No video

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu (4K)

  Рет қаралды 12,494

Patryk Korbel

Patryk Korbel

Күн бұрын

Poczytajcie o Muzeum na naszym blogu: www.samochodem...
Ziemia wałbrzyska to nie tylko węgiel i kopalnie, ale także porcelana, nazywana białym złotem. Położenie Wałbrzycha w pobliżu naturalnych złóż kwarcu i skalenia, a także węgla i sporego drzewostanu sprawiło, że przemysł ceramiczny kwitł tu w najlepsze. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zostało założone w 1908 roku przez Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej. W 1926 roku, wraz ze zbiorami zostało przeniesione do klasycystycznego Pałacu Albertich w Wałbrzychu. W zbiorach muzeum znajduje się obecnie największa w Europie kolekcja lokalnie wytwarzanej porcelany oraz wybrana z europejskich fabryk. Wrażenie robi także design polskiej ceramiki z lat 50 i 60 XX wieku.
To co kiedyś było zarezerwowane tylko dla książąt, szlachty i bogatego mieszczaństwa wraz ze wzrostem masowej produkcji porcelany stały się dostępne dla ogółu mieszkańców. Ludzie przestawali korzystać z drewnianych naczyń na rzecz wyrobów z porcelany. W XIX wieku śląskie manufaktury porcelany były w czołówce pod względem wielkości produkcji i zatrudnienia.
Obok 5 fabryk porcelany - Kristera, Tielscha, Ohmego, Prausnego i Schachtela działały tu liczne kalkomanie wytwarzające na ich potrzeby kalki dekoracyjne np.: drukarnia kalek Emila Wunderlicha, której dawna siedziba stoi do dnia dzisiejszego i można ją z zewnątrz zobaczyć.
Obniżenie kosztów produkcji, wprowadzenie nowych technologii spowodowało znaczący rozwój tego przemysłu. Założycielem pierwszej manufaktury porcelany na tym terenie był ślązak Carl Krister. Przypada to na rok 1831. Wprowadził on znaczący postęp zastępując piece opalane drewnem na tańsze i efektywniejsze węglowe. Dla zamożnej klienteli w ofercie Krister Porzellan Manufaktur (KPM) znalazły się luksusowe kopie wyrobów z europejskich manufaktur np. tej berlińskiej.
Na topie najbogatszych były wyroby dekorowane pejzażem miast, zamków, pałaców i wybranych krajobrazów. Carl Krister stosował jeszcze jeden trik, który zbliżał go do sukcesu berlińskiej wytwórni - jego sygnatura KPM była identyczna jak ta z Berlina (Königlishe Porzellan Manufaktur - Królewska Manufaktura Porcelany). Dzięki temu manewrowi i brakowi wówczas ochrony znaków towarowych ludzie często mylili obie marki na korzyść Kristera.
Początek lat dwudziestych przynosi dla fabryki Kristera nowe zadanie, a mianowicie władze Wałbrzycha na wzór innych miast Niemieckich wprowadziły tzw. pieniądze zastępcze w formie monet - wykonanych z porcelany!
W latach trzydziestych nadeszła moda na porcelanę ozdabianą warstwą np. niklu czy srebra. Fabryka Kristera była przygotowana na tę okoliczność i wprowadziła je do oferty. W 1937 roku po raz pierwszy w procesie produkcji zastosowano gazowy piec tunelowy. Zawierucha II wojny światowej ominęła szczęśliwie Wałbrzych, co uchroniło manufaktury i jego mieszkańców przed zagładą. Po wojnie nazwę zakładu zmieniono na „Krzysztof”. Obecnie jedyny ocalały zakład, który nadal funkcjonuje.
Carl Tielsch to drugi gracz na śląskim rynku porcelany. Jego fabryka powstała w 1845 roku w miejscowości Altwasser (dzisiejszy Stary Zdrój będący dzielnicą Wałbrzycha). Tielsch wiedział, że obok manufaktury zostanie poprowadzona linia kolejowa z Wałbrzycha, co było doskonałym rozwiązaniem logistycznym dla funkcjonowania zakładu.Tielsch, tak jak Krister postawił na sprzedaż produktów szerokiej masie społeczeństwa w tym także robotnikom, dla których wyroby z porcelany były rzeczą nieosiągalną finansowo. Kolejnym sukcesem fabryki było nawiązanie współpracy z odbiorcami porcelany w Stanach Zjednoczonych i wejście w stan posiadania kopalni węgla kamiennego (własny węgiel) i przejście na piece tunelowe (znaczące skrócenie czasu wypału), co pozwoliło obniżyć koszty produkcji oraz cenę wyrobów.
Manufaktura Tielscha należała do najnowocześniejszych w tamtym okresie. Po wojnie zakład wraz z kopalniami został przejęty przez nowe, polskie władze i otrzymał nową nazwę - Zakład Porcelany Stołowej „Wałbrzych”. W 2012 roku fabryka została zamknięta a w 2017 rozpoczęło się wyburzanie jej rozgrabionych zabudowań… .
Podsumowując: śląscy producenci porcelany skupili się na produkcji porcelany o najwyższej jakości wykonania, materiałów i zdobień, ale i na wyrobach w rozsądnej cenie dla mniej zamożnych ludzi. Dzięki pracy wymienionych tu przedsiębiorców branża porcelanowa zyskała szereg przełomowych technologii, m.in. takich jak piece w fabryce Kristera opalane węglem a nie drewnem; w fabryce Ohmego zastosowano barwny druk naszkliwny; porcelanę zaczęto dekorować kalkami z fotografiami okolicznej przyrody i obiektami z pogórza wałbrzyskiego, a Karl Tielsch w swoim zakładzie zastosował nowoczesny ponad 60 metrowy piec tunelowy do wypalania porcelany, co znacznie przyspieszyło czasowo cały proces produkcji.
Trzonem kolekcji w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu są właśnie produkty z omówionych w tym tekście śląskich manufaktur.
www.samochodemnawakacje.pl

Пікірлер: 25
@WedrowneMotyle
@WedrowneMotyle 5 жыл бұрын
Super. Byliśmy w Miśni niedawno i z dumą mówili o ichniejszej porcelanie ale wspomniane zostało, że i Wałbrzych to była cenna marka
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 5 жыл бұрын
😀 nasza babcia przepracowała całe życie zawodowe w porcelanie wałbrzych (dawniej Tielscha), wiec w domu jadalismy tylko ze śląskiej porcelany 😀
@MagiczneMiejsca
@MagiczneMiejsca 5 жыл бұрын
Fajna makieta i bardzo ładna porcelana. Kiedyś polska porcelana to było coś!
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 5 жыл бұрын
makieta powstała dawniej, ale nadal jest ciekawym źródłem wiedzy o geo tego regionu :-) tak naprawdę to wszystkie śląskie manufaktury zostały założone przez Niemców a my po wojnie je przejęliśmy wraz z tymi terenami. Do dzisiaj w Wałbrzychu pozostała tylko jedna wytwórnia porcelany - Krzysztof. Pozostałe zakłady zniknęły... szkoda, że nie udało się połączyć tradycji z jakością produktu i biznesem...
@MagiczneMiejsca
@MagiczneMiejsca 5 жыл бұрын
@@PatrykKorbel Wie;la szkoda!
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 5 жыл бұрын
Szkoda to fakt! Takich sytuacji było sporo w historii - np przemysł motocyklowy - mogliśmy być liderem w produkcji motorowerów i motocykli...
@Mereczonthego
@Mereczonthego 5 жыл бұрын
Fajne muzeum :) My byliśmy w Ćmielowie. Tam to wygląda trochę inaczej, więcej jest technicznego podejścia, czyli jak to wszystko się robi itd. Można nawet zrobić sobie porcelanową różę (ale niestety jej się nie wypala). Lubimy takie miejsca.
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 5 жыл бұрын
nie byliśmy w Ćmielowie, ale trochę poczytaliśmy na ten temat :-)
5 жыл бұрын
Kurcze tyle razy byłem w okolicy i w samym Wałbrzychu ale nie słyszałem o tym muzeum.
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 5 жыл бұрын
muzeum do nie dawna było skryte w cieniu Książa i palmiarni. Teraz jest objęte wspólnym biletem z Książem, Starą Kopalnią i Palmiarnią. Miasto odkąd pamiętam zawsze kojarzone było w węglem, a porcelana to tak sobie była... a tu przecież stolica śląskiej porcelany! :-) pozdro dla Was
@samochodemnawakacjepl2730
@samochodemnawakacjepl2730 5 жыл бұрын
Muzeum bardzo ciekawe, z praktycznego punktu widzenia obok znajduje się duży parking miejski (płatny 3 zł/h), a kawałek poniżej zabudowania Porcelany Krzysztof. Po porcelanie Książ pozostał kawałek jednego budynku, reszta została wyburzona a po porcelanie Wałbrzych (Tielsch) pozostały ostatnie ruiny przy dworcu Wałbrzych Miasto. Obok znajduje się także budynek kalkomanii i odrestaurowany Pałacyk Tielschów.
@explorersi
@explorersi 5 жыл бұрын
Interesujący materiał. Interesuję się ceramiką (nawet mam kilka swoich prac), a jeszcze tam nie byłam. Trzeba wybrać się do Wałbrzycha :) Pozdrawiamy!
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 5 жыл бұрын
Fajno, że się podoba :) powinnaś zatem przyjechać do Wałbrzycha i zobaczyć tę wyjątkową kolekcję 😀 przyjazd możesz połączyć z Książem, starym Książem, ścieżką Hochbergów, palmiarnią i starą kopalnią 😀
@explorersi
@explorersi 5 жыл бұрын
@@PatrykKorbel Jesteśmy z Wrocławia więc te wszystkie miejscówki mamy zaliczone (bo jest dość blisko, a Wałbrzych mamy po drodze w góry) ale koniecznie muzeum Porcelany do nadrobienia :)))
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 5 жыл бұрын
cały tekst o historii śląskiej porcelany dostępny na blogu www.samochodemnawakacje.pl :-)
@Hiszpania360
@Hiszpania360 5 жыл бұрын
Widzę, że ostro zgłębiłeś temat. Pewnie zainteresowałoby Cię też muzeum ceramiki w Walencji.
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 5 жыл бұрын
Ba, jasne, że tak! Czy muzeum w Walencji skrywa jakąś perełkę?
@Hiszpania360
@Hiszpania360 5 жыл бұрын
Jak dla mnie perełką jest samo muzeum, bo mieści się w barokowym, alabastrowym pałacu.
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 5 жыл бұрын
nanówiłeś! trzeba będzie ogarnąć temat! 💪
@elisjaderi813
@elisjaderi813 Жыл бұрын
Gdzie mozna kupic Polska porcelane ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ sklep ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️Pozdrawiam ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
@karolinanowakowska7901
@karolinanowakowska7901 2 жыл бұрын
Polecam zobaczyć reportaż poświęcony problemom dolnośląskiego przemysłu ceramicznego - kzbin.info/www/bejne/lZyXg4Kbm8eMhKc ;)
@samochodemnawakacjepl2730
@samochodemnawakacjepl2730 2 жыл бұрын
Obejrzane! :) Fajnie ogląda się stare kroniki
@przemyslawkwiatkowski59
@przemyslawkwiatkowski59 4 жыл бұрын
ja teraz na lekcji pisze
@PatrykKorbel
@PatrykKorbel 4 жыл бұрын
cześć, o muzeum piszesz czy historię porcelany w W-chu?
@danielburski4193
@danielburski4193 2 жыл бұрын
;
Jestem całą duszą Żydówką. Dora Hiller-Mańczak o swoim życiu w Wałbrzychu
1:05:52
Historia mówiona / Kolekcja Muzeum POLIN
Рет қаралды 8 М.
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 42 МЛН
If Barbie came to life! 💝
00:37
Meow-some! Reacts
Рет қаралды 67 МЛН
ОБЯЗАТЕЛЬНО СОВЕРШАЙТЕ ДОБРО!❤❤❤
00:45
Skarb z Wałbrzycha
27:31
Wałbrzych Moje Miasto
Рет қаралды 171 М.
Willa księżnej Daisy wciąż zaskakuje świetnością
5:29
regionfakty.pl
Рет қаралды 79 М.
10 RZADKICH pojazdów w Polsce
14:42
TOP10Wszystkiego
Рет қаралды 259 М.
Co wiemy o WIELKIEJ CZARNEJ PSZCZOLE?
12:26
Venomous Art
Рет қаралды 82 М.
Wałbrzyska Kronika Filmowa
10:40
TV Regionalna pl
Рет қаралды 23 М.
Książ i Riese okiem przewodnika
37:11
tagentv
Рет қаралды 146 М.
Treasure from Wałbrzych
27:31
Łukasz Kazek History Story
Рет қаралды 130 М.
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 42 МЛН