Rozmawiałam niedawno z koleżanką, która jest właśnie diagnostą laboratoryjnym i powiedziała mi, że aktualnie jest duży niedobór diagnostów. Co ciekawe, kilka lat temu kiedy jeszcze studiowała ofert pracy w tym zawodzie było jak na lekarstwo. Bardzo ciekawy materiał, ostatnio bardzo lubię Twoje filmiki i z niecierpliwością wyczekuję na kolejny :)
@AnnaTurek6 жыл бұрын
Miło mi, że filmy Ci się podobają ;) owszem brakuje ludzi do pracy w labie, bo coraz więcej techników odchodzi na emerytury, a młode dziewczyny zachodzą w ciążę i wtedy wypadają z pracy na prawie 2 lata lub dłużej jeśli decydują się na kolejne dzieci odrazu, u mnie w pracy też brakuje ludzi.
@dominikag46806 жыл бұрын
Bardzo interesujący filmik .Super 😊👍
@AnnaTurek6 жыл бұрын
cieszę się :D
@nona88116 жыл бұрын
Bardzo ciekawy filmik :) Sama zastanawiam się nad diagnostyką jako planem B po studiach, ale studiuję neurobiologię i chociaż w teorii te studia przygotowują do pracy w laboratoriach medycznych to nie ma ich wymienionych w ustawie.
@AnnaTurek6 жыл бұрын
no niestety, ta ustawa jest dość bezwzględna, ale potrzebna, bo inaczej ludzie po analityce byliby bez pracy, kiedyś nie było takiego kierunku jak analityka dlatego w labach pracowali farmaceuci, biolodzy, chemicy...
@karolinabukowska-strakova23905 жыл бұрын
@@AnnaTurek tak, przed 1977 rokiem tak było...
@marcinbalasa21486 жыл бұрын
Brakuje na KZbin jakiegoś kanału dotyczącego diagnostyki laboratoryjnej. Może podejmiesz temat?
@AnnaTurek6 жыл бұрын
Nie planuje. Po pierwsze dlatego, że kanał jest dla mnie odpoczynkiem do pracy zawodowej, a poruszając takie tematy przestałby być. Po drugie dlatego, że nie chciałabym tu robić żadnej internetowej poradni, a tak często ludzie traktują np.blogi prowadzone przez lekarzy.
@marcinbalasa21486 жыл бұрын
@@AnnaTurek ok rozumiem pozdrawiam.
@Monik5824-Potrzebanieba.4 ай бұрын
@@marcinbalasa2148Polecam kanał grupy diagnostyka
@magorzatatabas12896 жыл бұрын
Raz byłam z ciocią w laboratorium, która pokazała mi jak wygląda jej praca. Tak mi się spodobało (zwłaszcza, że pozwolono mi zaglądnąć do mikroskopu i bez żadnego problemu rozróżniłam krwinki :D, niby to nic takiego, a tak bardzo cieszy ^^), że zamiast wybrania planu A (biotechnologii w Rzeszowie, na którą się dostałam na miejscu 14 ;D) wybrałam B, czyli właśnie analitykę medyczną. Także od października zaczynam swoją przygodę w Krakowie. Jedyne czego się obawiam to chemii i wszystkiego co związane jest w jakimkolwiek stopniu z fizyką. Boję się, że nie podołam, bo w liceum zawsze moim konikiem była biologia, a chemia (nie mówiąc już o fizyce) ciężko wchodziła mi do głowy. :(
@AnnaTurek6 жыл бұрын
wiesz, napewno analityka jest lepszym wyborem niż biotechnologia, bo jest po tych studiach praca, a co do chemii to było jej dużo, a ja tez należałam do osób które wolą biologię, ale jakoś da się przeżyć 😉 powodzenia 😉
@magorzatatabas12895 жыл бұрын
@@AnnaTurek dziękuję 😊Trochę późno to zauważyłam. W każdym razie idealny moment, bo jutro egzamin z biologii medycznej. Jak na razie nie mam ocen poniżej 4 i muszę powiedzieć, że lepiej mi się uczy tej chemii. Na początku myślałam, że nie dam rady. Cieszę się, że się nie poddałam. 😁
@natarizolxd62086 жыл бұрын
Przydatny filmik 😊 Sama studiuję farmację i zastanawiam się nad pracą w takim laboratorium w przyszłości. Pracuje może z Tobą osoba, która właśnie skończyła farmację? Byłabym zainteresowana jej opinią o tej pracy ☺
@AnnaTurek6 жыл бұрын
nie, nie znam żadnego farmaceuty, który obecnie pracował by w laboratorium, a to z prostego powodu, w aptekach lepiej płacą :D znam natomiast kilku diagnostów, którzy skończyli też technikum farmaceutyczne i oprócz pracy w labie dorabiają w aptece
@annas.71453 жыл бұрын
@@AnnaTurek a jak jest z technikami farmaceutycznymi? Czy oni mogą iść na studia podyplomowe z diagnostyki, jeśli mają magistra z całkiem innego kierunku?
@agatam21416 жыл бұрын
Zgodnie z treścią ustawy, którą przytoczyłaś biolog, biotechnolog itp. może po ukończeniu studiów podyplomowych z analityki medycznej wykonywać zawód diagnosty laboratoryjnego. Jednak juz jakiś czas temu słyszałam, że nowelizacja tej ustawy pozwala na pracę w zawodzie diagnosty tylko osobom po analityce medycznej lub kierunku lekarskim. Czy możesz się do tego odnieść? Niestety informacje w internecie nie zawsze są rzetelne, a Ty jako osoba będąca na bieżąco możesz jakoś się do tego ustosunkować. Pozdrawiam :)
@AnnaTurek6 жыл бұрын
absolwenci kierunków takich jak biologia czy biotechnologia po ukończeniu studiów podyplomowych a analityki medycznej mogą zostać diagnostami, nie słyszałam nic o nowelizacji, ale co roku słyszę o tym że podyplomowki mają być zamykane i wtedy rzeczywiście tylko absolwenci analityki będą mogli zostać diagnostami i nie trzeba do tego nowelizacji ustawy, ewentualnie będą mogli pracować w labach jako technicy, a nie samodzielny pracownik
@karolinapiatek67056 жыл бұрын
Zamykanie podyplomówek ruszyło już w tamtym roku i obecnie ze 2 czy 3 miasta mają tylko tą podyplomówkę, ja jestem na 3 roku analittyki w Lublinie i u nas od tego roku nie ma. Poza tym techników mają już wcale nie kształcić. o nowelizacji ustawy coś słyszałam jakoby miała być powoli organizowana natomiast obowiązuje teraz ta tutaj przytoczona.
@АлінаТуз-е7ш4 жыл бұрын
Jakie jest twoje wynagrodzenie na tym stanowisku?
@AnnaTurek4 жыл бұрын
nie wypada ludzi pytać o zarobki
@annas.71453 жыл бұрын
@@AnnaTurek można nie odpowiadać, ale wypada pytać, nie przesadzajmy :) To w naszym kraju robi się z zarobków wielką tajemnicę.
@aldonakrasniewska9086 Жыл бұрын
Wypada,bo w tytuł filmu o tym mówi....
@this_is_pyxiАй бұрын
Czyli wydajesz 14k zeby zarabiac minimalna ktora mozna zarobic bez studiow, to jest wlasnie cyrk polski. Fajny filmik, bardzo informacyjny
@depechezvous88642 жыл бұрын
A orientujesz się może, które specjalizacje dla diagnostów laboratoryjnych są najlepiej opłacalne? Tak na wyczucie strzelam, że genetyka i mikrobiologia :)
@AnnaTurek2 жыл бұрын
w jakim sensie opłacalne? znalezienia pracy czy zarobków? labow genetycznych jest mało wiec raczej nie, prędzej ta mikrobiologia, albo ogólna, wtedy możesz być kierownikiem labu to chyba opłacalne
@depechezvous88642 жыл бұрын
@@AnnaTurek W sensie zarobków pytam. Bo np. spośród lekarzy najwięcej zarabiają okuliści i chirurdzy, zaś najmniej patomorfolodzy.
@AnnaTurek2 жыл бұрын
@@depechezvous8864 w sensie zarobków jest ustawa, która pokazuje ile kto może zarobić ;)
@Tomsmagic155 жыл бұрын
Łapka w doł , chyba za stwierdzenie że nie ma już tyle manualnej pracy w laboratorium ;) Bo pewna grupa twierdzi że wykonuje badania jakby pracowali w produkcji w fabryce ;)
@paula_wiktoriapl Жыл бұрын
Doszły mnie słuchy, że aby zostać wpisanym na listę KIDL trzeba zdać również osobno egzamin podobno płatny, ciężko zdać taki egzamin? 500zł za podejście piechotą nie chodzi niestety :((
@AnnaTurek Жыл бұрын
Co? Skąd masz takie informacje? Wpis odbywa się (odbywał) na podstawie dyplomu ze studiów. Płatne mogą być egzaminy specjalizacyjne, ale nie wiem ile za podejście.
@weronika69055 жыл бұрын
Jestem studentką V roku analityki, mam już ustalony termin obrony, ale nie mam pojęcia jak zacząć szukać pracy - kiedy rozpocząć, w jaki sposób to zrobić, co umieścić w CV - miałabyś dla mnie jakieś podstawowe rady? Ciekawy filmik, pozdrawiam :)
@TheAnusual5 жыл бұрын
A co tu pisać Synevo, Diagnostyka, Alab itd. czekają tylko, bo diagnostów brakuje, ale nie ma się co dziwić skoro nie zarobisz nawet 2000.
@call_me_stan58873 жыл бұрын
@@TheAnusual o to to
@klaudiatuminska70756 жыл бұрын
Czy praca analityka medycznego w laboratorium jest niebezpieczna dla zdrowia?
@AnnaTurek6 жыл бұрын
Trochę tak, bo jest bezpośrednie narażenie na kontakt np. z wirusami i np możliwość zarażenia przez zakłucie
@aldonakrasniewska9086 Жыл бұрын
Skończyłam 30 lat temu 2 letnią analitykę medyczną.Nie pracowałam w zawodzie.Czy muszę odbyć kurs ,by móc pracować w zawodzie?
@AnnaTurek Жыл бұрын
zapytaj kidl
@kalinalieder32768 ай бұрын
Mam pytanie. Zastanawiam się czy warto iść na studia z analityki medycznej. Czy to prawda, że jest to zawód o charakterze niszowym, tzn. że miasto akademickie + okolice nie jest w stanie wchłonąć wszystkich absolwentów danego roku, więc część zmuszona jest do emigracji do małych miast (albo za granicę) lub do przekwalifikowania się (zupełnej zmiany zawodu)? Może farmacja jest pod tym względem "bezpieczniejszym" wyborem. Dziękuje z góry za odpowiedź.
@AnnaTurek8 ай бұрын
farmacją zdecydowanie lepsza, większe zarobki, a studia o podobnej trudności
@groove96503 жыл бұрын
Jak studiuje biotechnologie medyczną to też muszę robić podyplomowe?
@AnnaTurek3 жыл бұрын
z tego co wiem tak, ale zawsze można zapytać KIDL
@pieczarka6702 жыл бұрын
Czy po analityce mogłabym iść bardziej w mikrobiologię niż w diagnostykę? Marzy mi się praca naukowa jako mikrobiolog, a w moim mieście chyba najbliżej do tego kierunku kształcenia jest właśnie analityka medyczna
@AnnaTurek2 жыл бұрын
tak
@ferdynandkiepski1825 жыл бұрын
Pracując w szpitalu w swoim zawodzie masz kontakt z lekarzami i ogolenie z personelem medycznym ?
@AnnaTurek5 жыл бұрын
tak
@noname003994 ай бұрын
Ja zastanawiam się między farmacją, analityką medyczna albo technologia chemiczną
@AnnaTurek4 ай бұрын
farmaceuci więcej zarabiają 😉
@noname003994 ай бұрын
@@AnnaTurek W sumie ma rację Pani. Tylko teraz musiałbym poprawić maturę z chemii w kolejnym roku.
@linkaula216 жыл бұрын
Niestety ten zawód jest bardzo niedoceniany. Pracuje w laboratorium (pracownia histopatplogii i cytologii) , praca jest ciężka, w moim przypadku warunki szkodliwe (ksylen, formalna etc) i niestety zarobki są śmieszne... mam nadzieję, że to kiedyś się zmieni . .
@kornela89884 жыл бұрын
Z ciekawości jakie zarobki?
@linkaula214 жыл бұрын
@@kornela8988 Bardzo słabe jak na pracę, którą się wykonuje i narazenie np. Na odczynniki rakotwórcze. :/
@dominikk.74053 жыл бұрын
@@linkaula21 a tak w kwocie netto?
@komentatorka95963 жыл бұрын
Pracuje Pani przy testach na Covid?
@AnnaTurek3 жыл бұрын
nie, jestem na macierzyńskim
@Natirati195 жыл бұрын
Jakie sa zarobki diagnosty laboratoryjnego?
@AnnaTurek5 жыл бұрын
Bardzo zróżnicowane, zależą od wykształcenia, dodatkowych uprawnień, szkoleń i umiejętności, posiadanych specjalizacji, stażu pracy, podmiotu gdzie pracuje, rodzaju umowy, regionu polski w którym jest zatrudniony... Właściwa ustawa określa płacę minimalną.
@srutututu6605 жыл бұрын
Niestety, ale w niektórych miejscach oznaczało to przez wiele lat najniższą krajową. Teraz zaczęło się to zmieniać, ale nadal jest kiepsko.
@TheAnusual3 жыл бұрын
Jeżeli pracujesz ustawowo 7 godzin i 35 minut dziennie (bo taka jest norma pracy dla zawodów medycznych) od poniedziałku do piątku możesz liczyć na max 3 tyś. zł. Najczęściej jest to przedział między 2,5 a 3 tyś. Są nieliczne miejsca, gdzie są dyżury, wtedy pracujesz po 250 godzin w miesiącu i możesz zarobić około 5 tyś. To jeśli chodzi o typową drogę po studiach analityka medyczna, czyli idziesz do laboratorium szpitalnego lub prywatnego typu Alab, Synevo, Diagnostyka itd. W prywatnych labach nie ma dyżurów, tylko najczęściej system 12- godzinny. Jest druga droga, czyli korpo, tam zarobki są wyższe jednak charakter pracy odbiega od klasycznej pracy, czyli siedzenia i robienia badań. W korpo jak jesteś ogarnięty, nie boisz się wyzwań i jesteś dyspozycyjny przez niemalże 24-h możesz zarobić nawet i 10 tyś. Przez korpo rozumiem firmy takie jak: Biomerieux, Argenta, Abbott, firmy farmaceutyczne typu Sanofi, Adamed, Polfa itd. Mam nadzieję, że wyjaśniłem, bo Pani prowadząca ten kanał jak ognia omija podania konkretnych kwot. Mówić, że są to kwoty bardzo zróżnicowane to nic nie powiedzieć. Nie lubię mówienia okrągłych zdań. Ja mówię konkretnie pracując w standardowym laboratorium: świeżo po studiach: średnio 2,5- 3 tyś., po specjalizacji: średnio 3,5- 4 tyś. Te dwa przypadki jeśli pracujesz standardowo 7,35 dziennie. Wiadomo jeśli pełnisz jakąś funkcję, czyli kierownika pracowni lub całego labu zarobki rosną o te parę stówek w porywach nawet do tysiąca złotych.
@mateuszcielas33625 жыл бұрын
ktoś mi powie czy te studia są ciężkie czy nie tak bardzo? dostaje duzo roznych opinii
@AnnaTurek5 жыл бұрын
Może dlatego, ze każdy uważa co innego za ciężkie, ja uważam że są ciężkie i porównywalne do farmacji czy medycyny. Chyba nie ma łatwych studiów medycznych. Lekkie są kierunki humanistyczne.
@mateuszcielas33625 жыл бұрын
@@AnnaTurek jak juz mam uwagę :) czy jest szansa ze na I roku beda zajecia anatomi w prosektorium?
@AnnaTurek5 жыл бұрын
nie wiem jak na innych uczelniach, ale na SUM mieliśmy anatomię tylko z plastikowym szkieletem bez wizyty w prosektorium
@agnieszkakrysta12915 жыл бұрын
@@mateuszcielas3362 Na UM we Wrocławiu ćwiczenia częściowo odbywają się w prosektorium, co prawda nie sekcje (chociaż lekarski robi je w tym samym czasie obok więc można podglądać) ale oglądanie preparatów mokrych jak najbardziej
@mateuszcielas33625 жыл бұрын
@@agnieszkakrysta1291 dzieki ale juz jestem na genie :P
@depechezvous88642 жыл бұрын
Czy na analityce medycznej jest farmakologia? Czy można by iść w kierunku farmakologii po studiach z analityki medycznej?
@AnnaTurek2 жыл бұрын
tak jest taki przedmiot, wątpię, lepiej iść na farmacje
@depechezvous88642 жыл бұрын
@@AnnaTurek Właśnie jestem w trakcie wyboru kierunku studiów. Wahałem się między farmacją a analityką. Powiem szczerze, że bardziej ciągnie mnie do analityki, bo w niej jest większy nacisk na anatomię, fizjologię itd. a nie na nauki chemiczne, które aż tak mnie nie kręcą szczerze mówiąc. Na dodatek wyczytałem całkiem niedawno, że diagności zaczną zarabiać znacznie więcej niż przedtem, od 1 lipca 2022 r. wchodzi jakaś nowa ustawa, będą zarabiać nawet o 1,5 tys. więcej. Bo zawsze myślałem, że najwięcej po studiach medycznych zarabiają farmaceuci, a tu niespodzianka. Także w tym momencie mam taki Wybór Zofii :)
@AnnaTurek2 жыл бұрын
@@depechezvous8864 Na analityce na studiach też jest bardzo dużo chemii. Ja naliczyłam chyba przynajmniej 8 przedmiotów chemicznych: chemia analityczna, chemia organiczna, chemia fizyczna, biochemia, analiza instrumentalna... Anatomia była bardzo po łebkach, my nie mieliśmy nawet porządnego modelu szkieletu. Farmaceuci zawsze zarabiali i będą zarabiać więcej.
@looptra5 жыл бұрын
szkoda życia i 5 lat wytężonej nauki, biorąc pod uwage zarobki. Obecnie mamy najwyższą inflację od 10 lat, a zwynagrodzenia ustawowe coś drgnęły ?
@kornela89884 жыл бұрын
Jakich zarobków można się spodziewać?
@izamot49425 жыл бұрын
Czy dyzury w tym zawodzie sa platne ? Spotkalam sie z roznymi opiniami na ten temat wiec wolalabym znac odpowiedz od kompetentnej osoby :)
@AnnaTurek5 жыл бұрын
zależy jak masz skonstruowana umowe
@izamot49425 жыл бұрын
@@AnnaTurek dziekuje za odpowiedz :) a czy ciezko znalezc prace w tym zawodzie ?:)
@AnnaTurek5 жыл бұрын
5-6 lat temu było trudniej o prace, teraz bardzo łatwo jeśli jesteś absolwentem analityki medycznej, bo brakuje diagnostów, natomiast znalezienie dobrze płatnej pracy nigdy nie jest proste, liczy się doświadczenie, wiec warto iść do pracy jak najszybciej nawet jeszcze przed końcem studiów
@izamot49425 жыл бұрын
@@AnnaTurek bardzo Ci dziekuje za odpowiedzi :) naprawde mi to pomoglo, pozdrawiam serdecznie :)
@klaudiawaga77325 жыл бұрын
Ja właśnie kończę 1 rok na analityce w Sosnowcu😊😊 Jak wspominasz tą uczelnie?
@AnnaTurek5 жыл бұрын
Ogólnie spoko, uczelnia jak uczelnia, ale prawdziwa nauka zawodu zaczyna się dopiero w pracy po studiach. My mieliśmy za mało praktyki, nie wiem jak jest teraz może coś się zmieniło, ja studia skończyłam 6 lat temu.
@klaudiawaga77325 жыл бұрын
@@AnnaTurek no teraz z tego co zdążyłam się dowiedzieć praktyka zaczyna się po 2 roku do końca studiów w czasie wakacji bodajże przez miesiąc.
@wudinx49645 жыл бұрын
Klaudia Waga, planuje właśnie złożyć papiery do sosnowca na analityke. Jak wrażenia po pierwszym roku?
@karolinawykurz55905 жыл бұрын
Też mieszkam w sosnowcu, na której uczelni studiujesz bo też się wybieram?
@klaudiawaga77325 жыл бұрын
@@karolinawykurz5590 na wydziale farmaceutycznym z oddziałam analityki 😊
@pigletphilosophy80575 жыл бұрын
Czy pracujesz w korpo?
@AnnaTurek5 жыл бұрын
nie, w laboratorium
@pigletphilosophy80575 жыл бұрын
Ja wiem, ale chodzi o to czy pracujesz dla dużej firmy sieciowej, czy jest to pojedyncze laboratorium
@AnnaTurek5 жыл бұрын
tak, pracuje w dużej firmie, w sieciówce, ale w szpitalu, określenie korpo kojarzy mi się tylko z biurami 😉 a czemu pytasz?
@pigletphilosophy80575 жыл бұрын
MoimZdaniem.be a bo moja mama jest diagnostą laboratoryjnym, pracuje od prawie 30 lat i ona właśnie mówi na pracę w sieciówce „korpo”, bo jest więcej pracy biurowej podobno. ;D
@AnnaTurek5 жыл бұрын
Uwielbiam gdy ktoś kto nie pracował nigdy w sieciówce wypowiada się na temat takiej pracy. Prowadzimy dokumentację jaką powinien prowadzić każdy lab, a że inne laby nie sieciówki robią to w mniejszym zakresie to nie ma się czym chwalić. Sieciówki są bardziej sprawdzane więc muszą mieć wszystko na tip top.
@annaz.86504 жыл бұрын
Mikrobiologia w publicznym szpitalu- najniższa krajowa....
@kornela89884 жыл бұрын
Ja studiuje chemię medyczna, studia te są ciężkie porównywalne do medycyny.. A patrząc na zarobki jest to masakra.. Tyle nauki, nieprzespanych nocy, sprawozdań, kolokwiów, egzaminów i najniższa krajowa czeka.. Więc lepiej juz iść do pracy od razu po liceum niz męczyć się 5 lat a potem tyle zarabiać.. Chyba że jest to kogoś pasja to proszę bardzo
@TheAnusual5 жыл бұрын
Niestety te studia są dla pasjonatów i osób, którym wystarczy satysfakcja z wykonywanej pracy. Kompletnie nie rozumiem co z tym zawodem jest nie tak, ale jeśli chcecie być świetnie wyedukowani medycznie, dużo się uczyć, płacić później za specjalizację ok. 15-20 tyś. i zarabiać na początek 2300 zł brutto, a po specjalizacji 3100 zł brutto to idźcie na ten kierunek. Po tym kierunku pieniędzy nie zarobicie. Również na tym ubolewam, bo skończyłem ten kierunek i zarobkowo oraz z prestiżem tego zawodu jest tak kiepsko, że aż szkoda słów. Jeśli pasjonuje was medycyna, a nie dostaliście się na lekarski poprawiajcie maturę do skutku aż się dostaniecie, ale nie idźcie na ten kierunek. Jak Boga kocham więcej zarobicie na kasie w Biedronce, jako sekretarka w jakieś firmie, nauczyciel w szkole lub urzędnik niż po tym zawodzie. W teorii ten zawód wygląda bardzo zachęcająco, bo kogo nie przyciągnie nazwa przedmiotów jak biologia molekularna, toksykologia, cytologia, genetyka medyczno-sądowa, ale niestety to są tylko piękne nazwy, za którymi nic nie idzie. Owszem studia są ciekawe, można zagłębić się w medycynę, wiedzieć naprawdę dużo, tylko że w pracy to jest kompletnie niepotrzebne, bo praktycznie żaden lekarz nie pyta się diagnosty o poradę czy sugestię jakie badanie wykonać czy pomagać interpretować wynik. Smutne to bo zawód ma ogromny potencjał, ale jest też ogromnie zaprzepaszczony.
@atlanthydadragon17704 жыл бұрын
Ile trwa specjalizacja takiego diagnosty? Jak ją zrobić, gdzie?
@kornela89884 жыл бұрын
Z ciekawości jakie były Twoje losy po tym kierunku?
@TheAnusual4 жыл бұрын
@@atlanthydadragon1770 Od 3 do 5 lat w zależności od dyscypliny. Robi się ją podobnie jak lekarze. Trzeba najpierw mieć odpowiedni staż pracy w zawodzie, najczęściej jest to dwa lata. Organizuje te specjalizacje KIDL. Zalicza się kursy, jeździ się na szkolenia, za które trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Po odbyciu tych wszystkich kursów zdaje się egzamin składający się dwóch części: testu podajże składającego się ze 120 pytań zamkniętych i praktycznej części przed komisją egzaminacyjną.
@TheAnusual4 жыл бұрын
@@kornela8988 Pracuję w firmie zajmującej się produkcją podłóż i sprzętu bakteriologicznego, więc najprościej rzecz biorąc korpo, niestety jedyna droga, żeby zarobić przyzwoite pieniądze po tym kierunku. Pozdrawiam.