Witaj. Podłącza się to prosto (ten przełącznik automatyczny). Od góry podłączasz z falownika, od dołu podłączasz sieć a na samym dole jest wyjście. I teraz pod te zielone zaciski AR i AN podłączasz fazę i zero z tych zacisków górnych a pod BR i BN fazę i zero z zacisków dolnych. Zasilanie z solarów gdy się pojawi to po około 3 sek przełączy się na to źródło prądu, jeśli zasilanie zniknie to natychmiast przełączy się na sieć. Pozdrawiam!
@bogdanborys5362 жыл бұрын
Super !!. Dzięki za pomoc ; to już sam nie muszę się boksować z tematem - skoro został rozwiązany. Tylko do skrzynki i jazda.
@bogdanborys5362 жыл бұрын
Mam jeszcze wątpliwość , po co podłączanie do zacisków AR i AN oraz BR iBN. Czy oba te wejścia nie kolidują ze sobą? Ja bym podłączył jedno z nich czyli albo AR i AN / lub BR i BN/ bo one w moim mniemaniu sterują elektromagnesem cewki przekażnika. A przy braku napięcia styki odskakują ? chyba ? same.
@ZeptoBoxpl2 жыл бұрын
@@bogdanborys536 To nie jest stycznik. To przełącznik który przełącza źródło zasilania. Dlatego pobiera prąd tylko w przypadku przełączania. Musi mieć podłączone dwa źródła zasilania, a zewnętrzne styki są założone tylko po to, by sobie wysterować zewnętrznym sygnałem, jeśli nie chcemy sterować automatyczne wg założeń producenta.
@awerskto Жыл бұрын
Używasz może takiego przełącznika? Jakie masz doświadczenia? Można podać jedną fazę z falownika na trzy zaciski?
@Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын
Dzień dobry, Producenci maksymalne obciążenie dla przekaźników podają dla obciążeń AC-1, jeśli pod obwód ma Pan podłączone silniki (pralka, lodówka, suszarka, sprężarka, etc) to obciążalność bierzemy z tabeli dla AC-3, przykładowo: 6A (AC-1) to 1,3A (AC-3) 8A (AC-1) to 1,6A (AC-3) 16A (AC-1) to 2,4A (AC-3) 30A (AC-1) to 6,5A (AC-3) Oczywiście przełączanie silników (AC-3) *tylko i wyłącznie* po zatrzymaniu. I zestyk nie będzie się palić.
@bogdanborys536 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie, to tłumaczy wszystko. Ale jak mawiają.. na błędach człowiek się uczy.. Byle nie zbyt dużym kosztem!!!
@_Slawek_2 жыл бұрын
Te małe przekaźniki mogły by być gdybyś nie przełączał pod tak dużym poborem prądu, bo łuk nie zdąży zgasnąć i dochodzi do zwarcia fazowego inwerter-sieć. Mam taki duży przełącznik sieć-agregat i śmiga dobrze czas przełączania bardzo szybki, ale mimo to miałem zamontowany indukcyjny przekaźnik priorytetowy żeby nie przełączał sieć/baterie kiedy pobór jest większy niż 1kW,i strasznie hałasuje jest niezłe walnięcie
@bogdanborys5362 жыл бұрын
Rzeczywiście , wyższy pobór prądu, większe moce pobierane powodowały duży łuk pomiędzy stykami. Widoczny był jasny błysk. Przy dłuższym obciążeniu jedna para styków uległa zgrzaniu i podczas przełączania nie odskoczyły. Na szczęście miałem zamontowane zabezpieczenie pomiędzy inwerterami a przekaźnikami i ono zadziałało. Ale za pierwszym razem spaliłem inwerter / musiałem wymienić mosfety i płytkę sterującą/ Nauka kosztuje. I stało się to pomimo, że inwerter / tak piszą/ jest zabezpieczony przed napięciem zwrotnym. Wniosek taki, że zabezpieczeń nigdy za dużo.
@_Slawek_2 жыл бұрын
@@bogdanborys536 ja na szczęście nie spaliłem, ale wywaliło wszystkie zab. aż 3 po drodze do sieci
@tusaeu1714 Жыл бұрын
jaki model masz przełącznika, który pod jakim maksymalnie obciązeniem wytrzymuje przełączenie? i jaki dokladnie model przekaźnika priorytetowego masz uzyty są takiego do ktorych wsadzisz 10mm2 przewód?
@kamil097311 ай бұрын
Wyłączników nadprądowych nie można instalować do góry nogami, ani w bok. Łuk elektryczny przy wyłączaniu idzie ku górze i nie trafia do komory gaszeniowej, która w takich wyłącznikach się znajduje. Tak zainstalowane wyłączniki jak u Pana, stwarzają zagrożenie pożarowe.
@bogdanborys53611 ай бұрын
Dzięki za informację . Czy ten w skrzynce rozdzielczej który montowali elektrycy? Nawet nie zauważyłem że on jest odwrotnie włożony. Muszę to sprawdzić. Pzdr.
@mirek85578 ай бұрын
Mam ho uz 3 rok ,velice spolehlive, prepinam pri zatizeni 20 A to je 4600 watu to je max co zvlada muj menic Goodwe kdyz ho pretizim prepne na sit a nebo kdyz dojde baterie kazdy den ..Mel jsem stikace ty se hned opalily . a cena 1000kc na Alliexpresu.👍
@bogdanborys5368 ай бұрын
U mnie w domu wystarczy 10A , no może max 16A / 230V/ to wychodzi 3680W - to i tak zbyt wiele. Pzdr.
@grzegorzkalis6687 Жыл бұрын
Hmm, wydaje mi się, że przełącznik może rozwiązać problem znacznego pobierania prądu na własne potrzeby popularnych inwerterów hybrydowych, które w stanie spoczynku potrzebują ok 1A do życia. A ten patent może go odłączać od sieci przy braku napięcia z solarów a tym samym ograniczyć zużycie energii z sieci. Proszę o Ew odniesienie się do tematu.
@bogdanborys536 Жыл бұрын
Myślę , że tak. Nie ma rzeczy niemożliwych / dla Polaka/ Ja niestety nie znam zasady działania inwertera hybrydowego, zostałem z tyłu co do postępu w tej materii więc trudno mi odnieść się rzeczowo do planu. Na pewno są inni spece co taki tamat by rozpracowali. Pzdr.
@tusaeu1714 Жыл бұрын
czy to urządzenie faktycznie daje rady przełączyć pod obciążeniem odbiorniki np 3kW nie psujac się? nie przypalajac styków czy stycznika?
@bogdanborys536 Жыл бұрын
Od niedawna mam zamontowane to urządzenie i właściwie nie sprawdzałem jego działania pod dużymi obciążeniami. Jak chodziła zmywarka / jakieś 2 kw/ było ok. Natomiast co do trwałości to na pewno, przy przeskokach styków będzie występowało ich nadpalenie / łuk elektr/ . Takie poważne przełączniki to pamiętam miały styki zanurzone w jakimś oleju, co myślę zapobiegało nadpaleniom. Wszystko ulega zużyciu, niestety. Pzdr.
@ukaszcwik18863 ай бұрын
cześć , jak sprawdza się ten automat? chcę zrobić dokładnie to samo u siebie, obecnie mam manual, ale czasami przeciążam inweter 6kW i robi restart więc wtedy bym ustawił prąd sieci. kupiłem 120A, wiec chyba nie powinien go upalić pod obciążeniem 6kW?
@bogdanborys5362 ай бұрын
Ten przełącznik u mnie sprawdza się w praktyce bardo dobrze. Nie miałem zwarć wewnętrznych czy iskrzeń , jak to było w innych przekaźnikach. . Jednak muszę powiedzieć, że maxymalne moce jakie u mnie występują to 2.5 kW i to w krótkich przedziałach czasu. Najczęściej to o,8 kW 1kW do 2 kW. I staram się nie przekraczac , ponieważ bateria mają duży spadek napięcia i szybko inwertery się wyłączają, gdyż spadek jest do 21,5 V. No chyba że słońce jest dobre i panele dają 65A / co u mnie jest max/ Wtedy dłużej pociągną. A ten przełącznik polecam. Mam go już 1 rok.
@okraglaczek Жыл бұрын
Ten hebel automatyczny to z czego? Wygląda jak jakiś przekaźnik do rozrusznika?
@bogdanborys536 Жыл бұрын
To jest kupiony na ALI przełącznik , nazywany ATS / automayic transfer switch/ - kilku youtuberów pokazuje go dokładniej.
@okraglaczek Жыл бұрын
nie pytam o hebel z min 6:09 nie o ATS @@bogdanborys536
@ekologwroclaw Жыл бұрын
Ale po co przełączać pod obciążeniem? Wiadomo, że żaden przekaźnik na AC nie wytrzyma łuku.Musiałoby być chyba napiecie niższe niż 50V.PO ile były te mosfety?
@tomaszadammajewski8524 Жыл бұрын
Jak znika napięcie z sieci z to najpierw informuje, że będzie znikać i masz czas wyłączyć obciążenia? Mam opisywany przełącznik, bardzo ładnie sobie radzi nawet obciążony indukcją czy piekarnikiem.
@bogdanborys536 Жыл бұрын
@@tomaszadammajewski8524 To super że to urządzenie się sprawdza; jeszcze mojego nie zamontowałem. Pamiętam z dzieciństwa styczniki wielkie jak tornister - one załączały duże odbiorniki no i były bardzo skomplikowane / rozbierałem taki na części/
@bogdanborys536 Жыл бұрын
A co do mosfetów i ceny to niestety nie pamiętam. ale tanie nie były.😂
@i2cw2 жыл бұрын
Jak to jest? Włącza czy włancza, bo jako elektryk to wiem że prawidłowo jest włącza. Może powtórzyć ten film by miło się słuchało. Pozdrawiam
@bogdanborys5362 жыл бұрын
Dobrze że zaczynamy dbać o prawidłową polszczyznę. Poprawnie to.. włącza. Pozdrawiam.