Modra soba #40: Milena Miklavčič o dediščini spolnosti na Slovenskem

  Рет қаралды 9,231

Sensa Slovenija

Sensa Slovenija

Күн бұрын

V podkastu Modra soba: Krmarjenje s travmo je dr. Metka Kuhar gostila Mileno Miklavčič, ugledno slovensko avtorico in novinarko, ki je zaslovela z bogatim raziskovalnim delom, osredotočenim na medčloveške odnose, spolnost in vsakdanje življenje na Slovenskem v preteklosti.
Milena Miklavčič pronicljivo razkriva teme, ki so bile v slovenski družbi dolgo tabuizirane ali spregledane. Najbolj odmevna je serija knjig Ogenj, rit in kače niso za igrače, ki na edinstven način dokumentira spolnost, odnose in družbene norme na Slovenskem skozi različna zgodovinska obdobja. V njej razgrinja našo dediščino skozi osebne pripovedi, zgodbe, povezane s spolnostjo, vlogo spolov, ki se večinoma berejo kot grozljivka, osvetljujoč temne plati preteklih generacij in življenja nekoč, ki ga včasih tako radi idealiziramo.
IZ PODKASTA
Spolnost in zarota molka
Molk je že zažrt v DNK zapis nas Slovencev. Pred drugo svetovno vojno je ta molk zapovedovala cerkev: "molči, da se ne boš komu zameril"; molči, ker je to greh ... ker se o tem ne govori" ... Na tak način so pod preprogo pometali tudi številne inceste. Tudi po vojni so bile politične razmere takšne, da so ljudje v strahu pred posledicami molčali. Danes pa ljudje molčijo zato, ker tisti, ki ima v družbi moč, vsemu, kar nekomu ni všeč, reče, da je to sovražni govor. Vedno je torej nekdo, ki določa, o čem se lahko govori in o čem ne. In ta molk je zažrt tudi znotraj družine.
Gospice so prihajale tudi na dom
"V Ljubljani je bilo pred drugo svetovno vojno približno 26 bordelov. Velikokrat sem slišala, da so bili meščani glede spolnosti bolj razgledani, bolj širokih pogledov kot na kmetih. Teoretično res. ... Veljalo je neko tiho pravilo, da je po tem, ko je ženska imela dva otroka, z njeno tiho privolitvijo mož obiskoval t.i. gospice. To so bile ženske, ki niso bile ravno pri denarju in so moškim nudile določeno telesno zadovoljitev, niso pa bile prostituke. Gospice so prihajale tudi na dom."
Za moškega veselje, za žensko trpljenje
"Včasih so bile ženske ravno tako preračunljive, kot so danes (zdi se, da jo imamo ženske že majčkeno v genih), da so pač računale, da če bodo zadovoljile moškega, da jim bo ta ponudil zakon, kar se pa največkrat ni zgodilo. V starih časih je bila spolnost za moškega pravica, za žensko dolžnost; za moškega je bilo to veselje, za žensko pa trpljenje."
Spolnost kot olimpijska disciplina
"Za mlade je danes spolnost, vsaj tako mi razlagajo, olimpijska disciplina. Na spolnost ne gledajo kot na vrhunec ljubezenskega doživetja, ampak kot na nekaj, kar sprosti njihove čute, kar pa je zelo narobe."
Še več Sensa podkastov boste našli na www.metropolit...
Vstopite v prostor modrosti!
MODRA SOBA je podkast, ki razkriva neskončne širine in globine, človeške iskrenosti, modrosti, duhovnosti... Zadnja serija podkastov, ki jo vodi voditeljica dr. Metka Kuhar, je namenjena raziskovanju kompleksne tematike psihološke travme.
Skozi različne intervjuje, osebne zgodbe ter raziskovalne izsledke se s sogovorniki poglablja v individualne in kolektivne učinke travme na zdravje, odnose in družbo. Raziskuje različne vrste travme in kako vplivajo na posameznike in skupnosti, na naše odnose in kakovost življenja.
Metka Kuhar, redna profesorica socialne psihologije na Univerzi v Ljubljani, je priznana predavateljica in raziskovalka, avtorica številnih znanstvenih in poljudnih prispevkov. V svojih novejših študijah raziskuje tematiko psihološke travme. Terapevtsko deluje v okviru metta.si.
Producentka Sensa podkastov: Maja Sotošek
Snemalec in montažer: Danijel Čančarević
Urednica revije Sensa: Vesna Fister
Sensa je sopotnik na poti zdravega življenja, osebnostnega razvoja in duhovni vodnik, ki svoje bralce nagovarja k polnejšemu in radostnejšemu bivanju. Svetuje in navdihuje, kako spoznati sebe in druge, kako premoščati svoje notranje ovire, odkrivati svoje potenciale in iz življenja ustvariti najboljše. Sensa na življenje gleda celovito in v njem išče stabilno ravnovesje telesa, čustev in misli. Vsak drug mesec v tiskani izdaji in vsak dan na spletu prinaša poglobljene članke o zdravju, naravni lepoti, osebnostni rasti in duhovnosti.
Senso lahko spremljate tudi na:
SensaSlovenija
sensaslovenija
www.sensa.si

Пікірлер: 13
@angelakutnar4684
@angelakutnar4684 11 ай бұрын
Super gostja Milena, to rabimo danes se bolj❤
@braneoblak4
@braneoblak4 7 ай бұрын
Bravo❤
@lidijaulbin3657
@lidijaulbin3657 11 ай бұрын
Lepo je poslušat pogovor, ob katerem ne "zacvilijo ušesa" pri skoraj vsakem izrečenem stavku. Edino, kar pri meni osebno precej drugače odmeva, je Milenin vidik moške pomoči pri gospodinjskih opravilih. Saj ne, da bi bilo vse črno-belo, nisem pa prenašala gneče fantov v kuhiji niti pod razno...in zelo mi je odgovarjalo, če so skupaj kdaj šli ven za cel dan, da sem opravila generalko čiščenja sama. In če so zunaj zaštihali vrtove ali opravili kaj "moškega", nisem nič jamrala, če ne pa je znal biti tudi ogenj v strehi..;) Tudi sedaj, ko sem sama, težko skrijem razočaranje, če se mi kak "snubec" v kuhinjo sili, namesto da bi se razgledal po bajti, kje je kaj za popravit ali se lotil česa, za kar je potrebo "zavihati rokave". Da se fant danes lahko hitro nauči kaj skuhat, ko mora, bolj verjamem, kot pa da bo punca raje stopnice betonirala kot podojila otroka...Tako pač je, čeravno se svet trudi postavit se na glavo.
@alenkatomsic6405
@alenkatomsic6405 11 ай бұрын
Odličen pogovor in odstiranje zavese nedavne preteklosti. Koliko tega nosimo v nezavednem in kolektivnem spominu. Dokler ne pogledamo tega in osvetlimo, se ponavlja.❤
@hellboyelite
@hellboyelite 2 ай бұрын
poznas emila iz lucije = ?
@radok3349
@radok3349 10 ай бұрын
Težko bi rekel, kako reprezentativno je pripovedovanje Milene. Vem pa, da mi je "zagravžala" seks.
@vesnasuligoj6789
@vesnasuligoj6789 11 ай бұрын
Kako je bilo včasih naj bi veljalo kot splošno pravilo, danes pa naj bi bilo, kot je pri g. Mileni doma.
@sr851965
@sr851965 4 ай бұрын
3 x na dan...jes...to je bilo to.
@61vladimira
@61vladimira 11 ай бұрын
Zakaj je krščanstvo tako nadzorovalo spolnost. ?🤔 Ena misel: z namenom , obvarovati ženske pred posledicami ( takrat: (kontracepcije ni bilo!) nezakonskimi"pankrti", kriminalnimi splavi, prezgodnjo zanositvijo, detomori) Samostani so sprejemali anonimno odložene novorojenčke......
@61vladimira
@61vladimira 11 ай бұрын
Bila je takrat tudi izredno velika umrljivost dojenčkov
@61vladimira
@61vladimira 11 ай бұрын
Pomembna je bila tudi skrb za vzdrževanje otrok. Nezaposlene ženske , ki so zanosile, so bile nepreskrbljene, breme družbe. Materialno ozadje🤔.
Modra soba #41: Anica Gorjanc Vitez o psihiatriji in duševnih motnjah
1:50:59
Modra soba #39: dr. Sanja Rozman - Sprememba v srcu
1:54:53
Sensa Slovenija
Рет қаралды 13 М.
Who is More Stupid? #tiktok #sigmagirl #funny
0:27
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 10 МЛН
УНО Реверс в Амонг Ас : игра на выбывание
0:19
Фани Хани
Рет қаралды 1,3 МЛН
Milena Miklavčič: Kaj bi morali vprašati svoje stare starše, pa jih nismo?
30:42
Ljubezen, vera in samozdravljenje (Mojca Fatur) - AIDEA Podkast #58
1:09:29
Klemen Selakovic – AIDEA podkast
Рет қаралды 88 М.
#11 SBC intervju | Vesna V. Godina: Ni pomembno kakšne genitalije imate, temveč ali imate vest
1:17:34
Odmev tedna   2025 01 31   Milena Miklavčič
1:35:32
Domovina.je: medij, ki širi obzorja
Рет қаралды 10 М.
Alkoholizem v družini (Manca in Milena Žibert) - AIDEA Podkast 162
1:34:37
Klemen Selakovic – AIDEA podkast
Рет қаралды 52 М.
Aleš Ernst, AEQ metoda, 2.DEL: Čas je, da postanemo bolj čustveno zreli
2:29:48
Iskreno z Majo Oderlap: Milena Miklavčič
47:20
VESELJAK
Рет қаралды 4,1 М.
Who is More Stupid? #tiktok #sigmagirl #funny
0:27
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 10 МЛН