4:37 to może być trzmielec leśny. 4:49 to może być trzmiel kamiennik. Bąk nie jest bąkiem, tylko trzmielem (Bombus). Bąk bydlęcy, to odmiana muchówek.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję 🌹, trzy pierwsze lubimy 😀, ostatni niech się nie pokazuje.
@aga5892 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie Wszystkie zapylacze są naszymi przyjaciółmi, bez nich zniknie wiele roślin z naszego talerza i otoczenia.
@sowa6639 Жыл бұрын
@@aga5892 - To ja też jestem " przyjacielem "
@flawiuszapcik8008 Жыл бұрын
Jest jeszcze bąk błąkający się pod kołdrą. Niestety nie zapyla on roślin, a niektórzy uważają go za szkodnika psującego powietrze.
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
Witam wszystkich widzów. Na wstępie zaznaczam, że takie są moje doświadczenia z mąką, jeżeli ktoś chce może spróbować. Koszt niewielki, a resztę mąki można zużyć w kuchni. Naprawdę polecam mąkę kukurydzianą na mrówki. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość. Gniazdo mrówek słabnie powoli - stopniowo mrówek jest coraz mniej. W donicy z figą po kilku dniach zauważyłam, że mrówek jest coraz mniej, a po 2 tygodniach byłam już pewna, że ta metoda działa. Ogromne gniazdo przy domu, które mrówki założyły przy fundamentach, słabło bardzo długo. Już myślałam, że mąka nie zadziała. Po miesiącu zauważyłam mniejszy ruch, a teraz już mrówek nie ma wcale. W tym czasie dosypałam kilka razy po parę łyżeczek mąki.
@polakowalska3544 Жыл бұрын
Mąka kukurydziana to ten wynalazek złoty z GMO. Nie wiem czy jest jaki kolwiek kraj by tego "wynalazku" nie było. Ale nie o tym chce zapytać jak to zrobiłaś że masz już pierwszy wysyp a u mnie nawet jeszcze wszystko nie wzeszło. I mroweczki które najbardziej obrodziły w mojm ogrodzie.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@Pola Kowalska Oj niestety nie mam tak dobrze. Film wrzuciłam 10 lipca w ubiegłym roku . W tym roku jeszcze wszystko malutkie. Wiosna była okropna.
@polakowalska3544 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie bardzo dziękuję za wyjaśnienie i za przepis na pozbycie się mrówek.
@katarzynaherman4814 Жыл бұрын
Czy mozna make kukurydziana zastąpic ziemniaczaną?
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@@katarzynaherman4814 Nie to musi być mąka kukurydziana. Nie skrobia, ale mąka - żółta.
@tina5105 Жыл бұрын
Od wielu lat w ogrodzie stosuję mąkę kukurydzianą i działa, ale ważne żeby co jakiś czas a zwłaszcza po deszczu dosypywać mąki. Zdarza się też tak, że jedne mrówki znikną, a pojawią się inne - wszędzie ich pełno...
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz 🌹. To prawda mrówek jest mnóstwo i chociaż są pożyteczne, to nie we wszystkich miejscach mogą sobie grasować.
@mariaszyszkowka774 Жыл бұрын
Pomyślcie, że od mąki zdychają owady, a my to jemy, i mamy być zdrowi
@iwonkauchman2893 Жыл бұрын
Czy mąka kukurydziana nie szkodzi roślinną
@30misiak Жыл бұрын
Chciałam się dopytać czy mówimy o mące kukurydzianej ( taka zółtawa) czy o skrobi kukurydzianej ( bardziej białą niż żółta )
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@@iwonkauchman2893 Nie szkodzi, używamy jednorazowo 1-3 łyżeczek mąki. Mąka rozłoży się w glebie podobnie jak inne resztki roślinne.
@olalejdura5696 Жыл бұрын
Na mrówki stosowałam sodę a w tym roku pierwszy raz mąkę. U mnie działa, mrówki sukcesywnie znikają. Pozdrawiam!
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz 😀🌹. Pozdrawiam serdecznie
@towarzyszbolo3677 Жыл бұрын
można dodać jeszcze troszke cukry zeby lepiej pozapychal im przetchlinki, padną jak talala
@barbara-p3d7 ай бұрын
Tak make kukurydziana używam. od roku na mrówki. Wsypuje trochę do gniazd jak się pokażą. A one lubią jeść te maczke i zaraz po zjedzeniu pękają. 👌👍
@alinawogrodzie7 ай бұрын
To prawda, giną ale trzeba cierpliwie poczekać aż wszystkie się poczęstują. Pozdrawiam serdecznie 🌹🌼🌞.
@ogroddlaoszczednych2 жыл бұрын
Ciekawe sposoby z tą mąką na mrówki super pomysł, nigdy nie słyszałam ja na mszyce stosuję gnojówki z pokrzyw i wywar z czosnku i cebuli i działa pozdrawiam miłego wieczoru Gosia.
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
Ja też nie dawno znalazłam ten sposób na jakimś angielskim kanale. Nie wierzyłam, że zadziała. W mące podoba mi się, że ona się nie rozpuszcza, tylko leży w doniczce i wysycha razem z ziemią.Oj gnojówkę z pokrzyw robiłam kiedyś, ale zapach mnie skutecznie do niej zniechęcił 😂 pozdrawiam
@zosiakowalska54732 жыл бұрын
Witam dwa kg maki wysypalam z ruinowalam budżet na całą dyche i nic mrowek miliony
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
@@zosiakowalska5473 Witam, nie wiem dlaczego. U mnie w donicy z figą dalej nie ma mrówek. W między czasie dosypałam jeszcze 2 łyżeczki. Mąka nie działa od razu, z tego co zauważyłam trzeba poczekać ok. 10 dni. Mam tylko jedno, duże gniazdo koło domu, które jest bardzo odporne. Są tam takie czarne błyszczące mrówki. Pozostałe udało mi się zgładzić.
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
@@zosiakowalska5473 Plewilam w ogródku i tak sobie rozmyślałam. Może to dlatego, że ja stosowałam ją w bardziej ograniczonych miejscach - w donicy i między kostką a ścianą domu. Tam mąka wysycha. Na trawniku jest teraz cały czas mokro i może to dlatego. Posypalam jedno mrowisko na trawniku, ale wtedy było sucho. Nie wiem,to tylko moje przypuszczenia, w każdym razie w donicy nie mam mrówek. Przez kilka dni wydawało mi się że nic z tego, a później mrówek było coraz mniej.
@zosiakowalska54732 жыл бұрын
@@alinawogrodzie dziekuje za dobre rady w moim przypadku jest wiekszy problem .Ogrodzie kwiatowym jak i warzywnym jest setka a moze i wiecej mrowczych gniazd .Mrowki zagniezdziły sie nawet w skrzynce na listy tysiace jaj roznej wielkości tam ich popiescilam goraca woda ale w ziemi jest trudniej maja bardzo gleboko gniazda. Walka trwa latami obecnie jestem na pozycji przegranej pod kazdym krzakiem róży kopczyk mrówek. Gozdziki cynamon i przerozne zioła nic w kwatach sieknę chemia ale warzywnym problem. JAK by bylo mało mrowek to mam turucia .Walka z wiatrakami .podobno dobra jest wrotych namoczyc i zrobisc solidy oprysk ale w warzywie nie wskazane zwiazki toksyczne wchlania roslina i zostaja a jest ich duzo nie mozna dzieciom podawac warzyw Pozdrawiam i zycze duzo sił do walki z przeciwnosciami losu
@violett65 Жыл бұрын
Ja daję olej, płyn do naczyn i sodę. Tym sposobem uratowałam nawet moje bukszpany. A mrówki to prawda, ze maka kukurydziana lub proszek do pieczenia. Jeśli ktos nie ma kota, psa to boraks 99,9% zmieszac z cukrem i mrówki tez padają.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję, na bukszpanach wypróbuję. Ćma mnie doprowadza do szewskiej pasji.
@AudioMusicVintage Жыл бұрын
Ja wczoraj spryskałem mszyce wodą z octem, na bobie siedziały zobaczymy czy to pomoże bo pisali że to najb. skuteczny sposób na te stworzenia.😏
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz 😀, proszę dać znać czy działa. Pozdrawiam Alina
@pelasiab Жыл бұрын
Cynamon tez swietnie działa na pozbycie sie mrówek , wypróbowałam rok temu .
@alinawogrodzie Жыл бұрын
To prawda, cynamon świetnie odstrasza mrówki, więc można je wygonić z miejsc, gdzie ich nie chcemy. Jednak cynamonem nie dotrzemy wszędzie, np. gniazda przy budynkach, możemy posypać troszkę przy ścianie, ale mrówki rozbudują gniazdo w innym kierunku.
@witoldt7344 Жыл бұрын
To dowód na to jaki płyn do naczyń jest zdrowy. Pozdrawiam
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Proszę się nie martwić, płyn do naczyń nie truje mrówek. Płyn do naczyń zmniejsza napięcie powierzchniowe wody, woda z płynem zalewa mszycom tchawki i one się topią. Dlatego ta metoda dziala tylko w przypadku mszyc, ktore są nie są zawinięte w liście. Pozdrawiam
@konbiex4684 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie zastosowałem płyn z wodą kilka kropel płynu na 1 litr i liście rzodkiewki obumarły, rzodkiewka do wyrzucenia
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@@konbiex4684 Nigdy nic takiego się u mnie nie zdarzyło. A dodaję również czasem płyn w charakterze adjuwantu do innych oprysków.
@konbiex4684 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie no a mi wypaliło całą roślinę liście zwiędły i poodpadały mam już dość sadzę na doniczkach na balkonie rzodkiewkę i za każdym razem ta zasrana zielona mszyca i nic nie rośnie przez nią a kupować jakieś środki się nie opłaca bo taniej będzie kupić rzodkiewkę w sklepie a sałata ma jakieś robaki które tworzą takie ślady/dróżki i na końcu składają jajka i potem liść usycha to samo zjadają mi robaki sałatę zjadają mi rzodkiewkę, mam dość wszędzie posadzę szczypiorek wielolatkę i nie będę musiał się przejmować jej robactwo nie bierze rok mam 7 latkę i nic jej nie wzięło poza zasychaniem końcówek
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@@konbiex4684 To rzeczywiście przykre i zniechęcające. W donicach warunki dla roślin są trudniejsze. Może papryka, pomidory, fasola szparagowa wysoka na kratce - ogólnie warzywa ciepłolubne. Pozdrawiam Alina
@wakdemargumowski Жыл бұрын
Witam wszystkich. Czytam komentarze i chciałbym coś dodać ze swoich spostrzeżeń. Miałem i Ja duży problem z mrówkami i próbowałem sporo internetowych metod. I naprawdę to działa ale ja miałem u siebie różne rodzaje mrówek. I jedne metody na dany rodzaj mrówek działały a na inne gniazda już nie. I musiałem zastosować chemię.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. To prawda mrówki są różne i trzeba próbować różnych sposobów.
@mariamigacz4432 Жыл бұрын
Witam. Proszę podać o radę na ślimaki. Pozdrawiam Maria.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Witam, można ścółkować skoszoną trawą lub trocinami. Ślimaki nie lubią chodzić po luźnych podłożach. Dookoła warzywnika możn wysypać barierę z wapna, lub ustawić niziutki płotek z blachy miedzianej. Przy zastosowaniu bariery, trzeba podać ślimakom Ślimakol lub inne środki na ślimaki. wtedy ślimaki w warzywniku zginą, a nowe nie wejdą.
@elespe8167 Жыл бұрын
Maka z ukraińskiej kukurydzy💪,😁
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Kupowana rok temu, to chyba jeszcze nie zdążyli zmielić 😄 Ale teraz takie czasy, że niczego nie można być pewnym. 😡Można jedynie próbować znaleźć kraj pochodzenia ziarna.
@helenapruefer4699 Жыл бұрын
Powoli ale skutecznie mrówki znikają z ogrodu.Jest ich mniej i przenoszą się w inne miejsce w ogrodzie i trzeba tam też posypywać.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
To prawda trzeba trochę cierpliwości. Ja byłam zadowolona, bo do końca sezonu niie miałam mrówek w donicy z figą. Przy fundamentach dopiero w tym roku zaczęły się pojawiać, więc znowu czas na mąkę.
@barbara-p3d7 ай бұрын
Tak po mące kukurydziane mrówki pękają i nie szybko. pokażą sie nowe. Sprawdzone 100%
@alicja8455 Жыл бұрын
Mąka kukurydziana jest niestrawna dla mrówek i jak ją zaniosą do gniazda to po spożyciu giną
@alinawogrodzie Жыл бұрын
To prawda, dlatego usuwam tylko te gniazda, które zdecydowanie szkodzą roślinom lub budynkom. Pozdrawiam 🌹
@andrzejsliwka97522 жыл бұрын
Alinko ja naszczescie w tym roku niemam mszyc na niczym. Dzieki za odcinek
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
Szczęściarz, u mnie mszyce jak co roku, pozdrawiam
@romka791 Жыл бұрын
To dzięki chemitrails. Zrzucili coś na mszyce. w minionym sezonie węgierki i inne sliwki były bez robali.
@monikaochojski9527 Жыл бұрын
Pani Alinom mówiac grubsze od pszczoły ma pani namyśli pszczołe miodną. A są jeszcze dziesiatki pszczół tzw dzikich, ktore nie żyją na ogół w roju. I te wygladają przeróżnie. Ale też nie odróżniam wszystkich.. Nie prosta to sprawa..😊
@Marta-ul3lu2 жыл бұрын
Na mrówki posypuję proszek do pieczenia.
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
A widzisz, nie próbowałam posypię gdzieś koło domu, bo próbują mi rozłożyć kostkę 😡. Mąka do doniczek jest fajna, bo się nie rozpuszcza i długo działa. Pozdrawiam
@polakowalska3544 Жыл бұрын
Sprobojemy mam tyle mroweczek że szkoda gadać nic tak ślicznie mi nie wyszło jak mroweczki.
@milivanili3791 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie Nie polecam, może i zabija mrówki ale w większości przypadków sód jest toksyczny dla roślin!
@Sajgonka72 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie podpowiem na wstepie, ze juz probowalem proszku do pieczenia i sody i octu i cynamonu i po kazdej z tych rzeczy chodzily sobie fajnie 😅
@Lechoslowianin2 жыл бұрын
Ten płyn do naczyń to musi być straszna trutka. Czy może być Ludwik miętowy?
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
Przypuszczam, że ludwik też może być. Przy tym płynie to raczej chodzi o to, że woda z płynem dostaje się mszycom do tchawek i one się duszą, ale nie zatruwają.
@alicja84552 жыл бұрын
Tylko łyżeczka na 5 litrów wody? Spróbuję dzięki pozdrawiam
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
Tak, tyle dałam, nie chciałam zaszkodzić roślinom. Trzeba tylko solidnie zmoczyć liście od spodu. I pryskać wieczorem lub nad ranem jak zapylacze nie latają.
@mieczysawadamczyk26448 ай бұрын
@@alinawogrodzie U mnie nie działa, może mam inne mrówki i mszyce.
@alinawogrodzie8 ай бұрын
@@mieczysawadamczyk2644 Nie działa na mszyce, które zwijają liście i siedzą w środku. Mszyce muszą być dobrze zwilżone, wtedy się duszą w roztworze z płynem. Jeżeli chodzi o mrówki, to potrzebna jest cierpliwość. Gniazdo słabnie powoli i efekty widać po ok. 2 tygodniach. Ogromne gniazdo, które mieliśmy przy fundamentach, zaczęło słabnąć po ok. 6 tygodniach. Przez ten czas kilka razy dosypywałam po kilka łyżeczek mąki. Po kolejnych kilku tygodniach zniknęło. Następnej wiosny próbowały się znowu wprowadzić, ale wystarczyło już tylko 3 razy podkarmić i był spokój.
@mieczysawadamczyk26448 ай бұрын
@@alinawogrodzie A to takie buty, ktoś pisał że zna tresera mszyc i mrówek, ponoć pięknie maszerują na sąsiada działkę. Pozdrawiam.🙃
@mieczysawadamczyk26448 ай бұрын
@@alinawogrodzie A to takie kalosze, ktoś pisał że zna tresera mrówek i mszyc, bardzo ładnie maszerują na działkę sąsiada, hej. Pozdrawiam.🙃
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
mròwke Z też?
@konancie Жыл бұрын
Mam pytanie w podobnym klimacie. Czy probowala pani stosowac gliceryne roslinna zamiast plynu do naczyn przy opryskach np. Mospilanem ? Wiekrzosc ludzi poleca plyn do naczyn by dluzej sie utrzymal wszak jest tlusty ale i gliceryna podobnie sie zachowuje i dlugo sie wchlania np. gdy stosuje do rak. Jedynym plusem czy minusem to po zazyciu gliceryny przyjemne gorace uczucie przynosi przez chwile a gdyby tak mszyce poczestowac to moze i by ja zagotowalo 😊 tylko zastanawiam sie czy to chwilowe cieplo nie wyrządziło by krzywdy roslinie. Pozdrawiam serdecznie Tomasz
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Woda z płynem do naczyń ma zmniejszone napięcie powierzchniowe i łatwo zalewa tchawki mszyc, które się topią. Gliceryna zwiększa lepkość roztworu, więc woda z gliceryną nie będzie tak łatwo wpływać do tchawek. Do Mospilanu dodaję płyn do naczyń, np. przy pryskaniu bukszpanu. Wtedy te najmłodze listki (przysmak ćmy) są dobrze zwilżone. Poliglicerole są stosowane jako składnik preparatów zwiększających przyczepność. Ale czy gliceryna solo zadziała - tego niestety nie wiem. Można sprobować np. na jakimś chwaście, który jest zaatakowany przez mszycę. Roztwór z dodatkiem płynu do naczyń łatwiej zmywa się po deszczu, ale w międzyczasie Mospilan czy inny środek już zadziała. Roztwór z gliceryną dłużej pozostanie na roślinie, nie zmyje się tak łatwo. Ciepło nie powinno zaszkodzić roślinom, nie są to duże ilości, ale ja zrobiłabym próbę na chwaście. Pozdrawiam Alina
@zapis327 Жыл бұрын
Witam. Jaki płyn do naczyń? Czy metoda jest lepsza od ugotowanej wody z cebuli?
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Ja używam Fairy, ale może być dowolny płyn, również ekologiczny. Nie używałam wody z cebuli, nie wiem jaka jest zasada działania takiego wywaru. Roztwór płynu topi mszyce. Trzeba je dobrze spryskać. Jeżeli mszyce zwinęły liście i siedzą w środku, to płyn nie zadziała.
@tlumaczy1507 Жыл бұрын
@@alinawogrodziewitam! Jaka proporcja na te 5l? Czy to nie szkodzi owocom lub warzywom?
@tlumaczy1507 Жыл бұрын
@@alinawogrodziemrówek mamy miliardy chyba. Cała działka i pod domem. Jutro zamawiam tonę maki kukurydzianej! 😂 Jestem pełen nadziei. Co do mszyc, to mam zamiar pryskać śliwę i jabłoń. Na pomidory zajrzę.
@natalinakurowska1424 Жыл бұрын
A czy mydło potasowe można użyć zamiast płynu do mycia naczyń?
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Nie używałam, ale można spróbować. 10-20ml na 1 litr wody.
@natalinakurowska1424 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie dziękuję:)
@agnieszkazarzeka9002 Жыл бұрын
Moją mąkę kukurydzianą zjadł mój pies, i rozorał wokół jabłonki całą ziemię 😢
@piotr05 Жыл бұрын
Co to za plyn do naczyn zastosowałaś ?
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Ja używam płynu Fairy, ale może być każdy również ekologiczny.
@piotr05 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie dziekuje za informacje. W tym roku mszyca u mnie nie z tej ziemi. Walcze z nia I konca nie ma.
@izabelabrocka6129 Жыл бұрын
Witam mogę prosić o parę porad jak uprawiać figę w domu w szklarni czy na zewnątrz.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Ja swoją figę latem trzymam w ogrodzie w słonecznym miejscu. Zimę spędza w nieogrzewanym garażu, gdzie temperatura jest ok. 0 stopni. Już w marcu w garażu są widoczne malutkie koraliki owoców. W połowie maja figa wyjjeżdża do ogrodu. W naszych warunkach jedyne owoce, które dojrzeją to właśnie te, które zaczynają się rozwijać w garażu. W lecie na roślinie pojawiają się owoce plonu głównego, ale u nas one nie dojrzeją. Lepiej je usunąć, żeby roślina nie traciła sił. Figa na zimę zrzuca liście, więc do marca może stać w nieoświetlonym pomieszczeniu. Przez całą zimę trzeba ją bardzo umiarkowanie podlewać, żeby ziemia nie wyschła całkowicie. Jednak powinna być suchsza niż w lecie. Latem trzeba ją regularnie podlewać nawozem. Ja używam florowitu co 2 tygodnie.
@boguslawabogiparis2529 Жыл бұрын
Poszły w inne miejsce,ale to nie zmienia faktu że się ich pani pozbyła na zawsze
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Tam gdzie nie przeszkadzają mogą sobie zakładać gniazda. Mrówki w trawniku mi nie przeszkadzają, są pożyteczne, bo są doskonałymi czyścicielami. Ale pod różami i w doniczkach są niepotrzebne.
@dorotaszymkowiak1676 Жыл бұрын
Ile płynu na ilość wody
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Ja daję 1lyzeczke na 5 litrów wody.
@kingapruszak33028 ай бұрын
Jaki to płyn?
@alinawogrodzie8 ай бұрын
Używam zwykłego płynu, który jest w kuchni. Ja miałam akurat Fairy, ale może być też inny. Ten sposób podziała na mszyce, które nie zwijają liści. Mszyca musi być na wierzchu, żeby ją polać tym roztworem. Przy użyciu płynu mszyc nie trujemy, one się topią.
@kingapruszak33028 ай бұрын
A na zwinięte liście z zieloną mszyca ma Pani jakiś sposób?
@andrzejsliwka97522 жыл бұрын
Ok. Rozumiem przepraszam
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
W porządku, nic się nie stało. 🙂
@ewaewa9673 Жыл бұрын
A czy ma pani sposób na ziemioródki jak się ich pozbyć??
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Ziemiórki to trudny przeciwnik. Niestety będą potrzebne środki ochrony roślin. Np. Decis, który zawiera pyretroid, substancję, która naturalnie występuje we wrotyczu. Można też spróbować gnojówki z wrotyczu, ale nie mamy wtedy wiedzy o stężeniu środka i czy zadziała. Zarówno Decisem jak i gnojówką trzeba porządnie podlać rośliny. Zabieg powtórzyć po 10 dniach. Jeżeli rośliny stoją w domu, to dobrze jest po wsiąknięciu środka, na wierzchu wysypać cienką warstwę świeżej ziemi. Dzięki temu unikniemy przykrego zapachu. Można też sprobować wyłapać dorosłe owady do pojemnika wlewamy pól szklanki wody, trochę octu i trochę płynu do mycia naczyń. Ustawiamy płaskie naczynia na parapetach i czekamy aż zaczną się topić. Cała operacja potrwa ok. 2-3 tygodni.
@ewaewa9673 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie dziękuję za odpowiedź ten ocet stosowałam ale mało skuteczny ,cały czas w doniczkach mam kartoniki lepne przyklejają się ale wciąż fruwają ,koleżanka poleciła mi aby folią spożywczą szczelnie przykryć ziemię i obklejc doniczkę żeby nie miały możliwości wyfrunąć i podobno wyginą?? Spróbuję tak zrobić jeżeli będzie to skutkowało to napiszę do pani. Pozdrawiam 💐
@rafaelblack3806 Жыл бұрын
Ja na mszyce używam Mospilan. Mszyce zdychają. Z maką kukurydzianą testuję czy mrówki zabije
@alinawogrodzie Жыл бұрын
to prawda jest skuteczny i też go używam w ogrodzie. Ale jak fasolkę trzeba zbierać prawie codziennie, to nie można go użyć. Ja w tym roku znów używam mąki i widzę, że niektóre gniazda już padły, a inne słabną.
@aluette12 жыл бұрын
Mąka kukurydziana czy skrobia kukurydziana?
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
Mąka kukurydziana, tylko trzeba cierpliwości - gniazdo zamiera powoli . Ja pierwsze oznaki działania zauważyłam po ok. 7 dniach - mrówek było coraz mniej. Ogromne gniazdo przy domu (ruch był jak w Nowym Jorku) dopiero po miesiącu zaczęło słabnąć. W donicy z figą do tej pory nie mam mrówek.
@aluette12 жыл бұрын
@@alinawogrodzie Super. Dzięki.
@PołączenieUmysłuISerca Жыл бұрын
@@alinawogrodzie dziś zauwazylam w donicy (świezo posadzonej rózy) mrówki. Czy poleca pani zastosowanie mąki kukurydzianej ? Nie chcialabym stracic młodej rózy ktora kilka dni temu dopiero zostala posadzona w donicy. I ile tej mąki nasypac i czy po calej górnej części?
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@@PołączenieUmysłuISerca Wystarczy 2 łyżeczki w dwóch miejscach. Jak zjedzą, trzeba dosypać. W miejscach gdzie była mąka w ubiegłym roku, w tym roku nie ma mrówek. Pozdrawiam 🙂
@zenia1742 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie 😊
@hanaan2418 Жыл бұрын
Na mrówki najlepsza jest. Papryka chili znikaja
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję, w niektórych miejscach można zastosować.
@az7709 Жыл бұрын
Czy w takim razie powinniśmy myć naczynia takimi środkami i jeść mąkę kukurydzianą?
@iskra21112 Жыл бұрын
Ja nie używam żadnych płynów sklepowych, robię swój płyn z szarego mydła, sody i wody, wszystko tym myję, a i mszyce opryskuję.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Płyn do naczyn nie truje mszyc, tylko je topi. Woda z płynem zalewa im tchawki i topią się. Mąka kukurydziana dla człowieka nie jest szkodliwa. To tak jak z czekoladą i psami. My możemy jeść czekoladę a dla psów jest bardzo szkodliwa.
@patrycjaw6235 Жыл бұрын
Prosze o przepis jak sprawdzony 😊
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@@patrycjaw6235 1 łyżeczka płynu 5 litrów wody. Pozdrawiam Alina 🌞🌹.
@ryszardczar34067 ай бұрын
U mnie zero efektu dałem to na 1 litr żeby mocniejsze było ale to na moje mszyce nie działa
@alinawogrodzie7 ай бұрын
Czy mszyce były na wierzchu czy schowane w skręconych liściach. Płyn nie zadziała na mszycę w skręconych liściach.
@mariaszaa1250 Жыл бұрын
Podobno dobty jest cynamon
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Tak, też można spróbować.
@irena1795 Жыл бұрын
Super że mszyce padły tylko czy płyn do naczyń nie będzie szkodliwy dla nas jeśli to są warzywa lub krzak owocowy?
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Przy dopuszczeniu płynu do obrotu bierze się pod uwagę, że naczynia mogą być niedokładnie opłukane, więc wszystkie użyte składniki muszą być bezpieczne. Można użyć płynu ekologicznego.
@mariaskrzeczkowska854 Жыл бұрын
Pani Alinko, to trzmiel.Skąd bąk, bąk to dziecięca zabawka ,w przyrodzie nie ma bąków
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@@mariaskrzeczkowska854 Tek wiem, w dzieciństwie na latające grubaski mówiliśmy bąki. Wśród owadów jest bąk bydlęcy - paskudztwo, które gryzie.
@mariaaleksandraorzechowska4168 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie to jest giez
@lmarycha6650 Жыл бұрын
wystarczy spryskać zwykłym mlekiem
@allpacino.3962 Жыл бұрын
Dzień dobry 🙂 Mleko działa na mszyce? Jak to zrobić? Samo mleko czy wymieszać z wodą?
@jolas32012 жыл бұрын
Jaki to płyn ?
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
Fairy z granatem - takiego używam w kuchni, ale pewnie może być też inny.
@jolas32012 жыл бұрын
@@alinawogrodzie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam że Świnoujścia
@malgorzatas4736 Жыл бұрын
@@jolas32010 pl l
@malgorzatas4736 Жыл бұрын
@@alinawogrodzieo
@andrzejsliwka97522 жыл бұрын
Alinko kochana moge miec pytanie?
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
Oczywiście,na pytania dotyczące roślin i ogrodu chętnie odpowiem, jeśli tylko będę znała odpowiedź.
@stanmat5 Жыл бұрын
Na mrowki--CYNAMON !
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję też wypróbuję, trzeba działać na wiele sposobów.
@pierrejankiewicz579 Жыл бұрын
Mrowki obzarly sie mąką i nie chce im sie dupy ruszyc 😄😂😂🤣😀
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Jeżeli siedzą w miejscu to nie kopią i o to chodzi 😄.
@krzysztofflaga48416 ай бұрын
Niechemicznie płynem do naczyń 😅
@wojteklisowski8850 Жыл бұрын
A czy płyn do mycia naczyń to nie jest przypadkiem "chemia"?
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Jeżeli używamy go w kuchni do mycia naczyń, to nie zaszkodzi nam również jako środek na mszyce. Przecież warzywa płukamy przed przygotowaniem.
@wojteklisowski8850 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie To także i herbicydy nie zaszkodzą bo przecież płukany warzywa przed jedzeniem...
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@@wojteklisowski8850 No cóż, ja nie myję naczyń w herbicydach, bo nie uważam, że to jest to samo co płyn do mycia naczyń. Pozdrawiam
@wojteklisowski8850 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie Widzę, że czytać ze zrozumieniem też nie umiesz! Chemia - to chemia! Jak spryskasz rośliny płynem do naczyń, to go WCHŁONĄ! A po tym to żadne płukanie pod bieżącą wodą już nic nie pomoże... Może gdyby zastosować roztwór z szarego mydła (tego najprostszego bez dodatków chemicznych, zapachowych itp.)?
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Płyn do mycia naczyń i herbicydy - porównał Pan dwa produkty kompletnie nieporównywalne jeśli chodzi o warunki dopuszczenia do obrotu ze względu na bezpieczeństwo stosowania. Herbicydy to środki do zwalczania chwastów - czy ktoś będzie nimi pryskał warzywa? Wszystkie składniki płynu do naczyń muszą być bezpieczne dla zdrowia, ponieważ bierze się pod uwagę możliwość niedokładnego opłukania naczyń. Jeżeli chodzi i środki zapachowe to w np. w moim obecnym płynie są 2: geraniol i limonen - oba naturalne. Te same substancje są w mojej paście do zębów. I proszę sobie wyobrazić, że zdarza mi się umyć zęby, wkroić plasterek cytryny do herbaty, a kiedyś miałam w domu tzw. Anginkę - geranium, które łagodzi między innymi stany zapalne dróg oddechowych.
@kwisatzhaderach9397 Жыл бұрын
Borax z cukrem pudrem
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Też wypróbuję 👍.
@jerzycierpiakowski4875 Жыл бұрын
u mnie woda z płyne i octem nie pomogła
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Wystarczy woda z płynem, ale zadziała tylko wtedy, kiedy mszyce nie są zawinięte w liście. Trzeba dokładnie spryskać mszyce. Mszyce, które siedzą w zwiniętych liściach, trzeba niestety potraktować środkami ochrony.
@RoMa-dd2fq Жыл бұрын
Mrowki nie lubia zapachu cynamonu
@janina232 Жыл бұрын
Moze sposoby dobre tylko ten diabelski znak w tytule
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Bo mszyce to takie małe diabełki 😀. Ale może rzeczywiście niektórym widzom może się źle kojarzyć. Zaraz zmienię 😀
@alinak3938 Жыл бұрын
Również używam mąki w ogródku
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz 🌹 i pozdrawiam.
@andrzejsliwka97522 жыл бұрын
To raczej prywatne pytanie by bylo.
@alinawogrodzie2 жыл бұрын
To jest kanał ogrodowy i tego się trzymam. Pozdrawiam
@renataklasinska7620 Жыл бұрын
Wiele osob myli nazwy, " Bąk" to paskudny szary owad , bardzo boli jak ugryzie, a to co wielu ludzi uważa za bąki "- taki Gucio z pszczolki Mai to są trzmiele .
@alinawogrodzie Жыл бұрын
To prawda, jak byliśmy mali to na te latające 'Gucie' mówiliśmy bąki. 'Gucie' są super bąki są okropne, strasznie swędzi i paprze się po ich ukąszeniu.
@agnieszka7447 Жыл бұрын
To nie bąk tylko trzmiel!!!
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Dziękuję, teraz już wiem 😀. Zwyczajowo te grubiutkie trzmiele nazywało się bąkami 🙂.
@beatadobrzynska5724 Жыл бұрын
Plyn do mycia naczyn zawiera alkohol..ot i rozwiazanie zagadki..
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Taka ilość alkoholu, nawet jeżeli jest w płynie do naczyń (ale to chyba raczej w płynie do okien) mszycom nie zaszkodzi. Chodzi o to, że płyn do naczyń zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i woda z płynem zalewa im tchawki i mszyce się topią.
@alfredwojtyr7845 Жыл бұрын
Moje mrowki zbierają towar i pieką sobie ciasteczka
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Zuchy👍 sprawdź, czy nie dodają jakiegoś zioła😄.
@danutadziechciarz4373 Жыл бұрын
😁
@martita198358 ай бұрын
Mydło potasowe ogrodnicze zamiast płynu
@alinawogrodzie8 ай бұрын
Można, ale płyn zawsze jest pod ręką 😀
@wdx3327 Жыл бұрын
Zastanów się czym myjesz naczynia.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Płyn do naczyń nie truje mszyc. Zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i taka woda z płynem zalewa mszycom tchawki - mszyce się topią.
@polskipartaczwjukej6066 Жыл бұрын
Bąki na kwiatach nie siadają
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Tak wiem, zwyczajowo na te najgrubsze trzmiele mówiło się bąki 🙂, ale już się poprawię 😀
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
odcinka,drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
@romka791 Жыл бұрын
Te wasze beznadziejne 'rady". Cóż wy nie powiecie,że by zebrać lajki i wyświetlenia. Tu, czy u kuzynki dobra rada dla ogrodu, posypać mąką kukurydziana to mrówki zginą. Gó..o rada, nie zginą, przeciwnie szybciej sie rozmnożą. Inna rada mlekiem rozcieńczonym, takim prawdziwym, od krowy polej grzadki z ogórkami , to ... no super urodzaj, też g...o prowda, itd. pieprzyć te wasze 'rady'. Nie pomogą z pewnością, nie zaszkodza, bo co mąka kukurydziana może szkodzić ??
@alinawogrodzie Жыл бұрын
Mąka kukurydziana jest niestrawna dla dorosłych mrówek, po zjedzeniu giną. Zanoszą tę mąkę do gniazda i karmią larwy i królową. Larwy trawią tę mąkę, ale królowa nie i też ginie. Gdybym nie spróbowała, to nie polecalabym tego sposobu. W donicy z figą po dwóch tygodniach nie było mrówek i nie wróciły do końca sezonu. Posypuję gniazda , które mi przeszkadzają. Kolonia powoli słabnie i znika. Wcześniej stosowałam Mrowkofon mrówki ginęły, ale po krótkim czasie wracały. Mlekiem grządek nie podlewam. Pozdrawiam
@romka791 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie G...o prowda. Tam, gdzie posypałam tę mąkę kukurydzianą, wokół warzywniaka i wokół działki z krzewami malin, znalazłam dwa tygodnie później ( trzy dni temu), dorodne gniazda mrówek , starych i młodych i jaja mrówek. Bajajcie sobie dalej. Ludzie niedoświadczeni kupują działki ROD w miastach i chcą coś wiedzieć o zwalczaniu pasozytów. Dalej będziecie mieć naiwniaków do lajkowania wam, i i nabierania ich.
@romka791 Жыл бұрын
@@alinawogrodzie Ciekawe przekonanie pani nie ma potwierzdenia w faktach. Otóż mrówki po mące kukurydzianej mają się świetnie, a nawet pod nią zakładają nowe gniazda.
@alinawogrodzie Жыл бұрын
@@romka791 Opisałam moje doświadczenie z mąką. Mrówki zniknęły z donicy z figą, z czego byłam bardzo zadowolona. Zniknęły też z podstawy róż, gdzie robiły kopce jak terminy. W tym roku też posypałam kilka gniazd i jedno prawie całkiem padło, a reszta słabnie. Ale tak jak napisałam, ja mam takie doświadczenia z mąką.Pozdrwiam
@ewakrzemieniecka9419 Жыл бұрын
@@romka791moja prawda twoja prawda i gggggggggg..............oooooooooooooo prawda!