Witam Kilka uwag do filmiku w celu rozwiania "niedomówień" oraz komentarze: 1. Załączenie kondensatorów lub dławików powoduje wzrost prądów w sieci za licznikiem energii. Prąd te powoduje wydzielanie się ciepła w przewodach i samych dławikach i kondensatorach - czyli mamy tutaj moc czynną. To właśnie tę moc czynną wskazuje licznik. Straty mocy czynnej nie są aż takie duże. 2. Trudno mówić że moc bierna jest produkowana kosztem mocy czynnej. Proszę zwiększyć przekroje przewodów, dobrać dławiki i kondensatory o mniejszych stratach. Moc strat czyli moc czynna wskazywana przez licznik spadnie. 3. Myślę że w warunkach normalnej pracy zakładu, kiedy główne odbiorniki mocy czynnej są włączone (grzałki, obciążone silniki, itd.) wzrost mocy czynnej z powodu załączenia kondensatorów lub dławików będzie znikomy lub w ogóle nie widoczna (oczywiście zakładam że instalacja w zakładzie jest sprawna, nie ma uszkodzeń, itd). Proszę porównać, zaobserwować zmianę mocy czynnej po włączeniu kompensatorów. 4. Falowniki napięcia, czyli te najbardziej popularne nie pobierają mocy biernej. Przynajmniej tej za którą się płaci. Pobierają moc deformacji, ale za nią, jak na razie, się nie płaci. Moc bierna do magnesowania silników jest pobierana z kondensatora DC w wewnętrznym obwodzie pośredniczącym falownika. Z sieci jest pobierana tylko moc czynna. Dodam tylko, że pierwszą rzeczą, którą zrobił zakład energetyczny po zainstalowaniu falowników w przepompowni była wymiana liczników mocy biernej. Stracili źródło przychodów na nic się zdała wymiana liczników. 4. Zwracam uwagę na racjonalne załączanie kondensatorów tj. Nie kompensowanie mocy biernej w 100% ze względu na możliwość wystąpienia rezonansu napięciowego. 5. Naturalnym jest wzrost napięcia w przypadku załączenia kondensatorów i spadek w przypadku dławików. 6. Cos fi jest zawsze mniejszy od 1. Chodziło oczywiście o tangens. Zarówno dławiki jak i kondensatory nie są elementami idealnymi. Straty w tych elementach muszą być zbilansowane mocą czynną z sieci.
@krzysztoffqiu49073 жыл бұрын
popieram twoją wypowiedź 🙂
@rafalsz.56553 жыл бұрын
No to powinno być napisane pod tytulem tego filmu bo ludzie nie będący w temacie wysnują swoje dziwne teorie...
@radekkwiecien12973 жыл бұрын
Konkretnie i rzeczowo 👏👏👏👏
@mottomimotto43502 жыл бұрын
Nareszcie ktoś kto się zna na temacie. Czy chciałbyś może doradzić mi co i jak z moją przyszłą instalacją elektryczną ? (silniki + falowniki)
@slawekmk92472 жыл бұрын
@@mottomimotto4350 jak mogę pomóc?proszę o opisanie problemu, charakterystykę sieci zasilającej, moce komponentów podłączonych do sieci, moc tafa, długości przybliżone kabli i przewodów oraz ich przekroje. Jeśli to może, to pomierzoną impedancję zwarcia w miejscu przyłączenia falownika. Czy silnik jest włączony bezpośrednio do sieci czy poprzez falownik napędowy?
@rafalsz.56553 жыл бұрын
pytanie ile kupić kondensatorów żeby w czasie słonecznej pogody tak zwiększać napięcie żeby sąsiadom się falowniki wyłączały... ??
@grzeniu99723 жыл бұрын
Nie stac cie
@slawekmk92473 жыл бұрын
Można to zrobić bez kupowania dodatkowych kondensatorów. Ale pamiętajmy że my będziemy też narażeni na wyższe napięcie. Proszę zmienić cos fi w inwerterze na ujemny, maksymalnie jaki jest dopuszczalny czyli 0.92. Składowa bierna pojemnościowa prądu będzie powodowała wzrost napięcia. Swoją drogą, to autor tego kanału mógłby zrobić taki filmik jak zmienia się napięcie w sieci domowej w zależności od ustawionego w falowniku cos fi. Charakter pojemnościowy prądu falowników zwiększa napięcie, a indukcyjny zmniejsza. Fajnie byłoby to pokazać na filmiku.
@grzeniu99723 жыл бұрын
@@slawekmk9247 Chyba nie zrozumiałeś co autor mial na myśli 🙂
@MrKnocik3 жыл бұрын
😏
@lucynalewandowska11373 жыл бұрын
Cosinus w warunkach bojowych podobno wzrastał do 2 jak uczono "na wojsku", ale nie do 7 z kawałkiem jak w 1:16 filmu. O ile mnie pamięć nie myli (sarkazm) cos jak i sin osiągają wartości pomiędzy -1 a 1. Chodziło chyba o tg.
@ryszardpawowski73962 жыл бұрын
za duże te prądy , tej pojemności kondensatory tyle nie biorą
@22Yugo3 жыл бұрын
Panie Sławku znowu mnie(nas) Pan wpuszcza w maliny, "Dwa przykłady jak moc bierna indukcyjna i moc bierna pojemnościowa drastycznie zwiększają pobór mocy"??? --"a ja się pytam gdzie są drzwi" - takie pytanie już dawno padło. moje to:1- "....zwiększają pobór mocy"---jakiej mocy? 2. myślę że chodzi Panu o moc czynną, to ja się pytam po co mierzyć osobno moc bierną, skoro zmiana mocy biernej jest wg Pana rejestrowana jako zmiana mocy czynnej.??? 3. Było już o licznikach które wg Pana(i nie tylko) kłamią o 400%. Było już o spisku licznikowym. 4. Czy Pańskie liczniki jeszcze kłamią czy może już przestały?? bo dalej nie wiem czy dane które Pan przedstawia od kilku lat jeszcze są prawdziwe, czy przekłamane o 400% ???. Proponuję zagnać dżina z powrotem do buteki i będzie dobrze, słoneczko coraz wyżej i coraz więcej darmowej energii. Serdecznie pozdrawiam. Niestety nie dam się wpuścić w maliny.
@RWBteam13 ай бұрын
👍👍👍👏👏👏 bardzo fajnie że drąży pan ten temat bo to bardzo bardzo ważna sprawa 😄 pozdrawiam
@PompaCiepłaiPV3 жыл бұрын
Sławku, no nic nie rozumiem, ale to nie dlatego że źle tłumaczysz tylko na fizyce siedziałem nad Wisłą. Mam nadzieję że w mojej instalacji tej mocy biernej nie ma 🤔😉 albo chociaż jej zbytnio nie produkuje.
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Witam, każdy z nas ma moc bierna, ważne by w rozsądnej ilości. To jak dymienie z komina. Jeżeli tak samo nasz piec grzeje wodę jak ten u sąsiada ale nasz dymi jak komin na Batorym to spalamy dużo więcej węgla ale energia idzie w komin. Wagary nad Wisłą, zazdroszczę :) pozdrawiam
@SIIImonS3 жыл бұрын
Klienci indywidualni nie płacą za moc bierną (obecnie).
@PompaCiepłaiPV3 жыл бұрын
@@SIIImonS no właśnie, ale znając życie nie ma nic za darmo. Ta pierwsza klatka filmu z sempem, to mi ten SEMP kogoś przypomina🤔😉
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
Twoje siedzenie nad Wisłą nie zmienia faktu, że jednak ŹLE tłumaczy (i złe doświadczenie robi). No bo robi dokładnie na odwrót, niż powinien. On włącza elementy, żeby WYGENEROWAĆ moc bierną (to jasne że generuje wtedy też i czynną) - a te elementy służą przecież dokładnie odwrotnie, do LIKWIDACJI mocy biernej już wcześniej wygenerowanej przez inne urządzenia przy okazji ich pracy. To tak jakby wziął siekierę za ostrze i napierd@la& w drzewo trzonkiem i się dziwił, że przynosi odwrotne efekty - zamiast ściąć drzewo, to roz&@bał siekierę 🤣🤣🤣
@dariuszk59393 жыл бұрын
@@Adam_Adamsky Ten film pokazuje skutki mocy biernej na ogólne zużycie mocy. Czyli, że nawet jak nie płacisz kar za moc bierną, to i tak płacisz za jej pobór. Celowo włącza urządzenia, które mają tylko moc bierną, żeby zasymulować co się dzieje ze zużyciem, mimo braku poboru mocy czynnej
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
Tu wszystko jest źle wytłumaczone i przetestowane. Oczywiście, że podłączając SAME dławiki, albo SAME kondensatory - to jasne że aby UZYSKAĆ moc bierną, to pojawi się też i moc czynna, ale to NIE działa w przeciwną stronę - likwidując tylko moc bierną moc czynna się nie zmieni. Przecież jak odłączysz kompensację, to nie staje ci pompa ciepła, ani nie gasną żarówki w chałupie. Przetestuj jeszcze raz, ale OBNIŻAJĄC do zera (nie poniżej) wygenerowaną przez inne urządzenia JUŻ ISTNIEJĄCĄ moc bierną pojemnościową włączając dławik, albo indukcyjną włączając kondensator - wtedy moc czynna pozostanie na niezmienionym poziomie (co zresztą widać nawet graficznie na złożeniu wektorów w 4:17 - sama moc bierna nie może istnieć bez mocy czynnej, ale sama moc czynna bez biernej - jak najbardziej). Ergo - kompensacja ma na celu LIKWIDACJĘ mocy biernej, a nie jej generowanie. 😎
@jankowalski22343 жыл бұрын
możesz powiedzieć czy jest sens zakładać kompensator dla silnika elektrycznego zużywającego w gosp rolnym rocznie około 5MWh?? na razie nie płacimy za moc bierną ale czy to jest prawda jak mówi Sławek że z kompenstarorem moc czynna też spadnie w przypadku takich urządzeń?
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
@@jankowalski2234 Mówię, że to co on tu mówi na filmie, to są banialuki. On tu mówi ni mniej, ni więcej, tylko że jak się odłączysz od elektrowni, to zużycie spadnie ci do zera. No to żadne odkrycie.
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Witam, jeżeli w pracującym zakładzie, takim jak mój, wyłączę kompensację mocy biernej, to pobór energii wzrasta nawet o 50A na każdej z faz. Takie doświadczenie możne wykonać każdy, kto ma baterię kondensatorów. Wystarczy do niej podejść i ją wyłączyć a na liczniku energii ustawić sobie, by wskazywał jaka jest aktualnie moc.
@jankowalski22343 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne " pobór energii wzrasta nawet o 50A na każdej z faz." chodzi o pobór nie energii a mocy czynnej ?? To dużo. Przy 235V to daje 12kW mocy czynnej. Dużo. Dobrze by było wiedziec jakie urządzenia skłądają sie na ten pobór. Masz możliwość przetestować np jeden silnik elektryczny w ten sposób i porównac zużycie mocy czynnej?
@szymonposzukiwacz12203 жыл бұрын
Czyli licznik się kręcia Energi nima
@jackos74153 жыл бұрын
Niby prawidłowy wniosek ale nie do końca. Faktycznie energia jest potrzebna nie na "wytworzenie " biernej tylko pokrycie strat na jej przesył. Ale nie wpływa na licznik i opłaty tak jak myślisz. W domu tracisz finansowo na przesył na kablu między odbiornikiem nieskomensowanym a licznikiem i jest to wartość pomijalna. Jak nie jest reklamuj licznik. Firmy płacą za przesył między odbiornikiem a generatorem, i nie jest to wartość pomijalna. Jak boli ta strata domowa zwiększ średnicę kabli
@tomekkielb3 жыл бұрын
Wzrost napięcia i prądu wcale nie musi powodować wzrostu mocy czynnej, bo wartości napięcia i prądu są wartościami skutecznym (moduł wartości zespolonej). Najlepiej sprawdzić ile wzrasta moc czynna na liczniku po włączeniu członu kompensacyjnego przy stałym obciążeniu.
@rafalsz.56553 жыл бұрын
Dokładnie, ktoś coś zaczyna tłumaczyć i robi to nieprawidłowo a ludzie potem będą twierdzić że ZE ich kasuje i za czynną i za bierną bo prąd wzrósł...
@asgdran Жыл бұрын
Na filmie wszystkie dane powinny mieć odzwierciedlenie w Watach lub (kWh) jak dla mnie ten film nic nie mówi a nawet delikatnie wprowadza w błąd. Równie dobrze mógłbym wysnuć hipotezę że jak podłączę 3 grzałki pod jedną fazę to dostanę wyższy rachunek niż gdybym rozłożył je na 3 fazy bo pobieram wyższy prąd a to jest bzdurą. @@rafalsz.5655
@zziezio3 жыл бұрын
Dobrze byłoby pokazać na czym polega kompensacja mocy biernej. Sam wzrost prądu nie sugeruje wzrostu mocy czynnej.
@robertponikowski783 жыл бұрын
Jako laik spytam więc, czy to oznacza, że jak założymy fotowoltaike to mamy "większe zużycie prądu" niż bez fotowoltaiki, przy takim samym stopniu korzystania z prądu użytkowego? Jakie to są rzędy wielkości, ile % więcej?
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
To jest bardzo dobre pytanie. Dużo ludzi mówi, że tak faktycznie jest, ale procentowo tych ludzi jest bardzo mało w stosunku do 450 tys posiadacza fotowoltaiki w Polsce. Energia bierna powoduje większe zużycie energii w domu ale dopiero w skrajnych przypadkach jest to zauważalne. Szukam przyczyn i niestety z powodu niesłonecznej wiosny nie mogę zrobić wszystkich eksperymentów w domu z fotowoltaiką.. Na razie wydaje się, że fotowoltaika tylko podnosi napięcie ale wzrost napięcia ma bardzo mały wpływ na większe zużycie energii. Założenie fotowoltaiki to jednak wymiana licznika i tu do końca nie wiadomo jak radzą sobie pewne liczniki i czy aby na pewno rejestrują prawidłowo pobór energii elektrycznej.
@robertponikowski783 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne miałem zużycie około 3600 kWh, a widzę, że teraz będzie oscylowalo w granicach 4000 kWh. Fakt, że praca zdalna może coś podbiła, niefortunnie akurat trafiłem na taki okres. Więc nie wiadomo, czy wzrost zużycia energii spowodowany jest zmiana stylu życia, czy też wymiana licznika. Niewątpliwie więcej kawy i herbaty w domu piję, a czajnik mam elektryczny😁
@robertberdowicz93339 ай бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne Niestety Tauron liczy słono za energię bierną. Za czynną nie pacę w zasadzie nic, ponieważ oddaję do sieci z fotovoltaliki więcej niż pobieram. Wskazania z raportu pokazują ilość energii biernej 3880 kWh rocznie. Albo błędny odczyt albo fotovoltalika mnie w ... Ponadto Tauron ukrywa ,,opłatę za energię bierną,, pod hasłem ,,świadczenie usług dystrybucji,, RATUNKU!!!
@p1oterek3 жыл бұрын
ok, to co zrobić żeby tej mocy biernej nie wytwarzać za dużo, na co uważać i jakie urządzenia tą moc wytwarzają?
@MafiaMatiego13 жыл бұрын
Urządzenia indukcyjne tzn wszelkie silniki wytwarzają moc bierną indukcyjna a urządzenia które mają dużo kondensatorów wytwarzają moc bierną pojemnościową. Oczywiście nowoczesna elektronika to nie same kondensatory a zespół rezystorów, tyrystorów cewek i kondensatorów i wielu innych mikroczęści. Trzeba by policzyć lub sprawdzić miernikiem czy np Telewizor produkuje więcej energii indukcyjnej czy pojemnościowej. Linie energetyczne produkują moc "pojemnościową" więc my żeby ją równoważyć powinniśmy mieć nadprodukcję energii biernej indukcyjnej.
@grzeniu99723 жыл бұрын
Wyrwij kable ze ścian
@amixo13 жыл бұрын
@@MafiaMatiego1 Kolego obecne urządzenia elektroniczne w tym spawarki telewizory zasilacze nie produkują mocy biernej tak indukcyjnej jak i pojemnościowej Tam zawsze wejście jest na prostownik a więc jedyne co to produkuje to zniekształcenia przebiegu i harmoniczne Z silnikami problem kompensacji nie jest skomplikowany natomiast śmieci w sieciach to odrębny i wysoce szkodliwy problemy
@leszekjakobczyk41563 жыл бұрын
@@amixo1 Bardzo celna odpowiedz.Jest pan jednym z nielicznych którzy to rozumieją.
@MafiaMatiego13 жыл бұрын
@@amixo1 Dziękuje za sprostowanie!
@leszekjakobczyk41563 жыл бұрын
Problem jest ciekawy.Każda praktycznie elektrownia jest producentem energii pojemnościowej biernej.Musi to produkować bo wiele odbiorników ma charakter indukcyjny.Falowniki to też producenci energii.Trochę większa instalacja fotowoltaiczna na terenie małego zakładu ma zainstalowany licznik z pomiarem energii biernej. Falownik widziany będzie przez sieć jako bateria kondensatorów.Mamy piękne słońce i zakład ma wolne ,produkuje do sieci. Co naliczy licznik i jak do tego podchodzi energetyka ?
@johnywalker23123 жыл бұрын
A elektrotechniki gdzie się Pan uczył?
@roberttata81043 жыл бұрын
W elektrotechnonicznej szkole... 😂
@johnywalker23123 жыл бұрын
@@roberttata8104 To wiele wyjaśnia
@eR-MIK Жыл бұрын
Pobór prądu, dla napiec przemiennych, nie jest tożsamy z poborem mocy!
@piotrbednarski26603 жыл бұрын
Czy mogę uzyskać od ciebie bardziej prywatny kontakt???
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Tak bmo@bmo.pl
@krzysztoffqiu49073 жыл бұрын
hmmm... pokazałeś przypadek kompensacji mocy pojemnościowej , która jest generowana przez instalację elektryczną w danym zakładzie , metodą kompensacji dławikami , i jest to normalne, że musi zwiększyć się moc czynna bo dołączyłeś dławiki przy nie obciążonej sieci. 1. A możesz dokonać tego samego pomiaru podczas normalnej pracy zakładu ? 2. gdzie wstępne obciążenie jest rzędu kilkukrotnie większe od prądu pobieranego przez same dławiki? 3. A mam jeszcze takie pytanie , bo zawsze nad tym myślałem jak to jest, czy taki falownik czy jedno czy trójfazowy podczas wytwarzania energii i wtłaczania jej do sieci wytwarza moc bierną pojemnościową ? 4. jeśli tak, to rozwiązaniem może być zastosowanie kompensacji biernej indukcyjnej , i jak na tym wyjdziemy finansowo ? czy licznik dwukierunkowy policzy , że wytworzyliśmy energię , ale z małym przekroczeniem mocy pojemnościowej? Dzięki za twoją pracę i dzielenie się z nami doświadczeniem.
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Witam, odpowiem tylko na dwa pierwsze pytania. Na pozostałe postaram się odpowiedzieć w kolejnych filmach. Tak, podczas normalnej pracy zakładu, miałem kiedyś awarię baterii kondensatorów. Wyłączyła się z powodu zawieszenia się jej sterownika. Bez kompensacji, pobór energii tak bardzo wzrósł, że spalił się główny bezpiecznik na zasilaniu zakładu. Na filmie widać miernik prądu (na czerwono koło sterownika na którym ręcznie załączam kondensatory), pokazuje on prąd płynący przez baterię kondensatorów. Przy 30 kvar to jest ponad 100A. Pozdrawiam
@73marian333 жыл бұрын
Super, ale i tak o co caman? Kiedy lepiej?
@rafalsz.56553 жыл бұрын
a jak myślisz? Kiedy lepiej? to zależy co chcesz uzyskać? Dla energetyków to najlepiej jak nie ma mocy biernej w układzie, dlatego kompensuje się moc indukcyjną mocą pojemnościową. Dla odbiorców to najlepiej gdy sieć ma zachowane parametry -> czyli że generujesz tylko obciążenie czynne. Dla właścicieli falowników jako że na wyjściu z układu masz z założenia dodatek mocy pojemnościowej to dobrze jest gdy w sieci panuje obciążenie indukcyjne które skompensuje ich moc pojemnościową. Gdy tej mocy pojemnościowej będzie zbyt dużo to napięcie wzrośnie ponad normy i falowniki się wyłączą...
@michalkonopinski3 жыл бұрын
Hipotetycznie , to najlepiej jak w każdym punkcie sieci jest 0 mocy biernej, co jest nierealne. Większość wysiłków jest skierowana na to żeby w punkcie instalacji licznika mieć moc bierną w określonym zakresie. Autor filmu gada od rzeczy, celowo lub z niewiedzy miesza pojęcia natężenia prądu z mocą czynną.
@roberttata81043 жыл бұрын
Najlepiej jak nie ma niczego, oprócz spania długodystansowego i dobrego jedzenia. No. 😂
@krisk12363 жыл бұрын
Panie Sławku. A czy mógłby Pan spróbować skompensować jeden kompensator drugim i odwrotnie? . Włączając po kolei stopnie kompensacji.
@pawel_pl833 жыл бұрын
ja w domu nie kompensuje energii biernej, wiec jasna rzecz, że nie płacę za jej kompensację, robi to dystrybutor w punktach zwanych GPZ, płacę tylko za energię czynna, a do tego nie zalicza się "bierna", czy się mylę ? bo czegoś tu nie rozumiem,
@ArekAno3 жыл бұрын
Czy mógłby Pan podrążyć temat mocy biernej troche bardziej. Na filmie widać, że natężenie prądu gwałtownie rośnie, rozumiem że podobną sytuację mamy np w przypadku działania silnika np. pompy ciepła, zgadza się? Jeżeli tak to mógłby Pan podać jak wygląda wzrost zużycia energii czynnej w przypadku pracy np pompy ciepła np 2.5kW i jak taką moc skompensować, na ile to ma sens itp. Myślę że to dobry temat na kolejny cały odcinek.
@banytube3 жыл бұрын
Jakoś nie mogę się połapać. Uczyli mnie kiedyś, że moc czynną mierzymy w kW, moc bierną w kVAr, a moc pozorną w kVA. Przed włączeniem kompensacji, prąd pozorny ok. 10A, Tg fi 0,641 to jest stosunek prądu biernego do czynnego. Zatem prąd czynny to 8,42 A a bierny 5,4 A . To teraz tabelka z dławikami. prąd pozorny 60A, Tg fi 7,29. Wychodzi prąd czynny 8,15A oraz bierny 59,44 A. Zatem moc czynna się raczej nie zmienia, więc licznik kWh nie nabija więcej. Z kondensatorami jest jeszcze inaczej. Prąd pozorny 6,4A czynny 4,73 bierny 4,31A. Dla 15kVAr. Prąd pozorny 60,4A czynny 6,65A bierny 60,17A. Odchyłki w prądach, wynikają z prawa ohma, a reszta to trójkąt mocy. Pozdrawiam.
@merczico12443 жыл бұрын
Co pan za bzdury opowiadasz!!! Najpierw troszkę wiedzy trzeba mieć w tym temacie, bo tak to można postawić "malucha" na klockach i wciskać kit że pojedzie 200km/h
@michalkonopinski3 жыл бұрын
Dalej pogrążasz się w swoim szaleństwie :(. Celowo czy z braku elementarnej wiedzy nazywasz natężenie prądu mocą czynną?
@amixo13 жыл бұрын
Kolego wszystko dobrze i temat warty pokazania ale nie na układzie gdzie płynie 10 A Jak to się zachowuje trzeba pokazać na pracującym zakładzie czy elektrowni wodnej i wtedy jasno widać jakie zmiany ta kompensacja wprowadza
@haimcukerman10123 жыл бұрын
Ni..... uja nie zrozumiałe. Ale bardzo ciekawe.
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
No bo gość robi dokładnie na odwrót, niż powinien. On włącza elementy, żeby WYGENEROWAĆ moc bierną (to jasne że generuje wtedy też i czynną) - a te elementy służą przecież dokładnie odwrotnie, do LIKWIDACJI mocy biernej już wcześniej wygenerowanej przez inne urządzenia przy okazji ich pracy. To tak jakby wziął siekierę za ostrze i napierd@la& w drzewo trzonkiem i się dziwił, że przynosi odwrotne efekty - zamiast ściąć drzewo, to roz&@bał siekierę 🤣🤣🤣
@ArturZagaj-Izraelita3 жыл бұрын
@@Adam_Adamsky Rozumiem porównanie ale dalej nie rozumiem o co chodzi w nagraniu. Wyjaśnij w dwóch zdaniach.
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
@@ArturZagaj-Izraelita Najprościej i obrazowo, to kompensacja jest po to, żeby mieć "ogień bez dymu" (w istniejącym ogniu likwiduje dym). A on tu podłącza SAMĄ kompensację i się dziwi, że nie ma dymu bez ognia... No nie ma - żadne odkrycie. Robi dokładnie odwrotnie niż trzeba. Zamiast LIKWIDOWAĆ powstałą w innym urządzeniu moc bierną - on ją GENERUJE. Poza tym nie mierzy mocy, tylko prąd (podaje przecież Ampery, a nie Waty i Vary). Wszystko popie^&olił po prostu. NIC tu się kupy nie trzyma. Do mocy czynnej tak samo jak i do biernej potrzebne są wolty i ampery. Tylko w czynnej są zgodne w fazie - a w biernej fazy jednego i drugiego są przesunięte o kąt "fi". No i stąd ten cały "cosinus fi". Kumamy? Gość odkrył tu coś oczywistego - do mocy potrzebuje "amperów". No ba...
@radekk12383 жыл бұрын
@@Adam_Adamsky Właśnie tak. Jak się uprę, to do seicento upchnę tonę cementu w workach. Pojedzie to jakoś, a że będzie dużo palić...
@HondaDCT3 жыл бұрын
w liczbie mnogiej nie amper, tylko AMPERÓW... WATÓW, WOLTÓW...
@Wisiellec3 жыл бұрын
Do Autora Usuń to Waść - wstydu sobie oszczędź. Czy nie zauważyłeś, że elektrycy w komentarzach robią sobie z Ciebie jaja. Dla internautów dodałem wcześniej "WAŻNE UZUPEŁNIENIE", żeby sprostować bzdury które sugerujesz. Nie będę wyliczał błędów merytorycznych w filmiku - materiał na to nie zasługuje. Gdybyś chciał mnie skarżyć, to imię, nazwisko i adres e-mail znasz.
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz. Gandhi Mahatma Witam, odpisałem na wcześniejsze "Ważne uzupełnienie". Czasy, gdy do domu przychodził elektryk z miernikiem i udawał, że czyni magię i że wszystko jest dzięki niemu od teraz w porządku już bezpowrotnie minęły. Mamy teraz założone liczniki elektroniczne i każdy z nas może odczytać na nich ilość energii biernej. Tak wcześniej mówiono, że w domach mieszkalnych jej nie ma (sic!). Teraz piszecie, że ona nic nie kosztuje, a jak zrobiłem opisany w filmie eksperyment, że wraz z mocą bierną rośnie też pobór energii to merytoryczna odpowiedź "Usuń to Waść" Udowodniłem, że moc czynna wzrasta wraz z pojawieniem się mocy biernej i to chciałem pokazać. Został argument, że po co o tym mówię, jak przecież osoby prywatne nie płacą kary za produkcję mocy biernej. Za marnowanie żywności też nie płacimy w domu kary, ale płacimy w sklepie kupując ją w zbyt dużej ilości. A co do skarżenia to dlaczego mam skarżyć osobę, która ma inne zdanie niż ja? Ja wręcz zachęcam do umieszczania swoich opinii i wniosków bo ważne by widz mógł zapoznać się z pełną informacją. Pozdrawiam
@vvvresetvvv3 жыл бұрын
Czyli opłaca się stosować kompensator mocy biernej?? jak to wpłynie na rachunek. Bo nie mogę tego zrozumieć. T
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Witam, kompensator mocy pojemnościowej sam pobiera energię czynna, 100 var to około 8 W energii. Kompensator mocy indukcyjnej nic nie pobiera. A wpływ na rachunek zależy od skali mocy biernej w domu. Cały czas robię eksperymenty i będę je w krótkich filmach tej serii pokazywał. Pozdrawiam
@mariuszszepietowski62513 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne Czyli to kwestia analizy, co jest droższe - kara, czy zwiększona moc (+urządzenie)...
@wiktorsalamon14913 жыл бұрын
Jeśli dobrze zrozumiałem to bardziej od kompensacji opłaca się tak zestroić urządzenia w zakładzie aby same się kompensowały. Np. jak wytwarzamy za dużo mocy biernej indukcyjnej to należy zużywać więcej mocy oporowej np. ogrzewanie elektryczne zamiast gazowego.
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
@@wiktorsalamon1491 Moc "oporowa" to moc czynna. Nie zmienia mocy biernej.
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
@@wiktorsalamon1491 tak, to by było idealnie. To jest temat rzeka, np. znam przypadki, że po włączeniu grzałki 2 kW, falownik zwiększył moc o 1 kW. Po prostu był w stanie więcej energii do sieci domowej dostarczyć. Pozdrawiam
@22Yugo3 жыл бұрын
Jednocześnie ten experyment uzmysławia nam naocznie jak zmienia się wielkość sumarycznego prądu płynącego w sieci energetycznej w momencie gdy kilku odbiorców jednocześnie włączy sobie silniki elektryczne i zacznie np.rżnąć drzewo na opał. Liczniki zmierzą tylko prąd energii czynnej a reszta popłynie w siną dal. Energetyka to dużo dobra i ciekawa dziedzina. Może nie tak skomplikowana jak obróbka szkła, ale jednak!! pozdr
@danielbork32779 ай бұрын
Może przykład dla średniego zakładu. Trafo 2500MW, obciążenie silnikami elektrycznymi, pobór prądu 3400A po skompensowaniu 2400A, no myślę że warto.
@Stolarz_Czechowice-Dziedzice3 жыл бұрын
Wleciał kotangens, pora do łóżka 🤯👍
@jackos74153 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o doświadczenia to nie jest takie oczywiste jak się wydaje. Trzeba wiedzieć co się mierzy i czym, napięcia natężenie to dobre w prądzie stałym. W przemiennym w obwodach RLC już tak prosto nie jest. Te zwiększone pomiary to nie jest strata taka jak myślisz
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Witam, ale licznik elektryczny niestety "szybciej się kręci"
@jackos74153 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne Na dzień dzisiejszy zasady zachowania energii jeszcze nie udało się podważyć, próbować zawsze można. Licznik energii czynnej ma liczyć jak sama nazwa wskazuje czynną. Jeżeli jako czynną dolicza bierną, reklamuj licznik. Jako domowy klient bierna jest dla ciebie bezkosztowa Bardziej prawdopodobne że podnosisz napięcie skuteczne w związku z czym rośnie moc w odbiorniku, ale nie jest to moc tracona tylko oddana jako większa praca.
@rafalsz.56553 жыл бұрын
Bo licznik energii czynnej będzie wskazywać zwększony pobór, przecież czy te cewki czy kondensatory się będą grzać a skoro się grzeją to znaczy że pobierają energię czynną. Podłączenie kondensatorów czy jak kto woli odbiorników mocy biernej pojemnoścjowej powodują powstanie rezonansu - im większy rezonans tym napięcie będzie coraz większe.
@jackos74153 жыл бұрын
@@rafalsz.5655 Jak najbardziej. Kompensować jest sens tylko wtedy gdy jest zysk energetyczny na kompensacji. Wiodący temat odcinka to czy domowy użytkownik ma kompensować czy nie
@leszekjakobczyk41563 жыл бұрын
@@jackos7415 Kompensowanie na terenie zakładu powoduje mały ale oczywisty wzrost poboru energii czynnej przez zakład. Większy prąd hula za licznikiem na terenie tylko zakładu i powoduje straty na przewodach itp wzrasta też napięcie. Bez kompensacji straty na większym prądzie rozkładają się w zakładzie i na liniach dosyłowych przed licznikiem.
@ToJaMot3 жыл бұрын
Przyjacielu - niestety jak zwykle Twoje filmy które są trochę bardziej skomplikowane - nic nie wiadomo. Pomiar dla pomiaru - film dla filmu. Zero wniosków. Zero wyjaśnień. Szukanie taniej sensacji. Pokazujesz excela z którego tak naprawdę gowno wynika. Wystarczyłoby pokazać ile średnio masz zużycia takiego a takiego w domu. I np w Twoim domu średnio rocznie można przyjąć ze płacisz dodatkowo za moc bierną ukrytą tyle a tyle złotych. A tego nie ma.
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Witam, będzie ok będzie i to dużo na ten temat.ale by wtedy nie pisano, że moc bierna nie powstaje kosztem mocy czynnej za którą płacimy, to musiał powstać ten eksperyment. Pozdrawiam
@bartowl3 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaicznetylko ze ten eksperyment tego nie udowodnił. Nawet na ostatnim rysunku jest trójkąt mocy - zwiększajac czy zmniejszając moc bierna mamy wpływ na moc pozorną, ale w żaden sposób na moc czynną, która do biernej jest prostopadła! Tak jak inni pisali faktycznie istnieje znikomy wpływ na moc czynna w zakresie zwiększenia strat przesyłowych, ale rzeczywiście jest to wpływ tak mały, ze wręcz nieistotny statystycznie. Szanowałem Pana za ciekawe filmy ale coraz częściej widzę próby wypowiadania się na tematy, których Pan jednak samemu do końca nie rozumie i w efekcie po prostu plecie bzdury :(
@SIIImonS3 жыл бұрын
Moc bierna jest za darmo, dla zwykłego kowalskiego, głupoty pan gadasz.
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Tak samo jak dym z komina jest za darmo, ale jednak trzeba coś zużyć by go wytworzyć.
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne - z tym dymem to BARDZO DOBRY przykład na to, że do bani ten eksperyment był. W samo sedno. Oddymiacz NIE SŁUŻY do generowania dymu tylko do jego LIKWIDACJI. Podobnie kompensacja NIE SŁUŻY do generowania mocy biernej, tylko do jej LIKWIDACJI. Żeby wygenerować dym - no jasne, że trzeba coś spalić. Ale żeby zlikwidować dym - NIE TRZBA wygaszać ognia (i tak samo z kompensacją). Robisz to doświadczenie dokładnie odwrotnie, niż powinno być zrobione.
@adamkor69083 жыл бұрын
Sławek słyszał, że dzwonią, ale nie wie, w którym kościele. Ale niech eksperymentuje dalej i niech poczyta trochę np. trójkąt potęgowy
@amixo13 жыл бұрын
Masz kolego rację
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
Też się zgadzam.
@dawidslizak3 жыл бұрын
Eksperyment może i fajny choć w normalnych warunkach bezsensowny i raczej mało prawdopodobny, który wynika bezpośrednio z podstaw elektrotechniki.
@adrianzwitalam16933 жыл бұрын
Cosinus 7.2 🤣
@rafalsz.56553 жыл бұрын
nie zwróciłem na to uwagi, rzeczywiście dobry żart... :D
@michalczerw56923 жыл бұрын
No a tak dla nie elektryków to skąd się biorą te prądy? W jaki sposób powstają?
@coondelboory99363 жыл бұрын
To prąd na magnesowanie dławików i ładowanie kondensatorów. Prąd jest oczywiście wymuszany napięciem sieci. Wskutek tego, że napięcie oscyluje sinusoidalnie prąd oscyluje również, ale jest przesunięty w fazie i nie powoduje wydzielania żadnej energii - cała energia pobrana z sieci jest gromadzona w polu magnetycznym (dławik) lub elektrycznym (kondensator) w jednej połowie okresu i oddawana do sieci w drugiej. Dlatego nazywa się to energią bierną - prąd płynie, a nie ma pracy.
@mmichal813 жыл бұрын
Jestem offgrid, mnie to nie dotyczy
@krisk12363 жыл бұрын
Dotyczy dotyczy. Chyba że nie płacisz podatków. Oświetlenie dróg ,ogrzewanie burdeli, winda w galerii.
@mmichal813 жыл бұрын
@@krisk1236 a tu się zgadzam
@fejszter3 жыл бұрын
Niestety dotyczy. Każdy falownik, także i offgrid wytwarza moc pozorną w VA. Od współczynnika PF (Power Factor) podłączonych urządzeń zależy czy wykorzystamy całą dostępną moc. Na przykład jeżeli generujemy 1VA i podłączymy żarówkę, która ma PF=1 to odbieramy cała dostępną moc czyli 1W. Jeżeli podłączymy tanią chińska diodę o PF=0,5 to mamy dostępne 0,5 W bo pozostałe 0,5 "leci w gwizdek". Czyli tracimy połowę dostępnej mocy.
@mmichal813 жыл бұрын
@@fejszter leci w gwizdek czyli gdzie?
@mmichal813 жыл бұрын
@@fejszter bo mi się wydaje że albo w baterię, albo zamieniane jest to na ciepło.
@BestDaron3 жыл бұрын
Szacun dla pana wiedzy.
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
Taaa... Zwłaszcza, że tym razem to akurat chrzani wierutne głupoty 🤦♂️
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Witam. Przecież tym razem to zrobiłem tylko eksperyment i przedstawiłem co on spowodował. Zero symulacji, zero teorii, czysty przykład.. Pozdrawiam
@szymonposzukiwacz12203 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne To prawda płacimy za moc pozorną czyli także za moc bierną licznik Energi elektrycznej domowy tego nierozdziela na bierną i czynną sprawdzałem miernikiem do pomiaru mocy
@kykogipsowski69223 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne W jaki sposób w tym eksperymencie mierzona była moc czynna ? I jakie wartości przyjmowała . W tabelkach też jej nie widać. Na tak dużych dławikach z pewnością straty ,,w miedzi,, też dadzą się zaóważyć bo to nie są elementy idealne.
@F000ks11 ай бұрын
fajnie wytłumaczone dzięki :)
@MrKnocik3 жыл бұрын
Dobra, ten wyklad to dla mnie jeden inzynieryjny belkot i nic nie czaje, no ale nie wszystko musze 😉
@grzegorzw16323 жыл бұрын
👍
@2luki3 жыл бұрын
Mam pytanie do osób które wiedzą. Czy moc bierna "przechodzi" przez transformator AC-AC?
@elektromlodewilki49173 жыл бұрын
No jakby nie przechodziła, to jakbyś chciał uruchomić np silnik czy cos co wymaga tej mocy, to skąd by się ona wzięła? Przeciez jest generowana w elektrowniach i wielokrotnie transformowana na inne poziomy napięć.
@kapi73213 жыл бұрын
Szanowny Panie, chciałem zwrócić uwagę, że nazwy jednostek fizycznych podlegają odmianie tak samo jak inne rzeczowniki(np. nazwiska). Zamiast mówić więc: "natężenie prądu wzrosło do 33 amper", wypadałoby powiedzieć "natężenie prądu wzrosło do 33 amperów". Pozdrawiam serdecznie
@elektromlodewilki49173 жыл бұрын
Ciekawe że volty odmienia XD
@MK-fw2yx3 жыл бұрын
Trudne zagadnienie...
@LukaszU3 жыл бұрын
Tak trudne. Przydałoby się to wytlumaczyć od poczatku...
@roberttata81043 жыл бұрын
Jeszcze trudniejsze od trudnego... 😂
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
Tu jest wytłumaczone jaśniej - warto zerknąć, polecam zwłaszcza Autorowi ;) kzbin.info/www/bejne/pYClnYOOZZiag7M
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Bardzo dobrze zrobiony film. Warto go obejrzeć.
@piotrbednarski26603 жыл бұрын
Np email
@marekzarzycki83073 жыл бұрын
Amerykę odkrył...podpięcie dodatkowych urządzeń do obwodu ( np Dławiki) musi spowodować wzrost prądu płynącego w obwodzie...Brawo EINSTEINIE!
@TheBzyk10 ай бұрын
Na pewno ? Jak masz w chałupie same ledy i jeszcze ze dwa upsy, na pewno masz przekompensowanie i podłączenie odpowiedniego dławika zbije ci prąd ( skompensuje moc bierna pojemnościowa)...
@elektromlodewilki49173 жыл бұрын
XD
@szymonposzukiwacz12203 жыл бұрын
Czyli płacimy za energię pozorną VA A nie jak piszą energię czynną
@rafalsz.56553 жыл бұрын
Nie nie płacisz za moc bierną, pobór mocy czynnej wzrosnie przy poborze mocy pozornej ale nie o takie wartości jak pokazane w tych wyliczeniach bo tam jest podana wartość natężenia prądu ale jako suma geometryczna natężania prądu czynnego i biernego...
@szymonposzukiwacz12203 жыл бұрын
@@rafalsz.5655 Tak tylko gdzie ta moc idzie w co jes zamieniona chyba kondensatory i dławik jej nie pobierają bo by się stopiły w parę sekund
@rafalsz.56553 жыл бұрын
@@szymonposzukiwacz1220 energia pozorna jak sama nazwa wskazuje to tylko pozory, a wzrost energii czynnej będzie minimalny, stąd właśnie efekt grzania się tych kondensatorów czy cewek, o wielkości tej mocy właśnie świadczy fakt że nie spalą czy nie stopią w kilka sekund a mogą pracować ciągle...
@szymonposzukiwacz12203 жыл бұрын
@@rafalsz.5655 Rozumiem ale licznik naprawdę się szybko kręci to znaczy bardzo szybko miga dioda imp. A te impulsy to moc czynna w kw/h chyba że to potem jakoś odejmuje?
@rafalsz.56553 жыл бұрын
@@szymonposzukiwacz1220 te impulsy to odmierzone ilość energii a nie mocy, i nic się nie odejmuje, to licznik energii elektrycznej, a nie pomiar mocy...
@JanKowalski-cv4pw3 жыл бұрын
A ja nie płacę za moc bierna, bo mieszkam w mieście a miastowi nie płacą 😀
@maciejduchu98833 жыл бұрын
Xd
@Wisiellec3 жыл бұрын
W A Ż N E U Z U P E Ł N I E N I E treści filmu. W filmiku mowa o sytuacji w dużym zakładzie przemysłowym. Dla domowego odbiorcy, koszt pobieranej mocy biernej, szacuję na KILKA GROSZY rocznie. Dlaczego? (najprościej). Wielkość wytwarzanej mody biernej i prądów: 1. Domowe urządzenia: pralka, odkurzacz, mikser, stary zasilacz, pobierają moc bierną tysiące razy mniejszą od kompensatora pokazanego w filmie. 2. W instalacji domowej, nie osiągniesz prądów pokazanych na filmie (65A) bo bezpieczniki w Twojej instalacji dopuszczają prąd 16A (czasami 25A). 3. Odbiorca domowy płaci TYLKO za moc czynną. Liczniki domowe nie mierzą mocy biernej. To skąd te kilka groszy? (nieco trudniej). Prądy płynące w instalacji napotykają na niewielki opór przewodów i wytwarzają straty mocy czynnej. Policzmy. Moc P = I2 * R gdzie P- moc czynna, I - prąd, (I2 - oznacza Prąd do kwadratu), R - opór przewodów. Prąd bierny pralki 0,2A (do kwadratu to 0,04), Oporność instalacji ok 0,2 Ohma. Mamy więc straty mocy P = 0,04 * 0,2 = 0,008 W (Wata), Jeżeli więc pralka będzie pracować 30 godzin w miesiącu, czyli 360 godzin w roku, to straty energii (E) wyniosą: E = P * t = 0,008 * 360 = 2,88 Wh (Wato-Godziny) Po przeliczeniu na obowiązujące w energetyce jednostki taryfowe kWh (kilo-Wato-Godziny) 2,88 Wh = 0,00288 kWh Przy cenie za kWh 60 gr mamy koszt roczny 0,17 grosza. To dlaczego zakład energetyczny każe płacić kary dużym odbiorcom za zbyt dużą moc bierną? Jak już wspomniałem pobieranie mocy biernej wiąże się ze wzrostem prądu w sieci energetycznej. Tysiące amperów płynącego prądu (biernego) w tysiącach kilometrów sieci energetycznej, daje wymierne straty. Dlatego w dużych zakładach przemysłowych stosuje się pokazane na filmie kompensatory mocy biernej. Mają one na celu zmniejszenie mocy biernej pobieranej przez zakład.
@PaneleFotowoltaiczne3 жыл бұрын
Witam. Każdy widz mający w domu licznik elektroniczny a za 2 lata już każdy go będzie musiał mieć, może sobie odczytać na nim pozycję 5.8.0 6.8.8 7.8.0 i 8.8.0 czyli zliczona u niego moc bierna. Do dziś naukowcy mówią ,że z naukowego powodu trzmiel nie ma prawa latać, ale lata :). Tak samo tu. Licznik to w dużej ilości każdemu z nas rejestruje. Wiem, że firma pobiera dużo więcej energii niż dom, ale to co pobiera dom każdy z nas widzi za to płacąc rachunek i proszę mi uwierzyć, że opłaty za ten znikomy prąd są całkiem dla nas spore. Pozdrawiam