Na początku filmu w słupku jest przycisk patrolowy a nie p.poż.Na obwodnicy ochranianych obiektów często umieszczano podobne włączniki aby kontrolować na bieżąco postęp patrolu.Na drugim końcu powinien być panel wyświetlania.Szukajcie wartowni.
@robert18246 жыл бұрын
Bardzo ciekawe miejsce, łapka w górę! Oby więcej takich materiałów.
@grzegorzc62335 жыл бұрын
Bardzo fajne miejsce. I tam na końcu tego wielkiego pomieszczenia widać zamurowane wejście dalej i u góry też jest wejście tylko że czeba drabinę lub Line. A tak poza tym tam w lesie jest jeszcze dużo ciekawostek np studnie do kturych wchodziłem. I jeszcze jest więcej taki tam podziemnych kompleksów czy jak to nazwać a jeden jest używany do dziś 🙂nie piszcie gdzie to jest bo już się zaczyna tam dewastowanie i ognisko ktoś se palił w środku i już pełno puszek i śmieci. Pozdrawiam 😉
@borekborkowski40686 жыл бұрын
super fajna przygoda warto rozrysować te pomieszczenia opisać i z profesjonalnym sprzętem wejść i poszukać ukrytych pomieszczeń śmieci nie widziałem na podłodze czyli obiekt nie odwiedzają gówniarze pozdrawiam .
@grzegorz946 жыл бұрын
No nie każdy zejdzie z 20-30 metrów pod ziemię, tyle dobrego.
@Ally2_6 жыл бұрын
Klimat wylewa się z ekranu : )
@misiukisiu6 жыл бұрын
Miejsce jest przeciekawe. Jeśli miałaby być to elektrownia to w dużym pomieszczeniu byłyby turbiny, ale w takim razie w pobliżu musiałaby się znajdować spora kotłownia, ujęcie wody technologicznej, osadniki do schładzania pary i podobne atrakcje. Bez kotłowni nie ma elektrowni, tylko obiekt o sporym zapotrzebowaniu na energię, czyli jakaś produkcja. Materiały wybuchowe raczej odpadają, bo to zbyt ryzykowne pod ziemią.
@ROOMERvideos6 жыл бұрын
To nie BARS. Dla ciekawskich - nie znajdziecie schronu na geoportalu, bo obszar w hipsometrii jest wyczyszczony. Oczywiście trzeba wiedzieć którędy wejść do tego lasu, by nie wpakować się na ochronę. Pozdrawiam kolegów eksploratorów, fajny film!
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
dzięki, pozdrawiamy gorąco :)
@pepol-urbex6 жыл бұрын
Kolejny dobry filmik i oczywiście ciekawe miejsce .Pozdrawiam
@wik11346 жыл бұрын
Moja babcia tam pracowała . Wiem tyle że w 1950 r był tam wybuch i zginęła 1 osoba. Była tam produkcja ciasta na proch
@urbexber29004 жыл бұрын
Ej wiesz coś więcej o Babci, o jej pracy, ponieważ zbieram informacje gmail:urbexber@gmail.com byłbym mega wdzięczny.
@nikunia76 жыл бұрын
Pokażcie coś z jakiegoś opuszczonego pałacu/willi/dworku... swoją drogą, z takim głosem powinieneś mieć drugi kanał o tematyce ASMR - oglądałabym codziennie :))
@konstantychrust36526 жыл бұрын
To była tajna baza odpowiednik strefy 51👽
@lukgrybos51886 жыл бұрын
tak to Zakład Produkcji Specjalnej materiały wybuchowe
@zzraf6 жыл бұрын
To co na końcu filmu prezentujecie jako "pozostałości po kolejnej hali", w rzeczywistości jest rumowiskiem po budynkach naziemnych. Wystarczy sprawdzić na archiwalnych zdjęciach Google Earth - Wiecie gdzie szukać. ;) Ja znalazłem jeszcze na terenie obiektu podziemny zbiornik, prawdopodobnie na wodę......gigantyczny. Nie dawał oświetlić się dobrą latarką.
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
Dzięki za informację, oprócz tego co na filmie znaleźliśmy pewien kanał na linii wejścia " schronu. Kanał o przekroju kwadratu. We wnętrzu podziemnego obiektu uwagę naszą przykuła ceglana łata- zamurowane wejście do kolejnego korytarza?????
@zzraf6 жыл бұрын
Nie zauważyłem. Ciekawe. Ale z tego co jest mi wiadomo, innych podziemnych obiektów o tym przeznaczeniu tam niema. Nie ma żadnych przyłączy energetycznych poza tymi które i Wy widzieliście. Sama konstrukcja "schronu" nie wskazuje na to aby pod spodem mogła znajdować się jeszcze jedna kondygnacja. Kanały technologiczne owszem. Na pewno są pod poziomem samej hali. Obszedłem cały teren. Znalazłem tylko zbiornik, o którym wcześniej napisałem i betonową postawę dużej stacji trafo. Jakieś kanały odwadniające i technologiczne. Co nie zmienia faktu że "obiekt" mega ciekawy i unikatowy. :)
@bartektp6 жыл бұрын
To była elektrownia. Tylko po co w środku lasu i co zasilała? Ciekawie się oglądało, łapka w górę. Pozdrawiam
@Rafal016 жыл бұрын
Bartek zasilała die glocke
@marcinraubo62046 жыл бұрын
Mi to wygląda na schron, pełniący funkcję rozdzielni głównej całego obiektu wojskowego. Myślę, że z tego schronu były pociągnięte kable do innych schronów, budynków, urządzeń znajdujących się na terenie bazy, którą wygradza siatka widoczna na początku nagrania.
@adibu646 жыл бұрын
great video, I like it! Greetings from urbex austrian
@grzegorzkozowski91336 жыл бұрын
A mnie zastanawia lód na takich głębokościach. Więc musi być silny przewiew powietrza. Ale pomogło to wam z spacerku. Po wodzie by się nie dało.
@marcinwiniu24606 жыл бұрын
Spoko miejscówka.
@opurbex6 жыл бұрын
Bardzo dobry filmik łapka leci
@Niewidzialne6 жыл бұрын
Bardzo ciekawy obiekt. Ciekawe do czego służył. Zastanawiająca jest ta rozdzielnia i mocowanie na dużą ilość kabli.
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
Próbuję złapać kontakt z kimś z tamtego regionu :)
@MichalT6 жыл бұрын
To radarowa stacja nadawczo-odbiorcza BARS ( pl.wikipedia.org/wiki/BARS ). Izolatory w boksach to typowe zakończenie kabli średniego napięcia (6 lub 15kV).
@oktisneak6 жыл бұрын
To żaden schron ani bunkier :) to podziemny oddział fabryki pewnego zakładu produkcji specjalnej którego nazwy celowo nie będę podwał, wybudowano ten obiekt w latach 50, opuszczono w latach 80 po wybuchu w laboratorium testowym w którym zginęło 8 osób, od i cała tajemnica :)
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
Coś więcej kolego możesz napisać o tym obiekcie. Próbowałem czegoś dowiedzieć się w necie o nim, ale bez skutku. Dzięki za dyskrecję, pozdrawiam
@oktisneak6 жыл бұрын
informacji na ten temat nie ma w ogóle, w tamtych czasach zatuszowano sprawę, produkowano i testowano tam paliwo i śliniki rakietowe w kooperacji z wojskiem, po wypadku obiekt zamknięto i zdomontowano wyposażenie. Ten zawał na końcu tunelu wykonano sztucznie,pewnie dla bezpieczeństwa bo najprawdopodobniej prowadzi do czynnej części zakładu. Z niesprawdzonych informacji, ponoć właśnie tym tunelem transportowano środki potrzebne do produkcji i wywożono gotowe produkty, no i ponoć sam obiekt miał dwa poziomy, zwiedzać da się górny, ten dolny jest zalany :)
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
To co za zawałem, zostało zrównane z ziemią, Co do drugiego poziomu- na filmiku zastanawialiśmy się skąd ten pusty odgłos wydobywający sie pod naszymi stopami. Odezwij się proszę tutaj: urbex.pkr1@onet.pl
@zzraf6 жыл бұрын
Górny poziom to ta pozarywana galeria po której chodziliście. gdzie między innymi są rozdzielnie. Głębiej nic niema. Sprawdziłem dokładnie.
@wnt65696 жыл бұрын
@@oktisneak gdzie się wchodzi na tą dolną kondygnację? Nie ma żadnego wejscia lub przejścia do tego żeby bylo cos zalane
@01Grazynka6 жыл бұрын
Myślę że to pozostałości po zachodnich sąsiadach które po wojnie Polska jakiś czas użytkowała.A co tam było naprawdę można sprawdzić na starych mapach i planach z przed kilku dziesięciu lat .Pozdrawiam autora filmu.
@1megaspark6 жыл бұрын
rok budowy odłączników 1951 lub 1957 - nie pasuje
@tomiradziowski79346 жыл бұрын
Oglądam od deski do deski. Mroczne są te budowle. Zawsze myślę czy traficie do wyjścia i co w razie zawalenia się za Wami tunelu lub zablokowania wyjścia.
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
Z wyjściem nie ma problemu, a o zawaleniu- myśli się o tym, chęć poznania obiektu bierze górą, a zdrowy rozsądek zostaje w tyle :)
@rafaekvlog65616 жыл бұрын
mogą być tam gdzie zablokowana droga jakieś sprzęty wojenne tajemnice nawet zablokowali żeby nikt nie dowiedział się
@wykopekpiotr59976 жыл бұрын
Ceglany silos na rakiety :D i schron operacyjny :D zimna wojna skrywa wiele tajemnic :D
@tomi299996 жыл бұрын
24:10 coś zielonego w tej dziurze w podłodze
@amonra40464 жыл бұрын
Rzygi jakiegoś menela.
@krzysztof70486 жыл бұрын
W pierwszej części materiału to jest nic innego jak rozdzielnia napięcia niskiego 500V, na dole w korytarzu gdzie widać głowice kablowe, to nazywa sie pole, a powyżej tychże pól były szafy pomiarowokontrolne, do załączania i wyłączania poszczególnych urządzeń.Natomiast pozostała część obiektu jest bardzo interesująca, nie pasuje to na schron, nie pasuje to na sztolnie i przodek w kopalnii, natomiast pasuje na dodatkowe centrum zasilania jak i czerpnię w wodę do zabezpieczenia...właśnie czego???? Proszę o priva...
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
urbex.pkr1@onet.pl
@tuitam75766 жыл бұрын
Podoba mi się 👌
@ukasz67025 жыл бұрын
A gdzie są te obiekty? W jakiej miejscowości?
@quantumpillow94076 жыл бұрын
28:00 No to teraz nie ma bata - odkopujecie to i filmujecie dalej ;) Tylko jak uwolnicie przypadkiem jakieś starożytne zło, to żeby nie było na mnie!
@przemkok60156 жыл бұрын
Quantum Pillow za tym gruzem siedzi D. K. i gra z hybrydami w karty :P
@golins6216 жыл бұрын
nie wydaje mnie sie żeby to był schron?
@witoUN6 жыл бұрын
To fabryka amunicji na wypadek W.
@tadeuszrother98875 жыл бұрын
Siema, niewiem gdzie to wyczesales,ale ten kompeks jest bardziej wyczesany ,jak pod Walbrzychem.
@UrbexPKR1235 жыл бұрын
Niestety ale już nie istnieje. To był obiekt który przysporzyl mi najwięcej problemów ze zlokalizowaniem.
@eksploracjaBEZGRANIC6 жыл бұрын
Świetny materiał oczywiście łapa leci :D Pisałem do Cb na maila w sprawie schronu możesz spokojnie pisać
@VlkSaki6 жыл бұрын
krása
@marcin01346 жыл бұрын
Zloty pociąg tam jest
@jataki75556 жыл бұрын
Wysłałem wiadomość na podany adres
@zlatybazant2427 Жыл бұрын
Podziemny prefabrykowany bunkier do roznych celow. Agregaty, montaz materialow w., naboi itp.
@grzegorz946 жыл бұрын
Chłopaki z UH byli tam, podobno trzymano tam wyrzutnie rakiet na podwoziach ciężarówek.
@mars-lc2jg6 жыл бұрын
Jedżcie na wschód polski,Lubycza Król,woj. Lubelskie,tam jest cała masa bunkrów do obejzenia z okresu II wojny światowej
@konradkonrad74076 жыл бұрын
Podacie lokalizację tego miejsca ? z góry dzięki
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
nie ujawniamy takich info, pozdrawiam
@MichalT6 жыл бұрын
Nie jestem pewien ale to chyba Czerwony Bór (między Łomżą a Zambrowem). Ale mówię nie jestem pewien bo sporo takich obiektów kiedyś widziałem.
@krzysztofwiatrowicz88886 жыл бұрын
Z jakiego powodu ? Bo ktoś ukradnie coś .
@dasiekar6 жыл бұрын
Znam teren Czerwonego Boru dobrze i mogę powiedzieć, że to na pewno nie to. (tam podziemia są nadal w użytkowaniu)
@szogunder6 жыл бұрын
A gdyby przejść się tam z miernikiem geigera?
@MsMirko1116 жыл бұрын
Tez o tym samym myslalem.
@klaudyniunia77156 жыл бұрын
Jak znalazłeś to miejsce? Jeśli możesz skontaktuj się ze mną. Dość... ważna sprawa.
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
urbex.pkr1@onet.pl
@jataki75556 жыл бұрын
już nie tak trudno znaleźć...
@mbierwia34816 жыл бұрын
Ten "zbiornik na wodę" w grzybku służył raczej do magazynowania oleju napędowego do generatorów Diesla znajdujących się wewnątrz obiektu
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
na pewno?
@piotrholly6 жыл бұрын
Jaki sens miało by mieć ukrywanie generatorów, skoro źródło ich zasilania było wystawione na widoku. Jeśli faktycznie była tam ropa to zabudowania były całkowicie cywilne.
@AlefZero6 жыл бұрын
Zewnętrzny zbiornik na ropę jak najbardziej. W czasie pokoju łatwy dostęp do tankowania itd. Jestem przekonany że gdzieś pod ziemią są następne zbiorniki o wielokrotnie większej pojemności. W razie W ten za zewnątrz idzie na straty.
@marcuswright28636 жыл бұрын
W tej dużej hali podłoga dudniła - właśnie jakby pod spodem był zbiornik - pod odgarnięciu błota (brudu) mogłoby się okazać, że podłoga jest stalowa (a może nie). Miałem kiedyś wątpliwą przyjemność iść po czymś takim i połapać się po dobrych 20 metrach, że ta podłoga jest tak diabelnie skorodowana, że cudem trzymała, a pod spodem były ze 4 piętra pustki. Tutaj zbiornik na powierzchni mógł być tak jakby buforem - cysterna wywala do niego paliwo (lub inne płyny) najszybciej jak się da, a dalej jest przetaczany rurociągami o mniejszej wydajności. Chyba, że to był zbiornik ppoż. Całość nie była szczególnie zamaskowana, sporo klamotów na powierzchni. Właściwe urządzenia obiektu były prawdopodobnie zabudowane na wyższym poziomie hali (ta pokruszona, betonowa podłoga z belkami - urządzenia raczej nie były jakieś szczególnie duże czyli ciężkie - podłoga jest niezbyt masywna, podobnie jak belki - mogły być tutaj niewielkie agregaty spalinowe (co ze spalinami - może ta wąska rura?) - niewielkie czyli porównywalne mocowo z transformatorami, które były zasilaniem podstawowym). Tunele wysoko - kanały wentylacyjne. Być może łączyły się z tymi szybami, do których autor doszedł dolnymi tunelami. Szyby (grzybki) to czerpnia i wyrzutnia powietrza. Gdyby zabudowane tam były jakiekolwiek maszyny elektryczne bądź spalinowe, to wentylacja grawitacyjna z całą pewnością nie byłaby wystarczająca, z drugiej strony wentylatory wcale nie muszą być jakieś ogromne. Wystarczy, że są wydajne. No i prawdopodobnie zabudowane były właśnie na hali, nie musiały być w tunelach. Transformatory - nieduże, kilkaset (może 200) kVA (chociaż optyka kamerki nieco wypacza gabaryty poszczególnych pomieszczeń). Gdzieś tam widoczny wentylator (dmuchawa) na końcu korytarzyka - mogło to być chłodzenie transformatorów (one chyba były za ścianą tej dmuchawy). Celki rozdzielni (murowanej) - to tak na oko rozdzielnia średniego napięcia, dwusystemowa, dwupoziomowa. Coś można by się dowiedzieć z tabliczek znamionowych, ale raczej nie więcej niż 6kV, resztki odłączników wyglądają właśnie tak. Poziom dolny rozdzielni to poziom odłączników kablowych - widoczne resztki odłączników i stare głowice kablowe, kable wycięte, styki odłączników też - zostały same izolatory. Poziom górny - to poziom wyłączników i szyn zbiorczych. Obok resztki żeliwnej rozdzielni - prawdopodobnie oświetleniowej, a dalej następna rozdzielnia (stalowe szafy - tabliczka z lat pięćdziesiątych) - 380V lub 500V - ponownie można by się czegoś dowiedzieć z tabliczek znamionowych, chociaż resztki odłączników wyglądają na napięcie wyższe niż 500V. (mogę się mylić co do poziomów napięć rozdzielń - mogły być np. 10kV i 3kV - trudno ocenić na podstawie filmu). Zbiorniki (beczki) leżące w którymś tam korytarzu jako żywo przypominają zbiorniki kompresorów, typowych w starych rozdzielniach z lat 50-60. Wyłączniki w rozdzielni średniego napięcia były raczej napędzane sprężonym powietrzem - pewnie czegoś można by się dowiedzieć z dokładniejszych oględzin, ale to raczej pewnik (te wajchy od wyłączników wyglądają jak właśnie od starych pneumatycznych, nawet już nie pamiętam typu, raczej rosyjskie - ostatnio widziałem takie w 2017 roku, na jednej z istniejących, choć nie wydobywających kopalń). Technologia wykonania całości - kopalniana - no bo w sumie jak inaczej zrobić taki "schron" jak nie metodą górniczą. Interesujące jest, gdzie biegł ten zawalony (zaczopowany) tunel. Może to od tej strony zostało to coś wykopane?? Może ta rozdzielnia z agregatami to właściwe zasilanie reszty obiektu, który jest na drugim końcu zawalonego tunelu??
@1megaspark6 жыл бұрын
w 100% się zgadzam, militarny obiekt, autonomiczna elektrownia wykorzystująca Diesla lub parę(na co by wskazywały znalezione szamotowe kształtki do rusztów kotła węglowego) do napędu turbin, hala wydaje mi się halą generatorów, w jednym z tuneli widać fundamenty po wzbudnicach generatorów synchronicznych, całość musiała być gotowa zasilać spory zakład produkcyjny - szkoda, że nie wiemy gdzie to
@fuzoterm6 жыл бұрын
Fajnie, tylko masz strasznie gównianą kamerę z rybim okiem i kiepsko się ogląda. Ale łapka jest.
@warszawskiszpadel6 жыл бұрын
Wyglada jak rezerwowa podziemna elektrownia
@tymotymo15363 жыл бұрын
Ponieważ to chyba na 100% jest rezerwowa elektrownia. Wyposażenie czyli te wszystkie izolatory, szafy, włączniki są z lat 50. Ktoś mi kiedyś napisał, że to jest jakaś rezerwowa elektrociepłownia na wypadek gdyby jakiś,, Trzeci kabel" zawiódł. Te ogromne hale to na turbiny i kotły chyba. A ta zawalona odnoga pewnie nie bez powodu jest zasypana.
@amonra40464 жыл бұрын
Nic zero same gruzy i nic więcej.
@marcintalarczyk37106 жыл бұрын
PKR :) krotoszyn gdzie ten schron :) mozna o kontakt
@UrbexPKR1236 жыл бұрын
Aż na Podkarpaciu kolego :)
@richardh20666 жыл бұрын
Kopalnievto nie jest, a "jajeczko" skrzalt byl dostosowane przez WP na wielu schron. Brawo chlopaki znalazłesz cos bardzo powazne :)
@sawomirczerniak60323 жыл бұрын
ZACHEM Bydgoszcz EXPLO.???
@PcimOlki6 жыл бұрын
Węzeł radzieckiego systemu łączności troposferycznej BARS.
@coderiese6 жыл бұрын
a skąd. Nie opowiadaj głupot. Byles chociaz w jednym barsie?
@konradkonrad74076 жыл бұрын
dokładnie to samo chciałem napisać bo widziałem już grupy eksplorujące to miejsce i potwierdzili że to był BARS
@1megaspark6 жыл бұрын
Tylko po co tyle mocy elektroenergetycznej? Nie pasuje.
@mateuszgramza6 жыл бұрын
To nie był BARS, Tylko podziemna fabryka z własną elektrownią.
@RewolutionPL5 жыл бұрын
To są pozostałości tajnego systemu łączności PRL na Facebooku jest nawet strona poświęcona tej tematyce.
@lukaszstacholkusz53436 жыл бұрын
I ❤
@kolopoland69196 жыл бұрын
Krzyż i komunizm? Wiem co to był za obiekt i czemu on służył, ale obowiązuję mnie tajemnica służbowa i nie mogę jej zdradzić.
@amonra40464 жыл бұрын
😂😂😂😂😂😂😂
@antonimazurkiewicz32016 жыл бұрын
Pokaż profil nui
@konradkonrad74076 жыл бұрын
pl.wikipedia.org/wiki/BARS
@MarcinKubik6 жыл бұрын
Z tego co sie orientuje jest to jeden z budynkow systeu łączności troposferycznej BARS
@coderiese6 жыл бұрын
kolejny znawca. NIE, TO NIE BARS
@UrbexInMyMind4 жыл бұрын
Nie to nie był bars
@TheMygallery6 жыл бұрын
Trzeba było być przygotowanym, to komuchy se przygotowały schron. Powiedzmy taki teatr dla delegatów ze wschodu (póki co byli jeszcze w stanie widzieć po kilka butelkach wódki).