Nõukogude ajal olid olemas ka pangalaenud ja järelmaksu teenused. Minu ema ostis kooperatiivkorteri pangalaenuga. Laenu maksetähtaeg oli 15 aastat. Ka kodutehnikat ja mööblit võis osta järelmaksuga.
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Aitäh meenutuste jagamise eest.
@strangetaxidriver Жыл бұрын
See oli juba kapitalismi taastamise, mitte kommunismi ülesehitamise periood.
@marguskiis7711 Жыл бұрын
@@strangetaxidriver Kopkortereid sai osta juba 1960ndatel.
@strangetaxidriver Жыл бұрын
@@marguskiis7711 , millest räägid? Kelle jaoks ehitati siis 70, 80?
@Oliver73505 ай бұрын
@@strangetaxidriver olid kortereid, mis anti (muulastele eriti) tasuta, oli kortereid, mis müüdi. Ei olnud see asi ikka nii roosaline ka nagu paljud räägivad, sest paljud inimesed pidid korterite järjekorras ootame olema 10a.
@piretkivi3218 Жыл бұрын
Ma kirjutasin N.Liidu ajal mingisse ministeeriumisse kirja ja palusin loomaaia elevantidele suurem maja ehitada. Sain ka vastuse. Polnud viisaastaku plaanis.
@margus701 Жыл бұрын
Sinu videod on fantastilised. Sind on väga huvitav kuulata. Tänan sind selle huvitava info eest! :)
@isanelehm4939 Жыл бұрын
Parandused: 1. Plasttopsides viina nõuka ajal ei müüdud, see on täitsa tänapäeva mood. 2. Penskar on rahvasõna, mitte sõimusõna. 3. Blanketid muutusid kakskeelseteks, kuid oli ka puht venekeelseid blankette. 4. Suurhaiglad olid juba varem: Tartu, Tallinn, Keila, Pärnu, Viljandi. 5. Majad olid lubatud teatud suuruseni. 6. Vastupidi, rukkijahu polnud saada, nisujahu oli alati olemas, vähemalt 1960 aastatest alates. 7. Eestis näljasurmajuhtumeid ei olnud. 8. Jäi mainimata, et suurmaid defitsiitseid kaupu sai osta ostulubade alusel: sektsioonmööbel, värviteler, auto jt.
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Tere. Tänud tagasiside eest. Siinkohal minu täpsustused iga punkti kohta: 1. Termin 'plasttopsides viin' on vastava perioodi kirjanduses täitsa olemas. Seda ei mõelnud ma ise välja. 2. "Eesti keele seletavas sõnaraamatus" on märksõna "penskar" juurde kirjutatud, et sel halvustav varjund. Sealt ka 'sõimusõna'. 3. Nõukogude aeg oli pikk. Teatud perioodil oli blankette, mis olid koostatud üksnes vene keeles. 4. Teoses "Eesti NSV. Elu imedemaal" leheküljel 60 on kirjas, et "Maakohtades oli haigla ka polikliiniku eest. Suured mammuthaiglad ilmusid Eesti NSV lõpuaegadel". 5. Videos ei ole mainitud majade suurusi. 6. See jahu jutt käis sõjajärgse aja kohta. Mitte nõukogude aeg tervikuna. Videos sai öeldud seda selgelt. 7. Sõjajärgsetel aastatel VÕIS ette tulla näljasurma ehk näljasurmajuhtumeid ei saa välistada, seda võis esineda. 8. Seda tõesti eraldi ei maininud, kuid olen kursis. Defitsiidist ja ostulubadest teises videos, mida ka reklaamisin, pikemalt räägitud.
@isanelehm4939 Жыл бұрын
@@MEIEAJALOOD Kui mõteldi nõukogude lõpuaega juba enne 1980, siis jah, kuid 1980ks said valmis nn Tallinna kiirabihaigla ja suur Keila haigla põletustraumade jaoks. Tartu keskhaigla oli juba üsna suur. Vene ajal olid küll plastkruusid, aga mitte plasttopsid, mingid plasttopsid olid, aga need olid viinapitsisuurused. Viina müüdi vaid klaaspudelites.
@man78249 Жыл бұрын
Saates öeldu kehtib praegu EV,s, lisandub mõnitamine, lõhestamine, tühistamine!
@heinarustav Жыл бұрын
Vägev, et, valmis tegid selle video, minu poolsed tänusõnad!!!
@tormit Жыл бұрын
Väga huvitav kuulamine! Ise küll juba rohkem mäletan 90date üleminukuaega, aga seegi oli, eriti maapiirkondades, veel pool nõukogudelik.
@SiimeonS Жыл бұрын
Hambaravi süsteemi oleks ju võinud jätta. Mis sest, et asi vähe puudulik oli, kuid eks see valdkond ole edasi arenenud ka. Ja velskerid maapiirkondades on asi mille kohta tänapäeval kuuldes võid üllatusest pikali kukkuda.
@anneolev3427 Жыл бұрын
Siis varastasid kõik, nüüd eliit.
@estland2768 Жыл бұрын
Hästi öeldud! Ka reeturlus....
@ervinainberg3745 Жыл бұрын
ENSV ajal müüdi viina kioskites?? Pealekaebamine... prglt sama ju
@mjfan6537 ай бұрын
Kes sul täna peale kaebab? Eriti sitad sõbrad oled vist valinud. Aga isegi siis, ei saa kongi panna vale partei valimise eest või lollide asjade ütlemise eest (va tapmisähvardused).
@ardzi5290 Жыл бұрын
kas midgi on muutunud???ori jääb orjaks niikaua kuni ta soovib ori olla
@anneolev3427 Жыл бұрын
Võiks võrreda mis oli siis halvem parem nõukaajal ja mis nüüdsel ajal. Oleks huvitav.
@urmasutsmats3240 Жыл бұрын
Praegust elu ei oleks toona ette kujutanud, praegu on nagu toona nägi Soome TV. Ulme. Ei ole enam ka venestamist. Praegu on paradiis, võrreldes toonase ajaga. Toona oli võib-olla hea venelastel. Nad olid klass kõrgem kui eestlased.
@marguskiis7711 Жыл бұрын
Ma olen üks nooremaid inimesi, kes nõukaaega mäletab veel täitsa selgelt ja erinevates detailides. Pealegi olen elukutselt ajaloolane ja olen nõukaaega ka uurinud. Paljudele asjadele vaidleks siiski vastu ja kommenteeriks 1. Nõukaaeg kestis küll vaid vähem kui 50 aastat, kuid selle sisse jäi mitu erinevat perioodi, kus olud olid väga erinevad. Ühine neile kõigile oli totalitaarne rezhiim, kus NLKP juhtis absoluutselt kõike/kõiki ja õigusi inimestel tegelikult polnud. Perioodid olid 1)1940 -- 41, 1944 -- 56 stalinistliku rezhiimi periood. 2) 1956 -- 1964 poststalinistlik nn. Hrustsovi periood 3) 1964 -- 1985 -- täiesti omanäoline Brezhnevi periood ehk N.Liidu tippaeg ja langus. 4) 1985 -- 1991 N.Liidu sisekriisi ja agoonia periood ehk Gorbatsovi periood. Need erinesid üktseisest paljuski oluliselt. 2. Ei saa kuidagi öelda, et nõukajal inimese elu oleks olnud stabiilne. Tööpuuduse puudumine oli feik, kuna palju tööjõudu hoiti maal erinevate meetoditega kinni, kus töö eest pikalt, kuni 1960ndate keskpaigani, töö eest eriti ei makstud. Palgad olid nõukaajal enamasti kasinad. 3. Tarbekaubad olid toona üllatavalt kallid. Nii toit, riided kui ka vahendid. Kui hakata toonaseid hindu võrdlema kättesaadud palgaga, siis seis oli üllatavalt masendav. 4. Eraettevõtlus muide oli lubatud aga väga piiratud kujul -- üksikettevõtjana. Koostöö oli keelatud ja seda lubas alles Gorbi 1986. 5. Brezhnevi ajal liberaliseeriti ettevõtete juhtimist, lubati nn. isemajandust ja nn. preemiapoliitikat, mis lubas palgata paremini oskustöölisi. Sealt ka legend, kuidas kõiksugu kopajuhid head palka said. 6. Kaubadefitsiit algas 1970ndatel ja see oli tegelikult masendav. Aga mitte nii masendav kui Venemaal. Aga kui poes pole kõige elementaarsemaid asju, siis seda frustratsiooni mäletan isegi selgelt. 7. Rahvusluse allasurumisega oli nii ja naa. Palju sõltus kohapealsetest võimudest. Tegelikult oli rahvuslus nõukaajal üllatavalt kõrgel tasemel. 8. Korteripuudus oli huvitav probleem. Mitte kunagi pole ehitatud nii lühikese ajaga nii palju elamispinda kui perioodil 1980 -- 1990, kuna NLKP Kongressil võeti eesmärk, et aastal 2000 peab igal perel olema oma pind. Selle tõttu Eestis ehitatigi lihtsalt massiliselt, eriti 5-kordseid karpmaju. Aga ka muud. Üks omamoodi aga oluline probleem nõukajal oli, et kõik oli veidralt kole ja ilmetu. See ikka häiris ja mitte vähe. Välismaa asjad tundusid jube ilusad.
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Tänud põhjaliku tagasiside eest.
@truthseeker888 Жыл бұрын
Vene ajal sain Eestis hakkama, aga Eesti ajal pidin pagema välismaale.
@spinspirit1 Жыл бұрын
Selles ei ole Eesti süüdi et sa hakkama ei saa
@truthseeker888 Жыл бұрын
@@spinspirit1 Varastati suht uus auto, tehti sundüürnikuks ja riigil pole sellega asja? Vääritegi refi valitsust.
@naatsaretlane Жыл бұрын
@@spinspirit1 ...ära plõksi ülbik...Tuleb ka sinu järjekord, kus hakkad "viiendat nurka" otsima...!!!!
@estland2768 Жыл бұрын
"Oma" riigi ajal on lahkunud ca 100 000 esti... viie rikkama riigi hulka.
@56lii Жыл бұрын
@@spinspirit1 kes on süüdi kui nii väita oskad? Miks ühe korra ajal saadi hakkamateise ajal ei? Inimene on ju sama.
@allantammisaar2785 Жыл бұрын
Liidu sojavaes oli ainult uks probleem, Venelased ei lasknud Mul Ukrainlastele peksa anda - naljakad tunded hetkel...
@naatsaretlane Жыл бұрын
Allan, sinu kommetaar pälvib suisa "Päevasõna" auhinda...!
@lyylikaugesalu7073 Жыл бұрын
Väga head saated... Aitähh!!❤
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Aga palun. Tore, et saime kasulik olla. 🙂
@trololhohoh328 Жыл бұрын
Soovitan selle kõrvale vaadata ENSV seriaali jupiterist
@universalking22 Жыл бұрын
7. hooaega alustasin täna. 🙂
@tiitkirsipuu3766 Жыл бұрын
Viisaastak määras kõik ja varastasid rohkem ikka ülemused,kuna nende võimalused olid lihtsalt suuremad.Oli tavaline asi,et kuulumine NLKP-sse kergendas karistust või isegi kustutas selle?Saatejuht on meeldiv ja tal on ka huvitavat informatsiooni ja joomine pidi olema "kultuurne"!
@heigokoop82249 ай бұрын
Vaidlen vastu,mul oli jalanumber 47 ,midagi ei olnud jalga panna
@АльбертЯнборисов-е6ъ Жыл бұрын
Автор, огромное Вам спасибо ! Не знаю эстонского, но, Читая комментарии, догадываюсь о чем речь, Много роликов об Эстонии, Да, красота у вас там и чистота Как россиянин, могу сравнить и сказать, что мы у себя умеем ,, срач,, разводить, И свинарник, кидая на природе мусор, Но Вы то говорите правду, что ,, не все прекрасно в Датском Королевстве,,, А то иные у нас на смотрятся роликов где Эстония - рай земной, И начинается : ,, Ах, как бы туда переехать!,, Таким хочется сказать : ,, А в Сомали не хочешь ?,, Уважаемый автор ! У Вас же там русскоязычных - как цыган в Молдавии, Пусть помогут сделать титры на русском, Уверяю подписчиков будет много, Почему? У Вас нет плохой России и белого - пушистого Запада, Как я понял : у Вас ,, всем сёстрам по серьгам,,, То есть говорите правду, Жёсткую, иногда неприятную, но правду, Ещё раз спасибо и с уважением!
@anneolev3427 Жыл бұрын
Tarbeesemed on ka nüüd vilets ja seda taotlikult, et saa jälle uue ostaksid. See ongi äri.
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Tõsi.
@tiitsaul9036 Жыл бұрын
Laiskadel ja varastel oli ENSVL hea elu.
@piretkivi3218 Жыл бұрын
Rebasesaba oli ka. Korstnast tuli. Ja haises.
@kaupohorak5669 Жыл бұрын
Lenini nimelises majandis tõsteti minu ema korterist välja keldrisse kui Venemaalt saabusid uued üürilised ja see toimus 1974 aastal.
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Tänud mälestuste jagamise eest.
@joukomaijala7422 Жыл бұрын
Ei tule mieleen ainuttakaan plussaa ryssien systeemistä. Ei tule meelde ühtki plussit tiblade süsteemis.
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Pole halba ilma heata ja vastupidi.
@kaupohorak5669 Жыл бұрын
Töötasud olid riigi eelarvega paika pandud ja ei olnud võimalik rohkem teenida kuid tööd sunniti ületunde tegema oma palga eest.
@fejaraim Жыл бұрын
Mõistus pole omateha.
@ardzi5290 Жыл бұрын
kodumaa on maa-ala kus sündinud ja isamaa kellele kuulud( kelle ori!) kui aru ei saa mis erinevus...siis kahju.maybe next life
@matinou2522 Жыл бұрын
Nõukogude Eestis viina ei müüdud putkades ja ka 100 grammised plasttopsid viinaga tulid ikka juba krooni ajal .
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Termin 'plasttopsides viin' on vastava perioodi kirjanduses täitsa olemas. Seda ei mõelnud ma ise välja.
@eduardvolkov24348 ай бұрын
@@MEIEAJALOODkas saaks selle kohta infot, plasttopsid llid ikka väga suur defitsiit, mis tõestaks kordades suuremat ümberjagamise osa, võrreldes keskmise NSVLiga. Mis tähendab et okupeeritud, elas paremini kui okupant?! Ja süsteem teenis seda???
@kaupohorak5669 Жыл бұрын
Vanaema sai 5 rubla pensioni.
@oskartross8459 Жыл бұрын
Kadaka turg oleks huvitav teema
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Väärt ettepanek.
@iankask8840 Жыл бұрын
Teema, mis mind on alati huvitanud. Hea video
@MEIEAJALOOD Жыл бұрын
Eks alati saaks paremini, kuid antud konkreetsel ajahetkel sai ta just selline. Kindlasti ei pretendeeri see ülevaade nüüd absoluutsele tõele. 🙂