Доброго дня. Як приємно знати, що у нас є люди ,які дбають про саму землю. Не маючи знань, ми звикли тільки брати від землі. А вона живий організм і її теж треба годувати. Бог дав нам її у спадок і хоче щоб ми за нею доглядали . Дякую вам за ваші знання. Чим більше буде таких людей, тим усім нам буде краще жити.
@НаталияЛистопад-р4и9 ай бұрын
Щиро дякую за дуже корисну інформацію. Слава Україні і тим хто наближає нашу перемогу!
@ЛюдмилаД-о5ь9 ай бұрын
Дуже інформативно! Дякую за труд, за наповнення українського ютубу!💙💛
@ЛідіяСливка10 ай бұрын
ДУже корисна і практична інформація.Щиро вдячна Вам.пані Оксано !Все буде Україна !
@СвітланаДогадлива4 ай бұрын
Такої розумної подачі я не зустрічала. Щиро дякую!!!
@ТаняЗая-д1с Жыл бұрын
Як я рада,що потрапила на Ваш канал. Така інформація , роз'яснення що, як, чому і наслідки. Приємна , мелодійна наша українська мова. Дуже приємно Вас слухати, цінна інформація. Щиро Вам дякую!❤
@МаріяКозак-з2нАй бұрын
❤ дякую за корисну інформацію
@ВалентинаБерегова-щ4у9 ай бұрын
Ддякую за зміствну інформацію, доступно, без лишнього, цікаво. Здоров'я вам та гарного урожаю і миру
@ЕленаКоваленко-щ9ш Жыл бұрын
Дякую! Слухаю Вас завжди із щирою цікавістю. Виявилося, що я роблю багато з того, що Ви рекомендуєте. Раніше я сумнівалася, що роблю правильно, хоча досвід був виключно позитивний, а тепер буду впевненіша. Я сію моркву чергуючи 2 рядки моркви з 2 рядками цибулі. Тоді мені легше їх підживлювати - якраз поміж рядками: моркві своє, а цибулі своє. Дійсно овочі вражаються менше шкідниками. Нагідки насіяні по всьому городу, особливо по краям. І красиво, і корисно.
@АлинаЗемная Жыл бұрын
Моє вітання.Як завжди своєчасно, доречно, конкретно, зрозуміло.Щира подяка за вашу працю.
@ГаннаСало-д3я5 ай бұрын
Дякую, що ви є на каналі. Дуже добре, бо час -від - часу можна повернутися до перегляду і використати ваші поради при вирощуванні овочів. Не все, про що навчаєте, можна освоїти за раз. Вартує прослухати ще і не раз. Хай у вас все буде добре.
@Андрійндрюха Жыл бұрын
Героям Слава!!! Дякую! :) Все чітко "по-полицях"! :)
@lyubalyuba-cy7os Жыл бұрын
Дякую за поради, дуже своєчасно і конкретно
@АнатолійРудий-к2ы7 ай бұрын
Дякую, приємно вас слухати, приємно у вас вчитися. Будьте здорові
@ГалинаРебенко Жыл бұрын
Дякую за просвітництво! Багато років вирощую різні сорти моркви і тільки Ви розкрили очі на причини поганого зберігання.
@jelenamelnyk94018 ай бұрын
Що не відео, то скарб ! Дякую, дякую,дякую. Є питання, але спочатку передивлюсь усі, може Ви про те вже розказували. Здоров'я Вам і Перемоги нам та процвітання нашій Україні!
@ІраЮрченко-р5д Жыл бұрын
Дякую Чекаємо відео про бурячки
@ЕкатеринаЛевковская-д5к Жыл бұрын
Задоволена що потрапила на Ваш канал. Щиро дякую за корисні поради❤
@ГалинаКосенко-к7е6 ай бұрын
Дякуемо!!!❤
@ЛюбовЯківчук-у2к Жыл бұрын
Щиро дякую за корисні поради❤
@ЛіліяПетренко-г4д Жыл бұрын
Дякую Вам за поради.
@ЗинаидаТарасун Жыл бұрын
Щира подяка за цінні підказки. І просьба надалі зробити так щоб картинки та написи не зникали так швидко. Тому ,що ми витрачаємо час на повернення та пошук цих написів. Ви ж іх не проговорюєте.такі побажання.
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
Намагаюсь уповільнитись. Можливо, спробуйте обрати меншу швидкість відтворення відео. Написи застосовую, щоб відео не було довгим (знімаю, проговорюючи, потім дивлюсь, що задовго виходить: врвзаю і прописую). Довгі відео майже ніхто не дивиться. Хотілося б допомогти порадами молоді, але їм треба, щоб не більше 3 хв (така картина, на жаль, і у школі).
@ОксанаЯгольник-х4ю Жыл бұрын
❤❤❤ Дякую Вам!❤❤❤
@НинаХлопенюк Жыл бұрын
Дякую за поради
@ТетянаВиноградинка Жыл бұрын
Дякую 🙏❤
@ГаннаОверчук Жыл бұрын
Вітаю.Дякую за корисну інформацію.
@victoriastukalenko2477 ай бұрын
Героям Слава!
@mariyamoroz7845 Жыл бұрын
Навчаюсь у вас .
@ЛюбовьТимофеева-х2е Жыл бұрын
Дякую за ваші поради,багато нового і корисного. Будь ласка спробуйте чіткіше вимовляти назви.
@Tatyana_Korsun Жыл бұрын
Оксано,вітаю Вас!Дякую за цікавий інформаційний канал!Беру багато чого за замітку,грунт піщаний,але хіба це для нас перешкода!?Миру і перемоги нам!Слава Богу,слава Украіні,слава нашим ЗСУ!!!
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
У піщаного грунту є багато своїх переваг)
@agneshkalitw7887 Жыл бұрын
🎉🎉
@agneshkalitw7887 Жыл бұрын
🎉
@allakoval190510 ай бұрын
Я моркву гарно мию поролоном,просушую на сонечку,зрізаю кінчики як робите ви і кладу у темні пакети не завязуючи,відправляю у льох Зберігається чудово!Слава українській Нації Виживемо!!!
@2v4vomelnyk0v2v10 ай бұрын
Теж за порадою когось з підписників у цьому році випробовую. І миту, і не миту, і у зав'язаних, і у не зав'язаних пакетах).
@allakoval190510 ай бұрын
У зіп-пакетах спеціальних з клапаном пробувала-гниє@@2v4vomelnyk0v2v
@ДарьяДарья-к6иАй бұрын
Пані Оксано, а як досягти успіху при посіві під зиму? Хочу спробувати
@ІванБучок-т3ю Жыл бұрын
👍💪✌
@halinanikolaichuk9164 Жыл бұрын
💕💙💛💕
@ТетянаКозацька9 ай бұрын
Дякую за корисну інформацію,дізналася деякі тонкощі. Питання: а чи обов'язково потрібно копати грядку під моркву,чи можна обмежитися плоскорізом? Чи залежить від цього якість коренеплоду? Дякую💙💛💙💛
@2v4vomelnyk0v2v9 ай бұрын
На жаль, залежить. І копати бажано. Або мотоблоком культивувати. У щільному грунті (я маю на увазіважкі чорноземи, суглинки) морква, зазвичай, крива, рогата.
@ТетянаКозацька9 ай бұрын
@@2v4vomelnyk0v2v Дякую вам за відповідь. Я на свому пісчаному грунті помітила теж саме,але на ютюбі бачу як блогери "нічого не копають" і морква як на картинці. От і думаю,як це....
@2v4vomelnyk0v2v9 ай бұрын
То для картинки, на жаль
@ТатьянаМаринич-ч9б Жыл бұрын
Доброго дня. Дякую за корисну інформацію. У мене питання з приводу зберігання моркви, в чому ви її зберігаєте: в ящиках, пакетах чи насипом? Дякую
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
Такий, ніби, засік з дощок у кутку погреба. Насипом у піску.
@ТатьянаМаринич-ч9б Жыл бұрын
Дякую.
@АллаСергієнко-э2п Жыл бұрын
Доброго дня вам.Вибачте,але як це " по плечики",тобто повністю відрізаємо чубчик з точкою росту?
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
Вітаю. Не просто чубчик, а навіть близько 0.5 см (не менше) нижче точки росту
@kiparis102 Жыл бұрын
Здрастуйте!Питання трохи не по темі.Що робити,коли картопля в підвалі має вже великі ростки? Їх обломувати (вони самі легко відпадають),чи старатися зберегти?
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
Спеціально обламувати не треба (ну, хібащо вони довші за 20 см) . Вони і самі трохи обламаються. Але чим менше їх обламається, тим менше рослини витратять життєвих сил на нові паростки.
@БогданБондаренко-к6ж Жыл бұрын
Підскажіть будьласка все сподобалось як розповідаєте але хотілось вас запитати коли ви збираєте моркву для зберігання в якому місяці і в яких числах
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
Не існує універсальних термінів і дат. Все залежить від сорту, від того, коли я її посіяла та яка була погода. Ту, ранню, що сіяла рано, вже помалу використала. Ту, пізню, що сяла 9 червня (вона зійшла швидко), коли дасть Бог здоров'я і благополуччя, викопаю на в кінці вересня - початку жовтня. Найближчим часом докладніше розповм у відео.
@michal3940 Жыл бұрын
Слава Україні. Підкажіть чи можна підлити росаду перцю сульфатом амонію та магнію. Дякую.
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
На мою думку, не варто. По-перше: оптимальним для перцю є грунту з рН=6-7 та низькою концентрацією солей. По-друге: сульфат амонію - фізіологічно кисле добриво, яке перцю в розсаді точно не сподобається. А чому у Вас виникло бажання застосувати ці добрива?
@agneshkalitw7887 Жыл бұрын
Яке мінеральне добриво додати разом з насінням?
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
На мою думку, краще з насінням нічого не додавати. Корінь рослини має сам "шукати" поживу - тягнутися в напрямку, де є "харчування". Так ми "виховуємо" активне коріння. Краще рідготувати ділянку з осені - додати суперфосфат, а також компост чи прегній. Якщо ж всетаки хочеться додати, то дуже ( !) трохи добрива з великим вмістом фосфору (наприклад, 13:40:13) для козвитку кореня. Тоді це краще зробити, додавши на 1л киселю 1 г такого добрива. Хоча, як вже казала, це не обов'язково. Особливо, якщо грунт родючий.
@ЕленаЕлкина-с9ж Жыл бұрын
Що вже я тій моркві не робила - не сходить вона у мене. Овочі непогані. Цибуля, буряк, а морква просто не сходить. Купила великий пакет, посіяла частину, решту віддала подрузі. В неї зійшла, в мене ні.
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
А чи не глибоко Ви її сієте?
@ЕленаЕлкина-с9ж Жыл бұрын
@@2v4vomelnyk0v2v Та ні, я ж не новачок. Пробувала притоптувати. Все росте, крім моркви.
@allakoval190510 ай бұрын
Чи можна у клейстері посіяти цибулю? Слава Україні!
@2v4vomelnyk0v2v10 ай бұрын
Не випробовувала. Цибулю з чорнушки.частіше вирощую через розсаду. Бо насіння свого не вирощую, а куплене - дорогувате для посвіу у грунт.
@allakoval190510 ай бұрын
Дякую Я теж,але є своя і лишня Спробую-розкажу@@2v4vomelnyk0v2v
@allakoval190510 ай бұрын
Пробачте,не по темі Я знайшла у себе "еко бактерії для компостування"B,subtilis>B.licheniformis, 1.0*10 у 9 степені На вашпогляд чи можливо розмножити? @@2v4vomelnyk0v2v
@2v4vomelnyk0v2v10 ай бұрын
Дуже просто. Здається, у відео про Фітоспорин я розповідала, як це "розбудити", а фактично - активувати і розмножити. Щоправда, більшого успіху можна досягти, коли це монопрепарат, бо у випадку комплексних можлива конкуренція. У промислових умовах вирощують окремо, а потім змішують у препарати. Але з цих двох навіть хтось один є ефективним.
@ВасильАнтонюк-з5з Жыл бұрын
Героям Слава! Скажіть будь-ласка, як Ви відноситесь то так званого позбавлення насіння моркви ефірних масел для спрощення пророщення методом витримки в гарячій 50 градусів воді, або метод з прикопуванням? Чи дає це якийсь ефект? Дякую.
@2v4vomelnyk0v2v Жыл бұрын
Прикопування точно працює. Старі люди тільки цим способом і користувались. З гарячою водою треба гратися: міняти воду, дотримуватись температури. На початках ще гралася, але потім побачила, якщо брати насіння не найсвіжіше, а те, якому вже рік-два - ефект той самий. Насіння "своїм ходом" втрачає ефірні масла.
@АллаПанасюк-ч8щ Жыл бұрын
@@2v4vomelnyk0v2v Я завжди мию насіння моркви гарячою водою, а потім пророщую в стаканчику з кокогрунтом і сію вже з росточками Морква сходить швидше за зілля