Čína hromadí zlato a připravuje se na pád dolaru. Investor Pavel Ryba na Hausbotu Petra Horkého

  Рет қаралды 55,232

Petr Horký

Petr Horký

Күн бұрын

Пікірлер: 197
@avataravatar8930
@avataravatar8930 29 күн бұрын
Sice nakupujeme zlato, ale uložené je v Anglii a něco mi napovídá, že kdyby jsme ho chtěli, tak nebude…!
@pavelsanchez8951
@pavelsanchez8951 23 күн бұрын
Nepřímo jste se hezky dotknul toho, co v rozhovoru nezaznělo. Pokud místo skutečného zlata držíte "poukazy na zlato", tak je to ještě míň bezpečné, než když držíte měnu fungujícího státu s odpovednou měnovou politikou. Naše peníze chrání náš stát a jejich hodnota je kryta výkonem české ekonomiky (tedy službami a zbožím, které si tu za ně můžete koupit) a chráněna měnovou politikou ČNB. Oproti tomu vaše poukazy na zlato uložené v Anglii tu nechrání nikdo. Za české koruny si tu ihned "směníte" to, co potřebujete. Za poukazy na zlato uložené v Anglii tu pravděpodobně nedostanete nic (pokud s nimi nepůjdete za jiným obchodníkem se zlatem). O nesmyslech ohledně "nesplatitelných úroků", které v rozhovoru zazněly, píšu detailněji ve svém komentáři níže.
@martinsasek8359
@martinsasek8359 2 ай бұрын
Pan Ryba, jako vždy jasně a stručně. Díky moc
@pavelsanchez8951
@pavelsanchez8951 23 күн бұрын
Jasně, stručně a nepravdivě. Část od 16:30 o nesplatitelných úrocích je jeden velký nesmysl. Viz můj komentář "EKONOMICKÉ OKÉNKO".
@notafilisteanumismaticiplzen
@notafilisteanumismaticiplzen 2 ай бұрын
Dobrý den, pěkné video a důležité informace. Zrovna předevčírem jsem zveřejnil video o minci 10 haléřů 1974, ČSSR a snažil se ukázat, že halíř - heller byl původně ražen ze stříbra. Během panování Ferdinanda I. a posléze Marie Terezie už byl pouze z mědi, od měnové reformy 1953 už je jen z hliníku a dnes už je pouze virtuální pro obchodníky. Ze 7 století své existence a v Českých zemích od poloviny 14.století tedy haléř - heller prodělal významné změny. Takové útoky na sílu měny jsou od nepaměti a naší výhodou jsou znalosti a přehled o aktuálním dění. Zajímalo by mne jak se díváte na kauzu Oxford Gold Group ?? Děkuji za video a přeji skvělý den.
@milanporhincak5965
@milanporhincak5965 2 ай бұрын
Až po tomto príspevku som pochopil "strategiu ÚROKOVÝCH sadzieb " a prečo FED tak dlho VÁHA s ich znižovaním. Pááááááni, PERFEKTNÍ STE = vysvetlili ste to JEDNODUCHO a LOGICKY. Dávam LIKE a veľkééééééééé ĎAKUJEM. P.S: : Dávajte ďalšie komentáre ! § ! § ! A dávam O D B E R .
@pepanovak3667
@pepanovak3667 2 ай бұрын
Pan Ryba má absolutní přehled.👍👍👍👍
@jakubtoman5962
@jakubtoman5962 2 ай бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂Dalsi absolutni ovce❤
@stanislavskypala3016
@stanislavskypala3016 2 ай бұрын
opět výborný rozhovor na vysoké úrovni. Díky.
@a.darling5713
@a.darling5713 9 күн бұрын
vyborne video, diky moc za něj!=)
@MinkMink-1987
@MinkMink-1987 2 ай бұрын
Mam velmi rad videa s panom Rybou.Netlaci do kupi zlata,ale vie ukazat teoreticky pohlad na zlato za 10 rokou.Ja som nezazil zlaty standart.
@MyKuba1998
@MyKuba1998 2 ай бұрын
Jenom hlupak kupuje physical zlato Investor kupuje Gold Index na Wall Street nebo akcie dulni spolecnosti.
@Freedomfree-i4e
@Freedomfree-i4e 2 ай бұрын
Спасибо за информацию!
@frantisek8101
@frantisek8101 2 ай бұрын
Ucelený komentář k situaci s dluhopisy a zlatem už musí být každému jasné že vytváření virtuální měny se musí jednou skončit a svět se setká s neúprosnou realitou a pokud zatím nikdo nevěří obsahu co říká pan Ryba v USA v Číně ve Švýcarsku padlo už dost bank ať už byl důvod jakýkoliv ale vše tu zaznělo 😊
@ViktoriaBrucks
@ViktoriaBrucks 25 күн бұрын
Pokiaľ je záujem vytvoriť digitálnu menu kto bude zachraňovať malé/stredné súkromne banky ? Digitálne euro tak ako je navrhnuté nepočíta zo súkromnými bankami práve naopak krach súkromných bánk bude veľmi žiadaný . Ako prinútiš ľudí aby opustili hotovosť respektíve staré Euro ? Buď vytvoríš veľkú vojnu na ktorej konci budú ľudia ochotný akceptovať všetko alebo musíš fatálne podkopať aktuálny finančný systém s tým že alternatíva už bude vytvorená a ukážeš ľudom “pozrite, vaše tradične banky krachujú jedna za druhou prišli ste o miliardy ktoré nikdy neuvidíte to je strašne ! Ale mame pre vás riešenie , Naše Digitálne Euro ktoré má iba jedného donora a teda ECB je absolútne neohrozené, veď predsa ištitucia ktorá peniaze vydáva predsa nemôže skrachovať “ a ľudia sami ako take ovečky prejdú na Digitál ..
@davidhastaba
@davidhastaba 25 күн бұрын
@@ViktoriaBrucks Tak on nikdo ani nic moc podryvat nemusi, ten system se blizi k zhrouceni sam tim, jak je navrzen. Zainteresovani to samozrejme musi videt a ikdyz budete mit sebelepsi umysly, budete muset vymyslet, jak z toho ven. Pripravit strategii na moment, az to padne. Je potreba ale rict, ze bankovni system je tak divne hybridni a nema ho v rukou poradne ani stat (centralni banka) ani ty komercni. CB ho reguluje, ale nema uplne pod kontrolou procesy, ktere se deji v bankach a mezi nimi. A tenhle problem existoval od pocatku jeste v dobach plneho kryti zlatem. Jestli opravdu nebyly recese jak rika pan Ryba, to nevim, ale krize se opakovaly porad dokola, protoze se banky dostavaly do platebni schopnosti nezodpovednym chovanim. Komercni banky maji potencial retezcem zavislosti shodit cely financni system. Proto implementace systemu, ktery bude mit pod vyhradni kontrolou pouze CB, dava smysl - mysleno, ze ucet a penize budete mit ulozeny primo u CB a ne u komercky.
@pietrofalcone776
@pietrofalcone776 21 күн бұрын
Geniální pohled na současnost. :) Něco o tom vím.. :)
@jerrylee7737
@jerrylee7737 2 ай бұрын
Petře, skvělý host!
@marinero777
@marinero777 20 күн бұрын
Moc díky, líbilo, jen bych nepřijal argument, že Green Deal dává smysl, protože snižujje závislost na mimoevropských surovinách. V situaci, kdy je absolutní většina komponentů větrných turbín a solárních panelů dovážena z Číny, je to opravdu z tohoto hlediska nesmysl.
@daidhippie9755
@daidhippie9755 2 ай бұрын
Každý kdo se nechal obelhat FEDem a tím okrádal ostatní, jednoho dne zaplatí. Vlastně ne, zaplatíme to všichni.
@IlonaMuska
@IlonaMuska 2 ай бұрын
Ale houby. Zaplatí vždy jen ti, kteří rozumějí penězům nejméně, nebo vůbec. Tak to bylo vždycky a také to tak vždycky bude. A jiní na tom naopak dokonce vydělají.
@joewellosobni943
@joewellosobni943 2 ай бұрын
​@@IlonaMuskahouby zaplatíme to všichni - vyšši inflací, drahými potravinami, drahými energiemi, drahým benzinem. Vše zdraží!
@IlonaMuska
@IlonaMuska 2 ай бұрын
@@joewellosobni943 V čase se zdražuje neustále. Proto je skutečnou obranou proti této realitě trvalé zvyšování příjmů.
@JiriKlima-pb6ss
@JiriKlima-pb6ss 24 күн бұрын
@@IlonaMuska Trvalé zvyšování příjmů není obrana. ale vytváření té nešťasté spirály ekonomického růstu. Asi jste neposlouchal pozorně.
@pavelsanchez8951
@pavelsanchez8951 23 күн бұрын
Ach jo. Zaplatí to ten samý FED prostřednictvím DEPOZITNÍ ÚROKOVÉ SAZBY, kterou vyplácí prostřednictvím komerčních bank obyčejným lidem za jejich vklady, a o níž pan Ryba záměrně(?) nemluví. Kdyby totiž řekl o měnovém systému celou pravdu, přestal byste se o své peníze bát a neměl byste pak tendenci je svěřovat pochybným obchodníkům se zlatem jako je pan Ryba. Jednoho dne zaplatí hlavně ti, kdo se nechávají denodenně obelhávat pochybnými řečníky z videí na YouTubu.
@jindrichzika1200
@jindrichzika1200 2 ай бұрын
Super informace
@adordorath3823
@adordorath3823 Ай бұрын
Pád dolára vítam so všetkými následkami.
@ferryferry5176
@ferryferry5176 25 күн бұрын
To se načekáš
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 24 күн бұрын
No i kdybychom měli těch 100 tun zlata a byl kurz 2000 Kč za gram tak je to jen 20 000 Kč zlata na jednoho obyvatele to není moc. Je to reálně 10 g zlata na obyvatele. To nám vystačí tak na deset až patnáct let na výrobu snubních prstýnků pro novomanžele a k tomu pár řetízků na krk. To mě nepřipadá jako efektivní zlatá rezerva. Měli bychom mít cca asi 1000 tun zlata a máme jen 10 tun zlata tedy státní zlatá rezerva je na 1 % toho čeho je potřeba dosáhnout pro částečné pokrytí naší měny.
@miroslavreznicek3001
@miroslavreznicek3001 2 ай бұрын
Kolik procent devizových rezerv máme ve zlatě a kolik vyspělé západní státy? 🤔
@smartexpansz3176
@smartexpansz3176 2 ай бұрын
Produkplacement...
@danakralova2962
@danakralova2962 Ай бұрын
Kristepane přestaň s tím plachtěním kašpare nebo si skoč do Bohnic. Panu Rybovi velký dík za dokonalé, stručné, výstižné objasnění důvodů 2 větových válek a další za dveřmi.
@jandobes8970
@jandobes8970 2 ай бұрын
Pán má krásnou vizi . Jenže zapomíná , že všichni nebohatnou. Jednoduše řečeno , peníze se koncentrují řekněme k horním 20% . A ostatní logicky chudnou (vzácné zboží) . Ale kapitalismus je postaven na masové spotřebě . Potřeboval jste aby se k lidem dostalo bohatství , které by mohli točit , utrácet . A válka je až následek - hledáte nové kolonie , kde by jste ždímal plebs a přesunul bohatství . I ta sametová revoluce , byl vlastně zabrání nových trhu (kolonie) . Takže k zlatému standartu se nikdy nevrátíme . Úplně stejně jako zlato , je na tom bitcoin . Tam se také hraje na vzácnost .Ale nic nevzniká , stejně jako u zlata . Naproti tomu půda má vždy výnos (produkty) . Za sto let budete mít stále stejné množství zlata a koupíte zhruba stejné množství zboží . Ale podniky (akcie) vytváří další bohatství . Tedy akcie průměrně za sto let očištěné od inflace vynášejí (americké) zhruba průměrně 8% . Některé desetiletí méně , některé více . Peníze v principu nejsou uchovatelem bohatství , jsou dnes jen prostředkem obchodu , ekonomiky . USA nejsou postaveny na feudálním hromadění bohatství , ale spíše na budování . A tomu jsou podřízeny regulace . Tedy v USA neexistují akumulační fondy , ale jen dividendové , kde daníte výnos . Stejně dědické daně jsou až 40% (progrese) . Tedy Američané si nastavili byznys , nikoli žít z bohatství. USA má ekonomiku postavenou na domácí ekonomice . Vývoz tvoří jen 10% HDP USA . 90% HDP USA tvoří ve své domácí ekonomice . To je zásadní rozdíl oproti Japonsku či Německu . Ty dusí domácí ekonomiku a prioritou je pro ně vývoz . Ono totiž stačí se podívat na daňový systém USA a třeba náš a je zde zásadní rozdíl . Jejich daně vytváří láci (průměrná podlahová plocha obydlí 220m2) . Jednoduše řečeno USA daní bohatství a nikoliv spotřebu . U nás naopak daníme práci a spotřebu . Tedy bohatství - nemovitosti jsou u nás vzácné (drahé) . To má velký dopad na ekonomiku , protože od nemovitostí se točí vše (nežijem ve virtualní realitě) . Paradoxem je , že většina pozemku v USA je ladem (obecní) . Duvod je jednoduchý - obecní daně z nemovitostí o kterých rozhoduje volič na katastru obce . Laicky řečeno vše na co se v USA se podívate musí nést zisk . Proto v USA se nikdy neprosadí takový nesmysl jako green deal jako u nás . Vše socialistické požere duraz na výnos (obecní daně). Proto bydlení pruměrně stojí 3,5 ročního platu . Jen na to bydlení musíte každý rok vydělávat :-) . Tedy byznys. S tímto samozřejmě je spojené vymahatelnost práva . Kdy máte decentralizaci daní a rozhodování (nezávislost). Tedy volíte si starostu , soudce , st. zástupce , koronera . Tedy máte legitimitu zdola . Porotní soudy zajištují , že právo musí být srozumitelné i tomu poslednímu tupounovy v porotě . Tedy Trumpa odsoudili nikoliv za pornoherečku , ale blbě vedené účetnictví . A to je zásadní rozdíl oproti světu , kde nemáte důvěru v právo . Tam je vrchnostenský systém . Tedy proto mám duvěru dlouhodobě v USA . USA je izolované (moře napravo i nalevo) . Nehrozí ji tedy vojenský útok . Má duvěru ve vymahatelnost práva (decentralizovaná policie , soudnictví) a především vytváří levné zdroje (nemovitosti) . Vše na co se podíváte musí nést zisk.
@purusottamadas4314
@purusottamadas4314 2 ай бұрын
Z části se s tím, co jste napsal souhlasit. Ovšem USA těží z vytváření Dluhopisů, nikoliv z výroby HDP. Nemovitosti jsou tlačeny spekulacemi, proto nemohu souhlasit s vašim tvrzením. Všude ve světě je Nemovitostní TRH příliš přepálený (nadhodnocený) právě vytvářením Dluhopisů, které nelze nikdy splatit! Již nyní lze pozorovat pokles nákupů pozemků a Nemovitostí obecně. Protože Inflace, znehodnocení měn po světě tlačí na Banky, aby zvedali úrokové sazby, viz FED, který zatím drží stále vysoké úrokové sazby. Tím se ochlazuje tento Nemovitostní TRH a lidé nemají na to, si vzít Hypoteční úvěr. Viz. vyjádření pana Ryby, který to vysvětluje hned na začátku. Touto problematikou se zabývám léta. Jediná cesta se zadlužení je přecenění Zlata a Stříbra, které vždy zastávali pravé peníze a zastávají stále. Jen nyní jsou před námi skryty. Lidé nechápou důležitost být mimo systém. Proto Zlato kupují pouze na ozdobu a jen tak, co kdyby. Lidé nemají tucha, co se bude dít. Vše, mimo Drahé kovy, sletí rapidně o desítky % dolů, včetně Nemovitostí všeho druhu! Nelze to udělat jinak.
@jandobes8970
@jandobes8970 2 ай бұрын
@@purusottamadas4314 Asi nechápete mou myšlenku . Dolar je měna . Zlato je komodita . Měna musí být inflační , aby ji lidé nehromadili . Dolar je světovou měnou , protože je to největší ekonomika světa . Když si koupíte něco z číny , jde to přes americké banky (dolar) . Nikdo neplatí zlatými mincemi . Zlaté mince musíte hlídat , špatně se s nimi manipuluje , a proto byli vynalezeny směnky , šeky . Čína nechce být světovou měnou z duvodu exportu (manipulace s měnou) . A jak jsem psal , vše v americe musí nést zisk (kapitál se musí točit) - byznys . Zlato ale leží v truhle (neplatí se s ním) a tedy kapitál je umrtven (stagnace) . To stejné je u nás vidět u nemovitostí a proto stagnujem . Drahota , vzácnost zboží . Samozřejmě dluh USA je 35 000 miliard dolaru a každý rok si vláda pujčuje 7% HDP (vydává dluhopisy) . Jenže americké dluhopisy mají nejvyšší reating . Nejde to takhle do nekonečna . Jen splátky dluhu USA jsou dnes jak vojenský rozpočet USA . Takže počítejme s tím , že po volbách přijde krize . Na ni čeká Buffet .co hromadí hotovost (krátkodobé dluhopisy s 5% jako jsou dluhopisy na měsíc) . A čeká až levně nakoupí a dál tak zbohatne. Vláda USA musí bud ořezat výdaje a nebo zvýšit daně . Takže jak píši , přijde krize . Ale nebudou padat jen americké cenné papíry , ale všude na světě . Poklesne cena ropy , komodit ale i zlata , nemovitostí , protože nezaměstnanost . Když lidé nemají peníze , tak prodají i to zlato . Tedy převis nabídky , pokles cen . Zlatem nezaplatíte za potraviny , nájem , daně . To musíte směnit na měnu.
@RENEBACON
@RENEBACON 2 ай бұрын
@@jandobes8970 Prakticky všechny země, od nějaké slabé Ghany až po Čínu, schopnou zbožím vlastní produkce zasypat celý svět, mají stabilizační fondy, které se geograficky nalézají v USA a jsou nominovány v dolarech a státních cenných papírech USA. Děje se to proto, že tu máme světový úvěrový systém, který funguje na bázi dolaru, konkrétní měny, která se stala měnovou jednotkou nejen státu USA, ale i celého světa. Jinými slovy, všechny státy světa, které více či méně využívají dolar pro svá vypořádání, tím na svůj úkor vydržují USA. Tím se ovšem globální řízení dostává do pasti: • na jednu stranu se v zájmu stabilizace světové ekonomiky a podpory dominantního postavení USA ve světě nemůže stabilizačních fondů vzdát; • na druhou stranu, pokud se vláda jakékoliv země rozhodne své stabilizační fondy zpeněžit na trhu a tuto operaci provede náhle a naráz, potom globální řízení nestihne této operaci předejít a státnost USA se zhroutí se všemi důsledky pro svět, které z toho vyplývají. Za těchto podmínek nemá globální řízení, zastoupené USA, jinou možnost než takovým věcem předcházet v samém zárodku. Proto jakmile loutka USA - nejvyšší představitel Iráku Saddám Husajn požadoval, aby se část irácké ropy prodávané v rámci programu Ropa za potraviny prodávala za eura, v ten samý moment do Iráku vtrhla vojska mezinárodní koalice, Irák byl obsazen a Saddám Hussain popraven. Stačilo, aby libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, do té doby vůči Západu naprosto loajální, vyzval arabské a africké země, aby ve vzájemném vypořádání přešly na zlaté dináry, a pronesl, že Libye má dost zlata na to, aby zajistila obsah zlata v dináru, v tom okamžiku v Libyi povstal lid a za rozsáhlé pomoci mezinárodního společenství v zemi triumfovala demokracie se všemi z toho plynoucími důsledky: Kaddáfí byl rozsápán vítězi a v zemi vypukla občanská válka... Takových příkladů bychom nalezli spoustu, ale jak se to týká Ruska? V současné době jsou největšími věřiteli USA, kterých je podle názoru amerických analytiků radno se obávat, Čína, Japonsko a Rusko (v pořadí podle objemu prostředků, vložených do ekonomiky USA). Každá z těchto zemí má více než pádné důvody k přezkoumání svých vztahů s USA. Všechny tyto země jsou pod faktickou okupací USA. Japonsko se při vší zdánlivé nezávislosti a blahobytu stalo po druhé světové válce nepotopitelnou letadlovou lodi USA, což dělá z Japonska trvalé rukojmí USA. Čína je fakticky nádeníkem USA. Posílá do Ameriky zboží, za které nic nedostává. Rusko, majíc obrovský hospodářský a vojenský potenciál, jej nemůže využít ve vlastním zájmu, protože budování demokratického Ruska probíhalo nejen podle receptu, ale za strukturální účasti USA. Je všeobecně známo, že na Čubajsově úřadu pro privatizaci pracovalo na 200 úředníků z Ministerstva zahraničí USA, kteří rozhodovali o tom, kdo bude vlastníkem toho kterého majetku v Rusku, kdo se stane ruským oligarchou, kdo novou elitou Ruska. Takže Zbigniew Brzezinski86 měl naprostou pravdu, když ruskému vedení vzkázal: „Udělejte sijasno v tom, čí elita to je, zdali vaše nebo už naše". - community. livejournal.com/_politics_/6368180.html; G. Gudkov Síly odolávat má vláda tak na čtyři roky, Moskovskij komsomolec č. 25669 ze 17 června 2011 - http: / / www.mk.ru / politics / interview / 2011 / 06 /16 / 597811-zapa-sa-prochnosti-u~vlastiostalos-goda-na-chetyire.html. Bez ohledu na to, že investice Číny a Japonska dohromady nebo i zvlášť jsou mnohem větší než investice Ruska, USA z nich strach mít nemusí. Japonsko sice disponuje vyspělými technologiemi, je však naprosto bez surovin, které získává ze zemí ovládaných USA. Z toho důvodu by prudké zhroucení světového finančního systému založeného na americkém dolaru znamenalo pro Japonsko smrt v pravém slova smyslu. Čína nějaké suroviny má a může je dostávat i ze třetích zemí, jenže nedisponuje moderními technologiemi, a proto by pro ni byly následky prudkého zhroucení světového finančního systému v mnohém podobné těm v Japonsku. Čína a Japonsko se těžko dohodnou, mají příliš mnoho nevyřízených účtů. O to se světovláda postarala, když organizovala okupaci Číny Japonskem v první polovině XX. století. Nicméně jak Čína, tak Japonsko mohou kdykoliv podpořit kroky třetí země, schopné poskytnout jednomu technologie a druhému suroviny. Takovou zemí je Rusko, které disponuje dostatečným objemem dolarových prostředků na to, aby dokázalo zhroutit světový finanční systém a přitom se samo nezhroutilo, poněvadž disponuje jak moderními technologiemi, tak i obrovskými rezervami přírodních zdrojů, za které bude vždy schopné získat to, čeho se mu nebude dostávatoDvvpj
@davidhastaba
@davidhastaba 25 күн бұрын
To bohatství se koncentruje u pár % bohatých právě díky současnému fin. systému. Čím jste bohatší, tím máte lepší přístup k penězům, rozumějte úvěrům. A jste také finančně gramotný, takže víte, že peníze jsou navrženy, aby ztrácely hodnotu a že musíte jít a co nejvíc si jich půjčit a vrazit je do něčeho, co tu hodnotu drží lépe. A ty vaše úvěry se znehodnocují a nakoupená aktiva "zhodnocují". Průměrné 10% roční zhodnocení S&P500 neznamená 10% vytvoření novýc produktů a služeb, ale 10% inflaci akcií. Ty nejchudší nikdy nedosáhnou na hypotéku, aby si mohli koupit dům, co drží hodnotu, proto budou vždy chudí a honit se jen za tím, aby jim aspoň zvýšili plat, když se zvýší ceny v obchodě. Ale kdybyste měl peníze, co budou držet hodnotu, tj. nebude žádná inflace, celé by to vypadalo jinak. Nerostly by ani akcie do nebe, ani byty by nezdražovaly jako o závod. Je ale taky možné, že v takovém systému byste si ani nemohl vzít hypotéku, protože pokud by peníze byly deflační a docházelo dokonce k tomu, že by se v čase snižovaly platy, pak by se pro vás dlouhodobé úvěry staly nesplatitelnými a musel byste si na ten dům vydělat natvrdo vlastními silami.
@purusottamadas4314
@purusottamadas4314 25 күн бұрын
@@davidhastaba Ano, tento inflační systém je navržen pro bohaté. Chudí dále chudnou. Jen některým šťastlivcům se podaří zbohatnout z chudoby. Ale k tomu potřebuje mít člověk finanční gramotnost. Za mě, jste vystihl dobrý bod.
@chico6709
@chico6709 2 ай бұрын
Někomu připadá, že když platil zlatý standard, bylo bohatství světa rozděleno spravedlivěji? Byl svět celkově bohatší? Nebyly recese? Zlato slouží jako uchovatel hodnoty v čase, ale nevydělává dlouhodobě nad inflaci. Pokud má někdo velký majetek, je zlato fajn něco si tam odložit. Pokud majetek buduji, potřebuji aktiva, která překonávají dlouhodobě inflaci a reálně se hodnota v čase zvyšuje, ne jen pokrývá inflaci. Když si koupíte zlato, jaká pak bude výkupní cena? Kdo ho od vás vykoupí? Větší množství zlata, kde budu skladovat? Až bude ta krize velká, kde bude podle některých hlasů jenom zlato záchrana, nevezme mi moje zlato někdo? Stát nebo soused, který zlato mít nebude? Zlato má své výhody a nevýhody. Dost lidí bude smutných, nakupují zlato na historických maximech.
@jozefmalik8443
@jozefmalik8443 2 ай бұрын
A petrodolar komu prináša bohatstvo ?
@jirkapokorny277
@jirkapokorny277 2 ай бұрын
@@jozefmalik8443 Těm, kdo mají to petro.....
@joewellosobni943
@joewellosobni943 2 ай бұрын
Nejen. Zlato je ovlivňovaná komodita velkými hrači a v obchodě za chleba jím bezapkatím.
@chico6709
@chico6709 2 ай бұрын
@@jozefmalik8443 Petrodolar stejně jako zlato přináší bohatství tomu, kdo s ním umí pracovat. Pravidlo 1. Když chci něco kupovat, abych na tom vydělal nakupuji, kdyz nikdo nemá zájem a cena je dole. Pokud nakupují cokoliv, když je cena historicky na maximech a je to v módě, tak mě čeká co? Velké zisky asi ne. Ideální je se podívat na cenu čehokoliv v historii a vyhodnotit si sám jestli cena stale rostla nebo se i propadala. Petrodolar si taky nakoupím když je slaby, a prodám když je silný. A teď jedno malé tajemství. Petrodolar oproti fyzickému zlatu prodám a nakoupím okamžitě s minimálním spreadem.
@chico6709
@chico6709 2 ай бұрын
@@jozefmalik8443 cena zlata se určuje v jaké méně? Co se stane kdyz ta měna oslabí proti tvé domácí méně? Co se stane, kdyz dolar oslabi o 10% proti koruně a zlato vyroste o 3%.
@JiriKlima-pb6ss
@JiriKlima-pb6ss 24 күн бұрын
Já nejsem advokátem grýndýlu. Považuji ho za podvod a né za ochranu klimatu. Navíc člověk nemá na něco takového, jako je ochrana klimatu. Vždyť mu stále nerozumíme. kzbin.info/www/bejne/iWLZZoKlfqhjn5I
@davidvokrouhlik3031
@davidvokrouhlik3031 Ай бұрын
Nakujuji těžaře zlata od roku 2022,kdy nikomu nedávali smysl.NGD,GAU,NEM,IAG.Vsadil jsem 2/3 portfolia na to,že se žádný soft landing konat nebude.Kde je cena zlata dnes není třeba komentovat a 18.9. očekávám další booster.
@NikolaLaurencikova
@NikolaLaurencikova 2 ай бұрын
Ako to je teda s investovaním do ETF cez banku ? Ako si máme my obyčajní ľudia sporiť peniaze a raz si dovoliť niečo ak nemáme dosah na ekonomickú situáciu vo svete?
@DanielaV-z9r
@DanielaV-z9r Ай бұрын
Kúpiť si zlato,striebro investičné domov do trezoru, výmenný obchod sa da aj teraz, niečo vyrobím a vymením-bartrovy obchod.
@joewellosobni943
@joewellosobni943 2 ай бұрын
Nádherně vysvětleno. Banky v úvérech tvoří peníze z ničeho.
@DanielaV-z9r
@DanielaV-z9r Ай бұрын
Presné usa nemali vojnu,PENĚŽI,PENIAZE, PENÍZE...PRETO SU VOJNY, aby rabovali,preto TREBA ABY ŠTÁT MAL OBRANNÝ SYSTÉM,OZBROJENÉ SILY...a žiadne RABOVANIE,DÍKY...1970?Peniaze-fyzické zlato ,striebro...1trojska unca je dnes 2300..
@ferryferry5176
@ferryferry5176 25 күн бұрын
Ano proto rusáci rabují
@armanidesigner
@armanidesigner 28 күн бұрын
Akcie aj zlato su na vrchole a po fed pivote vzdy prisla kriza, najlepsi je cash v bondoch alebo DCA do permanent portfolia
@peterorosz5789
@peterorosz5789 2 ай бұрын
O tieto veci som sa zacal zaujimat pocas krizy 2008-10 a presne toto som sa dozvedel … odvtedy - ked mam volne zdroje - menim to na zlato .
@purusottamadas4314
@purusottamadas4314 2 ай бұрын
A děláte dobře. Jsou i tací pomatenci, co prodávají Zlato za bitcoin.
@joewellosobni943
@joewellosobni943 2 ай бұрын
Ja menim na akcie a etf, vydelal jsem 12x vic nez ve zlate.
@purusottamadas4314
@purusottamadas4314 2 ай бұрын
@@joewellosobni943 To je pravda. Pokud si myslíš, že to bude dojná kráva dál, tak kupuj ETF a Akcie NVIDIA, APPEL, atd. dál. Přeji to to. Jen je potřeba si uvědomit, co ty Akcie tolik poslalo nahoru. Je to tisk FIAT měn, které nemají dle ukazatelů žádnou hodnotu. Naopak se vše zhoršuje a to povede ke krachu Akciového, Nemovitostního a jiných TRHů dolů. Kdy to bude nelze s přesností říct. Jedno je jisté, až to přijde, bude to hodně bolet Akcionáře a majitele Nemovitostí.
@SKH6492
@SKH6492 2 ай бұрын
​@@joewellosobni943Nakonec to vše pro..., zatímco zlato zůstane.
@zlatabartova3693
@zlatabartova3693 24 күн бұрын
Až na tu Danu Drábovou….. tak to bohužel končím.
@radoslavmichalkopera
@radoslavmichalkopera 2 ай бұрын
6:14. 1:1? nebolo to troška viac? 1:3?
@sudiyy
@sudiyy 28 күн бұрын
Pavlík zase po letech vylezl aby mohl tlačit zlato na ATH z kterého má byznys😁
@atpriton3272
@atpriton3272 2 ай бұрын
Pavel ma pravdu, Európa zahynie na vlastnú hlúposť Peter uč sa od Pavla.
@janahajnovicova973
@janahajnovicova973 18 күн бұрын
Maju.obrovsky pocet najlepsich matematikov a fyzikov na svete ktori vyvinuli uplne najefektivnejsie zbranove systemy Chcivalkove o co vam.ide Nam ide o prezitie a o mier
@zdenaskorvankova1526
@zdenaskorvankova1526 2 ай бұрын
Ten už padol dávno ešte sa drží ako tak vďaka Európe a vojnám!!!
@adoado465
@adoado465 2 ай бұрын
😂😂😂😂😂😂
@janahajnovicova973
@janahajnovicova973 18 күн бұрын
Cinania vyrabaju ektromobily.lacnejsie nez eu a usa az eu zavadza cla proti.nim.ale.maju.odbyt inde
@JiříBrom-f1p
@JiříBrom-f1p 2 ай бұрын
Pane Ryba, vy tvrdíte, že v dobách zlatého standardu ceny zboží postupně díky efektivitě, inovacím a podobně klesaly. Lidé tak mohli očekávat, že si za své zlato koupí časem víc. To přece není vůbec pravda!! Středověk měl zlatý a stříbrný standart. Středověk znal ale také inflaci a nebyla vůbec malá. Mimo jiné způsobila, že se nižší šlechta - zemani a rytíři časem vypařila a zbyli jen velcí hráči. Ve 14 století byl stanoven například poplatek za nájem. Ten byl několik století konstantní. Ale cena zboží se za ta staletí několikanásobně zvedla. Drobná šlechta no neunesla. Toto platilo pro jakékoliv zboží. Jídlo, zvířata, movitosti, nemovitosti... Měnový systém Římskoněmecké říše se koncem 16 století v podstatě rozpadl. Stále se pokoušeli o nápravu, ale nějak to moc nešlo. Na závěr malý příklad z dob zlatého standartu : 1860 jste se najedl za 4 krejcary. O padesát let později stál oběd cca 30x tolik.
@mokobuko
@mokobuko 2 ай бұрын
Zlatý štandard začal de facto v roku 1871. To čo spomínate, bola strieborná mena, ktorá bola každý rok znehodnocovaná tým, že nové vydanie mincí obsahovalo menej striebra ako predchádzajúce. Tieto meny platili len v tých štátoch, kde boli nanútené. Nemohol si napríklad menou platnou v rakúsku platiť v niektorom z nemeckých štátov. Toto existovalo len tak, že si prepočítal rakúsku striebornú menu na napríklad zlaté florény a potom naspäť na nemeckú striebornú menu. Práve po zjednotení Nemecka došlo k zavedení zlatého štandardu.
@mhofman4253
@mhofman4253 2 ай бұрын
Jako že v roce 1910 stal obed 120 zlatych krejcaru??
@mhofman4253
@mhofman4253 2 ай бұрын
Tak to asi nebyl realne zlaty standard.
@JiříBrom-f1p
@JiříBrom-f1p 2 ай бұрын
@@mhofman4253 Proč do toho motáte neexistující zlaté krejcary ??? Jde o inflaci.
@mokobuko
@mokobuko 2 ай бұрын
Zlatý štandard bol prijatý v Nemecku v roku 1871, keď bolo Nemecko zjednotené. V Rakúsko-Uhorsku prijali zlatý štandard v roku 1892, po menovej reforme. V roku 1860 bola 1 zlatka (stará, spolková) =60 krajciarov. Pred rokom 1892 sa 1 zlatka (nová) =100 krajciarov. Zlatky boli strieborné meny. V R-U platila od roku 1892 korunová (zlatá) mena, kde 1K sa delila na 100 halierov (1 zlatka sa rovnala 2 korunám).Takže v roku 1910 sa so 100 % istotou nedalo platiť starou menou, zlatkami a krajciarmi. Z toho obdobie pochádzajú pomenovania šesták, pětka. Miešate tu dokopy rôzne doby, rôzne štandardy, v ktorých platili rôzne meny.
@jd8514
@jd8514 2 ай бұрын
Zlatej boss Ryba strasi a mame si koupit zlato. No kdo by to rekl. Ono jednou dolar asi padne, otazka je co bude za rok :D Treba 2098, nebo 3114...
@rostislavpekarek2237
@rostislavpekarek2237 2 ай бұрын
Pokud to bude rok 2098, tak si představuji, kolik utrpení to po světě ještě způsobí. A argument , že spolupráce není možná, že je to pouze naivní představa, neberu. Evoluce lidského vědomí k tomu prostě bude směřovat, navzdory dolaru a navzdory velmocím, které chtějí parazitovat na zbytku světa. Možná budete překvapen, jak rychlé to bude, možná máte pravdu.
@purusottamadas4314
@purusottamadas4314 2 ай бұрын
@@rostislavpekarek2237 S tímto tvrzením souhlasím.
@rostislavzigo4826
@rostislavzigo4826 2 ай бұрын
@@rostislavpekarek2237 Naprostý souhlas. Po 2. WW převzal štafetový kolík - světového gaunera - z mrtvé ruky Hitlerovi Truman a s ním celý kořistnický Západ (byť v principu pyramidy je Evropa na nižším stupni a musí dotovat hlavního hegemona). Tvrzení, že Západ je demokratický a proto nemůže být zločinný obstojí stejně jako názor, že jeli starosta ve vesnici řádně zvolen, tak nemůže krást a podvádět. Fámy, že demokracie je kompatibilní se svobodou a lidskými právy je jen masivně šířená floskule určená idiotským masám. Poslední p. volby v USA doprovázené blokováním sociálních účtů a pak i bankovních (u sponzorů Trumpa) jsou toho důkazem. Kdo sledoval ty volby krok za krokem musel být zděšen - "vyhrál" ten kdo prohrál, ale nejhorší je, že tento model lze aplikovat i na jiné státy KoZy(a).(Proto tlak 5-demolice na korespondenční hlasy.) Celý vývoj po roce 1945 (a pan Ryba to defacto nastínil v rámci své profese) připomíná hrůzostrašnou charakteristiku kapitálu z pera K. Marxe (není nutné číst celý Kapitál, stačí si přečíst útlý Manifest). A nyní konečně k Vašemu příspěvku, pane Pekárku. Už pár let pozoruji, že je i jiná cesta jak TVOŘIT: společenské hodnoty (kultura), peníze (s krytím hmatatelným: komodity, kovy, průmysl, zemědělství, energetika, primární výzkum), investice (nynější win-win dohody států BRICS v Sahelu), zemědělství (bez GMO a s hlubinnou orbou a raději extenzivní než intenzivní), potravin (bez GMO a minimem aditiv), ve zdravotnictví (bez tlaku Big-Pharmy a WHO) a ve finále i s přátelsky výhodnou zahraniční politikou (co se podařilo RF a Číně v rámci BRICS+ je neuvěřitelné: Íránci a Saúdové si podali ruce a částečně spolupracují !!!) . Tento nový trend zahájily státy BRICS+ tažené prozíravou politikou Ruska. Osobně zastávám názor, že do 5 let odkráčí zmatená KoZa (800 mil. obyvatel) do přátelské izolace (z pohledu BRICSu) a ve zbytku světa (cca 4 mld.) zavládne daleko větší slušnost, bezpečnost a solidnější mezinárodní interakce. Sleduji vývoj i ze spirituálního hlediska autenticity lidské duše a ta propast mezi vůlí (touhou) k progresi v úzu RF a reálnou degresí ve "výběhu KoZy" katastrofálně roste. Věřím a jsem přesvědčen, že ta větší část světa půjde tou správnou, mírovou cestou směřující k porozumění a s tím související měnovou a ekonomickou stabilitou. Bůh nás ochraňuj. My, na Západě se občanským nepokojům asi nevyhneme..., kéž bych se pletl...
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 24 күн бұрын
Ono už nejde věřit ničemu. Peníze jsou jen čísla a zlato co máte někde virtuálně také nemusí existovat, a to zlato co třeba budete mít fyzicky nemusí tak úplně splňovat reálnou kvalitu, a hlavně pro bohatší lidi to bude problém někde skladovat, protože u miliardářů a korporací to může být i dost náročné na uskladnění. Pozemky budou sice existovat a budovy také nezmizí. Jen vám může legislativa dát takové daně, že to nebudete schopni hradit nebo vám to znárodní. Na světě není nikdy nic jistého. Vše je v pohybu. Mě by zajímalo, zda vůbec USA ještě má to zlato co tvrdí nebo jestli to už dávno neprodali. Kdo to prověří?
@rostislavsaxl1110
@rostislavsaxl1110 2 ай бұрын
Pro pana Horkého. Většina diváků (návštěvníků) Hausbotu je ve svém poznávání reality (Pravdy) tzv. na půl cesty (můj subjektivní názor, který nikomu nevnucuji). Poněkud starší video s panem Vavrouškem bylo silně manipulativní a přinutilo mě napsat komentář v němž jsem Vás, defacto a patrně neprávem, označil za "spolupachatele" protiruské demagogie. Trvám sice na tom, že inkriminované video výše uvedené parametry splňovalo, ovšem mojí chybou bylo, že jsem Vás automaticky zařadil do kategorie "permanentní ideologický diverzant ve službách Západu" (ač termín z "rudého období", tak bohužel dobře vystihuje současnou masmediální primitivnost). Tímto se Vám, pane Horký, omlouvám a to na základě Vašeho posledního hosta (Pavla Ryby). ODŮVODNĚNÍ: Lidé "na půl cesty" by neměli být bombardováni hotovými názory, hotovou pravdou o tom jak se věci mají, ale naopak doširoka rozevřeným vějířem různých pohledů (často spíš z ptačí, nadčasové perspektivy než z té žabí, která je preferována) na DANÝ FENOMÉN (hotová Pravda už je na posluchačích, resp. čtenářích). Váš poslední host se ideálu "vějíře" notně přiblížil. Pan Ryba nabídl v rámci svého oboru tolik různých myšlenkových směrů k přemýšlení, že vnímavý posluchač si může do této mozaiky zasadit i současné snahy Kremlu (včetně ruských intelektuálních elit), tedy za předpokladu, že je s nimi obeznámen. (Ale to už je na každém jednotlivci kolik úsilí vyvine na cestě ke své kultivaci.) Pane Horký, přeji Vám šťastnou ruku při výběru hostů a vše dobré do dalších dnů.... Rostislav
@Lenkahurajova3407
@Lenkahurajova3407 2 ай бұрын
Lepsie by som to nepovedala. 👏 P.Horkeho skoda komentovat. Ale urcite velke dakujem za hosta p.Rybu 👌👌👌👌👌
@rostislavzigo4826
@rostislavzigo4826 2 ай бұрын
@@Lenkahurajova3407 Taky to tak vidím. Pan Ryba je výborný,,,, pan Horký by chtěl jít podobnou cestou, ale implementovaný kód v hlavě má silnější vibrace než touha po svobodném vidění světa. Nebo, jak by asi řekl duchovní, lidská duše se podřídila vůli satana....
@SKH6492
@SKH6492 2 ай бұрын
Ach to ego😎
@katikakatika8712
@katikakatika8712 24 күн бұрын
Horký je normální diverzant a s.rac . Proč se mu omlouváte, vždyť je to otřes ty jeho propagandisticke kecy.
@frantisekmozny1627
@frantisekmozny1627 2 ай бұрын
Obchodník se zlatem jinak ani mluvit nemůže. Ze zlata se již nedělají ani zubní protézy. Je dobré jen na kontakty u mikroelektroniky. Jinak si ho každý může ukládat a doufat, že mu to zabezpečí vstup jeho duše do nebe. Jiný důvod je k ničemu. Se zlatými dukáty již nikdo po supermarketech chodit nebude.
@jonas2233
@jonas2233 2 ай бұрын
Už ten začátek je tak jasně formulovanej a na "brňafku", že to pochopí KAŽDEJ.
@googlempmp2706
@googlempmp2706 2 ай бұрын
NEpochopí to KAŽDEJ. Väčšina to nechce pochopiť, pretože by im to vzalo lásku k vláde. Ľudia neveria v Boha, a nahradili ho vládou. A vláda MUSÍ tlačiť papieriky - aby sa mohla hrať na Boha.
@purusottamadas4314
@purusottamadas4314 2 ай бұрын
To by jste se divil 🙂 To jsem si myslel už v roce 2008 taky. Realita je taková, že tomu nerozumí a nechce rozumět 89% populace, dokonce i víc.
@jonas2233
@jonas2233 2 ай бұрын
@@purusottamadas4314 Ten kdo to nečetl, to nebude chápat, 89% populace to jistě nebude. Zkuste vnímat smysl slov, které jsou napsány, které jsem napsal.
@janahajnovicova973
@janahajnovicova973 18 күн бұрын
Rusku ropu a plyn a jadrove palivo a obilie .kupuje nielen Cina ale aj India a ine staty BRICS a Afriky Rusi.uz predavaju vuac spracovanych produktov napr umele hnojiva a jadrove palivo a vzacne kovy nepriatelom uz nepredavaju Moc toho.neviete
@valeriapoetscher1343
@valeriapoetscher1343 2 ай бұрын
Konec zapadnej civilizacie .Najviac zlata bolo vo Vatikane .
@janahajnovicova973
@janahajnovicova973 18 күн бұрын
Cinania nekupovali svoju.menu ale zlato
@janahajnovicova973
@janahajnovicova973 18 күн бұрын
Rusi.uz nepredavaju inertne plyny potrebne do zbranovych systemov Rusi maju celu Mendelejevovu sustavu a najvacsie uzemie zo statov sveta Je ti strasne smiesne s akym.despektom.vy.malinki. pidizvici cesi hovorite o tych veciach
@vladimirsenfeld8748
@vladimirsenfeld8748 2 ай бұрын
Sláva!! Slovy pražských lepševiků, dobrodruhů a dobrotrusů:"konečně politicky nezavadny obsah😅😅😅S USA na věčné časy a nikdy jinak😂😂🎉🎉🎉
@PetrHorkyPolarnik
@PetrHorkyPolarnik 2 ай бұрын
Mno, na tu blbinu co jste napsal asi ani nebudu reagovat…jen kdybyste chtel debatovat k veci (a klidne muzete oponovat a nesouhlasit) tak si to nejprve pustte…
@vladimirsenfeld8748
@vladimirsenfeld8748 2 ай бұрын
​@@PetrHorkyPolarnikPetře, to,o čem ten pán mluví, jsou triviality, navíc mluví stale o tom samém: zlato, dolar, Bretonwoodský system. krom toho neni akademik, takže to neumí ani poutavě přednést. Zas jeden populárně polárnický naučný materiál😂Co tím tento pan milionář chce říci??? Takhle: kasino kapitalismus a globální američtí lichváři budou nahrazeni jinými. Je jen otázkou kdy. Mám tenhle material komentovat dál? Proč pán při té superinteligenci nevymyslí cloudový generátor kapitalu typu Alibaba nebo Amazon?? Prosím nesrovnávat s Rohlikem😂😂Fundovaněji o tom dokaže mluvit kdejaká docentka anebo inženýrka😢Další bod je tento: česká oligarchie a jí podřízená politická pseudoaristokracie bude líbat nohy Číňanům, tak jako to teď dělá Američanům. Ve výčtu debilit musí česká věrchuška vždycky trumfnout sama sebe😂😂Včera bylo pozdě něco s tim dělat.
@RENEBACON
@RENEBACON 2 ай бұрын
@@vladimirsenfeld8748 Je to tak. Mimochodem znáte důvod měnové reformy v 53.? Pavol Lupták ve videu: kzbin.info/www/bejne/iH3MaJJmrNaMorM
@RENEBACON
@RENEBACON 2 ай бұрын
@@vladimirsenfeld8748 Nedávno vyšla velmi důležitá kniha - „Krystal růstu. K Ruskému ekonomickému zázraku “. V něm jeho autoři, a především iniciátor Alexander Galuška, shromáždili obrovské množství materiálu o sovětské ekonomice. Logika autorů byla jednoduchá: tempo růstu SSSR za Stalina v letech 1929 až 1953 bylo bezprecedentní a představuje jeden z nejvzácnějších případů rychlého nárůstu všech ukazatelů - objemu výroby, demografie, zásobování obyvatelstva, průmyslového růstu, inovací a modernizace. A navzdory hrůze Velké vlastenecké války jako celku se toto období rychlého vertikálního stalinistického vzletu nijak nezpomalilo. Autoři jsou prosti jakékoli nostalgie. Jen se divili proč? A dále - jakým modelem se autoři takového modelu řídili, odkud jej vzali a proč ani před Stalinem, ani po něm - až dosud - v Rusku a předtím v SSSR nevidíme nic ani vzdáleně podobného? Autoři okamžitě odmítli myšlenku, že sovětský zázrak byl založen na marxismu - marxismus se zakořenil i v jiných společnostech, kde nedosáhl ani vzdáleně podobných výsledků a po Stalinovi se ekonomika nestala méně socialistickou a dogmatickou, ale z nějakého neznámého důvodu přepnula na prohlubující se stagnaci. Kniha Alexandra Galušky je postavena jako ekonomický detektivní příběh. Ohromuje nás řadou překvapujících údajů - překvapivě nebyl NEP za Stalina uzavřen a řemeslná výroba poskytovala ¾ sortimentu veškerého vyrobeného zboží ... A podobné věci. Odpověď však zní takto: Stalina neřídili Marx a Engels, ale myšlenky zapomenutého rusko-německého ekonoma Karla Ballauda. Na konci 19. století vyvinul Ballaud vzorec celkového úspěchu - kombinace státního plánování a soukromé iniciativy na střední úrovni. A všechny země, které dosáhly úžasných výsledků v ekonomice, kapitalistické i socialistické, dosáhly úspěchu pouze tehdy, když přijaly právě takový model. Je to Baullod, který se ukázal být prvním teoretikem rychlé elektrifikace země a mnoha dalších iniciativ, jež vedly bolševiky k nejvýraznějším úspěchům. Samotný Ballaud zároveň nebyl socialista, ale spíše pragmatik a ekonomický nacionalista. Všichni, kdo brali jeho teorii jako základ, dosáhli ekonomických a sociálních zázraků. Jednou z metod takového zázraku byla dvouokruhová emise: kromě emise národní měny, cirkulující ve společnosti přímo ve formě hotovosti, byly otevřeny speciální účty, jejichž prostředky byly vynaloženy pouze na cílené projekty - velké stavební projekty, infrastrukturu, vysoké technologie (včetně vojenských), průlomová zařízení, silnice a komunikace - to znamená investované do budoucnosti. Byl tedy vyřešen problém dlouhodobých investic, vždy riskantních, stejně jako inflace - většina projektových peněz nespadala do oblasti spotřebitelského trhu - s výjimkou platů těch, kteří je obdrželi v tomto strategickém sektoru. Úspěch je právě v tomto modelu, a ne v práci vězňů, která, jak ukazují autoři, byla spíše nerentabilní, a nikoli v aparátu represí. Totalita s tím nemá nic společného, dalo by se bez ní zcela obejít. Byl by Ballaud. Ale bylo to objeveno tak pozdě až v roce 2021, protože realita v sovětských dobách byla skryta za ideologickou demagogií. Poté, co Stalin, Chruščov a Brežněv opustili Ballaudův model, šlo všechno z kopce. Až se zhroutil do toho parchanta a selhal v liberalismu 90. let. A tady je ta nejzajímavější věc v knize „Krystal růstu“. Autoři velmi rozumně a klidně tvrdí: co můžeme opakovat ... Bez toho, abychom někoho děsili represemi a totalitou. Nebylo to o nich, ale o Karlovi Ballaudovi, v kombinaci strategického plánování s podporou malé a střední soukromé iniciativy, ve dvouokruhovém modelu peněz, bez ekonomického dogmatismu - jak marxistické, tak ještě liberálnější. Ballaudův vzorec je osudové spojenectví mezi státem a lidmi ve společném podnikání, v budování skutečně suverénní společnosti
@RENEBACON
@RENEBACON 2 ай бұрын
@@vladimirsenfeld8748 Může se docela dobře stát, že jedna z těch cyklických krizí kapitalismu pohřbí toto ekonomické uspořádání nadobro. Dříve, než to nastane, bude jistě užitečné rozpomenout se na soubor principů uspořádání ekonomiky, který v minulosti již dokázal schopnost dnes nepředstavitelného hospodářského růstu. Principy, které ze zaostalé a světovou a občanskou válkou rozorané země udělaly za jednu dvě dekády hospodářskou velmoc, schopnou obrany a vítězství v nejničivější z válek na naší planetě a opět nejrychlejší obnovy po ní. Nebude oslnivý výkon Stalinovy ekonomiky pravým důvodem veřejného posměchu a pohrdání nad plánovaným hospodářstvím obecně? To už čtenář posoudí po přečtení sám. Katasonova kniha je praktickou učebnicí zásad ekonomie. Je zde řada tabulek, příkladů, svědectví a kvalifikovaných úvah. Pro lepší srozumitelnost mladším čtenářům jsme text proložili citacemi z výkladového Slovníku politické ekonomie. www.databazeknih.cz/knihy/stalinova-ekonomika-505494 ------------------------------
@MyKuba1998
@MyKuba1998 2 ай бұрын
Rybo,co Medici Bank Florence uz v 15 stol.ti dali kus papiru stejne jako dnes nebo Tredneadle Bankers a Bank of England 17 stol.Kdyz Kapitan privezl koreni z Indonesie za to dostal cheque Medici Bank v Florence,s tim koupil v Scotland vetsi lod a lodenice to dala do pobocky Medici v Edinburgh a tam to hodili do krbu.
@JanSoucek-rh9ru
@JanSoucek-rh9ru 2 ай бұрын
Přichází velká hospodářská krize a to znamená, že po poklesu cen akcií poklesnou i ceny realit. Odpovědět
@exlibrisjana
@exlibrisjana 24 күн бұрын
cit.: "...po druhé světové vláce bylo teda potřeba využít toho, aby ti Američané, kteří vyhrali válku, ovládli světovou ekonomiku...." ... Američania vyhrali druhú svetovú vojnu?? To fakt? Niečo mi v dejepise ušlo? Alebo ten chlapík hovorí o nejakej inej dimenzii????
@pavelekucerovej5112
@pavelekucerovej5112 24 күн бұрын
Ano vyhráli...na jejich území se nebojovalo a neskutečně to "nakoplo" jejich ekonomiku...navíc nemuseli obnovovat svou zemi..to že jim někde nevlála vlajka nic neznamená- " vlál" tam dolar
@katikakatika8712
@katikakatika8712 24 күн бұрын
Ne TVL 2. světovou vyhrálo Německo!!
@jozefmalik8443
@jozefmalik8443 2 ай бұрын
Čo sú to dolare za peniaze ktoré tlačí súkromná firma ? Môžem si aj ja otvoriť súkromnú firmu na tlačenie dolarov ?
@mokobuko
@mokobuko 2 ай бұрын
Samozrejme, že môžeš. Ak ťa tým poveria príslušné emisné ústavy, čo predpokladám, že sa nestane, lebo nespĺňaš takmer žiadne bezpečnostné a kvalitatívne kritériá. Viem to preto, lebo si položil takúto otázku. Ak by si ich aspoň zďaleka spĺňal, nekládol by si túto otázku. Ale môžeš tlačiť vlastné doláre. Len sa tie doláre nesmú volať US doláre, austrálske doláre, taiwanské doláre a podobne, a samozrejme sa nesmú na žiadne v súčasnosti platné doláre podobať. Na tie doláre majú právo len tie emisné ústavy, ktoré si ich zaregistrovali. Ak si nazveš tie doláre napríklad Dolár Jozef Malík a bude na nich tvoj portrét, nevidím žiaden problém. Problém nastane až vtedy, ak uvedieš tvoje doláre na trh a nenájdeš žiadneho kupca. Ale možno že sa mýlim a o tvoje doláre bude obrovský záujem.
@RENEBACON
@RENEBACON 2 ай бұрын
@@mokobuko 1. Svět sedí na dolarové jehle. Dolary produkuje soukromý subjekt s názvem Federální rezervní systém (FRS). Americká vláda hraje roli obchodních manažerů prodeje dolarů FRS, snaží se prodat po celém světě co nejvíce dolarů, vytvořených FRS. Armáda USA není nic jiného, než reklamní oddělení FRS. Ona jasně "inzeruje" přínos investic v dolarech a do amerických dluhopisů. Vybombardovali Irák, rozdmýchali Blízký východ, začali válku v Kosovu. Kam potečou finanční prostředky? Tam, kde je mír a stabilita, tedy do USA. Zdá se, co by ještě zbývalo pro úspěšné fungování systému, v kterém zboží je dolar. Existují manažeři prodeje a marketingové oddělení, který zařizuje dle povelu manažerů "propagaci" dolaru kdekoli na světě. Prostřednictvím této interakce systém mohl existovat donekonečna. Teoreticky. V praxi to vypadá jako pyramida, funguje jako pyramida, a nic jiného než pyramida to nemůže být ze své podstaty. Protože jinak bude ztrácet "konkurenční výhodu", kterou má na nějakou dobu každá pyramida, před jakýmkoliv jiným finančním nástrojem. ---------------------------
@RENEBACON
@RENEBACON 2 ай бұрын
​@@mokobuko 2. Celý svět již není fyzicky schopen koupit tolik dluhu USA a jeho nejbližších spojenců, kolik by majitelé pyramidy potřebovali. ----------------------------------------------------
@RENEBACON
@RENEBACON 2 ай бұрын
@@mokobuko 3. FRS nemůže zabrzdit vytváření dolarů. V určité fázi, velikost celkového dluhu všech zemí a všech korporací na světě s sebou nese takové množství nevyhnutelných peněžních injekcí do pyramidy s cílem udržet její stabilitu, že je to mnohem více, než je fyzicky možné pro všechny ekonomiky světa dohromady. Pyramida roste geometrickou řadou, ale fyzická výroba zboží a služeb se vyvíjí lineárně. Žádná nástavba v podobě služeb nemůže odstranit rostoucí napětí. ---------------------------------------------------------------------------
@RENEBACON
@RENEBACON 2 ай бұрын
@@mokobuko 4. Systém se stává velmi nestabilní. Metody zachovávání její dočasné, podotýkám dočasné stability, jsou následující: a) vytváření dalších dluhopisů, což zvyšuje poptávku na produkt Federálního rezervního systému a poskytuje investorům dočasný pocit bezpečí vkladů. Ale tyto funkce jsou již téměř vyčerpány. b) inflace, tedy oslabení dolaru (jinými slovy - měnová válka o devalvaci mezi dolarem, eurem a dalšími měnami světa. Kdo je schopen zdevalvovat více a dříve, "vyhrává"). Metoda je částečně dobrá, ale do určité výše. Příliš znatelný pokles ceny výrobku FRS (dolaru) nevyhnutelně vede ke zvýšení nejistoty investorů ve světě, včetně suverénních ekonomik k výrobku. Roste neochota k nákupu dolarů a amerických dluhů. Po oslabení dolaru se jejich uspory snižují, dolar už nepředstavuje spolehlivé zachování hodnoty. S výrazným poklesem jeho kupní síly dolar nemůže byt světovou měnou. Kdo by obchodoval se soustavně devalvujícím dolarem? Pamatujete si 90. léta, když byl rubl odmítán ze stejného důvodu? --------------------------------------
@jozefmalik8443
@jozefmalik8443 2 ай бұрын
Vivat BRICS. Vivat Ruská Federácia. 👍🇸🇰👍🇨🇿👍🇵🇱👍🇷🇸👍🇷🇺👍
@ferryferry5176
@ferryferry5176 25 күн бұрын
Vivat tvojí demenci
@jozefmalik8443
@jozefmalik8443 23 күн бұрын
@@ferryferry5176 ,,KURATORIUM " CZ nacistická žumpa pod firherom Fialom.
@petr.gremlica
@petr.gremlica 2 ай бұрын
Nemělo by Česko začít nakupovat kromě zlata i bitcoin do státních rezerv, když o tom mluví už i kandidáti na USA prezidenta? Který je maematicky vzácnější a ověřitelnější, auditovatelnější, ne jak zlato ;)
@radoslavjezo6358
@radoslavjezo6358 2 ай бұрын
Staci vypadok internetu alebo elektriny a btc je fuc.Zlato ma aj vyhodu anonymity.
@petr.gremlica
@petr.gremlica 2 ай бұрын
@@radoslavjezo6358 Nesmysl. Byl by potřeba globální výpadek. Bitcoin je decentrlizovaný a je uložený po celém světě. Při výpadku elektřiny bych se bál spíše o peníze na bankovních účtech. Bitcoinová bezpečnost je o několik řádů jinde. Zlato má výhodu anonymity, ale jak ho pošlete přes půl planetu anonymně? A když už s vysokkými náklady dorazí, tak jste si jistý, že je to opravdu zlato?
@xpoopx8859
@xpoopx8859 2 ай бұрын
​@@radoslavjezo6358 tak zrovna výpadku elektriny NA CELOM SVETE NARAZ sa bojím menej ako SCHOPNOSTI ustrážiť FYZICKE ZLATO v LOKALNOM KONFLIKTE
@Tomvojtechov
@Tomvojtechov 2 ай бұрын
@@radoslavjezo6358NO BTC by nebyl fuč. Ale kdyby nebyl internet nebo elektřina tak nebude jak žádné peníze nebylo by prostě nic. Konec světa. Takže úvaha že nebude BTC je blbost.
@jerryczech953
@jerryczech953 2 ай бұрын
Proboha ,jenom ne Bitcoin......BTC je beta test coin ,jen taková návnada lidem,aby jim prodali Blockchain......Bitcoin nemá absolutně žádnou užitkovost ,je to trojský kůň ...,pomalý,dráhy,nikdo s ním nebude pracovat S insolvenci ,krachem dolarů,krachne samozřejmě i Tether ,a s tím i Bitcoin.....a takové ty protekční shitcoiny typu Ethereum,Solana atd.....když už tak aby stát koupil xlm,ale to nikdy neudělá ......Ti co stále vlastní Bitcoin jsou najivmo blázni ,sorry .. 😅
@rustyfoxcz6046
@rustyfoxcz6046 2 ай бұрын
paka , které si myslí , že se nažerou zlata . Dobrou chuť volové 🤣
@dusansojak3457
@dusansojak3457 2 ай бұрын
Ty vole to zlato ti pomuze kupit chleba!! Alebo dum sakra!!!
@RenataLg-b4l
@RenataLg-b4l 26 күн бұрын
Vy snad jíte peníze?😅 Kdyby padla měna, tak vám dají za zlatý slitek i najíst. Zlato nepodléhá dani. Zpětně se dá proměnit na peníze. Proč ho banky zkupují? Jsou tam volové?😅
@KSCK1
@KSCK1 23 күн бұрын
Z potápějící lodi se zachraňují vždy ti,kteří mají v rukách zlato...
@Jan-gdhvf
@Jan-gdhvf 2 ай бұрын
Nech mluvit pana Rybu afektovaný skíne
@iPE_ZA
@iPE_ZA 2 ай бұрын
Ryba dobrý, plešoun je nějaký cvok.
@IlonaMuska
@IlonaMuska 2 ай бұрын
Poprvé jsme o pádu dolaru hromadně čítával někdy před cca 20ti lety. Tenkrát se psávalo, že už je to jisté, že dolar padne na dno a USA zkrachuje. Samozřejmě nic z toho se nestalo. Dolar je pořád velmi silný a pevný v monetárním světě. Stejně tak nic neznamená hromadění zlata. Mimochodem, hromadění zlata probíhá i v ČR, nákupy ČNB jsou v posledních letech násobné oproti minulosti. Nečekejte od obchodníka se zlatem, že vám bude vyprávět, vysvětlovat, vyargumentovávat něco jiného, než jen to, z čehož vzejde jediný závěr: MUSÍM SI NAKOUPIT ZLATO :-) A přesně tohle dělá i v tomto pořadu :-) NO, NEKUPTE TO :-)
@PetrHorkyPolarnik
@PetrHorkyPolarnik 2 ай бұрын
@@IlonaMuska diky za komentar a dodam ze jste si asi nepustil nas rozhovor. Protoze byt Pavel Ryba zlato jako komoditu pochopitelne uznava, tak v debate upozornuje na radu limitu atd.
@IlonaMuska
@IlonaMuska 2 ай бұрын
@@PetrHorkyPolarnik To já nepopírám, ale pořád je to jen jeho profesní marketing. Nic proti, jen je fér vědět o co jde. S úctou ...
@jerryczech953
@jerryczech953 2 ай бұрын
Jen nechapu tohoto pane Horkeho .Zda se byt ve vate ,a nekake heri hero? Placenou vec ? Nechapu ho .....On potrebuje penize z herohero????
@metoxii
@metoxii 2 ай бұрын
Já zase nechápu proč se tak ztrapňujete ?😂
@jerryczech953
@jerryczech953 2 ай бұрын
@@metoxii 🙂 ...tak jeho hero hero si samozrrjme nekoupim .....,radsi pivo Bakalar 🙂..jinak ztrapnovat ? ...proc kym ? proc ? ..mam to v pazi ,co si zrovna ty myslis )
@PK-by1br
@PK-by1br 23 күн бұрын
uz zase...? dolar pada kazdy den snad uz dveste let a ono porad nic... 😄...
@martinlucanno2186
@martinlucanno2186 2 ай бұрын
Když něco vyprávím tak si ověuji fakta: US debt are Japan ($1.1 trillion), China ($749.0 billion), the United Kingdom ($690.2 billion), Luxembourg ($373.5 billion), and Canada ($328.7 billion). Ryba je skvělý prodavač zlata.. Ale neříká jednu věc: Vytěžené zlato a hodnota futures trhu zlata má takovou hodnotu co nikdy zlata nebude vytěženo. Zlato je podfuk jako ostatní indexy, ETF atd.. Hodnota zlata je jen Rybův zlatý sen. Který je stejně fiktivní jako ty fiktivní dolary.. :)
World’s strongest WOMAN vs regular GIRLS
00:56
A4
Рет қаралды 5 МЛН
黑的奸计得逞 #古风
00:24
Black and white double fury
Рет қаралды 28 МЛН
Это было очень близко...
00:10
Аришнев
Рет қаралды 6 МЛН
Человек паук уже не тот
00:32
Miracle
Рет қаралды 2,1 МЛН
PAVEL RYBA: "Jsme na hraně průšvihu."
39:11
Petr Horký
Рет қаралды 5 М.
MIROSLAV BÁRTA - Vzestupy a pády civilizací | Neurazitelny.cz | Večery na FF UK
1:40:14
Neurazitelný podcast - Jarda Jirák
Рет қаралды 213 М.
Investiční příležitosti a boj s inflací - Radovan Vávra - Czech Metaverse Podcast
55:34
⚠️ Ťažký rozhovor o ťažkostiach v kultúre | Aktuality
28:14
World’s strongest WOMAN vs regular GIRLS
00:56
A4
Рет қаралды 5 МЛН