak by nikdo na pomoc zvenčí nečekal. Představa, že se máme bránit vždy a proti každému nepříteli bez ohledu na poměr sil a okolnosti zavání naivitou a účelovostí. Jít do předem prohrané války je pochopitelně přinejmenším diskutabilní.
@danielstepan239
@danielstepan239 5 жыл бұрын
velmi užitečné a zajímavé video
@vilembesta1699
@vilembesta1699 10 ай бұрын
výborný, díky!
@chosehagut-dq3xf
@chosehagut-dq3xf Ай бұрын
Snůška polopravd kdy je řada faktů zamlčena a jiná vyzdvižena.
@tomashalbich3953
@tomashalbich3953 9 ай бұрын
Pěkná přednáška, díky. Podle mne to nejzásadnější bylo, že vláda a prezident ani na vteřinu ve vojenské řešení nevěřili, vůbec to nebylo na stole, do poslední chvíle věřili v diplomacii. Bohužel neměli odvahu ani o tom uvažovat, velení armády na skutečnou obranu absolutně nebylo připraveno ve smyslu praktické obrany, bylo to jen velké divadlo... Bohužel.
@Kamcana
@Kamcana 4 жыл бұрын
Je do velmi dobra prednaska ac s nim v mnohem nesouhlasim. Neresim to zda jsme se mohly ci nemohly efektivne branit tam popsal mnohe varianty spravne . Kratky odpor formalni odpor delsi tvrdy odpor varianta se Stalinem ci jen Rumunskem atd. Zduraznim predem ze jeho vyklad beru za velmi dobry ale jako spravny kritik se ozvu v tom cem se fatalne myli. Prvni je fakt podceneni nemeckych vojsk co do kvality veleni na vsech urovnich a prispusobeni k moderni forme boju kterou uz prakticky testovali na Spanelskem bojisti kdezto CS veleni na vsech urovnich nemelo 20 letou praxi a to bohuzel je rozhodujici. Nemci ve valecnych operacich (39-41) nevitezili poctem nebo kvalitou zbrani pokud sledujete jejich akce proti souperum kteri kladli odpor ale velenim taktikou strategii a tvrdosti leteckych uderu ktere udelali dojem na vsechny napadene staty. Ja nejsem vojak ale vnimal sem profesni neschopnost u vsech lidi kteri byli odtrzeni z praxe a hrali si na profesionaly a to ze nedokazali s rozhodnosti odstavit Benese od veleni i kdyz meli informace o pravem stavu nemecke a CS armady znaci o jejich vojenske neschopnosti kterou by projevili i teoretickem boji nebo analyza pana Stejskala je prilis z dnesniho uhlu pohledu optimisticka. Navic by se mel jako historik oprostit od anti-rusismu zmineneho nejakou pomoci pobalti ... utok na stat NATO spada uz do jaderneho konfliktu do ktereho rusove nepujdou. Lepsi by bylo nacistickou infiltraci a mnichovskou ustupcivost a toleranci nacismu stovnavat se soucastnym defetismem k islamismu ktery doslova kopiruje nastup Hitlera v evrope.
@lukasgrundel3516
@lukasgrundel3516 4 жыл бұрын
Ta přednáška je strašná!!
@renatajd7758
@renatajd7758 4 жыл бұрын
Jako jako jako jako
@kompot801
@kompot801 4 жыл бұрын
Jakej to má smysl? Co by kdyby? Jenom kecy! Buďme rádi, jak to dopadlo.
@peterorosz5789
@peterorosz5789 Жыл бұрын
Perfektne !
@psisteak4122
@psisteak4122 Жыл бұрын
Kurevsky zajímavé video a pohledy na věc.
@KMarik
@KMarik 2 жыл бұрын
Úvaha o ztrátách na českých životech za 1. Světové války a vyvozovat z toho závěry o počtu možných mrtvých na české straně mi přijde nevhodná. Za 2. války se na území První republiky prakticky vůbec nebojovalo. Při obraně Československa po Mnichově by, alespoň tedy celé Čechy, byly bojištěm.
@generallz
@generallz Жыл бұрын
Výborná přednáška!
@robertcabadaj702
@robertcabadaj702 Жыл бұрын
Libor Stejskal, dobrá práce.
@tomasfijala7413
@tomasfijala7413 10 ай бұрын
Proto jsem přesvědčen, že jsme se mělí bránit!
@petrbalcarek23
@petrbalcarek23 3 жыл бұрын
Jediný +Mnichova by mělo bejt aby se lidí poučili a nikdy to už nedovolili
@peterorosz5789
@peterorosz5789 Жыл бұрын
Z ukoristenej vyzbroje CS armady mali Nemci velku radost a pouzili ju proti ZSSR ! Nehovoriac o vyuzit Ceskeho priemyslu pocas vojny.
@pavelcerny7443
@pavelcerny7443 4 жыл бұрын
Měli bychom revidovat historickou roli Edvarda Beneše, který nese politickou odpovědnost za reakci ČSR na Mnichov. Jako národ jsme se jako téměř vždy v historii zradili sami, a v tomto konkrétním případě se tím zrádcem stal Edvard Beneš, který upřednostnil své osobní zájmy a utekl do Londýna. Příznačné je, že tento člověk o desetiletí později fakticky pustil k moci komunisty. Klement Gottwald byl zbabělý ochlasta, kterým například Stalin, krutý diktátor, ale velmi chytrý muž, pohrdal. V ČSR se Gottwald dostal k moci ne silou soudruhů, ale slabostí jejich oponentů. Tady vidím historickou souvislost s naší dobou, kdy nám kraluje antiJánošík, a jediné, co dokáže naše politická opozice, je kňučení, ať už v parlamentu, v médiích, nebo na náměstích. Kde je Bivoj? Kde je král Otakar? Kde je nějaký Žižka?
@jansmotlacha1077
@jansmotlacha1077 4 жыл бұрын
Přednášející navrhuje alternativu boje, dokud nedojdou náboje. I taková strategie ale musí být naplánována dopředu, tzn. Beneš by musel zařídit, že armáda by měla takovou výzbroj, "aby se neřeklo". To má smysl pro běžného občana z hlediska pocitu národní hrdosti, ale přijde mně pokrytecké hodnotit Beneše jako vlastizrádce kvůli přijetí Mnichova, zatímco v druhém případě (omezené demonstrace statečnosti) by jeho chování bylo "ok".
@zbynekhubinka2454
@zbynekhubinka2454 3 жыл бұрын
@@jansmotlacha1077 Mimoto Češi vůči hitlerovskému Německu měli "zvláštní postavení" -- opět odkazuji na Mein Kampf. S Finy vůči SSSR se to prostě srovnávat nedá.
@ondrejadamek5455
@ondrejadamek5455 2 жыл бұрын
@@zbynekhubinka2454 muzete to rozvest, proc se to neda srovnavat s Finy a co psal Hitler o CSR v Mein Kampf?
@budziszynek
@budziszynek Жыл бұрын
@@jansmotlacha1077 válka je důsledkem politiky Obviňování Beneše ze zrady není oprávněné Československo zůstalo politicky i vojensky osamocené Velká německá diaspora Historicky přežili obyvatelé Československa nacismus komunismus Beneš měl pravdu!
@budziszynek
@budziszynek Жыл бұрын
viz Jaltské dohody. Benes zachránil život Kde stála bota sovětského vojáka Bylo sovětské Rusko .Gotwalld nebo jiný je prostě česká figurka Svobodné volby? parodie Scénář za komunistů vznikal v Moskvě !
@martinivan3807
@martinivan3807 5 жыл бұрын
Přednášející použil řadu zkreslených informací. V podstatě je přednáška manipulující. Stačí si ověřit zmiňované údaje.
@rockodlak
@rockodlak Жыл бұрын
Otázkou zůstává, zda nejste velký lhář?
@martinivan3807
@martinivan3807 Жыл бұрын
@@rockodlak Nejsem.
@martinvanecek7043
@martinvanecek7043 5 жыл бұрын
Skvělé
@vojtasks
@vojtasks 4 жыл бұрын
Pan Stejskal, dle mého názoru tvrdí trochu blbosti. Je sice pravda, že jsme "ztratili důstojnost" kvůli Mnichovu. Ale tvrdit, že to dopadlo nejhůř, jak mohlo? To si dělá srandu. Představte si situaci těsně před Mnichovem, kdyby se generalitě a vládě řeklo, jak to dopadne, když příjeme Mnichov. Dyť Česká republika zůstala celá. Snad s Rakouskem byla nejzachovalejší země. Mohli byste dostat šílenej kotel od té armády. Samozřejmě to odnesli čeští židé a to je pochopitelně hrozné, nicméně by to odpor proti Německu nijak nevyřešil. Bohužel bychom o židy stejně přišli. Takhle z toho vyšla Republika až neuvěřitelně dobře díky práci Beneše, který v exilu zařídil vypovězení Mnichova a Republika zůstala prakticky celá. Ano, můžeme s tim spojit vděčnost Rusům, která se po válce proměnila v komunistickou diktaturu. Ale buhví, jaký scénář by zařídil, aby Republika nebyla rozbombardovaná, aby Československo skončilo v západní sféře. Takový scénář prostě neznám. Možná stačilo prostě jenom přijmou Marshalla.
@miroslavbolek3870
@miroslavbolek3870 4 жыл бұрын
Naprosto s Vámi souhlasím. A republika by po válce v západní sféře určitě neskončila, protože pro Stalina jsme byli naprosto klíčoví: měli jsme jako jediní (vedle Kanady a tehdejšího Belgického Konga) doly na uran. Navíc by Stalin asi těžko připustil takový dlouhý západní klín, který by se dotýkal u Užhorodu samotných hranic SSSR...
@zbynekhubinka2454
@zbynekhubinka2454 3 жыл бұрын
@@miroslavbolek3870 Když jsme u toho kontrafaktu: pořád byla ve hře varianta rozdělení Československa -- Husák by byl rád dikttátorem na Slovensku, ačkoli Stalinovi by spíš vyhovoval agent NKVD Široký. A uran, samozřejmě...
@1976Vlada
@1976Vlada 4 жыл бұрын
1:32 - Ano, mohli jsme se bránit sami, to jsme opravdu mohli, ale Francie a Anglie nás zradily, né že né.
@filipbunbury8552
@filipbunbury8552 4 жыл бұрын
..brániť sme sa mohli a mali či nás niekto zradil alebo nezradil .. len na margo videa :) slováci neboli menšina to asi pánovi len vykĺzlo :)
@miroslavbolek3870
@miroslavbolek3870 4 жыл бұрын
No, trochu je potřeba vás poopravit... Británie nás nezradila, žádnou smlouvu jsme s ní neměli... jen s Francií z roku 1924, s Malou dohodou od roku 1921 a se SSSR od 1935. Britové tedy obecně s nikým žádné smlouvy nemají ;-)
@petrforet9383
@petrforet9383 3 жыл бұрын
Doporučuji přečíst si článek 86 Versailské smlouvy. Mě osobně přečtení tohoto odstavce zbavilo pocitu nějaké zrady. Osobně beru Mnichovskou smlouvu jako naplnění článku 86.
@1976Vlada
@1976Vlada 3 жыл бұрын
@@petrforet9383 A kvůli tomu se budu učit francouzsky, co? ... Tůdle! Jistě, Versailleská smlouva je, jako každý právní dokument, napsaná tak, aby to vyhovovalo tomu, kdo ji napsal a vnutil druhým. A teoreticky v ní lze najít i argumenty k ospravedlnění Mnichova. Protože: kdo hledá, najde (jinými slovy: kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde). Ale je potřeba se dívat také na logiku věci. Francie sama sebe dobrovolně strašně oslabila tím, že umožnila Německu okupovat ČSR i s jejím průmyslem (včetně zbrojního). Hitlerovu knihu "Mein Kampf" znali i ve Francii (tenkrát ještě nebyla cenzurována tak, jako dne - po 2. sv. válce). Bylo jasné, o co Hitlerovi jde. A bylo také jasné, co je potřeba udělat pro jeho zastavení.
@petrforet9383
@petrforet9383 3 жыл бұрын
@@1976Vlada Francouzky se učit netřeba. Stačila by angličtina nebo němčina. Československo podepsalo Versailskou smlouvu. Nebo mu byla vnucena? Neodvažuji se spekulovat. Text v češtině naleznete zde cs.wikisource.org/wiki/Versaillesk%C3%A1_smlouva#%C4%8Cl%C3%A1nek_86. Jinak z Vašeho příspěvku cítím negativní emoci. Číslo ve vašem Vašem jméně odkazuje na rok narození? Pokud ano jsme stejně staří a ani jeden z nás tu dobu nezažil a můžeme si dovolit nebrat to osobně.
@76Mafis
@76Mafis 4 жыл бұрын
A k lidem v místnosti, Chamberlain byl jistě vítán, ale stejné davy měl kolem sebe i Churchil, akorát nejásali.
@filipkovany7519
@filipkovany7519 8 ай бұрын
Tahle snůška zmatených blábolů je určena nezletilým nebo někomu kdo žil a žije v jiném světě, ale v dnešní době je to obvyklý jev, přepisování historických faktů a vytváření fikcí, které plní žádoucí zadání.
@jankrajca8858
@jankrajca8858 5 жыл бұрын
Děkuji za výtečnou přednášku. Zajímalo by mě však, jestli velitelství armády ČSR mělo v té době takový přehled o německé armádě jak jste prezentoval? A pak by mě ještě zajímalo, díky čemu bychom nakonec s němci prohráli? Když vojenské síly byly vyrovnané v onom roce 38.
@saiien2
@saiien2 4 жыл бұрын
Síly byly vyrovnané ano, ale jen z počátku. My měli zmobilizovanou úplně celou armádu. Němci ne. Ti mohli postupně zmobilizovat klidně ještě 2x tolik toho co měli na počátku. To my už ne. V podstatě jsme byli bez rezerv.
@romanjancura9651
@romanjancura9651 4 жыл бұрын
Přehled pravděpodobně ano. Abwehr byla rozvědka na baterky, taková mizerná, že ji, někteří považovali za odbojovou organizaci, a dokonce i Československu se podařilo infiltrovat německou armádu a její zpravodajské služby.
@miroslavbolek3870
@miroslavbolek3870 4 жыл бұрын
@@romanjancura9651 Tou infiltrací zpravodajské služby myslíte toho nespolehlivého dvojitého agenta Paula Thümmela alias A-54, který donášel napůl nesmysly, napůl pravdy a ke kterému přišel Moravec jak slepý k houslím..?
@lukasgrundel3516
@lukasgrundel3516 4 жыл бұрын
@@saiien2 hlavně jsme bránili 4000 km s 42 divizema, to je peklo
@labuznikprdelovy5261
@labuznikprdelovy5261 4 жыл бұрын
@@lukasgrundel3516 Ale zase plně vybavenýma divizema. ;)
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 11 ай бұрын
Táta byl u Comandos v Cizinecké legii potom ke konci války u RAF. Netuším, jak vy to máte s mindráky kolaborace vaší rodiny, ale my jsme v pohodě za námi leží desítky mrtvých Fašistů a za svou rodinu se nemusím stydět. Jestli vi ano žvaňte dál o tom, že jste se vzdali. My jsme muži co jste vy? Užvaněná intelektuální vrstva.
@tomaskladiva6642
@tomaskladiva6642 4 күн бұрын
Pan Stejskal je v mnoha vecech vedle jak ta jedle a snazi se zavadet - napr. proc nase obeti WWII srovnava zrovna s USA??? Proc ne s Polskem? Vi vubec, ze vetsina nasich obeti byli zide???
@pacajalbert9018
@pacajalbert9018 3 жыл бұрын
už s toho tak mimo podobné vojaci ktorý už ani nevedeli kde proti komu strela ale hlavne vec že sa musel brániť s streliť
@michalhovorka9114
@michalhovorka9114 Жыл бұрын
Zajímalo by mne, jestli existuje nějaká literatura, nějaké paměti generálů ČS nebo Wermacht, sepsané po válce, kdy byla k dispozici čerstvá data, mnoho pamětníků i účastníků, a kdy bylo prakticky nemožné krmit lidi dojmy, 80 let poté.
@lukasgrundel3516
@lukasgrundel3516 Жыл бұрын
ucelená ne, jen výpovědí L. Krejčího a některých členu sboru.
@janfreer9813
@janfreer9813 Жыл бұрын
Keci v kleci.🤣🤣🤣
@olivertaltynov9220
@olivertaltynov9220 Жыл бұрын
Podnětná přednáška, obzvláště pro českou veřejnost, ale některé momenty svědčí o tom, že si pan Stejskal má stále co doplnit. Např. 21:20 - viz např. Wikipedie "Intelligenzaktion", napravo hned foto "Němečtí vojáci se chystají zastřelit polské rukojmí v Bydhošti (9. 9. 1939)". Polská kampaň hned od začátku byla ze strany Německa vedena jako genocidní válka a nebyla to jen nějaká záležitost Einsatzgruppen, Wehrmacht se plně máčela ve zločinech (také). 37:11 - ne, neřekli Finům nějaký takový nesmysl: Britové udělali nálet na Petsamo a postoj Británie byl velmi důležitý k omezení akcí Finů vůči dráze spojující Murmansk s Ruskem jižněji. Jinak termín "v právu" tu zaznívá zcela nezasvěceně, ale to by přesahovalo míru a účel této reakce. 1:52:56 - velmi důležitá poznámka, údaj, který měl uvést sám přednášející. Ale jeho reakce na tuto poznámku prokazuje, že její závažnost si ani neuvědomuje (neuvědomoval). Pokud se v Locarnu v roce 1925 rozhodlo o záruce západních hranic Německa, o těch východních (tedy s Polskem a Československem) v případě sporů mělo být rozhodnuto prostřednictvím arbitráží a k jakékoliv záruce ze strany Francie a Velké Británie nedošlo (v podstatě již to lze bez váhání označit za zradu vůči Československu a to hned z několika hledisek, uvedu zde jen jedno - Československo bylo v První světové válce (skrze legie) spojenec F a VB, přesto bylo vyhověno původnímu (a v podstatě trvalému a budoucímu) nepříteli obou velmocí. Pro československé diplomaty (a samozřejmě pro Beneše také) to byl velmi nepříjemný signál a de facto předehra k Mnichovu. Garanty hranic byly velmoci (a mezinárodní právo jako takové až v podstatě teprve od Helsinek 1975 do hanebné záležitosti s Kosovem - od Kosova jsou to de facto opět velmoci a záležitost na Ukrajině je (také) důsledek Kosova). 1:54:09 - neměnnost britského postoje k mnichovské dohodě vztahující neplatnost až k 15. 3. 1939 potvrdil ještě v dubnu 1965 britský ministr zahraničních věcí Stewart. Je potřeba ještě něco dodávat?! Nebýt vstupu Sovětského svazu do války a toho, že osvobodil většinu území bývalé ČSR, mohla být území přiřknutá Německu Mnichovem Německu ponechána i přesto, že by Německo válku prohrálo a pan Stejskal absolutně nechápe závažnost a závaznost Mnichovské dohody a jaké úsilí představovalo oduznání Mnichova. Úvahy pana Stejskala o "spojené síle" v rámci NATO a nějaký vliv na politiku Ruska už jsou vysloveně mimo a doslova hloupé. Ostatně na to si lze uvědomit, že síla NATO rozhodně nespočívá v evropských členech, ale v USA. Navíc v Jugoslávii NATO prokázalo, že to není "jen" obranná aliance, ale i aliance ochotná vést agresivní válku (Jugoslávie kteréhokoliv člena NATO nenapadla).
@jonaspragis
@jonaspragis 10 ай бұрын
Co je to za pohádkáře, to bylo pro děcka?
@vladimirkusyn7219
@vladimirkusyn7219 4 жыл бұрын
Průmyslové Československo mělo dobrou armádu a slušně opevnění, to je fakt, říkal to generál Syrový a to byl v těch létech opravdu schopný voják! Říkali mu Žižka! Kusyn Vladimír vkusyn@centrum.cz
@lukasgrundel3516
@lukasgrundel3516 4 жыл бұрын
No Syrový zas moc schopný nebyl
@martinpalek5161
@martinpalek5161 3 жыл бұрын
Spíše Šnajdárek,ale ten byl odsunutej na druhou kolej
@lubos4639
@lubos4639 11 ай бұрын
Cele by se to dalo rici v jedne pulhodince - trochu bych to zhutnil, jinak - zajimyva prednaska a netradicni nazor.
@tomasvohryzka8296
@tomasvohryzka8296 Жыл бұрын
Ten pán je komický, jak si sám odporuje. V roce 38 byl nesmysl myslet si, že se máme bránit jen tehdy, pokud nám pomůžou spojenci, tedy Anglie a Francie. Přece se musíme bránit sami, bez ohledu na to zda nám někdo pomůže či nikoliv, říká. Ovšem na začátku přednášky hodnotí naši současnou obrannou doktrinu tak, že by nemělo smysl se bránit, že s naší armádou by obrana bez spjenců neměla smysl a amysl má jen našeobrana v rámci aliance. Ostatně jeden posluchač mu to také říká a jeho reakce je velmi zmatená. Noa pak bych rád viděl tohoto statečného hocha, který poučuje a soudí zpětně kdekoho, že jsme měli s Německem bojovat, zda by on sám šel do války.....
@rkormanak1968
@rkormanak1968 3 жыл бұрын
Veľmi zlá a povrchná prednáška - totálne ignorovanie faktov o Maďarsku, Poľsku a Slovensku. Je neuveriteľné kto dostáva priestor prednášať o takýchto témach.
@denniskriz3380
@denniskriz3380 2 жыл бұрын
Prosim vás, jak se jmenoval ten český voják který zastřelil toho "řvácího německého důstojníka" v Moravské Ostravě? ( 18:24 a.t.d.) Já by jsem přispěl k pomníku na jeho památku ;-)
@jirikerner6296
@jirikerner6296 2 жыл бұрын
Čajánkovy kasárna ve Frýdku Místku, byl to Slovák a jmenoval se Sagan, jako ten cyklista.
@76Mafis
@76Mafis 4 жыл бұрын
Upřesním, v rozhovoru s gen.Krejčím, řekl generál po válce, kdyby za námi kdokoliv v září přišel, myšleno politik, že zemi povede, udělali jsme puč a vedli zem do války. Nikdo nepřišel.
@lukasgrundel3516
@lukasgrundel3516 4 жыл бұрын
což byl ovšem alibismus
@realmacgrey6421
@realmacgrey6421 4 жыл бұрын
Ani Rašín?
@76Mafis
@76Mafis 4 жыл бұрын
@@realmacgrey6421 Ne
@realmacgrey6421
@realmacgrey6421 4 жыл бұрын
@@76Mafis škoda
@lukasgrundel3516
@lukasgrundel3516 4 жыл бұрын
@@realmacgrey6421 Ani Rašín. Všichni nakonec uznali, že válka je to horší řešení
@petrbalcarek23
@petrbalcarek23 3 жыл бұрын
Ale dopadlo by to ještě hůř,kdyby měl rozhodnout Valdštejn Kalousek a jeho proskopčacka kavárna😅
@jol666jol
@jol666jol 5 ай бұрын
to jsou kecy, čs vojáci přeběhli k rusům
@josefslesinger111
@josefslesinger111 2 жыл бұрын
Skvělá přednáška až na ty chytrolíny v sále. Divím se, že je pan Stejskal neposlal k šípku. Každý z nich by to udělal líp než v tom roce 38. Achjo...
@richardfurajtar1279
@richardfurajtar1279 4 жыл бұрын
Čaruješ so svojou fantáziou. dnes to vieme , čo by bolo vtedy ....keby .Začaruj dnes a...nech ti dá história za pravdu.
@lacajt5257
@lacajt5257 3 жыл бұрын
To mluvíš s kým? Samomluva?
@martinkubani4883
@martinkubani4883 2 жыл бұрын
Vynikajuce.
@alesales3377
@alesales3377 3 жыл бұрын
pán sesbíral poznatky za 80 let a tím pádem vše důkladně ví a zná,škoda že tomu tenkrát nevelel :-))
@lacajt5257
@lacajt5257 3 жыл бұрын
Pravděpodobně nechápeš úkol a povolání historika.
@martinslezak2287
@martinslezak2287 2 жыл бұрын
Pěkná přednáška 👍, v kontextu dnešních dnů je až udivující jak přesné předpoklady pan přednášející měl.😬
@vladimirsindelar6668
@vladimirsindelar6668 8 ай бұрын
Vstupně diskutuji - to jsou strašné bláboly.
@michalnovotny8267
@michalnovotny8267 Жыл бұрын
Dobrý, ale těch plevelných slov. To je JAKO strašný.
@user-to1eb7pt9s
@user-to1eb7pt9s 8 ай бұрын
Kdo zabil generála Štefanika? Byl Beneš Gembler?
@pacajalbert9018
@pacajalbert9018 3 жыл бұрын
Nemecko aspoň vtom mali cieľ dostať sa východu slnka 🌇
@blackwithe245
@blackwithe245 3 жыл бұрын
ještě jsme měli letoun Avia B 35
@romanhladik-kandidat6629
@romanhladik-kandidat6629 5 жыл бұрын
Proč je to stříhaný?
@knihyfryc4176
@knihyfryc4176 5 жыл бұрын
Dobrý den, kamera po určitém objemu dat vytváří nové videosoubory, čímž vzniká mikropauza v záznamu. Než nechat každých cca 20 minut useknuté slovo, raději kompromisně nastříháváme v rámci zachování co nejpůvodnějšího kontextu.
@pavelmichna6566
@pavelmichna6566 5 жыл бұрын
Bohužel tendenční a jednosměrné vedená přednáška, nicméně informačně stále velmi hodnotný příspěvek,
@petermatejicka9238
@petermatejicka9238 4 жыл бұрын
v com tendencni? ze sme mali moc dobru armadu?
@76Mafis
@76Mafis 4 жыл бұрын
Ano v čem tendenční?
@Chorochronchotor
@Chorochronchotor 4 жыл бұрын
@@76Mafis Jak již bylo zmíněno v diskuzi, pokud bychom bránili pohraničí, byli bychom vnímáni jako agresoři, ćož by mohlo mít velmi negativní důsledky na poválečné rozdělení Československa. Největší tragedií byla politika appeasmentu... Osobně dlouhodobě nevím jak se k bych se zachoval, jak se říká, hindsight is 20/20...
@romanjancura9651
@romanjancura9651 4 жыл бұрын
@@Chorochronchotor Nemělo. Holocaust, vyvražďování etnik, národů, společenských elit, zločiny proti míru, zločiny proti lidskosti. To vše by natolik převážilo, že nic negativního by se v otázce "poválečného rozdělení" nestalo.
@Chorochronchotor
@Chorochronchotor 4 жыл бұрын
@@romanjancura9651 jak píši, hindsight is 20/20... Nemůžete to s jistotou vědět, Já neobhajuji ani jedno, ani druhé, ale vnímat Beneše takřka jako vlastizrádce a dělat rozbory jeho činů s vědomím jak to všechno dopadlo mi připadá příliš tvrdé a neupřímné. Všichni víme jaká čísla bychom si bývali vsadili, po proběhnuvším slosování...
@76Mafis
@76Mafis 4 жыл бұрын
Takže během měsíce se mohlo, hlavně ve Francii změnit velmi mnohé.
@petrcervenka3148
@petrcervenka3148 Жыл бұрын
Asi jako o rok později. :-(. Polsku pomoc výslovně slíbíli a nakonec se na jakoukoliv větší akci vykašlali.
@76Mafis
@76Mafis 4 жыл бұрын
Beneš byl sice pod tlakem, ale spáchal vlastizradu. Podle tehdejších zákonů byl ke kapitulaci nutný souhlas, vlády, parlamentu, a presidenta.
@76Mafis
@76Mafis 3 жыл бұрын
@@72badry ČIli velezrada
@76Mafis
@76Mafis 3 жыл бұрын
@@72badry V.S jasně dala zmíněné území ČSR na základě historické hranice, tam nebylo o čem. Původní dohoda o podstoupení části území, stále ovšem bez souhlasu parlamentu, čili v režimu zrady, padla poté co Hitler požadoval víc než už byla ochotna tolerovat i Anglie.
@jpoledna1
@jpoledna1 4 жыл бұрын
Supr přednáška.
@alessalamatin167
@alessalamatin167 5 жыл бұрын
Drnek teda
@tomfu6210
@tomfu6210 4 жыл бұрын
Tech 60 000 mrtvych z valky by bylo navrch k min 365 000 z okupace. Viz osud Polska. Pro Nemce jsme meli cenu jako fabrika.
@romanjancura9651
@romanjancura9651 4 жыл бұрын
@@angryrascal8221 Protože "Zákon na ochranu české krve" vznikl ve Vašem youtubovém příspěvku. ;)
@tomfu6210
@tomfu6210 4 жыл бұрын
@@angryrascal8221 Proc bych to jako mel delat? Oni Zidi v 38 nerukovali? Nebojovali v zahranicnim vojsku?
@luciepodhorova3661
@luciepodhorova3661 Жыл бұрын
🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰
@fanene70
@fanene70 11 күн бұрын
?
@borekkucera4571
@borekkucera4571 4 жыл бұрын
"měli"
@borekkucera4571
@borekkucera4571 4 жыл бұрын
Bránit jsme se měl, i kdyby jen symbolicky. Beneš zklamal v každé krizi.
@vendi558
@vendi558 3 жыл бұрын
Beneš? To bys tak zradil ty a zradil J. Masaryk + 13 ministrů vlády před 25.2.1948. Asi tak.
@45bohdan
@45bohdan 3 жыл бұрын
Pan Stejskal úplně pominul Benešovu velezradu "Nečasovu misi". Mobilizace se tím stala jen fraškou !
@zbynekhubinka2454
@zbynekhubinka2454 3 жыл бұрын
Je dobře, že to připomínáte. Z hlediska "hrdého Čecha" by jako skutková podstata velezrady určitě stačilo i vyjednávání s Henleinem a ořezání výběžků v půlce září. Nečasova mise ovšem zapadá do jiného schématu, totiž ukázat světu, že Češi se chtějí dohodnout i za cenu překročení vlastních zákonů. Beneš zjevně kalkuloval s tím, že Hitlerovi ujedou nervy (což se stalo v Godesbergu) a že svým hysterickým blbnutím Brity rozhodí natolik, že válka bude hned a všechny tyhle zastírací pokusy budou zapomenuty. Je to taktika kluzkého diplomata, ale měla smysl -- za žádnou cenu se nestat důvodem k válce.
@bizongym4445
@bizongym4445 3 жыл бұрын
Blbost ..bránit jsme se měli a škoda špatně dohody s Ruskem...Na politiku seru .Mi a Rusáci mohli zabránit hrůze a všemu ..Ty ses měl narodit v té době...a do měsíce 🤣mozna tak az za 6 mesicu a to by doslo spojencum a věřím že i Rusko by šlo na pomoc.
@martinslezak2287
@martinslezak2287 2 жыл бұрын
Stále máš stejný názor? O té hrůze atd.
@rockodlak
@rockodlak Жыл бұрын
Komu tykáte? Já vás mrdám!!!
@filipkovany7519
@filipkovany7519 8 ай бұрын
@bizongym44 Kdyby šel SSSR nám na pomoc, Západ by šel proti nám spolu s němci a nás by vinily z infiltrace "komunismu do Evropy "to řekl i prezident Beneš, když jej Gottwald vyzval k jednání se SSSR, Polsko a Maďarsko by šly proti nám jen čekaly, vojenský to nemělo v té době řešení a navíc jak prezident Beneš správně předvídal, že námi to nekončí a následný vývoj v Evropě to potvrdil a šance na změnu pro nás tím byly do budoucna nastoleny. Ten přednášející tlachal to je perla.
@blackwithe245
@blackwithe245 3 жыл бұрын
nezažil jsem tu dobu ale pro mne to trauma z Mnichova ve mne je ,ze západu nic dobrého nikdy nepřišlo
@occidentadvocate.9759
@occidentadvocate.9759 2 жыл бұрын
Germans built every Town and City in what is now the "Czech" Republic. They founded all the major industries. Beer, Glass, the mills etc. That region would have been nothing with out the Germanic imput. You Czechs would fared better in the Bohemia- Moravia protectorate.
@rockodlak
@rockodlak Жыл бұрын
Are you crazy? You are a totally wrong!
@petrcincibus7643
@petrcincibus7643 Жыл бұрын
Skvělý
Mgr. Tomáš Petrásek, Ph.D., Volání do ticha: jak se dorozumět s mimozemšťany
1:39:33
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 127 М.
Fortunately, Ultraman protects me  #shorts #ultraman #ultramantiga #liveaction
00:10
My Cheetos🍕PIZZA #cooking #shorts
00:43
BANKII
Рет қаралды 26 МЛН
Can This Bubble Save My Life? 😱
00:55
Topper Guild
Рет қаралды 65 МЛН
👨‍🔧📐
00:43
Kan Andrey
Рет қаралды 10 МЛН
Kulatý stůl: Jan Hus
1:47:25
Univerzita Karlova
Рет қаралды 78 М.
Martin C. Putna - Věčný fašismus a duchovní demokracie
1:20:30
Tajemství rodu - Miroslav Donutil
52:29
Príbeh rodu
Рет қаралды 77 М.
Roderick Wilkinson - Whisky a smrť (rozhlasová hra / 1996 / slovensky)
59:15
Mgr. Jan Mařík, PhD. - Cesty a cestovatelé raného středověku
1:21:35
Muzeum T. G. M. Rakovník
Рет қаралды 24 М.
SaVIO: Emoce a jak s nimi pracovat (MUDr. Radkin Honzák)
1:43:48
Fortunately, Ultraman protects me  #shorts #ultraman #ultramantiga #liveaction
00:10